De Draag naar hot lesten. No. 108. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. V R IJ I) A G 9 SEPTEMBER. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. ALRMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk j 1, De 3 nummers f O,OH. Telefoonnummer PrJJs der gewone Ad verten tlën: Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BELUI E. De handelsvereenigingen te Brussel heb ben berichten ontvangen omtrent de 18 agenten onder aanvoering van den heer Hodister aan de Lomani en den Opper-Congo. Negen hunner zijn te Standey Falls teruggekomen, twee werden door de arabieren gedood, twee stierveu aan ziekteéén kwam door een ongeluk om en vierwaaronder de heer Hodister zelfwerden vermist. Een bevestiging van het bericht betreffende den dood des hoeren Hodister is niet ontvangen. Twee stoom- booten der vereenigingen, de Roi des Beiges en de Auguste Beernaert, zijn in veiligheid, evenals de koopwarên in de factorijen van Beua Kamba en Yauga. Blijkens de berichten, door den gezondheidsdienst open baar gemaaktis de cholera verschenen in gemeenten, liggende aan vaarwaters, welke naar Antwerpen uitloopen. Te Boom waren 12 zieken en 10 dooden, te Boruhem 9 zieken en 7 dooden. Ook kwam de ziekte voor te Merxem, Hemixem Baesrode Niel en Eckerem. Te Antwerpen was de toestand zeer bevredigend sedert de cholera al daar verscheen heeft men er 75 gevallen gehadj; 22 der aangetasten zijn hersteld, 28 zijn nog in behandeling en 25 zijn overleden. Te Brussel kwam den 5 een geval van cholerine voor; de gezondheidstoestand in de hoofd stad is uitmuntend. DfJITSCHLAlVD. Van 18 Augustus tot 4 Septem ber stierven te Hamburg 2100 menschen. Dat dit aantal veel grooter is dan bij vorige epidemieën, blijkt uit de volgende opgaven. Van 30 Juni tot 22 October 1866 werden 2254 personen aangetast, waarvan 1185 stierven. Sedert 1866 is de bevolking verdubbeld. In 1873 kwa men gedurende 48 dagen 1729 ziekte- en 1005 sterfge vallen voor. In 1831 stierven aldaar in 81 dagen 439 personen, in 1832 gedurende 320 dagen 1652 personen. De Keizer heeft op voordracht van den Rijks kanselier, van den minister van binnenl. zaken en vau den prui- sischen minister van oorlog besloten de troepen-oefeningen van het achtste en zestiende legerkorps niet te doen doorgaan. Het officieele cholera-bericht van Hamburg van den 5 luidt, 674 ziekte- en 264 sterfgevallen. In hot district Lttnenburg, in Neuhof 5 en één; in Wilhelmsburg 5 en twee; in Maagdeburg 1 en twee. Van den 6 tot 7 des middags zijn te Hamburg aan gegeven 702 ziekte- en 333 sterfgevallen waarvan respectievelijk 266 en 154 van den 6de overigen zijn later aangegeven. Den 6 werden 224 zieken en 102 dooden vervoerd. In het district Halle-Herford is tot lid van den Rijksdag gekozen baron von Hammerstein hoofdredacteur der 27) Lolo doorzag haar echtgenoot volkomen. Zij liet hem bedaard uitspreken. Zij was boos, dat hij dezen éénen avond juist dezen avond geene uitzondering kon maken. Zij keek hem scherp aan en zeide »Ik wensch volstrekt niet op de hoogte gebracht te worden van uwe zaken, van uw Bitterman, of hoe die heer heetgij kunt morgenavond doen en laten wat gij wilt. Eén ding echter eisch ik van ugij zult mij onze loge wijzen en mij afhalen. Gedurende en na de voorstelling kunt gij doen wat gij wilt. Ik wil echter niet telkens alléén gezien worden. Weigert gij mij dat, dan ga ik met u mede naar mijnheer Bitterman." Gustaaf was door Lolo's stelligen toon geheel uit het veld geslagen. Hij wist dat zijne vrouw niet gekscheerde en dat hem groote onaangenaamheden stonden te wach ten. Zjjn geweten was niet zuiver en sedert eenigen tijd had hij het verontrustende gevoel, dat Lolo geheel op de hoogte was van de sluipwegen, die hij bewandelde hij was bang voor een nadere verklaring. «Wat windt gij u toch dadelijk op antwoordde hij uiterlijk kalm. Wanneer u, vrouwen, maar iets in den weg wordt gelegdwanneer niet alles van een leien dakje gaat, dan vliegt gij onmiddellijk op. Maar, lieve Hemelzaken gaan toch voor en bekommeren zich niet om een of anderen «premier" in de opera Maar wacht eens hij deed alsof hem iets inschoot de trein komt na halfacht aan de opera begint om zeven nar tien minuten rijden naar het stationIk vermoed, dat het wel kan voegde hjj er met luider stem bij. »Tot twintig minuten over zeven kan ik in de opera blijven, maar dan »Dan kunt gij gaan waarheen gij wiltzei Lolo. t Gedurende het middagmaal hadden beiden die verdrie tige stemming behouden en na de koffie ging Gustaaf onmiddellijk uit. Lolo was weder aan haar eenzaam ge peins overgelaten en doorleefde al de kwellingen en de Kreuzzeitung, met 500 stemmen meer dan de drie andere candidaten samen. ENöBLAND. Ten aanzien van berichten uit Caïro, den 6 in sommige te Londen verschijnende bladen me degedeeld kan worden verzekerd dat de engelsche re- geering geen bevel gegeven heeft tot het terugroepen van een regiment engelsche infanterie uit Caïro. Er is evenmin reden om te gelooven, dat hot beleid der en gelsche regeering in Egypte veranderd zon zijn of dat het kabinet zijne aandacht zon hebben gewijd aan de kwestie der ontruiming van Egypte. De roodvonk-epidemie te Londen blijft toenemen. Meer dan 3240 lijders aan deze ziekte zijn in de ziekenhuizen opgenomen. Den 3, des ochtends omstreeks 5 uren, is do Auc'nmoun- tain, een nieuw zeilschip, in lading liggend te Greenock in Schotland en bestemd voor Nieuw Zeeland in de lucht gevlogen. Kort voor middernacht was in het voor schip brand ontdekt en ondanks alle pogingen om dien te blusschen, bleek het al spoedig, dat het vuur de over hand bleef houden Toen verliet de kapitein met de bemanning het schip daar 20 ton buskruit aan boord was. De ontploffing was geweldig; de slag werd in het op 23 mijlen afstands gelegen Glasgow gehoord; de huizen in Greenock schudden en de meeste glasramen sprongen. Dit laatste had ook plaats in het 5 mijlen van daar gelegen Helensburg. FB AXIUtlJK. Den 3 is te Bordeaux een nieuwe stoomketel voor eene torpedoboot bij de beproeving ge sprongen. Een werkman bleef onmiddellijk dood en een ander bezweek den 4 des avonds aan de bekomen brand wonden. President Carnot bracht den 5 des middags een be leefdheidsbezoek aan den Koning van Griekenland te Aix les-Bains. De Koning zeide o a., dat hij over Weenen naar Athene zou terugkeeren. Daarna bracht hij een tegenbezoek aan president Carnot op het raadhuis. Den 5 begonnen de feestelijkheden te Chambéry des morgens om 6 uren en wel met een gymnastiekfeest. Daarna bezocht president Carnot het hospitaal en over handigde aan eene pleegzusterdie daar 42 jaren lang hare trouwe diensten had bewezen, eene zilveren medalje. Na om half tien een bezoek aan de landbouwtentoon stelling te hebben gebracht en een tweede ontbijt te hebben gebruikt, vertrok hij naar Aix-les-Bains, f 1200 achterlatende voor de armeu. ITALIË. Te Napels is een oud paleis tijdens de herstelling ingestort, waardoor verscheidene bewoners onder het puin begraven werden. Reeds worden vijf dooden gevonden, waarvan vier behoorden tot één gezin. V óór drie maanden was de eigenaar aangezegd, om zijne opgewondonheid van den éomponist bij de eerste opvoe ring van zijn werk. Zij had de koorts. •Als het maar goed gaatzuchtte zij eenige malen. Alle mogelijke dingen moesten haar tot orakel dienen of zij het aantal bloemen, dat voor haar venster stond, juist geraden had, of het eerste woord op het blad, dat zij omsloeg, met een klinker of een medeklinker begon van al^ dergelijke toevalligheden moest het succes van Bath-Seba" afhangen, en wanneer zij in hare kinderlijke bjjgeloovigheid juist geraden had, verheugde zjj zich over die gunstige voorteekenen. Plotseling kwam er een glimlach om haar mond. Op dit uur moest George ongeveer thuis komen. Zou zij wel het juiste middel hebben aangewend, om hem in eene vroolijke, hoopvolle stemming te brengen Ja, zij had het juiste middel gevonden Nadat George met een vriendschappelijkeu handdruk van Martin afscheid genomen had, was hij langzaam de trap opgegaan naar zijne kamer. Zoodra hij alleen was, voelde hij weder die ongewone gejaagdheid, waarvan hij in Martin s gezelschap niets bespeurd had. Toen hij voor zijne deur stond, aarzelde hij nog een oogenblik. Zoa hij naar binnengaan of omkeeren Hij ging binnen. De knecht, die met slaperige oogen de overjas aannam, deelde hem mede dat er in den loop van den avond een pakje voor hem was afgegeven. Hij had het op de tafel gelegd. Er heerschte eene aangename warmte in zijne kamer, de lamp brandde en daar lag het pakjeeen lang, smal verzegeld pakje, vermoedelijk een waaier Het adres was met eene echte koopmanshand geschreven hjj scheurde het papier los het was werkelijk een zwart lederen étuiToen hij het opende, verhelderde op eens zijn gelaat. Een dirigeerstok Een prachtige dirigeerstok van ebbenhout met een ivoren punt en een gouden knop. Hij nam hem op. Do stok lag voortreffelijk in de hand hij had de juiste grootte en de juiste zwaarte. Bij wijze van proef sloeg hij onmiddellijk twee kwartmaten. Het ging uitstekend George was geen oogenblik in twijfel over de persoon aan wie hij deze attentie te danken had. Nu begreep hij ook Lolo's eigenaardig lachje bij het afscheid. Die lieve Lolo Met de grootste aandacht en een liefdevollen blik be keek hij den stok aan alle kanten. In den keurig gecise- 1 eerden, gouden knop was de datum 15 Januari 1879" gegraveerd. Maar wat was dat Aan het onderste ge- huurders het gebouw te doen ontruimen doch hieraan was geen gevolg gegeven. Hij is thans in hechtenis genomen. RUSIiAHTD. Don 31 kwameu in het geheele Rijk 3359 ziekte- en 1579 sterfgevallen aan cholera voor tegen 5273 en 2722 op den 30; den 1 6673 ziekte- en 2714 sterfgevallen. VEHEEKTIUDE ITATEM. In den brief, waarin de president zijne herbenoeming tot candidaat voor het presidentschap aanneemt, geeft hij een overzicht van den stand van zaken en van den buitenlandschen handel des lands. Hij is voor het vermeerderen der koopvaardij- vaartuigen, die in geval van nood de regeering van dienst kunnen zijn, en spreekt ook van het succes, dat de staat kunde van wederkeerigheid gehad heeftdie door de europeesche handelsmededingers als eene bedreiging hun ner overmacht in den handel beschouwd werd. De be schermende tarieven hebben ten doel de amerikaansche loonen hoog te houden en te verhinderendat deze tot het peil der europeesche loonen worden verlaagd. Hij is overtuigd dat de vrije aanmunting van zilver in zulke verhouding tot gouddie aan beide munten een gelijk gezag zou geven, alle voortbreugende handels volken der wereld tot welvaart zou brengen. Weldadige gevolgen wacht hij daarom van de muutconferentie. Ten slotte zegt hij, dat in beido wereldhalfronden de eer en de invloed van den handel der Vereenigde Staten nooit hooger geacht zijn geweest dan nu. De president heeft twee oorlogsschepen naar Venezuela gezonden om de belangen der amerikanen te verdedigen bij de aldaar bestaande regeeringloosheid. Landbouwtentoonstelling te Leiden. Lijst van bekroningen, voor zoover de bekroonden in Moordholland boven het IJ wonen Halmgewassen. Witte zeeuwsche wintertarwe. 2e pr. J. Breebaart Kzn. en O. Schaap, beiden te Winkel. Witte engelsche tarwegeteeld op klei- of zavel gronden. Ie pr. J. Breebaart Kzn., Winkel. Roode zoraertarwe. Ie pr. K. Mantel Dzn., Hem. Winterrogge. 2e pr. A. SleutelWieringerwaard. Wintergerst. Ie pr. K. Mantel Dz., Hem; 2e pr. M. Bakker Czn., Oosterleek. Zomergerst, le pr. K. Molenaar Jbzn., Wijdenes. Chevalier-gerst. le 'pr. J. Breebaart Kzn., Winkel 2e pr. O. Schaap, Winkel. Korte haver, geteeld op klei- of zavelgronden, le pr. deelte van den knop was een nauwelijks zichtbaar schar- niertje aangebracht. Hij nam zijn bril af en bracht den knop vlak bij zijne oogen. JuistDe knop moest een doosje zijn! Hij lichtte het dekseltje met den nagel op en daar staarde hij in het bekoorlijke gelaat van het liefste wezen, dat hij op aarde kende. Met een gevoel van innige dankbaarheid, drukte hij een hartstochtelijken kus op het miniatuur-portret en werd niet moede van het staren op dat liefelijk beeld. Dat ronde kopje, die donkere, zachte haren, die weerspannige lokjes op het voorhoofd en aan de slapen, die sterk geteekende wenk brauwen, en die oogen Die oogen met de onverklaarbare uitdrukking van vurig verlangen En die frissche, licht gekrulde lippen en die wangen en die ronde hals en schouders! En alles te zamen Er bestond niets liefelij- kers op de geheele wereld En zij was de zijne voor eeuwig Zijne hand zou morgen haar beeld omsluiten en niemand wist dat dan zij en hij Wat zon hij zich sterk voelen Het beeld der geliefde zou aan de leidende hand een too vermacht geven die de onder zijne bevelen staande muzikanten moest meesleepen Niemand zou in de beslissende ure hem zóó nabij zijn dan zij, de geliefde Hij sloot het doosje, nam den stok in de hand, stond op, klopte en dirigeerde achter zijn stoel staande, de geheele ouverture. Hij hoorde het orkesthij onder scheidde de stemmen onwillekeurig maakte hij de halve wendingen naar de denkbeeldige lessenaars om hem heen, dempte met de linkerhand de baspartijen, sloeg in zijne verbeelding de partituur om en de glimlach van het kleine portretje in zijne hand drong door het gou den omhulsel heen en gaf hem eene merkwaardige kalmte. Hij had den stok in het étui op de nachttafel gelegd. Nog éénmaal bekeek hij die heerlijke oogen. Daarna sloot hij het doosje, knipte het étui dicht, blies het licht uit en sliep weldra in. In den droom dirigeerde hij nog -Bath-Seba." Het was echter een geheele andere opera geworden. De eerste violist, tot wien hij zich bij eene der belang rijkste passages overboog, keek hem met een bijzonde ren blik aan. Wat hadden die oogen toch eene onver klaarbare uitdrukking van vurig verlangen en kinderlijke schalkschheid Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1