No. 127*. Vier en Negentigste Jaargang, 1892. ZONDAG I 23 OCTOBER. TWEEDE BLAD. Patenten. Buitenland. Binnenland. De .1 ATEN TEN van de buitengemeen ten en die van de gemeente Alkmaar, dienst 1892/1893aangevraagd tusschen 1 Mei en 1 Augustus 1892, kunnen ter secretarie worden afgehaald van af heden tot en met Zaterdag, 5 November a.s van rs morgens tusschen 9 en 2 uren. ALkAIAARSCIIË COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 3 VRMWILLlfiEBü. Burgemeester eu Wethouders van Alkmaar; Gezien art. 1, 2e lid der wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), luidende »De Militie wordt zooveel mogelijk uit vrijwilligers samengesteld," Gelet op art. 11, 12, 13 en 14 van genoemde wet, alsmede op art. 9 van het kon. besluit van 17 December 1861 (Staatsblad No. 127), waarbij de wijze van indienst treding wordt geregeld Brengen ter kennis van belanghebbenden dat zij dc voordeelen voor deze vrijwillige dienstneming hebben bepaald op 10 en noodigen hen, die als vrijwilliger bij de militie willen optreden uit, zich ter bekoming van verdere inlichtingen te vervoegen ter secretarie dezer gemeente, op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 urengedurende welken tijd de aan bieding van vrijwilligers tevens kan geschieden. Burgemeester on Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 20 October 1892. De Secretaris, NÜHOUT van der VEEN. BELGIE. De tweede Antwerpensc'ne wereldten toonstelling zal gehouden worden van 1 Mei tot 1 No vember 1894. Eone oppervlakte van 28 bunders grond zal daarvoor ingenomen worden. DUITSC HIjAND. Den 19 werd te Hamburg slechts één, den 20 geen cholerageval, wel twee sterfgevallen, aangegeven. Van den 20 des middags tot den 21 des middags werden 3 gevallen aangegeven. ENWEIiAND. In antwoord aan eenige afgevaar digden heeft do minister van binuenlaudsche zaken ver klaard dat de regeering voornemens was tegen het einde dezer maand hot verbod tegen bijeenkomsten op het Trafalgarplein, naar aanleiding van ongeregeldheden door den vroegeren commissaris van politie Warren uitgevaardigd, in te trekken. De regeering had het recht niet om onderdauon, die de wetten eerbiedigen, samen komsten te beletten. Toch ried hij al tc grooto en veel vuldige volksopeenhoopingen, waardoor de zaken werden gestremd, af. Den 20 des morgens werd bij de aankomst der boot City of New-York te Liverpool van de boot naar den wal een loopplank gelegd. Gelijktijdig snelden de douane beambten naar eu eenige matrozen van de stoomboot, zoodat zij van weerszijden elkaar op de plank ontmoetten In het midden ontstond oene botsingde plank sloeg om en allen vielen in het water. Negen personen, waarbij een douane-beambte, verdronken. FRANKRIJK. Kolonel Dodds seinde uit Apka iu Dahomeij den 17 dat de fransche colonne haren tocht den 13, 14 en 15 voortzette en een belangrijk kamp op den 13 bezette, na de vijandelijke macht noordwaarts te zijn omgetrokken. Op den 14 werd het biv.ouak over gebracht, ten noorden van het dorp Katoëto. De fransche troepen werden daar aangevallen door den vijand, die teruggeslagen werd. Op den 15 had men achtervolgens twee aanvallen af te slaan; bij den eersto word de vijand teruggedreven bij den tweeden werden de Dahomoyers tusschen twee vuren geplaatst en leden zij aanmerkelijke verliezen. Bij de gevechten van den 13, 14 en 15 werden aan de zijde der franschen 10 man gedoodonder wie één officier, en 85 gekwetsten, onder wie 6 officieren. Zoodra hij zijne krijgs- en mondbehoeften had aange vuld, zon hij opnieuw den vijand aantasten op de linie van de rivier Kato, waarachter zich de strijdkrachten der Dahomoyers bevinden. Onder die macht telt men de bijzondere lijfwacht van Koning Behanziu. De linie der rivier Kato zou volgens kolonel Dodds de laatste verschan sing der Dahomeyers zijn. Het bestuur der Mijnmaatschappij te Carmaux heeft het aanbod van den minister-president Lonbetom als Scheidsrechter op te treden, aangenomen. De minister heeft thans de rol van scheidsrechter aanvaard. Den 21 zijn te Marseille drie personen aan cholera overleden. De gemeenteraad van Parijs hoeft met 45 tegen 6 stemmen een voorstel van den heer Deschamps aange nomen om den werkstakers van Carmaux f 5000 toe te zenden. Kamer. Den 20 werd overgegaan tot de verkiezing van een vice-president der Kamer, in do plaats vau den heer Burdeaudie minister van marine is geworden. Candidaten waren do heeren Vigier, afgevaardigde van Loireten Etienneafgevaardigde van Oran. Bij her stemming verkreeg Etienne 141 en Vigier 140 stemmen, zoodat de heer Etionno gekozen is. Daarna werd de beraadslaging geopend over het wets ontwerp tot instelling van een scheidsgerecht in het ge schil te Carmaux. Do verschillendo artikelen worden goedgekeurd. Tevens werd in overweging genomen een additioneel artikeldoor don hoer Basly voorgesteld strekkende om do scheidsrechterlijke uitspraak verplich tend te verklaren bij geschillen tusschen mijnwerkers en patroons. In den Senaat hield de heer Fresnean zijne aangekon digde interpellatie over de onwettige betrekkingen, welke tusschen de socialistische gemeenteraden bestaan. Hij vroeg, of de regeering haren plicht had gedaan, toen zij het congres van Saint-Ouen toeliet. Minister Lonbet antwoorddedat de regeering zich tegen het honden van het congres in een gemoentegobouw had verzet. De eenvoudige orde van den dag werd ten slotte met overgroote meerderheid aangenomen. ITAIiIE. Op verzoek van Rumonië heeft do regee ring zich bereid verklaard de rumeonsche onderdanen in Griekenland door de italiaanscho diplomatie te doon be schermen. Op een feestmaal heeft do minister van oorlog verklaard, dat hij de oorlogsbegrooting van 265 tot 246 millioeu heeft vermiuderd. Hij gelooft, dat het zeer moeielijk zal zijn verdere bezuinigingen aan te breugen. OOSTENRIJK-MONUAREJE. Den 19 des avonds geraakte door de duisternis het rijtuig van den aartshertog Karei Lodewijk, broeder vau den Keileren vermoedelijken troonopvolgerin den omtrek van Weenen vau den straatweg eu viel in eon kuil. De aartshertog en zijuo gemalin werden licht gekwetst. In de Kamer verklaarde de voorzitter van den mi nisterraad, dat hij niet kon treden in het voorstel om hot programma voor de inwijding van het monument voor de Houveds te wijzigen. De oostenrijkscho delegatie heeft de kredieten voor het bezetten van Bosnië eu de Herzcgowina goedgekeurd evenals de begrootingen van financiën en marine. De hongaarsche delegatie heoft in volle vergadering over do begrooting van bnitenlandsche zaken gehandeld. Na herinnerd te hebben, hoe die hongaarsche delegatie zonder aarzelen de noodzakelijkheid van het Drievoudig Verbond had erkend, zeide de verslaggever, dat Honga rije dat Verbond door geene wijziging wilde vervangen. Het rapport werd goedgekeurdalsmede een besluit tot goedkeuring van hot buitenlandsch Staatsbeleid. RIJ1HENIE. Omtrent het met Griekenland gerezen geschil worden de volgende bijzonderheden gemeld. Voor ongeveer 20 jaren woonden twee broeders, Jappus, griek- scho kooplieden, in dit Rijk, waar zij een groot fortuin haddon bijeengebracht. Zij maakten een testament, o.a. inhoudendedat geheel hnn vermogen grootendeals be staande uit grondeigendom dienstbaar moest worden gemaakt aan de bevordering van landbouw en nijverheid iu Griekenland. Dit zon echter niet mogen geschieden vóór den dood van een bloodverwantaan wien het vruchtgebruik vermaakt werd. In het begin van dit jaar stierf die bloedverwant, waarna de rnmaansche regeering op de bezittingen beslag legde omdat volgens de ru- meeusche wet vreemdelingen niet bevoegd zijn bij tes tament over onroerende goederen te beschikken. De griekscho regeering daarentegeu beweertdat Rumonië tijdens het maken van dat testament nog een deel van Turkije uitmaakte eu dat eeuo later tot stand gekomeu wet daarop dus niet toepasselijk is. De rumeensche regeering weigert iu eene schikking te treden of do zaak aan de uitspraak van scheidsrechters te onderwerpen. Zij verlangt de zaak aan het oordeol van den rumeonschen rechter te onderwerpen. Daarop heeft do grieksche gezant den 15 Bucharest verlaten. SPANJE. De gezondheidstoestand vau den jongen Koning is veel verbeterd. TURKIJE. De Sultan heeft aan generaal Brialmont opgedragen de vestingwerken te Adrianopel te gaan opnemen. De rnssische gezant te Konstantinopel, de heer Nelidoff, is den 20 hij den Sultan ten geboore toegelaten. Hij wees op de tegenspraak tusschen de beloften der Porto en de verklaringen der Svoboda. De Sultan antwoordde, dat het zijne bedoeling nibt was Rusland te krenken en dat hij het verdrag van Berlijn wilde eerbiedigen. Ne lidoff hernam dat Ruslaud niet voornemens was eenige moeielijkheid aan do Porte te berokkenen, maar dat dit vau hare toekomstige houding afhing. De Porte is thans bezig met het derde ontwerp van antwoord. VGREENIUUE STATEN. Te Philadelphia heerscht eene epidemie van diphtheritis den 18 stierven in 24 uren 33 personen aan die ziekte; in de vorige week beliepen de sterfgevallen 130. Beroeps- en bedrijfsbelasting. Het wetsontwerp betreffende een beroeps- en be drijfsbelasting, het recht van patent zullende vervangen, beoogt eene aanvalling van de vermogensbe lasting eu heeft inkomsten tot maatstaf. Vooraf wordt aangenomenals uitdrukkende het, belaste vermogensin komen, een zeker rente-percentage, hier gesteld op vier. Heeft een koopman of fabrikant 100,000 in zijne zaak belegd en verdient hij daarmede 10,000dan wordt aangenomendat die 10,000 reeds voor 4000 getrof fen zijn door de vermogens-beiastingzoodat de overige f 6000 volgens dit ontwerp slechts belast worden. Met betrekking tot de Naaml. Vennootschappen wordt voorgesteld het dividend boven 4 pet. van het gestorte kapitaal der aandeelen te belastenalsdau blijft een di vidend van 4 pet. onbelast. Aftrek van 4 pet. wordt toegelaten voor alle aandeelen zonder onderscheid. Zoo vaak buitenlanders aan ingezetenen mededinging aandoen op nederl. grondgebied, of zoo vaak zij winst behalen door deelneming in nedorlandsche ondernemingen, vallen zij in deze belasting. Winkeliers en anderenin den vreemde gevestigd, die hier tc lande hunne goederen rechtstreeks aan de ver bruikers verkoopen, brand-, zee-, levens- of andere ver- zekerings-maatschappijendie hier te lande zaken drijven, worden naar dit ontwerp getroffen. Voor de raming der winsteu worden regels gesteld. De belasting wordt rechtstreeks ingevorderd van hen, die haar schuldig zijnbehoudens enkele uitzonderingen. Dezelfde wijze van behandeling als voor do Naaml. Venn, wordt voorgesteld ten aanzien der winsten, verkregen door Coöp. en andere Vereenigingon. Voor winsten, door firma's genoten, worden de firmanten aangeslagoneven wel met vrijheid om de wiustverdeeling voor de schat kist geheim te houden. Voor deze belasting is oigen aangifte de algemeene regel. Blijft de aangifte achterwege, dan kan de ambtshalve aanslag nooit minder zijn dan een zeker minimum. Er is een dubbel minimum voorgesteld. Een, dat voor allen geldt10 maal de huurwaarde der perceelen of perceelsgedeeltendie de belastingplichtige voor andere doeleinden dan zijn bedrijf in gebruik heoft; en een, dat geldt voor hendie huune winsten of belooningen hoofdzakelijk ontleenon aan eigen of commissiehandel, nijverheid of scheepvaart: voor hen is het minimum 6'/0 van hun vermogen, blijkens den aanslag in de ver mogensbelasting. Van kleino bazen en winkeliers eu dergelijkendie geen f 13,000 bezittenwordt geen eigen aangifte gevraagd; zij worden ambtshalve aangeslagen. De bedrijven van land-, tuin-, en boschbouw, veeteelt of veenderij worden buiten deze belasting gelaten. Pensioenen, lijfrenten en wachtgelden worden slechts voor de helft in rekening gebracht. Er worden 4 tarieven voorgesteld. Zij, die niet in de vermogensbelasting zijn aangeslagen, zullen eerst betalen bij een inkomen van f 600. Van de 600 wordt f 1 geheven. De progressie is op gelijken voot geregeld als bij de vermogensbelasting. Tarief B geldt voor hen, die wel in de vermogensbe lasting zijn aangeslagen. Over het volle bedrag hauner bedrijfs- of beroepsinkomsten zijn zij belastingschuldig, en wel 3 2, ot 2"/„, naar gelang hun vermogeu de som van 200,000 al ol niet overschrijdt. Voor Staatsrech telijke en andere lichamen, reederijen, commanditairen deelgenooten in handelingen voor gemeene rekening enz., wordt voorgesteld de belasting te bepalen voor sommigen op 2voor anderen op f 3,20 van elke 100 der zuivere baten. Coöp. eu andere vereenigingon en binnenlaudsche ree derijen op aandeelen worden tegen 2 belast. Sociëteiten worden aan het hoogste recht onderworpen. De belasting treft allo bedrijvenberoepen eu onder nemingen die hier te lande worden uitgeoefendonver schillig of dit geschiedt door physieke of door rechtsper sonen door ingezetenen of door vreemdelingen. Boven dien zijn aan de belasting onderworpen ondernemingen t buitenslands gedreven, voor zoover daarbij binnen het Rijk wonenden betrokken zijn en naaml. venn., coöp. en andere instellingen, die hier te lande haren zetel hebben, onver schillig of haar arbeidsveld binnen- of bnitenlands ge legen is. Het bedrijf van buitenl. ondernemingen, die er haar werk van maken, kleedingstnkken, stoffen en der- golijko voorwerpen van dagelijksch gebruik rechtstreeks aan particulieren hier te lande te zenden, wordt daarom belast, omdat zij onzen nij veren eene scherpe mededinging aandoen. De coöp. verhruiksvereeuigiugen worden belast, onverschillig ot zij uitsluitend handelen met haro leden of hare verrichtingen uitstrekken tot niet bij haar aan gesloten personen. VVat door coöp. vorbruiksvereenigingen aan de verbruikers wordt uitgekeerd is de winst op het door de leden verbruikte en op den verkoop aan niet- leden, welke iu des ministers begrip anders door den winkelier wordt genoten. En iu beide opzichten vindt hij geen redelijken grond om deze winst niet evenzeer te belasten als die van den winkelier. Alle ambtenaren van den Staat worden aan de belasting onderworpen. Ter bepaling van do zuivere bate eener onderneming moeten de verkregen vourdeelon worden verminderd met

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 5