^JrOste Staatsloterij. Stadsbericliten. Gemeenteraad. 5o kl., 3e lijst, 14 Sept. Nr. 1555 25.000; Ns. 18022 en 20210 1000 Ns. 16819, 18288 en 20734 f 200; Ns. 106,2507,5975 6317, 9790, 11829, 15184, 15362, 15857 en 17124 100. 5e kl., 4o lijst, 15 Sept. Ns. 2606, 9330 en 9451 1000 Ns. 5204, 8850 en 17166 400; No. 20448 200 Ns. 1637,7831, 10477, 11842, 13814 en 14743 100. Vergadering op Woensdag 14 September 1892 In de den 13 gehonden vergadering van den ge meenteraad to Zfijpc waren afwezig do hoeren Francis Waiboer, Kruijer en van Bousokom. Na opening werden 1°. de notnleu der vorige zitting gelezen en goedgekeurd. 2°. Naar aanleiding der bespreking in de geheime ver gadering van den 6 stelt de voorzitter thans aan de orde de vraag, of er voor do inschrijving op het Grootboek land zal worden aangekocht van de perceelenwelke den 7 bij publieke veiling zijn ingezet voorde bedragen, in de Zijper Courant vermeld en behooronde aan de Erven Kruijer. Do heer Biersteker deelt zijne becijferingen omtront do kosten en den vermoedelijken huurprijs mede en is van meoning dat het de gemeente geen voordeel zon geven indien van de geveilde perceelen werd ge kocht. IJe voorzitter deelt ook zijne informatiën mede om trent de hoedanigheid der perceelen en zegt verder, dat b. en w. tot het besluit zijn gekomen, dat het beter is daarvan niet te koopen. Zij stellen dan ook voor, daartoe thans niet over te gaan. De heer Nobel kan zich hiermede vereenigen en mot algemeene stemmen wordt overeen komstig het voorstel van b. en w. besloten. De heer Nobel stelt thans voor, b. en w. te machtigen, om bij voorkomende gelegonheid, als het hun nuttig on voordeelig toeschijntland voor de gemeente te koopen, onder voorbehoud van de voreischte goedkeuring. De heer Biersteker heeft daartegen wel eenig bezwaar, omdat dit eene groote verantwoordelijkheid geeft aan hot dag. be stuur doch na eenige besproking, waarbij de voorzitter zegt er geon bezwaar in te zienwordt het voorstel— Nobel met algemeene stemmen aangenomen. 3°. De voorzitter deelt thans mede, dat van den bouw kundige D. Bakker te Alkmaar rapport is ontvangen dat de privaten bij de school te 't Zand geheel onvoldoende zijn ingericht en nieuwe privaten noodig zijn. B. en W. zullen dus genoodzaakt zijn extra kosten te maken. Aangenomen voor kennisgeving. 4°. De hoer Nobel vraagt inlichtingen welke maat regelen zijn genomen omtrent de wering, eventueel, van cholora. Do voorzitter deelt mede, dat een bekendmaking is gedaan omtrent do voorbehoedmiddelen en maatregolen, welke kunnen worden gonomen dat hier en daar vuile slooten gereinigdde scholen van rnwe carbol voor zien zijn en het Creoline—middel op de secretarie der gemeente voor een ieder verkrijgbaar is gesteld. De heer Nobel wenscht, dit laatste ook op de andere dorpen ver krijgbaar te stellen. De voorzitter verklaart zich bereid, hot middel ook verkrijgbaar te stellen op de dorpen waar geen genoeshoor is en wel bij de veldwachters te Burgerbrug en Oudesluis. Hierna wordt de vergadering gesloten. De Staatscourant van den 15 meldtDe minister van buitoni. zaken brengt ter algomeone kennisdat blijkens mededeeling van don vice-consnl te Hamburg, daar ter plaatse geen behoefte aan ziekenverplegers be staat. De in verschillende dagbladou hier te lande voor komende berichtenwelke het tegendeel melden zijn derhalve niet juist. De uitslag van den KolfwecKstrijd te Scheveuingon is de voljgendekorpsprijs verg. zilveren medalje en 3 kleine zilveren medaljes Kolfclub Schiedam met 300 punten prijzen uitgeloofd door hot uitvoerend comité S. Bos van Zevenhuizen, le prijs met 115 punten, tevens de winner van de zilveren medulje van H. M. de Ko ningin -Begentes P. de Boer van Wateringen, 2e prijs met 112 punten; A. Wijsbroek van Schiedam 3e prijs met 112 punten F. van de Denre Enkhuizen 4o prijs met 111 punten ;C. Bijpost, Nieuwe Medurp, 5o prijs met 110 punten. Wegens plaatsgebrek zijn wij genoodzaakt eenige binnen- landsche berichten te laten liggen tot een volgend nummer. Bij kou. besluit van den 12 is o. a. benoemd tot surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen de heer Ij. A. Mees alhier. Don 14 's avonds herdacht do evangcltscli- luthersclie gemeente alhier het 200jarig bestaan van het korkgobouw. Het gebouw had voor deze gelegenheid een teestolijk aanzien verkrogen. Vóór deu kansol stond een groote tropeo van groen en bloemen, waar tusschen het beeld van Luther zich verhief. Een kolossale bloe menmand, die het midden der tropee uitmaakte, was voorzien van een strik, die de kleuren der stad te aan schouwen gaf. Van de zoldering uit waren koorden noergelaton waaraan reusachtige bakken met keurige bloemen hingenterwijl hot middenstuk do jaartallen 1692 eu 1892, evoneous van groen omringd, ons ver toonde. Een dubbel kwartet heereu on dames waren zoo vriendelijk onder begeleiding van den heer Zeilmaker eenige liederen ten gehooro te geven. Vooral het 74e lied uit don bundel van den Protestantenbond, dat ver rukkelijk schoono Daar ruischt door alle hemelstreken, een zucht, een klacht, een boed', een lied" en Haydn's Danklied zu Gott worden met gevoel gezongen en bracht de talrijke hoorders in eene gewijde stemming. De feestrede werd gehouden door deu predikant der ge- moonte, don heer ds. Al. van Kleeft', in aansluiting aan het woord uit den 150 Psalm i Looit God in zijn hei ligdom Na eerst der gemeente haar verleden te hebben herinnerd, waarbij hij de stichting van dit gebouw ken schetste als een daad van moed en vertrouwen, een ver ademing na veel doorgestaan leed, als een rustoord na een vermoeienden veldslag, stuud hij stii bij do verdiensten van sommige predikanten, inzonderheid van ds. Koentze, Grot- leudieek eu vau der Veen. Nog altijd moet dit gebouw waarde blijven bezitten voor de gemeente als oelenschool voor hot leven, als een heiligdom, voor wie met eene heilige stemming binnentreedt. Na eindelijk der gemeente hare roeping onder het oog te hebben gebracht, sloot spreker zijne rede. Deze feostvioring, die o. a. werd bijgewoond door don burgemeester, de wethouders, den president der rechtbank, den officier van justitio, alsook de predikanten Oort, Kalft en van der Lee, zal zonder twijfel nog langen tijd in aangename herinnering bij do gemeente voortleven. Woensdag, don 14, had het door ons in een vorig nummer aangekondigd orgelconcert in de Groote Kork plaats. Was do verwachting ten opzichte van den organist, den heer Louis Hoog van Haarlem, hoog gespannen, de uitvoering hoeft onze verwachting niet beschaamd. Schier ieder nummer gaf ons deu indruk, dat deze begaafde musicus dit rijke klavier volkomen in zijn macht heeft niet alleen, maar aan het orgel tonen weet te ontlokken, die ons krachtig aangrepen. Wij zouden waarlijk niet wetenwat van dit deel van het programma ons het meest heeft gesticht. De taak van mej. Ribbe was heel wat lastiger. Maar deze concertzangeres is geen nieuwelinge, meer dau eens mochten wij haar sympatisch geluid en hare uitstekende voordracht roemen. En dat doen wij ook thans al moeten wij ook de verzuchting slaken, dat niet alles tot zijn recht kwam. Er is heel wat stem noodig, om het kolossaal gebouw der Groote Kerk te kunnen bozingen, en dat mejuffrouw Ribbe daarin nu en dan to kort schoot, wijten wij uitsluitend aan den grooten afstand, die ons van haar scheidde on de minder goed acoustiek. Er bleef echter ruimschoots te genieten over. Wij zouden alleen wenschon, dat het orgel eens werd nagezien, om de gobrokon, die bij een pianissimo begeleiding, zooals bij Schubert's Litaneij, aan het licht komen, te verhelpen. De met 6 bloemen prijkende orchidee vStanhopia tigriua die wij deze weok in de gelegenheid waren te bezichtigen bij den bloemist J. Halvers alhier, was een bezoek zeer waard. De merkwaardige plant vertoonde slechts oen paar en nog wel verwelkte bladeren, terwijl de verrassend schoone bloemen aan den wortel ontsproten waren. Bij dienzelfden bloemist zagen wij oen groot aantal bloeiende begonia's, bonevens eene uitgebreide ver zameling chrysanthemumsdie in November in bloei zullen komen. Thans is ook bekoud de algemeene uitslag van de wedvlucht, door den Aederlandschcn i'ostduiven- hond deu 11 van Koulen uit gehouden en waaraan ook de alkmaarsche afdeeling van dien bond deelnam. En met welk succes, bewijst wel het feit, dat haar zes vau do zeventien prijzen moesten worden toegekend. Den eersten prijs, J 20 en eene verg. zilv. medalje, verwierf de heer P. J. do Haan, met een duif, die de afstand van 240 mijlen aflegde mot een gemiddolde snelheid van 625 ellen per minuut; do heer K. Kuiper den zesden prijs, 5, 570 ellen; de heer P. Houtkooper den tienden prijs, 2, 554 ellen; de heer P. J. de Haan den twaalfden prijs, 2, 546 ellen; de heer K. Kuiper den dertiendeu on den veertienden prijs, 2 en 1, beiden 533 ellen Boven en behalve deze algemeene on de in ons vorig nummer bedoelde onderlinge prijzen waren ook nog 3U prijzen uitgeloofd voor de leden onderling van den cirkel Amsterdam, Haarlem en Alkmaar en van deze vielen ten deel aan do heoron P. J. de Haaule,/4;K. Kuiper 5e, f 2; P. Hontkooper 9e, 1 P. J. de Haan lie, 1 K. Kuiper 12e, 13e en 18e, icdor, 1 on E. Porck 22o, 1. Zooals men weethad het (Deinengd Koor n Capella, onder leiding van den hoer Daniel de Lange, het voornomen, alvorens het naar Weenen ging, hier ter stede eene uitvoering te geven van de oud-nederlaudscbc meesterwerken van SwoolinckDufaij Ockeghem Oi - landus Lassus Clemens non Papa, Obrecht eu Hollander, doch stuitte dit plan af op den eisch, gesteld door heeren kerkvoogden van de ned. herv. gemeente, die do Groote Kork alleen dan wildon afstaan, wanneer een derde der opbiengst voor do diacouio te hunner beschikking ge steld werd eu op hot programma twee orgeluummers werden geplaatst. Yan vele zijden word indertijd dit besluit zeer botreurd, waardoor den meesten kunstvrienden alhier do gelegenheid werd ontnomen, kennis te maken met dit schoone koor. Het is daarom ook, dat wij de aandacht vestigen op achterstaande advertentio, waarbij wordt aangokondigd dat het gezelschap nu te «'hagen in de Protestantscho Kerk zal optreden en wol op Zondag den 25 des na middags te 2 uur. De correspondentie met die gemeente is echter vrij slecht, zoodat men reeds te 11.04 (Green wich) van hier moet on, wil men het gausche concert hooren, stellig niet vertrokken kan te 3.44 (Gr.), doch wachien moet tot 8.04 (Gr.). Toch zal menigeen wellicht den vrijen Zondag willen gebruiken om te Schagen te zoeken, wat hij door de weinige medewerking van heeren kerkvoogden hier niet vinden kan, en zoo toch nog van deze voortreffelijke vertolking van oud-hollandsche gewijde muziek meê te genieten. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering gelezen eu goedgekeurd worden. 2. Deelt do voorzitter mede, dat: a. den 26 Augustus op de uitgeschreven eerste serie, groot 1Ü0.UO0, der 31)20/o gehlleeiiing, ingeschreven is voor f 294.000 tot koersen loopeude van 98 tot 99 pet., en dat aangenomen zijn do inschrijvingen van J 2000 a 99 pet., 15000 a 981/2 pet. en J 83000 van de 110.000 9826/100 pet.; b. den 6 in het openbaar aanbesteed is 1r. het rioleeren van de Achterstraat over ongeveer 57 el lengte; 2°. idem hot gedeelte van het Fnidsen tusschen de Nieuwstraat en de St. Annastraat; 3°. het verwij deren van 5 pompen met toebehooren boven het brand- riool op de Laat en het verplaatsen van 5 straatluiken daarbij, aan G. Ruigewaard, aannemer te Egmond aan Zee, voor f 872, 215 beneden do raming; c reeds in handen der vaste commissie van financiën om bericht en raad gesteld zijn de begrooting van het. burgerweeshuis voor 1893 mef bijbehooreude stukkeu, de begrootiug van het burgerlijk armbestuur voor 1893 en drie bezwaar&chrilten tegen den aanslag in do plaatselijke directe belasting naar hot inkomen, dienst 1892, van F. V ierkant, C. Bregman en J. Veel Gz.; d. de dienstdoende schutterij weder van een korps offi cieren voorzien is, met don hoor J. van Leeuwen als Majoor-Kommandant; dat die officieren reeds beëe digd zijn; dat verder weder een schuttersraad benoemd is waarvan de leden mode reeds in zijne handen den oed al'gelogd hebben. Voor kenuisgeving aangenomen. Zijn medegedeold de sedert do vorige vergadering ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 3. Uitnoodiging om de verordening op de heffing van marktgeld op de kleine kaas- en botermarktwelke slechts tot 31 December 1892 goedgekeurd is, op nieuw ter goedkeuring in te zenden vóór 15 October a.s. zoo die heffing verder mocht plaats hebben. Gesteld in handen van burg. eu weth. 4. Brief ten geleide van de goedgekeurde eerste suppletoire gemoente-begrooting, dienst 1892. Voor kennisgeving aangenomen. 5. Brief van burgemeester en wethouders ten geleide van do gemeente-begroot Ing voor 1893 sluitende in ontvangsten en uitgaven op 346.929.85. In dien brief wordt verder opgomerkt 1". dat het batig saldo der rekening, dienst 1890, bedraagt f 9872,09 en dat van dienst 1891 f 4724,84s, alzoo minder 5137,243, beiden na aftrek van 6377,075 wegens nog niet verbouwde brandschade aan het stads huis, waarover reeds op die diensten is beschikt; 2°. datniettegenstaande dit belangrijk verschil in de behoeften van den dienst 1893 kan worden voorzien, zonder dat verbooging van belasting noo dig Ib; 3°. dat, om dien toestand te bestendigen, Burg. en Weth* den Raad in overweging geven, om, ingeval hij gunt stig beschikt op verzoeken, die in den loop van hee jaar inkomen om werken uit te voeren buiten d- begrooting en waarvoor geen dringende noodzakelijke beid bestaatdaarbij tevens te besluiten dat d kosten daarvan gebracht zullen worden op deu dienst van het volgende jaar, omdat dit bevorderlijk is aan eene goede comptabiliteit, en tevens voorkomt, dat de loopeude dienst sluit met een nadeelig slot, waarvan het gevolg zou kunnen zijn. dat zonder noodzakelijk heid de gemeente-belasting op de eene of andere wijze moest worden verhoogd; 4". dat alle buitengewone werken, door de commissie van toezicht en beheer voor de gemeentewerken voorge dragen door Burg. en Weth. in de begrooting zijn overgenomen; 5(, dat het niet gewenscht is de onvoorziene uitgaven te verminderen, met het oog op het in werking treden van do Gadettenschooldat zeker met eenige feeste lijkheid zal geschieden en waarvoor op volgn. 136 geen geld is uitgetrokken terwijl bovendien in de kosten van het sluiten der geldleoning pro resto groot j 210000 zal moeten worden voorzien. Is overgegaan tot het trekken der drio sectiën, waar in de Raad zich volgens art. 33 van het reglement van orde voor het onderzoek der begrooting verdeelt. De eeiste sectio zal bestaan uit de heeren Vonk Conijn, Kraakman, Rentmeester en Janssen; do tweedo uit de heeren Canters, Goede, Stoel, de Sou- naville en de Wit do derde uit de heeren Preijer, J. de Lange CJz., Koorn, A. P. de Lange en Boelmans ter Spill. Daarna wordt mede bij trekking tot het geven van inlichtingen toegevoegd aan de eerste sectie de heer wethouder H. J. Bruinvis aan de tweede seclio de heer burgemeester aan do derde sectie de hoer wothouder C. W. Bruinvis. 6 Biief van den heer dr. M. N. J. Aloltzor, houdende mededeeling dat zich voor den cursus 1892/3 bij hem aangemeld hadden 8 nieuwe leerlingen, waarvan 2 niet geplaatst waren, aangezien zij niet toegelaten werden voor de hoogoro burgerschool. Drie der nieuwe leerlingen zijn in de kost bij ingezetenen van Alkmaar. Met de 10 leerlingen vau den vorigen cursus bedraagt het aantal leerlingen in het geheel 16. Voor kennisgeving aangenomen, i. Adres van de iedeu der gezondheidscommissie en van hot Bestuur der atdeeling Alkmaar en Omstreken van de Noordkollandscho Vereeniging bet Witte Kruis, waarvan de inhoud in het nommer van den 11 reeds is medegedeold. L'e Voorzitter laat door den secretaris den brief vooilezen, door burg. en weth. in de vorige week aan Ged. Staten gerichtwaarin een overzicht is gegeven van de door den gemeen!eraad na de cholera-epidomie van 1866 genomen maatregelen om voor het vervolg de gemeente zooveel mogelijk tegen epidemische ziekten te vrij waren, namelijk door hot dempen en rioleeren van stinken de slooten, dour hot dicht maken van kreeken, waarop pri vaten geplaatst waren; door de invoering van het ver plicht tonnenstelsel en in verband daarmede de opruiming van privaatkuilen, wordende de tonnen 2, sommige drie inuleu por week verwisseld en op een ver buiten de kom der gemeente gt legen terrein schoon gemaakt eu met carbol ge zuiverd geschiedende in geval van epidemische ziek ten, het ophalon dier tonnen uit de besmette woningen door daarvoor aangewezen personen,die dau geene andere woningen mogen binnen treden; door den aanleg en de exploitatie eener duinwaterleidingwaardoor tal van regenbakken vervallen zijn; door in het gasthuis, onder goedkeuring van het geneeskundig staatstoezicht-eene gelegenheid te maken tot verpleging van lijders aau epidemische ziekten, geheel afgescheiden van de overige zieken door alzonderlijk personeel verpleegddoor de lijders, aan besmettelijke ziekten overleden, onmiddellijk over te kunnen brengen naar het op de begraafplaats aan- wezige lijkenhuis door het door de werklieden der ge- meeutu-reiniging laten schoonmaken der straten en riolen met de daaitoe behoorende zinkputten; door het vast stellen eener bouwverordening, krachtens welke tal van in slechten toestand vorkeerendo woningen afgekeurd en veibeterd zijn door het vaststellen van voorschriften, waaraan meslfaaiten moeten voldoen door het laten houden van schouw door de politie over ai hetgeen kan stiekkeu tot bevordering van de zindelijkheid; door hot aansluiten der scholen en der urinoirs aau de duin waterleiding enz., krachtens alle welke maatregelen de gemeente Alkmaar behoort tot de gezondste gemeenten i an ons vaderland, zooals blijkt uit de opgaven in de Nederl. Staatscourant.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2