tfo. 120. Vier en Negentigste Jaargang, 1802. V R IJ I) A G 7 OCTOBER. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. Gemeenteraad. Vergadering op Woensdag 5 October 1892. 4LKMARSCHE OOIRAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SOfranco door het geheelo rijk 1, De 3 nummers f 0,06. PrJJs der gewone Advertentiën: Per regel j o,ia. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevors HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. No. 9. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 16 ledeu. Afwezig de heer J. C. Vonk. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd worden. 2. Deelt de voorzitter mede, dat a. reeds in handen der vaste commissie van financiën om bericht en raad gesteld zijn de begrooting van ontvang en nitgaaf ten dienste van de dienstdoende schutterij voor 1893 en die van het gasthuis voor 1893; op 27 September do boomeu, staande op het terrein, dat nabij de gemeentelijke gasfabriek geheel veranderd zal worden, als gevolg van do uitbreiding dier fabriek, in het openbaar verkocht zijn voor f 399.35: c. op 1 October de storting op de geldloening geheel overeenkomstig de gestelde voorwaarden heeft plaats gehad; de inspecteur van het middelbaar onderwjjs, de heer dr. A. T. van Aken, bij brief van 1 October No. 626 bericht heeft, dat de door burg. en weth. bij brief van 20 September No. 796 medegedeelde schikkingen in zake de burgeravondschool hem geene aanleiding geven tot bedenkingen. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 3. Brief, ten geleide van het goedgekeurde raadsbe sluit van 17 Augustus, waarbij bepaald is, dat op hot te vergrooten steenerf aan de Oudegracht, thans in huur bij P. Messelaar eene tweede openbare school voor onvermogenden zal worden gesticht. 4. Brief, ten geleide van het goedgekeurde raadsbe sluit van 17 Augustus tot aankoop van terrein ter ver grooting van het bij punt 3 genoemde erf, Ns. 3 en 4 voor kennisgeving aangenomen. 5. Brief van burg. en weth. ten geleide van het op 29 September opgemaakte proces-verbaal van opneming der tas en boeken van den gemeente-ontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. 6. Brief van den heer F. J. Aukeshoudende dank betuiging voor zijne benoeming tot leeraar in de nederl. taal en de wiskunde aan de burgeravondschool. Voor kennisgeving aangenomen. 7. Verzoek van den heer R. E. J. Roeterinkom hem ter tegemoetkoming in de belangrijke schade die hem en zijn gezin door zijne niet herbenoeming als leeraar aau de burgeravondschool treft, zoo mogelijk eeuig pen sioen toe te kennen. 8. Verzoek van den heer K. Bakker Dz., architect en tot 1 September j.l. tijdelijk leeraar aan de burgeravond school, om hem als vak- en lijnteekenaar aan die inrich ting te benoemen voor den cursus 1892/3. 9. Verzoek van denzelfden heer K. Bakker Dz., om in aanmerking te komen voor eene toelage voor de 200 door hem meer gegeven lesuren over den cursus 1891/2 en voor benoeming als tijdelijk leeraar voor den cursus 1892/3, waardoor hem de gelegenheid zon worden terug gegeven sen jaar op proef te werkon. 10. Verzoek van den heer R. E. J. Roeterink voor noemd, om hem weder als leeraar in het teekenonder wijs aan de burgeravondschool te benoemen. Ns. 7, 8, 9 en 10 aangehouden om daarop zooveel acht te slaan als de Raad zal vermeenen te behooren wanneer straks de benoeming van leeraren aan de bur geravondschool en het voorstel van burg. en weth. be treffende den leeraar Roeterink aan de orde komt. 11. Verzoek van eigenaren van perceelen aau de zoo genaamde Aschstraatom in die straat van gemeente wege eenige verbetering te brengen door middel van het rioleeren van een klein gedeelte en door het bestraten Tan den weg, des uoods met oude steenen of brokken 'an andere wogen afkomstig, wijl zij gaarne afstand doen van hunne eigendomsrechten op dien grond, en om den thans bestaanden naamwelke voor velen zeer vnil 'oorkomt, door een anderen naam te vervangen, bij voor beeld Baanstraat, Overdiestraat, van der Meerstraat of nog «en anderen naam. 12. Verzoek van eigenaars en bewoners van perceelen aan Vogelenzang nabij den speeltuin om aldaar langs die perceelen een bestraat voetpad te- leggen. Ns. 11 en 12 gesteld in handen van de vaste com missie van bijstand in betrekking tot het beheer en anderhond der plaatselijke werken en eigendommen om bericht en raad. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukkeu. Van de vaste commissie van financiën. 13t Rapport op de rekening der stads-apotheek over 1891 sluitende in ontvangsten en uitgaven op 4519.643. Het onderzoek leverde geene bezwaren, waarom de commissie de goedkeuring der rekening voorstelt. Aangenomen. De heeren Janssen en de Wit bleven als regenten vau het mannen- en vrouwengasthnis en als zoodanig beheerders der stads-apo^eek buiten stemming. 14. Rapport op de begrooting der stads-apotheek voor 1893, sluitende in ontvangsten en uitgavon op ƒ4190. Daarbij wordt eene toelage uit de gemeentekas gevraagd van 33-50. De commissie stelt voor, de begrooting onveranderd goed te keuren. Aangenomen. De heeren Janssen en de Wit bleven om zoo even genoemde reden wederom buiten stemming. 15. Rapport op de rekening van het mannen- en vrouwengasthnis over 1891, slnitende in ontvangsten op f 6790.72, in uitgaven op 6791.61, met oen schadelijk slot van f 0,89. Ouder de onzekere inkomsten is verant woord het saldo der badinrichting, groot 16.00', daar de ontvangsten 263.50 en de uitgaven J 247.49' be liepen. Aangenomen. De heeren Janssen en de Wit bleven als regenten van het gasthuis wederom buiten stemming. 16. Rapport op de begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1893 sluitende in ontvangsten en uit gaven op f 13087, 197 meer dan voor 1892. Uit de gemeentekas wordt aangevraagd eene subsidie van J 11194,—, 194 meer dan voor 1892, verdeeld als volgta. voor eigen armen f 4975b. voor r. k. armen, beneden den ouderdom van 60 jarenaan wie door hot r.. k. armbestuur onderstand wordt geweigerd 4150 en c. voor ned. horv. armen, aan wie onderstand wordt geweigerd door de nederd. herv. diakonie, 2069. Voor bedeelingen in geld is 7300 geraamd, waarvan voor eigen armen 1620.55voor genoemde r. k. armen 2941.45; voor genoemde ned. herv. armen 1710; voor bestedelingen te Alkmaar verpleegd 647.75; voor één bestedeling sedert jaren 75 en voor verhooging over de verschillende onderdeelen 305.25. Voor granen en kosten der bakkerij is 1650 geraamdongeveer 6600 brooden zullen noodig zijn. Voor verpleging in gestichten 2870, waaronder f 700 voor gasthubiVorplegiug, 502 voor verpleging in het diakoniehuis alhier, 800 voor verpleging in hot weezeugesticht te Neerbosch f 225 voor verpleging in het gesticht de Heiblom in Limburg, 280 voor verpleging in het gesticht te Oegstgeest, 100 voor verpleging in het gesticht te Denrne enz. De commissie heeft na onderzoek geen bezwaar voor te stellen, de begrooting goed te keuren. Met algemeene stemmen goedgekeurd, nadat de Voor zitter, na eene korte bespreking tusschen den heer Kraakman, hem en don heer C. W. Bruinvis, zich bereid verklaard had bij borg. en weth. ter sprake te brengen het reeds meermalen door den heer Kraakman bij de be handeling dezer begrooting geopperde denkbeeld, of het ook mogelijk was, weezen, onder dan 14 jaren, komende ten laste van het burgerlijk armbestuur, te laten verplegen, niet buiten de gemeente, maar in het burgerweeshuis alhier. 17. Rapport op de door regenten van het burger weeshuis voorgedragen berekening van het bedrag der verplegingskosten in dat gesticht van iederen wees, naar de uitkomsten der rekening van 1891 voor de gevallen, bedoeld bij de artikelen 49, 50 en 52 der wet tot rege ling van het armbestuur. Het voorstel strekt om dit bedrag op 116.82 te bepalen. Vastgesteld. 18. Rapport op de door regenton van het burger weeshuis overgelegde berekening der schadeloosstelling bedoeld bij art. 8 van het reglement voor die instelling voor 1893. Het voorstel strekt orn die schadeloosstolling te bepalen op f 138 tegen 137 voor 1892. Vastgesteld. 19. Rapport op de begrooting van regenten van het burgerweesbuis voor 1893, slnitende in ontvang en nitgaaf op f 12583.79. Door bet groote batig slot van 1891, groot 1733.94, behoejt in 1893 de liefdadigheid der ingezetenen weder niet ingeroepen te worden. De voeding is berekend voor 30 weezen en 4 suppoosten tegen ƒ77 per persoon, denzelfden prijs, als bij de begrooting voor verplegingskosten is aangenomen. Voor kleeding en uitzet zijn de gewone bedragen van 35 en 40 per hoofd geraamd over resp. 32 en 6 weezen. Voor uitkeering aan het R. K. weeshuis tegen 40 per wees wordt voor 16 weezen 640 geraamd. Voor onderhoud van gebouwen f 1200 200 meer in verband met den slechten toestand van de schutting en de beschoeiing van de Geestal is het nog onzeker of die belangrijke herstellingen uitgevoerd zullen worden. Voor door de weesjongens te verdienen arbeidsloonen wordt onder de ontvangsten 300 geraamdvoor huur van rouwgoederen 60; voor te ontvangen verplegingskosten van 3 woezen f 414. De commissie heeft geen bezwaar tegen de gedane ramingen en stelt voor de begrooting onveranderd goed te keuren. Aangenomen. 20. Brief, houdende mededeeling, dat bij raadsbesluit van 26 October 1881 No. 14 de bezoldiging van den door de gemeente aan te stellen schatter der huurwaarde van de lokaliteitenwaarin sterke drank in het klein verkocht wordt, bepaald werd op 100, terwijl hem tevens voor elke te verrichten schatting toegekend werd de som van f 0,50; deze laatste bepaling werd nattig geacht om bij den schatter den noodigen dienstijver levendig te honden. Bij de in werking treding der drankwet waren alhier 167 lokaliteiten waar sterke drank in het klein verkocht word; dit aantal was op 1 Januari 1892 reeds gedaald tot 133 en zal in den loop van dit jaar wederom vermindering oudergaan. Nu deze betrekkingsedert dien tijd waargenomen door den heer D. Poll thans benoemd tot gemeente-ontvangeropen komtachten burg. en weth. het oogenblik gekomen om daarin ver andering te brengen en de bezoldiging alleen te bepalen op 100, als naar hun oordeel ruimschoots voldoende voor de daaraan verbonden jaarlijks verminderende werkzaamhe den. Voor het behoud der toelage vau vijftig centen voor iedere te verrichten schatting bestaat blijkens de onder vinding geen enkele reden. Iedere lokaliteit, waar sterke drank in het klein verkocht wordt, moet met inacht neming van de bij de wet en de verordening tot heffing van oen gemeentelijk vergunningsrecht gestelde regelen geschat worden ontduiking is niet mogelijk, zoodat het motief, dat in den regel voor eene percentsgewijze be looning aangevoerd wordt, hier niet toepasselijk is. De hoer Kraakman vraagtof de jaarwedde niet tot 50 verminderd kan worden. Hem komt het voor, dat een nienwo schatter voor do eersto maal alle lokali teiten zal moeten nagaan, doch dat dit daarna niet meer zoo dringend noodig is. En is dit zoo, dan acht hij 50 eene voldoende belooning. De Voorzitter antwoordt, dat telken jare iedere lokaliteit toch moet worden opgeno men ook met het oog op de mogelijkheid dat daarvan vergrooting plaats hebbezonder dat daarvan kennis werd gegeven aan bnrg. en weth. Doch bovendien brengt het gemeente-belang mede, dat voor deze betrekking een geschikt en vertrouwbaar persoon benoemd wordt. Daarna wordt met algemeene stemmen het voorstel onveranderd aangenomen. 21, Voorstel naar aanleiding van de in de laatste raadsvergadering gedane toezegging, om te overwegen of de billijkheid niet medebrengt aan den niet herbe noemden leeraar aau de burgeravondschool R. E. J. Roe terink in den oen of anderen vorm eene tegemoetkoming te verleonenom aan dien gewezen leeraar voor ééns eene gratificatie van f 300 te verleeueuzijnde de helft van het bedrag der jaarweddewelke hij zou genoten hebbenware hij voor een jaar herbenoemd goworden. Al wist hijdat de Raad bevoegd was te doenhetgeen de Raad gedaan heeftzoo kannen burg. en weth. het zich verklarendat hij zich niet voorgesteld had dat de loop der zaken het nemen van dat besluit reeds in dit jaar noodzakelijk zon maken. Om die reden achten zij het billijk, hem op het oogenblik voorschreven tege moetkoming te verleenen. De heer C o n ij u vindt het wel wat hard om den heer Roeterink niets meer dan eene gratificatie voor ééns te geven. Hij zou lettende op de in den laatsten tijd genomen besluiten ten aanzien van andere gemeente ambtenaren, zooals Schoonhoven, Stneki, van Beekum en Burggraaf, een pensioen willen geven, telken jare echter aan te vragen. De Voorzitter merkt opdat de door den heer Conijn aangehaalde personen oude menscben waren, die de geineeute veel langer gediend hadden. Roeterink staat met die personen volstrekt niet gelijk. De heer d e W i t kan zich met het gevoelen van den heer Conijn voreenigen en stelt bepaald voorhem een jaarlijksch pensioen van 150 te verleenen, telken jare echter aan te vragen. De heer Kraakman, in beginsel doelende het ge voelen vau de heeren Conijn en de Wit, zon voor het oogenblik het voorstel van bnrg. en weth. willen aan nemen. De Raad heeft ontegenzeggelijk tegenover Roe terink verplichtingen uit billijkheid in aanmerking ne mende dat hij op 14 September eerst hoorde dat hij van af 1 September niet meer herbenoemd wa9al is dit ook een gevolg geweest van buitengewone omstan digheden. De mogelijkheid bestaat echter, dat Roeterink alsnog hier of daar eene betrekking kan vinden. Tot het verkrijgen daarvan kan door hem alle mogelijke moeite gedaan worden en mislukken die pogingen dan kan de Raadzulks vernemendelater nog altijd een nader besinit nemen. Met die bedoeling ondersteunt hij het voorstel van bnrg. en weth. Hij zon voor het oogen blik geen besluit willen nemen dat voor de toekomst dadelijk bindt. Hij zou desnoods 400 in eens willen gevenmaar overigens den loop der zaken willen af wachten De heer A. P. d e L a n g e is voor het verleenen van een jaarlijksch pensioen van J 150 's jaars, doch komt op tegen de door den heer Kraakman daaraan in overweging gegeven bijvoeging, met het oog op den hoogen leeftijd van den heer Roeterink, waardoor hij niet gemakkelijk eene betrekking zal krijgen. Het gevolg daarvan zon zijn dat èu voor den Raad èn voor RoBterink een minder gewenschte toestand ontstond. De Voorzitter stelt naar aanleiding van den door meerdere leden daartoe te kennen gegeven wensch voor, de beslissing aan te honden tot na afloop der aange kondigde vergadering met gesloten deuren, ten einde de gelegenheid te hebben in die vorgadering dit punt nog nader te bespreken. Met algemeene stemmen wordt dat voor stel aangenomen. 22. Voorstel om de verordeningen op de heffing en invordering van marktgeld op de kleine kaas- eD botermarkt, welke slechts tot 31 December 1892 goedgekeurd zijn op nienw met ingang van 1 Januari 1893 onveranderd vast te stellen. Vastgesteld.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1