De Drang naar let tóen. No. 124. Vier en Negentigste Jaargang, 1892. ZONDAG 1(> OCTOBER. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. Binnenland. FEUILLETON. SCHE COURANT Dezo Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer: 3. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Tweede Kanier. Verbetering van de Berkelde Schipbeek en de Hegge. De commissie van rapporteurs voor het wetsontwerp van gemelde strekking, haar eindverslag uitbrengende, heeft daarin de aandacht gevestigd op de tegenstrijdig heid, die in de memorie van toelichting en in de memorie van antwoord hoerscht ten aanzien van de beteekenis eener beslissing over dit ontwerp, met het oog ook op de verbetering van de rivier de Vecht. Zij morkt op, dat het standpunt des ministers hier niet met volkomen helderheid blijkt. Zij zou het toejuichen, indien de minister alsnog zekerheid dienaangaande kon geven, daarbij aan- teekenende, dat het beginsel, gelijk dat in de memorie van toelichting werd aangegeven, haar het eenig juisto voorkomt. Immers de samenhang, die bestaat tnsscheu de stroomgebieden der drie bii dit wetsontwerp genoemde riviertjes met dat van de Vecht, en het feit, dat bij uitvoering dor voorgenomen werken de Vechtstreek be zwaard wordt om de gebieden van Berkel, Schipbeek en Regge behulpzaam te zijn, maken het noodzakelijk g e- lijktijdig in beginsel te beslissen omtrent de hulp, aan elk der vier,rivieren to verstrekken. Naar de eenparige meeniug der commissio (de heeren van Delden, A. van Dedem, v. d. Borch v. Verwolde, van Alphen en Conrad) was het wenscbelijk te achten, dat aan dit feitelijk verband tusschen de voordracht ten aanzien van Berkel, Schipbeek en Reggo en de plannen des ministers ten opzichte van de Vecht, door eeno aanvulling van het wetsontwerp zelf werd uitdrukking gegeven, te meer nu op de Staatsbegrooting voor 1893 geeno gelden voor de verbetering van de Vecht, zij hot slechts bij wijze van memoriepost, worden aangevraagd. In hare vergadering van don 12 heeft de Harmonie kapel van Scliagcn besloten, haar 25jarig bestaan in 1894 met een openbaar feest te vieren. De wensch werd uitgesproken een algemeen nationaal concours te houden. Het bestuur is opgedragen, in de Meivergadering van 1893 in dien geest voorstellen te doen, waartoe het dit jaar de noodige gegevens kan verzamelen. Tevens werd besloten, het volksconcert, dat reeds uitgesteld was, Zon dag den 16 niet te doen plaats hebben. In den nacht van den 12 op den 13 is te Breda de overoude herberg en uitspanningsplaats Het Duiteuhnis, gelegen aan den straatweg naar Princenhage, afgebrand van den inboedel kon slechts zeer weinig gered worden. De vrijwillige oefeningen in den wapenhandel, uit gaande van den minister van oorlog, hebben te War mcnliulzenonder leiding van een officier en onder officier, een aanvang genomen. Als terrein dient daartoe de kolfbaan van »do Moriaan". 19 Jongelieden hebben zich aangemeld, waarvan het grootste deel reeds is toe- 43) gelaten. Aan de oefeningen is een theoretische cursus verbonden; beide cursussen loopen tot einde Februari. Met 25 van de 29 uitgebrachte stemmen is te Warmcnlitiizen tot hoofdingeland voor Geestmer- Ambacht, van wege de banne Warmenhuizen, gekozen de heer P. Frans Pz. De heer P. Sijbolts, proponent te Hoogkerk heeft voor het beroep naar de doopsgezinde gemeenten te West- en Oost-Qraftdijk bedankt. Wijlen C. baronesse van Sytzamaonlangs te Leeuwarden overleden, heeft f 20000 vermaakt aan het aldaar op te richten nieuwe Diaconessenhnis. Men schrijft ons Zondag den 6 November, zal de zangvoreeniging Euterpe" van Scliagen in het lokaal van den heer G. Slotemaker te Oudkarspel een concert geven, dat ongetwijfeld de aandacht zal trekken, daar Euterpe als zangvereeniging zeer goed staat aangeschreven. De heeren C. V. Gerritsen, Amsterdam, voorzitter, Z. van den Bergh, Delft, I. Boer Hz., Utrecht, F. Kap- teiju, Hoorn, P. Nolting, Amsterdam, Th. de Rot, Rot terdam, L. Sampon, Groningen, W. F. Stoel, Alkmaar, B. L. Tijdeus, Nieuw-Beerta, W. P. Zeilmaker, Schrans- Leeuwarden en Ch. R. Kouveld, Amsterdam, secretaris, werden onlangs tot eene commissie benoemd tot het maken van een ontwerp-reglement voor een Badlcalcn Hond. In de artikelen 1 en 2 vau het nu verschenen ontwerp wordt het doel van den Bond als volgt omschreven De bond stelt zich ten doel het eendrachtig optreden in Nederlaud te bevorderen van allon die eene herziening van ons Staatswezen in democratischen goest op de vol gende grondslagen zijn toegedaan I. gelijkstelling der meerderjarige Nederlanders ten aanzien vau de uitoefening van Staatsburgerlijke rechten; II. bestrijding van de sociale afhankelijkheid en ver hooging van hot stoffelijk en zedelijk welzijn der niet en minder vermogenden, door a. afschaffing van die wettelijke bepalingen welke opeenhooping van kapitaal in do handen van onkelen bevorderen; b. invoering van wetten die: 1°. met eerbiediging van hot beginsel van het per soonlijk bezit, de uit dat bezit voortvloeiende bevoegdheden binnen engere grenzen beperken en eene meer gelijk matige verdeeling van het maatschappelijk inkomen in de hand werken; 2°. de nadeelige gevolgen der werking van vraag en aanbod op de arbeidersmarkt zooveel mogelijk tegengaan. Te dien einde beoogt do bond in de eerste plaats ver wezenlijking van het volgende program. I. Algemeen kiesrechtmede ter voorbereiding van algemeen stemrecht. II. Een kiesstelsel dat de vertegenwoordiging ook der minderheden zooveel mogelijk waarborgt. III. Afschaffing der Eerste Kamer. IV. Een regeling van het arbeidscontract ten einde a. te voorkomen overmatigen of onvpldoend betaalden loonarbeid door porsonen van beiderlei kunne; HOOFDSTUK XXII. George was niet voor vier uur 's morgens ingeslapen. Om halfnegen stond hij reedsgeheel gekleed gereed om nit, te gaan bij de deur van zijne woning. Hij had zijn knecht meegedeeld, dat hij zich naar don advocaat Felix Quintus begaf en niet wist hoe lang hij zou uitblijven. In elk geval kwam hij onmiddellijk na dat bezoek weer te huis. Op de trap ontmoette hij Jeanden huisknecht van de Wilprechts, die hem een brief overhandigde. Verrast brak George het couvert open waarop hij onmiddellijk Stephanie's langwerpige, engelsche letters had herkend. Het couvert bevatte een visitekaartje van Stephanie waarop het beleefdo verzoek was geschrevenbijgaand gesloten briefje aan mevrouw Lolo Ehrike ter hand te stellen. George verzocht Jean zijne beleefde groeten aan «me vrouw" over te brengen met de boodschapdat hij aan het verzoek van «mevrouw" onmiddelljjk zou voldoen. Jean nam beleefd den hoed af en ging met snelle schre den naar de Thiergartenstrasse terug. George gaf het briefje persoonlijk aan de woning van den dokter af, maar deze had juist zjjn spreekuur, zoo dat George het niet waagde hem te storen noch naar de gezondheid van Lolo te informeeren. Hij moest in het salon van den hem bekenden, bijna bevrienden rechts geleerde lang wachten. Do advocaat lag nog te bed. Lachend, frisch geschoren, trad Quintus eindelijk bin nen. De knecht, die het ontbijt had binnengebracht, had reeds daardoor zijne komst aangekondigd. Felix Quintus was in de eerste morgenuren zeer op zijn gemak gesteld en verscheen dan ook in chambrecloak en pantoffels. «Wat voert u zoo bij nacht en ontijd tot mij?" vroeg hij, terwijl hij George de hand reikte. «Vóór wij echter tot de zaken overgaan wilt gij zeker wel met mij ont- bjjten «Dank u, ik heb reeds ontbeten." «Dan zult gij mij toch zeker wel toestaan, dat ik oen weinig krachten opdoe voor de vermoeienissen des daags Vacuus venter «Zeker, zeker, doe alsof ik er niet was." De advocaat schoof George een kistje sigaren toe schonk zich een kop thee in en liet zich door George's verhaal volstrekt niet in zijn outbijt storen. Hij bezat do bijzondere gave om alles van den lichtsten kant te beschouwen. Al etende vroeg hij naar deze en gene bijzonderheid, die hem noodig scheen voor eene juiste beoordeeling van het geval. Intusschen lag er op zijn joviaal gezicht eeno zeer ernstige uitdrukking. George had zijn verhaal en de rechtsgeleerde zijn ont bijt geëindigd. Quintus voegde den mond af, maakte van het servet een bal, dien hij naast zich neerlegde, stak langzaam en mot zichtbaar welgevallen eene sigaar aan, deed eenige krachtige trekken en nam daarna plaats in een gemakkeiijken stoel, terwijl hij de beenon kruise lings over elkander sloeg. «Is dat dus do quaestie?" zei hij eindelijk. «Aangenaam is zij niet, maar onder de onaangename is zij toch niet van de ergsto soort. Er zijn geon kinderen, partijen zijn het over de hoofdzaakdat het huwelijk ontbonden moot worden, eens; naar mjjue meening zal dat dus niet met veel moeilijkheden gepaard gaan. Ehrike zal wel voor rede vatbaar zijn, indien hij verneemt, dat wij hem zoo veel mogelijk znllen ontzien. Wij zullen hem niet door lastige vragen in verlegenheid brengen en van onzen kant niets moer eischen dan dat hetgeen gisteren is voorgevallen, niet onder de redenen voor de echtschei ding worde opgenomen en er dus slechts gesproken wordt van kwaadwillige verlating. Voor de zaak blijft dat hot- b. te verhinderen eiken arbeid van kinderen welke schadelijk is voor hnn lichamelijke of geestelijke ont wikkeling; c. te waken voor gezondheid en veiligheid in fabrieken en werkplaatsen; d. te voorkomen dat arbeiders, wier arbeidskracht door ouderdom ziekte of ongeval is verminderd of te loor gegaan, afhankeljjk worden van openbare, kerkeljjke of particuliere liefdadigheid e. te zorgen, dat de rechten der arbeiders niet minder dan die der werkgevers zijn gewaarborgd. V. Dadelijke voldoening door de overheid aan de sub. IV gestelde eischen wanneer zij zelve direct of indirect als werkgeefster optreedt. VI. Vervanging en beperking der armenzorg door verplichte verzekering tegen de gevolgen van ziekte invaliditeit, ouderdom, werkeloosheid. Concentratie van armenzorg. Zorg van de overheid voor voldoenden onderstand van hulpbehoevenden, zoo dikwijls die niet of niet voldoende wordt verstrekt door de kerkelijke en particuliero lief dadigheid. Ontheffing der gemeenten van overmatigen en onge- lijken druk der armonzorg. VII. Maatregelen van overheidswoge voor botere huis vesting der niet- of mindervermogenden. Scherpor toezicht togen vorvalsehing van levensmiddelen. Opheffing van het staatsbelang bij en krachtige be strijding van drank- en opiummisbruik. VIII. Invoering van leerplicht. Oprichting en instandhouding van openbare lagere scholon on herhalingsscholen, en verschaffing van ambachts- en landbouwonderwijs door den Staatoveral waar dat noodig is. Kosteloos onderwijs voor onvermogenden. Proportioneele schoolgeldheffing met afschaffing van de indoeling der scholen naar het schoolgeld, bij alle open bare inrichtingon van onderwijs. Dienstbaarmaking van de lagere school door den Staat ook aan de lichamelijke ontwikkeling der kinderen. IX. Belasting naar draagkracht. Daartoe is in do voornaamste plaats noodig invoering van een progressieve rijks-inkomstenbelasting, waarbij zooveel mogelijk rekening wordt gehouden met de bronnen, waaruit het inkomen voortvloeit; afschaffing dor accijnsen op levensbehoeften; invoering van progressio in do successie-belasting. X. Algemeene oefenplicht, met beperking der uitgaven voor leger en vloot tot het onvermijdelijke. XI. Volledige scheiding van Kerk en Staat. XII. Eenvoudige eu goedkoope rechtspleging. Administratieve rechtsspraak. XIII. Ongeschonden handhaving der vrijheid van ver- eeniging en vergadering. XIV. Wettelijke regeling van het landbouwcrediet opheffing van het heerlijk jachtrecht; verbetering der rechts verhouding tusschen eigenaar en gebruiker van het land; herziening der wetgeving op den grondeigendom en op het notariaat. zelfde en Ehrike kan er volstrekt geen belang bij heb ben haar nog pijnlijker te maken dan zij reeds is. Ik zal hem verzoeken bij mij te komen en aangezion wij niet de minste geldelijke aanspraken maken, hoop ik hem zelfs zóó te zullen bepraten, dat wij als klagers tegen hem kunnen optreden. In den loop dezer week zult gij van mij hooren.Wanneer vertrekt mevrouw Lolo uit Berlijn?" «Ik denk, nog hedenavond." «Dat is goed. Hoe eerder hoe beter. En waar gaat zij heen «Naar Elberfeld naar mijne familie." «Voortreffelijk! En gij blijft hier?" Ja zeker." «In alle opzichten uitstekend." Nu dan, doe mijne groe ten aan de schoone mevrouw Lolo en zeg haardat ik mij met den grootsten ijver en waarachtige belangstel ling tot hare beschikking stel. Do heoron namen op de vriendschappelijkste wijze af scheid. Toen George langs de woning van den geheimraad Lohausen kwam, zag hij, tot zijne niet geringe verba zing Stephauie de trap afkomen. Jean liep voor haar uit en opende het portior. Terwijl zij instapteontdekte zij den musicus en knikto hem vriendelijk toe, nog vóór hij den tijd had gehad zijn hoed af te nemen. Toen zij hem voorbijreed, boog zij zich voorover en groette nog maals. George keek haar verbaasd na. Zij kwam van Lolo. Gisterenavond nog, onmiddel lijk nadat Wilprecht haar opgewonden het voorgevallene had meegedeeldhad zij, glooiende van verontwaardiging, eenige regels aan Lolo geschreven. Zij had eene hef tige scène met haar echtgenoot gehad en hem openlijk verweten, dat hij zich schandelijk had gedragen. Tegen over haar behoefde hij niet don verontwaardigde te spelen! Hij had slechts gehandeld uit lage wraakzuchtomdat hij door haar afgewezen was, uit ellendige jaloezie zij schaamde zich tot in het diepst harer zieldat hij zoo iets had kunnen doen. Zij wilde ook in geen ge val den schijn op zich laden alsof zij do medeschuldige was en zou integendeel openlijk verklarendat

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1