ALKMAARSCHE COURANT Zondag 11 September 1892. TWEEDE BLAI). NAT I OX ALE MILITIE Buitenland. Binnenland. Wo. ÏOO* Vier en Negentigste Jaargang. 1893. van Do BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR ge last, krachtens bekomen aanschrijving, de onderstaande, hier woonachtige verlofgangers, om zich 's namiddags vóór 4 uren. bij hun korps te vervoegen, als volgt 14 September 1892. 5e Regiment vesting-artillerie, garnizoen te Helder: CORNELIS SMIT. JACOB VEEN. JACOB KORVER. JOHAN GERARD WIESE. De opgeroepenen hebben recht op vrij transport naai hun korps en een daggeld dat ter gemeonto-secrotarie der woonplaats tijdig moet worden aangevraagd. Alkmaar, De Burgemeester voornoomd, 10 September 1892. A. MACLAINE PONT. WFITSCHIiAWD. Van den 7 tot den 8 des mid dags werden to Hamburg 651 ziokte- en 315 sterfgo vallen aan cholera aangegeven. Daarvan kwamen onder scheidenlijk op den 7 261 en 180. De overige werden later aangegeven. Den 7 werden 162 zieken en 92 lijken vervoerd. Van den 8 tot den 9 des middags werdon 393 ziekte- en 215 sterfgevallen aangegeven daarvan kwamen op den 8 220 zieken en 141 dooden. Vervoerd werden 147 zieken en 92 dooden. Volgens de Staatscourant kan het gevaar, dat te Berlijn eene cholera-epidemie zon uitbreken, als geweken worden beschouwd. Hamburg. De bewering, dat te Hamburg meer dan oOOO personen aan de cholera overleden zijn, wordt be vestigd, evenals het gerucht, dat de lijkon soms dagen blijven liggen, alvorens te wordou begraven. ENGELAND. Het congres van vakvereenigingen te Glasgow hooft den 7 een besluit genomen ten gunste van den werkdag van 8 uren voor machinisten in mijnen en van betaling der verkiezingskosten der parlementsleden uit de Staatsinkomsten. FRAAHRIJN,. Te Parijs hadden den 6 80 cholera- on 35 sterfgevallen plaats; in de voorsteden 32 ziekte- en 21 sterfgevallen. Te Havre 27 ziekte- en 7 sterfgovallen. ©RIEKElVr.jAJVH. Al wat uit duitsche havens komtmoet elf dagen in afzondering blijven wat uit Frankrijk, Italië en Oostenrijk komt, 5 dagon. De ge zondheidstoestand is in dit Rijk voortreffelijk. BELRIE. In de voorstad van Brussel. Molenbeek, is den 9 een ernstige brand uitgebroken in eene olie- fabriek, bij het blusschen waarvan een machinist gewond is. De verbreiding der vorige cliolera-epidcmiën in Enropa was als volgt De eerste woedde van 1817—1823 en verspreidde zich in September 1823 tot in Astrakan. Zij hield op in October bij strenge koude en kwam niet terug. In 1826 begon do tweede epidemie, dio van Rusland uit op Pruisisch gebied ovorging. In 1831 vor- tooude zij zich voor 't oerst te Berlijn, waar de grooto philosoof Hegel er aan stierf en tegelijkertijd trad zij ook te_ Hamburg on te Stettin op. Daarop kwam de ziekte in Engeland en in 1832 door lersche landver huizers in Amerika, In Europa bleef zij nog tot 1837. De derde epidemie liep van 1848 1861. In 1848 kwam zij van Rusland in t begin va.u den zomer naar Duitschland en in 1852 had zij in Europa en Azie eene groote uitbrei ding. Do vierde epidemie was van 1863—1875. Zij werd in 1865 door pelgrims naar Mekka overgebracht, vandaal naar Suez en. Egypte en door het scheepsver keer naar Constantino-pel, Malta, Ancona en andere zee plaatsen, vanwaar zjj zich over Turkije, Rusland, Italië, Zuid-Frankrijk en Spanje verbreidde. In 1866 heerschto zij sterk in Duitschland en Oostenrijk, in de Rijnlanden bleef zij den winter over en woedde zij in 1867 nog vrij hevig. Daarop brak zij uit in Amerika, ook aan do Westkust van Zuid-Amerikaen werd zij in 1871 nit Rusland en Duitschland overgebracht, waar zij in 1872 en 1873 heerschte. De vijfde epidemie die hevig uitbrak in Egypte vertoonde zich in 1884 plotseling in loulou, ging vandaar naar Marseille en Napels en heerschte toen in gehool Italië. In 1885 was zij zeer moord dadig in Spanje. Im de eerste helft van 1886 trad de cholera in Spanje en Frankrijk nog slochts in do kust plaatsen op, terwijl zij zich in Italië weer uitbreidde. Vandaar ging zij naar Triest en verder op naar Hou- garije. Ook enkele gevallen kwamen voor in Daitschlaud. Tvweede Kamer. Rechterlijke organisatie. De minister van justitie heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp vooi gestold tot introkking van art. 87 der wet op de rechterlijke organisatie en in verband daarmede tot wijziging van eenige bepalingen der be staande wetgeving. Do bedooling dezer "wijziging is om te doen verval- 1 e n de bepaling, waarbij aan den Hoogen Raad de be rechting is opgedragen van de rechtsvorderingen, waarin net Hoofd van den ISts.at, de leden van het Koninklijk Huis of de Staat als gedaagden worden aangesproken. Indische Comptabiliteitswet. De minister van koloniën heeft een wetsontwerp inge diend tot wijziging van boveogonoemde wet, waarbij ook eene verandering voorgesteld wordt van art. 4 dier wet, betroffende hot verband tusschen de nederlandsche en do Indische geldmiddelen. Tot don 16 is de i nschrijving opgesteld op do eerste serie, groot 70.000, eemer 31/, pet. geldleeniug, dei- gemeente Schiedam, groeft 188.000. De hoer J. C. Boers te Delft heeft tot den minister van binuonl. zakon het verzoek gericht het koninklijk besluit in te trekken, waarbij hij tot riddor in de orde van Orauje-Nassau benoemd werd. Do heer Boors vond voor dat verzoek aanleiding in de beraadslagingen bij do instelling dier orde gehouden. Te Helder is door het gemeentebestuur eene go- zondheids-commissie en eene cholora-commissio in hot leven geroepen. -— To Anna Patilowna is bij armvoogden en bij eenige ingezetenen kosteloos verkrijgbaar gesteld do zoo gonaamde »Bleekersdran k". De gemeenteraad van Rotterdam hoeft den 8 met 26 tegen 7 steramen besloten de keuring van levensmid delen, die thans enkel tot vleesch en visch beperkt is, ook uit te strekken tot andere zaken, op het voetspoor van de vorordening, te Amsterdam bestaande. In de vergadering van den 8 van de afdeeling heilagen van het Nederlandsche Onderwijzers Genoot schap is met algemeene stemmen besloten, aan het hoofdbestuur het volgonde schrijven to richten »De afdeeling Schagen spreekt den 'wensch uit, dat het hoofdbestuur de regeering er op wijzedat hot geven van gymnastiek-ondorwijs op het speolploin of in het gewone schoollokaal zeer bezwaarlijk is." (Volgen de redenen). Met het oog op het dringende van de zaak heeft het bestuur der afdeeling de andere gelijk gezinde afdeelingen in de schoolbladen verzochtvan hare instemming te doen blijken. &>equah heeft den 8 des avonds zijne eerste voorstel ling te Nijmegen gegeven. Ten aanzien van do menigvuldige aanvragen, zoo wel door de bestuurders van openbare als bijzondere scholen aan de Hooge Regeering ingediend, tot voor- loopigo vrijstelling van do verplichting om onderwijs te doen geven in de vrije- en ordo-oefeningen der gymnas tiek, verneemt men, dat volgens het gevoelen van den minister van binnenlandsche zaken voor dat onderwijs geen afzonderlijk ingerichte localiteit een vereischte is, en dat het ontbreken van deze dan ook geen aanleiding kan geven tot hot bevorderen van de vrijstelling. Voorts, dat aangezien bedoeld ouderwijs enkel behoeft te bestaan in het beoefenen van eenvoudige bewogingen, zonder hulp van toestellen, allicht do ruimte in het gewone schoollokaal of wel eene speelplaats of andere openo ruimte bij hot schoolgebouw voor het doel toerei kend zal zijn. Waar dit echter bij het stellen der matigste eischon mocht blijken noodig to zijn is de minister bereid het verleenen van het ontheffen der verplichting te be vorderen. Een man te Zutfon bood aan een jongen van 12 jaar een paar centen, indien hij er in slaagde een duif van het dak van een huis te halen. De knaap beproefde het, en wilde zich, boven gekomen, aan den schoorsteen vasthouden, doch weldra liet een steen los en hij viel van de betrekkelijk aanzienlijke hoogte met het hoofd naar baneden op den grond. Eenige uren daarna be- zwoek hij. In de den 6 gehouden vergadering van den ge meenteraad van Zijpe waren afwezig do heeren J. Zee man en C. Kruijer, do laatste met kennisgeving van verhindering. 1. De voorzitter opent de vergadering, waarna de secrotaris de notulen der vorige zitting leest. De heer Nobel heeft eene aanmerking op het eerste deel; vol gens hom heeft ook de heer Paarlberg het gevoelen uitgesproken dat het voorstel Kruijer en niet het voorstel van burgemeester en wethouders was ver worpen. Hierop wordt aangomorkt dat de heer Paarl berg dan zeker blijkens zijne goedkeuring der notulen van meening is veranderd. Wat betreft het laatste gedeelte dor notulen, vraagt de heer Nobel nu, of het, voorstel, om de belooning voor het bijhouden der registers van den burgelij kon stand te verhoogen, wel in comité kon wordon behandeld en er alleen in openbare zitting ovor kon worden gestemd, waarop de voorzitter antwoordde, dat hot voorstel in openbare zit ting^ is gedaan, dat toon niemand het woord verlangde en dientengevolge onmiddellijk stemming plaats had. Hij begrijpt niet, waarom nu daarop aanmerking wordt ge maakt. De notulen worden daarna bij acclamatie goed gekeurd. 2. oidt aangeboden de bogrooting der gemeente voor 1893, door burgemeester en wethouders opgemaakt tot een bedrag in ontvangsten en uitgaven van 31122.32. De hoofdelijke omslag is daarop weder evenals het vorig jaar uitgetrokkon tot een bedrag van 7000en de opconten op de personeele belasting op 20. 3. Op voorstel van den voorzitter wordt met alge meene stemmen besloten, aan de veldwachters een nieuwe winterjas te verschaffen en daarvoor aan het dagelijksch bestuur een krediet te verleenen van f 100. 4. De voorzitter deelt mode, dat is ingekomen een adres van do hoofden der scholen met verzook hunne jaar wedde te verhoogen. Op voorstel van den voorzitter woidt besloten, dit adres m eeno volgende vergadering te behandelen. 5 Bij de gewone rondvraag vestigt de heer Schuit er de aandacht op, dat de vlag op den toren te St. Maar tensbrug zoo hoog hangtdat èn vlag èn toren daar door hebben te lijden. De voorzitter zegt, dat het dan misschien beter is daar niet te vlaggen. Dit is echter niet de bedoeling van den heer Schuithij wenscht wol bij som mige gelegenheden te vlaggen, doch de vlag lager te doen plaatsen. De voorzitter wil hiertoe wel het bevel geven. 6. De heer van Beusekom zegt, dat het hom gebleken is, dat do privaten bij de school aan 't Zand soms een ondragelijkou stank verspreiden en verzoekt burgemeester en wethouders maatregelen tot verbetering te nemen De voorzitter zegt, dat do gemeente-opzichter reeds po gingen heeft aangewend, om daarin verbetering te brongen; dat thans de timmerman Tromp is aangesteld, om de privaten dagelijks door te spoelen met water, doch dat ook dit niet voldoende helpt. Daarom hebben burgemees ter en wethouders heden morgon besloten, den toestand door een architect te laten onderzoeken en volgens diens rapport verbetering in den toestand te brengen. 7. De heer Nobel herinnert, dat hij voor ruim een half jaar heeft gevraagd, of het ook gewenscht zou zijn, ontheffing te verzoeken van de verplichting tot het geven van onderwijs in do vrije- en ordeoefeningen. Hij herhaalt thans die vraag. Do voorzitter deelt mede, dat dit on derwijs thans reeds op de schoolpleinen wordt gegevon en in de leerplannon voorkomt en diensvolgens geeno ontheffing behoeft te worden gevraagd. Do heer Nobel had dit, antwoord verwacht, doch is van meening, dat het onderwijs alleen in daarvoor ingerichte lokalon kan worden gegeven. Hij zou het daarom beter vinden, indien voor een paar jaar ontheffing werd gevraagd. Na het antwoord van den voorzitter zal hij echter geen voorstel doen. Do voorzitter zegt, dat bedoeld onderwijs bij goed vvoer zeor goed op de schoolpleinen kan worden gegeven, dat het goed voldoet en het hoofd dor school te Schager- brug veel met dit onderwijs op hooft. De heer Nobol wil dit aannomen indien hij het onderwijs kon geven in gebouwen. 8. De heer Nobel maakt nu aanmerking op de ver melding op het oproepingsbiljotvergadering in comité." Hot ouderworpwaarovor beraadslaagd moot worden had ook genoemd behooren te zijn en de raad heeft to beslissen, of er eene vergadering in comité zal worden gehouden. De voorzitter zegt, dat eene vergadering in comité noodig is. 9. De heer Francis deelt mededat de toren te Schagerbrug niet dicht is, waardoor ook de kerk schade zou kunnen lijden. De voorzitter belooft, dat daarin zal worden voorzien. 10. Do voorzitter deelt nu mede, dat het dag. bestuur in eene geheime vergadering wenscht te sproken over het door de commissie tot onderzoek der rekening gedaan voorstel, om voor de inschrijving op het grootboek land te koopen. Daartoe wordt bij acclamatie besloten. De voorzitter sluit daarna do openbare vergadering. Den 11, des morgens te 10 uren, zal de beer G. A. Luitingvan Hoorn iu het lokaal van den heer Blauw te Seliagen, eene algemeene repetitio der staaf- on orde-oefeningen houden met de turners van Wieringor- waard Schagen en Winkeldie te Hoorn zullen deel nemen aan de gewestelijke uitvoering die ondor leiding zal staan van gonoemden heer Luiting. Bij kon. besluit van den 6 is benoemd tot direc teur van het postkantoor te Haarlem de hoer F. H. H. Doffognies, thans directeur te Dordrecht. Bij kon. besluit van den 6 is aan den hoer mr. M. C. H. ridder Pauw van Wieldrechtte Zeist, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van don Hoogen Raad van Adelonder dankbetuiging voor de goede diensten door hom in die betrekking bewezen en zijn benoemdtot lid van dien Raad de heer mr. M. W. baron Du Tour van Bellinchave, oud-minister van justitie en oud-lid van den Hoogen Raad van Adel, te 's-Gra- venhage; en tot secretaris de heer jhr. D. Rutgers van Rozenburg, te 's-Gravenhage. Den 8 is door het provinciaal bestuur to Haarlem bij enkele inschrijving aanbesteed1°. de uitvoering van baggerwerk iu het Noordzeekanaal beoosten de Noord zeesluizen en in de verbroeding van het buitenkanaal te 1 Jmuiden, geraamd op f 10800. Laagste inschrijvers de heeren A. Volker Cz. te Sliedrecht en P. A Bos te Gorinchem voor 8500 2». het stellen van dukdalven in do verbreeding van het buitenkanaal te IJmuidon, geraamd op f 4630. Laagste inschrijver de heer G. D. van Doorn te Amsterdam voor f 3557. Den 8 hield het departoment Koedijk der Maat schappij tot. nut van 't algemeen eene vergadering, waarin de penningmeester rekening en verantwoording deed van zijn gehouden beheer, gedurende 1891—92; de afgevaar digden ter algemeene vergadering verslag dier vergadering uitbrachtende aftredende bestuursleden de heeren Kramer, M. N. Melchior en J. J. Stam herkozen worden; de leesbeurten werden vastgesteld; besloten werd, eenige nuttige geschrifton te verspreiden, o. a. wenken aan het publiek bij het naderen der cholera", en in btiofwisseling te treden mot de gemengde commissie voor onderwijsbelangen over de stichting eener herha lingsschool. Beroepen bij de ned. herv. kerk te Ernst (Veluwo) P. van Kriokon te Westwoud. De kermis te Meppel zal in deze maand niet doorgaan. Dr. Nuijens, schoolopziener in het arrondissement fflcdcinhllkheeft tegen 1 November als zoodanig eervol ontslag gevraagd. Het hoofd van het gemeentebestuur van 's-Graven hage heeft geweigerd vergunning te verleenen tot het houden eener bijeenkomst op den 18 ten gunste van al gemeen stemrecht op grond van het advies der genees kundige autoriteitdie in deze dagen het houden van groote volksverzamelingen heeft ontraden. Bij het 2e toelatings-examen voor do rijksland bouwschool te Wageningen is o. a. voor A. I geslaagd de hoor M. van Reenen te Dergen. Bij kon. besluit van 20 Juli No. 27 is 136 pen sioen verleend aan T. Vollersonderwijzer aan eene oponbare lagere school te Haarlemmermeervan f 108 aan J. D. Sondervan, ouderwijzer te Amsterdam hij kon. besluit van 27 Juli No. 23 van 600 aan S. do J°ng> gewozon hoofd te Wijdewormer; bij kon. besluit van 16 Augustus No. 44 van 580 aan C. A. Hoog- schagon gewezen hoofd te Haringhulzcn gemeente Dnrsingerhorn. Wij ontvangen een afdruk van een artikel uit het »Meiszner Jageblatt', van de hand van den directeur te Meiszen, den heer Edler. De schrijver betoogt daarin de noodzakelijkheid naar aanleiding van het veelvul dig heerschen in do provincie Saksen van het mond- en klauwzeer van het desinfectcercn der stallen. Als het meest werkzame middel, om de bacteriën in be smette stallen te vernietigen en gezonde stallen tegen besmetting te bewaren beveelt hij aan R o h - S o 1 u- t o 1 dat verkrijgbaar is aan de Chemische fabriek van dr. van Heijden Nachfolger te Radobeul, bij Dresden. Compleet is nu verschonen de geïllustreerdo goed- koopo prachtuitgave van Harlltt's volledige wer ken. Het zijn de vertalingen van G. P. Kits van Heij- ningon ou Gerard Keller, die door de uitgevers Gebr. E. en M. Cohen, allen tot éóne editïo verzameld zijn. Door hot romaulezend publiek zijn de werken van deze duitsche schrijfster zoo gezocht, vooral het vrouwelijk deel daarvan loopt er zoo hoog mede, dat het niet te verwonderen is, dat do uitgevers tot deze onderneming besloten. Nu men alle afleveringen iu twee banden bijeen knjgen kan, zal hot boek zeker nog moer afzet vindon.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 5