Allerlei. GROOTE PAARDENMARKT te ALKMAAR op Maandag 5 September 1892. Markt- en Beursberichten. Stadsbericliten. BURGERLIJKE STAN i). austurdah. De heer H. Linse deelt aan het blad, de Ingenieur, het volgende mede omtrent zijn voorstel aan den minis ter van waterstaat betreffende de indijking en droog making van het Hoornsche Hop en de Gouwzee. »Ik ben tot het aanbod om het voormelde ontwerp uit te voeren tegen een premie uit de schatkist van 250 per drooggelegde, voor bebouwing vatbare hectare land, onder inachtneming der verkaveling, die het ontwerp omvat als minimum van grondslag tot verdeeling van den te verkrijgen grond, gemachtigd door eene vereeni- ging van kapitalisten, die q.q. vertegenwoordigd wordt door een in het buitenland wonenden Nederlander, bij ons goed bekend en voorzitter van een onzer groote in- dustrieële vennootschappen, wiens naam aan de regeering is medegedeeld. Die vereeniging waarborgt, op de ge noemde voorwaarde, de plaatsing van het tot de onder neming gevorderde kapitaal, mits de kapitaalsmarkt haar tegenwoordig willig karakter heeft behouden op het tijd stip waarop haar concessie definitief kan worden aanvaard. Bij de indiening van dat aanbod heb ik betoogd, dat bedoeld ontwerp geen invloed uitoefent op omvangrijker indijkingen in de Zuiderzeedie in de hand werkt en krachtig den weg kan bevorderen, om tot uitvoering daarvan te komen. Vroeger heb ik reeds opgemerkt, dat tot de indijking van het Hoornsche Hop c. a. alles is overeengekomen wat daarbij in verband staat met de defensie van Am sterdam en de belangen van aangrenzende polders en gemeenten, zoodat behoudens bekrachtiging bij de wet van een definitief te verleenen concessie om zoo te zeggen de spade tot begin van het werk kan worden in den grond gestoken. Zonder geldelijken steun van het Rijk kan geen onder neming als de beoogde meer tot stand komen ik heb 't zonder dezen langs solieden weg vergeefs beproefd en steeds ondervonden, dat daartoe minstens f 250 rijks subsidie per heet. wordt verlangd. Ook de Zuiderzee- vereeniging heeft aan dat cijfer, als grondslag van vroe gere aanbiedingen, herinnerd. Het door mij ingediende aanbod vraagt die som als »premie", dus eerst na vol tooiing en per netto verkregen heet. grond. In haar uitbetaling kan worden voorzien door gedu rende 7 achtereenvolgende jaren 4 ton op de staatsbe- grooting te brengen en de dus verkregen sommen, tot den tijd waarop de premie moet worden voldaan, ad 3 pet. te beleggen. Zij kan geen bezwaar zijn tegenover de directe voordeelen, die voor het Rijk voortvloeien uit een aanwinst van ruim 12,000 heet. vruchtgevend land, die de uitvoering van het Hop ontwerp c. a. zal opleveren. Mij dunkt 't een landsbelang, dat het gedane aanbod, zonder uitstel, met beide handen worde aangegrepen opdat, met het minste verwijl, aan die indijking in de Zuiderzee begonnen worde die toch vrij algemeen onder ons ingenieurs is getuigd daartoe het best als voorbeeld te kunnen dienen. Door den raad der gemeente Heerhugowaard is besloten 1°. aan den heer C. H. Marschalop zijn verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag te ver leenen als onderwijzer aan school No. 1; 2°. de jaar wedde van elk der drie onderwijzeressen te brengen van f 500 op 550. Aan den den 24 gehouden kolfwedstrijd bij den heer G. Slotemaker Oudcarspel werd door 26 personen deelgenomen. De prijsbestaande in contanten werd met 129 punten behaald door den heer A. Kist; de le premie met 121 p. door den heer P. Kraakman, beiden Zuidscharwoude; de 2e premie met 116 p. door den heer E. Evers, Oudcarspel; de seriepremie met 110 p. door den heer T. van Kleeff, Znidscharwonde. Bij den biljard- wedstrijd werd de prijs behaald door den heer J. Slote maker, Oudcarspel, de le premie door den heer P. Kraak man en de 2e premie door den heer A. Kist, beiden Zuidscharwoude. Den 24 is te Rotterdam de vermoorde politie-agent begraven. Overal waar de stoet langs een politie-bureau gingstonden de agenten met getrokken sabel in het gelid en sloten zich aan den stoet aan zoodat aan de begraafplaats 250 agenten aanwezig waren. Aan alle bureau's werd tevens een krans op de kist gelegd. Op het kerkhof vormden do agenten een carré om het graf, terwijl de burgemeester de hoofdcommissaris de com missarissen en de inspecteurs aldaar den stoet afwachtten. Aan het graf voerde de burgemeester het woord. Het was hem behoefte hulde te brengen aan de nagedachtenis van een ambtenaar der gemeentedie gevallen was als het slachtoffer zijner plichtsbetrachting. Ieder die zijn plicht doetin welke betrekking ook heeft aanspraak op achting en waardeering. Van den Berg was een be kwaam, braaf, degelijk, vertrouwd dienaar van politie, die zijn plicht kende en ook deed, toen het verraderlijk schot hem trof. Hij was met eere gevallen. Met hem was echter gevallen een trouw echtgenootgoed vader van vier onmondige kinderen. Wat ook voor zijn gezin gedaan worde het verlies van den man en vader was onherstelbaar. De Almachtige God sterke het gezin daarin. Moge de hulde aan de nagedachtenis van den overledene gebrachthun eenigen troost geven. Aan de dienaren der politie riep hij toe dat het gebeurde hen niet zou weerhouden, met bezadigdheid maar vast beraden hun plicht te doen. Hij hoopte op den steun van alle weidenkenden en dat de burgerij zou inzien dat de hulpaan de politie verleend moet strekken tot algemeen welzijn. Een vriend van den overledene bedankte voor de betoonde eerbewijzen. Te Iloogkarspel is tot lid van den gemeente raad gekozen de heer P. Schaper, met 15 van de 24 stemmen, in de plaats van den heer P. Bakker, die we gens verschil van gevoelen in zake armenzorg met de meerderheid van den Raad, zijn ontslag nam. Te Vel sen, op de Heide, heeft zich een geval van cholera nostras voorgedaan bij een meisje van 19 jaar, met doodelijken afloop. De oudste officier van het nederlaudsche leger, d. luit. generaal P. G. J. van der Schrieck heeft den 24 zijn 80en verjaardag gevierd. Men schrijft ons uit Koedijk Is het in onze gemeente 's-avonds na negenen gewoon lijk stil en,eenzaam als in de woestijn, in den avond van den 23 was het er druk en woelig, althans in de Kerk buurt. Een amerikaansch pleizierjacht had hier het anker laten vallen. Natuurlijkdat het sierljjke stoomschip bovendien nog overvloedig verlicht, het aantrekkingspunt werd voor jong en oud. De jeugd begon de woelige drukte nog te verhoogen met het zingen van eenige liedjes schijnbaar tot genoegen der amerikaansche familie en de equipage. Een 8tal meisjes mochten daarop aan boord komen om op het dek een dansje uit te voeren. Ter be looning werden zij ieder vereerd met een mooi stuk lint. (Wonder dat er nog geen gla3 parels en spiegeltjes ook werden uitgedeeld Een deel der matrozen kwamen daarop aan den wal en daar ging het natuurlijk los op de herberg, waar men nog een uurtje gezellig bijeen bleef, en sommige matrozen al spoedig een walsje snap ten. Woensdagmorgen deed de eigenaar en zijn familie eene kleine wandeling door de gemeente om een boeren- en een burgerwoning te bezichtigen, waarop het stoom jacht zijn reis naar Amsterdam vervolgde. Een boeren dochter had de beleefdheid gehad even het noordhol- landsche kapsel op te zetten. Bouillle bordelaise. Over dit thans veel gebruikte middel tot voorkoming der aardappelziekte wordt in de laatste dagen heel wat in de pers gesproken. Onlangs meldde ook een onzer correspondenten uit Waard en Groetdat men min of meer huiverig was voor het gebruik van de vruchten der aldus behandelde aardappelvelden. Het is daarom goed dat men ook eens verneemt wat een deskundige daarover te zeggen heeftwaarom wij hier laten volgen wat de heer Hasselman, rijkslandbouwleeraar te Assen, in de Leeuwarder Courant mededeelt. Hij schrijft daarin datvolgens het Journal de la Société agricole du Brabant-Hainaut, aan de landbouwschool te Montpellier door een drietal professoren eene reeks van proeven werden genomen, om de al of niet schadelijkheid van de bouillie bordelaise voor de gezondheid der menschen te onderzoeken. Het geschiedde door schapen gedurende eenigen tijd uitsluitend te voederen met hooi dat be vochtigd was met eene oplossing van kopervitriool in water, later met wijngaardbladeren, die met bouillie bor delaise waren bevochtigd. Het bleef zonder eenigen invloed op den gezondheidstoestand der dieren De bedoelde proe ven werden genomen in 1886, toen de bouillie nog werd gebruikt met 5 kg. kopervitriool en 12 kg. kalk op 100 liter water. Bouilliebereid met 1J/2 a 2 kg. koper vitriool per 00 liter water, zooals tegenwoordig geschiedt, zou nu gevaar opleveren vraagt de heer Hasselman. Zelfs als in drie besproeiingen 67.5 kg. per hectare wordt gebruiktbedraagtgelijk hij schrijftde hoeveelheid kopervitriool per vierkanten meter bij iedere besproeiing slechts 2.25 gram. Het kopervitriool, zegt hjj ten slotte, komt echter niet in de aardappelen. Dr. Giltayte Wageniugen die reeds sedert eenige jaren proeven met de bouillie neemt, schreef in het Ned. Landbouw-Week- blad van 28 Mei 1.1.: »dat in knollen, die op de het sterkst met gewone bouillie besproeide gedeelten worden geoogstgeen koper kan worden aangetoond noch wat de schillen betreft, noch wat de inwendige deelen aangaat." 1. Priestermarsch aus »Athalia*' van Mendelssohn 2. Ouverture »Mireille" v. Ch. Gounod 3. »Les P&tineurs" valse v. E. Waldteufel4. Méditation, adoptée au 1' Pré lude de S Bach v. Ch. Gounod5. Fantaisie op motieven uit »Die Zauberflöte" van Mozart v, C. Lau 6. »Freia", Concert-ouverture op. 71 v. G. Mann. Bekroond door de Ned. Toonk. Ver. op de algemeene vergadering te Alk maar in Mei 1891. Voor harmonie-muziek bewerkt door den componist; 7. »Les Erinnyes", divertissement v. J. Massenet. I. Danse Grecque. II. La Troyenne re- grettant sa patrie. III. Danse des Saturnales 8a. Inter mezzo uit »Cavaleria Rusticana" v. P. Mascogni; b. „Elsa's Gesang an die Lüfte" aus »Lohengrin" v. R. Wagner. Arr. Mann9. Fantaisie op motieven van »Roméo et Juliette" van Gounod v. G. Mann. Comedie en paardenspel zullen op de aanstaande kermis de hoofdschotels vormen. Gebr. van Lier plaatsen hunne schonwburgtent, Schuitenvoerder zijn circus op de Paardenmarkt. Overigens zullen op den openbaren weg o.a. eene plaats vindeneen kijkspel, het theater van Albert en Basch, een stoom-rijwielspel, het doolhof van onzen stadgenoot Zonderhuis, een goochelspel, een kuuste- makersspel en de noodige beignets- en poffertjeskramen alsmede een paar draaimolens. De lokalen Harmonie enDiligentia hebben zich verzekerd van het optreden binnen hunne muren van goede varieteiten-gezelschappen. In eerstgenoemd gebouw brengt da improssario G. Stroober dit voor het voetlicht, bij den heer Diepen doet het de directeur H. van Os. SC II l'TTEHI J. PAULUS ZONNEVELD wordt verzocht zich ter ge meente-secretarie aan te meidon. OVERLEDEN. 23 Aug. Hendrica Cornelia van Erkom, bijna 62 j. 24 Pieter Koopman, 35 j. en 9 m. Eene der belangrijkste en uitgebreidste inzendingen op de wereldtentoonstelling; te Chicago in 1893, zal het duitsche dorp uit de XVIe eeuw zijn, hetwelk door de Duitsche Ethnologische Tentoonstelling-Maatschappij te Chicago zal worden opgericht. Het denkbeeld is uitgegaan van den duitschen ethno loog dr. Ullrich Jahn en heeft grooten steun gevonden bij den bondscommissaris voor de tentoonstellingden geheimen regeeringsraad Wermuth; de wetenschappelijke leiding der onderneming is opgedragen aan mannen van naam in Duitschland, zooals de reeds genoemde dr. Jahn, prof. dr. Rud. Virchow, Baurath Wallot, ontwerper en architect van het gebouw van den duitschen Rijksdag te Berlijnprof. Eugen Bracht, den heer Voss, museum directeur, en anderen. Het »dorp" zal eene oppervlakte hebben van 175,000 vierkante voet en bestaan uit verschillende gebouwen boerenhofsteden, markt met winkels, eene kerk, raadhuis en herbergen, alles in den stijl der XVIe eenw. Boven dien behoort daartoe een burcht, waarin oudheden, wa penen, wapenrnstingen, enz. uit duitsche musea; vooral beroemde stukken uit het Koninklijk Germaansch Museum te Mainz, zullen worden tentoongesteld. Ook zullen andere duitsche musea medewerken om het »dorp" naar kleederdrachten, decoratiën en stoffeering een beeld van de cultuurhistorische ontwikkeling van Duitschland te doen geven. Maar ook aan inrichtingen voor concerten en restau raties in den geest van de behoeften van den heden- daagschen tijd, zal het niet ontbreken. Het materiaalvoor den bouw vereischtwordt door de bouwondernemers Ph. Holzmann en Co. te Frankfurt a/M. vervaardigd. De eerste helft van dit materiaal, bestaande uit circa 6500 colli's, is door de tentoonstellings-expediteurs W. Egan en Co., in een Rijnschip van 21.000 centenaars te Rotterdam aangevoerd, en zal 27 dezer via New-York naar Chicago worden overgebracht met het stoomschip »Obdam" der Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart maatschappij. Deze Maatschappij heeft bovendien con tracten gesloten voor het vervoer van een groot ge deelte der duitsche oostenrijksche en fransche tentoon- stellings-goederen. Den 24, te 4 uur ongeveer, viel het 4jarig zoontje van den brievenbesteller Z. al spelende in de Lindegracht. De werkman Pieter de Groot, van Utrecht, tijdeljjk werkzaam aan de Cadettenschool alhier, sprong gekleed te water en had de voldoening het reeds gezonken kind aan wal te brengen. De Staatscourant n°. 198bevat de gewijzigde statuten der Vereeniging St. Joseph alhier, tot op richting en instandhouding in deze gemeento van één of meer inrichtingen van katholiek bjjzonder oaderwijs. Tijdens het hevige oaweder is bij don landman W. Roskam, alhier, een kalf doodgeslagen. Naar wij vernemen werden daar tegelijkertijd eenige personen door dezelfde oorzaak tegen den grond geworpen. Het Stafmuziekcorps van het 4e regiment Infante rie onder directie van den heer tiottfrled Bunu zal, van wege de Bui tcn-Moclrtclt, op donderdag, den 25, des avonds ten 7 uur, in den Stadshout een concert geven, waarvan het programma luidt als volgt Nederland Cert. N. W Schuld.. dito, dito ditodito dito, Oblig [talie, Inschrijving 1862/81 Oostenrijk, Obl. in pap. fl. 1000 Mei-Nov. dito, dito Febr.-Aug. dito, zilver Jan.-Juli. ditodito April Oct. Portugal, Obl. Buit. 1853/84 dito, 1888/89 Rusland, Oostersche Leening, 2e serie dito, 1880 gecons. Z.R.125-625 13 Mei-Nov. dito, 1889 leen 2e ser. 1 Jan. lAp.l Juli/lOct. dito, 1867/69 20-100 Mei-Nov dito, 1889 dito, in goud 1883. Juni. Dec dito, dito 1884. 13 Jan. 13 Juli Spanje, Obl. Buit. Perpetuele Turkije, gepriv. Conv.leening dito Douane Obl dito, Geconverteerde Ser. D en C Egypte, Obl. leeuing 1876 Mexico, Obligatiën geconvert. 1890 dito, Subsidiebonds Venezuela, Obligatiën 1881 Nederland, Cult. Maatseh. d. Vorstel. Aand. dito, dito Winst-Aandeelen dito, Koloniale Bank Aandeelen dito, dito Oblig dito, Ned. Ind. Handelsb. Aand.... N. W. Pac. Hyp. Pdbr Nederland,N.Centr. Spoorw. Aand. f250.. dito, dito gestemp. Obligatiën f 250 Nederl.-Zuid-Afr. Spw Italië. Spoorwegleening 1887/89 dito, Zuid-Ital. Spoorweg Obl Polen, Wars.-Weenen Aandeel Rusland, Gr. Sp.-Maatsch.-Aand dito, Hvpoth. Obligatiën dito, id dito, Baltische Spoorw. Aand dito. Fastowo Spw. Mij., dito dito. Iwang. Dombr. Oblig dito. Orel.-Vitebsk. Obl.. dito, Poti-Tiflis Oblig. f 1000 dito, Transcaus. Spoorweg Oblig dito, Z.-W. Spoorw. Aand. 100—1000.. dito, dito Oblig ZweedschNoorweegsche Spoorwegen Amerika, Cleveland, Akron Shares dito, Denv. Rio Grande dito dito, Illinois Centr. Cert. v. Aand dito, Louisv. en Nashv. Cert. v. Aand.. dito, Miss. Kans. Texas Adn. ex 2e. llyp. dito, dito, le Hyp dito, N.-York. Erie West. Sp. Aand.... dito Wabash St. L. en Pac. Ct. v. Aand. Nederland, Stad Amsterdam f 100 Hongarije, Theiss Loten Oostenrijk, Staatsl. 1854 dito, dito 1860 dito, dito 1864 dito, Stad Weenen 1874 Rusland, Staatsleening 1864 Loten dito, dito 1866. Dito Turkije, Spoorwegleening Transvaal le. Ned. Tr. Goudm. Mij. Aand. pCt. 24 Aug. 25 Aug. 791 79$ 94 A 101f 101$ 101 Lè 101$ 871 87$ 80$ 80$ SOyi 80j 80$ 80$ 80 79$ 241 24$ 3D 31$ 63J 62$ 91A 90$ 921 91$ 95i 95$ 65 981 98$ 97+1 97$ 601 60$ 82i O w 81$ flo 21 21 97$ 81 81$ 42$ 2/ A 27$ 83$ 83$ 16* 17$ 831 84$ 104 104 93* 93$ 100 100 30$ 86$ 86$ 87$ 87$ 53$ 53$ 55 j 55$ 120 119$ 122,% 122$ 98$ 98$ 76$ 62$$ 62$ 67 67 96$ 102A 102$ 103$ 103$ 74$ 71$ 71* 88$ 90 19A 19 29A 29$ 16$ 101$ 100* 69A 68$ 15A 15$ 79$ 79A 271 27$ 24 112$ U2$ 114 119$ 118$ 155 135$ 143 137 20 20 1$ rden f 40 a -ww, x- ovmiou i a i luv, uo ^muo- koeien f 100 a 245, 12 kalfkoeieu f 180 a 240, vaarzen f a ,12 nuchtere kalveren fOa 16, 229 schapen f 8 a 21, 40 lammeren f 4 a 9. 32 magere varkens f 12 a 19,41 biggen f 6 a 9boter per kop f 0,60 a 0,65 kipeieren f 3,a f 3,25 per 100 stuks. LEIDEN 20 Aug. Boter per vat le soort f 52, a 58, per P. f 1,30 a 1,45, 2e soort f 44 a 50, per P. f 1,10 a 1,25. Aangevoerd 6280 P.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 3