(herhaling van het in 1891 niet aangenomen voorstel be trekkelijk den ijsbreker;) 5°. 1500, zijnde een vierde gedeelte van een voorgenomen jaarlij ksche subsidie van 6000, noodig tot hervorming van het bestaande land- bouwcomité, dat een vertegenwoordigend college zal wordendoch tegenover de regeering een zelfstandig karakter zal bezittenterwijl aan de regeering de be voegdheid zal verblijven om adviseerende leden aan te wijzen. De bedoeling is om het subsidie te doen strekkon tot tegemoetkoming in de reis- en verblijfkosten der le den en tevens een secretaris aan te stellen met vaste be zoldiging 6°. 28000 ten behoeve van den post- en telegraafdienst; 7°. aanvulling van den post voor uitkeering aan de stoomvaartmaatschappij Z e e 1 a n d voor het vervoer van brievenmalen met 12,0708°. posten van 227,000 en van 119,000 voor de stichting van een nieuw postgebouw en een nieuw teleg raaf gebouw te Amsterdam. Men schrijft ons In de gemeente Schoorl doet zich het geval voor, dat een paar ingezetenen weigeren schoolgeld te betalen. Wat daartegen te doen? Het eenige middel, dat aange wend kan worden en waarvan men ook gebruik maakt, schijnt te zijn dat men aan do kinderen dier weigerach- tigen de school ontzegt. Zal deze maatregel doeltreffend blijken? Misschien, doch voor alle partijen zou het beter zijnzoo er van de ingezetenen een verzoek uitging, om vrijstelling van schoolgeld op grond hiervan dat ze voor vele jaren de opbrengst der bnurtwegen hobben afgestaan om daarvoor vrijdom van schoolgeld te ver werven. En die opbrengst is vrij wat grooter, dan het bedrag van het gezamenlijke schoolgeld. Men schrijft ons Onverwacht eono vermeerdering van inkomsten te kunnen constateeren wie zal daar tegen zijn doch in den loop van het jaar tot de ontdekking te komendat eon bron van inkomsten ophoudt te vloeien wie is er, die daarover niet ontstemd zou zijn. In dit laatste, min aangename goval verkooren onze brugwachters langs het Noordhollandscb Kanaal en misschien wel langs alle watoren. Met iugang van 1 September wordt hun n.l. het zongeld ontnomen d. i. het geld dat ze tot nu toe ontvingen van schepen welke 's nachts door de brug gingen. Hot bedrag per schip is luttel, hot aantal sche pen dat het Noordhollandsch Kanaal bevaartgering doch niettemin is het een gemis, dat, voor zoover wij wetendoor niets vergoed wordt. In 93 jarigen ouderdom is to Eginond-binneii overleden de oud-strijder Jan Hollander, zijnde de oudste bewoner aldaar. Op het verzoek van den heer Jan Holland te Rot terdam om rontogarantie voor het exploiteeren on in werking brengen eener stoomtram verbinding van Alkmaar naar Haarlem via Egmond aan Zee is door den gemeen teraad van Egmonri aan Zee afwijzend beschikt. Tot wethouder te Egninnd aan ïee is benoemd de heer G. van der Schinkel. Bij de gehouden aanbesteding van hot maken van een bergplaats op de begraafplaats te Egmond aan ®ee hebben ingeschreven: J. van der Plas voor ƒ519; P. de Graaff Az. voor ƒ490; G. Ruigewaard voor 452 en K. Wijker voor 409. Aan den laagsten inschrijver is het werk gogund. Ds. A. II. Claason te Egniond-lIInnen en te Egmond aan den Hoef is den 24 beroepen te Schier monnikoog. De gemeeute-rekoning te Scliagen is den 24 vast gesteld in ontvangsten op 32922.08, in uitgaven op 31877.315, alzoo met oen batig slot van J 1044.765. De gemeente-rekening te Wormervecr is don 25 vastgesteld in ontvangsten op 95099.15, in uitgaven op 92809.49, met een batig slot van 3289.66. De begrooting voor 1893 sluit in ontvangsten en uitgaven op f 69980.28. Den 25 werd te Zovenaar aan het station van den Staatsspoorwog in of bij de visitatiezaal aan twee dames wederom hare portemonnaie, waarin een vrij groot bedrag aan duitsch geld, ontrold. Men vermoedt, dat de zakken- in het volgonde oogenblik biggelden twee dikke tranen langs hare bleeke wangen. George stond diepgetroffen voor haar, maar weldra overmeesterde hom een govoel van innige dankbaarheid. Langzaam knielde hij voor de canapé neder, boog het hoofd naar haar toe, kuste haar op de betraande wangen en fluisterde: »Gij moogt niet schreien!' Lolo trachtte zich te beheerschen maar hare lippen trilden zenuwachtig haar geheele lichaam beefde en zij snikte hevig, hoewel zij moeite deed om zich in te houden. Zacht weerde zij hem af. »Laat ons kort afscheid nemen", sprak zij zacht. »Ik smeek het u." Zij had zich oen weinig van hem afgewend en George was opgestaan. Onafgebroken hield hij den blik gericht op dit bekoorlijke wezen. Lolo schreide en maakte eene beweging alsof zij wilde opstaan. Behoedzaam legde hij de handen op hare schouders en drukte haar zwijgend in de kussens terug. Toen hij haro zachte, ronde schou ders met zijne handen aanraakte doorstroomde hem een ongekend gevoel. Hij trok haar naar zich toe en drukte haar zoo vast tegen zijn stormachtig kloppend hart, dat de adem haar bijna stokte in de keel. Hij wist niet wat hij deed. Zij wilde iets zeggen, maar hij belette het haar met zijne kussen. Eindelijk kwam er een lach om haar mond een lach van vertrouwen, nu zij zich zoo veilig voelde in zijne sterke armen. Zij hadden alles vergeten, alles behalve dit eene»zij behoorden elkander voor eeuwig toeHij kuste haar op het voorhoofd en zij keek naar hem op met een geheel veranderd en opge helderd gelaat. Veertien dagen!" zei George eindelijk, terwijl hij haar kleine handje hield omvat. >Het is bijna eene eeuwig- hoid. Maar ik zal u eiken dag schrijven." >Dat moet gij ook doen antwoordde Lolo. »Gij zult zien hoe verstandig ik zijn kan. Ik mag u toch ook schrijven? »Natuurlijk Eenvoudig Mijn naam, Elberfeld. En zult gij mij dikwijls schrijven Dagelijks >Ik heb immers aan niets anders te denken. Maar de tijd zal mij niet lang vallen. Ik denk maar niet aan de scheiding, ik denk alleen aan ons wederzien." rollers zich bevinden onder de uit Duitschland komende reizigers. Den 25 is te Leiden een man dood op straat ge vonden waarschijnlijk ten gevolge van drankmisbruik een jongen van 5 jaren, die spelende te water raakte, verdronken en een jongendie in eene fabriek zware brandwonden kreeg van het vallen in eene kuip met kokende verfstof, aan de gevolgen dier wonden overleden. Den 26 des nachts kwam te Maassluis het stoom schip Jason van Hamburg aan met bestemming naar Keulen, dat twee choleralijders aan boord had, waarvan één reeds overleden was en de ander kort daarna over leed. De overledenen werden aan den Hoek van Holland begraven. De bemanning werd in de ziekenbarak aldaar ontsmet. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 25 met 10 tegen 2 stemmen verworpen het voorstel van burg. en weth. tot het bouwen eener woning ten behoeve van het Rijksloodwezen en tot het verhuren dier woning aan den Staat, maar dat college uitgenoodigd bij den Raad voorstellen in te dienen tot aanbieding van een stuk ge meentegrond aan het Rijk, waarop dit zelf een gebouw kan stichten. Den 26 is de gemeente-rekening te Edam over 1891 vastgesteld in ontvangsten op 83.327.57sin uitgaven op 80.823.593, alzoo met een batig slot van 2503.98. Bij kon. besluit van den 26 is met ingang van 1 September benoemd tot hoofdcommies bij het departement van justitie de beer Mr. J. Simon van der Aa, advocaat te Amsterdam. Den 27 is te Apeldoorn een door twee gezinnen bewoond huis afgebrand vermoedelijk ten gevolge van vonken, op het dak van stroo gevallen uit de locomotief van den lokaalspoorweg. De 27 is te 's-Gravenhage aanbesteed do levering van een ijzeren drijvend dok voor de haven van Tandjong-Priok. Laagste inschrijver was de Pletterij-Veroeniging aldaar, voorheen Enthoven Co., voor 718.803. De hoogste inschrijvingssom bedroeg 927.000. Den 27 viel in de sluis van het Westerkanaal te Amsterdam een spelend kiud van den sluismuur in het diepe water en zonk onmiddellijk. Een omstreeks 40jarig werkman, Gerrit Roest, die in de nabijheid hout loste, sprong het kind na en verdronk mede. Een andere man, die beiden nasprong, werd slechts met veel moeite gered. Bij de op den 27 te Paddington (Engeland) gehou den wielerwedstrijden tusschen ongelschen en hollanders kwamen bij de Team-race Jan Feith en Rademakor, hol landers, onder No. 1 en 2 aan. De Sporttontoonstelling te Scheveningen werd den 28 door 5588 betaleuden bezocht, van 21 tot 28 door 53609 en van 1 Juni tot 28 Augustus door 426929 per sonen. De heor Commissaris der Koningin, jhr. mr. J.W. M. Schorer, is van zijn buitenlandsch verlof te Haarlem terug gekeerd en heeft zijn ambt weder aanvaard. Den 2 September zal een directeur van de Maat schappij tot exploitatie van staalwaterbronnen te Haar lem benoemd worden; op de voordracht zijn geplaatst de heeren W. Travaglino te Scheveningen, C. J. Vis te Haarlem eu A. S. Fransen van de Putte te Ameterdam. De Holl. Spoorwegmaatschappij heeft aan den con ducteur, H C. C. Nanuing, die op de stoomtram 's-Gra venhage—Scheveningen van die maatschappij mot gevaar voor eigen leven iemand van een wissen doocl redde, eene gratificatie uitgereikt. De gemeenteraad van Broek in Waterland heeft, uit hoofde van de kosten, afwijzend beschikt op een verzoek van vele ingezetenen om aldaar een tele- phoonkantoor op te richten. De examens ter verkrijging van de hoofdakte zijn te Amsterdam afgeloopen. Van de 189 manuel. en 38 vrouwel. candidaten slaagden 55 mannel. en 22 vrouwel. Bij kon. besluit van den 15 is o. a benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Box- moer c. a. de heer J. A. Beusen, ontvanger derzelfde middelen te Zijpe c. a. In de gelukkigste stemming, die men zich denken kan, babbelden zij verder. De donkere kamer scheen op eens hel verlicht te zijn. Het was geen afscheid zij hadden elkander in dit uur pas gevonden. Zij wilden luchtkas- teelen bouwen voor eene heerlijke toekomstmaar zij lachten om dat kinderspel en genoten liever van het togenwoordige. Hij hield hare hand in de zijne en zag haar teeder aan. Zoo bleven zij eenigen tijd naast elkander op de canapé rustig praten, totdat zij plotseling opschrikten van het overgaan der huisbel. Onmiddellijk daarop kwam de knecht binnen met een visitekaartje. »Het spijt mij," zei Lolo, nadat zij er een blik opge worpen had. »Ik ontvang geen bezoek vandaag ik ben nog ongesteld en moet belet geven." Zoodra de knecht de deur van de kamer achter zich gesloton hadoverhandigde zij George het kaartje. Hij drukte een kus op hare hand en de handelsraad Maxi- miliaan Wilprecht ging verdrietig de trap af. Dit kleine intermezzo had hun vertrouwelijk samen zijn niet verstoord. Zij praatten verderover alles en nog wat. Eindelijk viel ook het gesprek op George's in- spanuenden arbeid gedurende de laatste weken van hare ziekte. »Daar valt mij iets in!" riep George plotseling. »Ik heb wat voor u meegebracht »Voor mij George had de verbaasde vraag van Lolo niet meer gehoord. Hij was vlug naar de voorkamer gegaan en kwam onmiddellijk, met het dikke pakket onder den arm, in het salon terug. »Daar!" riep hij vroolijk uit on liet den bundel papieren voor hare voeten op den grond neervallen. »Niets dan beschreven papier! Maar ik kan niets beters voor u vinden Lolo was van de canapé opgestaanzij knielde bij het pakket neder en keek hem vragend aanwaarna zij aarzelend het eerste blad omsloeg. Daar las zij »Bath- Seba. Groote opera in drie acten van George Nordstetten. Leipzig 1874 Berlin 1878." »Voor mij?" vroeg Lolo, nog steeds geknield, en met Bij kon. van den 15 is o. a. verplaatst de contro leur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen de heer M. Schuylenburg van Middelburg naar Haar lem en benoemd tot adjunct-controleur te Schiedam de heer J. N. J. Boom, ontvanger derzelfde middelen te Texel. Het bouwen eener muziektent op het Doelenplein te Pnrmerend is voor f 355 gegund aan den heer G. Honijk aldaar. De gemeenteraad van Zaandam heeft een krediet van 800 toegestaan voor het doen rooien van 267 doode boomen. De heer Floquet, voorzitter der fransche Kamer, heeft o. a. een bezoek gebracht aan het eiland Marken en aan Haarlem. In de vergadering van den raad der gemeente Wierïngerwaard, den 29 gehouden, waren met ken nisgeving afwezig de heeren R. D. Kaan en J. Bakker Jz. Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring der notulen, werd mededeeling gedaan van het rapport der in de vorige bijeenkomst benoemde commissie tot onder zoek der gemeenterekeningzoomede die van het burger lijk armbestuur. Na eenige door den voorzitter verstrekte inlichtingen werd, op advies der commissie, de gemeente rekening voorloopig vastgesteld met een batig saldo van 471,91, de rekening van het armbestuur goedgekeurd met een saldo van 148,91'j2. De heer Zijp bracht daarna verslag uit van de met kerkvoogden der herv. gemeente gehouden bespreking omtrent de huur van den kerktoren. Door kerkvoogden werd vooropgesteld, dat de kerkvoogdij in geldelijke moeielijkheden verkeert en zij daarom in de eerste plaats bij de gemeente diende aantekloppen om steun. Voor de gemeente is het niet moeielijk, den hoofdelijken omslag desnoods te verhoogenterwijl het heffen van omslag door het kerkbestuur eene zeer kwestieuse zaak is. Vol gens kerkvoogden gaat het toch niet aanzonder eenige vergoeding gebruik te maken van iemands eigendom en mocht de raad kunnen besluiten huur voor den toren te geven dan komt dit ten goede voor de leden der kerk, die in hunnen omslag zouden wordeu verlaagd. Als maximum-huur werd voor den tijd van 30 jaren 52 per jaar geéischt. Hoewel door burg. en weth. was aan gevoerd, dat, ofschoon geen notariëele, dan toch zeker eene zedelijke overeenkomst bestaat en het allerminst een kerkbestuur past die te verbreken, niets mocht baten indien de gemeente niet genegen is huur voor den toren te betalen, wordt haar de toegang tot den toren ontzegd. De heer Zijp meende ook, namens burg. en weth. den raad te moeten adviseeren op het bovenstaande niet in te gaan; de gemeente blijft toch steeds voor de mogelijk heid, dat later weer andere eischen worden gesteld. De heer Groneman voorop stellende dat door het kerkbe stuur dwang wordt uitgeoefend kon geheel met het denk beeld van burg. en weth. medegaan het argument dat de kerkvoogden alle ingezetenen en ook zij, die niet tot bare kerk behooren wil laten bijdragen in haren gelde- lijken nood, vindt spreker al zeer zwak en dit alleen zou een roden zijn het voorstel van de hand te wijzen; vóór echter een definitief besluit wordt genomen zou de heer Groueman, aan de hand van alle gehouden corresponden- tién gaarne een rechtskundig advies willen inwinnen. De heer Zijp verwachtte hiervan weinig resultaat. Het kerkbestuur heeft zeker het recht om den toegang tot den toren te weigerenwaarop de heer Groneman ant woordt dat hij wenscht te weten of de gemeente boven de bestaande overeenkomst, verplicht is huur te betalen. Na nog eenige bespreking werd het voorstel-Groneman aangenomen. Medegedeeld werddat door gedep. staten afwijzend is beschikt op eene reclame van J. C. Kaan tegen zijn aanslag in den hoofdelijken omslag. Voorts werd besloten, met het oog op de al meer en meer naderende cholera gevallen in overleg met den plaatselijken geneesheer de ingezetenen per circulaire te wijzen op eventueel te nemen voorzorgsmaatregelen, terwijl het bestuur van den polder zal worden verzocht, zooveel mogelijk voor water- verversching te zorgen. Niets meer te behandelen zijnde, werd de vergadering gesloten. een blik, waarin blijdschap en verrassing om den voor rang stroden. George knikte haar lachend toe. Daar sprong zij juichend op, omhelsde hem, kuste hem hartstochtelijk eu riep uit»Gij zijt de beste mau van de geheele wereldZij geleek een gelukkig kind en weder rolden dikke tranen over hare wangen. Nu waren het echter tranen van vreugde. »Ik heb u zielslief! En gij hebt mij ook lief, niet waar Wat hebben wij nu nog te vreezen Met een gevoel van innige zaligheid drukte zij zich nog vaster tegen hem aan Geen smartelijk gevoel, zelfs geen weemoedige opwel ling bekroop haar toen zijovertuigd van hun geluk afscheid namen. En toen George zich op don drempel nog eenmaal omkeerde en haar nog een teederen groet toewierp, riep zij hem een vroolijk, »tot weerziens toe Het gelukkige lachje week niet van hare lippen en hare schitterende oogen werden niet beneveld toen hij haar verlaten en de vroeg invallende avond van den kortsteu dag alles om haar heen in een blauwachtigen nevel had gehuld. In haar hart was de lente ontwaakt eu alsof hare wangen met een tooverstaf waren aange raakt op eenmaal bloeiden de rozen weder op haar donzen veld. Het was al geheel donker toen Lolo met eene krachts inspanning, waarover zij zich verheugde, het manuscript van George's opera naar hare kamer overbracht. Daar sloot zij het weg met een gevoel van heiligen eerbied. Zij was trotsch op het bezit van zijn eerste groote werk. Dienzelfden avond schreef zij hem nog een langen brief. Toen George Lolo's woning verliethad hij aan de andere zijde van de straat, komende van den Thiergarten, Wilprecht ontmoet, die hem op eene bijzondere wijze groette. Twintig schreden verder had George zich omge wend. Wilprecht was blijven staan en keek hem na. Wordt vervolgd;

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2