No. 121. Vier en Negentigste Jaargang 1892. ZONDAG 9 OCTOBER. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTËBLAIb Binnenla n d. FEUILLETON. Paardenfokkerij. KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN. ALkUAARSCHE COI RAM Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- eu Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het gebeele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Vergadering op Woensdag, 12 October a. s. des avonds te half 8 nur. De Secretaris Mr. W. C. BOSMAN. OPROEPiAIO VAM PKKSOMEM. De volgende personen worden verzocht zich ten spoe digste ter gemeente-secretarie (afd. bevolking) aan te melden: Dirk Vlas, laatste woonplaats Bergen Corn. Huisman, 1. w. Heiloo Gerritje Rood 1. w. Noordscharwoudo J. L. Zondag, 1. w. Utrecht; F. H. Brugman, 1. w. Arn hem Etje Minnema, 1. w. Groningen; Pietertje van Eeke ren, 1. w. Anna PaulownaJ. A. Steenmeijer1. w. Leeuwarden; Maartje Wijker, 1. w. Beverwijk; K. van Baar, 1. w. Hensbroek. DtïlTMCHliAAD. De Keizer legde den 7 terstond na zijne aankomst te Weimar bij de nederlandsche koninginnen een bezoek af. 's Avonds vereenigden zich de vorstelijke personen aan een grooten maaltijdwaarbij ook de gezanten en de nederlandsche afgevaardigden aanzaten. Onder de vele geschenkenwelke aau den Groothertog en de Groother togin reeds aangeboden ziju, bohooren eeue som van 230,000 door den Landdag uit de overschotten van vorige dienstjaren beschikbaar gesteld, om ze naar goed vinden ten bate van 't algemeen te bestedon en eene som van 84,000 als gift der ingezetenen tot stichting van een fonds voor ziekenverpleging. Koningin Wilhelmina der Nederlanden heeft aan den Groothertog een byouterie- kistje geschonken van ongeveer een halve el lang en hot derde van een el hoog: aau de Groothertogin eene schrijf portefeuille waarop in holder bruine verf een ruiker is geteekend. Beide werkjes zijn door haar gemaaktKo ningin Emma schonk een boschildorden waaier. De in Nederland opengestelde inschrijving heeft 27,000 op gebracht, welk bedrag als een eeregift tot een weldadig doel aau de Groothertogin den 7 is aangeboden bij monde van graaf van Bijlandt. Zoowel de Groothertog als de Groothertogin betuigden hunne ingenomenheid met dit geschenk van zoovele landgenooten. Het openbaar ministerie bij de arr. rechtbank te Heerenveen heeft den 6 den heer Nawiju, hoold der school te Beets, wegens belecdiging van het lid dor commissie tot leniging van den nood te Beets, Toering, veroordeeld tot f 50 boete, subsidiair 20 dagen hechtenis. Tot predikant bij de ned. herv. gemeente te cl ijl' is beroepen ds. A. Jeutink, predikant te Marssum (Fr.) Ged. Staten van Noordhollaud hebben op de voor dracht voor griffier der Staten dier provincie geplaatst 40) o Terwijl hij dit zei, stiet hij herhaaldelijk en met kracht met zijn zwaren stok op den parketvloer, zoodat de bal lons en de prisma's aau de lustres rinkelden. Op hetzelfde oogeublik werd de deur van de zijkamer geopend en Lolo trad binnen. Zij was zeer bleek, maar, oaur het scheen, volmaakt kalm George trad snel op haar too. »Zoo weet het dan sprak zij. »Maar weet tevens, dat tnsschen ons elke band verbroken is. Van dit uur af stel ik mij onder bescherming van dezen man." Ehrike sperde de oogen wijd open. Hij wist al lang dat zoo iets te eeniger tijd plaats zou hebben, maar nu het hem werd aangezegd, verraste het hem. Zijne beenen waren als verlamd, hij zocht steun tegen den vleugel. Hij wilde iets zeggen, maar kon geen woord uitbrengen. Hij greep naar zijn kraag en deed er een geweldigen ruk aan, zoodat het knoopsgat scheurde. Hetgeen hier verder nog te bespreken is, hebben wij mannen, ouder ons af te handelen," sprak George en «eb op smeekendeu toon tot Lolo wondende, voegde hij er bij »fk zou gaarne met mijnheer Ehrike alleen blijven. Mag ik u verzoeken..." Hij deed eeuige schreden naar de deur van de zykamerLolo volgde, en trad de kamer bidden. George sloot de deur. Ehrike had den hoed afgenomen en op de piano neer gezet. Hij streek met de hand over het voorhoofd en gaarde naar de deur, waardoor Lolo verdwenen was. Hij meende te droomen. Hij had haar gezien, zij had gesproken en -ms weder verdwenen. Alles kwam hem n°g raadselachtig vo Het kon immers niet waar zijn en toch was het zoo A1 het bloed was hem naar het hoold gestegen, zijne ooren suisden zijne oogen puilden de heeren mr. A. A. Land, secretaris der gemeente lïnarlem, mr. H. Krabbe, hoofdcommies bij het mini sterie van binnenlandsche zaken en mr. H. P. Bordenis van Borlekom, commies, chef ter provinciale griffie van Zuidholland. Men schrijft ons DeheerLudeko te Schoorldie behalve zijne boerderij ook een kaasfabriek heeftkreeg voor eenigen tijd van een kaashandelaar een opdracht voor eene bijzondere leverantie. Hem werden n.l. 1500 zoogenaamdo netjoskazen besteld. De samenstelling hiervan is gelijk aan die van gewone kaas, doch gedurende eenigen tijd worden de jonge kazen in netjes opgehangen, die van onder met gewichten be zwaard zijn. De baas krijgt daardoor een eenigszins peervormige gedaante, terwijl de oppervlakte de insnijding der touwen vertoont. Dat er veei werk aan is en dat een hooger prijs bedongen wordt, is te begrijpen. Den 6 hield het departement Koedijlc der Maat schappij tot »nut van 't algemeen"' zijn eerste gezellige wintervergadering. Vooraf werd o. m. een nieuw regle ment voor „de VolKsbibliotheok" vastgesteld. Ook was van het hoofdbestuur bericht ontvangen dat de heer Engers van Zaandam de volkslezing zal komen houden. Vervolgens hield de heer C. Otter eene voordracht over »Voortgezet onderwijs voor het volk". Verder gaven verschillende leden eene bijdrage ten beste. De raad der gemeente Koedijk heeft, behoudens goedkeuring van gedepu.oerde staten, het salaris van den onderwijzer P. Bijhouwer met f 50 verhoogd en alzoo gebracht op 550. Door den kerkeraad der ned. herv. gemeente te tiraft is tot predikant aldaar beroepen de heer J. Blee- ker, cand. te Groningen. Men schrijft ons Reeds gedurende een paar dagen heeft men te Schoorl groote vluchten ganzen in zuidelijke richtiug zien vliegen. Algemeen wordt dat als een ougunstig teeken beschouwd. Men zegt nl.: hoe vroeger de ganzen naar hot zuiden gaandes te eer komt ook de winter. Te Zaandam heeft zich een geval van aziatische cholera voorgedaan met doodelijkeu afloop bij eene 74ja- rigen schippersknecht het vaartuig was uit de Vecht streek gekomen. Den 1 is de dagcursus op de School van Kunst nijverheid te Haarlem weder begonnen met 24 man nelijke en 32 vrouwelijke leerlingen. Ouder de dagleer lingen zijn er verschillende uit andere plaatsen als Aruhem UtrechtGoe3 Purmerend, Leeuwarden, Har- lingeu en Hoorn die zich tijdelijk te Haa'dem geve.-tigd hebben om de lessen te kunnen bijwonen, wel oen bewijs, dat het ouderwijs op de school ook elders in ons land wordt gewaardeerd. De avondcursus opeude den 1 October met 61 leerlingen, waaronder de dagleerlingen zijn mede- gerekend. Rekent men hierbij de verschillende cursussen, die bovendien aan de school worden gogeven zooals de teekenlessen voor de leerlingen der Normaalschool van onderwijzersmet 30 leerlingen de teekencursus der leden van den Noderlandschon Bond voor onderwijzers uit de kassen. Nogmaals trok hij aan zijne kraag. Hij zager werkelijk onrustwekkend uit en was nog steeds niet in staat een woord te spreken. Mijnheer Ehrike begon Goorge na eene pauze met gedempte stem, »ik bon mij bewust, dat ik u zwaar beleedigd heb ik zal de volle verantwoordelijkheid er van dragen en stel mij te uwer beschikking." »Haha!" barstte Ehrike uit op minachtenden toon. George's woorden hadden hem uit zijne vordooving ge wekt. »Nu zou ik nog met u vechten! Dat ontbreekt er nog aan Wat geeft het mij, of ik u overhoop sehiet Eu wanneer gij mij doodschiet, wordt de zaak daardoor beter? Neen, wij zijn hier niet in FrankrijkWij hebben hier wetten, die do zedelijkheid steunen! Gij zult van mij hooren! En aan de dame, die zich onder uwe be scherming heeft gesteld kunt gij zeggen, dat ik haar verbied ooit weder een voet over mijn drempel te zot ten! Haar prullen mag zij laten halen, als zij wil!" Terwijl hij sprak, had hij zoo nitdag.nd eu onbeleefd mogelijk zijn hoed opgezet en nu ging hij kaarsrecht, met groote schreden de kamer uitopende de gangdeur, sloeg haar dreunend dicht en daalde met zware, loome schreden de trap af. De portier stak het hoofd weder uit hot venster en keek dien dikken heer met nieuwsgierige blikken na. Gustaaf bleef voor het huis staan en zocht Wilprecht. Do frissche lucht deed hem weldadig aau. Hij was zeer tevreden over zich zeiven en ovor zijn krachtdadig op treden. Hij voelde, dat er iets belangrijks was voorge vallen maar had nog niet de kracht en den moed om zich eene duidelijke voorstelling van het gebeurde te maken Voorloopig zag hij niets dan onaangenaamheden in het verschiet: lasterlijke praatje'^eu eindelooze kwel lingen. Ouder den indruk van dat onverkwikkelijke voor uitzicht riep hij onwillekeurig uit: »Die ezel! Die Wil precht! Die heeft mij daar een mooi koopjo geleverd!" Nogmaals zag hi) naar hem om, maar tevergeefs. Daarna ging hij naar de overzijde van de straat eu keek naar de verlichte vensterswaaraan niet het geringste te zien was. Eindelijk sloeg hij met een beneveld hoofd met twintig caudidaten voor de akte lager ondorwijs teekenen en de cursus voor de opleiding van hen die proeven van bekwaamheid wonscheu af te leggen voor het ambachtdan komt mon tot een totaal cijfer van 180 leerlingen. Den 7, omstreeks 6 uurbrandde door een onbe kende oorzaak te Valkoog, gemeente St. Maarten, een woonhuis afbewoond door 4 gezinnen tellende samen 20 personen. Naar wij vernemen was hot perceel dooi den eigenaar, den heer A. Fray te St. Maarten, verzekerd. Den 6 werd K. M., eeu meisje, wonende in de Hale te Schagcn, op haren terugweg van Schagen naar huis door een onbekend manspersoon, zeker niet met de beste bedoelingen, aangerand. Na eenig worstelen wist het meisje zich echter los te rukken en vluchtte het in het huis van de wed. K. op het Noord, waar 2 flinke man nen aanboden haar naar haar huis te brengen. Van den onbekenden aanrandor werd niets meer gezien. Evenals het vorig jaar heeft de commissie, aangewezen voor de toekenning der bijdragen en premiën voor de ondersteuning van rijkswege voor de paardenfokkerij in Noordholland, besloten, do invoering van buitenland se b e dekhougsten te bevorderen. Zij stelt twee premiën, iedor van duizend guldenbeschikbaarvoor de twee beste hengsten in 1890 of vroeger in het buitenland ge boren, ten volle bekroniugswaardig en van 15 Febr. 1892 tot 15 Febr. 1893 uit het buitenland ingevoerd. Aan gifte van mededinging moet geschieden vóór of op 10 Febr. 1893, terwijl de keufing tnsschen 15 Februari en 1 Maart d. a. v. zal plaats hebben, op nader op te geven plaats en tijd De mededingende hengsten moeten, willen zij voor eene premie in aanmerking komen, in het Neder landsche Paardenstamboek zijn ingeschreven. Vóór de pre miekeuring zal gelegenheid totiuschrijving worden gegeven. De houder van eenon hougstwien' eene premie is toe gekend moet dozen gedurende twee achtereenvolgende dektijdenop door do commissie aan te wijzen plaatsen, binnen de provincie Noordholland beschikbaar stellen en mag niet meer dan f 25 dekgeld vorderen; hij is tevens verplicht, iederen dektijd de in het Stamboek ingeschre ven merriën, minstens tot een getal van vijftigbij den hengst too te laten. Na het eindigen van den dektijd en wei vóór 1.5 Augustus van ieder jaar, doet hij een hem door de commissie verstrekte deklijst aan den secre taris toekomenwaarna de toegekende premie telken jare voor de helft zal worden uitgereikt. Het algemeen reglement, 18 en 27 April 1891 vastgesteld door de ministers van waterstaathandel en nijverheid en van oorlog, en het reglement door de Commissie vastgesteld en goedgekeurd door bovengenoemde ministers, is voor do houders der premiehengsten verbindend. Inlichtingen omtrent een en ander zijn te bekomen bij den secretaris der commissie, den heer W. Teengs te Wieringerwaard. den weg naar zijne woning in. Zijne beenen konden hem bijna niet moer dragen. De eerste droschke, die hij tegenkwam, riep bij aan. Hij had een afkeer van zijne woning en de lust voor de tooneelschool was verdwenen zoodat hij besfoot zich naar don nog tamelijk levendigen Thiergarten te laten brengen. Hij had den hoed afgezetde koele avond lucht bracht het bloed dat onstuimig door zijne aderen vloeide, een weinig tot kalmte. Hij sloot de oogen en voelde eeno zekere matheid in al zijno leden, alsof hij buitengewone lichamelijke inspanning had gehad. Ein delijk viel hij in slaapmaar die duurde slechts een oogenblik. Met moeite richtte hij zich op. De droschke reed door een der donkere zijlanen. Hij haalde zijn hor loge te voorschijn stak een lucifer aan en zag bij de even opflikkerende vlamdat bet tien minuten over acht was. Hoe was dat mogelijk Hij moest zich ver gist hebben «Koetsier! Hoe laat is het?" vroeg hij. »Het. zal dichtbij half negen zijn!" gaf deze ten ant woord. Gustaaf kon het maar niot begrijpen. Om zeven uur was de .voorstelling bij Halmanski begonnoD hij was daar ongeveer drie kwartier gobleveo en in een half uur zou al dat andere zijn afgespeeld! Hij liet zich naar zijue woning brengen en kou van vermoeidheid bijna niet op de beenen staan. Langzaam sleepte hij zich de trap op Zijne woning kwam hem op eens weder ledig voor. Hoe weinig hij in de laatste maanden ook van Lolo's tegenwoordigheid bemerkt had, hare afwezig heid deed hem nu toch onaangenaam aan. Weder doemden alle moeilijkheden, die in het verschiet waren, voor zijn geest op. Hij zag de hatelijke, mede lijdende, van leedvermaak getuigende blikken zijner ken nissen. Hij hoorde hoe zij onder elkander fluisterden en op groote sympathie kon bij niet rekenen. Ieder een wist immers, dat zijn levenswandel niet onberispe lijk was. Voor do eerste maal begon zijn geweten te spreken. Hij dronk twee groote glazen water achter elkander

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1