No. 103. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. ZONDAG Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAIJt 28 AUGUSTUS. Binnenland. PARIJSCHE BRIEVEN. Stadsberichten. LKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond nitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ ©,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. pr|Js der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer Patentrecht. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeentedat het kohier van het Patentrecht, dienstjaar 1892/93 op 20 Augustus 1892 door den Provincialen Inspecteur der directe be lastingen in Noordholland {(executoir verklaard heden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand, op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerechtelijke vervolging. Alkmaar, 24 Augustus 1892. Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, A. MACLAINE PONT. Eerste Hamer. Uit het verslag van het afdeelings-onderzoek der belastingwetten blijktdat de groote meerderheid zich met de gronddenkbeelden kan vereenigen en de strekking der voorstellen in hun geheel beaamt. De op den 23 gehouden vergadering van deafdeeling W leringerwaard der Hollaudsche Maatschappij van landbouw werd door 15 leden en 2 gasten bijgewoond. Na opening, lezing en goedkeuring der notulen werden in de eerste plaats behandeld de punten van beschrijving voor de algomeene vergadering, welke 8 September a.s., te Leiden zj,l worden gehouden. Wat betreft de punten a, b, c, d en e werd den afgevaardigden opgedragen, de praeadviezen van het hoofdbestuur te steunen; omtrent het voorstel van het hoofdbestuur om den verkoop van land- en tuinbouwvoortbrengselen bij gewicht te bevor deren werd vrij mandaat verleend. In de plaats van de aftredende bestuursleden, de heeron R. D. Kaan en G. Brands, werden gekozen de heeren K. A. Kaan en C. A. Waiboer. De heer D. A. Kaan zal de afdeeling vertegenwoordigen op de najaarsvergadering van Hol lands Noorderkwartier. Do ingekomen stukken werden voor belangstellenden ter tafel nedergelegd. Blijkens mededeeling van den voorzitter heeft de besproeiing van aardappelen der afdeeling 21,15 gekost. 1,5 Bunder ongeveer werd besproeid, waarvoor is ontvangen 48,45,zijnde de aankoop van bonillie en de arbeidsloonende aanschaffing van den sprenkelaar heeft de afdeeling voor hare rekening ge nomen. De secretaris zeide hierna, dat hij het onlangs raadzaam had geacht een bericht in de Schager Courant te plaatsen, waarbij er op is gewezen dat besproeide aardappelen geen schadelijke bestanddeelen bevatten. De heer de Leve, gast, ziet nog weinig heil in de besproeiing: hij zou liever zien, dat meer voor wisseling van pootaardappelen werd zorg gedragen, door o.a. uit het buitenland nieuwe soorten te betrekken, waarop de secretaris antwoordde, dat de in 1891 reeds door Hollands Noorderkwartier genomen proeven hebben aangetoond, dat zoowel te Anna Paulowna, Wieringerwaard als in de Wogmeer de besproeide akkers ongeveer 1U0 mud per bunder meer opbrachten dan de onbehandelde, terwijl daarbij de hoedanigheid het tevens verre won. Bij de omvraag verkreeg de heer de Leve het woord en zeide, dat men allerwege van coöper atie hoort, doch dat, voor zoover hem bekend, nog geen vereeniging bestaat, die zich ten doel stelt den verkoop van. granen aan do groote markten te bevorderen. Door b.v. weke lijks een of twee personen naar Amsterdam, Rotterdam ot Antwerpen te zenden, zou de landbouwer zeker in geen geringe mate gebaat zijn. De heer Zijp kon op zekere hoogte met den vorigen spreker medegaan. Eene dergelijke vereeniging kon z. i. zeker haar nut hebben. Op andere plaatsen is echter al gebleken, dat men met veel moeielijkheden te kampen heeft. Hem zou het op richten van een markt, evenaL dit aan don Langedijk het geval is, meer toelachen. Er is hier al eens getracht, kool en andere groenten te verbouwen, doch men stuitte steeds op den afzet. De heer V. Bakker verwachtte met bet oog op den zich uitbreidenden suikerbietenbouw meer heil van het oprichten van een bond voor verbouwers, dan van een vereeniging zooals de heer de Leve bedoelt. De suikerfabrikanten vereenigen zich ook, om de prijzen vast te stellen; waarom komen de boeren ook niet bijeen om hunne belangen te bespreken. De voorzitter, de heer Groneman, zou veeleer met den heer Bakker dan met den heer de Leve kunnen medegaan, in Groningen werden bieten verkocht naar de werkelijke waarde en daar moet bet heen. Het pnut werd langdurig besproken; een ver zoek van den heer de Leve, die den verbouw van bieten, j zoowel als het gebruik van kunstmest, als makende arme boeren, sterk ontried, om zijn denkbeeld in stemming te brengen, kon de voorzitter, daar de heer de Leve als gast tegenwoordig was, niet toestaan; wilden enkele leden echter oen goed voorbereid plan omtrent deze zaak bij het bestuur indienen, dan was hij gaarne bereid, eene afzonderlijke vergadering hiervoor te beleggen. Na dankzegging voor de betoonde belangstelling werd de bijeenkomst gesloten. De vereeniging »Vrije Liefdadigheid" te Wierin gerwaard hield den 24 hare gewone jaarvergadering bij den heer K. Tromp. Slechts 12 leden waren tegen woordig. Blijkens verslag van den penningmeester werd in het afgeloopen jaar ontvangen 620 10 en uitgegeven 518.96, zoodat er een batig saldo was van J °101.14, waarvan 100 op de Rijkspostspaarbank is geplaatst zijnde de opbrengst van eene in den afgeloopen winter gehouden soirée. Evenals vorige jaren werden ouden van dagen en zieken hoofdzakelijk bedeeld; de bedee lingen bestonden in melk, eieren, vleesch, meel, brand stoffen kleedingstukken enz. De voorzitter, dr. J. C. O verduin, betreurde het, dat het ledental achteruitgaande waswaaraan dit toe te schrijven is, begreep hij niet. Enkele notabele ingezetenen hebben hun lidmaatschap op gezegd, een zelfs omdat hij in 1891 in den gemeente omslag was verhoogd kwam men meer ter vergadering en leerde men op die wijze het doel en streven der vereeniging kennen, dan geloofde hij dat het ledental, dat van ruim 100 tot ongeveer 80 is gedaald, spoedig weer zou stjjgen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren R. isscher en J. Bakker Jz., in plaats van de heeren Visscher en Backx, die aftraden. Nadat de voorzitter had gewezen op de al naderbij komende choleragevallen en de wensch had uitgesproken, dat het gemeentebestuur in deze spoe dig handelend zou optreden, werd de vergadering gesloten. - Het heemraadschap „Mijden" ontving, in verband met de in 1889 plaats gehad hebbende overstrooming, eene provinciale subsidie, groot 5000. Den 31 zal door de «Floralia Vereeniging" te 8«'hermerIiorn in het lokaal van mej. de wed. Ivaugh, eene tentoonstelling worden gehouden van de door haar dezen zomer uitgereikte planten, waarvoor minstens 7 prijzen worden uitgeloofd. Bij de plaatselijke aanbesteding van wege het kerk bestuur der herv. gem. te Koedijk is A. Hart aanne mer geworden voor 172. De kaasfabriek te Koedijk is een poosje de dupe geweest van «een melkwasscher". Wij zeggen: geweest, want de nauwlettende kaasmaker en het bestuur zijn den dader reeds op het spoor. Zijn de vermoedens juist, dan is met de melkleverancier de schuldige, maar een tus- schenpersoondie geen geldelijk belang bij het verval- schen had. Den 26 is te Haarlem omstreeks 10 uren des voormiddags uit het huis van bewaring ontsnapt Hen drik Rosier, voorloopig in hechtenis als verdacht van diefstal met braak ten huize van den heer P. C. van Vhssingendoor overklimming van een muur uitkomende m een poort in de Gierstraat. Zijne ontvluchting werd spoedig ontdekt en hij werd weldra aangehouden in een kelder in do Lange Raamstraat. Den 25des morgens omstreeks 7 urenis aan de Kalkovenbrug onder Hillegom het lijk eener vrouw van ongeveer 30 jaren gevonden; de burgemeester vraagt inlichtingen omtrent de herkomst. Luitenant Metelerkamp is onder geleide van een officier van gezondheid naar zijn garnizoen Amersfoort teruggekeerd. Aan de op den 24 te Veendam gehouden harddraverij namen 21 paarden deel. De eerste prijs f 200 werd behaald door Marianna van den heer S. Witteveen de tweede prijsj 125, door Olga van den heer Bindervoet, de dei deft 5, door Ussa van den heer Wassenaar, de vierde J 25, door Wilhelm van den heer Van Haren. Bij de op den 24 te Woerden gehouden harddraverij door paarden van zessen klaar is de prijs van 250 behaald door den bruinen ruin Prins, eigenaar en berijder P. van Santen te Rotterdam en de premie van 100 door den bruinen ruin Premier, eigenaar J. P. Mooiman, te Stomp wijk berijder J. G. Matze. Bij de harddraverij, den 25 bij gelegenheid van de kermis te Monnikendam gehouden, werd de prijs be haald door het paard van Jan Maas aldaar, de le premie door dat van Klaas Sluis aldaar en de 2e premie door dat van Piet Laan te Purmer (gem. Monnikendam). CXIX. Parijs24 Aug. 1892. Thermidor 1892 (20 Juli-18 Augustus) behoort weder tot het verledene en voorzeker zal ditmaal deze maand lang in ons geheugen bljjven, want wij kunnen ons niet herinnerenhet nog ooit zoo warm gehad te hebben, j Alle achterblijvers, die de stad nog niet verlieten, nemen i de vlucht naar koeler oorden, zoodat wij thans beweren, dat er niemand meer in Parijs is. Dit «niemand" moet zoodanig verstaan worden, dat eene zekere klasse van menschen in Parijs zich getooid heeft met den fraaien titel van Tout-Paris", en behooren tot deze klasse alle arrjzenaars, die op een of ander gebied naam gemaakt hebben en die zich daarom verbeelden, dat zonder hen Parijs uitgestorven is. En werkelijk kan men het in de rijke buurten wel merken, dat vele bewoners vertrokken zijn en ook de heeren inbrekers weten heten wanneer zij tweemaal langs eon huis wandelen en steeds alles gesloten ziendan begrijpen zijdat do bewoners op hunne villa s eene andere lucht inademen en krijgen sommige rijke hótels een ongevraagd bezoek der huis dieven. In de handelswijken en in de buurten der werk lieden blijft Parijs echter steeds even druk bewoond, en het eenige onderscheid, hetwelk deze warme dagen ons te zien geven, is het overdrukke bezoek aan koffiehuizen en wijnhuizen waar allerlei drankenmet ijswater ver- mengdgedronken worden. Het is trouwens een ver schil in drinken tusschen Franschen en bijvoorbeeld Hollanders. De laatsten drinken steeds zuiveren (of on- zuivereu) sterken drank uit kleine likeurglaasjes en zonder water. De Parijzenaar echter neemt steeds een groot water- of bierglas daariD scheukt de garcon een weinig absinth, vermouth, amergroseille enz. enz, en dan voegt de gebruiker daarbij eene groote hoeveelheid water. Daardoor drinkt een Parijzenaar wel veel «nat", doch door de groote hoeveelheid water loopt hij minder gevaar spoedig dronken te worden. Dan ook rookt hij daarbij niet die reusachtig zwaro sigaren doch stelt hij zich tevreden met eene eigenhandig gerolde cigarette. Hoewel het papier der cigarette gewoonlijk vrij onaan- genaam nekt en men bovendien den mond vol krijgt met tabakskruimels, en ook de toppen van duim en wijs vinger er uitzien, alsof ze met jodium waren ingewreven, zoo verkiest een parijsch werkman toch zijne cigarette boven de beste sigaar. Wij zouden bijna van de warmte afdwalen en toch hechten zich aan deze hooge temperatuur de weinige interessante gebeurtenissen der laatste dagen vast. Zoo had do groote hitte tengevolge dat op vele plaatsen de menschen neervielen en ook de militairen die hunne geforceerde marschen maaktenhadden veel te lijden zoodat zelfs een artillerist bet leven verloor. Andere personen werden plotseling gek sprongen in het water ol werden gevaarlijk voor hunne medemenschen. Het feest in de Tuileriën, waarvan wij ons zooveel moois voorstelden, werd een bepaald fiasco, en was het ons niet mogelijk te begrijpen, waaraan dit finantieel onheil is toe te schrijven. Dit is te meer jammer, daar het een liefdadig doei gold, en de opbrengst moest strek ken tot loniging van den nood der fransche en russische armen Als bewijs hoezeer men hier nog altijd met Rusland is ingenomen, kan wel het bericht dienen, dat de minister van onderwijs op de scholen het onderricht in de russische tmil wil invoeren. Dadelijk na de vacautie zal de proef daarmede worden genomen op de colléges BuflFon en Rollinen zoo de uitslag aan de verwachting beantwoordt, dan zal het onderricht in de russische taal worden opgenomen in de programma s van het moderne onderwijsevenals de duitsche en engelsche talen daar reeds lang voorkomen. Eenige drama s, altijd even banaal, vulden weder voor eenige uren, eenige kolommen druks en hielden de ge moederen een beetje in beweging. In rue de Cléry was het eene gehuwde dame Madame Pannecouquedie op de minnares van haar man schoot, en in de rue Vaneau was het een minnaar die de vrouw met wie hij leefde doodde, en daarna zichzelven ook van kant maakte. Eindelijk terwijl wij dit schrijven, valt buiten sinds verscheidene uren eene hevige regenbui, zoo hevig, dat op vele plaatsen de paarden vóór de rijtuigen den dienst staken, dat vele kelders onderloopen, en ieder, hetzij hij met ot zonder parapluie wandelteen goed heenkomen zoekt. Reeds een uur lang wachten wij in een koffie huis, waar het propvol is geloopen, want alle omnibussen rijden ons «compleet" voorbij daarom nemen wij de gelegenheid waar dezen brief te schrijven, nadat wij eerst de statistiek van de 33e week hebben doorloopen waaruit wij zien, dat de gezondheidstoestand een weinig te wenschen overliet. Het gemiddelde sterftecijfer in dit saisoen is 890 per week, dit steeg echter voor de 32e week tot 957 en voor de 33e tot 1077. Hoofdzakelijk is dit toe te schrijven aan de diarrhee infantile, welke ziekte sedert acht jaren niet zoovele slachtoffers eischte als in dezen zomer, het geen echter bij deze warmte en het slechte drinkwater niet te verwonderen is. J. M T Den 26 s avonds te 8 uur, geraakte een wagen waarin 3 kinderen zaten te spelen, in de Baangracht, te water. Een van hen het 8jarig zoontje van wed. J. verdronk. Onze stadgenoot, de heer A. C. W. van Woerden, ontving eene waardeerende dankbetuiging, namens Z M den Koning der Belgen, voor een afdruk van oen opstel «Hot lorrens-stelsel aan den Beneden-Gongo", door hem geplaatst in het Rechtsgeleerd Magazijn, onder redactie van H. L. Drncker en W. L. P. A. Molengraaff.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1