De Drang naar liet Westen. Fatenten. No. 110. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. WOENSDAG 28 SEPTEMBER. Buitenland. FEUILLETON. Loting voor de Nationale Militie. Harddra verslaan. YIMHUtSCIII €0UBA\T. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,89; franco door het geheele rijk 1, De 3 nnmmers f 0,06. Telefoonnummer: 3. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsrnimto. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de loting der in 189*2 alhier voor de Militie ingeschrevenen zal geschieden op Donderdag 20 October aanstaande, ten raadhuize der gemeente Alkmaar. Zij worden mitsdien opgeroepen, om op dien dag, des voormiddags te 91 '2 uren. zich aldaar te bevinden, om te loten en opgave te doen van de redenen van vrijstel ling, die zij ter zake van de Militie vermeenen te moeten inbrengen. Indien zij vermeenen vrijstelling te kunnen erlangen wegens brocderdlenst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, moeten zij Dinsdag 8 üovember e.k., des namiddags te 6 uren, op het raadhuis ver schijnen, vergezeld van twee bjj den Burgemeester te goeder naam en faam bekend staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift onderteekenen, terwijl zij verplicht zijn de noodige opgaven ter secretarie te verstrekken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 24 September 1892. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar herinneren dat het verboden blijft met r ij t u i g e n met paarden bespannen in de Harddraverslaan te rijden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 24 September 1892. De Secretaris, Nuhout van der Veen. Vergunning (Drankwet). BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat aan hen vergunning is gevraagd door CORNELIA ADMIRAAL, wonende te Alkmaar, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Doe lenstraat wijk B. no. 37 welke vergunning thans ten name staat van V. C. LUIJCX. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. Maclaine Pont. 27 September 1892. De Secretaris, Nuhout van eer Veen. De voljaars-patenten van de gemeente Alk maar, dienst 1893 93, kunnen ter Secretarie afgehaald worden tot en met Zaterdag 1 Oc tober 1893 van 's morgens 9 tot 3 uren. DU1TSCHI.AVD. Dr. Rurnpf, directeur van het algemeen ziekenhuis te Hamburg, maakt in het jongste nummer van de Deutsch mediz. Wochenschr. eenige 35) George verontschuldigde bij den gastheer, die juist zijn weg kruiste, zijn heengaan op dit ongewone nnr met de vermoeienissendie hij had doorgestaan en was bigde toen hij in de vestibnle was aangeland waar een geheel leger van livreikueehts stond te wachten. Een van hen groette George met eene diepe buiging. Hij herkende Jean aan de gele livrei met de violette uit monstering en wenkte hem. •Komt gij regelrecht van huisJean Neen mijnheer niet regelrecht. Wij hebben mijnheer en mevrouw van de opera gehaaid. Mijnheer de geheim raad zon ons laten weten wanneer wij hier moesten vóórkomenmaar wij hebben nog geen boodschap ge kregen. Daarom wachten wij nog." •Nu Jean, gij zjjt een verstandige kerelGeorge zette die getuigenis kracht bij door hem een geldstuk in de band te drukken. Waarsehijnljjk is er een telegram ge komen. Wacht tot morgen vroeg, met het mevronw te geven Ik neem de geheele verantwoordelijkheid op mij 1" Jean keek den componist met zijn dom gezicht, op zijne wijze, slim aan en antwoordde »Ik weet daar al alles van. Mevronw heeft het mij al bevolen." Hoe bedoelt gij?" vroeg George verbaasd. Het telegram is reeds gekomen." Onmogelijk Wanneer dan •Om kwartier voor zeven. Mijnheer en mevronw waren °P het punt om naar de opera te gaan." Een telegram voor mevronw? En heeft zij het ge lezen Weet gij dat zeker opmerkingen omtrent de cholera aldaar. Hij verklaart als zoodanig, dat het eerste geval van aziatische cholera niet vóór 22 Augustus vastgesteld kon worden. Verder bespreekt hij de waterleiding en doet dienaangaande de treurigste mededeelingen. De ellendige toestand dier leiding was reeds sedert 1872 geen geheim. In dat jaar werd er een rapport uitgebracht door dr. Reincke, den tegenwoordigen geneeskundigen inspecteur der stad. Eene door dion heer onderzochte buis had als 't ware een voering van 2 tot 3 dnim dikte, bestaande uit modder, ijzerroest en mosselschelpen Deze wemelde van diertjes, zoodat het was alsof zij leefde. Een verslag van Hartwig Petersen in 1879 was gelijkluidend met dat van dr. Reincke. Later werden nog onderzoekingen ingesteld door Karl Kriipelindie een geheele fauna in de buizen der leiding ontdekte. Hij vond niet minder dan 50 geslachten en 61 soorten, genoeg voor eene fraaie zoölogische verzameling. Van den 24 des middags tot den 25 des middags kwamen te Hamburg 81 nieuwe cholera-gevallen voor, waarvan 49 sterfgevallen. Daarvan kwamen ,op den 24 62 zieken en 28 dooden. Dien dag werden vervoerd 76 zieken en 18 dooden. Van den 25 des middags tot den 26 des middags werden 126 choleralijders en 47 dooden aangegeven, waarvan 70 zieken en 31 dooden op den 25. EAGEIiAlVM. In de afgeloopen week waren in de hospitalen te Londen 3402 aan roodvonk lijdende per sonen opgenomen. Den 24 des avonds is een klein oproer uitgebroken bij de lijfwacht te Windsorde muiters sneden 84 zadels aan stukken. De oorzaak der muiterij lag in het honden van te vermoeiende oefeningen. Ierland. De gemeenteraad van Dublin heeft beslo ten, den nieuwen Onder-Koning voor Ierland, den heer Houghton, niet met een adres van welkom te begroeten, wanneer deze plechtig zijn intocht in Dublin houdt. De Parnellisten hebben dit beslnit weten door te drijven dat door de liberalen niet verwacht was. FRAIKRIJK. Den 24 waren te Parijs sedert de vorige opgave 37 ziekte- en 17 sterfgevallen aan cholera, in de voorsteden 9 en 4; den 25 14 gevallen en 9 dooden in de stad, en in de voorsteden 5 en 3. Te Havre waren 12 aangetasten en 8 doodendeze opgave liep over 36 uren omdat de bureaux van den burgerlijken stand den 22 gesloten waren. Den 25 4 en 5. Het nationaal werkliedencongres te Marseille is den 24 geopend. Het wordt bijgewoond door honderd gevolmach tigden die 98 steden 600 syndicale Kamers en werk- liedengroepen vertegenwoordigen. Graaf de Haussonville heeft eene staatkundige rede voering gehouden op den feestmaaltijd der royalisten. Hij betreurde dat vele royalisten zich aansloten bij de re publiek en dat de paus deze toenadering aanmoedigde. De monarchisten zullen in hun tegenstand volharden maar niettemin mededoen met deze bewegingzoo het geëischt wordt, en zullen deelnemen aan de verkiezingen. Hij kwam op tegen het denkbeelddat de republiek voorgoed in Frankrijk zou blijven bestaan. De monarchie zal terugkeeren. Ten slotte dronk hij op den graaf van Parijs. Zeer zeker, mijnheer! Mevrouw heeft mij onmiddellijk na de ontvangst bij zich ontboden en mij aangezegd, dat ik er niet over mocht spreken." •Zoo Na dan, volg dat bevel maar op en hond uw mond I" Tot uw dienst, mijnheer!" George was in het eerste oogenblik geheel van streek. Hij kon de feiten niet met elkaar in verband brengen. Zij wist het dusZij wistdat haar vader gestorven was, zij had het bericht onder zich gehouden om naar een bal te gaan En zij kon dood onnoozel over de grootste uietighedec praten zich het hof laten maken lachen terwijl hij aan wien zij haar leven dankte daar ginds op zijn doodbed lag uitgestrektHet was onbegrijpelijk En dat Stephanie daartoe in staat was Die bemin nelijke vrouw, met wie hij op zulk een goeden voet had gestaan Zij boezemde hem heimelijken afkeer in maar neen, hij had medelijdeu met haar, hij kon niet boos op haar zjjn. De komst van George in de salons van den gezant had der schoone mevrouw Wilprecht hare kalmte doen verliezen. Zij maakte zich ongerust, zij voelde, dat zij te veel van hare krachten gevergd had, dat het haar niet gelukken zon de vreeselijke comedie, die zij zich zelve had opgelegd ten einde te brengen de gedachte aan haar vader drong zich telkens en telkens weer naar vorenzij kon haar niet meer van zich afschudden. Terwijl zij in de armen van haar dansenr op de maat van een wals van Stranss door de zaal zweefde begon alles wat in de zaal was met haar mede te draaien en plotseling liet zij haar dansenr los. Zij was op het punt in onmacht te vallen en konniet dan met moeite en op haar danseur steunende eeu stoel bereiken. Zij meende onder het dansen en te midden van al die bonte uniformen, plotseling, daar aan die deur het bleeke gelaat van haar vader te hebben gezien zeer duidelijk, met eene uitdrukking van innige droef heid. Drink eens, mevronw Hier is een glas frisch water De regeering heeft hare eischen tegenover den Congo- staat met betrekking tot den moord van Poumayrac opgegeven. ITAIiIE. Het congres van kuust en letteren te Milaan heeft eeu voorstel aangenomen, om te Bern een bureau voor internationale statistiek op te richten en een voorstel goedgekeurdwaarbij de verhouding tusschen schrijver en uitgever geregeld wordt. De minister van openbare werken heeft den 22 in eene rede te Cremona gezegd dat de crisisdie Italië moet doormaken, het gevolg is van eene algemeene euro- peesche crisis. De legeruitgaven waren niet het gevolg van het Drievoudig Verbond, maar van den algemeenen europeesehen toestand. De bewapening en verdedigings werken moesten beperkt worden, maar zóó, dat het va derland niet zonder verdediging blijft. De ministerraad heeft den 25 besloten de kamer te gen den 20 November bijeen te roepen. Het ministerie zal nieuwe maaudelijksche krediet wetten indienen en eene motie van vertrouwen uitlokken. Het besluit tot ontbinding van de tegenwoordige kamer zal niet ver schijnen vóór October. De gemeenteraad van Genua heeft den 24 de volgende motie aangenomen De gemeenteraad, overwegende het belang van de ge beurtenis, welke te Genua heeft plaats gehad eene ge beurtenis, eenig in de geschiedenis en van groot nut voor de menschheidzendt zijn gelukwensch aan de volken welke zich hebben laten vertegenwoordigen op de Co- lumbusfeesten en ook aan het vaderland en koning Hum- bert. De gemeenteraad brengt zijne dankbetuiging uit aan de italiaansche steden en waardeert de uitstekende houding, door de bevolking der stad aangenomen tegen over de gasten. 908TEAKIJK-II0fV«ARIJE. Tot den 22 zijn in Galicië 19 ziekte- en 8 sterfgevallen aan cholera voorgekomen. ZWËDIiV Den 23 heeft de Raad van State be sloten tot bijeenroeping van den Rijksdag in eene bui tengewone zitting op den 17 October ter behandeling van de leger voorstellen. VEREE5IOHE STATES. In eene drie verdie pingen hooge Synagoge, waarin duizend menschen. mee- rendeels vrouwen, het israëlitische nieuwjaar vierden, is door brandalarm een groote schrik ontstaan. De trap werd door menschen verstopt en in het gedrang kwamen vier menschen om en werden twaalf ernstig gewond. Te Bnctouche in Nieuw-Brunswijk zijn 57 huizen af gebrand. De schadedoor dezen aan boos opzet toege schreven brand veroorzaakt, wordt geraamd op 250,000. Cleveland heeft een schrijven openbaar gemaakt, waarin hij verklaart zijne benoeming tot candidaat der demo craten voor het presidentschap aan te nemen. Hij zegt verder Ik ben voorstander van een tariefshervorming. De rechten op grondstoffen voor de nijverheid moeten niet zoo zwaar belast zijn als het geval is. Ik vraag niet de Gij schijnt duizelig te zijn geworden sprak de ritmeester terwijl hij haar een glas overreikte. Ik dank u.. het is al voorbij Zij dronk een slok water en gaf het glas aan den ritmeester onder herhaalde dankbetuigingen terng. Toch waagde zij het nog niet den kant nit te zien waar zij het bleeke gelaat bad opgemerkt. Eindelijk vatte zij moed en wierp een schuwen blik naar de deur. Daar stond inderdaad een oude heer een hooggeplaatst ambtenaar met wit haar en een wittenkort afgeknipten baard die werkelijk veel op haar vader geleek. Nn zag zij in haar angst het bleeke gelaat van den doode overal. Zij rilde. En om haar heen werd gedanst en gepraatmaar tnsschen haar en dat vroolijk gewoel woei, ijzig koud, de adem des doods. Zij huiverde. Ik voel mij toch niet heel wel. Het zal mij zeer aange naam zijn, zoo gij mij naar mijn echtgenoot wilt brengen." De ritmeestor bood haar beleefd den arm aan en sprak eenige woorden, waarschijnlijk om zijn leedwezen nit te drukken, maar zij hoorde ze niet. Met die zekere beslistheid waarvoor haar man altijd 'boog, had zij hem verzocht haar vertrek bij den gastheer en bij de heereu, die nog op haar balkaart voorkwamen, te verontschuldigen. Op den weg naar hnis sprak zij geen woord. Zij liet zich door Margreet ontkleeden, wierp een peignoir om en bleef gedurende eenige minuten, in somber gepeins verzonken, zitten. Eindelijk had zij hare geestkracht teruggevonden. Zjj ging naar de denrdie naar de slaapkamer van haar man voerde. Zijt gij nog op?" vroeg zij met eene eenigazins ln de stem. •Jawelklonk het antwoord. Och, kom dan eens even in mijn boudoir." Wilprecht had nog niet kannen scheiden van zijne Christusorde. Lees dit telegram eens, dat ik zooeven gevonden beb Wilprecht ontstelde hevig. Als Stephanie maar niets ontdekte van den briefdien hij onder zich gehouden

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1