De Drang naar hel festen. No. 111. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. Y R IJ I) A G 1() SEPTEMBER. Onbestelbare Brieven, Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. ALKMAARSC Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar franco door het geheele rijk J 1, De 3 nummers f 0,00. -Iar i a v Telefoonnummer: 3. Pr(|s der gewone Advertentlën: Per regel J 0,15. Grooto lotters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. verzonden in de 2e helft van Augustus 1892: Sneiders Amsterdam Holl. Parapluiefabriek idem W. Stiegling Den Haag P. SmintLeiden Mevr. A. MeesLoopuijt, Maastricht. Van Oudcarspel: J. H. Zimrner, Amsterdam. B riefkaart: G. v. d. StokAmsterdam. Brieven: Amerika: J. Bruin, Jona City; H. Meijer, Springfield. Duitschland: G. H. van Dam Cleef. Zij die in aanmerking willen komen a voor lijn- en vakteekenen- leeraar (practische kennis aanbeveling) b voor h andteekenen-leeraar aan de burger avondschool te Alkmaar met 1 October a. s. voor den cursus 1892/3, ieder op eene jaarwedde van f 600, worden verzocht zich ten spoedigste uiterlijk vóór 25 September aan te melden bij het Gemeentebestuur van Alkmaar. Inlichtingen verkrijgbaar bij den directeur, den heer H. J. DE GROOT te Alkmaar. Zij die in aanmerking willen komen voor a. eersten onderwijzer aan de openbare 2 tusscheu- school te Alkmaar, (hoofd de heer W. S. P. HOFF), waarvoor bezit der hoofdakte vereischte is, en b. onderwijzer aan de openbare school voor onver- mogenden te Alkmaar (hoofd de heer H. v. n. BERG) worden verzocht zich onder overlegging van stukken aan te melden bij het gemeentebestuur vóór 26 September a.s. BELGIE. Het gemeentebestuur van Antwerpen heeft den 11 officiëel bekend gemaakt, dat sinds 15 Au gustus, tijdstip waarop de ziekte ontstond tot 10 Sept. 116 aan cholera verdachte gevallen waargenomeu waren, waarvan aan de haven 57 met 27 sterfgevallen en in de stad 65 met 14 sterfgevallen. De meest» gevallen met doodelijken afloop waren onder de schippersbevolking. DlTITSCHIiAUÏD. De Keizerin is den 13 des nachts te half vier te Potsdam bevallen van het zevende kind eene dochter. De Keizeriu en de prinses bevinden zich wel. Te Gothawaar de eerste lijkoven in Duitschland op gericht werd, waren den 11 Januari van dit jaar in 't geheel reeds duizend lijken verbrand. Van den 12 des namiddags tot den 13 des namiddags werden 333 ziekte- en 142 sterfgevallen aangegeven daarvan kwamen op den 12 237 zieken en 97 dooden. Van den 13 des namiddags tot den 14 des namiddags werden 344 ziekte- en 148 sterfgevallen aangegeven daarvan kwamen op den 13 198 zieken en 96 dooden. Vervoerd werden 137 zieken en 47 dooden. 30) In hetzelfde uur, dat Stephanie haar boudoir was bin nengetreden om zich voor het feest te tooien, was haar vader den nacht des doods ingegaan. Stephanie staarde wezenloos voor zich uit. Zij had eenige oogenblikken noodigom hare gedachten te verzamelen om het ge wicht der treurmare te kunnen beseffen. Toch gelukte haar dat niet geheel. Haar vader dood, het schitterende feestkleed verwisselen met het doffe zwart der rouwe op dezen avond stil tehuis blijven dat was te veel op eens »Kalm, kalm! Eerst nadenken!" Zou dan waarlijk alles, waarnaar zij zóólang had ge streefd, alles, waarvoor zij zich zóóveel moeite gegeven had, thans, nu het onder haar bereik was, als een droom beeld in rook vergaan Zou zij, evenals Mozes, den berg Nebo hebben bestegen, alleen om bet beloofde land te zien en het niet te betreden Zouden al hare verwach tingen den bodem zijn ingeslagen? Wellicht voor altijd Zij had een langen tijd in het vooruitzicht, wellicht een geheel lang jaarwaarin zij zich alle wereldsche genoegens zou moeten ontzeggen. Zoo eisehte het de ge woonte, zoo eisehte hot ook het hart der liefhebbende dochter. Wat kon er al niol in een jaar gebeuren Pracks kon teruggeroepen worden reeds was dien aangaande sedert eenigen tijd een gerucht verspreid en dan was de brug, die haar in het beloofde land moest brengen, afgebroken. Kou hij nog maar spreken, die «goede papa!" Ver scheurde hij door zijn heengaan reeds het hart zjjner eenige dochter, dit leed zou hij haar niet nog bovendien bereid hebben! Zeker niet! Elzas-Lotliaringcn. Den 11 is te Metz het stand beeld onthuld van Keizer Wilhelm I, dat geschied zou zijn in tegenwoordigheid van Keizer Wilhelm II zoo deze zijne komst niet afgezegd had om opeenhooping van menschen te voorkomen. De stadhouder vertegenwoordigde hom thans bij die plechtigheid. ERANKRIJli. Den 10 des avonds zijn te Bor deaux twee goederentreinen tegen elkander gereden. Een machinist en een stoker bleven op de plaats dood. Den 11 is bij de wedrennen te Agen,een in het zui den des Rijks zeer bekend jockey Kalley genaamd, met zijn paard gestort en eenige oogenblikken later overleden. Den 13 kwamen te Parijs en in don omtrek 59 cho lera- en 44 sterfgevallen voor. ITALIË. De Vesuvius begint weer in beweging te komen. SER VIE. De Rijkskruitfabriek te Krajawatz is in de lucht gesprongen. Er werden vier personen gedood. VEREEIVIGDE STATEN. Den 12 des avonds deden eenige passagiers der stoomboot Normannia een poging op het Vuur-eiland te landen. Ondanks het smoe- ken van een afgevaardigde van den Gouverneur van Nieuw-York, die eene machtiging tot liet aan wal gaan medebracht, weigerde de plaatselijke overheid, die door het woedend gepeupel gesteund werd, zelfs aan vrouwon en kinderen aan wal te gaan. Tevergeefs werd verzekerd, dat de passagiers hevig van honger en koude te lijden hadden. De minister van binuenlandsche zaken heeft afwijzend beschikt op het verzoek van het Nutsdepartement Haar lem om een subsidie van 6000 voor de oprichting van een nieuw gebouw voor de Nuts-kweekschool voor onder wijzeressen. Het bestuur zal nu weldra andere voorstellen aan den raad indienen. De minister van biunenlandscho zaken brengt ter algemeene kennis dat 1°. volgens de bij hem ingekomen ambsberichten in do afgeloopen week als aan aziatische cholera overleden zijn aangegeven te Rotterdam 1 te Kralingen 1 te Velzen 1 (zijnde eeu matroos van hot stoomschip Urania," komende van Hamburg) en te Groningen 1 persoon 2°. tot wering van de besmetting van aziatische cholera toezicht wordt gehouden op de schepen die langs Ter Apel (gemeente Vlagtwedde), LobitTolkamer (gemeente Herwen en Aerdt), MaastrichtHansweert Bresken3 en Sas van Gent het land binnenvaren met toepassing voor zoover mogelijk) van de artiken 13 14 15 16 18 19 20 en 21 van het kon. besluit van den 4. Te Oostzaan is eene afdeeliug opgericht van de Noordhollandsche Vereeniging «het Witte Kruis". Te Waalwijk is een geval van hondsdolheid voor gekomen. De minister van binnenl. zaken heeft besloten de kweekschool voor onderwijzers van 's-Hertogenbosch naar Ja, kon hij nog spreken, dan zou hij zonder twijfel tot zijne inniggeliefde Stephanie zeggen: «Gij draagt rouw in uw hart, gij behoeft voor de wereld geen rouw te dragenToon der wereld uw lachend gezichtje Ik vergeef het u niet alleen ik bevoel het u De wereld legt plichten op, die de stem van het hart gebieden te zwijgen Stephanie had wel eens gehoord, dat voor zekere fees ten de hofrouw tijdelijk wordt opgeheven. Dat was een voorbeeld, dat tot nadenken stemde. Morgen zou zij zich geheel aan hare droefheid wijden. Morgen zonzij zich in haar boudoir opsluiten en zich met niets anders bezig houden dan met hare smart. Morgon Zij drukte op den belknop en Margreet kwam binnen. „Wie heeft u dat telegram gegeven?" »De knecht." «Laat Jean hier komen." Onmiddellijk daarop trad de knecht het heiligdom bin nen, waarin hij nog nooit een voet had gezet en wierp nieuwsgierige en verwonderde blikken om zich heen. «Weet, behalve gij en Margreet, nog iemand iets van het telegram dat zooeven voor mij is gekomen «Neen mevrouw." Niemand Zjjt gij daar geheel zeker van?" «Niemand, mevrouw. Ik beb het zelf van den bode aangenomen en onmiddellijk aan Margreet overhandigd." »GoedIk verlang ook dat niemand daarvan iets te weten korne. Hebt gij dat verstaan »Jawelmevrouw." »Dan is het goed Jean maakte eeu buiging en ging heen. Hij dacht er het zijne van en had reeds meermalen bewijzen ge geven van zijne intelligentie op dat punt. Vroeger had hij het telkens zoo weten aan te leggen dat hij, zonder er iemand iets van te laten merken en zonder dat Ste phanie er hem ooit iets van gezegd had, de brieven van George b.v. toevallig aan mevrouw gaf, wanneer zij alloen was. Het telegram was waarschijnlijk ook van Dr. Nord- stetten voor wien Jean groote toegonegenhoid koesterde en wiens wegblijven hem bepaald leed deed in geen geval behoefde de handelsraad er iets van te weten te komen. Nijmegon te verplaatsen, waar een aan allo eischon vol doend gebouw nog ledig staat, terwijl dat te 's-Hertogen- bosch in onvoldoenden toestand schijnt te verkeerou. De gemoento-ontvanger te Velscn de heer A. D. C. Clarion, heeft als zoodanig zijn ontslag gevraagd. Den 12, dos namiddags te 5 uren, liepen aan de Overtoom onder Nienwer-Amstel drie kleine jongens achter een vrachtwagen mede, torwijl een tram in de tegenovergestelde richting naderde. Een voorbjjganger waarschuwde hen daarvoor, met het noodlottig gevolg dat een hunner, 8 jaren oud, naar den verkeerden kant uitweek, onder de tram raakte en onmiddellijk dood was. Het kind was tusschen den binnoukant van het voorwiel en de remstang beneld geraakt. Evenals zoo menige andere plaats heeft ook de gemeente Schoorl zoo schrijft men ons nog hot genot van tiendheffing. Vreemd genoeg is echter niet de geheele gemeente, doch zijn slechts de buurton Groet en Hargen tiendplichtig. Volgons de overlevering heeft Schoorl op zekeren dag het is lang geleden en het was toen nog niet met Hargeu en Groet vereenigd de tienden afgekocht, doch de laatste twee konden niet zoo spoedig tot een besluit komen en wilden daarom met de beslissing wachten tot na den maaltijd der tiend- hoeren. Dit gebeurde, doch toen men weer zou gaan onderhandelen, trokken de tiendheeren zich terug om welke reden weet men niet meer, doch het gevolg was dat Groet en Hargen tot op den huidigen dag schat plichtig bleven. Tegen den tijd, dat de herfst- en winterstormen komen, neemt men elk jaar maatregelen om de verstuiving der duinen zoo gering mogelijk te maken. Daar is het nu woer de tijd voor en zoo ziet men ook onder de gemeente Schoorl wagens met riet, stroo enz. rijden om door aanplanting daarvan op de kale plaatsen hot zand, voor zoover dit mogelijk is, vast te leggen. Men schrijft ons Als aanvulling van het vroeger gemelde omtrent gra naten, in de dninen van Schoorl verschoten en nog niet teruggevonden, vernamen wij, dat van de 36, die er vorschoten zijn slechts een 25tal zijn gevonden. Het schijnt niet noodzakelijk te wezen dat zij eerst alle ge vonden worden vóór het vertrek der soldaten, want reeds in het laatst der volgende week gaan deze weg Het spoor door de duinen is bijna opgebroken, doch de ruïne der forten blijft zeker verder ongemoeid. Op Texel worden verschillende maatregelen ge nomen ter voorkoming der cholera. Van gemeentewege werdon den ingezetenen verscheidene wenken" gegevon tot behoud der gezondheid. Te den Burg werden alle mogelijke verzamelingen van mest en onreinheden van allerlei aard uit de kom van het dorp verwijderd en de goten, waar dit noodig is, gereinigd. De privaten der schoolgebouwen in de verschillende dorpen worden ont smet met carbol. De kerkeraden van de doopsgezinde gemeenten te West- en te Oost-Grnftdljk hebbon, op verzoek van het bestuur van de afdeeliug Graft van »het Witte Kruis", besloten om hare kerkgebouwen af te staan voor de ver- ploging van choleralijders, zoodra dit noodig mocht we zen. De predikdiensten zullen dan bij beurten gehouden worden in de ned. herv. kerk. Jean had juist het boudoir verlaten en Stephanie had nog den sleutel in de hand van het kastjewaarin zij het telegram had weggeborgentoen zij de stem van Wilprecht in de aangrenzende kamer vernam »Mag ik binnenkomen «Jawel 1" Met een glimlach op het gelaat en met een air van gewicht overschreed de handelsraad den drempel van het rose vertrek. »Ah! Prachtig! Gij zult een fabelachtig succes heb ben 1" riep hij verrukt uit. Hij was trotsch op zijne vrouw; zij zou gerust iedere vergelijking kunnen doorstaan. Terwijl hij zoo tusschen de beide groote spiegels stond, meende hij ook alle reden te hebbenmet zich zeiven tevreden te zijn. Hij zag er bepaald deftig uit met het zorgvuldig geschoren gelaaten de gefriseerde haron in den onberispelijken rok aan welks linker opslag het gonden kettingje met do drie miniatuur ordotjes schit terde in het fonkelnieuwe overhemddat met drie paarlen gesloten was en met den rooden band om den hals, waaraan het kruis der PortugeescheChristusorde hing. »Het is tien minuten voor zeven. Het rijtuig staat voor zijt gij gereed «Ik zou liever nog wat wachten. Ik voel mij niet heel wel »Toch niet ernstig vroeg de handelsraad op deelne- menden toon. »Het zal wel ovorgaan." »Is uw corset misschien ook wat nauw?" «Volstrekt niet!" antwoordde Stephanie een weinig ongeduldig. «Laat mij een half uur alleen dan zal het wel beter zijn." «Indien het niet anders kan!.... Wij komen dan echter veel te laat 1" «Och, wat geef ik eigenlijk om die vervelende opera!" riep Stephanie uit. „Wij hebben immers onze loge en hinderen niemand, wanneer wij wat laat komen." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1