Hollands Noorderkwartier. Provinciale Staten van Noord-Holland. in de zaak, dan zou daaruit eene ernstige staatkundige kwestie kunnen ontstaan. Voor Servië hoopte hij spoedig op een duurzamen staat van zaken. Hjj had geen reden om te vreezen dat de betrekkingen met Oöstenrijk-Hongarije bij het tegen woordige Gouvernement gevaar liepen Hij verklaarde geenszins te twijfelen, of de Koning en het Gouvernement van Roumanië waren bereid {en opzichte van Oostonrijk- Hongarije een volkomen correcte houding aan te nemen. Het is niet altijd gemakkelijk weerstand te bieden aan volksbewegingen, vervolgde hij, en wanneer in onze na buurschap gebeurtenissen plaats grijpendie voor ons onaangenaam zijn, behoort men altijd te onderzoeken, of het de voorkeur verdient zich terstond schrap te zetten of de zaken stil haar gang te laten gaan, die gewoonlijk geleidelijk afloopen. Van den diplomatiekon stap van Rusland te Konstantinopel is ons geen keunis gegeven, derhalve hebben wij er ons oordeel niet over te zeggen. Wij hebben der Porte en Bulgarije steeds aangeraden hunne vriendschappelijke betrekkingen te onderhouden. Hij geloofde nietdat oenige mogendheid zich met de wisseling van nota's tusschen Rusland en Turkije wenscht in te laten. Den 16 kwamen te Budapest 24 nieuwe gevallen vau cholera voor, waarvan 6 met doodelijkon afloop. Te Sze- gedin kwamen geene nieuwe gevallen meer voor. HKI KK KATli A AH. De diplomatieke betrekkingen tussclien Rumeuië en Griekenland zijn afgebroken. De Grieksche gezant te Bucharest heeft den minister van buitenlandsche zaken een nota overhandigd, waarin de redenen van zijn vertrek waren uiteengezet, onder mede- deeling, dat de behartiging der Grieksche belangen aan den Russisehon gezant was opgedragen. De oorzaak der twist schijnt gezocht te moeten wor den in verschil van meening over testamentaire beschik kingen van een roumaansch onderdaan, voor eenige jaren in Griekenland gestorven. A KltEEXIGHE STATEU. De minister van bui tenlandsche zaken heeft aan den amerikaanschen gezant in Venezuela medegedeeld, dat hij het gouvernement van president Crespo erkentmits de gezant het voor wel gevestigd houde. ZIlD-AnERIUA. Een telegram aan de Herald uit Valparaiso zegt, dat de chileensche gezant in Bolivia la3t heeft gekregen om met de rogeering van laatstge noemden Staat het denkbeeld te bespreken van eene over dracht der landstrokon Arica (Chileensch) en Mollendo (Peruaanseh) door Chili en Peru aan Bolivia. Dit zou in het volgende jaar geschieden met het doel om eene strook onzijdig grondgebied te verkrijgen tusschen Chili en Peru. In de aanstaande November-vergadering zullen o. a worden behandeld Voordracht van Ged. Staten tot benoeming van een griffier. Rapport van Ged. Staten op de subsidie-aanvragen van: 1'. Museum en school voor kunstnijverheid te Haar lem, strekkende om voor 5 jaar f 2500 toe te staan. 2". Matrozen-Instituut to Amsterdamstrekkende om vóór 3 jaar 500 toe te staan. 3°. Bewaarschool te Wieringenstrekkende om voor drie jaar 100 toe te staan. 4°. Bewaar- on handwerkschool op Terschelling, strek kende om voor drie jaar f 125 toe te staan. 5°. Ambachtsschool te Alkmaar, strekkende om voor drie jaar f 2000 toe te staan. 6. Schoolmuseum te Amsterdam, strekkende om af wijzend te beschikken. 7. Parc-Vacciuogène te Amsterdam, strekkende om voor dit jaar f 500 toe te staan. 8. Nederlandsche Opera te Amsterdamstrekkende om afwijzend te beschikken. Voordracht van Ged. Staten: tot het op nieuw toekennen van een subsidie ten behoeve van een cursus in hoefbeslag; tot wijziging der prov. begrooting voor 1892 om voor het makon van toegangswegen naar de terrei nen der haven beoosten het Öude Schild op Texel toe te staan een subsidieten bedrage van i/3 der kosten, tot een maximum van f 534; tot aanstelling vaD drie opzichters over de dningron- denop eene jaarwedde van 750 tot f 1000; tweede telegram wekte zijne verbazing nog in hoogore mate op dan het eerste. Van oom Johannes! Hoe kwam hij tot dat zeldzame aanbod Hoe wist hij het? Wat was or in het Wupperthal voorgevallen George's brief had op den geheimraad Fr. W. Nord- stetten een bijna verpletterenden indruk gemaakt. Hij begreep maar al te goed wat George geschreven had; en hetgeen hij verzwegen hadbegreep hij nog beter. Dat eene plotselinge, ingrijpende gebeurtenis tot deze zonderlinge verloving de oude heer lachte spotachtig bij het lezen van dit woord gedwongen had, dat was hem duidelijk en hij meende ook te mogen ver moeden welke gebeurtenis dat geweest moest zijn. Een nieuw schandaal zou zeker spoedig door de Berlijnsche groote wereld de ronde doen en zijn zoon speelde daarin de hoofdrol! Zijn George, op wieu hij zoo trotsch ge worden was, die hem op zijn ouden dag zulk eene reine, ware vreugde had verschaft! Hoe fier had zijn vaderhart geklopt toen hjjnog maar weinige weken geleden in Februari naar Berlijn was gespoord om de Bath-Seba te zientoen het geest driftvol applaus van de geheele zaal zijn oor had be reikt! Met welk een ijver had hij te voren reeds alle recensiën gelezendiehoe verschillend zij ook waren alle spraken van een ongewoon talent. En toen hij nu die opera bijwoonde en overal den roem van zijn zoon hoorde verkondigen toen begreep hij ook wat hij gele zen had! Hij bad zoo iets nooit verwacht! Heeft dat uw jongen gecomponeerd!" vroeg hij zich af. »Hoe komt hij toch aan zóóveel talent?" Het was hom een raadsel, maar hij was te verheugd om naar de oplossing te zoeken. Hij was innig gelukkig toon hij waarnam welke positie zijn zoon zich in de wereld veroverd had. tot wijziging vau het bijzonder regelement van bestuur voor het hoogheemraadschap Waterland tot wijziging van het regl. van bestuur voor de Mon nikenmeer. Adres van het bestuur van den Stommeerpolder om wijziging van het reglement voor dien polder. Subsidie-aanvraag voor een stoomtram Purmerend Alkmaar. Ontwerp reglement op de wegen in Noord-Holland. In de najaarsvergadering der leden, welke zal worden gehouden op Woensdag 2 November 1892, des voormid dags 10 urebij den heer R. C. Kaan(Landbouw Sociëteit Cérès) te Schagenzullen de navolgende punten vau beschrijving worden behandeldmededee lingen van verschillenden aard; ingekomen stukken; ver slagen a. van do landhuishoudkundige congressen van 1891 en 1892, uit te brengen door den heer J. Zijp Kz. b. van de vergadering der Vereeniging »het Nederlandsch Paarden-Stamboek", uit te brengen door den heer W. Teengs c. over de proeven met de inënting tegen vlekziekte der varkensuit te brengen door den heer M. J. Hengeveld G.Jz.; d. over de beproeving van hand seperatoren (roomafscheidors) uit te brengen door den heer dr. K. H. M. van der Zande; e. over de uitkomsten der bestrijding van kaasgebreken door den heer A. Eriks, te Petten, uit te brongen door den heer A. Zijp Hz. voorloopige mededeelingen omtrent de uitkomsten der proefvelden over 1892, door den heer dr. K. H. M. van der Zande; benoeming van eene commissie van drie leden tot het onderzoeken der rekening van dit en der be grooting voor het volgende jaar, waartoe door het bestuur worden voorgedragen de heeren J. Buis Pz., C. Haring huizen en K. Kaaskooper; bepaling van de plaats, waar de algemeene vergadering in Maart 1893 zal worden gehouden, waartoe het bestuur voordraagt Oosthuizen; voorstellen tot tusschentijdsche wetsherziening van de heeren J. Zijp Kz., C. Wijdenes Gz J. Zijp Hz., K. Kos ter Hz., J. Koster Kz., K. Zwaag, H. Vijn Jr., J. Kooij- man Rz., W. Kooiman Dz., K. Tensen Pz., H. J. K. van der Steen, Jb. van der Stok en C. Haringhuizen, in te leiden door den heer J. Zijp Kz.1. om alinea 1 van art. 4 der statuten te lezen als volgtLeden der ver eeniging zijn de afdeelingen der Hollandsche Maat schappij van landbouw en zij, die zich met dat doel bij den secretaris-penningmeester aanmelden 2. om in de eerste alinea van art. 6 der statuten het woord tien te veranderen in drie gulden, met een praeadvies van het bestuur, ingevolge art. 6, letter l, van het huishoudelijk reglementuit te brengen door den heer G. Wonder (ingevolge art. 20 der statuten behoeven voorstellen tot tusschentijdsche wetsherziening, om aangenomen te wor den, eene meorderheid van tweederden der uitgebrachte stemmen); besproking van de belangen, waarvan men de behartiging voor het volgend jaar aanbeveelt (art. 12 der statuten)a. voortzetting van het contract met den heer A. Eriks te Pettenin te leiden door den heer J. Koopman; b. het aanstellen van een zuivelconsuleut, in te leiden door den heer dr. K. H. M. van der Zande; c. het bevorderen van het aankoopen der melk bij kaas fabrieken op volledig gehalte, in te leiden door den heer N. Loder; d. een in te stellen onderzoek naar de innerlijke waarde van suikerbieten, met het oog op verkoop naar gehalte, in te leiden door den heer K. Koster Hz.; e. het bevorderen van het bezoeken van den cursus voor hoef beslag te Haarlem, in te leiden door den heer P. D. Scheuk; f. het beproeven van petroleum-motoren, wind-, kafmolens enz., in te leiden door den heer C. Wijdenes Gbz.; y. be spreking van verdere werkzaamheden. Tweede Kamer. Tot rapporteurs over de begrooting van financiën zijn benoemd de heeren Zijlma, Hintzen, Dobbelman, Schepel en van Alphen. De gemeenteraad van Maartensdijk heeft dertig woningen op voorstel van burg. en weth. onbewoonbaar verklaard. De gemeenteraad van Ooststellingwerf heeft na de toekenning van eon Rijkssubsidie van f 15.500 als nood lijdende gemeente besloten, den hoofdelijken omslag met 8500 te verlagen en alzoo te brengen op f 20000, zijnde nog ruim 51/2 °/0 van het belastbaar inkomen. Te Hoogkarspel heeft eene ongehuwde dienst bode het kind, waarvan zij bevallen was en dat bij of Hij zag hoe hij omging met de beroemdste kunste naars, met de grootste geleerden; overal zag men hem gaarne, iedereen behandelde hem met waardeering. De oude heer had met hom gedineerd bij den gezantwaar zijn zoon als een intieme vriend des huizes behandeld werd. Iedereen wenschte den geheimraad geluk. Het waren de drie gelukkigste en zonnigste dagen in den winter van zijn leven geweest en hij genoot nog steeds van de herinnering. Hij herinnerde zich ook dat George hem op dien avond in de opera met eene zeer mooie jonge vrouw, mevrouw Ehrike geheeten in kennis gebracht en er bij gevoegd bad, dat hij zeer veel bij de familie Ehrike aan huis kwam en vele bewijzen van vriendschap ontving van de beminnelijke vrouw des huizes. Hij herinnerde zich ook, dat hij wegens den beperkten tijd eene uitnoodiging van mevrouw Ehrike had moeten afslaan. Hij had eigenlijk niet meer aan haar gedacht. Zij was voor hem een van de velen ge weest, die op hartelijke wijze hunne blijdschap hadden betuigd kennis te maken met den vader van George Nordstetten. Hij had met innige ontroering ondervonden, dat zijn zoon den naam »Nordstet,ten" op eenmaal een luider klank en een schitterender glans had gegeven dan het in eene geheele eeuw aan drie geslachten van vlijtige, bekwame, eerlijke kooplieden, aan zijn grootvader, zijn vader en hemmogelijk geweest was. Hij was opgetogen van vreugde en trotsdat men in hem nu den vader eerde van George, dat de weerschijn van George's roem thans hem bestraalde. En thans deze onbegrijpelijke brief! O, die maar al begrijpelijke brief! Zou, hetgeen hij een zegen genoemd had, thans tot een vloek worden? Zou deze jeugdige beroemdheid thans aanleiding geven tot schandaal Zou zijn onbesproken kort na de geboorte overleden was, eenige dagen in eene kast verborgen. De minister van binnenl. zaken heeft, door tusschen- komst van de Ged. Staten der provinciën, van de ge meentebesturen opgave gevraagd, of in hunne gemeente betaling gevorderd wordt van hen, die inzage nemen van de bij hen bevattende kadastrale leggers en plans. Te Zandvoort is tot tydelijk wethouder benoemd de heer M. Teekman. Blijkens het verslag der staatscommissie hadden zich dit jaar voor het notaris-examon 320 adspiranten aange meld; alvorens te worden toegelaten, trokken zich 13 terug en na het afleggen van een gedeelte nog 5, zoodat 307 het examen aflegden, 18 minder dan in 1891. Van de 149, die het eerste gedeelte aflegden, slaagden 53 en werden 96 afgewezen van de 84, die het tweede gedeelte afleg den, slaagden 50 en werden 34 afgewezen; van de 116, die het derde gedeelte aflegden, deden 39 dit met gun- stigen en 77 met ongunstigen uitslag. Te monnikendam zullen voor 1893 100 opcen ten op de Rjjks personeelo belasting ten behoeve vau de gemeente geheven worden. Dezer dagen is eene boerenplaats onder Deursum (Friesland) met bijna 40 bunders land, met inbegrip van de kosten, voor ongeveer f 94000 verkocht. Bij de Rijkspostspaarbank is in Augustus ingelegd f 1.269 645.065 en terugbetaald f 928.260.17, zoodat het gezamenlijk tegoed op 31 Augustus f 26.002,677.29 be droeg. In den loop der maand Augustus zijn 4842 nieuwe spaarbankboekjes afgegevon 1507 zijn geheel afbetaald, zoodat er aan het einde dier maand nog 346.269 in om loop waren. Te Etten bij Terborg is het hulpkantoor der pos terijen afgebrand; de boeken met bijbehooren werden gered. De minister van waterstaat heeft afwijzend beschikt op het verzoek om subsidie, door het hoofdbestuur der Vereeniging tot bevordering van de nederl. visscherij gedaan voor eene internationale visscherijtentoonstelling, in 1892 te Arasterdam te houden. De kerkeraad dor ned. herv. gemeente te Haar lem heeft zich tot deu gemeenteraad gewend met het dringend verzoek de kermis af te schaffen. Uit het onderzoek, ingesteld naar den moordaanslag te Leeuwarden, is gebleken, dat de dader met de meeste koelbloedigheid gehandeld heeftop de tafel in de huis kamer is, na het plegen van het misdrijf, een schrijven van hem gevonden, waarin hjj van dag tot dag aantee- keningen gehouden en zoowel zijn gemoedstoestand bo- schroven had als ziju voornomon om eerst het meisje en dan zichzelven te dooden, alsmede het aankoopen van den revolver. Hij was op de gewone wijze in de huis kamer gekomen en had zich aan de tafel nedergezet, waar de moeder met drie kinderen rustig zat te werken. Op eens stond hij op, zeggende»schrik niet, menschen loste de schoten op de oudste dochter en ging toen naar den tuin, waar hij zich zeiven dood schoot. Het wetsontwerp betreffende de bedrijfsbelasting is van den Raad van Stace bij den minister van financiën terug gekomen. De minister van koloniën heeft gunstig beschikt op het adres van den Nederlandschen Slagershond om in het vervolg bij de aanbestedingen van spek en aanverwante artikelen voor 's Rijks overzeesche bezittingen, alleen die artikelen in aanmerking te doen komen, welke met het bij de arr.-rechtbauk te 's-Gravenhage gedeponeerde stem pel van dien Bond zijn gemerkt. Hoewel de gemeenteraad van Kralingen tegen de inlij ving bij Rotterdam is, zijn bij de verkiezing van eene commissie uit de ingezetenen de candidaten der voor standers gekozen met 230 tegen 160 stemmon. Door de vrijzinnige vereeniging Vooruitgang" te Helder is een adres verzonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin o. a. wordt gezegd, dat de Vereeniging de indiening van de kiesrechtontwerpen met instemming begroet, te meer daar het program van die Vereeniging de volgende clausule bevat Kiesrecht voor alle meerderjarige mannelijke ingezeten Nederlanders, die in staat zijn hun stembiljet ten kiesbureele in te vullen en niet bij de tegenwoordige Grondwet zijn uitge sloten." De Vereeniging wenscht thans nog niet in beoordeeling te treden van de bijzondere bepalingen der ingediende wetsontwerpen, overtuigd als zij is, dat bij het onderzoek en bij de openbare beraadslaging reeds genoeg verschil van meening over deze bijzonderheden zich in den boezem der Kamer zal openbaren. Vooral wenscht zij en dit is de voornaamste reden, waarom zij zich tot de Kamer wendt met al den aandrang en den ernst, die bet gewicht der zaak ver- eischt, te verzoeken, het daarheen te willen leiden, dat am dien George zoo onverwacht met een stralenkrans had omringd thans door dienzelfden George door het slijk worden gesleurd De oude man was tot in het diepst zijner ziel bedroefd. De kleinheid van de stad zijner inwoning benauwde hem. Hij kon zich de ooren niet toestoppen hij moest het gebabbel over zijn zoon wel aanhooren hij kon hun, die hem vroeger benijd hadden en hem thans beklaagden niet uit den weg gaan. En zou hij haar nu bij zich nemen in zijn stille woning Moest de vader met zijn eervolleu naam de schuld dekken van den zoon Zou hij er voor de wereld mede instemmen Zou hij de ver nederingen kunnen dulden die hem dan zeker niet be spaard zouden worden Welk voorbeeld zou hij dan geven aan zijne andere kinderen voor wie hij toch ook een liefhebbend vader zijn moest! Zijn hoofd liep om Zoo had dan zijn broeder Johannes, wiens denkwijze door George's succes volstrekt niet ver anderd was toch gelijk gehad De geheimraad was een doortastend man die vol strekt niet terugdeinsde voor de mogelijke gevolgen van eene handeling. Johannes moest het weten. Hij zou er onmiddellijk heenrijden want zjjn broeder moest het uit zjjn eigen mond vernemen. Hij wilde niots doen zonder met zijn broeder te hebben gesproken. Daar stond hem een pijnlijk half uur te wachten. Welüuhet kon toch niet uitblijven dus hoe eerder hoe beter. Hij liet onmiddellijk inspannen en reed naar Barmen waar hij zijn broeder in diens studeerkamer bezig vond aan de preek voor den Goeden Vrijdag en Paschen. Wordt vervolgd. waar word

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2