Binnenland. Telegrafische Berichten. invoering van het vrijhandelastelselalleen wensch ik, dat de tolrechten op billijker wijze worden geregeld en verdeeld". Met betrekking tot de mnntkwestie laat hij zich als volgt uit: Ofschoon elke dollar, hetzij in goud, in zilver of in papier, dezelfde waarde moet hebben als elk ander betalings middel, is het toch zeer goed mogelijk, zich gelijkelijk te bedienen van goud en zilver in de regeling van den muntomloop. Elke mooielijkheid, elk verlies dat uit der gelijke hervorming kan voortspruiten, zou eerder te dragen zijn dan de algemeene malaise, welke het gevolg zou zijn indien de munt in diskrediet geraakte. Kerste Hamer. Omtrent den uitslag der stemmingen kan nog het volgende worden gemeld. De vermogensbelasting werd aangenomen met 38 tegen 8 stemmende tegenstemmers waren de heeren Magnee Smits van Lijnden Pijls van Nispen van Pannerden Smits van Oyen van Zinnicq Bergmann en van Pallandt. De wijziging dor overgangsrechten en de wijziging van den zontaccijns werden zonder stemming goedgekeurd. De afschaffing van den zeepaccijns en de verlaging van het invoerrecht op zeep werden aangenomen met 41 tegen 4 stemmen van de heeren Smits van Oyen, Smits, van Lijnden en Lohman. De heer Yirnly stemde niet mede. De verhooging van den accijns op gedistilleerd werd aangenomen met 42 tegen 4 stemmen van de heeren Welt, Rutgers Lohman en Prins. Het stemmen van den heer Lohman tegen dit laatste wetsontwerp vloeide voort nit de verklaring van den mi nister dat het onderzoek in zake den wijnaccijns die deze afgevaardigde verhoogd wilde hebben nog niet afgeloopen was. De minister van financiën antwoordde op eene vraag van den heer van Gennep dat zonder vastere grond slagen van het Rijksbelastingstelsel eene betere regeling van de gemeente-financiën onmogelijk was. Eene bepaalde belofte omtrent de herziening der gemeente-financiën mocht hij niet afleggen. Dat de perequatie der grondbelasting niet drukkend zon zijn, daartoe deelde hij mede, dat van de 11192 voor de hand genomen aanslagen 9975 onveranderd zon den blijven of verlaagd en slechts 1217 verhoogd. Tweede Hamer. Staat*begrooting 1893. De verschillende hoofdstukken zijn als volgt geraamd Hoofdstuk I. (HuisderKoningin)./ 804.000, f 9.200 minder dan voor 1892. Hoofdstuk II. (H oogecolleges van Staat en Kabinet der Koningin) 606.506, f 2.849 minder. Tegenover eene hoogere raming voor den Raad van State, de Kanselarij der Orden f 6.050) en het Kabinet der Koningin, te zamen J 6.475, staat eene lagere raming van f 9.324 voor de Staten-Generaal, pensioenen enz. Hoofdstuk III. (B uiten 1. Zaken) f 783.862, 18.062, meer. De kosten van buitenlandsche zon dingen en consulaten vorderen een hooger bedrag van 20.950, waar tegenover voor pensioenen en wachtgelden f 2888 minder kan worden geraamd. Hoofdstuk IV (Justitie) 5.488.669, 245.395 meer. Terwijl de kosten van Rijks-werkinrichtingen, verschillende uitgaven en de stand der arbeids-enquöte eene lagere raming toelaten, ten gezamenlijken bedrage van 99.952, is meer uitgetrokken o. a. voor Algemeene of Rijkspolitie 57.488; voor de gevangenissen f 62.108 voor de gebouwen enz. 223.750. HoofdstukV (B innen 1. Zaken) 12.308,424,665 77.369,825 meer. Dat meerdere is voornamelijk noodig voor het onderwijs ad f 68.453, voor knnsten en weten schapen ad f 5300 en voor pensioenen ad 35.000. Daar entegen kon voor het Provinciaal Bestuur, voor militie en schutterijen en voor de Staatscourant gezamenlijk 32.655 minder uitgetrokken worden. Hoofdstuk VI. (Marine), 15.697.423,05, 1.498.182.85 meer. Dat laatste bedrag is als volgt verdeeld kosten der administratie f 14.812.50 mate- riëel der zeemacht f 1.277.030 personeel der zeemacht 5860; loodswezen, enz. 130,333,55 pensioenen enz. 70.146.80. Hoofdstuk Vila (Nationale Schuld) f 35.242,898,84, f 21.877.319.87i minder, doordien voor aflossing van schuld 21.883.552 minder is geraamd, terwijl daarentegen voor interesten enz. 6232.121 meer is uitgetrokken. hadZij zon het hem nimmer vergevenHÓ wilde haar eenige alledaagschheden zeggenom haar te troosten maar zij viel hem spoedig in de rede. Wij moeten morgen op reis, om de begrafenis bij te wonen. Schrijf nog heden avond om stalen voor een volledig ronwtoilet. Telegrapheer ook aan mijnheer Nordstetten dat wij zorgen zullen overmorgen ochtend in Elberfeld te zijn. Ik ben op het oogenblik niet in staat zelve een letter op papier te zetten. Laat den brief en het telegram morgen zoo vroeg mogelijk bezorgen." Maximiliaau deed nogmaals eene poging om op ge paste wijze uitdrukking te geven aan zijne voorgewende smartmaar Stephanie viel hem weder in de rede »Och, doe mij het genoegen er niet over te spreken Ik kan er niets over hooren. Ik was al niet wel laat mij nu alleen. Ieder woord maakt mij zenuwachtig." Goeden nacht dan! Het is treurig. Een vader is toch altijd een vader. Geef n niet te veel over aan nwe smart 1" Goeden nacht •Goeden nacht Zoodra Wilprecht haar verlaten had viel Stephanie op een stoel neder en hare oogen vulden zich met tra nen. Zij schreide in stilte, en hare droefheid was oprecht. Hij had haar zoo liefgehad, die goede papa Toen Jean het bevel kreeg, dat het geheele bedienden - personeel morgen een rouwband moest dragen om den hoed en den linkerarm, was hij wel eenigszins verbaasd, en toen hij in de voorkamer het telegram lasdat hij zoo vroeg mogelijk moest wegbrengen, was alles wat hem dien dag vreemd had toegeschenen opgehelderd. Wordt vervolgd. Onder het voor 1892 geraamd bedrag van ƒ57.120.218:743 is 22.178 352 begrepen voor aflossing van 3'/, pets. obligatiën der voormalige Nederlandsehe.' Rijnspoorweg maatschappij, van welk bedrag eene som van 22.077.252 als eene buitengewone uitgaaf moet worden aangemerkt. Voor gewone jaarlijksehe aflossing komt dns op de be grooting voor 1893 meer voor dan op die voor 1892 22.077.252, minder 21.883.552 of 193.700. Hoofdstuk VI15 (Financiën) ƒ18.906.632.515 zijnde 52.913.57 minder, nl. voor het muntwezen, den pensioenraad, enz. gezamenlijk 113,128, waartegen over eene hoogere raming van 60.214.43 o.a. voor de administratie van belasting, zegel enz. ongeveer 32.000 en 15.743 voor de eerediensten. Hoofdstuk VIII. (Oorlog.) ƒ22.598.227, zijnde 918.727 meer. Tegenover eene lagere raming van 269.806, voor soldijen, studie en onderwijs en huiten- gewone uitgavenstaat eene hoogere aanvraag van f 1.188.533, o.a. voor traktementen, toelagen en schade loosstelling voor uniformverandering, enz. ƒ71.075, kos ten van 's Rijksmagazijnen voor kleeding, uitrusting enz. 20.700 militaire verkenningen en topographische in richting f 13.050; verplaatsing van personen en goede ren f 54.300 non-activiteitstractemeDten pensioenen enz. f 65.164; wapen der maréchaussée f 56.025; en voltooiing van het vestingstelsel f 879.000. Hoofdstuk IX (Waterstaat, Handelen Nijverheid) f 22.346.593.21 zijnde ƒ1.921.260 meer, waaronder voor waterstaat 1 millioenvoor handel en nijverheid ongeveer 1 tonvoor posterijen en tele- graphie 542.000 ruim. Hoofdstuk X (Koloniën) f 1.352.531.50, 149.568.91 meer dan voor 1892. Voor Suriname wordt 150.440 meer en voor Cura9ao 1.854 m i n- d e r uitgetrokken. Wet op de middelen. De verschillende inkom sten zijn geraamd op f 127.926.490,— tegen ƒ127.600.150 in 1892. De verschillende belastingen zijn geraamd naar de bestaande wetten. Op de werking van de eventueel nieuwe belastingen, en van de afschaffing van enkele be staande is dus niet gerekend. ►de Tijd" zal met 1 October een- »De Morgen post," dagblad voor het Het dagblad volksblad uitgeven katholieke volk. Bedankt voor het beroep naar de ned. herv. ge meente te Mcdembiftk door ds. J. W. Bisschop Boele te Twisk. Het examen ter verkrijging van akten van bekwaam heid voor huis- en schoolonderwijs in de vrije- en orde- oefeningen der gymnastiek zal den 17 October aanvangen men zal zich vóór 7 October moeten aanmelden hij den voorzitter der commissie, voor welke men verlangt te verschijnen. Te Amsterdam is voorzitter de heer mr. J. Gerdenier aldaar en zijn leden der commissie J. A. van der Boom, onderwijzer aan de Rijkskweekschool te HaarlemJ. H. Luiting, leeraar te AmsterdamR. M. Roemer en Gr. Hesse, onderwijzers in de gymnastiek te id.; mej. Th. A. Aler, onderwijzeres in de gymnastiek, te id. mej. J. S. de Haan, onderwijzeres aan de vorm school te id.tot plaatsvervanger van den voorzitter W. J. Bonte, schoolopziener te Hoorn tot plaatsverv. leden C. P. Gerth, ouderwijzer in de gymnastiek te Amstesdam mej. N. Posthuma onderwijzeres te Zaandam. De ourang-oetandie gedurende eenige maanden tot de merkwaardigheden van de Diergaarde te Rotter dam behoordeis gestorven. De kantonrechter te Heeren veen heeft een mole naar te Wolvega veroordeeld tot f 1 boete, subs. 1 dag hechteniswegens het malen van koren op Zondag. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft tot hoold der school te Overveen benoemd den heer M. Dir ken thans te Vogelenzang,, op 1300 jaarwedde. De burgemeester van JHaarlem heeft ter kennis van de burgerij gebracht het door hem ontTangen tele gram, waarbij hem, onder dankzegging voor zjjne bemoei ingen ter voorbereiding en uitvoering der feestelijke ont vangst van Hare Majesteiten binnen Haarlemvèrzocht werd, de burgerij van Haarlem nogmaals ten zeerste te danken voor de hartelijke en schitterende wijze, waarop Hare Majesteiten door allen werden ontvangen en ver welkomd en voor de waarlijk prachtige versiering der geheele stad. De Algemeene Vergadering der Nederlandsehe Ver- eeniging tot afschaffing van sterken drank wordt dit jaar den 19 on 20 October te Amsterdam gehouden in verband met het vijftigjarig bestaan dier Verceniging. Zij werd opgericht 12 September 1842. De arr. rechtbank te Assen heeft den verpleegde F. de J. te Veenhuizen wegens poging tot moord op een ambtenaar dier Rijkswerkinrichting veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf; de eisch was 11/a jaar geweest. De gemeenteraad van Goes heeft besloten tot op heffing der bank van leening. Gedeputeerde Staten van Drente hebben den ge meenteraad van Smilde bericht, dat zij hnnne goedkeuring onthouden hebben aan het raadsbesluitom aaa eene onderwijzeres in de nuttige handwerken een ongevraagd ontslag te verleenen. Vóór het vertrek der beide Koninginnen uit Haar lem is aan den burgemeester ten behoeve van de armen 1200 ter hand gesteld, terwijl eene ruime gift geschon ken is aan de werkliedenfondsen van de firma's Enschedé en Beijnes. Voor de examens voor middelbaar onder wgs in teekenen en boetseeren waren te Amsterdam inge schreven 81 mann. en vr. candidaten alshandteekenen 64, rechtlijnig teekenen 14, boetseeren 3. Toegelaten zijn voorhandteekenen en perspectief 16 m. en 19 vr., rechtlijnig teekenen en perspectief 2 mann. Te Texel zal in plaats van wijlen den heer P. Koning, deurwaarder bij het kantongerecht Helder, een arrondis- sements-deurwaarder bij de rechtbank te Alkmaar aan gesteld worden. De auti-revolntionaire kamerclnb heeft den 20 tot voorzitter gekozen den heer A. baron van Dedem tot tweeden voorzitter den heer H. Serettot eersten secre taris den heer mr. Th. baron Mackay tot tweeden secre taris den heer H. A. van de Velde. Den 22 des avonds is te Aalsmeer een arbeider, bestuurder van een met twee paarden bespannen rijtuig, door het op hol gaan der paarden bij het springen van den wagen, met de beenen blijven hangen tusschen de strengen en met het achterhoofd over den weg voortge sleept. Eenige uren na dDt ongeval overleed hij. Twee op dien wagen gezeten kinderen kwamen bg het sprin gen van den wagen in eene sloot terecht, zonder letsel te bekomen. Bij kon. besluit van den 22 is benoemd tot ont vanger der directe belastingen-en accijnzen te Spanbroek c.a. de heer G. J. H. Guinée-, thans in gelijke betrek king te Valkenswaarde. Bij kon. besluit van dein 22 is met 1 October op verzoek eervol ontslagen de heer mr. J. S. D. van Doorn als referendaris aan het ministerie van binnenl. zaken. De gemeenteraad van Purmercnd heeft den 23 besloten aan den minister van binnenl. zaken eene ont heffing voor twee jaren te vragen voor het geven van onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek en naar aanleiding van een voorstel van burg. en weth., om de najaarskermis dit jtuir wegens het heerschen der cholera te schorsen, doch de groote najaarsmarkten te behouden, de kermis te laten doorgaan, doch onmiddellijk te sehorsen mocht zich onverhoopt een cholerageval voordoen. -Den 23 des avonds is de cavalerist, die gewoonlijk de brieven, welke met de laatste post te Voorthuizen, gemeente Barneveld, komen, voor de legerplaats te Milligen afhaalt, bij eerstgenoemde plaats, door de duisternis mis leid op een hoop steenen aan den kant van den weg gereden, waardoor hij ernstig gewond werd, terwijl het paard dadelijk dood was. De Koninginnen zijn den 24 des morgens te half elf van 's-Gravenhage naar het Loo vertrokken. Den 24 des nachts- is te 's-Gravenhage overleden de landschapschilder, de heer J. W. van Borselen, geb, in 1825. De gemeenteraad van Breda heeft den 24 besloten de najaarskermis, met het oog op de cholera, dit jaar niat te houden. De burgemeester van Amsterdam heeft bekend gemaaktdat de personendie den 23 overleden zijn onder verschijnselen van cholera, blijkens het bacte riologisch onderzoek aangetast waren door cholera nostras. Te Alblasserdam is een tweede cholerageval voor gekomen bij een 16jarigen jongen, werkzaam op de fa briek van den heer J. Smit Cz., waar de eerste aange taste ook werkzaam washet water, dat daar door velen gedronken werd, is door petroleum ondrinkbaar gemaakt te Nijmegen, te Groningen (bij een uit Lappersum ge komen kermisreiziger), te Goudswaard, te 's-Hertogen- bosch en te Zwammerdam hoeft zich ook een geval voorgedaanop de drie laatstgenoemde plaatsen met doodelijken afloop. Te Maarsen kwamen twee gevallen voor. Den 24 is te 's-Gravenhage na langdurige onge steldheid overleden de heer jhr. C. A. van Sijpesteijn, oud lid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict 's-Gravenhage, oud gouverneur van Suriname en laatstelijk weder, evenals vroeger, lid van den gemeenteraad. Hij behoorde tot de oudrconservatieve partij. Den 24, des avonds om 5 uur, is, tijdens de afwe zigheid der bewoners,, te Kampen brand ontstaan in de woning van een letterzetter, welke zeer spoedig oversloeg naar de daarnaast gelegen boek- en courantdrukkerij van den heer L. van,,Hulst. Eerstgenoemd perceel is met den inboedel geheel verbrand. - l)en 25 te half twee is te Apeldoorn in tegenwoor digheid van de beide Koninginnen, van tal van officiëel genoodigden en van belangstellenden de nieuwe kerk der ned. herv. gemeente ingewijd. Eerste spreker was ds. CL Hattink, die na de Koninginnen an de genoodigden te» hebben toegesproken en na het zingen van psaim 100 de kerk inwjjdde met eene redenaar aanleiding van het opschrift, gebeiteld op het nit steen gehouwen boek, dat het voorportaal der kerk siert1 Kon. III vers 29 Dat uwe oogen nacht en dag open zijn, over dit huis, over deze plaats. Na het zingen van gezang 2 vers 1 en 5 hield ds. J. Wieter de eerste preek in het pas gewijde gebouw naar aanleiding van Efezen II vers 20 en 21. Den 26 zijn te Amsterdam, op den Staatsspoor- weg bij de Boerhavestraat de beenen afgereden van eea beambte, die juist op het oogenblik van het uaderen van een locomotief struikelde. Hij werd naar het gasthuis gebracht. Den 25 werd te Oost-tiraftdijk een biljartwed strijd gehoudenwaaraan 30 personen deelnamen- De prijs werd gewonnen door P. Eckhart, te West-Grait- tijjkdu le premie door P. Maasen de 2e premie door J. Leegwater. Het bureau voor de vergaderingen der liberale leden van de Tweede Kamer bestaat thans uit de heeren van der Kaay (voorzitter), van Houten en de Beaufort (Am sterdam.) De Tooneelvereeniging »'t Heidebloempje" te Kijp heeft onder de ingezetenen eene circulaire verspreid, waarin zij steun en medewerking vraagt, ten einde in het aanstaande winierseisoen drie voorstellingen te kun nen geven. Gedurende het derde kwartaal van '92. werd in de schoolspuarbank te Koedijk ingelegd j 42.99. De raad der gemeente Hoogwoud heeft den mi nister van binnenl. zaken vrijstelling verzocht van de verplichte invoering van het onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. In de den 23 gehouden bestuursvergadering der afdeeliug Spanbroek van »Het Witte Kruis," zijn ter wering van de cholera de volgende besluiten genomen le verbranding der goederen, die met choleraiijders in aanraking zijn geweest2e aankoop van ijzeren in plaats van houten ledikanten 3e aankoop van carbol en andere ontsmettingsmiddelen. Den 25 viel een 5jarig zoontje van F. de B. te Spanbroek door het zolderluik naar beneden, waar door het kind een horsen schudding kreeg. Thans is zijn toestand vrij wel. 's GRAVENHAGE, 27 Sept. TWEEDE KAMER. Adresdebat. Bij de algemeene beraadslaging over de strekking van het adres bleek, dat het ontwerp op den leerplicht eerst komt na het kiesrecht en dat de regeering eene spoedige behandeling van het kiesrechtontwerp wenscht. Over de prioriteit van de behandeling zal zij eerst adviseeren, als de wet op het kiesrecht en andere wetten in staat van wijzen zijn. De legerwet wacht op de afdoening der

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2