Kantongerecht te Alkmaar. de rente van het bedrijfskapitaal, met de bedrijfskosten en de afschrijvingon. Vrijgesteld worden de winsten van werklieden-vereenigingen, ten deel hebbende het voorzien in huisvesting, het verstrekken van voorschot, onderstand, pensioen- en begrafeniskosten. Eveneens worden vrijge steld scheepvaartondernemingen, inrichtingen voor onder wijs van doofstommen enz. en inrichtingen met een lief dadig doel. In afwachting van eene nadere wettelijke regeling wor den geene opcenten voor gemeente of provincie op deze belasting geheven. Voorgesteld wordt de regeling dezei belasting te dóen plaats hebben door commissiën, waarbij tot op zekere hoogte het stelsel voor de inkomsten-belas ting in Pruisen is gevolgd. Voor het beroep zijn bijna dezelfde^ regelen als voor de vermogensbelasting aange nomen. Tevens wordt eene regeling voorgesteld, volgons welke, bij intrekking der in Ned.-Indië thans bestaande vrijstelling voor ondernemingen van in Nederland belas tingplichtige maatschappijen, het patentrecht, dat daarvoor in de kolonie geheven wordt, in mindering zal komen van hetgeen uit denzelfden hoofde in het moederland verschuldigd is. Strafbepalingen worden onontbeerlijk geacht, vooral waar het bestuur der belastingen op onwil der belasting schuldigen stuit en onwaarheden te constateeren zijn. Er wordt geldboete, en ingeval van herhaling, hechtenis be dreigd, onvormindord de veroordeeling tot betaling van hot enkel of het dubbel der ni6t of te weinig betaalde belasting. Met de patentwet vervalt ook de belasting op de open- bare vermakelijkheden, nu het bedrijf der ondernemers als andere bedrijven belast wordt. Grensregeling Baarle-Hertog en Hnnrlc-Nassau. De zeer langdurige onderhandelingen, door eene inter nationale commissie gevoerd over de grensregeling tus- schen de nederl. gemeente Baarle-Nassau en de belgische gemeente Baarle-Hertog hebben geleid tot hot vaststel len der grondslagen, waarop eene den 11 Juni 1892 ge sloten overeenkomst berust, waarvan de bekrachtiging aan de Staten-Generaal is onderworpen. Do grondslag der onderhandelingen was, dat allo in ne derl. gebied ingesloten gedeelten van Baarle-Hertog, be noorden de Mark, aan Nederland zouden moeten worden overgedragen en daarentegen het tot Baarle-Nassau be- hooreud, maar bijkans geheel door België ingosloten ge hucht Castelré aan laatstgenoemd Rijk zou dienen te worden afgestaan. Daar echter Castelré alleen niet geacht kon worden geheel op te wegen tegen het aan Nederland komende gedeelte van Baarle-Hortog, is men overeenge komen omtrent den afstand van het tot Baarle-Nassau behoorend, uit flinke huizen, kerk en pastorie bestaand gehucht Ulecoten dicht nabij de grens gelegen, terwijl een deel der belgische gemeente Weelde, gelegen ten oosten van Baarle-Nassau en waarop zich geene wonin gen bevinden, aan Nederland werd atgestaan. Daarmede is bereikt, dat terwijl alle enclave s zoowel in Bel gië als in Nederland verdwijnen, de van weerszijden over te dragen oppervlakten gronds met het aantal daarop aanwezige woningen (nl. van 140 tot 160, benevens van elke zijde éóne kerk) en de sterkte der bevolking daar van (ongeveer 730 personen) nagenoeg gelijk zij». De oppervlakte van het door Nederland aan België afgestane bedraagt 1355,0592 bunders, waarvan de op brengst berokend wordt op 12,546.25 en de waarde op ƒ705,736.91 geschat wordt. Daarentegen wordt door Bel gië afgestaan eene oppervlakte van 1361,417 bunders met eene opbrengst van frs. 20,081,79 of Nod. ct., den gulden berekend frs. 2.11 9,517.43*/2 en vertegenwoor digende eene waarde van frs. 1,200,987.25 of Ned. crt. 569,188.22. Er is alzoo in dit opzicht een verschil ten nadeele van Nederland. De regeering wijst op verschil lende omstandigheden die dit onvermijdelijk maken on inzonderheid op overwogingon van staatsbelang, die hierbij in aanmerking moeten komenmet betrekking tot de toepassing dor nederl. wetten, de inning van invoerrech ten en den sluikhandel. Bepaald is, dat de inwoners hunne nationaliteit behou den, tenzij zij het tegendeel mochten verlangen, terwijl vrouwen en minderjarigen de nationaliteit van den man en vader volgen, totdat na ontbinding van het huwelijk de andere nationaliteit mocht worden gekozenvoorts dat, waar de tijdens het in werking treden van het ver drag bestaande hypothecaire inschrijvingen niet binnen een bepaalden tijd ten hjjpotheekkantoro in het andere land zijn overgebracht, deze als vervallen worden beschouwd. Aan den Nederlandschen Staat wordt behalve de eigen dom der spoorwegterreinen het recht overgedragen om zich in 1954 in het bezit te stellen van de 2 mijlen spoorweg van Tilburg naar Turnhout, die door het af gestane grondgebied loopen. De overeenkomst treedt op I Januari 1893 in werking. Tentoonstelling te Hoorn. Blijkens het door de veroeniging »Hot Rundvee- Stamboek Noordhollan d," uitgegeven program ma zal eene keuring van jonge «tieren gehouden worden op de Nieuwe Veemarkt, of in do stallen vau den heer L. de Goede, te Hoorn, op Zaterdag 5 No vember 1892. Wij ontleenen daaraan nog het volgende De mededingende stieren moeten zuiver zwartbont haar hebben en van inlandsch ras zijn en behooren 's mor gens 9'/j uur ter plaatse der keuring te ziinlater aankomende, kunnen zij worden geweigerd. Zij mogen het terrein van beoordeeling niet verlaten vóór 's namiddags 1 uur of zooveel vroeger als door het bestuur wordt toegestaan. Alleen stieren van leden der Vereeniging mogen aan deze keuringen worden onderworpen. Aangifte tot mededinging behoort schriftelijk te ge schieden vóór of op Zaterdag 29 Oct. e. k. bij den secre taris der Vereeniging, den heer A. Kool, te Schellink hout, met opgave van den tijd, wanneer en de plaats, waar de stior is geboren. De mededingende stieren moeten geboren zijn n a 1 Febr. 1892. Er zullen 5 prijzen beschikbaar gesteld worden, n.l. één van 15, één van ƒ10, één van 5, één van J 2,50 en een getuigschrift. Bovendien wordt nog een prijs van 7,50 en een premie van 2,50 uitgeloofd voor de twee stieren, waarvan de uitvoerigste afstammingsregis- ters van het Rundvee Stamboek Noordholland kunnen worden overgelegd. Bij al deze geldprijzen zullen tevens getuigschriften worden gevoegd. Geene prijzen worden toegekend voor stieren, die niet op zichzelven uitmunten en volkomen prijzenswaardig worden bevonden. Vo°r eiken aangegeven stier is bjj de aangifte een mleggeld verschuldigd van f 1, dio by inzending wordt terugbetaald en bij niet-inzending aan de kas vervalt. Aan de leden der Vereeniging wordt door het bestuur verder in herinnering gebracht het besluit van de 13de algemeone vergadering, aldns luidende: >Een gouden »m ed a 1 j e, ter waarde van f 50, of hetzelfde bedrag »in geld, beide met een getuigschrift, wordt uitgeloofd »aan de eerste tien leden der Vereeniging, wier veebe- »slag, dat uit minstens 15 stuks moet bestaan, vóór den »1 Jan. 1900 geneel bestaat uit volbloed afstammelingen van vee, ingeschreven in het Rundvee-Stamboek Noord- holland." Beroepen tot predikant bij de ned. herv. gemoente te Purmcrend ds. H. Fortuijn te Landsmeer. Do heeren mr. N. P. van den Berg president dor Nederl. Bank on de heer G. M. Boissevain zullen de nederl. regeering ter munteonferentie te Brussel ver tegenwoordigen. Een persoon te Delftdie onlangs een aan pokkeu overleden lijder naar de begraafplaats hielp overbrengen, is thans ook door de pokken aangetast. Bij kon. besluit van den 13 is de heer dr. A. Kos ters te Enschedé benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Het hotêl sde Nieuwe Doelen" te Eeeuwarden bracht den 17 bij veiling 62350 op. Bij kon. besluit van den 18 is de heer L. Brunner, predikant bij de ev. luthorsche gemeente te Harlingen benoemd tot predikant bij de protestantsche gemeente in Ned. Indie. Den heer mr. J. Heemskerk Az. is bij acclamatie het eerelidmaatschap opgedragen der Nederl. Vereeuiginir tot afschaffing van sterken drank. Hij is de eenigst overgebleven oprichter dier Veroeniging. Den 21 des Dachts te ongeveer half twaalf is te Amsterdam op de Brouwersgracht bij de Prinsengracht een felle brand uitgebroken in de met tabak gevulde pakhuizen Koning David No. 188 en David No. 190. D» brand had reeds grooton omvang vorkregen, toen hij door voorbijgangers ontdekt was. De perceelen, zijn uit gebrand het instorten leverde een prachtig tooneel op. De Vinkenstraat liep gedurende een paar uren groot ge vaar. In de nabijheid van Oudega (Smallingerkud) is in hechtenis genomen H. W., verdacht van poging tot ver giftiging zijner vrouwdochter en schoonmoeder. Hij was sinds eenige weken voortvluchtig. Drie boerenplaatsen, behoorende aan het waterschap. Zeven Grietonijen en Stad Sloten, zijn dezer dagen ver huurd voor zes jaren, tegen gemiddeld 6000 huur per jaar tegen 4400 per jaar gedurende de zes laatste pachtjaren. De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat, blijkens mededeeling van Hr. Ms. gezant te Berlijn, de in- en doorvoer uit Nederland van gebruikt lijf- en beddegoedgedragen kleederen (uitgezonderd lijfgoed en kleederen door rei zigers medogobracht)van alle soorten van vodden en lompen, alsmede van versche groenten, fruit, boter en zoogenaamde zachte kaas tot nader order in ^eheel Duitschland is verboden. De heer J. Bleeker te Groningen heeft voor het beroep naar iioeilijk bedankt. Den 17, des avonds omstreeks half twaalf, is te Zwijndrecht eene hofstede afgebrand waarbij o, a. een paard in de vlammen omkwam. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft den 18 met 23 tegen 12 stemmen verworpen de volgende, door het lid den heer dr. van Tienhoven voorgestelde motie Do gemeenteraad niet overtuigd van de noodzake lijkheid, dat de verordening op de prostitutie moet wor den ingetrokken, en bereid om de bestaande verordening te herzien, zal middelerwijl de werking van gelijksoortige verordening in Italië oen jaar afwachten en na verloop van dat jaar eene herziening der verordening ter hand nemen", en tevens afgestemd, met 18 tegen 17 stemmen, hot voorstel van de commissie voor de strafverordeningen tot intrekking dor verordening op de prostitutie. Het sanitair toozicht blijft dus gehandhaafd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 19. met 21 tegen 14 stemmen verworpen een voorstel tot aanleg en exploitatie van enkele tramwegen van ge meentewege. Den 19 heeft in de Onkelboerensteeg op den Klo veniersburgwal te Amsterdam, Roosje van Oosten, in hare buurt meer bekend onder den naam van Bet, den schoenmaker Willem Meijer, met wien zjj samen woonde, tot tweemaal toe een schoenmakersmes in de borst gestokenuit woede omdat hij buiten hare voorkennis een dubbeltje uit hare beurs had genomen om er drank voor te koopen. De wonden schijnen niet doodelijk te zijn. De Hooge Raad heeft zich den 19 vereenigd met de uitspraak van het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, dat tot den werkkring van een gemeente-secretaris niet behoort het invorderen van gelden voor het in orde brengen van stukken voor een huwelijk. Op grond daarvan werd de secretaris van de gemeente Do Werken en Sleeuwijk van alle rechtsvervolging ontslagen ter zake van het hem ten laste gelogde, dat hij in de uitoefeniug zijner bediening ruim 2.50 te veel had ingevorderd voor het in orde brengen van stukken voor een huwelijk. Zuidscharwoude. Den 19 had een kolf- en biljartwedstrijd plaats bij den heer A. Kist waaraan een groot aantal porsoneu deelnamen. Van de kolvers, die nog nimmer een prijs hadden gewonnen, werd de eerste prijs behaald door den geer Jb. Hart, te Ondkarspel, met 121 p., de tweede door den heer J. Blom, te Broek op Langedijk, met 102 p. en de derde door den heer D. Jongeling, te Zuidscharwoude, met 100 p., torwijl van de bekende prijskolvers de prijs winmaars waren de heeren K. vaa Kleef, te Zuidscharwoude, met 134 p P. de Geus, te Zuidscharwoude, met 128 p. en P. Kraak man, aldaar, mot 124 p. Op het biljart werden de prijzen behaald door de heeren N. Pronk, Jb. Slotemaker en N. Pronk, allen te Oudkarspel, terwjjl, in een twee den wedstrijd, van hen, die nog nimmer een prijs hadden gewonnen, de heeren J. Kosteljjk Jbz., te Zuidscharwoude, J. H. Hackenitz, te Heerhugowaard, en W. Kostelijk Jbz., te Zuidscharwoude, in dezelfde volgorde de prijswinn* waren. Den^ 20 zijn te Amsterdam voor de vrije- en orde-oefeningen geslaagd de zes vrouwelijke candidaten en zevon van de 12 mannelijke, allen aldaar; den 21 vier van de zes vronweljjke en 9 van de elf mannelijke can didaten allen aldaar. Met ingang van den 20 is met intrekking van de beschikking van 7 September dóór den minister van binnenl. zaken bepaald, dat art. 8 van het kon. besluit van 4 Sept. niet meer zal worden toegepast op personen, komende uit Antwerpen. De arr. rechtbank te Haarlem heeft den 21J. Jon- gojans te Assendelft schuldig verklaard aan bedriegelpe bankbreuk en veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf, waarvan zal worden afgetrokken de tijd, door hem in voorarrest doorgebracht. Den 20 des avonds is de directeur van het post kantoor te IJmulden, wegens verduistering van waar den ten nadeele der kas van zijn kantoor, op last van de officier van justitie te Haarlem in hechtenis genomen, Het tekort moet ruim f 5000 bedragen. Cornelis Groot van Hensbroek, die dit jaardeel nam aan de loting der nat. militie voor de lichting 1893, had slechts eene lengte van 1.043 el. Den 21 is de heer II. Moll tot wethouder van Nieuwer- Amstel benoemd. Hansdorp is tot lid van den gemeenteraad gekozen de hoer A. Bakker. De Vereeniging tegen het mishandelen van dieren, te Haarlem, heeft aan den burgemoester van Heem stede het verzoek gericht, het zoogenaamde »biggenvan- gen aldaar te verbieden en daartoe o.a. medegedeeld, dat gewoonlijk daarvoor tien jonge biggen bestemd zijn, vijf voor den wedstrijd der mannen en vijf voor dien der vrouwen. Eén voor één worden de dieren losge laten en de mededingers vervolgen het beest, dat, ver schrikt door al het gejoel en geschreeuw, op een sukkel drafje tracht te ontkomen terug naar zijn hok waarin het daareven lag. Het dier bemerkt weldra, dat de vlucht onmogelijk is. Aan den eenen kant staat het publiek geschaard in dichte rijaan den waterkant is een afsluiting gemaakt van prikkeldraad, waartegen het den snuit ten bloede stoot. Met woest geschreeuw jagen de toeschouwers het dier ap, terwijl de mannen, tuk op het bezit van een varkentje voor den winter, het achterna draven, zich nu en dan er bovenop of er naast laten vallen, om het te grijpen, maar daarin niet gemakkelijk slagen, daar men, om het spel vooral maar laag te laten dnren, den staart en het achterdeel van het beest met groene zeep heeft ingesmeerd, Naarmate de jacht langer duurt, worden ook de jagers, meer verhit en toornig op het ongelukkige wild. Straks, laat eeu hunner zieh met al zijne zwaarte neerploffen op het beest, dat gilt van pijn, of geeft het een schop, dat net eeu oogenblik bewusteloosis schoons, gelegenheid om het te bemachtigen Maar erger wordt de vertooaiug, als de vrouwen ter jacht gaan. Dan ziet ge niet alleen den angst en de kwelling van het varken, maar ge aanschouwt ook, hoe die vrouwen, leden van het geslacht waarvan zachtheid en liefde de grootste deugden zijn, in haar dollen ren tuimelen over- elkaar en over het varken, met ruwe be- wegingeu als- kerels neerbonzen op eeu. begeerden buit, elkaar wegstompende in de hitte van den strijd. De heer J. Bleeker, oand. te Groningen, heeft voor het beroep naar de ned herv. gemeente te Gxaft be dankt. In de bekende handige, goedkoops S c h u u.r m a n s* editie is nu ook de wet tot heffing eener veï- suogeR&bclasting verschenen, met aan de beraadsla gingen en gewisselde 3tnkken ontleende aanteekeningen, die de waarde van, het boekje zeer verhpogen. Voor allen, die voor de aangifte voor die belasting in aan merking komen, is het ter berekening van het belastbare bedrag van bun vermogen en. van bannen aanslag een onmisbare gids. 14 October. J. P. v. G„ J. v. d. H., J. C. v. d. S., S. J. v. S, zonder vaste woonplaats, W. L-, Rijp, P. F., Petten, allen dronkenschap, f 0,50 boete of 1 dag hecht. A. S., Alkmaar, als boven f boete of 1 dag hecht. J. G. Sz., Egmond aan Zee, strooperij 7 dagen gev. N. N., SohoorlstrooperijI 0,50 boete of 1 dag hecht. J. C. G., OudoarspelD. H., S. K., G. D., S. H. en M. M., Koedijk na gezetten tijd zich in eene herberg bevinden ieder f 1 boete of 1 dag hecht. P. V., Koedijk, als boven, als ambtenaar, f 3 boete of 2 dagen hecht. A. B., Alkmaar, in het plantsoen laten loopen van een toom kippen, f 0.50 boete of I dag hecht. J. de H., Enkhuizen overtreding op het rijden met honden f 0,50 boete of 1 dag hecht. W. G. Az., Egmond aan Zee als boven 3 maal ge pleegd 3 boeten elk van f 1, of 1 dag hecht, voor elke boete. E. P. Dz., Egmond aan Zee als boven 2 maal ge pleegd 2 boeten elk van f 1, of 1 dag hecht, voor elke boete. J. de G. en D. M., Limmeu als boven ieder f 1 boete of 1 dag hecht. L. de N., Alkmaar, straatschenderijf 0,50 boete of 1 dag hecht. J. V. dn Ch., A. H. ten H., B. F. H Alkmaar, ma ken van burengeruchtieder f 1 boete of 1 dag hecht. H. v. L, Beverwijk, zonder kaartje zich in het spoor bevinden f 3 boete of 2 dagen hecht. J. G. W., Alkmaar, niet binnen een maand opgeven van de opname van een lid in zijn huisgezin f 0,50 boete of I dag hecht. J. J., Rotterdam zonder vergunning va» don burge meester liedjes langs de huizen zingen f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. v. V. Dz., te Oudorp, overtreding op het rijden met honden 2 boeten elk van f 0,50 of 1 dag hecht, voor elke boete. K. K., Schoorl, diefstal van aardbeziën, vrijgesproken.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 6