De Drang naar liet Westen. No. 123. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. Y11 IJ D A G 14 OCTOBER. Onbestelbare Hrieven, FEUILLETON. Auisterdaiiische Rrieyen. VLkllAMISI IIi: COÜRAYT. Dezo Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- eu Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 8 nummers f ©,ÜG. Prils der gewone Advertentlën: Per regel j 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: verzonden in de '2e helft van September 1892 H. Fokker, Alkmaar; Van Gelder, Amsterdam Tessel, Meerenberg W. Corpier, Monnikendam J. JZwart DelfshavenW. Hugenaar Schageu; S. Loois Utrecht. Van Rustenburg: J. Steenhuis St. Paneras. Briefkaart: B. M. Meijer, Amsterdam. B r ie v en Engeland: E. Muller, Londen. Hamer van Koophandel en Fabrteken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen naar aanleiding van art. 11 van het reglement betreffende de Kamers van Koophandel en Fabrieken vastgesteld bij het Koninklijk besluit van 9 November 1851 (Staatsblad No. 142), gewijzigd bij dat van 11 Augustus 1859 (Staatsblad No. 80 en 1"2 Juli 1873 (Staatsblad No. 108) ter kennis van de belanghebbenden dat op Woensdag 16 November 1892 des morgens van ÏO tot 1 uur, in het perceel aan de Laat wijk A, No. 84, de verkleding zal plaats hebben van drie leden voor de Kamer >van Koophandel en Fabrioken, in vervanging van de heeren A. J. T. COAIJA, J. FOTUIFSHK en 3. C. WITTEdie met het einde dezes jaars periodiek moeten aftreden zijnde de op 11 October vastgestelde lijst van kiesgerechtigden, van af 12 October ter gemeente-secretarie van 's morgens 9 tot '8 namiddags 2 uren voor de belanghebbenden ter lozing nedergelegd. Bezwaren tegen die 1 ij s t kannen gedurende 8 dagen na 12 October bij het gemeentebestuur worden ingeleverd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 12 October 1892. De Secretaris, Nuhout van eer Veen. VRIJW1LL10EB8. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar Gezien art. 1, 2e lid der wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), luidende »De Militie wordt zooveel mogelijk uit vrijwilligers samengesteld," Gelet op art. 11, 12, 13 en 14 van genoemde wet, alsmede op art. 9 van het kon. besluit van 17 December 1861 (Staatsblad No. 127), waarbij de wijze van indienst treding wordt geregeld Brengen ter kennis van belanghebbenden dat zij de voordeeion voor deze vrijwillige dienstneming hebben bepaald op 10 en noodigen hen, die als vrijwilliger bij de militie willen optreden uit, zich ter bekomiug van verdere inlichtingen te vervoegen ter secretarie dezer gemeente, op alle weikdageu van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 men gedurende welken tijd de aan bieding van vrijwilligers tevens kan geschieden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 13 October 1892. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. 42) HOOFDSTUK XXI. George sloeg deuzelfden weg in, dien hij wel duizend maal gegaan was door de Thiergartenstrasse naar de Linden. Bij de Regenteustrasse hield hij den pas in en keek de straat op. Een weemoedig gevoel bekroop hom bij de gedachte dat hij deze straatdie hij zoo menigmaal met een kloppend hart was ingeslagen, waarin hij zulke onvergetelijke uren had doorleefden op dien zekeren avond in Januariin de overmaat van zijn geluk de geliefde gegroet en juichend met den hoed toegewuifd haddat hij die straat thans moest mijden. Ook wierp hij een blik op de prachtige woning van de Wilprechts. De vensters van do benedenverdieping waren verlicht. Nu eerst dacht hij aan Maximiliaan. Hij wist, dat deze de spionde aangover was geweestal had niemand hem dat gezegd. Hij had bet in zijn bleek gezichtin zijne geheele wijze van optreden gelezen. Een verachtelijk lachje verscheen om zijn mond. Stephanie was zonder twijfel onkundig van dezen streek van haar echtgenoot! Hij kende hare zwakheden hare onbegrijpelijkheden maar tot zoo iets was zij niet in staatdat wist hij Toen hij het eerste gedeelte van de Linden bereikt had, was hij ongemerkt in de volle drnkte van het leven in do wereldstad geraakt. Uit de tallooze bier- en wijn huizen uit Café Bauernit de nog geopende winkels stroomden hem de bezoekers te gemoetlediggaugers wandelden doelloos in den frisschou voorjaarsavond op en utder, coinediu- en concertbezoekers kwamen uit het L XX V. Wie kent ze niet in Amsterdam die vrouwen met fijubesneden gelaat, met haar eigenaardige kleederdracht, met iets innemends in haar geheele voorkomen Haar moeilijken levensweg bewandelen zij met blijdschap, om dat zij zich bewust zijn, een schoone roeping te vervullen, omdat zij als troosteressen aan het ziekbed een licht ontsteken in de diepe duisternis van angst en rouwe. Veeleischend is de taak door onze ziekenverpleeg sters vrijwillig op zich genomen eigen meoniug en eigen nooden moeten vaak verdrongen worden door de wenschen en de behoeften van den zieke, ja, haar leven staat niet zelden op het spel, waar besmetting rondwaart in de woning van den kranke maar over die moei lijkheden weet de verpleegster met al den schat harer dienende liefde te zegevieren, haar eigen persoonlijkheid verzakende om geheel in den lijder, die aan hare zorgen toevertrouwd werd, op te gaan. Van niet alle verpleegsters is dat een getrouwe af beelding. Men vindt er ookdie het zware werk op zich genomen hebben omdat zij op goen andere wijze kans zagen, in haar onderhoud te voorzien of omdat een vroeger door haar geleid zondig loven haar op den duur toch tegen do borst stuitte. Zijn dezulken wellicht even bekwaam in de kennis van hetgeen zieken behoeven toch ontbreekt haar die toewijding, die geheole overgave. Voor den patiënt dragen zij wel zorg maar nog meer letteu zij er op, dat de haar voorgeschreven leefregel stipt wordt nagekomendat zij het vereischto aantal uren wandelen en in het algemeen haar zelve niets ontbreekt. Ook hier geldt 't velen zijn geroependoch niet allen uitverkoren. In de samenkomst van belangstellenden in ziekenver pleging in Nederland, die in de afgeloopen week hier ter stede in het Wilhelmina-Gasthuis werd gehouden, kwamen als vanzelf de vraagstukken betreffende de wanscholijkheld eener salariëering der verpleegstershare godsdienstige opvattingen en dergelijke ter sprake. Daarbij trad ds. A. Voorhoevede voorziU' r der Ned. Hervormde Diaconessen-inrichting te Amsterdam, als de pleitbezorger van den christelijken godsdienst op, die aan de diacones het beste loon voor hare werkzaamheid schonk. In vele opzichten kon prof. dr. W. M. Gunning mot dat gevoelen medegaan alleen wilde hij de zaak ook van een meer practisch standpunt beschouwen en dan kou eene bezol diging van de verpleegsters niet achterwege blijven. De beer Brninwold Riedeldr. Barnouw en dr. Blooker deden evenzeer hun stem voor salariëering hooren, maar bovendien waron zjj van moening, dat de godsdienst geen noodzakelijk element was bij de ziekenverpleging. Wij voor ons kunnen ons het best in de uitspraak vau prof. Gunning vinden. Als vermogenden door liefdezus ters worden opgepast, zien wij geen enkele reden, waarom dat kostoloos zou behoeven te geschieden. Het werk is zwaar genoeg om van hendie 't betalen kunnen zolfs een hooge belooning te vorderen. Bovendienhoeveel diaconessen zijn er nietdie wel is waar door hare op- noorden en zniden der stad hier te zamen eigen- en bnnrrijtnigen rolden over het asphalthet was een algemeen komen en gaan eene groote strooming, waarin de enkele verdween. Onverschillig trok de menigte George voorbij ieder van beu had zijne vreugde zijne zorgen ieder van hen werd door de gedachte beziggehouden Waarheen nu?-' Nooit was de groote stad hem liefde- loozer voorgekomen cUiu thans. Hij kwam langs het opera-gebouw, waar de voorstelling juist geëindigd was dichte drommen bezoekers stroomden door de smalle dearen naar buiten. Het was do twintigste voorstelling van Bath-Seba geweest. George was bevreesd bekenden tegen te komen en maakte een grooten omweg om het gebouw wandelde de Schlossbrtlcke over steeds zon der doel. Op het spaarzaam verlichte plein voor het koninklijk slotwelks zware sombere voorgevel in de dnisternis een machtigen indruk maaktebleef hij een oogenblik staan. Waarhoen nu? Do wonderlijke kalmte, het eigenaardige halfduister van zijne omgeving trok hem aan. Hij deed nog eenige schreden over hot slechte plaveisel in de richting van den linkervleugel van het slot. Daar was net geheel donkerdaar vernam men geen enkel geluid. Onder de oudehooge boomeu ston den eenige half-verinolmde banken, waarop in don zomer de kindermeisjes zaten te keuvelen terwijl de kinderen op het plein speelden. Rechthoekig op den linkervleugel van het grootsche gobonw stonden nog eenige kleinere maar niettemin deftige huizendie reeds een eorbied- waardigen ouderdom hadden bereiktzij waren afkom stig nit de eorste jeugd van de residentie en zagen er verweerd en somber uit. George was meermalen iu de nabijheid van hot slot ge weest, doch had nooit acht geslagen op dezo merkwaar dige gedenktoekenen nit lang vorvlogon eeuwen op dio steenen getuigen uit de tijden der Keurvorsten die bij het nieuwe Berlijn waarin hij leefde eu welks door tn door moderu aanzien hem altijd zoo levendig had getrof fen, volstrekt niet pasten. Hij kendo dit verborgen, scha duwrijke hoekje, midden in de keizerstad, nog niet. George nam op eene der banken plaatshet was er name iu de diaconessen-inrichting van de zorg voor de dagelijksche behoeften zijn ontheven doch wier bestaan geenszins de waarborgen voor een rnstigen ouden dag oplevert. Salariëering schijnt ons dan ook hoogst ge- weuscht, mits slechts maatregelen genomen worden, dat deze niet de hoofdzaak het eigenlijke doel der verple ging worde. Welke macht ter wereld is in staatdo vrouw tot eeno dergelijke belangeloosheid te brengen Welke in vloed vermag haar op te wekken, zooveel liefde aan het. lijdende menschdom te schonken en daarin niet te ver tragen In ons oog is de godsdienst die krachtige factor. De godsdienstwaaruit zij die door droeve levenserva ringen terneergeslagen is en als het ware met de wereld heeft afgedaan, nieuwen levensmoed put; de godsdienst die op liefde gegrondvest, in staat is om auderer harten tot liefde voor den medemensoh te ontvonken. Neemt men dien weg, dau ontrooft mon de meeste verpleogsters van haar hechtsten steun dan doet men de bron ver drogen waaraan zij haar voorbeeldig geduld te danken hebben. De geschiedenis kan dat leereu. Godsdienstige beweeg redenen schonken in 1070 het aanzijn aan de orde der Johannieters of hospitaalbroeders, bij haar ontstaan een bond van kooplieden nit Amalfidie te Jeruzalem een kerk en een Benedictijner klooster met een hospitaal voor pelgrims bouwden. In 1113 schonk de Paus hun eigen wettenwaarna vooral Raijmond Dupuis zich met de organisatie belastte. Door hem werd do ordo in drie klassen verdeeld, waarvan de dienende broeders tot het oppassen van zieken en het begeleiden van kruisvaarders zich door alle eeuwen heen grooten roem verworven hebben. De godsdienst is het ook nu nog, die do roomsch- katholieko liefdezusters doet nederzitten aan het ziekbed van protestanten on israëlieten on protestantscho ver pleegsters van aanzienlijken huizo dou moed schenkt, in do gasthuizen zonder aanzien des persoons haar ge waar deerden bijstand te verleenen. Ziet ze op het slagveld ronddwalen de lafenis en pijnstilling brengende boden van Het Roode Kruishet is haar geloof, dat haar geen enkele klacht ovor de lippen doet vloeien over hot voor haar krachten vaak niet berekende werk. Neon, godsdienst en ziekenverpleging zijn, zoo al niet onafscheidelijk, dan toch in de meeste gevallen nauw aan elkaar verbonden. Wel te verstaan godsdienst in den goeden zin des woords, niet ontaardend in dweepzucht. Groot zijn in ons land de vorderingen op het gebied der ziekenverpleging. Vooral aan dames die zich een diploma van Het Witte Kruis verwerven willen worden hooge eischen gesteld. Daardoor zijn zij dan ook de rechterhand van den geneesheer geworden eu is diens taak niet weinig vergemakkelijkt. Het pleit zeker voor het karakter van de hollandsche vrouw, dat zich voor het examen dier Noordhollaudsehe veroeniging steeds vor- scheideue candidaten aanmelden. Verpleging van hulpbehoevende zieken voorwaar, dat is een schoon en ruim arbeidsveld voor de naar een werkkring zoekende vrouw. Hoe gunstig steekt zulk een werkzaamheid af bij het alle liefde en fijngevoeligheid pikdonker en hij hoorde er geen geluid, niettegenstaande hij slechts weinige minuten verwijderd was van het gewoel der hoofdstad. Daar brandden ontelbare lichten vandaar drong een onafgebroken gedrnisch, dat door het rollen der rijtuigen en het gewoel en gejoel van duizen den ontstond nauw merkbaar tot hem door. En hior waar hij zatheerschte zulk eene geheimzinnige stilte dat hij zijn hart kon hooren kloppen. Hij had nooit ge dacht, dat hij in het midden van de groote stad zóó ge heel alleen kon zijn en was hot toeval dankbaar, dat hem hierheen had gebracht. Hier zou het hom wellicht gelukken ocnige orde te brengen in den chaos van ge- dachton, die hem bezighielden en drukten. George wist, dat hom moeielijke dagen te wachten ston den. De houding van Dr. Lohauson, die hom zoo vrien delijk gezind en Lolo bijna met vaderlijke teederheid toe gedaan was, had hem een voorproef gegeven van het geen hem bij onverschilligen en vijandig gezinden te wachteu stond. Gisteren nog zou dio edele vriend on verdeelde vreugde gesmaakt hebben, gisteren nog zou hot ceno eer voor hem geweest zijn Lolo te ontvangen thans bracht hij een offer door haar bij zich aan huis te nemen. Gisteren had hij zich nog schuldenaar gevoeld, thans was hij schuldoischer. Georgo bracht zich ook do gewaarwordingen in herin nering, die hom beheerscht hadden, toen hij aan zijn vader schreef. De vroolijko, hartelijko toon, die steedB in hunne correspondentie had geheeischt, was verdwenen. Hij had rnoeton denken over hetgeen hij zou schrijven eu over de wijze, waarop hij zijn brief zon iukleeden. Terwijl hij anders met zijn vader op de meest vrijmoedige wijze omging had hij het thans noodig geoordeeld ver ontschuldigingen te maken eu de wijze waarop zijn schrijven zou worden opgenomen hield hem ernstig bezig. Hij twijfelde wel niét aan zijn vader maar hjj had toch het gevoel, dat hunne verhouding eene andere geworden wasen als hij aan zijn broeder eu zuster aan zijne overige bloedverwanten dacht, dan bekroop hem zulk een beklemd gevoel als hij nog nooit bad gekend. Hij zag den strengen afkeurenden blik van zijn oom.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1