De Dram naar liet Westen. So. 106. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. ZONDAG 4 SEPTEMBER. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE KLAD. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN. ALKMAARSCHE 0(11 A V I. Dezo Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ©,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f ©,06. Telefoonnummer: 3. Pr||s der gewone Advertentlën: Per regel j 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Vergadering op Woensdag, 7 September 1892, des avonds te half 8 uur. De Secretaris Mr. W. C. BOSMAN. BKLUIK. Te Antwerpen zijn tot den 1 55 cholera gevallen voorgekomen, waarvan 19 met doodelijken afloop. Bij eene gasontploffing in de steenkolenmijn Agrappa bij Frameries in Henegouwen zijn van de 68 werklieden, die in de mijn waren, 25 omgekomen en 8 zwaar ge wond. Het ongeluk had plaats in put No. 2, door de mijnwerkers de Vervloekte genoemd, omdat hier reeds in 1848, 1875, 1879 en 1887 ontploffingen plaats hadden. Bij die ontploffingen kwamen respectievelijk 96, 121, 123 en 65 mijnwerkers om. Onder do slachtoffers be hoort een jong, pas aangesteld ingenieur, alsmede een ge huwd jong man van 19 jaar. DUITSCHIiAWD. Den 31 werden te Hamburg 496 ziekte- en 181 sterfgevallen aan cholera aangegeven; in Altona 27 ziekte- en 22 sterfgevallen. Den 1 waren die cijfers voor Hamburg 626 en 116 en te Altona 27 en 3. Het bericht, dat te Hamburg de zwarte pokken heer- schen, is door het volgende feit in de wereld gekomen. Voor eenige dagen reed een wagen, voorzien van een groote P. en eene zwarte vlag door de straten, onder geleide van de gewapende macht. Angstige menschen maakten van deze letter P. met eene zwarte vlag de oplossing dat het beteekenen zou zwarte pokkeu. De wagen diende alleen tot het vervoer van Pulver (buskruit). EATOEEAIVD. Minister Gladstone is dezer dagen in het park van Hawarden door eene koe op den grond geworpen en getrapt. Hij is met den schrik vrijgekomen. FHAAHRIJH. Het gemeentebestuur van Nancy heeft in het belang der openbare gezondheid het houden van het Internationaal Handelscongres, dat elk jaar daar bijeenkomt, verboden. De minister van binncnl. zaken heeft den commissaris van politie aan bet Noorderstation te Parjjs voor ééne maand geschorst, na de zekerheid te hebben verkregen dat deze ambtenaar voor eene maand een artikel in een groot blad geschreven had, waarbij de prefectuur van politie heftig aangevallen was. Markies de Morés, die vóór eenigen tijd kapitein Mayer in een tweegevecht doodelijk in de long verwondde, is door de jury vrijgesproken. 25) -o De Wilprechts zijn gisteren in alle stilte naar Parijs vertrokken. Zij zullen daar zóó lang blijven totdat Worth met hare toiletten gereed is. Niemand mag dat natuur lijk wetenwant Stephanie bluft er opdat zij alle Wortht'sche toiletten door eene naaister in haar eigen huis en onder hare eigene leiding laat vervaardigen. Zij houdt dit zelfs tegenover mij volniettegenstaande wij elkander drie malen in Wörth's atelier, in de Rne de la Paix te Parijs, hebben ontmoet. De kranten zijn vandaag weer vol van berichten over Bath-Seba. Den 4den Januari eerste repetitie in de opera. Er worden wonderen verteld van eene tooverachtige ma- ncschijn-decoratie in de tweede acte. Gij kunt niet geloo- ven hoe gelukkig ik mij voel, wanneer ik nw naam en dien van nw werk leeshoe trotsch ik ben dat ik het beste deel daarvan hebnw groote werk, zooals het nit uwe pen is gevloeid en nog iets veelveel betersu zelf, George Nn weet ik eerst hoe onbeteekenend mijn leven is ge weest. Voor de eerste maal ben ik waarachtig gelukkig gelukkig door n Ik heb n dat zeker in al mijne brieven reeds gezegd. Ik moet het u echter telkens weer zeggen. Ik leef slechts voor n, George, en slechts door n gij kunt u niet voorstellen hoe lief ik n heb. Ik weet het zelve niet. Maar ik heb mij voorgenomen vandaag heel ver standig te zijn. Het verstandigste is zeker, dat ik nn ophoud, want anders Schrijf mij toch eens wat over uwe familie. Ik zou allen, die n lief zijn, zoo gaarne leeren kennen. Duizend kussen, mijn innig geliefde George. Van ganscher harte Uwe Lolo. ITAEIE. Den 30 is te (San Severo eeue kruitfabriek in de lacht gevlogon, waarbij 2 mannen gedood en ver scheidene gekwetst werden. Rl?8LAAl>. Volgens officiëele berichten zijn tot 22 Augustus in het geheele Rijk 107647 personen aan cholera overleden. AEUEEIV1GDE STATEIV. Aan boord van het nit Hamburg te Nieuw-York aangekomen stoomschip Moravia waren twee volwassen personen en twintig kin deren aan cholerine overleden. Al de lijken waren over boord gezet. Uitgezonderd drie door mazelen aangetaste kinderen waren de bemanning en de reizigers gezond. Van de op reis overledenen kwamen 13 nit Polen, 5 uit Pruisen, 3 nit Hessen en 1 uit Oostenrijk. President Harrison heeft eene circulaire uitgevaardigd, waarbij eene quarantaine vau 20 dagen, of zoo noodig langer, wordt opgelegd aan alle schepen van Europa die landverhuizers in havens der Veroenigde Staten aan voeren, indioa deze maatregel niet in strijd is met de bijzondere wetgeving der Bondsstaten. Men gelooft, dat door dien maatregel, den 1 reeds in werking getreden, de landverhuizing naar de Vereeuigde Staten voor het tegenwoordige geheel zal ophouden. De gemeente-rekening te Pur merend over 1891 is den 30 des avonds door den Raad vastgesteld in ont vangst op 108.748.905, in uitgaaf op ƒ102.066.285, met een batig slot van f 6682.62. De begrooting van 1893 bedraagt in ontvangsten en uitgaven f 97774.275. De gemeenteraad van Purmerend heeft den 30 benoemd tot onderwijzer H. Littooy te Klundert en tot onderwijzeres Mej. van den Berge te Vlaardingen en besloten, f 50 subsidie te verleenen aan de tuinbouwver- eeniging Beemster en omstreken voor eene te houden tentoonstelling. In de op den 30 gehouden vergadering van den ge meenteraad van Texel werd de nieuwbenoemde gemeen te secretaris, de heer J. Westra van Engwierden (Fr.) geinstalleerd. Het salaris van den heer A. Langeveld beambte ter secretarie, werd met f 100 verhoogd. Op uitnoodiging van den gemeenteraad van Schagen werd besloten, adressen van adhaesie te richten aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid en aan de provin ciale staten van Noordholland in zake de tot standko- ming van het kanaal Schagen-Stolpen. Eindelijk werd met 6 van de 11 stemmen benoemd tot hoofd der school voor n. 1. o. te Den Burg de heer Groenewold te Rot terdam 5 stemmen werden uitgebracht op den heer J. Slop te Gouda. Den 31 des avonds hebben te midden der feeste lijkheden te Breda ernstige vechtpartijen plaats gehad tnsschen soldaten en bnrgers, waarbij een politie-agent die tnsschen beiden kwam, een bajonetsteek in den buik Elberfeld, 30 December 1878. Mijne lieve, kleine Lolo Wij hebben het prachtigste Wüpperthaler weerhet regent en sneeuwt te gelijkde straten zijn zwart en kleverig, de huizen zijn zwart en nat en de donkere lncht wordt door de zwarte rook en de hooge schoor- steenen nog verduisterd. Uwe brieven brengen licht en zonneschijn in deze somberheiden ik ben zóó ziels gelukkig en steek alle huisgenooten door mijne vroo- lijkbeid zóó aan dat onze stille woning niet meer te herkennen is. Ik kan niet om mij heen zien zonder mij voortdurend voor te stellenhoe gij n in deze omgeving zult te huis gevoelen. De klove, die tnsschen de fabrieks stad in de provincie en de hooldstad ligt, waarin gij van nwe jengd af gewoond hebt, lijkt mij op het oogenblik ontzaglijk groot toe. Vroeger was mij dat niet zoo op gevallen. Nn ik mij echter n aan mijne zijde denk, ver baas ik er mij onophoudelijk over, dat hier allerlei klei nigheden met een gewicht worden behandeld, die wij, als vanzelf sprekende, met een enkel woord afdoen dat in de hoofdstad de eene gedachte de andere inhaalt terwijl men hier dagen lang over hetzelfde denktdat men in de hoofdstad zooveel meer van het leven geniet. Of dit een voordeel is, darf ik niet beslissen. Het is on tegenzeggelijk eene andere wijze van leven. Ik heb nooit geweten dat ik al znlke grootsteedsehe neigingen had. Meermalen betrap ik er mij op, dat ik zoo geheel vreemd ben geworden aan mijne geboorteplaatsdat ik de om geving, waarin ik ben opgegroeid met zulk een geheel ander oog bekijk. Ik doe mijn best om mijne gedachten voor iedereen te verbergen en het komt mij voordat mij dit tamelijk wel gelaktwant ik word overal met open armen ontvangen. Gij zult mijn vader al spoedig leeren kennen want hij komt de eerste opvoering van Bath-Seba bijwonen. Gij zult dan kunnen begrijpen dat ik trotsch op hem ben. Hij is een flink man, flink in al zijn denkeD en han delen, wars van kleingeestirlfBid verstandig, helderden- kend geduldig en edel. Dat is veel gezegd maar niet te veel. Hij houdt zielsveel van mij en nn hij eenmaal ontving, die, hoewel veel bloedverlies veroorzakende, niet levensgevaarlijk was. Een auder agent kreeg eenige sa belhouwen. Den 31 had te Sehermerhorn de eerste tentoon stelling plaats der Floralia-Vereeniging, welk zeer druk werd bezocht. Aan de volgende heeren werd na afloop een prijs uitgereiktvoor het mooiste stel planten, le prijs J. de Bakker, 2e prijs C. Nierop, 3e prijs C. Voer man Jr. Voor de mooiste plant uit het stel bekwamen de heeren C. Heertjes, W. de Jong, D. Heertjes en mej. de wed. J. de Vries een prijs. Voor de mooiste bloem planten uit zaad gewonnen, ingezonden door de school kinderen, ontvingen J. Manrik, J. Kwak en Hijntje Roos een prijs. Een woord van lof mag den heeren gebr. Admiraal, boom- en bloemkweekers te Rijp, niet worden onthouden voor hnnne belangelooze moeite bij de beoor deeling van het ingezondene en voor het aanbrengen der zeer smaakvolle versiering, terwijl de commissie met voldoening op dezen dag mag terugzien. Daar het te voorzien, is dat do herstelling van den toren te Scliermerhorn nog eenen geruimen tijd zal aan houden, laat men de klok, welke tijdens de werkzaam heden is blijven stilstaan, te 8, 12 en 6 uren slaan waardoor aan een groot ongerief is tegemoet gekomen. Den 31 wa3 het feest voor de schoolkinderen te Schoorldaui. Tot belooning voor getrouw schoolbezoek werd hun een prettige dag bereid. Een rijtoer naar Alk maar, op zich zelf al een genot, een kijkje op de kermis, maar vooral de kindervoorstelling in het theater van Alber en Basch zullen dezen dag lang in de herinnering doen leven. Het weder was door den harden wind niet bijzonder gunstig. Men schrjjft ons d.d. den 1 De Egmonder bom, die ten zuiden van Hamp op het strand staat, heeft van den 31 op den 1 een kwaden nacht gehad, maar is toch behouden gebleven. Thans, donderdag, is het weder wat bedaard en alle gevaar ge weken. De zee staat nog hol en daarom zal het vertrek van daag nog wel niet plaats hebben. Te Callantsoog is aan het strand der Noordzee aangespoeld hot lijk van een onbekend manspersoon, ge kleed als volgtflanellen hemd en baaitje, pilow kiel, een stnk van een blauw diemet onderbroek, zwarte aangebreide kousen en witte klompen. Het is op de algemeene begraafplaats te Callantsoog begraven. De begrooting der gemeente Callantsoog is op gemaakt en den raad aangeboden tot een bedrag in ont vangsten en uitgaven van J 5187.03. Aan het postkantoor Egmond aan Zee en de daartoe behoorende hulpkantoren werd gedurende de maand Augustus in de rijkspostspaarbank ingelegd f 219.455, terugbetaald f 66. Het laatste, door dat kan toor uitgegeven, boekje draagt het nummer 29. De gemeenteraad van St. Pankras heeft zich bij ver zoekschrift tot H. M. de Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkrijk, gewend met verzoek om ontheffing van de verplichting om het onderwijs in de vrije- en ordeoefe- verzoend is met mijne ontrouw aan het fabrieksleven verheugt hij er zich indat ik mij in mijne zelfgeko zene werkkring gelukkig voel. Mijne zuster Amalia is sedert vijf jaar gelukkig ge trouwd met den heer Wollenscheid nit Dortmnnd die eigenaar is van eenige mijnen in onze buurt. Zij is eene verstandige, lieve vrouw, die nooit behoefte aan gezellig heid gekend heeft, en deze daarom ook in hare afzondering niet mist. De opvoeding van hare beide kinderen en de zorg voor het huishonden nemen al haar tijd in beslag. Mijn zwager ken ik weinig. Ik hond hem voor een on beschaafd mensch en kan geen tien woorden met hem spreken hij is voor zijn vak als geknipt en maakt mijne zuster gelukkig meer verlang ik niet van hem. Ik behoef niet van hem te houden. Mijn jongere broeder, Frits, die nn zesentwintig is, bekleedt de mij toegedachte plaats in de fabriek en ik benijd hem die niet. Hij zit dagelijks zes acht uren op zijn kantoorkruk, houdt een paard, is lid van een klein besloten gezelschap welks leden éénmaal 's weeks bij elkander komen voor een uitgezocht sonper, waarbjj de duurste wijnen worden gedronken en het vrouwelijk ge slacht onherroepelijk is buitengesloten is ondervoorzit ter en secretaris van alle mogelijke vereenigingen, be zoekt alle feesten iu Dnsseldorf en het carnaval te Keulengaat steeds om met denzelfden kleinen kring fabrikanten en fabrikantszonen en geniet op zijne wijze van bet leven. Ziedaar mijne familie. Behalve een aantal verre bloed verwanten, waarin gjj zeker weinig belang zult stellen, heb ik in het naburige Barmen nog een oom, Johannes Nordstetten, de eigen broer mijns vaders. Hij is tien jaar jonger dan mijn vader, maar water en vuur ver schillen niet zooveel als deze broeders. Mijn oom is predikant en behoort tot de streng ortho doxe richting. Zjjne vinnige aanvallen op den Protes tantenbond hebben indertijd bijzonder de aandacht ge trokken. Hij heeft een hart van goud, daarvan ben ik overtuigd maar de gestrengheid van zijn geloof heeft het als met een ijzeren kuras gepantserd. Ik weet, dat hij veel van mij houdt, maar als ik het niet wist, zon ik het niet raden. Als jongen heb ik mij eens tegen

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1