Binne n 1 an d. Ingezonden stukken. Stadsberickten. werd dat op die vraag een toestemmend antwoord moest worden gegeven, zon het ons leed doen om Frankrgk zelf. Het is tot iets beters bestemd dan om ter wille van een bondgenootschap met Rnsland geheel Europa van zich te vervreemden. Aan de bitterheid der vernedering en het gekrenkte nationale gevoel kan veel worden ver geven alle uitingen van vervoering, waarmede nieuwe blijken van vriendschappelijke gezindheid door een in zijn eerzucht pijnlijk getroffen en aan dergelijke blijken ont wend volk worden begroet, behoeven het niet in den let terlijken zin der woorden te worden toegerekend maar er zijn toch zekere grenzen, die het ter wille van zijn eigen waardigheid moet eerbiedigende zaak wordt bedenkelijk, wanneer de menigvuldige herhaling van dwaze vertooningen en karakterlooze vleierijen het bewijs gaan leveren, dat het niet de eerste vervoering is die het aldus zich zelf doet vergeten, maar dat men van zijn eigen beginselverzaking geen besef heeft. Laat ons daarom hopen, dat de Eranschen weldra tot het inzicht zullen komen van den verkeerden weg, waarop zij reeds zoolang blindelings voorthollen. De Czaar zelf heeft hun reeds een goed voorbeeld gogeven. Hoe gaarne hij ook de goede gezindheid van het Fransche volk voor zich wil winnen, heeft hij evenwel niet geaarzeld de 30.000 francs te wei geren, die een »geruchtmakende en lichtzinnige inschrij- ving" voor de hongersnood lijdende Russen in Frankrijk had opgebracht, omdat daarbij blijkbaar meer het stijven van Jodenhaat dan het verleenen van hulp aan nood lijdenden beoogd was. Men schrijft ons Op voorstel van het bestuur dor afdeeling van het Itoode Kruis", gevestigd te Ichermeer en omstreken, hebben de leden in eene buitengewone bijeenkomst ten huize van den heer C. Schageu te Noordschermeer, den 8 besloten hun lidmaatschap aan het hoofdbestuur op te zeggen en dadelijk daarna eene afdeeling te vormen van de Vereeniging het »Witte Kruis". Door het zeer ongun stige weder was deze vergadering slecht bezocht. Zij was er niet minder belangrijk door geworden. Immers werd door den voorzitter uitvoerig uiteengezet, welke voordee- len dit besluit der afdeeling verschaft. Ka eenige bespre king en eenige gevraagde inlichtingen van den voorzitter werd tot stemmen overgegaan. Van de opgekomen leden stemde niemand tegen slechts één bleef buiten stemming en wat de afwezigen betreft, ook deze kon men rekenen in te stemmen met het voorstel van het bestuur, daar den leden per circulaire de vraag was gesteld of zij schrif telijk wilden kennis geven, zoo zij zich er tegen moch ten verklaren en geen enkel bericht hierop ingekomen was. Deze afdeeling, ruim 200 leden tellende, is voorzeker eene der grootsten, zoo niet de grootste te platten lande. De leerlingen der 4 jongste leerjaren van de school te St. Pankras hebben zich den 8 in den speeltuin te Alkmaar uitstekend vermaakt. Jammer dat, toon de terug reis moest aanvaard en de rijtuigen voor kwamen, een hevige stortbui zich ontlastte, zoodat velen, die op open bakwagens plaats moesten nemen, doornat thuis kwamen. Toch waren allen hoogst voldaan over hot genoegen, dat ze gesmaakt hadden en ieder ging met een prijsje, ge trokken uit een tombola zonder nieten huiswaarts. De oudere leerlingen hadden in Augustus een uitstapje naar Amsterdam gemaakt, waar o. a. de Diergaarde was bezocht. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 8 be noemd tot onderwijzeres aan de school-vau Wijk mej. A. C. A. Vis, onderwijzeres aan de school-Hartmau met 7 stemmen tegen 6 op mej. A. S. C. Reijnvaan te Drempt. De burgemeester van Rotterdam heeft den 9 bekend gemaakt, dat er geene lijders aan cholera in die gemeente aanwezig waren. Te Groniugenis de koopman Frank in de Langesteeg door cholera aangetast en overledende huisgenooten, bestaande uit vrouw, vijf kinderen en zijn vader werden naar een barak overgebracht, om de woning te kunnen ont smetten en schoon te maken te Kralingen werden twee gevallen geconstateerd bij schippers, die gelost hadden uit een van Hamburg gekomen stoomschip. Een hunner is overleden. Haast u langzaam is een spreuk, die nog al eens wordt vergeten. Een vrachtrijder van Twisk, die den 6 een wagen met zaad uit Opmeer moest halen, dacht er einde 's avonds frisch te zijn. 's Avonds Zij dacht slechts aan het bal bij den gezant! Bath-Seba met hare" finale en de bewuste passage van de harpen, zonk daarbij in het niet. Om vijf uur trok zij zich terug achter de rozeroode gordijnen van haar boudoirhaar knappe kamermeisje Margreet niet Margaretha, ook niet Marguérite stond hare meesteres te wachten. Ook op haar gelaat was het te lezen, dat deze avond een gewichtige was. Met de grootste zorg had zij de kartonnen doos met het Wörth'sche toilet, dat nog in eene wolk van vloei papier lag gehuld, op de canapé neergezet en daar omheen lagenhingen en stondennetjes gerangschiktal de heerlijkheden, welke hare schoone meesteres dezen avond zouden sieren. Stephanie had zich voorgenomen volstrekt niet boos te worden zij werd anders gedurende het toilet wel eens ongeduldig zij wilde zich nu eenmaal niet op winden. Zij sloot hare oogon een weinighedenavond moesten zij schitteren De voorbereidingen waren uitstekend getroffen. De sierlijkemet goud doorwerkte zijden schoentjes d la Louis A'F, omsloten het smalle voetje en hooge wreef en al wrongen zij de teenen ook pijnlijk te zamen, ze zaten prachtig. Het nieuwe korset, dat uit Parijs was medegobrachtgaf aan de taille een heerlijke ronding. Wel was het wat nauw, maar het zat prachtig Juist had zij zich in eene wolk van poeder gehuld, waarvan de welriekende geur zich vermengde met die der helio trope, waarmede de kamer vervuld was, en een door zichtig, met Valenciennes bezette, batisten peignoir om geworpen, toen de kapper werd aangediend. Met een gevoel van tevredenheid over zich zelve nam zij voor den toiletspiegel plaats; het toilet zelf was beladen met eene ontelbare menigte bussen, flesschen en schildpadden doozen, waarop met groote zilveren letters hare initialen prijkten. Wordt vervolgd. ten minste aiet aanwant hij had zijn voertuig zoo zwaar beladendat nog, vóór hij Opmeer uit was, de voorste as brak. Paard noch voerman bekwam eenig letsel. Door de choleradie aan onze grenzen woedt worden in sommige gemeenten de oogen eens geopend. Zoo ook te Hoogwoud. De privaten in de scholen worden er met carbol ontsmet en het water in sommige stinkslooten, waaraan gewoonlijk niets veranderd werd, wordt nu gedurig ververscht. Het ware te wenschen dat men steeds zulke krachtige maatregelen nam om voor de openbare gezondheid te zorgen. Reeds vroeg in den morgen van den 7 wapperde te Kijp de vaderlandsche driekleur van het schoolge bouw en eenige particuliere woningen, ten teeken dat het dien dag feest zou zijn voor de schoolkinderen. Aan versnaperingen en ververschingen ontbrak het der jeugd dien dag niet; voor muziek was gezorgd speelgoed uit de tombola vulde de kinderhand en maakte menig blij gezichteen optocht door het dorp werd gehouden en ten slotte verschafte de heer Bamberg eenige aangename en vroolijke uurtjes van uitspanning aan de kleinen. Het weêr was prachtig en het zonnetje verhoogde niet weinig de feestvreugde. Een woord van dank mag niet onthou den worden aan de dames en heeren, die het werkzame aandeel der feestviering op zich hadden genomen en aan hen, die tot het welslagen van het kinderfeest had den medegewerkt. Den 6 was men bezig den weg voor de tram van Purmerend, door Beemster, langs Rijp, Schermerhorn, Schermeer naar /Alkmaar op te nemen. Door het gemeentebestuur van Schoort zijn de ingezetenen aangeschreven om in hunne huizen en op hunne erven de grootst mogelijke zindelijkheid in acht te nemen, wat met het oog op de mesthoopen, welke men gewoon lijk achter elk boerenhuis aantreft, ook zeer noodig mag genoemd worden. Bovendien wordt gewaarschuwd tegen het meenemen van voorwerpen, die op strand mochten aanspoelen, daar deze zeer gemakkelijk de cholera-kiem konden overbrengen. Als een bewijs, dat er langzamerhand gebrek be gint te komen aan onderwijzers kan dienen dat het gemeentebestuur van Schoort begint op te roepen op een traktement van 550, terwijl het nu 500 is. Ook het salaris van den onderwijzer, die niet vertrekt, is tot dat bedrag verhoogd. Den 9, 's avonds te half 9, ontstond plotseling, door het omvallen van eene petroleumlamp, een hevige brand op den zolder van het winkelhuis, bewoond door P. Meijer te Uitgeest. Het vuur nam in ongelooflijk korten tijd zoozeer in omvang toe, dat aan blusschen niet te den ken viel. In een half uur tijda stond dan ook het huis van boven tot beneden in lichte laaie. Er was echter weinig wind, wat aan deze dicht bevolkte buurt te stade kwam. Huis en inboedel waren verzekerd. Op de 55 algemeene vergadering van de Holl. Maatschappij van Landbouw, den 8 te Leiden gehouden, waren 66 afdeelingen vertegenwoordigd, die met de tien leden, der algemeene vergadering 513 stemmen uitbrach ten. De voorzitter, de heer H. F. Bultman, herdacht het onlangs aan de Maatschappij ontvallen lid, den heer van Oudheusden, waarvoor zijn zwager, de heer de Montigny van Kralingen, dank betuigde. De assurantie-maatschappij van wege de maatschappij is opgericht, met den heer mr. H. Ph. de Kanter als directeur en de heeren P. J. A. de Bruijne, S. C. Kortoweg en P. B. J. Ferf als com missie van bestuur. I)e rekening over 1891 werd goed gekeurd met een batig slot van j 4183.655: even zoo de begrooting voor 1893. Tot lid van het hoofdbestuur werd gekozen de heer D. F. A. Bauduin. Onder de aangenomen- voorstellen behoorden dat der afdeeling Knollendam Marken-Binnen en omstreken, om maatregelen te nemen, waardoor het veevervoer, zoowel in het binnen- als bui» teulandsch verkeer, regelmatiger en spoediger kan geschie den, en dat van het hoofdbestuur, om den verkoop van land- en tuinbouwvoortbrengselen bij het gewicht ver plichtend te stellen. Het voorstel der afdeeling Edasn. om in gevallen van miltvuur bij de regeering aan te dringen op vergoeding van daaraan lijdend vee, zooveel als een slager 't waard vindt, omdat het vleesch niet geheel en al schadelijk voor de gezondheid is, werd goedgekeurd. Amsterdam werd aangewezen als plaats voor de in 1893 te houden algemeene vergadering en tentoonstelling. Landbouwtentoonstelling te Leiden. Vervolg der lijst van bekroningen, voor zoover de bekroonden in fVoordholland, boven hel IJ, wonen, Paarden van inlandsch ras. Jonge paarden geb. in 1888, merriën. 2e pr. A. A. van den Berg Haarlem. Paarden van inlandsch gekruist ras. Hengsten, geb. in 1888 of vroeger. 2e pr. J. Bree- baart Kzn., Winkel. Hengsten geb. in 1889. 2e pr. J. Breebaart Kzn., Winkel. Jonge paarden geb. in 1888, merriën. 2e pr. A. Av van den Berg Haarlem. Paarden van vreemde rassen of kruisingen. Jonge paarden, geb. in 1888, merriën. 2e' pr. A. A. van den Berg Haarlem. Rundvee van inlandsch ras. Pinkstieren geb. in 1891. Ie pr. K. Tensen Kzn., Schellinkhout 2e pr. P. Otjes, Beemster; 3e pr. D. Hoo- getoorn Beemster. Verzameling vee. Ie pr. J. Koopman, Beemster; 2e pr. G. Clay, Haringhuizen. Melkgevende koe. Ie pr. C. Spaans Hzn., Barsingerhorn. Herfstkalvers of dikke koeien. Ie pr. J. Zijp Hz., Twisk 2e en 3e pr. P. Kok Binnen wijzend. Melkgevende koe, geb. in 1889, die vóór 15 Mei 1892 haar 2e kalf heeft geworpen. 2e en So pr. G. Clay Haringhuizen. Melkgevende vaars, geb. in 1890. Ie pr. G. Clay, Ha ringhuizen. Kalfdragende vaars, geb. in 1890. Ie pr. P. Kok, Bin- nenwijzend 2e pr. J. Zijp Hzn., Twisk E. V.: P. Kok, Binnen wijzend. Kuispink geb. in 1891. Ie pr. Jb. Edel Kzn., Beem ster; 2e en 3e pr. Jb. Zeeman, Beemster. Stierkalf, geb. in 1892. Ie pr. J. Slot; 2e pr. K. Mars; 3e pr. A. de Goede Hzn., allen te Beemster. Kuiskalfgeb. ia 1892. Ie en 2e pr. P. Jonges Dzn., Beemster. Wolvee. Springram, geb. in 1892, van Lincoln ras,-. Ie en 2e pr. Jan Honter, Schellinkhout. Springram, geb. in 1891. Ie pr. P; K. Brémer, Oos terend op Tessel. Twee melkgevende ooien geb. in 1889, 1890 of 1891. Ie en 2e pr. J. Breebaart Kzn., Winkel. Twee melkgevende ooien, geb. in 1889, .1890 of 1891. Ie pr. P. B. Bremer, Oosterend. Twee melkgevende ooien geb. in 1889, 1890 of 1891. Ie en 2e pr. J. Breebaart Kz., Winkel. Een ram en twee ooilammeren, geb. in 1892. Ie en 2e pr. P. K. Bremer, Oosterend. Ramlam, geb, in 1892. Eerv. verm. Jan Houter, Schel linkhout, en A. P. K. Bremer, Oosterend. Zes ooilammeren, geb. in 1892 in Nederland. 3e pr. G. Clay, Haringbuizen. Varkens, Beren, groot soortgeb. in 1891 of vroeger. 2e pr, G. Clay, Haringhuizen. Zeugen, geb. in 1891 öf vroeger. 3e pr. G. Clay. Ha ringhuizen. Vet vee. Niet gevraagd bij het programma. Eerv. vermelding, G. Clay, Haringhnizen voor een stier. Eenden. Rouaan. Ie pr. Gebr. Boekei, Schagen. elk verkoopt* rs. Mijnheer de redacteur. Ik heb met veel genoegen het artikel gelezen over het sehoonmakea der melkvaten met waterleidingwat door middel van de kranen der waterleidingwaaruit hier ter plaatse zulk heerlijk water vloeit,beter en over vloediger geschiedt dan door middel van water uit de regenbakken of putten. Iederdie prijs stelt op zijne gezondheid zal zich den wenk tea nutte maken. Evenzeer zon het echter wenschelijk zijnmijnheer de redacteurdat iedere melkverkooper de construc tie zijner melkvaten of karns inrichtte naar de bussen van de Melk-inrichting alhier. Deze bnesen blijven langs den weg gesloten en de melk wordt door middel van een kraan getapt. De melkvaten en karns, zooals zij hier algemeen worden gebruiktworden bij eiken klant van bovea geopend en hoe hoog Alkmaar ook staat ten opzichte van reinheid, in vergelijking met andere steden, toch zijn er buurten, waar de lucht minder zuiver is en zich bi] dat openen der vaten onreinheid aan de melk kan meedeelen. Bij de gesloten bussen met een kraan wordt dit geheel voorkomen. Alkmaar, 9 September 1892. X. De loting voor de lichting der nationale mi litie van 1893 zal voor de te Alkmaar ingeschrevenen plaats hebben op Donderdag 20 October en voor de buiten gemeenten op Vrijdag 21 October, op beide dagen des voormiddags te half tien. Woensdag den 14 zal in eene avondgodsdienst oefening te 7 uur worden herdacht het 200jarig bestaan van het kerkgebouw der evang. luth. ge meente. Door het stedelijk muziekkorps zullen op Ziondag den, 11 Sept. 's namiddags 2 nur, in den Stadshout de navolgende stukken worden uitgevoerd: 1. »Geeft achtdefileer-marsch van Ch. de Bont; i 2. Ouverture voor de opera »Het leger van Wallenstedn" v. S. Kerling; 3. »Le postillon amoureux", (.de ver liefde postillon"), pour cornet a piston, solo v G. K. van Aken; 4. Fantaisie op motieven uit de opera .Martha oder der M&rkt zn Richmond" v. Fiotow; 5. Concert ouverture »De terugkomst aan den haard" v. I. Steene- brugen; 6. »My queen" (.Meine Königin"), Walzer v. Ch. Coote] 7. a. .Concert in het woud", Andante met piston-solo in de verte v. Rich. Eilenberg, b. Finale ans der Oper .Das Feldlager" v. M. Alberti; 8. .Potpourri op bekende melodiën" v. F. A. G. Krönig. 9. Finale »In galop door veld en woud" v. Rich. Eilenberg. Van den 3 tot en met den 9 zijn aan. de bad en zweminrichting genomen 132 baden, waarvan 16 door dames 51 door heeren, 14 door weezen en 51 door on vermogenden. Drukste dag 7 Sept. met 46 baden. De hoogste temperatuur in die week was 63° F. op 7 Sepfc. Woensdags den 14, wacht den beminnaars van goede muziek in onze stad een zeldzaam kunstgenot door het aangekondigde orgelconcert, te geven door den heer Louis Hoog van Haarlem, met medewerking van Mej. Cato Ribbe van Amsterdam. De heer Hoog, oud-leerling van den heer Leander Schlegel te Haarlem en van het conservatorium te Amster dam, die een tijd lang te Dresden zijne studiën op het gebied der orgel-muziek voortzette, heeft o. a. door zijn soboon orgelspel op den eersten dag van het drie» daagsch muziekfeest der Bachvereeniging te Haarlem grooten indrnb gemaakt en is ook in andere plaatsen van ons land en het buitenland met veel snccos opgetreden. De fraaie, sympathieke altstem van Mej. Ribbe ligt zeker velen, die het voorrecht hadden haar in Jnni 1.1. op het Muziekfeest der Maatschappij tot bevordering der toon kunst alhier te hooren, nog versch in het geheugen en de samenklank van haar stem onder de hooge gewelven der Groote Kerk met het terecht beroemde orgel mag veel schoons doen verwachten, te meer daar op het pro gramma de schoonste nummers van den grootmeester Bach, van Hiindel Mendelssohn enz. worden aange troffen. Nn September zoo weinig mooie dagen beleeft, zal de tranomnlbusdlenst op Heiloo en Bergen reeds zondag, den 18, voor het laatst in dezen zomer worden vervuld. Sedert ons vorig nummer verscheen, sloten zich als» n°g tij de waterleiding aan de volgende melkvee* koopers K. C. BolOndegracht 228, J. Kroon, Ropjesknil 29, S. Opmeer, Geest 22, T. Rentenaar, Sebarloo 15. In onze correspoadentle-schaakparty tussehen 's-Gravenhage eu Schermeer kan deze week door onge steldheid van verschillende leden der Haagsche Club geen zet worden gedaau.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2