De Drang naar liet Westen. Fatenten. I No. 113. Vier en KTegentigste Jaargang, 1892. WOENSDAG 21 SEPTEMBER. Buitenland. FEUILLETON. B innenland. Mit Pauken und mit Schellen. AL KM A A Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,00. Pr()s der gewone Advertentlën: Per regel j 0,15. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgovers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Zijdie in aanmerking willen komen voor a. eersten onderwijzer aan de openbare 2 tusschen- school te Alkmaar, (hoofd de hoer W. S. P. HOFP), waarvoor bezit der hoofdakte vereischte is op eene jaarwedde van f 700, en b. onderwijzer aan de openbare school voor onver- mogenden te Alkmaar (hoofd de heer H. v. d. BERG) op eene jaarwedde van 600worden verzocht zich onder overlegging van stukken aan te melden bij het gemeentebestuur vóór 26 September a.s. Personcele belasting. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22) bij deze ter kennis van de ingeze tenen der gemeente dat het voljaarskohier der p e r s o- neele belasting No. 4 dienstjaar 1892/93 op 13 September 1892 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir ver klaard heden aan den Ontvanger der Rijks directe be lastingen binnen deze gemeente ter invordering is over gegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand, op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerechtelijke vervolging. Alkmaar, 13 September 1892. Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, A. MACLAINE PONT. De voljaars patenten van de gemeente Alk maar. dienst 1892/93, kunnen ter Secretarie aigehaald worden van Maandag 19 September tot en met Zaterdag 1 October 1893, van 's morgens 9 tot 2 uren. BEl.tilE. Den 16 werden 7 personen in het zie kenhuis te Antwerpen gebrachteen werd ontslagen terwijl er vier stierven. Den 17 des nachts is een belangrijke diefstal van zilver werk gepleegd in het hotel van den graaf van Vlaanderen, Regencestraat te Brussel. De graaf bevindt zich op het oogenblik in Italië de gravin met de kinderen zijn in Duitschland. Een begin van brand, den 18 des avonds na afloop van de opera-voorstelling in den Beursschouwburg te Brussel ontstaan, werd door den brandwacht van den schouwburg spoedig gebluscht. Te Luik is bij een onderzoek in een der dicht bevolkte buurten naar den toestand der woningen de woning eener oude dame ontdektdie samen woonde met 22 katten en elf honden alle welke beesten zij van tijd tot tijd van de straat had opgenomen. In dit Rijk zijn valsche bankbiljetten van 20francs in omloop. DUITSCHI.AWD. Volgens de Staatscourant is het onbeheerde tusschen Herero en Owamboland gelegen gobied 32) o Drie harde slagen weerklonken door het geheele gebouw. George hief den dirigeerstok op, hield hem eenige seconden boven het hoofd en de oogen van alle muzikanten waren op hem gericht. Daarna liet hij de punt van den stok een halven cirkel beschrijventerwijl hij tegelijkertijd even knikte en het orkest viel in. Lolo zag hoe zijne hand zich gelijkmatig op en neer bewoog, zij hoorde de tonen, die van het orkest tot haar doordrongen maar zij was niet in staat de schoonheid er van te genieten. Zij voelde eene drukkende zwaarte op het hoofd en de keel werd haar als toegesnoerd. Eén ding voelde zij echter duidelijkhet publiek was met het werk ingenomen het had de eerste tonen met vreugde begroet. Dat wist zij dat voelde zij Er ging eene warme strooming door het geheele gebouw. Daar aan laafde zij zich, die warmte deed haar weldadig aan. En toen de laatste akkoorden der ouverture te midden van eene doodsche stilte waren weggestorven klonken luide bijvalsbetuigingen uit alle deelen van do zaal. De arme Lolo beefde als een espenblad. Als om zich een steun te geven, greep zij Lili's rechterarm en klemde dien zóó vast in haar linker, dat Lili zich op de lippen moest bijten om geen verraderlijken kreet te uiten. Verbaasd keek Lili haar zuster aan. Zij wisselden een blik en hadden elkander volkomen begrepon. Lolo was gelukkig nu zij wistdat daar eene medewetende en medevoelende ziel naast haar was gezeten. Zij lachte. De handen der zusters vonden elkander onder de balu strade en Lili liet geduldig toe, dat Lolo de hare drukte en gaf die handdrukken vertroostend en geruststellend terug. in het zuidwesten van Afrika, na goedkeuring des Keizers, onder bescherming van Duitschland gesteld. De Keizer is bij de legeroefeningen van Anklam van zijn paard gevallen toen dit in een gat trapte en voor over viel. Hij sprong weer dadelijk in den zadel en had geen letsel bekomen. Van den 16 des middags tot des 17 des middags werden te Hamburg 276 choleralijders aangegeven en 146 dooden daarvan kwamen op den 16 237 zieken en 98 dooden. Den 16 werden vervoerd 201 zieken en 65 dooden. Van den 17 des middags tot den 18 des mid dags 286 lijders en 127 dooden: daarvan kwamen op den 17 190 zieken en 82 dooden. Van den 18 des mid dags tot den 19 des middags 241 lijders en 115 dooden: daarvan kwamen op den 18 169 en 82. Vervoerd werden 148 zieken en 30 dooden. Het geheele aantal cholera lijders tot den 17 bedraagt 15663, terwijl 6764 personen overleden. De Staatscourant meldtdat de Keizer verklaard heeft eene reis naar Chicago niet wel mogelijk te achten. Den 17 hebben 50 aanzienlijke burgers te Berlijn een comité van onderstand voor Hamburg gevormd. De bij eenkomst werd bijgewoond door den minister van eere- dienst en dien van financiën. RNHEIiANB. De lord-mayor van Londen heeft zich verklaard tegen het doen van inzamelingen voor Hamburg of andere door cholera geplaagde steden op het vasteland, wegens de hulp, die nog altijd gevraagd wordt voor hen die door don brand van St. John op New-Foundland getroffen werden. Kardinaal Howard is overleden. De mijnwerkersbond van Noordelijk Wales had tegen den 19 eene bijeenkomst uitgeschreven, welke door 50000 personen werd bijgewoond. Voorstellen worden aange nomen ton gunste van den achtuurs-werkdag en de be noeming van een bijzonder minister voor den arbeid. FRANKRIJK. Den 16 waren te Parijs 27 cho- lera-gevallen en 13 dooden: in de voorsteden 12 en 6: den 17 in beide 32 gevallen en 7 dooden en den 18 in beide 29 gevallen en 15 dooden. Te Havre worden den 17 aangetast 10 en overleden 3; den 18 9 en 4. President Carnot heeft op het den 16 te Montmorillon gehouden feestmaal een dronk uitgebracht op het leger. Hij zeide in hoofdzaak het volgende Ons dierbaar leger toont bij voortduring zijn gevoel van eigenwaarde en verdient steeds hot vertrouwen des lands. De legeroefeningen door eene schitterende wa penschouwing besloten, hebben het bewijs geleverd dat 1892 een wèlbesteed jaar was. De aanhoudende pogin gen en de toewijding van allen hebben vruchten gedragen. De troepen hebben het bewijs geleverd dat noch moei lijkheden van het terreinnoch ruwheid van het weder iets op hen vermogen. De hinderpalen brachten integon- deel des te beter het overleg en de kunde der aanvoer ders aan het licht. Ik betuig aan allen uit naam van Frankrijk, mijn dank. Eere zij gebracht aan het terri toriale leger en aan zijne aanvoerders Minister de Freycinet bedankte den heer Carnot De eerste acte was van den eersten tot den laatsten nootzoowel voor de zangers als voor het orkesteene ware verrassing. Zij waren te moedealsof zij de repe tities in een kelder hadden gehouden en dat nu de mid dagzon scheen. Er heerschte eene dankbare stemming in de zaal en deze bleef niet zonder invloed op de uit voerende kunstenaars. Het eerste koor, het opbreken tegen de kinderen Am- moms, maakte onmiddellijk grooten indruk. De uitzending van Uriahet afscheid van zijne gemalin Bath-Seba eindelijk Bath-Seba's verleiding door den hartstochtelijk verliefden David in alles openbaarde zich eene op wekkende en verjongende oorspronkelijkheid het echte ware talent, waaraan eene buitengewone kennis de kracht gaf om zich te uiten. Toen het gordijn gevallen was klonken de bijvalsbetuigingen, die reeds meermalen waren gesmoord, ongewoon levendig en langdurig. Reeds hoorde men stemmendie den componist wenschten te zien maar deze keerde zich naar het publiek en maakte, nog bleeker dan zoo straks, voor zijn lessenaar zittende, eene vrij linksche buiging. Lolo was gelukkig. Zij ademde vrijer, nu zij wist, dat Gustaaf stilletjes was heengegaan. Zij zou het vreeselijk gevonden hebben indien zij thansin deze stemming uit zijn mond eenige alledaagsche opmerkingen had moeten aanhoorendie zij toch zwijgend had moeten dulden. Voor Mölldorf voelde zij weinig sympathie, maar hij was tenminste een beschaafd man. Zij was op dit oogenblik voor niets zóó bang dan voor goedgemeende banale bijvalsbetuiging. Ook op Mölldorfevenals op allen die in do zaal warenhad deze eerste acte een zeer gunstigen indruk gemaakthij uitte zich weinig maar wat hij zeiwas beschaafde taal. Zij vond hem van avond beminnelijker dan ooit. Martin had de loge vlug verlatenom de depêche, die hij reeds gedurende de acte had opgesteld en waarin hij allerlei kleine bijzondorheden melddezoo spoedig mogelijk te laten bezorgen. Thans eerst, nu in de neven- loge eenige beweging ontstondbemerkte Lolodat ge durende de eerste acte eene der voorplaatsen onbezet en zeide Het leger houdt zich vreemd aan staatknndo, on blijft zonder ophef zijn plicht vervullen. Te Poitiers ontving President Carnot don burgemees ter, de leden van den gemeenteraad die van don Al- gemoenen Raad en anderen. Do bisschop Guteau hield eene rede waarin hij zeidedat de priesters van het diocese hunne plichten met groote toewijding vervullen en ook verknocht zijn aan de belangen van het vaderland. Wij hebben, zeide hij verder, de duidelijke leerstellingon van den Paus tot de onze gemaakt. Als Fransche repu blikeinen zijn wij tovens oprechte katholieken. President Carnot zeidedat hij door deze woorden getroffen was en antwoordde op eene rede van den bur gemeester De betoogingen welke wij thans bijwonen zijn eene kostbare belooning voor do pogingen van het oponbaar gezag tot verheffing van het vaderland. Uwe hulde komt toe aan het land want het land verlangt den vrede en door den vrede wordt do verwezenlijking der hervormingen ten behoeve van de werkende klasse mogelijk. Deze woorden werden zeer toegejuicht. OOSTENRIJK—HONOAKIJE. Do gemeente raad van Budapest heeft mot overgroots meerderheid van stemmen besloten Lodowijk Kossuth die in 1849 zulk eene belangrijke rol in de omwenteling speelde en steeds geweigerd heeft naar zijn vaderland terug te keeren omdat hij zich met den nieuwen staat van zaken niet kan vereenigen bjj gelegenheid van zijn 90 verjaardag op den 15 tot eereburger der hoofdstad gemaakt en eene der hoofdstraten naar hem genoemd. De studenten hielden den 15 eene betooging naar aauleiding van dien verjaardag en verbrandden een exemplaar van het blad de Nemzetdat jegens Kossuth vijandig was. S'ORTIJOAIa. Den 16 had tusschen Alcaneda en Torres-Novas eene ontsporing plaats waarbij negen per sonen gedood en velen gewond werden. ZllID-AFRIKA. Van de bijeenkomst tusschen de presidenten Krüger en Reitz is afgezien, maar Krtiger heeft dr. Leydsstaatssecretaris der Transvaal, naar Bloemfontein gezonden, om met de regeering van den Oranje-Vrijstaat te beraadslagen over de kwestie van Zwasiland en andere zaken. - Te Wcstzaan is benoemd tot onderwijzer met hoofdakte aan de Noorderschool op 650 jaarwedde Js. 't Hart, onderwijzer te Piershil. Voor de scholen met den Bijbel is bij de 14 jaar collecte ingezameld te den Helder met Nieuwediep 3 74, Enkhulzen met Bovenkarspel ƒ203.22, Hoorn met Berkhout, Schellinkhout en Bobeldijk 110.38, te Eenlgenburg met Krabbendam en Warmenhuizen (Ger. kerk) 16.30. Aangenomen het beroep naar de geref. gemeente te Purmcrend door A. Brummelkampcandidaat te Deventer. De heer C. Vis burgemeesteris benoemd tot se cretaris te Venhulzen. gebleven was. Stephanie kwam daar thans ruischend binnen. De russische generaal, die de andere voorplaats had ingenomenevenals de beide attachés der Portu- geesche en braziliaansche legatiesdie op de tweede rij zatenstonden op om haar te begroeten en maakten schijnbaar eene beweging om hunne plaatsen af te staan. Van Wilprechtdie een weinig op den achtergrond was gebleven, zag men niets dan de uitgestoken rechterhand, waarmede hij het beleefde aanbod afwees. Stephanie lachte bekoorlijk. In het eerste oogenblik was zij nog een weinig in beslag genomen door de pogingen, die zij aanwendde om haar sleep ongedeerd naar binnen te krijgengedurende dien tijd had zij alle beleefdheden van de Slavische Excellentie slechts beantwoord met een lach en een hoofdknik. Daarna echter en nadat zij zich overtuigd had, dat de kanten sluier de pracht van haar toilet juist genoeg, maar ook niet te veel deed uit komen, werd zij spraakzamer en levendiger en wierp zij een blik door de zaal. Zij groette de vrienden en bekenden en toonde zich aangenaam verrast, toen zij de tweelingzusters, de «tortelduifjes", zooals zij ze heden noemde in hare onmiddellijke nabijheid ontdekte. Zij was buitengewoon lief tegen Lili en droeg haar op aan Lolo te zeggen, dat zij er bekoorlijk uitzag en nimmer iets anders meer mocht dragen dan crêpe de Chine. Ein delijk informeerde zij naar den afloop der eerste acte en de gunstige berichten van den generaal, zoowel als van de attachés brachten haar in verrukking, zooals zij beweerde. De tweede acte begon met een schitterend en opge wekt volksfeest in den rozentuin van den burg Sion, die in zijne volle oostersche pracht den achtergrond uit maakte met het feest bij gelegenheid van de inhaling van de Arke des Verbonds, met vroolijken dans en juichen den zang »Mit Saitenspiel von Tannenholz, Mit Harfen, hohen, hellen, Mit Psalter und mit Zimbelschall

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1