Buitenland. Binnenland. regel hebben als hij een jaarlijkschen cijns zou moeten betalen die ten minste even hoog zon zijn als de tegen woordige rente eener hypothecaire schuldneendie tot vorming van het onmisbare reservefonds in den regel heel wat hooger zon moeten wezen Ofschoon echter de heer Moltzer zelf van de vervan ging der hypotheek door grondrente zulke bijzonder gun stige verwachtingen koestert, geeft hij echter de moge lijkheid toedat hypotheekbanken en geldbeleggende particulieren van een andere meening zijn. Mocht dat het geval blijken te wezen dan zou hij de hulp van den staat willen inroepen dan zou er een grondrente- bank moeten opgericht worden, die door den staat werd gewaarborgd. Zoo zou dan de staat het risico van het landbouwbedrijf op zich moeten nemen Do heer Molt zer ziet er geen bezwaar in. Het publiek, zegt hij zou in de door den staat gewaarborgde cijnsbrieven zooveel vertrouwen stellen dat het met een geringe rente tevre den zou wezen. Maar dat vertrouwen zou toch moeilijk grooter kunnen zijn dan het vertrouwen in de inschrijvingen in de grootboeken onzer nationale schuldde uit te kee- ren rente zou dus voor dezen tijd op ongeveer 31 percent gesteld kunnen wordenmaar hoeveel zouden de geld- opnemende boeren dan moeten betalen, om boven de uitkeeriög dezer rente nog een reservefonds te kunnen vormen voor de tekorten in de ongunstige jaren, wanneer de boeren zouden kunnen aantoonen dat het land niet genoeg had opgebracht om den gewonen cijns daaruit te kunnen voldoen? Niet meer dan de rente die zij thans aan den hypotheekhouder betalen, zegt de heer Moltzer, anders zou de maatregel hun niet baten. Juist; maar wat bleef er dan over voor het reservefonds? Men stelle zich eens voor, welke aanspraken op vermindering van cijns zich zouden doen geldenals eenmaal de Staat voor de nadeeligo uitkomsten borg was geblevenZou men op den duur op een voldoende bestrijding van die aan spraken kunnen rekenenals toch de Staat ten slotte het nadeelig slot betaalde? Wij dragen landbouw en landbouwers een goed hart toemaar hun zulk een buitengewoon voorrecht te ver- leeDen aan de landbouwers alleen en aan geen enkel ander bedrijf neen, dat meenen wij niet te mogen aanbevelen. De maritieme overheid te Antwerpen heeft besloten, de ontscheping te verbieden van russische landverhuizersdie in Amerika niet aan land mochten komen en naar Europa zijn teruggekeerd. Te Moerbeke in Oost-Vlaanderen, op de nederlandsche grens, is de cholera uitgebroken. Tot den 1 telde men daar acht dooden. In het dorp heerschte zulk een vrees, dat de burgemeester zelf verplicht is geweest de lijken te kisten en te begraven. DUITSCHLAND. Een rijkscommissaris voor den gezondheidsdienst aan het stroomgebied van den Rijn is benoemd. De zetel van dezen commissaris zal zijn te Coblenz. Van den 30 des middags tot den 1 des middags zijn te Hamburg aangegeven 47 ziekte- en 17 sterfgevallen aan choleradaarvan kwamen op den 30 30 zieken en 7 dooden. Te Altona werden aangetast 6 personen en stierven 7. Van den 1 des middags te Hamburg 43 riekte- en 21 sterfgevallen, waarvan 12 en 14 op den 1. Het aantal vervoerde zieken bedroeg 32. Van den 2 des middags tot den 3 des middags 26 ziekte- en 9 sterfgevallen. Daarvan kwamen op den 2 13 zieken en '9 dooden. De officieele opgaaf van het medisch bureau te Ham burg loopende van half Augustus tot 17 September vermeldtdat in die weken 9500 personen aan cholera, cholerine of daarmede verwante ziekten overleden zijn; met de sterfgevallen te Altona komt men tot een rond cijfer van 10000 personen. Den 30 is aan het ministerie toegezonden het nieuwe wetsontwerp betreffende de legersterkte in vredestijd van 1 October 1893 tot 31 Maart_ 1899. Daarbij is o. a. een tweejarige diensttijd voor de infanterie bepaald, behalve voor gestrafte manschappen, om zooveel mogelijk voordeel te trekken uit de weerbaarheid der duitsche volken. De Rijksregoering heeft maatregelen genomen om te voorkomendat russische landverhuizers die elders in het bijzonder in Amerika, geweerd worden, in Duitsch- land "aan land gezet worden. Prof. Virchow moet verklaard hebben, dat Stanhope's proefneming uit een wetenschappelijk oogpunt niets be- teekeut. Den 1 des ochtends zijn van Weenen 109 officieren en van Berlijn 128 te paard vertrokken, om te trachten don afstand tusschen die beide plaatsen in den koitston tijd af te leggen. Prins Prederik Leopold was bij de vijf officieren, die het eerst om zes uren uit Berlijn vertrokken. Pruisen. In 20 jaar is het aantal lotelingen dat lezen noch schrijven kent, van 4 pet. tot per duizend gedaald. FUAXHRIJH. De graaf van Parijs heeft aan den graaf d'Haussonville een brief van dankbetuiging ge schreven voor zijne onlangs ter verdediging van het •koningsschap uitgesproken rede. Den 1 is boven Marseille een hevig onweder losge- Maar, waartoe is eene verliefde vrouw niet in staat? De voorste droschke boog rechts af naar de Friedrich- Wilhelmstrasse. Geen twijfel meerHet was zoo Het ongeloofelijke ongehoorde feit zou plaats hebben Maximiliaan stak nogmaals het hoofd uit het portier raam en riep den koetsier met schorre stem toe: Recht uitDc Rauchstrasse door. Dan rechts en op den hoek van de Drake- en Stülerstrasse stilhouden Maar vlug, vlug. Wij moeten hen vóór zijn. De koetsier antwoordde niet, maar hief met het lank moedigste gezicht de zweep op en liet haar gevoelig op den rug van zijn paard neerkomen. Gepijnigd door zijn ongeduld, dieef Maximiliaan den koetsier herhaaldelijk tot spoed aan zonder dat deze echter een oogenblik zijne kalmte verloor. Hij sloeg op het oude paard duch tig los en dit deed zijn uiterste best. Binnen weinige minuten waren zij op de aangeduide plaats. Wordt vervolgd. barstenvergezeld van eene zware regenbuidie uren aanhield en gedurende eenigen tijd van hagelslag verge zeld was. Het lager gedeelte der stad, vooral de beurs- wijkwerd in een groot meer herschapen. Op vele plaatsen stond het water in de huizen een el hoog. In magazijnen en winkels is groote schade door het instroo- rnende water veroorzaakt. Twee personen zijn omgekomen. Ook in de omstreken van Marseille is groote schade geleden. Den 1 kwamen te Parijs en in de voorsteden 36 ziekte en 2 sterfgevallen aan cholera voor, te Havre 2 ziekte en 3 sterfgevallenden 2 te Parijs 20 ziekte- en 6 sterf gevallen en in de voorsteden 7 en 4. Den 2 des ochtends is te Parijs de bekende geleerde Er- nest Renan op 69jarigen leeftijd aan de gevolgen eener long ontsteking overleden. Bij den grooten jaarljjkschen roeiwedstrijd om het kampioenschap van Frankrijk, den 2 te Argenteuil ge houden, is de bekende nederlander J. J. K. Ooms te Amsterdamde kampioen van 1891, overwonnen door Lepron, den kampioen van 1890, doordat hij twee malen zulk een kramp in den arm kreeg, dat de riem hem ontglipte. Lepron bereikte met 2 */2 bootslengte het eind punt der baan, 2500 el lang. Te Saint-Marcel, bij Chalon aan de Saöne, zijn den 1 bij een hevig onweder met hagelslag twee kinderen, die zich op het veld bevonden, door den bliksem gedood. OOSTENKIJK llOAtiARlJE. Voor eenige da gen werd te Presburg zekere Szemeredy, 53 jaren oud, aangehoudendie zich bij zijne aanhouding den hals afsneed. Het lijk is door verscheidene personen herkend als dat van den man, die de te Weenen op 11 en 24 Februari, 4 Juni en 16 September van dit jaar plaats gehad hebbende diefstallen met moord begaan heeft. Bij den diefstal van 16 September sloeg hij don schedel in van een winkelbediende die wel herstellende is doch nog niet in staat was om verhoord te kunnen worden. Hij blijkt verscheidene jaren zoowel in het tuchthuis als in het krankzinnigengesticht te hebben doorgebracht o. a. is hij in Amerika ook met de justitie in aanraking geweest. Den 1 is uitspraak gedaan in het Bukowina-proces. Van de beschuldigden werd Trzienicki veroordeeld tot 4 jaren, Spendling tot 3 jaar, Robiesky tot 2 jaren ge vangenisstraf. Deze drie waren hoofdambtenaren der douane. Aan 11 lagere ambtenaren werden straffen van 4 tot 18 maanden opgelegd. De gemeenschappelijke begrooting bedraagtuitgaven 143,821,687 fl., zijnde 4,679,001 fl. meer dan het vorige dienstjaar ontvangsten 141,144,394 fl., of 6,283,07.2 fl. meer. De militaire uitgaven zijn 4,236,526 fl. hooger. De minister van financiën verklaarde den 1 in de Kamer van Afgevaardigdendat men binnenkort zal kunnen overgaan tot do conversie. De bespaarde sommen zullen do kosten der uitgifte dekken. De daling van het zilver is niet het gevolg van de munthervorming. Hij kondigde vervolgens een overschot aan; het is zeker, dat de verwachte ontvangsten zullen binnenkomen. Hij ont- widkelde verder zijn financiëel programma; om da voor genomen hervorming te doen slagen zal men moeten zorgen voor het gelukken der maatregelenwaardoor men zich de benoodigde fondsen moet verschaffen. Hij dacht vóór het einde des jaars gereed te zijn met de voorbereidende maatregelen in zake de hervatting der betaling in specie en de bankhervorming. Hij kondigde de spoedige indiening aan van een wetsontwerp, waarbij het stelsel der directe belastingen wordt gewijzigd. De begrooting van Bosnië en Herzegowina wijst een overschot van 58,629 8. aan. De oostenrijksche delegatie heeft Plumetzky tot voor zitter gekozen. Het booge cijfer der hongaarsche begroeting spruit voort uit den post van 77 millioen voor aankoop van metaal, in verband met de muntregeling. De Hongaarsche delegatie heeft Louis Tisza tot voor zitter en graaf Geza Szapary tot ondervoorzitter gekozen. De voorzitter hield eene toespraak, waarin hij verklaarde, dat zich geen enkele omstandigheid had voorgedaan welke kan doen onderstellen, dat de vrede verstoord zal worden. Het drievoudig verbond belet de oorlogszuch tige stroomen zich te openbaren. De delegaties zullen de aanvragen der regeering met angstvallige zorg onder zoeken maar alle kredieten toestaanwelke voor de veiligheid van den staat worden gevorderd. In het antwoord des keizers op de toespraak van den voorzitter der delegaties, wordt melding gemaakt van den onveranderden toestand der buitenlandse be staat kunde en van de de vriendschappelijke betrekkingen tot alle mogendheden. Bij voortduring blijft de vrede be waard, dank zij der vredelievende werking van een ver trouwend samenwerken mot de verbonden rijken. Te Budapest waren tot den 2, des namiddags 4 uren, 6 personen aan cholera overleden van de 18 aangetasten en 13 in het ziekenhuis gebracht. Des avonds waren 38 gevallen voorgekomen, waarvan 11 met doodelijken afloop. Er werden twee nieuwe barakken en 75 rijtuigen gereed gemaakt voor eholeralijders. SPANJE. Yrjjgesteld van onderzoek wordt alles afkomstig van Aarhuus (Denemarken), Capri, Napels en Oran. Aan afzondering wordt onderworpen alles afkom stig uit Duisburg, Odessa, Dieppe en Amsterdam. Bij een hevig onweder zijn te Ciudad Real zes boeren door den bliksem gedood en 20 gekwetst. ZWITSERLAND. De commissie van rapporteurs uit den Standenraad heeft zich met 5 tegen 2 stemmen verklaard voor invoering van een Staatsmonopolie op lucifers. AEHEEN1GBE STATEN. Den 30 is te Chicago aan een der stations een hevige brand uitgebroken waarbij veertig wagens met goederen verloren gingen. De schade wordt op 250,000 geraamd. De brand wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. Den 29 heeft de gemeenteraad van Uitgeest tot onderwijzer benoemd J. Westenberg te Zaandam, die den 30 ook te Beverwijk benoemd is. Bij kon. besluit van den 30 is, met ingang van den eersten, aan den heer dr. W. J. F. Nnijens te Wtst- woud, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als school opziener in het arr. RcdcuiMik en tot schoolopziener in dat arrondissement benoemd de hesr mr. J. F. Houwing. ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kanton gerechten in het arr. Alkmaar, ter standplaats Hoorn, die No. 2 geplaatst is op de aiphabetische lijst voor rechter te Winschoten. Bij kon. besluit van den 30 i»,> met ingang van 1 November a.s., op nieuw benoemd tot schoolopziener in het arr. Hilversum, de heer J. C. Gülcher te Hilversum, en in het arr. Helder de hoer mr. M. Büchner te Alkmaar. De heer dr. I. J. de Bussy heeft den 30 het hoog-1 leeraarsambt in de wijsbegeerte V3n den godsdienst, de I zedekunde en hare geschiedenis aan de Universiteit aan vaard met eene rede over »de wjjsgeerige wetenschapen persoonlijke overtuiging." Bij kon. besluit van den 30 is benoemd tot heem raad van den polder Oostzaan de heer G. Kraaij Gzn. Den 30 des nachts is tjjdens het ruwe weder de botter H D 3 schipper M. Mastenmaker van de Vis- scherij-maatschappij Helder door het breken, van den haat van 't zwaard op den Engelschmaushoek (zuidwestpunt van Texel) gestrand. De drie opvarenden zijn gered; het vaartuig zal vermoedelijk verloren zijn. In de op den 30 gehouden, vergadering van den gemeenteraad van Texel werd door den burgemeester medegedeeld, dat een schrijven was ingekomen van den commissaris der koningin, behelzende, dat de rijksveld wachter van Os van Vlieland naar De Cocksdorp op Texel werd overgeplaatst. Naar aanleiding van een vroeger door den Texelschen schippers-en visschersbond ingediend verzoek, werd met 8 tegen 2 stemmen besloten, een adres aan de Staten Generaal te richten, instemming betuigendt met het verzoek van adressanten om voortaan do ver kiezingen op maandag in plaats van op dinsdag te doen plaats hebben, ten einde storing in bet schippers- et visschersbedrijf te voor komen. De behandeling van een van onderwijzers en hoofden vau scholen ingekomen adres met verzoek om eene nadere regeling hunner jaarwedden naar een vast stelsel e n met geleidelijke opklimming naar gelang van het aantak dienstjaren, werd na kennisneming der adviezen van den arrondissements- en districtsschool opziener verdaagd, tf irwijl eene commissie van drie leden gekozen werd, besta ande nit de heeren Keijser, Bakker en Brouwer, die m et het dagelijksch bestuur een nader onderzoek omtrent deze zaak zullen instellen, ten eindt in eene volgende ve rgadering rapport te kunnen uitbren gen. Daarna werder den raad de begrooting der gemeente, die van het algeme en weeshuis en die van het burgerlijk armbestuur aangeboden, alle voor 1893. Van dei heer Groenewoldte Rotterdambenoemd hoofd der school voor n. 1o. te Den Burg, was een schrij ven ingekomeninhoudende, dat hij zijne betrekking eerst den 1 Nor »ember kan aanvaarden, aangezien hj niet vóór genoem d tijdstip ontslag uit zijne tegenwoordigi betrekking kan. verkrijgen. Op de vraag van den heer Koorn, ot het gemeentebestuur door tusschenkomst posterijen kon -waken voor een geregeld stoomboot verkeer tusschen Texel en Nieuwediep, gaf de voorzitter te kennen, dat de gemeen te thans geen subsidie aan de onderneming verleent on di irhalve geen eischen kan stellen. Hij ver trouwt evenv zeidat de dienst zoodanig zal geregeld worden als voor de bewoners van Texel het meest wenscht is. Den 1 heeft op het Bezuidenhout te 's-Gravenhag» eene huishon dster een., jongen, die door noodeloos schelle» overlast dend, vitriool in het aangezicht geworpen. Us jongen is in het ziekenhuis opgenomen. Den 1l is te Hoorn bij het hijscben van thee mei de lier ia het magazijn »de Exter" door den wind eea der luiken die men los had laten staan naar beneden geslagen en op een löjarigen jongen gevallen. Hij i» aan de gevolgen overleden. De burgemeester van Rotterdam beeft bekend ge maakt, dat sedert den 1 is aangegeven als overleden aan aziatische cholera één persooneen nieuw geval deed zich voor, terwjjl er nog vier in behandeling zijn. Bij kon. besluit van den 1 is de 2e luit. der inf P. A. H. Holten benoemd tot ridder 4e kl. der Militair» Willemsorde, en bepaald, dat de kapts. der int. N. C- van Henrn en E. P. J. Geluk, benevens de fuseliers H. Simons en J. F. N. Engel, bij afzonderlijke dagorder;, zoo in In die als in Nederland, eervol zullen worden ver meld. PiezB officieren hebben zich in 1892 in Atjek onderscheiden. Den 1. is te Enkhuizcn eene nieuw gebouwd» r. k. parochiale jongensschool geopend. Den 2 is te Delft aaa de pokken overleden de heet D. Nienhnis, directeur der gemeente-reiniging. Den 1 zijn van de geldleening, groot 1.000.000, van het Paleis van Paleis voor Volksvlijt te Amster dam van het jaar 1867 uitgeloot de volgend» 12 seriën 80, 562, 788, 1092, 1339, 1462, 1672, 1912, 1976, 2246, 3116 en 3373. Nummertrekking 1 November. Den 2 is een met grind geladen schip te Barendreckl in aanraking gekomen met .de palen bij de brug over de Oude Maas en dientengevolge gezonken, waarbij een kind van den schipper omgekomen is. De Koninginnen zijn den 3 te Weimar aangekomet zij werden door alle leden der groothertogelijke famifc opgewacht. Het aandeel van den Staat in de winsten der Nederlandsche Bank, dat over 1890 1.405.996.12° be droeg en over 1891 1 302.070.93, is voor 1893 geraam' op 1.200.000. De Weesinrichting te Neerbosch heeft over tó afgeloopen boekjaar aan giften en gelden 168.375.39 ontvangen en aan saldo der drukkerij 12.289.09°;"' uitgaven beliepen 180.227,56°-, alzoo een batig sld' van 436.92. De granen zijn in den polder Waard en Groe' grootendeels binnen. Wat nog te veld staatvooral tarwei begint reeds te spruiten. Het aansteken der straatlantarens, gedurende d® winter 1892—93 te Kolhorn, werd aangenomen, bj inschrijving, door den heer D. Wagemaker aldaar. Bij genoegzame deelneming zal de heer S. Kram»' in zijn logement »de Eendracht" te Rijp gedurende winterseizoen drie voorstellingen laten geven door schouwburggezelschap, onder directie van den heerW, Har Gedurende het derde kwartaal 1892 is te Rijp de schoolspaarbank ingelegd 51,235, n.l.Juli f 20.3 Augustus 19.32 en September 11.60. Beroepen te Driehuizen en Zuid-Scherm®

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2