éen verkeersweg. Het argument Van der Kaaij is onge rijmd. De Kamer is alleszins bevoegd om do kenze van het gemeentebestuur te overwegen. De hoer A. M a c k a y heeft zeor weinig argumenten vóór deze onteigening vernomen. Hot argument van den verkeersweg is reeds door den heer Rutgers tegengesproken Het voorname argument is niet gonoemd, n.l. dat de aan grenzende eigenaars liever niet het gebouw voor hunne perceelen zien verrijzen. Waar de gemeenten staatshulp inroepen ter tegemoetkoming in den goldelijkon nood on Amsterdam door schulden is overladen, zijn wij verplicht nauwlettend toe te zien, dat er niet dan uoode offers worden gevraagd. De heer van Vlijmen deelt in dit gevoelen. De Voorzitter doet opmerken, dat wij thans niet te maken hebben met de gomeontolijke fiinanciëele ad ministratie. Do heer van dor Kaay constateert dat het den gemeenteraad genoeg gekost heeft om tot een besluit te komen. Zal nu de Kamer dat besluit cassoeren, zal zij oen commissie benoemen om zich in loco op de hoogte te stellen Dat gaat s. i. niet aan. De heer Levy herhaaltdat de heor van der Kaay niet bewezen heeft het algemeen openbaar belang dezer ont eigening, wat het eenige is wat de Kamer heeft te beoor- deelen. Met de geschiedenis van den bouw heeft zij niets te maken. Door voor te stemmen, verklaart zij deze con crete onteigening eon publiek belang. Do heer V r o 1 i k wil geen voogdijschap uitoefenon over Amsterdam. Dit ware eone beleediging voor de hoofdstad. Men heeft onteigouiug gevraagd daarover zal hjj stemmen. De minister van waterstaat meent, dat een verkeersweg voor Amsterdam van *25 el volstrekt niet buitengewoon groot kan heeton. Of do zaak voor de go- meente-finaneiëu al of niet van belang is, heeft de regeering niet te beoordeelen. De heer A. M a c k a y beweert volstrekt nietdat wij moeten toezien op de gemeente-flnanciën van Amsterdam, maar dat wij met hot oog op den nood der gemeenten nauwlettender moeten toezien dan ooit op het middel van onteigening. Het ontwerp word hierop verworpen met 43 tegen 27 st. Daarna werd met algemeene stommen aangenomen het wetsontwerp tot uitbreiding van do celruimte te Breda en tot vestiging van een derde llijks-op- voedlngsgestlcht te Avereestnadat de minister van justitie o. a. ontkend had tegenover den heer van Alphen, dat laatstbedoeld plan weelderig ingericht was. De terreinen van Ommerschans zijn door den minister van oorlog geschikt bevonden voor militaire doeleinden en zullen waarschijnlijk daarvoor bestemd worden. De minister is teruggedeinsd voor do kosten eener afzonder lijke inrichting van ziekenzalen door den heer Heldt ter sprake gebracht wegens de hooge eischen door de geraadpleegde deskundigen gesteld. Uitsluitend landbouw zal in hot nieuwe gesticht niet beoefend worden, maar daarnevens zullen werkzaamheden verricht worden gedurende den winter en geschikt voor jongelieden, die niet in de open lucht kunuon arbeiden. De minister wil echter overwegen, of het zaak is ook een touwslager^' aan het gesticht te verbinden alsmede of het wenschelijk is, de jongens smids- of timmerwerk te laten leeren, al is 't niet om hen in dat vak op te leiden. Uit de begrooting van den minister van finan ciën blijktdat in 1893 begonnen zal wordon met het drukken van een millioen nieuwe muntbiljetten van tien gulden. Daarvoor wordt voorshands 40000 uitgetrokken. Er is verder gorekend op f 20000 voor nieuwe kwartjes en dubbeltjes deels uit versmolten zilveren pasmunt te vorvaardigen. Marine. Op de begrooting voor het departement van marine voor 1893 is eenc som van f 3,336,000 voör nieuwen aanbouw uitgetrokken, met de bedoeling den bouw van de Koningin Wilhelmina der Nederlanden" te voltooien en tevens drie betrekkolijk groote schepen op stapel te zetten één op de Rijkswerf te Amsterdam en twee op bijzondere werven, btj voorkeur, wanneer billijke prijzen zijn te bedingen, in Nederland. Vlearlegocderen. Het thans ingekomen wetsontwerp, houdende voor- loopige maatregelen tot behoud van vicariegoederouis hetzolfdo als dat door dezo Kamer roods aangonomen, maar door de Eorste Kamer verworpen was wegens een vormelijk bezwaar. Thans is voorgosteld om dezo wot tot verlen ging van de wet van 1884 in werking te doen treden op don dag harer afkondiging en voor 5 jaren te doen duren. Op do begrooting van binnenl. zaken voor 1893 wordt o a. bij de afdoeling lager onderwijs f 69580 nitgotrokken voor bijdragon aan bijzondere en normaal- los en en f 970000 voor vermoedelijke bijdragen in do jaarweddeu van onderwijzers aan de bijzondere scholen. Aanhetlandbonwstation te Hoorn zal eene bacteriologi sche afdeeling voor do zuivelindustrie wordou gevostigden aan dat te Wageningeu eene afdeeling voor zadenondorzoek. Ter voltooiing, inrichting en decoratie van 's Rijks Mu seum to Amsterdam en voor de installatie der daariu thuis bohoorendo verzamelingen is nog noodig 205,275. Voor 1893 wordt slechts aangnvra igd f 32244. Het voornemen bestaat jaarlijks eone officiëelo uitgave te doen in don geest vau de engelsche blue-bookswaar in allo verslagen over de Rijks landbouw-proefsm-tions, de proefvelden, de vakscholen en do paardenfokkerij zul len worden opgenomen. Brug te Heusden. De minister van waterstaat heeft bij suppletoire be grooting voor 1892 eene som van f 6000 aangevraagd ter vervanging van dea sedert 1885 jaarlijks op de wa- torstaats-begrooting voor memorie uitgetrokkon post kosten van den bouw eener brug te Heusden, door nog in dit jaar een begin te maken met het bou wen dier brug op ongeveer 500 el afstand van Heusden. De kosten dezer brug zijn geraamd op 1,000,000. Begrooting van oorlog voor 1892. Do minister van oorlog heeft ceno uitvoerige memorie van antwoord ingezonden op het verslag over do aange vraagde verhoogiugen voor zijn departement en voor hot vestingstelsel, dienst 1892, waarbij hij ontkentdat over eeu hoogero opbrengst der middolen boven do raming tor- stond beschikt wordt voor uitgaven van krijgskundigen aard. Omtront hot afschaffen onz. van geweren on karabij nen van verkleind kaliber wordt o a. medegedeeld, dat 100 geworen van hot gewijzigd stelsel Miinnlicher bij eenige regimenten infanterie beproefd zullen wordon. De tegen de aanvrage tot het beschikbaar stellen van geld, om te doen aanvangen met den aanleg van zoet watervijvers lu de stelling van Amsterdam, geoppordo bedenkingenworden op tal van gronden door leu minister weerlegd. Voorop wordt gezet, dat zonder good drinkwater aan geeno verdediging dor stelling valt te denkon. Met hot oog op de dringende noodzakelijkheid, om te voorzien in eene voldoende hoeveelheid goed drink water, meende de minister niet te kunnen dralen met het aanvragen der middolen om zoo spoedig mogolijk met do uitvoering der noodige werken to kunnen aanvangen. Verder blijkt, dat door don aanlog dor ontworpen vij vers reeds een watervoorraadvoldoende voor ruim 80 dagen, wordt verkregen; en voorts geeft de minister uitdrukkelijk do verklaringdat hij oen bassin-inhoud van 25,000 kub. el beslist als het maximum beschouwt dat in dat opzicht voor de drinkwater-voorziening noodig is. Het boezemwater in do stelling is niet drinkbaar te maken voor menscheu. Door overleg tusschen hot depar tement van oorlog en de gemeentebesturen van Amster dam en Haarlem zou eene bevredigonde oplossing van de drinkwater-kwestie niet kunnen worden verkrogon alleen reeds omdat de gomeente Haarlem geheel buiten de stelling ligt. Do plannen betreffende de plaats vau aanlog en de inrichting van do vijvers nader toelichtende, doelt de minister mededat hij op 2 punten binnen de stelling tot dien aanleg wenscht over te gaau en wel ton noorden van het Noordzeekanaal, in don zuidelijken hoek van den Zaaudammerpolder ten westen van de Hembrug, en voortsten zuiden van dat Kanaalin don meest zui delijken hoek van don grooten IJpoldor, tea zuiden van den Sloterdijkor tocht. Men behoeft niet te vreezendat het water uit de vij vers niet gedurende geruimen tijd tou volle geschikt zal blijven voor het gobruik. Ten overvloede zal het water in de vijvers nu en dan in beweging worden gebracht. Do gezamenlijke kosten voor den drinkwateraanleg zullen de som van 1,100,000 niet overschrijden. De Haarlemsche waterleiding. Een breedvoerig voorloopig verslag is verschenen over de onteigening vau eigendommen voor den aanleg ooner duinwaterleiding voor de gemeente Haarlem. Bij het onderzoek bleek dat men door de regeering nauw keuriger ingelicht wenscht.e te wordenten einde vol doende te kunnen beoordeelenof de belangen der gemeente Amsterdamdie haar drinkwater uit dezelfde duinstreek verkrijgt, en van andere gemeenten, die later zich daar uit drinkwater zullen moeten vorschaffen door de goedkeu ring van dit ontwerp al dan niet zullen worden geschaad. Van andere zijde kou men niet inziendat de belan gen van Amsterdam ten opzichte van den wateraanvoer door de tot standkoming van dezo wetsvoordracht zou den worden geschaad. Sommige leden meenden dat in de behoefte aan drinkwater te Haarlem op andere wijze kon worden voorzien, nl. door het water uit het Spaarne, Liede en Haarlemmer Trekvaart door filtreering daartoe geschikt te maken, met verwijzing naar Rotterdam, Dordrecht en tal van andere gemeenten, die ovoueens geen duin-, maar gefiltreerd regen of rivierwater gebrui ken. Enkele leden drongen aan op de instelling eener Staatscommissie tot onderzoek van de aanwezigheid van duinterrein voor aanleg van drinkwaterleiding; de tal rijkheid der bevolking op dat gebied; de hoeveelheid be schikbaar drinkwater en de mogelijkheid om ander water beschikbaar te maken. Verder werd vooral gewezen op de nadeelen voor do belendende grondeigenaren en do landbouwerseen be zwaar waarop nog nader de aandacht wordt gevestigd in eenebij hot verslag door den heer Rutgers gevoegde notawaarin dat lid overigens in twijfel trektof do aanleg op den ontworpen voet van eene duinwaterleiding voor Haarlem, onder de togonwoordige omstandigheden, wel met het algemeen belang in overeenstemming is, in zoo verre ten behoeve van eene stad van 50,000 zielen (Haar lem) de bolaugitn en rechtmatige aanspraken eener stad van meer dan 400,000 zielen (Amsterdam) zullen go- schaad wordon. In die nota wordt ook nadruk gelegd op dein een groot aantal bezwaarschriften aangetroffen griof van rechts- scheunishierop nodorkomendedat men met behulp van diepe kanalen gegraven in de te onteigenen smalle stroo- ken duin, het water beoogt op te vangou of weg te voeren uit het daaraan belendendniet onteigend terrein. Bij kon. besluit van den *29 is do hoer A. Adema, predikant bij de herv. gomeente te Brouwershaven, be noemd tot prodikant bij de protostantsche gemeenten in Nederl. Iudië. De heor D. H. Zwaardemaker hooft om gozond- heidsredeneu ontslag genomen als wethouder dor gemeente Zaandam. Beroepen to Wijdenes c a. ds. A. Potter te Mlddclie. De gemeenteraad van Bergen op Zoom hoeft don 30 besloten de najaarskermis te doen doorgaan. Voor de behartiging van de belangen der Nederl. kunstenaren ter wereldtentoonstelling van Chicago in 1893 is door de regeeriug 12000 aaugevraagd. De gemeenteraad van Maasstricht heeft eone ver ordening vastgesteld regelende het onbewoonbaar ver klaren van gebouwen, waarbij o. a. bepaald is, dat ge bouwen onbewoonbaar verklaard kunnen worden, indien daarin niet aauwozig zijn pompen of waterkranen, die eene bepaalde hoeveelheid goed drinkwater leveren. In de gemeente Rleskensgraaf en Hofwegen zijn zes cholera-gevallen met doodolijken afloop voorgekomen. Met het oog daarop is de openbare school gesloteu. Bij de begrooting van justitie voor 1893 is eone vornoogiug van de bezoldiging der Rijksveldwachters voorgodragen. Het voornemeu bestaat om voortaan die van de Rijksveldwachters-opzieners der jacht en visscherij gelijk te stellon met dia der gekleedo beambten. Voor alle Rijksveldwachters 3e kl. wordt de jaarlijksche be zoldiging voorgesteld op f 600en voor die der 2o kl (brigadiers) op f 775. Hot plan bestaat om voortaan ook buiten de Rijksveldwacht staande personen tot den hoog- sten rang mot den titel van inspecteur, te benoemen met traktementen van teu hoogste f 1400 en ten minste f 950. Voor do beste onder de tegenwoordigo brigade commandanten zal de rang van brigadier-majoor of Rijks veldwachter le kl. worden opengesteld met eene trakte- mentsverhooging van 50. Daarvoor zullen de tegen woordige brigadier-majoor titulairs het eerst in aanmerking komen. Er zullen dan zijn 12 inspecteurs ad 950-1400; 45 Rijksveldwachters le kl. ad 825; 51 der 2e kl. ad f 775en 657 der 3e kl. ad f 640. Deze laatsten zullen den titulairen rang van brigadier kunnen verkrijgen. Bij kon besluit van den 22 is bepaald, krachtens art. 4 der wot, houdende regeling van het militair onderwijs bij de landmacht, voor zoover daarbij de opleiding voor den officiersrang en de hoogere vorming van den officier betrokken zijn, dat met 1 November a. s. eon cur- als bedoeld bij art. 2 letter b dior wet, wordt ingesteld bij het regiment grenadiers en jagersbij eik- der acht overige regimenten van de infanterie en bij het instructie-bataljon. Bij kon. besluit van den 27 is met ingang van 1 October benoemd tot referendaris bij het departement van binnenl. zakon de heer A. P. Huber, thans hoofdcommies bij dat dopartement. Den 28 is tot hoofdingeland voor de banne Oost woud gekozen de heer J. Zijp met 45 stemmen. Den 28 is te Wormerveer van een slager uit de Rijp, die daarmede te koop liep, 80 pond vleesch in boslag genomen en na oen onderzoek door den Rijks veearts te Zaandam voor het gebruik ongeschikt ver klaard. De gemeenteraad van Gorinchem heeft den 29 besloten, de gewone groote uajaars paarden- en veemarkten op 14 en 15 November wel, doch de kermis niet te doen doorgaan. De gemeenteraad van Rotterdam heeft don 29 voor ruim 96000 van den heer Copper wederom een groot stuk weiland in don polder Cool aangekocht. Bij kon. besluit van den 29 is, als blijk vangoed- kenring en tevredenheid, een bronzen medalje met eeu loffelijk getuigschrift toegekend aan J. H. I. van der Bom, brandwacht eerste klasse, te Amsterdam, voor het redden van een knaap uit het Westerkanaal aldaar, op 24 Juli 1.1.F. Leenaards, agent van politie 3e kl. te Gravenhage, voor redding van een drenkeling uit den Hofvijver aldaar, op 31 Juli 1.1. D. J. Parijs, lichtmatroos aan boord van Hr. Ms. stoomschip Suriname, voor do redding op 24 Juli 1.1. van den over boord gevallen tweede-schrijver J. C. Heuvers M. J. Noordrave, werk man te Amsterdam, voor het redden van een meisje uit de Lauriergracht aldaar, op 3 Aug. 1.1.J. H. W. Daasch, commissionair to Amsterdam, voor het redden van twee personen uit een brandend huis aan het Spui aldaar, in den nacht van 13 op 14 Aug. 1.1. Do brieven verzouden uit Eginond aan Zee geadrosseord aan M. Gerritsen te Amsterdam en D. Green te Leith, zijn onbestelbaar wegens onbekendheid van de geadresseerden. Do afzenders kunnen dezo brieven terug- bekomen aan het postkantoor aldaar. Aan het postkantoor te Kgiuond aan Zee en de, daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand September in de Rijkspostspaarbank ingelegd ƒ913,05 en terugbotaald 63,945. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 33. Te Arnhem is in den ouderdom van 48 jaren overleden de heer J. H. Hooijer, redacteur van do Gids, vroeger predikant te SchelllnklioutDordrecht en Arnhem. Voor de betrekking van tolgaarder aan het As- summer tolhek te Heemskerk hebben zich 343 sol licitanten aangemeld. Van katholieke zijde is te Rotterdam aau de Schie- kade een huis met tuin aangekocht voor 38200 om ingericht te worden tot ziekenhuis. Te Woltersum (Groningen) is een 5jarig knaapje dat door zijn grootvader naar den molen medegenomen was door de wieken getroffen en onmiddellijk gedood toen het zich een oogenblik naar buiten begafterwijl zijn grootvader zich in den molen bevond. Het dezer dagen verschenen eerste nummer van de Middernachtzondeling orgaan van do Nederlandsche Middernachtzending-vereeuiging vermeldt o. a., dat de Middernachtzending thans, in overleg met den Vrouwen- bond, in Amsterdam een informatie-bureau, Heerengracht no. 192, heeft geopend, waarvan het doel is, inlichtingen te verschaffen tegen gevaren van verleiding tot onzede lijkheid. Die inlichtingen zullen verstrekt worden tegon geringe vergooding der te maken kostenvoor onver- mogenden kosteloos. Prof. mr. J. baron d' Aulnis de Bourouill te Utrecht heeft aan den gemeenteraad aldaar eene nota ingediend de invoering van een straatgeld in die gemeente. Burgemeester en wethouders van Kralingen hebben in zake de inlijving dier gemeonto bij Rotterdam een zeer uitvoerig verslag ingediend waarbij ten slotte als eind-oordeel uitgesproken wordtdatde opheffing van Kralingen niet noodzakelijk is en voor de inwoners in eon zoer groot gedeelte dior gemeente zeer schadelijk zon zijn hot aan den Raad en de commissie uit do ingezetenon voorgolegdo wetsontwerp niet in het algemeen of plaat selijk belang van Rotterdam of Kralingen is te achten de ophoffing der gemeente in strijd met den geest der gemeentewet en alzoo onrechtvaardig zou zijn. Aangenomen het beroep naar de christ. geref. ge- moente te Purinerend door A. Brummelkamp kand. te Deventer. Bij de 14e jaarcollecto voor do scholen mot den Bijbel is iugekomon: te Zaandijk met Hoog aan de Zaan f 59,03, te 81. Maarten met Wlrkshorn en Schagen (geref. kerk en giften) 68,05, eiland Marken (geref. kerk) 24,95 en Wormer met Oost-Knol lendam on Jlsp 25,07. Te Beverwijk zijn door den gemeenteraad twee huizen wegens onvoldoend onderhoud en gebrekkige in richting onbewoonbaar verklaard. Den 1 is te Delft met 16 van de 19 stemmen tot wethouder benoemd de heer mr. W. K. S. van der Mandele. over Van den jongsten historischen roman van J. R. van der Kans, getiteld Be tocht naar Bainiate, zal binnenkort eene uitgave in boekvorm het licht zien bij de uitgevers T. C. B. ton Hagen te 's-Gravenhage. Stoomdr. v. Herin s. Coster Zoon Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 6