Binnenland. Buitenland. verstikkend discussieeren, waaraan de Vr.je Vrouwen zich deze week weer hebben schuldig gemaakt, Up den zelfden dag, waarop een breede rij van verpleegsters met de mannen der wetenschap in het Wilhel mi na-gasthuis beraadslaagde over de middelen ten nutte van het .ij- dende menschdomhad mej. Mina Drucker den moed eene bijeenkomst van hare volgelingen uit te schrijven om te debatteeron over de vraag: »Aan wien ligt de schuld, dat de man over de vrouw heerscht Met een vuur een betere zaak waardig verdedigde daarin me vrouw Meulman de stelling, dat do vrouw den huldigen toestand aan zichzelf te wijten had, omdat zij bij hare opvoeding den jongen veel grooter vrijheid liet dan het meisje terwijl daarentegen mej. Drucker de schuld op Adam schoofdie zich in het Paradijs de heerschappij eigenmachtig had toegeëigend. Dit hoogst belangrijke vraagstuk (sic werd op den bewusten avond nog met tot oplossing gebracht, zoodat men er nog wel meer van k2Xii langer .til te.ataan .ill® -ij onze aandacht schonken aan het besluit, dat dezer dagen door den amsterdamschen gemeenteraad m uk Duinwater-maatschappij is genomen. Dit onzen brief die den 4 September werd opgenomen, zullen onze lezers zich nog wol herinneren, dat deze Maatschappij is <tbK«1 tot den aanleg van nieuwe werken over te gaan en 'zij' zich tot den gemeenteraad wendde met het verzoek haar het verkrijgen van de benoodigde gelden mogelijk Ïe maken door 2 besluiten, dat de gemeente of de ui te geven nieuwe obligatiën wilde garandeeren of zelve het vereischte bedrag tegen 3 2/0 W1' vendien werd om de vergunning tot uitbreidin van het gebruik van Vechtwater gevraagd. Het dagelijksch be stuur, waarschijnlijk geïmpressioneerd door de dreigende mogelijkheid, dat Amsterdam, bij tegenwerking der Maat Splj op een goeden dag van water verstoken kan worden, achtte zich niet verantwoord, omtrent dat ver zoek een afwijzend praeadvies uit te brengen en stelde daarom voor, de aanvrage door eene commissie te laten 0nüerZvÏtegenwoordigers der burgerij waren daarover slecht te spreken. Zij vonden dat de Duin wate-maat- schappij zich heel gemakkelijk afmaakte van de moeilijk heden waarin zij door het met nakomen vanlaar® verplichtingen was geraakt. Mr. van Nierop had gewild, dat althans eerst overleg gepleegd ware met de aandeel houders want alleen dan zou het verzoek overwogen kunnen worden. Dat deze sproker m dat geval de ge meentekas in de bres zou willen laten springer1, is met waarschijnlijk, onraadzaam als hij t ac 0, debiteuren geld te leenen. Evenmin achtte de heer Heineken de aanvrage eene overweging waard, want t sprak wel vanzelf, dat de raad geen premie zou stellen op het bedrijf van in gebreke blijvende concessiona rissen. Voor het verzoek tot uitbreiding van ie watergebruik was het oogenblik zeker al heel ongeluk g gekozen, nu de Vecht door cholera-lijders besmet is ge worden. Alleen de groote behoefto aan dit water maakt 't verklaarbaar, dat de aanvoer daarvan nog met ge e 1 is afgesloten. Het praeadvies van b. en w. werd dan ook mot op 3 na algemeens stemmen verworpen en daar entegen de opdracht aan het dag. bestuur geschonken om maatregelen voor te stellen voor het geval dat de Duinwater-maatschappij niet aan hare verplichtingen kan voldoen. Wie zich op een onpartijdig standpunt plaatst, zal moeten erkennen, dat de gemeenteraad zelf voor een deel de schuld draagt van de gerezen moeilijkheden. Hij toch was het, die indertijd de Duinwater-maatschappij te^en haar zin den aanleg van een Vechtwaterleiding heeft opgedrongen. Ook toen wist men reeds, aan welke gevaren men daardoor de hoofdstad blootstelde. In het Er wachtte hem eene harde strijd En dan de kennissen De eene zon niets meer met hem te maken willen heb ben de andere zich meegaande toonen en kon hij zich over eerstgenoemde niet beklagen, laatstgenoemde moest hij zelfs dankbaar zijn. Iedereendie morgen nog op gelijken voet met hem wilde omgaan als gisteren had reeds aanspraak op zijne dankbaarheid. Zijne verhouding tot zijne familie, tot zijne vrienden, zijne kennissen tot iedereen was anders geworden. Hadden zich allen dan van hem afgewend of had hij zich teruggetrokken En hadden die anderen ongelijk? Had hij al men gelijk Wias hij werkelijk het slachtofferhet onschuldige slachtoffer van het algemeene vooroordeel Hij was te eerlijk om op die vraag toestemmend te antwoorden. Hij erkende veeleer eene daad te hebben bedreven die de wereld veroordeelen moest. De wereld bekommerde zich nu eenmaal niet om de beweegredenen die aanleiding tot de daad hadden gegeven. Welnu hg was bereid de strafdie hem opgelegd zou worden te ^ju'hadden al die andereu gelijk, hij kon zich zeiven toch geen ongelijk geven. Hij kon het niet 1 Hij had Lolo zóó waarachtig, zóó innig lief, als ooit de eene mensch de anderen had liefgehad. Zij zij alleen bracht licht en leven in zijn bestaan zonder haar zag hij slechts den zwarten nacht in het verschiet. Omdat zij, als een onervaren kiud, met wetende wat zij deed een stuk onderteekend en een »ja uitge sproken hadwaarvan zij de gewichtige gevolgen met had beseft? Omdat zij hare hand gereikt had aan een man die alleen eene vrouw zocht om zijn huis houden te voltooien en het mooieverstandigevroo- lijke meisje daarvoor geschikt geoordeeld had Aan een man, die haar nooit liefgehad, die nooit hare waarde gekend had en innig blijde was wanneer hij zich kon onttrekken aan den druk dien hare meerderheid hare voornaamheid op hem uitoefendeaan een mandie in eene Julie Lessen zijne gelijke vond Neen dat zou hem niet beletten Lolo waarachtig en innig het te heb ben al kwam de geheele wereld er ook tegen op Het bewustzijn van zijne liefde gaf hem in deze ern stige oogenblikken eene zeldzame krachthij voelde zich veilig, al kraakte en barstte ook alles om hem heen. al opende de grond zich ook aan zijne voeten. Eu bij had die kracht, dat vertrouwen noodig want thans had hij bet lot van eene andere aan het zijne verbonden. Er mocht dan ook van komen wat wilde, Lolo s ver trouwen in hem zou nimmer worden beschaamd Wordt vervolgd. rapport eener destijds benoemde commissie werd uitdruk kelijk verklaard: »Bij het Vechtwater heeft men reke ning te houden met eene geaardheid, die bij het duin water naar menschelijke berekening nimmer aanwezig zal zijn. Het kan nameljjk gebeuren, dat onreine stoffen in opgelosten vorm of wel levende organismen bepaal delijk kiemen van sommige infectie-ziekten, aan het proces der natuurlijke zuivering of der zand-filtratie ontsnappen en in het ten gebruike bestemde water behouden blijven. Hoe gering nu ook de waarschijnlijkheid daarvan is onder gewone omstandigheden, ontbreekt voorshands het bewijs, dat zulks ni-t metterdaad kan geschieden. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat, mocht het piaats grijpen, het Vechtwater in de woningen eene bron van besmetting kan worden." Ondanks die waarschuwende woorden werd de Duinwater-maatschappij genoodzaakt, hare prise d'eau nabij Nichtevecht te kiezen. Meerdere millioenen werden door haar daaraan ten koste gelegd en haar aandringen op vermeerderd gebruik vau Vecht water is derhalve niet zoo geheel ongemotiveerd. Even begrijpelijk is het echter, dat daaraan door het cholera- gevaar niet kan worden voldaan. Waarop moet het uitloopen, als de Maatschappij in gebreke blijftaan de bevolen werken uitvoering te geven Evenals zoovele Amsterdammers hebben ook wij ons deze vraag gesteld en, om daarop een antwoord te kunnen geven, het Gemeenteblad van 1885 opgezocht, waar in de bepalingen der concessie werden opgenomen. Eenigs- zins voor de hand ligt de toepassing van art. 9, dat luidt: Indien blijkt, dat de aanvoer van het water uit eene der beide bronnen of de drukhoogte, waaronder het geleverd wordt, niet voldoende is, of dat de hoedanigheid van het water niet voldoet aan de gestelde eischen, als ook wanneer wegens bijzondere omstandigheden het ge bruik van het Vechtwater als drinkwater gevorderd wordt, moet de maatschappij, met den meest mogelijken spoed, zoodanige werken maken of maatregelen nemen, als door burgemeester en wethouders noodig zullen wor den geoordeeld. Wanneer de Maatschappij in gebreke blijft hieraan te voldoen, ziju burgemeester en wethouders gemachtigd, op hare kosten deze werken te doen maken of deze maatregelon te nomen. De Maatschappij is ver plicht, de voor hare rekening gemaakte kosten binnen 8 dagen na daartoe te zijn aangemaand, ten kantore van den gemeente-ontvanger te voldoen." Wordt door b. en w. van deze bepaling gebruik gemaakt, laten zij de bestaande kanalen verdiepen, laten zij een tweede duinwaterleiding in het terrein ten zuiden van het Noordzee-kanaal aan leggen en presenteeren zij daarna een wissel aan de Duinwater-maatschappij ten bedrage van omstreeks 61/2 millioon gulden, dan zal deze naar alle waarschijn lijkheid niet gehonoreerd kunnen worden. Volgt alsdan eene failliet-verklaring der Maatschappij, zoo wordt art. 30 van kracht, waar gezegd wordt: Indien de Maat schappij in staat van faillissement of kennelijk onver mogen wordt verklaard, vervalt de concessie en met haar het recht van beschikkingdoor de gemeente aan de Maatschappij op hare eigen en erfpachtsgronden, werken, gebouwen en inrichtingen, tot de Vecht- en Duinwater leidingen behoorende, gegeven. De gemeente treedt alsdan, zonder eenigen vorm van proces en zonder eenige schadeloosstelling aan de Maatschappij verschuldigd te zijnin het bezit en beheer van alle gronden werken, gebouwen en inrichtingen voor exploitatie en administratie, tot de Vecht- en Duinwaterleidingen be hoorende en door haar ter beschikking van de Maat schappij gesteld, van het buizennet, in één woord van al wat voorkomt op de staten, in art. 27 vermeld met uitzondering van de gronden, welke niet aan de gemeente in eigendom of erfpacht zijn overgedragen en van de werken, gebouwen en inrichtingen op die grondenzij wordt bij deze bevoegd en gerechtigd verklaard, zich alsdan in dat bezit en beheer te stellen." Naar gefluisterd wordt, willen sommige leden van den raad het geschil zoo ver laten komen. Het is echter voor het oogenblik niet aan te nemen, dat de meerderheid van den raad in dit opzicht zal willen meegaan. Veeleer verwacht men, dat art. 23 zal worden toegepast, waarbij aan de gemeente de bevoegdheid is verleend, de concessie op een vooraf te bepalen tijdstip in te trokken, onder voorwaardedat zij aan de maatschappij een som van f 2.769.500 betaalt. Dit bedrag werd vastgesteld toen de aandeeleu der Maatschappij tot eene kunstmatige hoogte waren opgedreven, zoodat deze oplossing voor de tegenwoordige aandeelhouders verre van uadeelig zou zijn. Daartegenover staat evenweldat de ingezetenen dan geen gevaar loopen, ook maar een enkel uur het onmisbare duinwater te moeten ontberen. Dat het voor stel van b. en w. in deze quaestie met spanning wordt afgewacht, behoeft na het bovenstaande zeker geen betoog. Wat de Amsterdammers wel zeggen van de Tweede Kamer, die zich de vrijheid veroorloofd hoeft, de ont eigeningswetten ten behoeve van den bouw eener nieuwe beurs te verwerpen Bijna algemeen heeft het de ergernis opgewekt, dat de Landsvaders zich geroepen geacht heb ben, zich met de financiën der hoofdstad in te laten. Men meentdat de vertegenwoordigers der amsterdamsche burgerij bij het nemen van besluiten wol behoorlijk reke ning zullen houden met de draagkracht der ingezetenen en de Tweede Kamer haar voogdijschap over Nederlands eerste stad niet had behoeven uit te strekken. Hier is blijkbaar gekwetste majesteit in het spel. Want in zijn hart is menig Amsterdammer dolblij, dat men op het Haagsche Binnenhof voorkomen heeft, dat de belasting schuldigen ook weldra nog de rente zouden moeten op brengen van de millioenen, voor een nieuwe beurs benoo- digd. Wij hebben hier vooreerst genoeg van den fiscus. Te Hamburg werden van den 11 op den 12 19 ziekte en 2 sterfgevallen aan cholera aangegoven. ITAIiIB. De Koning heeftmede uit naam zijner gemalin den minister-president een telegram gezonden inhoudende hun beider besluit om geen geschenk aan te nemen bij gelegenheid van hun zilveren bruiloft op 22 April 1893 en het verzoek om de reeds bijeenge brachte gelden te bestemmen voor liefdadige doeleinden. OOSTENRIJK HOIVGAKIJE. Te Weenen is de democraat Kronawetter met 3869 stemmen gekozen tot lid van den oostenrijkschen Rijksraad tegen 1005 stemmen op den christolijk-socialistischen candidaat. De anti-semitisch-duitsche candidaat bekwam slechts 78 stemmen. TEREEKICIDE STATES. De Columbusfeesten namen den 19 een aanvang. Een reusachtige studenten optocht trok door de, op schitterende wijze versierde hoofdstraten en voorbij den vice-president Morton. Op eene groote tribune waren eenige duizenden jonge meisjes zoodanig opgesteld dat zij door hare kleeding de banen en sterren der amerikaansche vlag vertoonden. Do stu denten uit Harlen verscheurden een engelsche vlag, welke ontplooid was voor het magazijn van een engelschman die geweigerd had de amerikaansche vlag uit te steken. BELOIE. Te Antwerpen heerschte in het arme gedeelte van de straat Krodenburgwaar sedert drie dagen eenige cholera-gevallen voorkwamen groote op winding Den 11 trachtte eene volksmenigte zich te verzetten tegen de onmiddellijke overbrenging van een lijk naar het kerkhof. De politie moest tusschenbeide komen om de orde te herstellen. DIHTSCHEAAO. Een werkman en zijne vrouw te Hamburg beschuldigd van het verkoopen van door cholera besmette kleerenwaardoor 3 personen zgn overleden zijn onderscheidenlijk tot 30 en 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Tweede Hamer. Den 11 is nog medegedeeld, dat de heeren Smeenge, Löben Seis, van der OijeRoessingh en Pijttersen benoemd waren tot leden der commissie voor de verzoekschriften en de heeren de Beaufort (Amsterdam), van Delden, van der Kaaij, van der Feltz en A. Mackaij tot rapporteurs over de algemeene beschouwingen over do Staatsbegrooting. Tot rapporteurs over de begrootings-hoofdstukken zjjn benoemd Buitenlandsche Zaken de heeren v. Bylandt, Boreel, Beelaerts, Karnebeek en Brantsen Justitie de heeren Levy, Hartogh, Harte, Rink en Bevers Binnenlaudsche Zaken de Beaufort (Wijk), Zaaver, ee- gens, de Geer en Mutsaers. De verpleegden der Prins Hendrik Stichting te Eg- mond aan Zee hebben aan den groothertog en de groothertogin van Saksen Weimar een pracutigen ruiker gezonden met een lang wit satijnen lint. waarop in gou den letters »de verpleegden der Prins Hendrik Stich ting te Egmond aan Zee. Aan hun konink. weldoeners. 1892." Het wetsontwerp tot wijziging van artikel 469 van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, dezer dagen bij de Tweede Kamer ingekomen, strekt om zoo veel mogelijk te voorkomen gevallen, die zich dikwerf bij executorialen verkoop van roerende goederen voordoen, ui. dat die verkooping onmogelijk wordt gemaakt, door dat eenigen steeds voortgingen met opbieden op hetzelfde ten verkoop aangeboden voorwerp, zoodat er geen einde aan kwam en de toewijzing aan den meestbiedende niet kon plaats hebben, waardoor de executie geheel werd Door de nu voorgestelde wijziging zal de deurwaarder de bevoegdheid erlangen bij elk bod depót van de gebo den som te vorderen, welk depót onder zijne berusting blijft, tot de verkooping is afgeloopen. Wie niet aan dien eisch voldoet, wordt als kooper geweerd. De gemeenteraad van Callantsoog heeft in hare vergadering van Zaterdag, den 8, het traktement van het°hoofd der school aldaar, den heer J. Vis, met f 50 verhoogd en dus van f 800 op f 850 gebracht. Bij kon. besluit van den 7 is herbenoemd tot kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Schagen de heer C. J. Plomp en in Haarlem de heer mr. A. Kist. Te Rotterdam zijn van den 2 tot den 8 66 overle denen aangegeven in geen der voorafgaande weken van 1892 was de sterfte zoo gering geweest. In de week van 3 op 9 Januari en van 10 op 16 Januari stierven er 170 personen en van 14 tot 16 Augustus 68. Volgens het den 8 op de algemeene vergadering der Nederlaudsche Heidemaatschappij uitgebrachte jaar verslag had de Maatschappij op 1 October 27 afdeelingen en 67° correspondentschappen tellende 102 begunstigers en 1932 leden. Tot commissarissen werden herkozen de heeren J. Bieruma Oosting te Oranjewoud, L. Meijer te 's-Heerenbergmr. W. H. de Beaufort te Leusden en W. A. Hattinga Raven te 's-Gravenhage en gekozen voor den heer J. E. Scholten te Groningen, die bedankt had, de heer mr. B. van Rooijen te Groningen en voor den heer Jules Magnee, overleden, de heer mr. O. van Beerenbroek. Bij kon. besluit van den 9 is benoemd tot lid van de Algemeene Rekenkamer van Ned. Indie de heer J. Jon ker, thans secretaris van dat college. 1 Den 9 is te ïuldscharwoude door een onge lukkig toeval de vrouw van J. L. in eene sloot geraak en verdronken. Uit de latere berichten blijkt, dat den 10 des nachts te één uur de stoomboot Veehandel IV, eigenaar de neer P. Bruinsma, tengevolge van het stormweder in zinken den staat de haven te Lemmer binnen gekomen en kort daarna gezonken is. Zij was den 9 van Purmerend ver trokken, 0. a. geladen met 62 voor duitsche rekening aangekochte kalf koeien. Van dit vee zijn ongeveer stuks verdronken, waarvan nog 21 in het ruim der boot aanwezig waren. Aan het beleidvol optreden en de be kwame zeemanschap van den stuurman S. Rientsma 1 het te danken geweest, dat de boot de haven nog binnen gekomen is en daardoor geen menschenlovens te b®treare zijn. Van het vee op de stoomboot Veehandel 111. ni 80 stuks van Purmerend vertrokken, stierf ééne koe; overige beesten hadden veel geleden van koude en ze Wa_^r Te Weesp zijn den 10 drie koeien in de weide beschikt op een verzoek der afdeeling Zwolle van l a moninm om vaststelling van een minimum- oon bestekken van aanbesteding. Den 10 ia te Maastricht een rangeerder onder trein geraakt en onmiddellijk gedood hij laat eene vro met acht kinderen na. „„ïHVur- De heer J. Westenberg van Kaandanitegel!) tijd benoemd tot onderwijzer aan de O. S. te UWg en aan de Fransche school te Beverwijkheef

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2