340ste Staatsloterij. 5e kl., 5e lijst, 20 Sept. No. 5464 f 100.000Ns. 2632, 11529, 12342, 14147, 17057, 17441, 18884 en 18889 1000; Ns. 4337, 4802, 7514 en 7938 400; Ns. 88, 2722, 2758, 4971, 5742, 6339 en '20088 f 200; Ns. 2048, 7360, 8580, 9672, 9895, 13061, 15423 en 16204 f 100. Naar aanleiding van ongeregeldheden, den 11 door militairon nit do legerplaats bij Laren te Hilversum veroorzaaktis hot hun verboden gedurende het kam peeren Hilversum te bezoeken. Den 16 is gekozen tot secretaris-penningmeester der banne Twlsk de heer P. Slot. Den 16 des nachts is bij een onweder boven Sittard de bliksem geslagen op de torenspits der groote kerk het kruis daarop werd aanmerkelijk omgebogen, de daar onder bevestigde koperen bal verplaatst, terwijl van het dak verscheidene leien beschadigd werden. De gemeenteraad van Beverwijk heeft den 16 besloten tot den aankoop ten behoeve van de gemeente van de kade aan de Meer voor de vroegere fabriek van den heer W. Sepp voor 800 en van een stnk grond bij de gasfabriek voor '2500, in hot belang van eeue eventuëele uitbreiding dier fabriek. Bij de den 20 gehouden voormiddag-harddraverij te Sc hagen, waaraan door 11 paarden werd deelgenomen, werd de prijs gewonnen door het paard Marie", van C. Waiboer, te Wieringerwaard rijder B. W. Schippers, de premie door het paard »Bles", van G. Grin, Wierin- gerwaard, rijder G. Grin. Prijs en premie bestaan in fraaie voorwerpen. Den 16 gaf de heer David Tobias Bamberg in de zaal van den heer Jb. Appel te Bijp eene voorstelling zijner nieuwste uitvindingen op het gebiod van goochel kunst zijne ernstige en luimige voordrachten alsmede het kunstmatige hand-silhouetteeren door zijn zoon, den heer Tobias Bamberg, maakten den avond recht genoe- gelijk en vermakelijk. Den 17 des ochtends zijn do achterwerkplaatsen van het oudheden-magazijn van den heer Tennissen, in het Noordeinde te 's-Gravenhage, verbrand de vlak aan die werkplaatsen grenzende vleugel van het koninklijk paleis werd niet aangetast. Den 17 heeft het openbaar ministerie bij de arr. rechtbank te Haarlem zes jaren gevangenisstraf geëischt tegen F. H. Rosier 18 jaar oud, beklaagd van inbraak in den nacht van den 21 op den 22 Juli in het huis aan de Leidsche Vaart te Haarlom bewoond door den heer Paul van Vlissingen en van aldaar verschillende voorworpen, waaronder eenige van zilver, te hebben ont vreemd. Den 17, des morgens te half vijf, is aan den Kni- kensweg te Heemskerk eene felle brand uitgebroken in de woning van Maarten Klein, die te vier uren uit gereden was naar Assendelft en een lampje brandend in de achterwoning bad laten staan waardoor waar schijnlijk de brand ontstaan is. De vlammen sloegen reeds naar buiten, toen de vrouw door de buren gewaarschuwd werd. Niets is gered kunnen worden de schade wordt begroot op 5000 a 6000. De heer G. H. Blankenpredikant te Lutjebroek heeft voor het beroep naar Rijp bedankt. Alhoewel door den burgemeester van 's-Graven hage, op advies van het geneeskundig staatstoezicht, geene vergunning was verleend tot het houden eener openbare vergadering tot gemeenschappelijke beraadslaging op den 18 aan hen, die eeue betooging ten bate van het alge meen stemrecht wenscbteu te houdon, zoo is dien dag aldaar toch eene vergadering tot dat doel gehouden, zon der beraadslaging, op een stuk bouwgrond aan den Loos- duinschen weg aldaar. Alleen uit Amsterdam namen ongeveer 1800 personen deel aan die bijeenkomst, welke in het geheel bijgewoond werd door 104 vereenigingen, wier banieren op eene tribune verzameld waren. Als sprekers traden op de heeren Gerhard, dr. Vitus Bruins- ma, mr. Troolstra, W. H. Vliegen, A. van Emmenes, J. H. Schaper en Domola Nieuwenhuis, mej. van Hoog straten en mevr. SchookHaver. Alles liep rustig af in den loop van den dag werden 5630 toegangsbewijzen tegen betaling van tien centen afgegeven. in de des avonds gehouden bijeenkomst in „Walhalla", van afgevaardigden van onderscheiden afdeelingen van den Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht en Socia- listen-Vereenigingen, werd de volgende motie aangenomen »De vergadering, overwegende, dat er geen schijn van billijkheid is aan het tegenwoordige kiesrechtstelsel; dat do geschiedenis van den laatsten tijd voldoende bewezen Dit koor, waaraan een flink opgezet ballet verbonden was, en waarin de componist, bij eeuo zeer eigenaardig rhytmische melodie, eene inderdaad zeldzaam meesle pende orkestbegeleiding had gevonden, wekte een storm van bijvalsbetuigingen op, die zóó lang aanhield, dat da eerste violist George toeriep: >Da capo 1" Nordstetten schudde echter het hoofd en ging verder, terwijl hij met zijn dirigeerstok den storm bezwoer. De feostvierenden zijn van het tooneel verdwenenhun gejuich is ver stomd zwarte wolken onderscheppen het zonlicht, de kleurenpracht verbleekt en onder do sombere, droevige tonen van een treurmarsch brongen de wapeuknechten don voor de poorten van Rabba, op bevel des Konings, doodelijk gewonden Uria voor David's troon. Hij wenscht nog eenmaal zijne geliefde vrouw Batb- Seba te zien, vóór hij tot zijne vaderen wordt verzameld. Deze genade wordt hem echter geweigerd. Do wapen knechten verscheuren huuue klei deren, bestrooien hun hoofd met asch en dragen het lijk weg van don aan de lusten des Konings opgoofferden, dapporeu krijgsman. Zonder iets van al het voorgevallene te vermoeden, wandelt Bath-Seba in den rozentuin, die thans, door het zachte licht der maan beschenen, een tooverachtigen indruk maakt. Doodsche stilte heorscht om haar heen. Slechts het gekletter van het water, dat uit de wijd opengesperde leeuwenmuilen in een groot marmeren bokken nedervalt, en het ruischen van den avondwind door de toppen der moerbeziëuboomen, verbreekt de stilte van den zwoolen avond. Zij denkt aan den Koning, die haar hart heeft bekoord aan den Koning, »in al zijne heerlijkheid." »Du Schönstor unter den Menschen Du bist der Süszo, dor Holde 1 Gesalbet mit Frendenöl, In eitel köstlichom Golde.'' Daar nadert bij, de gevreesde, do geliefde. Het minne lied, door David en Bath-Seba gezongeu, was ontleend aan de teederste passages uit het Hooglied »Wie is bij, die daar verschijnt als de dageraad, schoon gelijk du heeft, dat verandering daarin dringend noodig is; dat de arbeiders zonder twijfel in staat zijn beter te kiezen en te beheeron dan de tegenwoordige kiezers en heerschers; verklaart het algemeen kiesrecht een eisch van oogen- blikkelijk belang. Deze motie is volgens besluit der vergadering den 19 aan den minister van binnenlandsche zaken ter hand gesteld. Te Utrecht wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het overlijden eener dienstbode in eene tap perij buiten de Weerd. Volgens den een heeft zij zich zelve met een vijl doodelijke wonden aan linkerpols en hoofd toegebracht, volgens den ander is er van een andere misdaad sprake. De uitgevers van de Oprechte Haarlemsche Courant hebben zich bereid verklaard, den landgenootdie het plan opgevat had naar Hamburg te gaan niet om het voorbehoedmiddel tegen cholera van prof. Pasteur toe te passen, ofschoon hij het uit voorzichtigheid ook op zich zelf zal laten toepassen, maar om, in verband met zijn studievak en in het belang van de wetenschap en de menschheid den loop der gevreesde ziekte en hetgeen daarmede in betrekking staat op de plaats zelve na te gaanin staat te stellen zijn plan te volvoeren onder voorwaarde, dat hij zijne bevindingen in eenige brieven voor hun blad zou opteekenen. In de op den 16 gehouden vorgadering van den gemeenteraad van Texel werd door den voorzitter mede gedeeld, dat een schrijven was ingekomen van den heer H. Groenewold te Rotterdam, behelzende, dat hij zijne benoeming tot hoofd der school voor u. 1. o. te Den Burg aannam en den raad dankte voor het in hem ge stelde vertrouwen. De behandeling van een door 29 leden van den Texelschen schippers- en visschersbond ingediend adres naar aanleiding van een vroeger door de afdeeling Oosterend der Nederlandsche Yereeniging aan de regee ring gedaan verzoek, om, met het oog op het uitoefenen van het visschersbedrijf, de verkiezingen voortaan op maandag in plaats lan op dinsdag te doen plaats hebben, werd, op voorstel des voorzitters, uitgesteld tot de voor stellen der regeering betreffende de regeling van het kiesrecht bekend zullen zijn. Later zal worden uitgemaakt, of de door adressanten gevraagde instemming bij de regeoring zal worden verleend. Verder werd een verzoek van 37 landbouwers en veehouders om den heer P. Bak ker te Oudeschild, die bereid is voor eigen rekening een bascule aan te schaffen, te benoemen tot waagmeester van het vette vee dat naar elders wordt verzonden afgewezen, terwijl adressanton in overweging gegeven zal worden de zaak zelf te exploiteeren. Op voorstel van den heer Koorn werd ten slotte aan burgemeester en wethouders een blanco krediet toegestaan voor te nemen maatregelen bij het eventuëel uitbreken der cholera. Een rustdag was het zondag den 18 voor de bouwers te Holhorit niet. Allerwege was men in de weer, om van het droge weder gebruik te maken tot het inhalen van den oogst. Het graan, dat van prachtige hoedanigheid is, komt nu mooi binnen. Daarom moet alles zooveel moge lijk vóór den regen van het veld. Den 18 hield voor een overvol kerkgebouw de heer Zondorvan, doopsgezind predikant te Barsiiigerhorn en als zoodanig te Leeuwarden beroepen, zijne afscheidsrede. De arbeiders te Koiborn oogsten dit jaar buiten gewoon veel aardappelen, bij allen tegelijkertijd van beste hoedanigheid. Ziekte kwam niet voor tot heden, noch bij de besproeide, noch bij de onbesproeide planten. De Stoomzuivelfabriek »de Globe" te Heerlmgo waard heeft, na eenige dagen het werk te hebben ge staakt, hare werkzaamheden thans weder op meer be scheiden wijze voortgezet. Deze werkstaking heeft geene andere gevolgen gehad, dan wat gemompel onder de vee houders, die bij contract verbonden waren tot het leveren der zuivel, en schade aan eenige werklieden. Van wege hot Zeevarend-fonds te Oostgraftdijk had dezer dagen de aanbesteding plaats van de straat verlichting aldaar voor het a.s. seizoen. Voor het leveren der olie was d» laagste inschrijving van de wed. Slooten voor 6 3/4 ct. por kan. Het opsteken der lantaarns werd bij loting, uit een 8 tal candidaten, toegewezen aan C. Knecht aldaar. Volgens den inspecteur van het geneeskundig Staats- maan, zuiver als de zon Zeg mij, gij die mijne ziel liefheeft, waar gij weidt, waar gij de kudde legert op den middag Want gij zijt schoon, uwe oogen zijn als die der duiveMijne liefste is mijn en ik ben zijn, die weidt onder de leliën. Dit zinbekorende duëtvol gloed en leven vol teederheid en hartstocht bracht het geheelo publiek in eene niet te bedwingen op gewondenheid. Nu was het niet mogelijk langer weerstand te bieden aan den drang van het publiek van alle zij den klonk het »da capo"; de muzikanten wachtten zelfs het teeken daartoe van hun kapelmeester niet afzij sloegen hunne muziekbladen reeds omhet scherm ging eenige malen op en neerde zangers wisselden met den slanken bleeken man achter den dirigeerlessenaar een blik van verstandhouding en de hand die Lolo's stok hield omklemd ging in de hoogtedaalde en op het zelfde oogen blik viel het orkest in en vroeg Bath-Seba «Wie is hij, die daar verschijnt als de dageraad?" »0, de harpon Mijne fiuale 1" zei Stephanie, opgewon den tot haar buurman. Lolo zei niets. Ook had zij Lili's hand losgelaten. Er was een wonderlijk gevoel van kalmte over haar gekomen, een gevoel van zalige verrukking, zooals zij nog nooit had ondervonden. Zij ving de tonen op, die tot in het diepst harer ziel doordrongen. Zij kende ze Zij had ze immers gehoord op dien avond toen zij hom voor de eerste maal had gezien toen zij voor de eerste maal den ornstigen, somber kijkenden kunstenaar had aangestaardToen wist zij niet, wat zij gehoord hadthans echter vonden die klanken in haar hart een voorbereiden bodem, thans was zij er mede bevriend. De stroom der melodie vond eeue reeds gegraven bedding. Onverzwakt, ja, sterker nog, klonken de bijvalsbetui gingen door het gebouwtoen het scherm na het »da capo" vielen toen de zangers weder verschenen hield het onstuimig geroep om den componist niet op. De zangors wierpen verlegen blikken naar de coulissen maar het applaus en geroep duurde voort. Het scherm scheen niet voor de tweede maal te zuilen opgaan eindelijkdaar ging hetWordt vervolgd. toezicht, is het van cholera verdachte sterfgeval te Ber- likum verklaard te zijn aziatische cholera. De overledene, den 14 als miliciën met groot verlof uit Dordrecht terug gekeerd had daar deel uitgemaakt eener quarantaine- wacht. Te Scholsnm waar hij dadelijk werk gevonden had was hij gekweld door ondragelijken dorst en had toen o a. veel slootwater gedronken. Den 16 door hevige krampen aangetast, overleed hij den 17, op welken dag hij in ondertrouw opgenomen zou zijn. Den 17 is ovorleden de 70jarige J. Monster, onder 's-Gravendeeldie den 12 met een mes gewond werd, van welke daad zijn schoonzoon W. in 't Veld beschul digd wordt. Sarah Bernhardt is den 17 des avonds te half acht te Amsterdam aangekomen. Tengevolge van de ont- smettingsmaatregeleu aan de grenzen was hare reis zeer vertraagd. Zij is den 18 opgetreden in »Fedora"; den 20 treedt zij op in »La Dame aux Camélia's". Den 17 des namiddags is in de nabijheid der Zaan dammer spoorbrug de schippor Tennis Post van Urk over boord geslagen en verdronken. Hij laat vrouw en een kind na. De heer W. Verburg te Haarlem is den 17 be noemd tot hoofd der eerste school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes te Enschedé. Aan den zeilwedstrijd om het kampioenschap van Nederland op den 18 op den Amstel te Amsterdam werd slechts deel genomon door drie personen, namelijk de hoeren Ooms, van Neptunus, Frank de Hoop, van de Hoop en Alta, van de Amstel. Hot eind van dezen wed strijd was, dat Ooms met 4 bootslengten won. Hij legde de baan af in 7 min. 424/s sec.; F. de Hoop in 7 min. 534/s sec. Door de Holl. IJz. Spoorwmpij. is den 19 aanbe steed het maken van een gebouw ten oosten van en aansluitende aan de stelplaats een gebonw en een tra verse ten westen van de schilderswerkplaatsen en het ver- grooten van de veerensmederij op het station Haarlem, geraamd op 203,400. Van 30 inschrijvers was de heer J. Hillen te Grave, voor f 182,990 de laagste. Burg. en weth. van Amsterdam hebben den 19 aanbesteed: 1°. het maken van 2 openb. lagere scholen der le kl. op een terrein o/d. Markengracht. Van 18 in schrijvers was de heer G. Roelofse voor f 62,911 de laagste; 2°. bet maken van een straatweg op de Kruislaan in den Watergraafsmeerpolder tusschen den Middelweg en do nieuwe begraafplaats der gemeente. Van 19 inschrij vers was de heer C. Boste Haarlemmermeervoor 32,694 de laagste. De begrooting der uitgaven voor het dienstjaar 1893 voor de gemeente §panbroek is vastgesteld op f 13743.02s. Te Spanbroek worden de kwalijk riekende slooten, waarvan in ons vorig nummer werd melding gemaakt, van gemeentewege uitgebaggerd. Men schrijft ons Den 9 's avonds hadden wij te Koedijk ter gelegen heid van de kermis onzen «schouwburgavoud". De rede rijkerskamer »de Roos" voerde het blijspelSolide agen ten gevraagd" op. De andere rederijkerskamer: »het Rozeknopje" hield eene »soirée déelamatoire". Beide vereenigingen haddon succes voor haar moeite en zorg onder het spel doodstil, bij eene pauze daverend applaus. Moeten we nog zeggen, dat het na afloop bal was Onze «sportmannen" hielden reeds Zondag hun tournooi in den vorm van katknuppelen zonder kat. Benoemd tot onderwijzer aan school No. 1 te Hecrliugowaard W. Molenaar te Jnbbinga Scnuringa, No. 2 van de voordracht. No. 1 was J. Gorter te Zwaag- dijk en No. 3 K A. van Nunen te Zwolle. In een kosthuis te Rotterdam in de Kipstraat is den 20 een 2üjarig duitsclier aangehouden, verdacht van den 20 Augustus 1.1. een voerman te hebben vermoord, op wiens aanhouding eene belooning van 180 was gestold. De stationschefs te Uoorn en Uitgeest verwis selen onderling van standplaats. Do dezer dagen aan cholera nostras overleden kape laan der kathedraal te 's-Hertogenbosch, de heer J. Kamp, had een stervende in een kermiswagen bediend en na zijne thuiskomst hadden zich al spoedig verschjjnselen van cholerischen aard voorgedaan. Op do eerste serie groot f 70000, van de leening der gemeente Schiedam, groot f 188.000, is ingeschreven voor 220.000 tot don koers van 98'/j6 pet. Hot met het oog op de cholera uitgestelde muziek feest te YVageuingen zal thans den 4 October gehouden worden. Te Grootebroek is tot onderwijzeres aan de open bare school benoemd mej. M. Fransen te Bovenkarspel. Te Ursem is een fanfarecorps opgericht, waarvan de heer Otto, kapelmeester te Alkmaar, als directeur zal optreden, terwijl de heer Butter, onderwijzer te Ursem, de theoretische leiding op zich neemt. De gemeenteraad van Urseui heeft zich, met het oog op de cholera, met den geneesheer van der Sluijs, tot eeue gezondheidscommissie gevormd, om maatregelen te beramen tot wering der gevreesde ziekte. Een gebouw, om bij mogelijke ziektegevallen dienst te doen, is reeds afgehuurd terwijl op verschillende plaatsen genees- en ontsmettingsmiddelen kosteloos zijn te verkrijgen. Van wege de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier zullen de beide handseperatoren (melkontroomers)onlangs te Hoogcarspel in werking, te Wieringerwaard worden beproefd in de kaasfabriek, onder directie vau den heer J. Bakker Jz., op Maandag 26, Dinsdag 27 en Woensdag *28 September e.k., telkens van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur. Bij don uitgever W. A. Beschoor, 's-Gravenhage, ver scheen het eerste nummer van een nieuw bladDe flliddernaehtiendeling, orgaan vau de Nederlandsche Vereeniging van dien naam. De abonnementsprijs be draagt per jaar 1 franco per post.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2