a Só 81 320 122 193 200 129 154 125 155 172 135 115 55 48 937 3349 3687 1187 794 558 478 353 121 765 2586 2254 171 1729 439 1652 1765 592 440 302 311 204 78 491 1285 1185 101 1005 46.8 49.3 47.9 49.9 55 6 54.1 65.1 57.9 64.4 64.2 49.7 52.8 59.1 58.1 1866 30 1871 1 Aug. 24 Sept. 1873 14 Juni. 8 Nov. J. Breebaart Kzn., Winkel eerv. verm. A. Langereis Beemster, «Schotsche." Lange haver, le pr. A. Langereis Beemster. Deensche of Probsteier haver, geteeld op klei- of zavel gronden. le pr. J. Breebaart Kzn., 2e pr. 0. Schaap, beiden te Winkel. Haver, le pr. A. Langereis, Beemster (friesche); 2e pr. J. Breebaart Kzn., Winkel. Peulvruchten. Groote groene of blauwe erwten. «Schokkers", lepr. A. Langereis, Beemster. Groote groene of blauwe erwten. «Kroonerwten". lepr. A. Langereis, Beemster. Kleine groene of blauwe erwtenle pr. T. Gorter Tzn., Hem; 2e pr. K. Mantel Dzn., Hemeervolle ver melding C. Mantel Dz., Wijdenes. Wijker vale erwten, le pr. J. Bakker Jzn., Wijdenes; 2e pr. J. Breebaart Kzn., Winkel. Gewone of grauwe erwten, le pr. 0. Schaap, Winkel, (Langstroo); 2e pr. A. Langereis, Beemster. Vale erwten of capucijnders le pr. A. Langereis Beemster; 2e pr. K. Kooijman Wzn., Wijdenes. Paardeboonen. le pr. A. LangereisBeemster2e pr. K. Mantel Dzn., Hem. Fijne zaden. Karweizaad. le pr. J. Breebaart Kzn Winkel. Bruin mosterdzaad, le pr. J. Bakker Jzn., Wijdenes; 2e pr. M. Bakker Cz., Oosterleek. Blauw maanzaad, le pr. J. Bakker Jzn., Wijdenes. Winterkoolzaad. le pr. D. C. Rezelman, Anna Paulowna; 2e pr J. Breebaart Kz., Winkel. Knol- en wortelgewas. Aardappelen. 2e pr. K. Kooiman Dzn., Bovenkarspel. Bleekroode zeeuwsche uien. le pr. A, Langereis Jr., Beemster. Collectieve inzendingen van akkorgewassen. Eerv. verm J. Breebaart Kzn., Winkel, Plijmage Korn, geïmporteerd uit Zweden. Tuinbouw. Verzameling appelen en peren. 3e pr. A. Langereis Beemster. Verzameling fijnste tafelappelen. 2e pr. A. Langereis, Beemster; 3e pr. W. Kooiman Dzn., Bovencarspel. Verzameling fijnste tafelperen. 3e pr. K. Kooiman Dzn., Bovencarspel. Verzameling stoofappelen (zoete), le pr. A. Langereis, Beemster. Groenten. Eerv. verm. K. C. Visser, Hoorn. Doperwten en capucijnders. 2e pr. K. C. Visser, Hoorn; 3e pr. K. van 't Veer, Heiloo. Bloemkool, le pr. K. Kooiman Dzn., Bovencarspel 2e pr. W. Kooiman Dzn., idem. Roode kool. le pr. K. Kooiman Dzn Bovencarspel 2e pr. M. Kranenburg Enkhuizen. Utrechtsche roode kool. le pr. K. Kooiman Dzn., Bo vencarspel 2e pr. M. Kranenburg, Enkhuizen. Witte kool. le pr. K. Kooiman Dzn., Bovencarspel 2e pr. M. Kranenburg, Enkhuizeu. Groene savoyekool. 2e pr. M. Kranenburg, Enkhuizen. Gele savoyekool. le pr. K. Kooiman Dzn., Bovencarspel 2e pr. M. Kranenburg, Enkhuizen eerv. verm. J. Dekker Jzn., Koedijk. Augurken. A. LangereisBeemster. Collectieve inzending van tuinbouwvoortbrengseleu. 3e pr. K. van 't Veer, Heiloo. Kaas. Vijf stuks noordhollandsche (Edammer) kleine kaas, gemaakt in Mei of Juni 1892, van ongeveer 2 P. le pr. P. Kwantes, Asendelft3e pr. A. Nottelman, Petten. Vijf stuks noordhollandsche (Edammer) kleine kaas gemaakt na den 1 Aug. 1892, le pr. G. Zijp Azn., Lam- merschaag 3e pr. Abr. Donker Pzn., Obdam. Vijf stuks middelbare noordhollandsche Edammer kaas, elk van ongeveer 5 P. le pr. K. Lakeman, Twisk. Vijf stuks commissiekaasin 1892 gemaakt, elk van 4 P. le pr. C. Mosk Jzn., Schagerbrug. Vijf stuks komijnde Edammer kleine kaas, gemaakt in Mei of Juni 1892 van ongeveer 2 P. le pr. C. Mosk Jzn.Schagerbrug2e pr. F. Slot, Twisk 3e pr. E. Rijkes, Wieringerwaard. Verzameling handgereedschap voor den land- en tuin bouw. Eerv. verm. B. Harreveld, Heiloo. Verzameling zadelmakerswerk. Eerv. verm. H. Lind, Alkmaar. Tweewielige rijtuigen. 2e pr. Jac. Met, Heerhugowaard. Verzameling hoefijzers, vervaardigd door den inzender. 2e pr. H. Kruijt, Purmer; 3e pr. K. Kat, id. Hoefijzers, le pr. H. Kruijt, Purmer. Ingezonden tor opluistering. Eervolle vermeldingen aan Driewielde karJ. Asjes Ezn., Alkmaar Patent me talen thermometer C. Admiraal Rijp verzameling platen en voorwerpen, betreffende de oorzaak en bestrij ding van boomkanker, Gebr. AdmiraalRijp. Bedankt voor het beroep naar Schiermonnikoog door ds. A. H. Claassen te Kginond aan den Hoef. De onderwijzers te Uitgeest J. J. Matthijsse en S. v. d. Brug hebben te Breda de hoofdakte verkregen. De gewone jaarlijksche processie naar Kevelaar uit Haarlem en omstreken zal niet doorgaan. De gemeenteraad van Maastricht, die in de vorige week 5000 heeft toegestaan tot het nemen van voor zorgsmaatregelen, heeft daarvoor andermaal J 6000 be schikbaar gesteld onder de geraamde kosten behoort hot maken van een ontsmettingsoven 3000, het aanschaffen van een vervoerbaar reservoir f 700, het tijdelijk open stellen van waterkranen f 1000. Tevens is besloten tot de aanstelling van een opzichter als hoofd van de reini gingsdienst. A. de Graaf van Terwispel, door het gerechtshof te Leeuwarden in nooger beroep tot één jaar gevangenis straf veroordeeld wegens mishandeling van den brigadier majoor der Rijksveldwacht de Jager op de bijeenkomst van 1 Mei dezes jaars te Leeuwarden, is den 3 naarAmerika gevlucht, om zich aan deze straf te onttrekken Jochem Leek te Leeuwarden, wegens hetzelfde feit tot dezelfde straf veroordeeld vluchtte reeds vroeger naar Amerika. De heer mr. A. Kerdijk, lid der Tweede Kamer, is den 5 te 's-Gravenhage in goeden welstand terugge- keeid. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Zierikzee ds. G. H. Blanken te Iiutjebroek. Zonder schade beloopen te hebben is de Egmon- derbom No. 19 van het strand ten zuiden van Kamp afgeraaktdoch staat er 4 mijl zuidelijker weer op. De opvarenden beleven dus wel een slechten tijd, want niet alleendat zij niet verdienen ook de visch die zij bij de eerste stranding aan boord hadden heeft natuurlijk lang niet opgebrachtwat zij er aan de markt voor gekregen zonden hebben, Koningin Wilhelmina heeft van den president der fransche republiek by gelegenheid van haren verjaardag een prachtig eetservies, in de fabriek te Sèvres vervaar digd, ten geschenke ontvangen. Het was vergezeld van een eigenhandig geschreven brief van gelukwensching. Te Rotterdam heeft zich volgens bekendmaking van den burgemeester het eerste geval van aziatische cholera voorgedaan bij een 52jarig zeilmaker, wonende te Wer kendam tijdelijk op Feijenoord werkzaam, welke reeds overleden, is. Te Aleuwer-Amstel is tot lid van den gemeen teraad gekozen de heer Hanst, candidaat der anti-rev., met 414 stemmen. De heer Hendriks, candidaat der libe ralen en katholieken bekwam 311 en de heer Gerke, candidaat van de voor inlijving met Amsterdam gestemde partij, 30 stemmen. Den 5 des nachts is te Breda een schuur en pak huis van den metselaar Hoppenbrouwers op den Nieuwen Haagdijk afgebrand. Eene kraam van een kermisreiziger verbrandde mede. Den 6 des avonds ia te Arnhem de uitspannings plaats «Schoonzicht" aan den Rozendaalschen weg nabij het Klarenbeeksche boschtevens boerderij, afgebrand. Een paard is in de vlammen omgekomen. Den 6, des morgens te half negen, is te St. Maar ten, op den Dijkstal, een felle brand uitgebroken in de groote boerenplaats van den landbouwer Visser, welke tot den grond toe afbrandde. Hooibroei was de oorzaak van den brand. Den 7 is te Amsterdam in het perceel No. 1 aan de Spooksteeg een bierhuis de houdster van dat huis, door een 33jarigen man, die een glas bier stond te drinken, onverhoeds met een mes in het onderlijf gestoken. Zij werd naar het gasthuis gebracht en de dader in hech tenis genomen. Te Londen is den 5 in den ouderdom van 63 jaar overleden ds. K. F. Ternooij Apèl, op één na de oudste predikant bij de ned. herv. gemeente te Amsterdam. Bij de op den 5 te Medcmbllk gehouden 50e harddraverij werd de prjjs gewonnen door «Marianne", eigenaar de heer A. Witteveen te Rauwerd bereden door S. Witteveen; de eerste premie door «Vroolijk", eigenaar de heer J. Koopman te Wervershoof, bereden door C. Broers; de tweede premie door «Willem III", ei genaar en berijder de heer C. Broers te Benningbroek en de derde premie door «Wassenaer" eigenaar de heer J. Wortel te Wormer, bereden door C. Wortel. Den heer C. Broers, die voor de 43e maal medereed, werd eene herinneringsmedalje vereerd. In do op den 5 te Amsterdam gehouden ver gadering van de Noordhollandsche afdeeling van de Werklieden-Vereeniging «Patrimonium", is besloten tot de oprichting van een Provincialen Noordhollandschen Bond, waarvan de kosten van oprichting geheel door de afdeeling Amsterdam zullen worden gedragen. De heer D. Sizoo werd tot president van den nieuwen Bond be noemd, en de afdeelingen Amsterdam, Helder, Nieuw- Vennep en Zaandam werden aangewezen om ieder uit haar midden een bestuurslid te kiezen. Tot de werk zaamheid van den Prov. Bond zullen o. a. behooren het instellen van e?n enquête omtrent de sociale toestanden in de provincie en het gezamenlijk optreden bij de aan staande uitbroiding van het kiesrecht, ten einde werk- mans-candidaten naar de Tweede Kamer af te vaardigen Bij kon. besluit van 11 Augustus zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw de heer mr. B. M. Vlielander Hein; tot officier in de orde van Oranje- Nassau de heeren jhr. mr. E. N. de Brauw en G. C. baron Snouckaert van Schauburg, allen leden der commissie tot regeling van de nalatenschap van Koning Willem III en tot ridder in de orde van Oranje Nassau de heer H. W. F. Ligtenberg. Benoemd tot hoofd der christelijke school te Broek op Uangcdijk A. Oawehand te Zwartebroek; tot onder wijzer te Westzaan M. van der Werf te Tznrn. Bij kon. besluit van den 5 is met ingang van den 16 benoemd tot directeur van de bijzondere strafgevan genis te Leeuwarden de heer G. Huisken, thans directeur van de strafgevangenis te Groningen. De gemeente-rekening te Hoorn is den 6 voor- loopig vastgesteld in ontvang op ƒ195.463.755, in uitgaaf op 194.031.72®, met een batig slot van J 1432.03. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 6 besloten, het waarschijnlijk op 29 Mei 1893 te onthullen standbeeld van Jan Pieterszoon Coen te plaatsen op eene nog nader te bepalen plek op de Roode Steen zijnde 29 Mei de dag, waarop door Coen de slag bij Jacatra werd gewonnen. De bloemen-vereeniging «Floralia" te Rijp hield den 4 haar jaarlijksche tentoonstelling. Eenige honderden planten waren ingezonden. Des maandags bezochten de schoolkinderen uit Rijp en Graft de tentoonstelling, ter wijl den daarop volgenden avond, onder de muziek van het Rijper fanfarecorps, de bekroningen werden uitgereikt. In eene den 5 te Rijp gehouden vergadering van de afdeeling Rijp der vereeniging «Het Witte Kruis" werd besloten: 1° de bekende brochure van prof. van Over boek de Meijer gratis onder de ingezetenen te verspreiden, met nog eenige raadgevingen met betrekking tot de plaatselijke gesteldheid van het water en 2° een flink ge bouw te laten gereedmaken ten einde bij voorkomende gelegenheid van dienst te kunnen zijn. Bedankt voor het beroep naar de ned. herv. ge meente te Medembllk door ds. J. Zegers te Aartswoud. Uit Koedijk wordt ons geschreven Onze bouwers hebben behalve de afschaffing der tienden nog een ander ideaal, n.l. het maken van een schutsluis in den kanaaldijk. Eenige jaren geleden heeft men reeds eene lijst laten rondgaan om vereeuigd dit verzoek bij de bevoegde overheid in te dienen. Verder dan eene lijst heeft men het niet gebrachttoch hoort men ieder najaar, wanneer de kool in lading genomen wordt door schepen, gelegen in het Noordhollandsch kanaal, de klacht her halen, maar bij klagen schijnt men het dan ook te laten. De arr. rechtbank te 's-Gravenhage heeft den 6 een persoon aldaar tot 2 jaren en 6 maanden gevange nisstraf veroordeeld ter zake van koppelarijhet geven van gelegenheid aan minderjarige meisjes tot het plegen van ontucht. Te Kalverdijk is in den nacht van den 7 op den 8 de herberg met belendend woonhuis van den heer Wonder geheel verbrand. De bewoner had juist den vorigen dag eene partij hooi verkocht en afgeleverd. Alles was verzekerd. De minister van binnenl. zaken brengt in de Staatscourant van den 7 ter algemeene kennis, dat vol gens de bij hem ingekomen ambtsberichten in de afge- loopen week als aan Aziatische cholera overleden zijn aangegeven te Ts-Gravezande (Z.-H.) 3 personen (allen behoorende tot de bemanning van het te Hoek van Holland in qua rantaine liggend stoomschip Jason); te Groningen 1 persoon, eene vrouw, een paar dagen te voren uit Hamburg gekomen. Van particuliere zijde schrijft men ons uit Hamburg: Nu Hamburg en Altona, na ruim 19 jaren van de vreeselijke plaag verschoond te zijn gebleven, dit jaar helaas alweder door de cholera worden geteisterd is het misschien van belang genoeg eens na te gaan wat vroegere epidemiën aan onze stad hebben gebracht, wat haren aard en duur betreft. Onderstaande tabel geeft daarvan een helder overzicht: Jaar. 1831 31 Oct. 1832 1848 1849 14 Mei. 1850 26 Juni. 1853 23 1854 14 1855 30 1856 13 9 9 Dnur der ziekte an tot 19 Jan. Aan- Over- Procent 5 getasten. leden. cJer, •e* overleden. c3 g 1857 1859 2 Febr. 17 Dec. 1 Sept. 31 22 Nov. 11 Jan. 29 Oct. 14 Nov. 22 Oct. 14 Nov. 27 5 Oct. 22 Indien men de cijfers uit deze tabel vergelijkt met die, welke bij de thans heerschende epidemie geldenkomt men tot de slotsom, dat de ziekte dit jaar met buiten gewone hevigheid woedt. Immers van 1831 Augustus, d. i. 13 dagen, werden 3786 personen door de cholera aangetast, waarvan er meer dan 1500 stierven. Neemt men daarbij nog in aanmerking, dat in 1886 Hamburg met omliggend stadsgebied 260000 inwoners teldein 1873 circa 330000 en in 1890 ruim 570000, dan nemen de thans geconstateerde getallen nog grooter verhouding aan. Ofschoon Vrijdag 2 Sept. eene kleine vermindering was waar te nemen, heeft zich de verwachting, dat de ziekte afnemen zou, helaas niet verwezenlijkt. Integen deel, is sedert dagelijks het aantal aangetasten gestegen; toch schijnt de aard der ziekte iets minder kwaadaardig te worden en wordt de percentsgewijze sterfte kleiner. De hier verschijnende bladen, inzonderheid bet «Frem- denblatt", ontkennen met groote beslistheid de juistheid der officiöele opgaven. Laatstgenoemd blad herhaalt dagelijks dat de ziekte en de sterfte veel grooter omvang hebben dan wordt aangegeven. Een feit is het, dat niet geloochend worden kan, dat op het kerkhof te Ohlsdorf van 19 Augustus tot 4 September, d. i. in 16 dagen 5228 lijken begraven zijn. Rekent men nu dat, zooals ongeveer het geval is in gewone tijden te Hamburg dagelijks circa 40 lijken begraven worden op de verschil lende kerkhoven, dan geeft dit in 16 dagen een getal van 640 lijken, die, van 5228 afgetrokken, ongeveer 4600 lijken overlaten als van cholera-lijders. Dit getal nu verschilt zeer sterk met de officieele opgave der sterfte aan cholera, waarbij deze in genoemde 16 dagen nog lang niet op de helft van dit getal wordt geconstateerd. Hoe 't zijn moge zeker is hetdat de ziekte op het oogenblik nog alles behalve afneemtmaar met ongekende felheid voortwoedt, vooral in de buitenwijken Rothenburgsort, Grindelberg, Hammerbrook en Eimsbüttel; ja zelfs werden te Langen- felden in de laatst verloopen 4 dagen zeer vele gevallen van cholera geconstateerd, waarvan de meesten metdoo- delijken afloop. Ook te Lochstedt woedt de ziekte. Te Stellingen en Eidelstedt is nog geen geval voorgekomen, hoogstens een paar van cholerine. In laatstgenoemde dorpen is alle invoer van eetwaren uit Hamburg ver boden overal aan de Kaltenkirchener Chaussée, waaraan al die dorpen liggen zijn posten van bereden gendarmen opgesteld, die alles wat verdacht is den doortocht weige ren, alle wagens «revidiren" enz. Zelfs worden personen, uit Hamburg komende, die den gendarmes in uitzicht, houding of kleeding verdacht voorkomen, niet doorgelaten, voor zij eerst door eenen daartoe beschikbaren arts onder zocht en gezond bevonden zijn. Vele zaken in Hamburg staan stilde handel en het verkeer zijn slap en tallooze winkeliers en neringdoenden zullen in de heerschende ziekte hunnen ondergang vindenzoo hun leven er al door worde gespaard. Te Altona is de ziekte afnemendhetgeen te verwon deren is, als men weet hoe deze stad met Hamburg ineenloopt en één geheel vormtzoodat het dan ook eene feitelijke onmogelijkheid zoude wezenom eene afsluiting tot stand te brengen. Misschien vertel ik u nader het een en ander aangaande de wijzewaarop de overledenen afgehaald en begraven worden. Met het oog op het ontzettend groot aantal lijken dat iederen dag op het Ohlsdorfer Friedhof wordt aangebrachtkan men zich wel ongeveer een denkbeeld maken, dat zulks met weinig omslag gepaard gaat. In mijn vorig schrijven stond als laatste woord van regel 23 bijkans onbegraven, lees 1 ij k e n onbegraven. Naschrift. Ingevolge ministrieëlen last zijn de con ducteurs van spoorwegen, tramwegen, omnibussen, stoom- booten enz voorzien van een zoogenaamd «droppelfleschje" met geslepen, eigenaardig tot druppelen ingerichte stop, gevuld met cholera-druppels (met waron Galgenhumor «Hamburger Tropfen" genoemd). Dit vocht bestaat uit opium-tinctuur, vermengd met aether en wordt bij plot selinge aanvallen als voorloopig geneesmiddel toegediend in hoeveelheid van 1020 druppels, naar gelang van den leeftijd.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2