De Drang naar liet Westen. No. 125. Vier en ïtfegentigste Jaargang. 1892. WOENSDAG 19 OCTOBER. Buitenland. FEUILLETON. Mond- en Klauwzeer onder het Vee. ALK1AARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f O,O0. Telefoonnummer: Prys der gewone Advertentiën: Per regel j 0,15. Groote letters naar plaatsruimto. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden de volgende, door den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie aan hem medegedeelde circulaire van den Minister van Binnen- landsche zaken 's Gravenhage, 29 September 1892. »Naar aanleiding van het voorkomen van het mond- »en klauwzeer in den laatsten tijd onder het vee in »sommige gemeenten van Limburg, Zuid-Holland en •Zeeland, heb ik de eer Uwo aandacht te vestigen op •het belang dat voor de veehouders, vooral voor hen •wier vee geweid wordt in de nabijheid van besmette •streken, gelegen is in eene spoedige opstalling van hun •vee, aangezien de smetstof van genoemde veeziekte zich, •blijkens de ervaring, zeer snel van de eene weide naar •de andere kan verspreiden." Diensvolgens heb ik de eer UHEG uit te noodigen •de Burgemeesters in Uwe provincie aan te schrijven, •dat zij de veehouders in hunne gemeenten dit jaar in •hun eigen belang trachten te bewegen tot opstalling •van hun vee, zoodra de belangen van hun bedrijf zulks •maar eenigszins toelaten." Voor die gemeenten waar, of in den omtrek waarvan, •mond- en klauwzeer voorkomt, zij bijzondere aandrang •aanbevolen." Alkmaar, den 15 October 1892. De Burgemeester voornoemd, A. MACLAINE PONT. Vergunning (Drankwet.) BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algomeene kennis, dat aan hen vergunning is gevraagd door BERNARDUS DE WIJS, wonende alhier, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan het Scharloo wijk E No. 20, welke vergunning thans ten nam6 staat van H. HEMESATH. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 October 1892. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. Den 13 is in Henegouwen onder de mijnwerkers weder eene werkstaking uitgebroken. On geveer 5000 werklieden hadden den 14 het werk gestaakt. Alle cholerabarakken te Antwerpen zijn ledigde zieken zjjn hersteld ontslagen. De quarantaine voor het geen uit Amsterdam en Rotterdam komt is tot 12 uren verminderd. DIJITSCHIiAlVD. Te Hamburg werden van den 14 des middags tot den 15 des middags aangegeven 24 nieuwe ziekte- en 6 sterfgevallen aan cholera, waarvan op den 14 respectievelijk 18 en 6. Van den 15 tot den 16 10 ziekte- en 3 sterfgevallen en van den 16 tot den 17 6 ziektegevallen en 1 sterfgeval. Tot den 15 waren 44) o Na een langen langen nacht had Lolo met groote ver bazing, tegen den morgenStephanie's brief ontvangen en met grootere verbazing gelezen. Hij luidde Thiergartenstrasse. Maandag. Middernacht. Waarde vriendin Het is mij eene behoefte u te zeggen hoezeer ik het betreur, dat de naam, dien ik draag, betrokken is in de onverkwikkelijke zaak, die u thans bezighoudt. Ik voor zie dat de hulp van eene vrouw van ondervinding u thans nuttig kan zijn. Er zijn wellicht zaken te regelen, die zelfs de beste vriend niet kan ten uitvoer brengen die aan de meest vertrouwde dienstbode niet kunnen wor den opgedragen. Ik verzoek u daarom mijne diensten aan te nemen. Vrees niet, dat ik opzie tegen onaange naamheden. Gaarne en geheel stel ik mij tot uwe be schikking. Uwe u zeer toegenegene Stephanie Wilprecht" Lolo las den brief nog eens. Zij schudde het hoofd. Dat had zij van Stephanie niet verwacht. Nadat Lolo den geheimraad en diens vrouw met Ste phanie's aanbod had bekend gemaakt, was men gemeen schappelijk van oordeeldat zij er gebruik van moest maken Lolo schreef dan ook onmiddellijk eenige regels om haar te bedanken en verzocht haarzoodra hare bezigheden zulks toelietenbij de Lohausens- te komen 17962 gevallen voorgekomen waarvan 7598 met doode- lijken afloop. Op de scholen te Hamburgwelke weder heropend zijnmag niet anders dan gekookt water gedronken worden terwijl de handen gewasschen moeten worden voor het nuttigen va# het medogebrachte ontbijt. Van het onderwijzend personeel zijn drie onderwijzers en eene onderwijzeres aan cholera bezweken. De Rijksdag komt den 22 November bijeen en zal zijne werkzaamheden aanvangen met de behandeling van het leger-ontwerp. Pruisen. De Landdag zal den 9 November bijeen komen waarna de belasting-voorstellen onmiddellijk in gediend zullen worden EYGEGAYD. De soldaat der lijfwacht, Marshall, behoorende tot de oproerigen die de zadels doorsneden, is door den krijgsraad tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeldna afloop waarvan hij uit den dienst zal worden ontslagen. Do werklieden in de katoenfabrieken in zuidwestelijk Lancashire hebben besloten, zich tegen eene verlaging van hun loon met 5 pet. te verzetten. Meu voorziet van dit besluit eene opzegging van werk aan vele duizenden werklieden. Van do 20.000 000 spindels- zullen dienten gevolge 15.000.000 stilstaan. De werklieden beschikken over goed gevulde weerstandskassen. In noord-oostelijk en noordelijk Lancashire gaan de zaken als gewoonlijk voort. FRA5TK.RI.IH.. De gendarmerie ging den 14 voort te Carmaux de groepen volk uiteen te drijven. De af gevaardigde Baudin, met zijn sjerp omgord, dreigde den sergeant-majoor neer te schieten. De mijnwerkers zongen en dansten voor de gendarmes, versperden hun den weg en weigerden zich te verspreiden. Verscheidene socialis tische afgevaardigden waren aangekomen. Ministor Rouvier zatte den toestand der geldmiddelen in de begrootingscommissie uiteenhij vereenigde zich met de door haar voorgestelde verminderingen in do uitgaven. Hij wenschte eene belasting van 10 francs te heffen op rijwielen. Het bedrag van de opbrengst der in- on uitgaande rechten zooals het door de commissie begroot was, werd door den minister mede goedgekeurd. Bij aanneming zijner voorstellen zal de begrooting een overschot van 300.000 francs aanwijzen. De minister hoopt het onderwijsfonds te kunnen likwideeren bij ge legenheid der conversie van de 4'/i pets. leening. De begrootingscommissie heeft in haar overzicht over de begrooting van oorlog den tegen woordigen toestand uiteengezet en teven3 melding gemaakt van de vorderin gen, sedert 1870 ten aauzien van 's lauds weerbaarheid verkregen. Van 1871 tot 1893 hebben de uitgaven voor oorlog 15.638 millioen francs bedragen, zonder 1650 mil- lioen francs, gedurende dat tijdvak aan militaire pensioenen uitgekeerd en 875 millioen fres. aan strategische bouw werken besteed. Na de verminderingen, door de com missie aangebracht, beloopt het eindcijfer der begrooting van oorlog 634.610.131 fres. In 1869 telde het actieve leger 24005 officieren, 385.372 manschappen en 89702 om mondeling alles te besprekende geheimraad had den brief persoonlijk afgegeven, toen hij door de Thier gartenstrasse reed en reeds om halftien was het rijtuig van de Wilprechts bij den dokter voorgereden. Stephanie had de vrouw van den geheimraad en Lolo op de meest ongekunstelde wijze begroet, alsof er niets was voorgevallen en daarna het geheele geval als eene doodgewone zaak behandeld Zij bood aan zich onmid dellijk naar Ehrike's woning te begeven en verzocht in lichtingen alsof zij voor de ziek gewordone vrouw des huizes een koffer moest gaan pakken. Alles werd nauw keurig opgeschreven in haar schildpadden notitieboekje. Die inlichtingen waren spoedig gegeven. Het meest van alles ging Lolo het lederen kistje met zilveren be slag ter harte, dat zij voor het manuscript van »Bath- Seba" had laten maken. Daarna deed zij eene keuze uit de geschenken die haar persoonlijk eigendom waren en waaraan zij bijzondere waarde hechtte een eenvoudige ring die haar aan eone kostschoolvriendin en een me- daljondat haar aan hare belijdenis herinnerde eenige souvenirs van hare ouders en de bijna onaangeroerde bruidskorfdie de oude Pauly zijne dochter volstrekt had willen medegeven dat was alles Al het overigo moest blijven waar het was de kostbare sieraden de schitterende toiletten, do duizend fraaie snuisterijen, die zij in den loop der tijden verzameld had en thans kon ontberen. Wilde men die zaken niet meer dulden dan moesten zij ten bate van de armen verkocht worden. Elise was geheel op de hoogte en zou Stephanie zonder twijfel behulpzaam zijn. Elise moest naar hare ouders terugkeeren en zou haar loon ontvangen zoolang Lolo hare diensten niet kon gebruiken. Stephanie, die slechts eeno opdracht te vervullen had sprak over geene enkele omstandigheid haar oordeel uit, schreef alles nauwkeurig op wees Lolo's dank, als voor iets dat vanzelf sprak, met eenige beleefde woorden afnam van haar en van de doktersvrouw afscheid met een »tot weerziens" en reed toen met het aange name gevoel een ander van dienst te kunnen ziju, naar de Itegentenstrasse. Bij het instappen had George haar gezien. paarden thans 28382 officieren 484.015 manschappen en 140879 paarden. In geval van oorlog kan binnen weinige dagen zoowel het aantal manschappen als het getal officieren verdubbeld worden door het oproepen der geoefende reservisten. De sterkte van het actieve leger wordt ten slotte gesteld op ruim 2.000.000 en van het territoriale leger op 850 000 zoodat, in geval van nood, Frankrijk bijna 3.000.000 geoefonde soldaten te velde kan brongen. In een rapport over de zeemacht wordt o. a. medegedeeld, dat binnen 3 maanden beschikt kan worden over 300 verbeterde snelvarende kanonnen naar het model van 1881 1884 en 1887 welke alles overtreffen wat men van dien aard in het buitenland heeft. Den 16 dos avonds is weer eeno druk bezochte verga dering van mijnwerkers gehouden. De Kamer-afgevaar digden, die aanwezig waren, spoorden de werkstakers tot volhouden aan. De vergadering nam eene motie aan, waarbij de regee ring voor eene laatste maal gesommeerd werd om het algemeen kiesrecht te doen eerbiedigen. Baudin werd belast met de vertegenwoordiging der belangen van de werkstakers in de Kamer. Den 16 is te Caen on te Limogos de republikeinsche candidaat tot lid van den Senaat gekozen. OOSTEYRIJK. IIOYGARIJE. De commissie van de hongaarsche delegatie voor de buitonlandsche zaken heeft met algemoene stemmen haar vertrouwen in het beleid van graaf Kalnoky uitgesproken. De minister zeidedat de voorgestelde maatregelen tot versterking der militaire krachteu hem niet bevredigden maar dat hij zich aan dergelijke eischen moest onderwerpen. Hij zou een diensttijd van 2 jaren niet anders aannemen dan onder voorbehoud en in afwachting van de ervaring, in Pruisen daarmede op te doen. In deze commissie is als blijk van vertrouwen in het beleid van graaf Kal noky op voorstel van den afgevaardigde Falk de be grooting voor buitenlandsche zaken voor 1893 goedge keurd. In de fiuanciëele commissie uit de oostenrijksche dele gatie heeft graaf Kalnoky zijnen dank betuigd voor de wijze, waarop over het Drievoudig Verbond is gesproken. Niemand twijfelt aan de oprechte en eerlijko bedoelingen der bondgenootea, want het verdrag is zuiver van ver dedigenden aard. Het heeft des te grooter waarde, omdat de bondgeuooten door wederzijdsch vertrouwen aanvullen wat in een artikel van een verdrag niet kan geschreven worden. Do toekomst kan men met de grootste kalmte tegemoet zien. Hij gelooft te mogen aannemen, dat En- gelands staatkunde ouder het nieuwe ministerie geen belangrijke wijziging zal ondergaan. Met betrekking tot de russische nota aan de Porte merkte hij op dat deze slechts eene dépêche was aan den russischen gezant ter vertrouwelijke medeelingmen weot nog niet hoo de Porte deze kwestie opvat. Oostenrijk had eene verklaring tot de Porte te richten welke weet hoe hare meoniug is. Bulgarije en de suzereine Staat onderhouden weder- keerig vriendschappelijke betrekkingen, waartoe Oostenrijk slechts wenscht mede te werken. Mengden anderen zich George was in zijne woning teruggekeerd. Hoewel ge heel overbodigwant het telegram kon op dit uur nog niet aangekomen zijn, informeerde hij er toch naar. Hij wilde wat gaan werken om eens tot andere gedachten te komen maar het was hem onmogelijk. Hij nam voor de piano plaats en speelde eeaige bladzijden van eene nieuwo Fransche operamaar hij kon er zijne ge dachten niet bij houden. Hij bleef zitten wachten. Einde lijk nam hij ziju hoed en deelde zijn knecht mede dat hij om één uur zou terugkomen om het telegram dat dan moest zijn aangekomen, af te halen. Hij wandelde door het minst bezochte gedeelte van den Thiergarton. Het was een heerlijke lentemorgen alles om hem heen groeide en bloeide. Hij kwam geen enkelen bekende tegen niets dan in lompen gehulde bedelaars en oude vrouwen, die de paden opharkton en het jonge gras wiedden waarbij zij do afgevallen takken en bla deren in groote zakken verzamelden. Langzamerhand kwam er toch weer leven om hem heen. Bakers en kindermeisjes reden met mooi aangokleede kinderen of zaten op de banken over hunne meesters en meosteressen te babbelen. George zocht weder de eenzaamheid op. De heerlijkezonnige dag gaf hem oene buitengewone kalmte en een onwrikbaar vertrouwen. Hij sprong in zijne gedachten de eerstvolgondo onaangename maanden over en meendedat de overwinningdie eindelijk op den strijd moest volgen wel eenige onaangenaamheden waard was. Toen hij op het bepaalde uur tehuis kwam, deelde de knecht hem mede, dat op zijn schrijflessenaar twee telegrammen lagendie kort na elkander waren be zorgd. Twee Nordstetten opende het eerste. De inhoud scheen hem onaangenaam te verrassen. Hij sperde de oogen wijd open en schudde het hoofd Daarna nam hij het tweede opmaar greep toch weder naar het eerstelas hot twee-, driemaal over en logde het daarna, nogmaals het hoofd schuddende, zorgvuldig onder een presse-papier. Het was werkelijk een dag vol verrassingen. Het

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1