De Draag naar let Westen. No. 104. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. WOMS DAG Buitenland. FEUILLETON. 31 AUGUSTUS. Binnen! and. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag, eu Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per •3 maanden voor Alkmaar O,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Prijs der gewone A«1 verteritten: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BELUI E. Den 29 is de sneltrein van Ostende tegen den sneltrein nit Antwerpen gereden op .het oogenblik, dat deze des morgens te half negen het station Brussel binnenreed. Vijf wagens werden verbrijzeld twee reizigers zijn gedood en achttien verwond. Den 27 des avonds te half tien is te Antwerpen een zware brand uitgebroken in de reusachtige houtstapels van de heeren Rousing, Lambrechts en anderen op kor ten afstand van de plaats der ramp Corvilain. De door dezen brand veroorzaakte schade wordt op f 250.000 begroot. Te Ostende werden van den 11 tot den 18 22897 badkaarten verkocht. Bl'lTSCIILAXD. Volgens het officiëel bericht zijn den 25 te Hamburg 295 ziekte- en 130 sterfgevallen aan cholera aangegeven; den 26 tot den middag 183 en 78; den 27 128 en 55 den 28 445 en 162. In dé Staatscourant werd bekend gemaakt, dat tot den 26 in Hamburg 1028 ziekte- en 358 sterfgevallen plaats had den gehad. Alle scholen waren den 27 gesloten en dien dag was op de beurs bijna niemand. Te Altona waren van den 23 tot den 26 64 ziekte- en 22 sterfgevallen; den 27 22 en 11; den 28 17 eu 9. De politie te Berlijn heeft laten aanplakken, dat eene mt Hamburg gekomen vrouw blijkens wetenschappelijk onderzoek door aziatische cholera aangetast is. Zij heeft tevens voorschriften gegeven, hoe te handelen bij cholera gevallen. Ook te Bremen en te Kiel zijn cholera-gevallen voorgekomen bij personen, uit Hamburg afkomstig. Te Mainz wordt eene groote vergadering der dnitsche katholieken gehouden. ENUELAND. De unionisten eischen de vernietiging der verkiezing van John Morley, wegens vreesaanjaging der kiezers. De ieren zouden zich daaraan vooral schuf dig gemaakt hebben. Den 26 werd gezegd, dat de cholera te Londen uit gebroken was in de zuidelijke wijk Lambeth; bij onder zoek is gebleken, dat deze vrouw aan een andere ziekte overleden is. Met 1 September a.s. zgllen postwissels in Groot- Brittannië en Ierland aan den geadresseerde betaalbaar gesteld kunnen worden op een door den afzender te be palen daggedurende de eerste tien dagen na de ver zending. Tegen alle verwachting zijn te Bridgend nog 47 mijn werkers gered kunnen wordenmeer dan 100 zijn om - gekomen. Het reddingswerk is gestaakt. Ierland. De gebouwen der groote markt te Dublin zijn verbrand daaronder waren eene prachtige biljartzaal en eene boekerij van ongeveer 10000 deelen. BKIT§CII-1.\DI E. Het antwoord der indische regeering aan den Emir spreekt den wensch uit, dat het einde van den opstand der Hazaras het vaststellen van het 23) Nadat de ijlende koortsen geweken waren, kwam er weder kalmte en regelmaat in hare gedachten en thans z&g zij de toekomst, de onvermijdelijke toekomst, met eene merkwaardige kalmte te gemoet. Hoe dicht de sluier ook was die over haar volgend leven lag uitge spreid één ding was haar volkomen helder die schei ding van haar echtgenoot was voor eeuwig. Zij wist, dat J zÜn tijd doorbracht in een gezelschap, waarover hij met haar nimmer zou durven spreken. Zij wist het zeer zeker, zonder dat iemand het haar had gezegd, zonder dat zij ooit een enkele vraag tot hem gericht had, waarbij zijne verwarring zonder twijfel haar vermoeden zou heb ben bevestigd. Ja, zij kende de persoon, van wie hij die afschuwelijke cbyprelucht medebracht. De blondine met de zwartgemaakte wenkbrauwen was haar niet geheel toevallig zoo bijzonder verdacht voorgekomen Zij wist alles en zei niets. Zij was er niet boos om, ZS voelde zich niet eens beleedigd in hare vrouwelijke waarde zij walgde er eenvoudig van. Zoo lag tij ook heden te peinzen en te overwegen op de canapé. De heldere winterzon scheen vroolijk in het vertrek^ en Lolo verhengde zich op morgen, op haar eer sten uitgang. Na drie eindeloos lange weken voor het eerst weder in de frissche luchtZij liet haar oog val len op de verwelkte rozen, wier verschrompelde bladeren langzamerhand bruine randen begonnen te krijgen. Morgen zou zij George wederzien! Zij zon hem eindelijk ver tellen hoe zg zelve over de toekomst dacht en hem vra gen hoe hij zich die voorstelde. De knecht bracht een kaartjeGeorge Nordstetten Telefoonnummer: tijdstip voor het vertrek van het britsche gezantschap naar Afghanistan mogelijk zal maken, en vestigt de aandacht op de woelingen aan de grens, door afghaansche agenten uitgelokt, op wier onverwijld ontslag aangedrongen wordt. FRANKRIJK, De gezondheidscommissie van het departement der Seine liet voor rekening der stad Parijs 100.000 brochures, verschillende raadgevingen bevattende ter voorkoming van besmettelijke ziekten, drukken en verspreiden. Den 28 waren te Havre in het laatste etmaal 71 ge vallen aan cholera voorgekomen, waarvan 25 met doode- lijken afloop. ITALIË. De minister vau binnonl. zaken heeft in overleg met zijnen ambtgenoot van oorlog 200 karabiniers en twee regimenten »bersaglieri" naar die deelen van Sicilië gezonden, waar de rooverijen hebben plaats gehad. Don 25 is de uitbarsting van de Etna plotseling weer verergerd. Twee lavastroomen zijn verder gegaan dan de vroegere en verwoesten alles wat zij tegenkomen. FORVUGAIi. De verkiezingen voor de wetgevende macht zijn op 6 November a.s. bepaald. RUSLAND. Volgens in Eugeland ontvangen be richten sterven eiken dag te Petersburg ongeveer 3000 menschen aan cholera, zjjnde de helft van de aangetasten. De officiëele opgaven betreffen alleen de in de hospitalen aangetasten en overledenen. In Astrakan had de ziekte haar epidemisch karakter verloren. De lijfarts van den Keizer, prof. Alexander Obermueller, is den 26 plotseling aan cholera overleden. Volgens officiëele berichten is de hoedanigheid van het wintergraan in 21 provinciën voldoende, in 7 in 't al gemeen onvoldoende, in 15 middelmatig en in 9 bepaald onvoldoende. In zeven districten is de oogst zeer slecht. Het zomerkoren daarentegen is in 19 provinciën vol doende, in 11 vrij voldoende, in 10 voldoende, in 15 vrij onvoldoende en in 4 slecht, waaronder Moskou. SPANJE. De invoer in spaansche havens van lom pen, beddegoed, onrijpe vruchten en groenten uit havens van Engelsch-Indië, de Zwarte Zee, de Zee van Azof, de Oostzee, de kusten van Aziatisch Turkije, de Middel- landsche Zee, de Golf van Finland, België en Frankrijk is bij koninklijk besluit verboden. De goederen der rei zigers, alsmede wol, huiden, vellen en vederen zullen ontsmet worden. 8ERVIE. De kabinetsraad heeft eene commissie benoemd om den staat dor schatkist op het oogenblik der verandering van ministerie, alsmede het bedrag der achterstallige belastingen en der vlottende schuld vast te stellen. De regeering is voornemens bezuinigingen in te voeren. Te Belgrado zal de liberale partij eene buitengewone bijeenkomst houden. De verkiezingen voor de Skoepsjtina zullen in December plaats hebben. Vandaag En hier Zij hadden immers afgesproken morgen in den Thiergarten. Zou er iets bijzonders zijn voorgevallen Wat zou hij verlangen «Laat mijnheer binnenkomen," sprak zij en trok de deken, die op den grond was gegleden, over hare voeten. HOOFDSTUK XIII. Waar waren George's gedachten geweest! Dat hij zoo iets had kunnen vergeten Toen hij thuis was gekomen, had hij een brief uit Elberfeld gevonden. De geheimraad verweet zijn ontaarden zoon, dat hij zoo weinig schreef, maar schonk hem al bij voorbaat vergiffenis, omdat hij begreep flat mijnheer de musicus in den laatsten tijd geheel in beslag moest zijn genomen door de repetitiën. Hij droeg hem nog verscheidene bestellingen op, klei nigheden, die hij voor dezen en genen tegen het Kerst feest nit Berlijn moest medebrengenen besloot zijn brief met de verklaring, dat hij hem, volgens afspraak, den 2l8ten December zeer bepaald verwachtte. George kende zijn vader en wist, dat de minste afwij king van dit programma, die nog slechts langs telegra- phischen weg kon bericht worden, en al steunde zij ook op de meest gegronde redenen, zjjn vader zeer onaan genaam zou zijn, ja, hem zelfs ernstig ongerust zou maken. Hij wist dat al het genoegen van het Kerstfeest voor zijn vader bedorven zou zjjn, indien de oudste zoon niet daarbij tegenwoordig was. Hoogstens kon hij zijn vertrek dns nog achtenveertig uren uitstellen en daarom zjjn ouden vader te ontstemmen, misschien te bedroeven neen, daarvoor moest zelfs Lolo wijken Hij had dus besloten met den nachttrein te vertrekken. Nadat hij zijn knecht had bevolen de bestellingen ten uitvoer te brengen, die zijn vader hem had opgedragen, ging hij ook zelf eenige inkoopen doen. Maar welk ge schenk zou hij aan Lolo geven Hij kon toch op het Kerstfeest bij haar niet met ledige handen komen Hij peinsde en peinsde en doorzocht de winkelkasten van de voornaamste kunsthandelaars louter nietigheden, VEREENIGHE STATEN. Van het Metropolitan opera-gebouw is de zaal voor de toeschouwers den 27, des morgens te half tien, verbrand. Het voorgedeelte aan Broadway, waar een bank en verschillende andere kan toren gevestigd waren, bleef behouden. Een jongen en een decoratieschilder zijn gekwetst. De schade bedraaet f 1.250.000. B Bij een brand in do Woosterstraat werden 2 stokers en 5 vrouwen gekwetst. Do schade bedraagt f 375.000. President Harrison heeft te Malono eene rede gehouden, waarin hij o. a. het volgende zeide„Wij zijn, dank zij onze afzonderingbeveiligd tegen de gevaren van de nauwe aanraking met militaire mogendheden. Canada bedreigt ons niet. Wij wenschen het overvloodigen voor spoed maar onze afzondering brengt plichten en ver antwoordelijkheid mede. Wij hebben steeds als goede diplomaten geduld geoefend en kracht gespaard in het bewustzijn van de rechtvaardigheid onzer zaak, en gaan de toekomst tegemoet in het vertrouwen een grooteren invloed voor onzen handel in het buitenland te herwin nen. Wij moeten den ouden rang herwinnen, dien onze zeevaart innam. De nieuwe krachten, waarmede wij de vloot versterkten, bewijzen wat wij vermogen. Op onze werven worden de beste schepen der wereld gebouwd. »Ik geloofdat wij den laatsten ernstigen opstand gezien hebben die togen het oppergezag der grondwet ondernomen is." Volgens de statistiek van het ministerie van landbouw is ten opzichte van hoedanigheid zoowel als van hoe veelheid de graanoogst bevredigend. Bij gelegenheid van de opening der internationale graanmarkt op den 29 had den 28 een bijeenkomst plaats van de voornaamste graanhandelaren. BRAZILIË. Te Rio de Janeiro is sprake van het houden eener wereldtentoonstelling ter viering van de ontdekking van dit Rijk in 1500 door Cabral. Tweede Kamer. Waterstaat. De minister van waterstaat heeft eene suppletoire be grooting voor zijn departement voor 1892 ingediend, waar bij de volgende nadere uitgaven worden voorgesteld 1". tot aanvulling van den post voor de v e r b e t e- ring van kleine rivieren met f 25000 (waar door echter de gezamenlijke raming niet wordt overschre den;) 2°. van f 340,000 voor de in 1891 vertraagde wer ken voor het verbindingskanaal met de Merwede, welke werken in dit jaar gereed komen; 3°. voor onder houd enz. van het kanaal van T e r-N e u z e n 35,000, ter afdoende voorziening in den toestand van het met selwerk van den westelijken pijler, die onder water ge scheurd is; de bestaande draaibrug over den westelijken kanaalarm te Ter-Neuzen zal worden opgeruimd en een rolbrug gemaakt over het binnenhoofd der Schutsluis al daar; 4°. 12,000- als bijdrage aan de Vereeniging tot behartiging van scheepvaartbelangen te Amsterdam in de kosten van ijsopruiming in het Noordzeekanaal niets dan dwaze pronk eu praalHij vond nietsHet eene was niet geschikt, het andere beviel hem wel, maar was te kostbaar om het haar te durven aanbieden. Te gen drie uur reed hij met eene volgepropte droschke naar huis maar voor zjjn gevoel toch nog met ledige handen. Voor Lolo had hij niets. Zoekend liep hij in zijne kamer heen en weer. Daar viel zijn oog op een dikken bundel papieren, die op zijne piano lag. Zijn blik ver helderde. Zou hij haar daarmede genoegen kunnen doen Zonder twijfel was 't het liefste wat hij bezat. Hij nam den bundel onder den armreed naar de Regenten- strasse en legde hat zware pakket in de voorkamer od de tafel. »Dat is eene verrassing!" riep Lolo hem toe, terwijl zij uit hare liggende houding opstond. »Ik hoop dat het eene aangename is. Voor mij zeiven helaas nietvoegde George er bij en kuste haar handie »OchJ "Ik zal u morgen in den Thiergarten niet kunnen ont moeten »Niet vroeg Lolo op een toon, die duidelijk verried hoezeer haar dat tegenviel. »Ik heb een brief van mijn vader gekregen; hij ver wacht mij morgen. Ik moet nog heden avond vertrekken." Deze mededeeling trof Lolo smartelijk. »En hoe lang blijft gij weg vroeg zij. Hoogstens veertien dagen. Den 2en of 3en Januari ben ik zeker weer thuis. Dan beginnen immers ook de repetitiën op het tooneel." Weder veertien dagen!" zuchtte Lolo en terwijl zij moeite deed om een vroolijken toon aan te slaan, voegde zjj er bij: »Ik zal mij dan maar verbeelden, dat mijne ziekte veertien dagen langer duurt." Haar gedachten waren zóo geheel met George vervuld geweest, dat zij volstrekt niet inzag, hoe zij hem op dit oogenblik in woorden, die niet misverstaan konden wor den, te kennen gaf, dat zij het leven zonder hem als eene straf beschouwde. George zag haar met blijde verrassing aan. Zij wilde lachen, maar het was haar onmogelijk, en

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1