Binnenlan d. op den 7, van den 8 des middags tot den 9 des mid dags 14 ziekte- en 5 sterfgevallen, waarvan 10 en 2 op den 9 kwamen. Van den 9 des middags tot den 10 des middags 21 ziekte- en 4 sterfgevallen waarvan den 9 2 en 1. De oostenrijksche graaf Starhemberg heeft 100 minuten korter den rit te paard van Weenen naar Berlijn afge legd, dan de pruisischo luitenant baron von Reitzenstein van Berlijn naar Weenen, die echter 1 nor en 18 minu ten korter onderweg geweest is dan de hongaarsche lui tenant von Miklós. Hij heeft de reis afgelegd in 73 uren en 6 minuten. Eenparig wordt verklaard dat de weg van Berlijn naar Weenen lastiger is dan omgekeerd doordat de tocht door de bergen op het laatste gedeelte der reis plaatsheeft. De prnisische officier was bovendien, tengevolge van mist, dicht bij Weenen verdwaald geweest, waardoor hij een omweg van twee uren gemaakt had. Graaf Starhemberg, wiens paard bij aankomst in goeden staat verkeerde krijgt den eeroprijs van den dnitschen Keizer en f 20000 en baron von Reitzenstein wiens paard een paar minuten na aankomst dood vielden eereprijs van den oostenrijkschen Keizer en f 10000; luitenant von Miklós en 41 overige deelnemers de lagere prijzen. Allon, die met hun paard het einddoel bereikten, ontvingen een eeroteekon. Van de zeventien eerste prij zen is slechts één door een duitsch officier gewonnen. Graaf Starhemberg had zich behoorlijk geoefend; in den tijd van vijf weken had hij tweemaal den rit van Berlijn naar Weenen gemaakt, de tweede maal op hetzelfde paard, waarmede hij thans den prijs won. Prins Prederik Leopold, die het eerst te Weenen aankwam van de eerste uit Berlijn vertrokken afdeeling officieren, is door den Keizer bevorderd tot luitenant-koloneleene benoeming welke zeer de aandacht trekt, omdat sedert Prederik de Groote nooit een prins tot luitenant-kolonelmaar altijd dadelijk tot kolonel bevorderd was geworden. ENCJEtAND. In het vondelingen-hospitaal van Londen waar 314 kinderen verpleegd worden liggen thans 100 kinderen aangetast door roodvonk. Verscheidene kinderen ziju reeds gestorven. FHAftHKIJK. Uit Tonkin komen berichten van gevechten met de roovers. In eon dezer botsingen, waarbij de franschen aangevoerd werden door kapitein Davis werden 6 soldaten gedood en 13 gekwetstwaaronder genoemde kapitein zelf. President Carnot is den 8 te Rijsel aangekomen voor de feesten ter viering van het mislukt beleg door de oostenrijkers in 1792 en met grooten geestdrift begroet. Baron Ruzette de vertegenwoordiger van den Koning van België werd door hem vóór elk ander officiëel be zoek ontvangen. Den 8 kwamen te Parijs 9 ziektegevallen aan cholera voor en 1 sterfgeval; in de bnitenwijken 11 en 4; den 9 te Parijs 11 en 6. Een cholera-bulletin wordt niet meer uitgegeven. ITAIilE. De ministerraad heeft zijn verkiezings programma nauwkeurig onderzocht. Daarin wordt gemeld, dat men voort zal gaan met bezuinigen. De begrooting 1892 93 zal sluiten, zonder dat een nieuwe leening noodig is. Het kabinet zal het programma vóór de sluiting der Kamerzitting voorlezen en sociale hervormingen aankon digen waarbjj de staatkunde zal zijn uitgesloten. De regeering zal vooral hare aandacht wijden aan de eind oplossing der geldelijke kwestie en aan de economische onafhankelijkheid des lands. Zij zal den geleidelijken overgang der uiterste linkerzijde naar het constitutioneel terrein begunstigen. De ministerraad besloot den 8 des avonds den Koning voor te stellen, de Kamer te ontbinden, de nieuwe alge- meene verkiezingen te bepalen op 6 ou de herstemmingen op 13 Nov. en de bijeenroeping der nieuwe Kamer op den 23 daaraanvolgende. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De legercom- missie van de hongaarsche delegatie heeft de begrooting van oorlog in beginsel goedgekeurd. »Zij is uwe zuster geweestVoor ons bestaat zij niet meer Hij ging naar de schrijftafelschreef één regel onder Lolo's briefsloot hom en gaf hem zelf aan den wach tenden bodedie er onmiddellijk mede naar huis reed. Toen Mölldorf in de kamer terugkwam stiet Lili een diepen zucht uit. Hij keerde zich snel om. Zij was op gestaan bleek als een doode. Hare oogen waren wijd geopend en flikkerden onheilspellend. Zy strekte den rechterarm uit en dreigde, dreigde met den wijsvinger als eene spookverschijning. Zij trachtte woorden te vin den, zij spande zich in en dreigde het was vreeselijk om aan te zien. De geheimedoor jarenlange verkropte verbittering gevoede zielesmart baande zich een uitwegde gloeiende stroom van den haat vervulde haar hart. Hetgeen zij deed stond in geenerlei betrekking met haar wezen. De zachte, duldende vrouw was plotseling in eene Megera veran derd. Mölldorf week achteruithij meendedat zij het verstand verloren had. »Gij 1 Gijstiet zij met heesche stem eindelijk uit. »Gij weet nietwat gijwat gij op dit oogen- blik gedaan hebt 1" Zij balde de vuist, maar viel tege lijkertijd op haar stoel terug, liet het hoofd op de borst zinken en hoestte angstverwekkend. Hare armen hingen slap langs het lichaam. Had zij maar kunnen schreien Toen Mölldorf op haar toetrad, sprong zij op en week achteruit. »Laat mij met vrede I O als ik geen kinderen had steunde zij, »dan zou ik weten wat mij te doen stond Zij sleepte zich naar de zijkamer, viel naast de wieg van haar jongste kind op de knieën en bleef onafgebro ken op het sluimerende wichtje staren. Ottomar was in angstige stemming achtergebleven. De toestand van zijne vrouw verontrustte hem. Hij wist niet of hij aan haar of aan zichzelven moest twijfelen aan de helderheid van haar 'verstand of aan zijne on voorwaardelijke meerderheid. Hij moest daarover met .zichzelve in het reine komen. Den 7 hebben te Budapest hevige oploopen plaats gehad, toen de politie besmet linnen wilde vernietigen. De agenten werden met steenen geworpen en men goot uit de vensters kokend water op hen. Met de blanke sabel werd de menigte uiteen gedrevenwaarbij ver scheidene personen gekwetst zijn. Van den 8 des nachts 12 uur tot des middags kwamen 14 ziekte- en 3 sterfgevallen aan cholera voor. Er was gebrek aan geneesheeren de lessen aan de Universiteit en de Polytechnische School werden geschorst. Den 9 van middernacht tot middernacht 38 ziekte- en 13 sterfgevallen. AEREEftlGDE STATES'. Den 7, in den vroe gen morgen, heeft men te Homestead eene poging gedaan om een hotel door dynamiet in de lucht te doen vliegen, omdat veertig werklieden van Carnegië, die niet bij den Bond der werkstakers aangesloten waren, er hun intrek hadden genomen. De bedden werden omver geworpen, de vensters verbrijzeld en nog andere schade aangericht maar niemand bekwam letsel. De werkstakers worden van dit misdrijf verdacht. Tweede Kamer. Spoorwegbegrooting voor 1893. Deze begrooting is groot f3.765.000, waarvan f2.225.000 op hoofdstuk IX zijn uitgetrokken. De minister vleit zich, dat eene afzonderlijke spoorwegbegrooting van 1893 niet meer zal worden gevorderd. Met den bouw van het hoofdgebouw voor het station te Nijmegen werd een aanvang gemaakt. Met het leggen van den bovenbouwhet maken van afrasteringen en overwegafsluitingen van het gedeelte Maassluis—Hoek van Holland wordt voortgegaan. De gebouwen en de kaaimuur met vischsteiger op het station Hoek van Holland zijn onder handen. De brug over den IJsel bij Westervoort vereischt eene geheele vernieuwing Er zal een geheel nieuwe brug worden gemaakt op 25 a, 30 el afstand van de bestaande, met ééne overspanning van 113 el, met aansluitende openingen ter gezamenlijke wijdte van 360 ol. De kosten worden begroot op f 3.000.000, behalve de uitgaven voor rivierwerken, die op f 200.000 en die voer de wijziging van het vordedigiDgswerk te Westervoortwelke op f 310.000 zijn geraamd. Op deze begrooting is voor dit doel f 200.000 uitgetrokken. Eene afdoende voorziening is noodig om de vloeren der viaduct te Rottordam zooveel mogelijk waterdicht te bewerken. Voor een plaatijzeren bedekkking is voor dit doel f 40.000 uitgetrokken. De werken voor het maken van een blijvend hoofdge bouw op station Vlissingen (Haven) en die voor de uit breiding van het station Groningen. Voor laatstgenoemd werk moet echter eeno herbestediug plaats hebben. Het plan voor do inrichting van het hoofdgebouw is goed gekeurd, zoodat vermoedelijk in den loop van 1892 met den bouw zal kunnen worden begonnen. De werken voor het goederenstation in de stads Riet landen te Amsterdam van den Nooodhollandschen Staats spoorweg zullen ten deele nog in 1892 worden aanbesteed. Verschillende andore plannen, o. a. voor het stations emplacement van den Staatsspoorweg van Amersfoort naar Nijmegen, te Amersfoort, zijn nog in onderzoek. Uit Waard en Groet schrijft men ons Stond het grasveld in het Noorderkwartier een paar weken geleden algemeen uitstekend hoe geheel anders is het thans. Het regenachtige weder der laatste dagen heeft de velden zoo doorweekt dat het vee met vijf bekken vreetzooals de boer dit uitdrukt wat zeggen wildat met iederen poot evenveel vertrapt wordt als er opgevreten wordt. Te Kolborn werd den 1 de herhalingsschool weder geopendwaarvan jongens gebruik maken. Door de stemgerechtigde dezen winter 9 meisjes en 2 lidmaten der doopsge zinde gemeenten te West- en Oostgraftdijk is tot Toen Fritz den sleutel in de gangdeur stak, werden de drie menschen die in de Stiilerstrasse op antwoord zaten te wachtenuit hun dof gepeins opgeschrikt. George nam den brief aan en overhandigde hem aan Lolo die het couvert met zenuwachtige haast opende. De dokter en George keken haar vol verwachting aan. Er kwam eene eigenaardige uitdrukking van verrassing op Lolo's gelaat. Zij las hetgeen zij reeds gelezen had, nog eenmaal en schudde het hoofd. »Nu?" vroeg George. »Ik begrijp het niet!" antwoordde Lolo, terwijl zij den brief op de tafel legde. George nam hem op en scheen even verbaasd te zijn als zij. »Wat moet dat beteekenen?" vroeg hij, het papier aan den dokter overreikende. Deze las Lolo's brief en daarna de met eene fraaie regelmatige mannenhand geschreven woorden Exodus 20 14. Mölldorf." Zij zagen elkander zwijgend aan. De bijbel was voor den componist van Bath-Seba een bekend boek dat hij dikwijls in de handen nam. Hij ging naar zijne boeken kast kreeg den prachtbijbel met groote lettersdie oom Johannes hem bij zijne belijdenis had geschonken en sloeg het boek open. De dokter stond aan zijne lin ker-, Lolo aan zijne rechterhand. Hij sloeg eenige bladen om. Daar vond hij het twintigste hoofdstuk van Exodus. Drie paar oogen vlogen langs het blad en bijna gelijk tijdig lazen zij zwijgend het 14de vers: Gij zult niet echtbreken." Er ontstond een oogenblik van doffe stilte. De dok ter en Lolo traden een weinig terug, George sloeg den bijbel langzaam dicht en zette hem op zijne plaats in de boekenkast. Lolo beet zich op de lippen. Niemand kon in haar bleek gelaat lezen wat er in dat oogenblik in hare ziel omging. »Zoo!" Met dat woord verbrak de dokter eindelijk de drukkende stilte. »Zoo mijne arme vriendin weet gjj predikant aldaar beroepen de heer P. Sijbolts, proponent te Hoogkerk. Men schrijft ons uit Frsem r Door de vele en zware regens der laatste dagen, wordt aan vele landbouwers groote schade toegebracht. Daar men er hier niet op ingericht is binnenshuis te dorschen, moet alles te velde geschieden, zoodat men geen voort gang kan maken; het graan begint bij enkelen opnieuw te ontkiemen, terwijl de boonen niet hard genoeg worden. Ook begint het vee, zooals men zegt, met vijf monden te eten, waaruit volgt, dat er, indien niet spoedig droger weer invalt, het gras veel te vroeg op zal zijn. Op de algemeene vergadering der Vereeniging „Het Nedcrlandseh Paardenstamboek", Maandag, den 31des middags ten 12 are te Rotterdam in het Poolsche Koffiehuis, te houden, zullen worden behandeld: verslag van den toestand der Vereeniging mededeeling van ingekomen stukken en zoo noodig daarop be sluiten; rekening over 1891; voorstel van het hoofdbestuur om eene subsidie van f 50 over 1892 te verkenen aan de afdeeling Gelderland, die met eigenaardige moeielijk- heden te kampen heeft, waardoor het hoogst noodig is dat zij gesteund worde om de mededinging tegen andere daar bestaande combinatiën vol te honden; voorstel van het hoofdbestuur om zich te wenden tot de ministers van waterstaathandel en nijverheid en oorlogmet verzoek om de premiën voor uit het buitenland inge voerde hengsten ook beschikbaar te stellen voor in Ne derland opgevoede, doch in het buitonland geboren heng sten, op grond dat de kosten van aankoop van driejarige hengsten in het buitenland dikwerf belangrijk zijn en daarom moer dan een fokker in Nederland in het buiten land veulens aankoopt, waarvan de beste evenzeer nuttig voor de fokkerij zijn, al werden zij op jeugdigen leeftijd ingevoerd zoodat de billijkheid medebrengtdat deze hengsten ter mededinging worden toegelaten; begrooting voor 1893; voorstellen na het verzenden van den oproe pingsbrief ingekomen, en door het bestuur voor dadelijke behandeling geschikt geacht. Den 28 d. a. vergadert verder de afdeeling Noord- holland van genoemde vereenigingdes middags ten 12 ure, in het hotel »de Toelast", te Alkmaar. Daarin zullen aan de orde zijnrekening en verantwoording over 1891; rekening provinciale subsidie; behandeling van de punten van beschrijving voor de Algemeene Vergadering der Vereeniging; bespreking van de wen- schelijkheid om de in het Stamboek ingeschreven hengsten eene herkeuring te doen ondergaan; en bepaling van de plaats waar de volgende algemeene vergadering der Af deeling zal worden gehouden. Voor de onderwijzersbetrekking te Groet hadden zich slechts 2 sollicitanten aangemeld en daar eene voor dracht voor onderwijzer moet bestaan uit minstens 3 bevoegden, zal door het gemeentebestuur een herhaalde oproeping gedaan wordenweder tegen een traktement van f 550. Meldt er zich echter nu niemand meer aan, dan mag men uit het tweetal sollicitanten eene keuze doen. Men schrijft ons Sedert het begin dezer maand is de lijstervangst be gonnen. Algemeen zijn ten minste in de boschjes, welke men zoo talrijk langs den voet der duinen te Schoorl aantreft, do bogen opgehangen en van strikken on bessen voorzien. Alles is dus klaar om de lijstertjes te ver schalken, en verlangend zien de jongens, wier werk het meestal isdan ook uit naar oostenwinddie hun de lijsters in groot getal zal toevoeren. Te Schagen wordt in den aanstaanden winter geen herhalingsonderwijs gegeven wegens de weinige deelneming daaraan slechts drie leerlingen zouden daar aan hebben kunnen deel nemen. Te lilinuien is tot onderwijzer aan de openbare school benoemd B. R. Kuilman te Westervoort. Ds. H. H. Barger te Vlaardingen heeft het beroep naar Bloemendaal aangenomen. Ds S. te Genipt te Callantsoog is beroepen te Hooge Beintum. Het gemeentebestuur van Harderwijk heeft besloten de gewone najaarsveemarkt niet te doen doorgaan. watzet uw hoed opdan zal ik u bij mijne vrouw brengen." Diep geroerd en met een innig dankbaren blik zag Lolo in de trouweverstandige oogen van haar ouden vriend ou strekte beide handen naar hem uit. Hij nam die in de zijne. »Goed, goed Haast u maar Ja, ja ik geloof het welWij hebben nu geen tijd om te bedanken." Hij haalde zijn horloge te voorschijn. »A1 half tien 1" Hij schudde het hoofd. Terwijl Lolo haar mantel omdeed en haar hoed op zette, fluisterde George den dokter in Den dienst, dien gij mij bewijst, zal ik nimmer vergeten. Ik blijf eeuwig uw schuldenaar." »Houd moed, wees verstandig en maak haar geluk kig dan zijn wij quitte", antwoordde Lohausen zoo hartelijk mogelijk. De beide mannen schudden elkander krachtig de hand. Lolo was gereed. De dokter keerde zich om, ten einde geen getuige te zijn van hun afscheidmaar George nam zijn hoed en zeide»Ik ga er mede uit. Ik heb be hoefte aan wat versche lucht." De geheimraad bood Lolo den arm aan en George volgde. De portier had blijkbaar op dit oogenblik zitten loerenwant het gordijn bewoog zich. Hij zag echter niets dan eene slanke, donker gekleedegesluierde dame en de beide bekende heeren. Wanneer verwacht gij het telegram van uw vader?" vroeg de geheimraad. Tegen den middag." »Dan spreken wij af, dat gij tusschen twee en drie uur bij mij komtik ben dan zeker thuis." George knikte toestemmend. Zij stonden voor de woning van den dokter. Zonder diens arm los te laten reikte Lolo George de hand welke deze harteljjk kuste. Nogmaals knikte de geheim raad hem vriendelijk toe. Daarna traden beiden het hek binnen en verdwenen in de duisternis. Toen de deur geopend was, viel nog eenmaal het volle licht op haar Lolo wendde het hoofd om. De deur viel toe. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2