Ds Dm iar iet Westen. No. 117. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. V R IJ 1) A G 30 SEPTEMBER. Onbestelbare Hrieven, I'ARIJSCHE BRIEVEN FEUILLETON. Buitenland. cxxir. ll.MIUKSCIU: COIRAM. Deze Courant wordt Dinsdag., Donderdag, en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door hot geheele rijk J 1, Do 3 nummers f 0,06. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. I verzonden in de le helft van September 1892 J. Jacobson, E. Bogaert, Amsterdam; Mevr. Bek, Ber gen op Zoom M v. d. Waddine, Enschede. Briefkaart: J. B. van Stroe, Amsterdam. Brieven: Amerika: Van Warmenhuizen: P. Bregman, (2 stuks), N. Tesselaar, (3 stuks), Com monwealth. Parijs23 Sept. 1892. Gisteren hebben wij feest gevierd het was toen juist honderd jaar geleden dat de eerste fransche republiek werd uitgeroepen en kon dus de derde republiek niet nalaten deze gebeurtenis op waarlijk feestelijke wijze te herdenken. Mot nw verlof willen wij een oogenblik bij dit historische feit stilstaan. Zooals een ieder weet, brak de groote fransche revo lutie uit in 1789, doch in het begin dacht bijna niemand er aan het Koningschap af te schaffen. Drie jaren later echter, en wel op 20 September van het jaar 1792, hield de Nationale Conventie hare eerste vergadering in eene der zalen van het paleis der Tuileriën, en den volgenden dag, dus deu 21 September, vaardigde zij het besluit uit »De Natiouale Conventie boslnit dat het Koningschap in Frankrijk is afgeschaft Dit besluit werd den 22 Sep tember afgekondigd, waardoor het kracht van wet ver kreeg en waardoor dus feitelijk de republiek geboren werd. Het woord «republiek" was echter toen nog niet uit gesproken, maar sedert het begin der revolutie had het volk reeds don kalender veranderd. Sommigen begonnen de nieuwe jaartelling met 1789, zoodat zij iu 1792 reeds in »het jaar III der Vrijheid" waren. Anderen begonnen pas te tellen van af 1792 en noemden dit «het jaar I der Gelijkheid". Do Nationale Conventie vaardigde das een nieuw besluit uit«dat alle openbare acten in het vervolg den datum zullen dragen van het jaar I dor Fransche Republiek." De eerste maand vau dit jaar I heette Ven- demiaire en liep van 22 September tot 21 October. Na deze historische uitwijding willen wij overgaan tot de beschrijving van den feestdag. Deze was in drie deelen gesplitst, 's morgens viering van don Centenaire in het Pantheon onder voorzitting van president Carnot. In den namiddag twee historische optochteneene op den rechteroever en eene andere op don linkeroever der Seine. Beide optochten zijn volkomen aan elkander gelijk, waardoor bijna alle Parijzenaars van het schouwspel kannen genieten. Des avonds overal muziek en dans on verlichting. De openbare gebouwen en vele particuliere woningen, de standbeelden en andere monumenten zijn rijk met vlaggen versierd. Na goed alle programma's te hebben bestudeerd, nemen wij het besluit vroeg te dejeuueeren 36) HOOFDSTUK XIX. Het was langzamerhand lente geworden. De warme ™gen van de laatste dagen had alles doen ontluiken. Fe grasvelden eu het lage struikgewas waren met een TOvergelijkelijk schoon frisch glanzend groen bedekt, dat na den aan kleuren zóó armen winter, het oog wei nig aandeed. De donkere stammen der boomen staken teerlijk af bij dat lichte groen. Wel waren alle takken nog duidelijk zichtbaarmaar zij waren reeds bedekt ■net groene knopjes, die iederen morgen in aantal en grootte waren toegenomen en op enkele plaatsen zich reeds zóódanig ontwikkeld hadden, dat zij de takken, vvaarait zij ontsproten warenmet eene groene laag nedekteu. Het was gisteren Palmzondag geweest en iu den na- nuddag hadden het lekkere zonnetje en het zachte wo- er duizenden menschon naar den Thiergarteu gelokt nndwerkslieden eu kleine burgers uit het midden der 5«d, met hunne vrouwen in zoudagstoilet en de kinde- ron met hnnne bleeko gezichtjes het gevolg van de dorven lucht in de hofjes- eu kelderwoningen, stroom- en in bonte rijen door de Linden naar de Brandenbur ger poort. De papa's droegen hunne jongsten op den rnide kleine drie- en vierjarige jongens met hunne au8elelijketot aan de enkels reikende broeken, *B k® de moederlijke kunst uit de afgedragen kleeding- 11 Q vau den vader had vervaardigd moesten zich ospannen om aan de hand van vader of moeder, met ^unne kleine beenen gelijken tred te honden met hunne ers' °or hen uit of achter hen liepen de oudere en ons dan in hot gedrang te wagen ten einde den grooten optocht te zien. Wij wonen dien van deu rech teroever bij eu naderen laugzaam maar zeker het punt waar wij zijn willen, n.l. op Place de la Madeleine. Eerst eens rondgekeken waar wel een goed plaatsje te bemach tigen valt, do kerktrappen staan propvol, ieder die maar even klimmen kan, heeft zich op pilaar of heilige beold geheschen, overal staan zoovele duizenden menscben, dat wij, die helaas damesgezelschap medenamen, er bijna aan wanhopen eene geschikte plaats te bemachtigen. Een heer is boven op het wachthuisje vau de omnibusmaat schappij geklauterd, en wordt door den bewaker vorzocht er af te komen. De straatjeugd heeft de grootste pret wanneer na veel tegenspartelen die heer naar omlaag wordt gehaald. Eindelijk komen wij na veel moeite bij eenige wagens eu houteu stellaadjes, natuurlijk beginnen wij met er op te klimmen en wordt ons dadelijk beduid, dat dit ons twee franken per persoon kost. Na veel en Inidruebtig loven en bieden, krijgen wij het or door, dat wij slechts 1 fr. betalen, hetgoen dan o)k wel voldoende is voor eenige losse planken, die ieder oogenblik dreigen onder het gewicht van een twintigtal personen te be zwijken. Nog wachten wij een half uurtje tot een weinig over tweeën en dan hooren wij een gegons en gejuich eu handgeklap waarvan het gedruisch van uit de rue Royale tot ons doordringt; wij begrijpen dat de optocht, waaraan 6000 personen deelnomen, n.l. 4000 figuranten en 2000 soldaten, than.s nadert. Eu waarlijk, wij bunnen het gerust verklarennooit zagen wij grooter pracht. Eene eenvoudige beschrijviug kan slechts een flauw denk beeld geven van zooveel heerlijkheid maar toch mag eeno kleine zij het dan ietwat dorre opsomming niet achterwege blijven. Wij noteeren dan van boven onze houteu plank, die juist onheilspellend op en neder wiept 1°. Cavalcade uit de 18e eeuw met trompetten; 2°. Tri omfwagen der 18e eeuw, de voorloopers der revolutie. Bijna geheel blauw, wel 12 meter lang en 10 meter hoog, en dragende een personeel van 50 figuranten, 80 choristen, 50 muzikanten, 26 vaandeldragers. De figuranten vormen «tableaux vivauts", en dit prachtige rollende paleis wordt voortgetrokken door 14 paarden. Het orkest eu de koren spelen en zingen «Le réveil du peuple" van Voltaire, muziek van (xossoc; 3°. Triomfwagen van de Marseillaise, getrokken door 12 paarden. Koren en orkest zingeu en spe len de «Marseillaise" vau Rouget de lTsle. en «L'éteudard de la liberté", van Chénier. Deze wagen is zeer fraai, voorop staat bet bronzen borstbeeld van Rouget de l'Isie, ge kroond door de Glorie, een zeer fraai beeld. Middenop vor men mannen, vrouwen en kinderen eene groep uit het volk eu zingen de Marseillaise. Daarachter aanschouwen wy de soldaten der eerste republiek en het geheel wordt beheerscht door een reusachtig standbeeld van de Mar seillaise, welke met uitgetrokken zwaard naar de grenzen heenwijst; 4°. en 5°. zijn twee groepen, n.l. die van de vrijwilligers der republiek, en de groep van Valmy, eu daaraa volgt 6°. de Triomfwagen van den Chant du Départde hoogste van de vijf wagens die getrokken wordt door twintig paarden. Het allegorische stand beeld, hetwelk bovenop staat, steekt boven de toppen der broeders en zusters, die de prachtige gebouwen, de vrien delijke tuintjes met de klaterende fonteinen en de ko lossale bladplanten de met frisch bloeiende azalia's versierde veranda's in deze hun onbekende wijkmet nieuwsgierige blikken aanstaarden. De ouders van de rijko menscben die hier in het westen der stad woon den waren wellicht ook voor zoo en zooveel jaren als arme bleoke kinderen naar den Thiergarten gewandeld op Palmzondag; en onder de proletariërs, die na uit het oosten hierheen kwamen, bevond zich waarschijnlijk ook wel de eeu of audere toekomstige bezitter vau een villa in den Thiergarteu. De wintervermakelijkheden waren bijna geheel ten einde. Men begon langzamerhand alweder plannen te maken voor eeu zomerreisje. De toiletten zoowel ais het uiterlijk der dames hadden wel iets van hunne frisch- heid verloren. Men had voorloopig genoeg van de diners met de eeuwig terugkeerende reebouten en fazanten de onnatuurlijk jonge eenden en ganzen de onmisbare forellen en de groenteu eu vruchten uit bussen, van de eentonige bals en muziekuitvoeringen. Overal werd de zucht merkbaar naar eene afwisseling in Karlsbad of Kissingennaar eene vermageringskuur in Mariënbad en bij de dames naar de bronnen van Franzensbad Schlangenbad en Schwaibach De Wilprechts waren kort geleden vau de Riviera waar zij zicb van het smartelijk verlies, dat hen getrof fen had, eenigermate hersteld hadden, naar Berlijn terug- gekoerd. De rouwkleedereu, welke zij en hun geheele bediendeupersoneel nog droegen beletten ben echter zich in de wereld te vertoonen. Zij deden geono uitnoo- digingen en ontvingen ze ook nietslechts enkelo be zoeken werden afgelegd bij de beste vrienden. Zij had den Berlijn teruggevonden zooals zij het verlaten had den slechts één ding viel ban op: over de zeer intieme verhouding tusschen Lolo en Georgewaarover bij hun vertrek nog slechts in het geheim vermoedens werden geuitwerd thans gesproken als over een feitais over iets dat als van zelf sprak zonder dat meu er zich boos over maakte. boomen uit. Rondom het altaar van het vaderland bran den gekleurde vlammen en staan daarom geschaard de soldaten van de infanterie, cavalerie, artillerie enz. enz. Dit rollende gebouw weegt 32 duizend kilo's, het bevat 32 figuranten, 80 koristen, 50 muzikanten en booren wij hen den «Cbant dn Départ" zingen; 7°. Zeventig gecos- tumeerde muzikanten, vormende den groep van kunsten en wetenschappen; 8". Een escadron knrassiers; 9°. Wagen van don triomf der Ropubliek. Deze heeft den vorm van een verguld schip. Het beeld dor stad Parijs houdt de teugels, de figuranten vormen fraaie symbolische groepen, voorstollende den Arbeid, de Nijverheid, de Oogst, do Familie. Een prachtig beeld van do Republiek verheft zich iu het midden en houdt iu de eene hand het drie kleurig vaandel iu de audere deu fakkel der vrijheid. Muziek en koren zingen «L'ode triomphale" van Au- guste Holmès; 10°. en 11°. zijn gymnastiekvereenigingen en muziek; 12°. Wagen vau do Eendracht en den Vrode, mot 30 figuranten, 80 koristen, 50 muzikanton, 100 man infanterie en met een 4 meter hoog standbeeld van de Overvloed en de Vrede; 13°. Militaire runziek; 14°. Een escadron van de repablikeinscho garde. Wijzen wij er verder op, dat de geheele optocht van tijd tot tijd op bepaalde punten halt houdt, en dan de figuranten muziek uitvoeren de koren zingen en de orkesten spelen dat men voor alle tableaux vivants en voor alle groepen levende personen heeft genomen, schoone vrouwen en goedgebouwde mannen eu die allen heeft gestoken iu de nieuwste en prachtigste kleereu, volgeus de mode van het tijdvak hetwelk zij moeten voorstellen. Voogen wij er nog bij dat het geheele feest een buiten gewoon sncces bad en de stemming van het publiek bepaald feestelijk en vol geestdrift was. Nog zon ik over de redevoeringen enz. enz. kunnen spreken, doch wil dit liever aan de officieele staatscourant overlaten. J. M. T. Dl ITSCIIÏjAAD. Van den 26 des middags tot den 27 des middags werden te Hamburg 70 zieken en 83 dooden aangegeven daarvan kwamen op den 26 64 zieken eu 23 doodon. Vervoerd werden 65 zieken en 16 dooden. Van den 27 tot den 28 des middags werden 58 zieken en 42 dooden aangegevendaarvan kwamen op don 27 49 zieken en 30 dooden Vervoerd werden 58 zieken eu 73 lijken. Don 25 zijn te Hamburg bij een hevigen brand in de leibelstraat drie kindereu, van 6, 4 en 3 jaren verbrand. E AtiEliAiVD. Zeven en twintig man der lijfgarde ziju naar aanleiding van de plaats gehad hebbende mui terij gevangen genomen. Den 27 kwam de generaal om den toestand te onderzoeken. Ierland. De minister voor Ierland, John Morleij schreef den 27 eeu brief aan Juston Mac Carthij, waarin hij hom mededeelde, dat de regeoring besloten had eene commissie te benoemen, om een onderzoek in te stellen Het schijntdat alleen iugrijpendo gebeurtenissen, die geheel onverwachts aan het licht komen den toorn op wekken betgeen zoo langzamerhand waarneembaar wordt, zoodat de wereld zicb ook gaandeweg er aan gewent wordt gewoonlijk ook bedaard opgenomen. De openbare meening heeft eerst kalm eiken post nauwkeurig geboekt en verbaast zich over het opmaken der balans over het totaalbedraghaalt de schouders op en glimlacht. Hoe had nu de wereld kennis gekregen van bet feit, dat die beiden, in de gelukkige blindheid van verliefde menschen, zoo goed geheim hadden meenen te honden Door niets en door alles Dat Gastaaf Ehriko elders zocht, wat hij in zijn huis had moeten vinden, was langzamerhand door de geheele stad bekend geworden. Het was toch eindelijk in het oog gevallen, dat men hem zoo dikwijls in kleine theaters aantrof en altijd met een nogal twijfelachtig uitziend beer met eeu grooten knevel, die Roderich Halmauski heette, too- neelagent en leider van eene tooneelschool bleek te zijn, en in gezelschap van dezelfde blondine met de zwart gemaakte wenkbrauwen en wimpers. Slechts hoogst zelden zag men hem met zijne vrouw eu men behoefde niet eeus een groot meuschenkenuer te zijn, om het gedwongene van deze noodzakelijk ge achte vertooningen op te merken. Lolo trok zich moer en meer uit de groote wereld terug. Men betreurde het, vooral omdat het jonge vrouwtje er bekoorlijker uitzag en vroolijker scheen dan ooit. Haar gelaat had die kalme uitdrukking aangenomen van ver zekerd geluk, van «onvervreemdbaar ziele-grondbez't," zooals Strelitz het noemde. Zij had die zekere bemin nelijke ongenaakbaarheid, die ouverstoorbare beleefdheid in hare manieren, die alleen aan gelukkige vrouwen eigen is. Ook Nordstetten, die door het buitengewone en voort durende sncces vau Bath-Seba bij iedere voorstelling was het operagebouw tot aan den nok bezet eeu begeerd sieraad voor de salons geworden was, bedankte onder alle mogelijke voorwendsels voor elf van de twaalf

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1