Stadsberichten. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. Te Rotterdam zijn sedert 7 September, toen het eerste cholerageval voorkwam, tot op 8 October 30 per sonen door cholera aangetast en daarvan 18 overleden, terwijl 7 hersteld en vijf nog in behandeling waren. Sedert den 6 zijn geene nienwe gevallen voorgekomen. De kamer van koophandel en fabrieken te Haarlem heeft aan twee verslaggevers, die verzocht hadden hare vergaderingen te mogen bijwonen, geantwoord, dat, aan gezien bij het indertijd door de kamer vastgestelde en door den gemeenteraad goedgekenrde reglement van orde bepaald is, dat hare vergaderingen niet in het openbaar zullen worden gehouden, zij bezwaar moet maken aan het verzoek te voldoen. Uit den staat, aanwijzende het vermoedelijk bedrag, door het Rijk over 1893 uit te keeren aan de bijzondere lagere scholen, blijkt, dat is uitgetrokken voor de provin ciën: Noord-Brabant 136,743,65, Gelderland /"97,608.31}, Zuid-Holland 227,325, N.-Holland f 144,750, Zeeland 21,654,31}, Utrecht 63,300, Friesland 54,908.34, Overijsel 30,416,66}, Groningen 32,387.49}, Drente f 6050Limburg f 47,068.29. In het geheel zal dus vermoedelijk worden uitgekeerd 862,202,27. Tegen deu stukadoor te 's-Gravenhage, die den 24 Augustus zijne vrouw, van wie hij gescheiden leefde, met een scheermes twee diepe sneden heeft toegebracht, is door het openbaar ministerio bij de arr.-rechtbank aldaar schuldigverklaring geëischt aan »poging tot moord" en veroordeeling tot eene gevangenisstraf van 10 jaren. Te Twisk moet voor lid van den raad herstemd worden tusschon de heeren B. Koolhaas en P. Slot, ieder met 23 stemmen. Op nog 5 candidaten werden 42 stem men uitgebracht. Door den gemeenteraad van Wognum is tot hoofd der openbare lagere school te Wadway benoemd de heer Van Benthem, te Ooij bij Nijmegen. Koedijk. Dat wij hier ons deel hebben gehad van al het water en van den wind, die het aardrijk in de laatste dagen hebben willen herinneren aan den zond vloed, zal men wel willen gelooven. Het gras drijft dan ook bijna op het land en in de »dellen" (lage plaatsen in het weiland) kan men wel varen. Op het bouwland geeft vooral het delven der suikerbieten veel en moeilijk werk. 't Is maar goed, dat er van dit artikel veel min der verbouwd is dan verleden jaar. Toen gaf het laden hier eene heele bedrijvigheid. Wat nu nog scheep gegeven moet worden, gaat naar Schoorldam. Voor de landlieden is het gelukkig dat slechts de molen van deu Voort- huizenpoldor zijn wiek in den storm van Zondag op Maandag heeft verloren De krachtige wind liet het malen met één wiek nog toe. Tot onderwijzer aan de r. k. jongensscholen alhier is, in de plaats van den heer Jos. Vrancken, benoemd de heer W. A. Zikking te 's-Gravenhage. Met verrassende snelheid is aan de «Nieuwes oot op den hoek der Doelenstraat, een nieuw gebouw ver rezen bestemd voor Hurgeravondncliool, dat door zijne aanzienlijke afmetingen en aantrekkelijk uiterlijk aan dit deel der gemeente een geheel ander aanzien geeft. Een zee van licht stroomt uit de talrijke vensters in den avond van den 10; van alle zijden komen de leer lingen opzetten, allen voorzien van de benoodigde leer middelen waaronder de grootore en kleinere teeken planken en teekenhaken hot hun dikwijls lastig genoeg maken, om in de voor de school samengestroomde menigte belangstellenden botsingen te vermijden. Eindelijk zijn allen binnen, ruim 120; in de lijnteekenzaal, beneden rechts, heeft ieder voorloopig zijn vrachtje nedergelegd, jassen en petten zijn in den ruimen gang aan de daarvoor bestemde haken opgehangenen langs de breede ge makkelijke trap spoeden zij zichop aanwijzing van bunnen directeurden heer H. J. de Groot, naar de groote teekenzaal op de bovenverdieping, waar zij zich m twee groepen langs de wanden opstellen. Aan het boofd der zaal plaatst zich de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijsmet haren voorzitter den heer mr. N. H. de Lange, alsmede de beide wot- bouders met den secretaris en de leden van den raad dezer gemeente, benevens directeur en leeraren der school, de mannen met de leiding van den nieuwen bouw belast geweest en enkele andere genoodigden. De voorzitter der commissie van toezicht nam daarop bet woord en herinnerde in eene korte rede, hoe al tijd bij ons volk het besef is levendig geweest van de noodzakelijkheid van goed onderwijs en ook de gemeente Alkmaar steeds in de voorste rijen heeft gestaan, waar het gold de geestelijke ontwikkeling harqr ingezetenen te be vorderen. Niet te verwonderen was het dan ook, dat, toen eenmaal 's raads aandacht op het onderwerp gevestigd was en hij in den heer H. J. de Groot een man gevonden bad, wien hij zijn vertrouwen schonk, dit college met ijver en onbekrompen zin te werk ging bij de overweging en de nitvoering der plannen, die leiden moesten tot het stichten eener inrichting waar jeugdige aanstaande ambachts lieden konden zien werken en denkenten einde zich te bekwamen voor de taak die hun in de toekomst wacht. De huldedaarvoor door spreker aan den raad gebracht, mag zeker welverdiend heeten. Tot directeur en leeraren wendde de heer de Lange zich in het bij- vonder ten einde den wensch nit te spreken dat ook onder het nu meer uitgebreide personeel de goede geest van samenwerking zou blijven, die onder het kleinere wrps ten vorigen jare had geheerscht en tot de leer lingen om hen op het hart te drukken van de hier aangeboden gelegenheid tot verdere ontwikkeling van hun geest, tot verrniming van hun blik en tot het vaardiger maken van de hand een nuttig en ijverig gebruik te maken. Onmiddellijk na deze zeer toegejuichte woorden nam ne heer C. W. Bruinvis, wethouder, het woord en wekte de aanwezigen op, hunne hulde te brengen aan de leden dor commissie van toezichtdie met recht zich de eer mogen toerekenen, van den stoot te hebben gegeven tot de groote verbeteringdie het avond-teekenonderwijs hier nn heeft ondergaan. Met warmte werd aan deze uit- noodiging voldaan. De voorzitter deelde daarop mededat gelegenheid '«stond de schoollokalen te bezichtigen, waarna de aan wezigen zich door het gebouw verspreidden en allen zeker met ingenomenheid kennis namen van de flinke, eenvoudige en nette inrichting van het geheel. Beneden Ylndt men rechts eene groote teekenzaallinks vooraan de woning van den concierge en daarachter drie lokalen voor taal- en rekenonderwijs, boven drie teekenzalen met eene kamer voor directeur en leerarenbenevens een kleiner vertrekje, dat voor verschillende doeleinden kan worden gebrnikt. Over alios loopt een ruime zolder. Denzelfden avond nog ving het onderwijs aan. Het werk bij de gemeente-gasfabriek is den 11 door burgemeester en wethouders aan den laagsten inschrijver, den heer P. Vermeer Jz. te Amsterdam, geguud. De gedenkdag van Alkmaar"» Ontzei was dit maal een bijzonder gure dag. Velen hadden dan ook blijkbaar den 8 geschroomd, hunne vlaggen nittesteken wie gezien heeft, hoe het dundoek op de stedelijke torens er uitzag, dien zal dat zeker niet verwonderen. Wel trok daarentegen ieders aandachtdat het carillon op den Waagtoren 's morgens tnsschon 8 en 9 en 's namiddags tusschen 4 en 5 uur, zich niet hooren deed. Alleen op het gewone middaguur als alle marktdagen g^chiedt vernam men eenige volksliederen. Ieder verdiept zich in gissingen wat ons gemeentebestuur toch wel aanleiding mag gegeven hebben, dit vroeger zoo getrouwe nummer op den jaarlijkschen feestdag achterwege te laten. Is het een onwillekeurig verzuim De Ontzetvereeniging had den 10 gekozen, om voor hare leden den dag te herdenken. Zij deed dit, door de zangver- eeniging «Crescendo" alhier uitteuoodigen, in het lokaal Har monie optevooren de vaderlandsche operette voor de jeugd, in drie bedrijven, met woorden van A. T. J. Reiger en muziek van Joh. W. Wensink. Hoezeer deze vereeniging haar best kan doen bewezen vroegere opvoeringen van «Rooske Kleeve" en «Marijken van Scheveningen," soort gelijke operettes, die eenige malen door haar moesten worden herhaald. Zij had ook nu weder, onder leiding van haren onvermoeiden directeur, den heer J. M. Otto, wien voor zijn geduld en volharding zeker hulde toekomt, hare beste krachten ingespannenten einde een geheel te verkrijgendat den goeden indruk kon teweeg brengen dien de talrijke aanwezigen medenamen, van de zorg en moeite, ook aan deze opvoering besteed. Allerliefst was de jeugdige Piet Hein en aller instemming bleek toen de voorzitter dor Ontzetvereeniging, den heer J. Nuhout van der Veen, het meisje, een dochtertje van Crescendo's verdienstelijken voorzitter, don heer A.Tonneman, namens het bestuur een passend geschenk gaf. De costumes waren goed gekozen en gaven menigmaal een schilderachtig geheel. De mise en scèue was vooral bij de vertolking van Piet Hein's droom zeer goed: de schilderachtige groep jonge meisjes in het wit met de blinkende Hollandsche Maagd op den voorgrondovergoten door fantastisch licht, maakte een verrassend effect. Zoo waren er meer tooneeltjes, die mannen van het vak eer zonden hebben aangedaano. a. was in het laatste bedrijf het tooneel op het achterdek van het admiraalschip met talent in elkander gezet. Wij vernemendat voor een groot deel het decoratief werd vervaardigd door den heer A. Godijn. In de warme toejuichingen aan het einde vond Cres cendo" een welverdiende hulde aan de opoffering van tijd en moeitedie de leden voor deze vertolking hadden veil gehad. Toen het publiek deu componistdie zelf bij de uitvoering zijne hulp had verleend, ten tooneele riep, verscheen de heer Wensink in gezelschap van den heer Nuhout van der Veen, die hem daarop in het open baar een woord van waardeering voor zijn arbeid bracht. Dezelfde voorzitter huldigde daarop de zangvereeniging in de persoon van een harer beste leden, mej. Kooten deed dit door de aanbieding van een bouquet aan haar vergezeld gaan. De heer Wensink dankte nu voor de hem toegesproken woorden en betuigde zijne ingeno menheid met de wijze, waarop zangvereeniging en orkest zijne compositie hadden vertolkt, alsmede zijn dank voor den krans, hem bij monde van den heer Tonneman na mens «Crescendo" aangeboden. En hiermede behoorde deze feestviering van de Ontzet vereeniging woder tot het verledene. Wij vernemendat van wege het departement Alkmaar der Maatschappij tot nut van het alge meen in ledenvergaderingen als sprekers zullen optreden op Dinsdag 18 October, de heer C. Meijer, te Kralingen, met het onderwerp «Over den deenschen humorist Hol berg en zjjne onderaardsche reis van Klaas Klim", en op Dinsdag 8 November, de heer ds. L. C. Schuller tot Penrsum, predikant te Amsterdam, vroeger alhier. In de week van 2 tot 9 October zijn in het bad huis vau „het Witte Kruis" genomen 28 kuipbaden, 65 regenbaden le kl., 80 2e kl., te zamen 183 baden. Hierbij dieDt opgemerkt te worden dat het badhuis den 2 gesloten is geweest. Gedurende dezen winter zullen voor de leden van de afdeeling Alkmaar van den Acderlandschen Protestantenbond als spreker optreden de heeren M. C. Lohr, G. van Rossem, M. van Kleeff, P. van der Veen en H. A. van der Meulen. Zitting van 11 October. P. d. W., Oudkarspel, diefstal, 3 maanden gev. H. H. S., Rijp, mishandeling, 4 maanden gev. L. H., hnisvr. van P. d. B., Helder, beleediging, f 5 boete of 3 dagen hecht. J. v. d. V., Petten, mishandeling, 1 maand gev. A. B. en J. J., Schagen, mishandeling, de le 3 maanden en de 2e 2 maanden gev. M. v. V., Helder, mishandeling, 3 maanden gev. N. M., Oudkarspel, diefstal, 3 maanden gev. B. K., Helder, smaad, 8 dagen gev. J. d. M., Schagen, mishandeling, 5 dagen gev. D. d. G., Hoorn, verduistering, vrijgesproken. J. d. B., Enkhnizen, mishandeling, 3 weken gev. C. S., Bovenkarspel, mishandeling, 3 maanden gev. B. v. d. W., Hoogezand, beleediging, uitgesteld. K. B., Wervershooff, mishandeling, 2 maanden gev. S. S., Opmeer, mishandeling, 5 dagen gev. W. H., zondor vaste woonplaats, diefstal, 2 maanden gov. P. B., Hoorn, diefstal, 2 maanden gev. GETROUWD. 9 Oct. Tjade Druifwednr. van Trijntje Best en Trijn tje Klaver, wed. Jan Vethman. GEBOREN. 10 Oct. Geertje, d. van Pieter Roos en Grietje Exalto. Winkel. 26 Sept. Trijntje, d. van Lourens Wond, en Willemijntje Korver, 17 j. en 10 m. Aafje, d. vanFredrik van Zoonen en Maartje Bood, 2 m. 30 Jacob, z. van Dirk Brugman en Bregje van Leverink, 3 m. 7 Sept. Reijer, z. van Dirk Keijzer en Grietje Wit. H e 1 1 o o. Ondertrouwd: 2 Sopt. Abraham Johannes Stikkel en Cornelia van der Linden te Heemstede. Getrouwd Geene. Geboren: 5 Sept. Grietje d. van Pieter Modder en Catharina Elizabeth Vasseur. 20 Neeltje, d. van Adrianus Admiraal on Antje Kok. Ov erleden: 18 Sept. Cornelia, d. van Hendrik Houtenbos en Jansjo Koolruim 8 ra. h 1 in ni e n. Ondertrouwd en getrouwd: GeeLe. Geboren: 3 Sept. Pieter, z. vau Dirk Valkering en Engeltje Kuiper. 10 Maartjed. van Pieter Bakker en Petronella Dekker. 23 Anna, d. van Willebrordus Pepping en Gunrtje van Veen. Overleden: 9 Sept. Simon Waagmeester, echtgeu. van Aafje Vennik, eerder gehuwd geweest met Wilhelmiua Win kelman ruim 51 j. Uitgeest. Getrouwd: 25 Sept. Adriaan Boogaard en Aafje Smit. Geboren: 1 Sept. Pieter z. van Jan Pator en Petronella Twaalf hoven. 2 Anna Mariad. van Jan Rodenburg en Ca tharina Kerssens. 5 Petrus Cornolisz. van Jacobus Leek en Mar- garetha Roskam. 9 Jacob z. van Nan Krook en Maartje Semeins. Overleden: 12 Sept. Anna Mariad. «in Jan Rodenburg en Ca tharina Kerssens 10 d. Xiiid- en IVoordschenner. Ondertrouwd: 23 Sept. Isaiik Ris, te Jisp, en Grietje Schermer. Getrouwd: Geene. Geboren: 10 Sept. Trijntje, d. van Floris van Beusekom en Jantje Kruk. 13 Jacob, z. van Jan Slooten en Trijntje Mulder. Overleden: 6 Sept. Gerrit Honig, z. van Ide Honig en Trijntje van Tiel, 3 j. Hensbroek. Ondertrouwd getrouwd en geboren Geene. Ov erleden: 5 Sept. Maartje Knijn28 j., echtgen. van Pieter Ap pelman. 21 Cornelis Mettes, 81 jaar, echtgen. van Maartje Spekken, eerder van Trijntje Boots. 22 Jacob Dekker Jbz., 1 j. en 8 m. 27 Levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van Simon Appelman en Guurtje Schaap. ALKMAAR 10 Oct. Aangevoerd 14 koeien en ossen f 180 a 240 70 vette kalveren f 35 a 100, p. pond f 0,85 a 0,95 20 nucht kalveren f 6 a 14, 288 vette schapen f 14 a 22 136 vette varkens f 0,42 a 0,55 per pond 31 magere f 14 a 18. AMSTERDAM 10 Oct. Aardappelen: Franeker Jam men f 1,60 a 1,70, dito Saaiers f 130, a 1,40, dito Ham burgers f -,a -,Zeewsche Spnische Jammen f 1,90 a 2,dito blauwe f 150, a 1,60, Flakk. jammon f 1,60 a 1,80, Geldersche Kralen f 1,a 1,20, dito Blauwe f 1,40 a 1,50, Katwijker zand f -,a -,IJpolder f -,a Noordwijker Grave f 2,50 a 3,dito zand f 1,80 a 3,alles p. mud Hillegommer Zand f 2,a 3,25. Aanvoer 12 ladingen. Handel matig. 10 Oct. Petroleum kalm Amerik. loco f 6,65Nov.- Dec. f 6,70 a 6,75 E. Russ. onverandert. Raapkoeken f 65 a 85. Lijnkoeken f 8,a 12,50. AMSTERDAM 10 Oct. 295 runderen, vette koeien le soort f -,74 2e f -,64, 3e soort -,54 per P., 60 melk- en kalfkoeien f 140 a 260, 59 nucht. kalveren f 7 a 11,schapen, 424 vette varkens f 0,42 a 0,48 per pond. EDAM 8 Oct. Aangevoerd 96 stapels kaas wegende 22749 P. Hoogste prijs f 30,—. HAARLEM 10 Oct. Aangevoerd 137 P. boter f 1,60 a 1,70 per pond. 119 biggen f7,- a 10, 54 schrammen f 14 a 15,-, 129 mud appelen f 3 a 5, 143 mud peren f 5 a 8 391 mud aardappelen f 1, a 4 per mud. HAARLEM 10 Oct. Roode tarwe f -,Witte dito 7,25 a 5,20, rogge f 5,50 a 5,20, Haver f3,625 a 3,30, gerst f 5,15 a 5,10 duivenboonen f 6,90 a 6,50, paardonboonen f 6,10 a 6, groeneerwten f 8,60|a 8,25, capucijnders f 8,25. KAMPEN 10 Oct. Aangevoerd 380 stukken Boter van 20 P. 27 a 30,50, 145 stukken van 10 P. f 13 a 15,25, 160 stukken van pond p. P. 1.30 a ƒ1,40. Samen 9130 P. LEIDEN 8 Oct. Boter per vat le soort f 64, a 70, per P. f 1,60 a 1,75, 2e soort f 54 a 60, per P. f 1,35 a 1,50. Aangevoerd 6550 P. SCHIEDAM 5 Oct. Montwijn f 8,25, Jenever f 12,25, idem Amsterdamsche proef f 13,75. PURMEREND 10 Oct. Op de groote veemarkt waren aangevoerd 3671 stuks. De handel was stug. De prijzen liepen van f 150 tot f 250. FKR T KI. UK KAAK. PURMEREND 11 Oct. Aangevoerd 409 runderen, 18 stieren, prijshoudend met stnggen handel, 126 vette kalveren f 0,70 a 0,95 per K.G., 105 nucht. dito f 6 a 20, beide handel vlug, 3722 schapen en lammeren vette en overhouders vlug, magere stug, 178 vette var kens f 0,40 a 0,52 p. K.G., 72 magere dito f 14 a 25, 338 biggen f 5 a 9 per stuk alle handel stug, 235 Ganzen f 2.25 a 3, 100 mud appelen f 3,50 a 5,p mud 50 mud peren f 4,50 a 6,p. mud. Kleine kaas ƒ- Middelbare f commissie aangevoerd stapels. Boter 1,40 a 1,50 per K.G., aangevoerd 1349'/j K.G. Kipeieren f 4.75 a 5,50, eenden dito f3,75 per 100 stuks.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 3