De Dm naar liel Westen. Patenten. No. 114. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. V R IJ 1) A Gr 23 SEPTEMBER. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ9,86; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Pr|Js der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. AAR ia vi Telefoonnummer: De voljaars-pateiiten van de gemeente Alk maar. dien§t 1893 93, kunnen ter Seeretnrie afgehaald worden tot en met Zaterdag 1 Oc tober 1892 van 's morgen!) 9 tot 2 uren. BELdE. De werkstaking van lucitersvervaardigers te Grammont is geëindigd. De Staatscourant bevatte den 20 een koninklijk besluit betreffende den in- en doorvoer ter zee en te land van vrachten, groenten en visch uit landen, waar cholera is voorgekomen, of vermoed wordt te zijn opgetreden. Deze kunnen verboden of aan beperkende bepalingen onder worpen worden. DliIT8CHL:AAD. Van den 19 des middags tot den 20 des middags werden te Hamburg 206 zieken en 105 dooden aangegevendaarvan kwamen op den 19 141 zieken en 67 dooden. Te Wandsbeck, dicht bij Hamburg, zijn een werkman en eene werkvrouw in hechtenis genomen, die heimelijk besmette kleederen wisten te bemachtigen en ze verkoch ten, onder verzekering, dat die geen gevaar konden op leveren. Zij zullen terecht staan, onder beschuldiging op die wijze den dood van twee menschen te hebben ver oorzaakt. FKAA'KKIJK. De ministerraad heeft bepaald, dat de Senaat en de Kamer van afgevaardigden den 18 Oc tober hunne workzaamheden zullen hervatten. Den 19 werden in Parijs en voorsteden 38 gevallen van cholera en 17 dooden aangegeven; te Havre 6 ge vallen en 6 dooden. ITALIË, De stad Rome was den 20 in feestdos gehuld en or heersohte eene groote opgewektheid naar aanleiding van den 22 verjaardag der inneming van Rome. Van den Koning werd eene dépêche ontvangen, waarin hij zijn dank betuigde voor de gelukwenschen van het gemeentebestuur. Nog onder den aangenamen indruk van de te Genua gehouden feesten waren de zegewenschen nit Rome hem dubbel dierbaar. In de feesten te Genua zag de natie niet slechts eene hulde aan het jonge Italië, maar eene onverbreekbare bekrachtiging der italiaansche eenheid en een vrede-waarborg, nog versterkt door de wisseling van gevoelens van oprechte vriendschap. De openbare aflezing van dit telegram werd met luid gejuich begroet. RÜSLAHTD. De cholera neemt af. Den 17 kwamen te Petersburg 41 ziekte- en 15 sterfgevallen voor, terwijl 32 personen uit de hospitalen werden ontslagen. Den 18 waren er 32 ziekte- en 12 sterfgevallen. I EREEAICJDE STA TEA. De anarchist Bergman, die bij de werkstaking te Homestead op den 23 Juli schoot op den opzichter Friek is tot 21 jaar gevange nisstraf an één jaar dwangarbeid veroordeeld. 33) o En daar was de componist. Het was akof een orkaan door de zaal woedde. Naast de rijke, van gond schitterende, Oosterscbe cos tumes van Bath-Seba en Koning David, naast de bruin- Mbtig-rood geblankette gezichten van de kunstenaars die zich met een gevoel van zekerheid op de hun be kende planken bewogen maakte de slanke lijkbleeke beorgewien de bril van de neus was gevallen en die Verblind door het schelle lichtniets bon onderscheiden dan eene woelige massa, in zijn zwarte rok en in zijne hartroerende onbeholpenheid een zeer bescheiden en beklagenswaardigen indruk. Toen Lolo hem zoo zag, begon zij zenuwachtig te be- Zij hieid het glas stijf voor do oogen maar de tranen van geluk die er aan ontsnapten waren toch met tegen te honden. Het succes van den avond was buitengewoonhet overtrof de stoutste verwachtingen. Strelitz had gelijk gehad. Hij zond als tweede dringende telegram in de volle vreugde zijns harten»Ongemeen succes De laatste acte met de boetprediking van den profeet pthan.de aria, waarin de Koning zijne zonden bekent: 'Heer, ik heb zeer gezondigd in hetgeen ik gedaan heb, ?aar n°> 0 Heer, neem toch de misdaad weg van nwen «echt's Konings droefheid en vertroosting: »Herz meine Burg mein Fels mein Trutz I 0 dn mein Hortmein Schirm und Schutz Harn meines Heilsmein Stahl und Eisen 1- Du bist mein Gott Dich will ich preisenl" Tweede Kamer. Kieswetten. Drie wetsontwerpen tot kiesrechthervorming zijn den 20 verschenen. Zij strekkon tot regeling 1°. van de kiesbevoegdheid voor de Tweede Kamer en voor de Provinciale Staten; 2°. van de uitoefening van het kiesrecht voor die colleges; 3". van de benoeming en aftreding der afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. Deze drie ontwerpen hangen nauw samen maar vormen elk een op zichzelf staand geheel. De regeling van de kiesbe voegdheid voor de gemeenteraden wordt overgelaten aan de gemeentewet. In het ontwerp tot regeling van het Kiesrecht wordt voor kenteeken van geschiktheid, door art. 80 der grondwet voor den kiezer geëischt, gehouden kennis van lezen en schrijven te bewijzen door een eigenhandig geschreven aanvraag om op de kiezerslijst te worden geplaatst. Als kenteeken van maatschappelijken welstand wordt gehouden het voorzien in eigen onderhond en in dat van het huisgezin, en aangenomen, dat dit geschiedt door hem, die gedurende het laatstverloopen burgerlijk jaar geen onderstand heeft genoten van eene instelling van wel dadigheid, of van een gemeentebestuur. Onderstand, aan de vrouw of inwonende kinderen verstrekt, wordt geacht door den echtgenoot of vader te zjjn genoten. Uitgesloten worden zij, die a. bij rechterlijk vonnis het beheer over hunne goederen hebben verloren, of aan wie bij rechterlijke uitspraak het kiesrecht is ontzegd voor den duur van dat verlies of der ontzetting; b. den ver- schuldigden aanslag in de Rijks directe belastingen niet hebben voldaan gedurende het burgerljjk jaar, volgende op dat belastingdienstjaarc. zich opzettelijk aan den bij de wet opgelegden krijgsdienst of aan eene bij de wet opgelegde verplichting ten aanzien van 's lands ver dediging hebben onttrokkend. onherroepelijk wegens misdrijf zijn veroordeeld tot eene vrijheidsstraf van 4 jaar of langer; e. door den militairen rechter zijn ont slagen uit den militairen dienst, met onwaardigverklaring om bij de gewapende macht te dienen. Gevangenen en krankzinnigen zijn uitgesloten. Het kiesrecht wordt geschorst voor militairen beneden den rang van officier bij de zee- en landmacht, voor den tijd gedurende welken zij zich in werkelijken dienst onder de wapenen bevinden. De leden der Prov. Staten worden gekozen door de ingezetenen der provincie, die bevoegd zijn tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer. Het aantal kiezers tengevolge van deze regeling wordt geraamd op ruim 800,000 of ongeveer 74 percent der meerderjarige mannelijke ingezetenen, tevens Nederlanders. Het ontwerp tot regeling van de benoeming en van de aftreding der afgevaardigden der Eerste en Tweede Kamer gaat vergezeld van een nieuwe kiestabel. De meervoudige kiesdistricten worden gesplitst. Am sterdam wordt o. a. in negen en Rotterdam in v ij f districten verdeeld. naar de woorden in Samuel»God is mijn rotsik zal op hem betrouwen, mijn schild en de hoorn mijns heils, mijn hoog vertrek en mijne toevlncht, mijn verlosser; geloofd zij Godde rotssteen mijns heilsEindelijk de indrukwekkende finale eene fnge op de troost woorden^ van Jeremia»De Heer verstoot niet voor eeuwig De geheele acte deed de geestdrift, zoo mo gelijk, nog stijgen. Aan het slot scheen er werkelijk geen einde te komen aan het gejubel en het applaus. Telkens en telkens weder moest Nordstetten op het tooneel komen. Sedert jaren was aan een muzikaal kunstwerk niet znlk een onverdeelde en geestdriftvolle bijval geschonken. Opgewonden verliet iedereen het gebouw. Men zag niets dan vroolijke gezichten. Iedereen was blij gestemd men had eene nieuwe ster ontdekt aan den hemel der knnst. Geoige stond nog steeds op het tooneel, omringd door kunstbroeders die allen even gelukkig waren met het behaalde succes. Hij voelde zich zeiven niet meer; het was hem alsof hij door eene onzichtbare macht werd op genomen hij was duizelig. Hij drnkte alle handen die naar hem worden nitgestoken hij bedanktehij lachte en bracht telkens de hand naar het voorhoofd. Eindelijk was hij op straat. Etm aantal nieuwsgierigen hadden hem opgewacht. Hij bemerkte dat men elkander op hem opmerkzaam maakte, zette de kraag van zijne pelsjas op en sloeg den weg in naar het stille donkere pleintje bij de Hedwigskerk, ten einde aan de nieuwsgierige blikken te ontkomen. Drie, viermalen liep hij het kerkje rond, maar hij kon zijne gedachten niet op één punt bepalen. Hij ging de rustige Bebrenstrasse in en slenterde, niette genstaande de vinnige koude langzaam naar zijne woning. Dat hij nu naar den gezant moestDat hij nn Lolo niet kon spreken Maar neen Hij mocht heden niet klagen Hij was innig gelukkig en dankbaar. Toch kon hij niet nalaten, toen hij den besneenwden Thiergarten doorging, den kleinen omweg door de Regentenstrasse te maken. Nn hij niet bij baar zijn kon, wilde hij toch een oogenblik in hare nabijheid wezen. Zij behoorde nn eenmaal bij hem, om in zijne vreugde te deelen. De verdeeling der groote gemeenten is, behoudens eene enkele uitzondering ten aanzien van 's-Gravenhage ge schied geheel' in overeenstemming met de adviezen der daarover gehoorde gemeentebesturen. Voor Groningen kan zij plaats vinden zonder eenige verandering in de omliggende kiesdistricten. Voor UtrechtAmsterdam 's-Gravenhage en Rotterdam was dit niet mogelijk, met het oog op de vermeerderde en steeds toenemende be volking. Van Utrecht zijn de buitengemeenten verdeeld over de districten Amersfoort en Wijk bij Duurstede. Nieuwer-Amstel wordt naar het district Haarlemmermeer overgebrachtwaardoor eenige verschikking komt in de districten Hilversum Breukelen Alkmaar Zaandam Beverwijk, Katwijk en Bodegraven. Scheveningen is toegevoegd aan het Westland waardoor de kiesdistricten Loosdninen en Delft aanmerkelijk en Bodegraven Gouda en Schiedam ook gewijzigd worden. Rotterdam is met Charlois en Kralingen in vijf kies districten verdeeld. Capelle aan den IJsel is aan Gonda toegevoegd. De namen der kiesdistricten Bergum Wolvega en Grave zijn veranderd en een paar gemeenten in de dis tricten Eindhoven, Helmond en Vechel verschikt. Ten aanzien van de uitoefening van het kiesrecht is bepaald, dat er ééne kiezerslijst zal zijn voor Tweede Kamer en Provinciale Statendie een blijvend karak ter zal dragen. Ingevoerd wordt het stelsel van can- didaatstelling met het conloirstolsel. Op een daar voor aangewezen dag kannen de kiezers van 9 tot 4 unr opgaven van candidaten inleveren bij den burge meester, welke opgaven door ten minste 50 kiezers on derteekend moeten zijn en de verklaring inhoudende, dat die candidaat zich beschikbaar stelt. Deze candidaat- stellingen worden openbaar gemaakt en achtereenvolgend worden de namen der candidaten op een lijst doorge nummerd. Ten minste drie dagen vóór de verkiezing ontvangt elk bevoegd kiezer eene oproeping voor de stemming die van 's morgens acht tot dos namiddags vijf uur dnnrt in verschillende stemdistricten. De kiezer ontvangt, na zich gelegitimiteord te hebben, een stembiljet, waarop aan de eene zijde de namen der candidaten ge drukt zijn en aan de andore zijde de handteekening van den burgemeester der hoofdplaats van het kiesdistrict is gestem peld. De kiezer begeeft zich met dit biljet naar een der les senaars, zoodanig in het stemlokaal geplaatst, dat zij geheel van elkander zijn afgescheiden, maar dat de toegang zicht baar is voor het stembureau en voor het publiek, en aan elk waarvan de invulling van het biljet in het geheim kan geschieden. De kiezer teekent, op nader bij bestuurs maatregel vast te stellen wijze, zijn stem op het biljet aan, vouwt het toe en steekt het in de bus. Bij het sluitingsuur wordt de stembus gesloten ver zegeld en proces-verbaal opgemaakt. Na afloop wordt het aantal kiezers dat gestemd heeft en het aantal niet ge bruikte (of ternggegeven) stembiljetten aan de aanwezige kiezers bekend gemaaktlaatstgenoemde verzegeld met de kiezerslijstterwijl dan onmiddellijk de opening plaats heeft, en het proces-verbaal daarvan aan het hoofdstem- Lolodie als in een roesmet gloeiende wangen in hare kamer op en neer ging, nit afgematheid ging zitten, om het volgende oogenblik weder op te staan, doelloos nu eens dit, dan weder dat voorwerp in de handen nam en bekeek, werd eindelijk door een onverklaarbaar voor gevoel naar het venster getrokken. Zij zagen elkander! Zij letten er niet op, of wellicht de een af andere buurman hen ook bespiedde, zij zagen elkander In een overstelpend gevoel van gelukzaligheid bracht zij de beide handen aan de lippen en zond den grootenslanken mandaar aan de overzijde van de straat, die gedurende een ondeelbaar oogenblik onwille keurig de handen naar haar uitstak, eenige vurige kussen toe. Daarna bleven zij elkander aanstaren, ge lukkig overgelukkighij zwaaide in zijn overmoed met zijn hoed eu zij groette, groette, totdat hij ver dwenen was in de eenzame straat. Het was intnsschen elf uur geworden. George snelde dan ook naar zijne woning om zich te verkleeden voor het bal bij den gezant. Op de tafel onder de lamp lag oen reusachtige lauwer krans zijn eerste krans. Zij dacht toch aan alles die lieve Lolo Hij had zich vlag verkleed. Reeds was de pelsjas weer aangetrokkende droschke wachtte voor de dear, de knecht stond met het licht in de hand om mijnheer nit te laten daar strompelde iemand de trap op en trok hevig aan de bel. De bode van het telegraafkantoor. George verscheurde het couvert en las bij het flikkerende licht van de kaars «Elberfeld, 9 unr 35 minuten's avonds. Dringend. Zoo even telegram ontvangen over schitterend suc ces tweede acte. Innig, hartelijk gelnk gewenscht Mijne groote vreugde helaasdoor dood braven Deecken getemperd. Stephanie ontving namiddag bericht. Uw Vader."

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1