De Drang naar liet Westen. No. 128. Vier en Xtfegentigste Jaargang, 1892. 29 OCTOBER. WOENSDAG Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Prijs der gewone AdvertentlPn: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieyen franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ALkMAARSCHI Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door bet geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer: 3. Stuif li si 1 li f }ib r 1 €3 li» BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie tor visie is gelegd het aan hen ingediend verzoek met de bijlagen van P. MESSELAAR alhier, om vergunning tot het oprich ten van eene stuifkalkfabriek, in het perceel aan de Oudegracht, wijk D. No. 228, en dat op Dinsdag 8 November 1892 's namiddags te twaalf uren, ten raad- huize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 25 October 1892. De Secretaris, Nuhout van der Veen. BELUIE. Den 19 is aan den substituut-officier Janssen te Brussel, bij het gaan van de rechtbank naar huis, in een tramwagon eene portefeuille ontstolen in- hondbnde 200 francs in bankbiljetten en allerlei papieren. DUITSCHIiAND. Een buitengewoon nummer van de Staatscourant bevat een koizerlijk besluitwaarbij naar aanleiding van do geboorte der prinses aan meer dan 400 veroordeeido vrouwelijke personen de straf is kwijtgescholden. De gevangenen werden den 22 des morgens in vrijheid gesteld. Van den 21 des middags tot den 22 des middags zijn te Hamburg 10 choleralijders aangegeven waarvan 4 op den 21. Geen hunner overleed. Yan den 22 des middags tot den 23 des middags 7 gevallen, zonder sterfgeval van den 23 des middags tot den 24 des middags 2 ziekte en 2 sterfgevallen. De Keizer heeft aan den minister van onderwijs en eeredienst een brief geschreven, waarin hij zijne tevre denheid te kennen geeft over de maatregelon, tegen de cholera genomen. Het rijtuig van den Keizer is den 21 te Berlijn aangere den door een slachterswagen, die uit eene zijstraat kwam; de disselboom daarvan ging den Keizer rakelings langs de borst en boorde een gat in zijn mantel. De koetsier wist de paarden nog juist bijtijds tot staan to brengen. Den 22 heeft te Hamburg een ernstige brand gewoed in de pakhuizen van het Packetfahrtgesellschaftwelke groote uitbreiding verkreeg door de groote hoeveelheid hont en olie in die pakhuizen aanwezig. Bij hot om vallen van den voorgevel van een der gebouwen stortte een gedeelte van den muur op een gobouw der scheeps werf Reiherstieg en vernielde het dak. Hoewel de steenen op een grooten stoomketel vielen, ontplofte deze gelukkig niet. De brandweer slaagde in hare pogingen om de links van de brandende pakhuizen gelegen chemische fabriek voor eene ontploffing te bewaren. De directeur der brandweer word kort na het uitbreken van den brand zwaar gewond door het vallen van een stuk muur op hem. Hij werd naar het zeemansziekenhnis overgebracht. De schade is aanzienlijk. ENOELXNU. Dr. Neill, die beschuldigd was van vier vrouwen van ontuchtige levenswijze in de voorstad van Londen Lambeth te hebben vergiftigdis den 21 door de jnry schuldig verklaard en ter dood veroordeeld. Francoisbeschuldigd van medeplichtigheid aan de ontploffing bij Véry te Parijs, is den 21 weer verhoord, doch nogmaals werd de zaak acht dagen verdaagd. Twee ruiters to Portsmouth zijn door den krijgsraad veroordeeld wegens het vernielen van zadels enz. tot 12 maanden gevangenisstraf, om daarna te worden weg gejaagd. Een derde beschuldigde werd vrijgelaten. De minister van bnitenlandsche zakende heer Ro- sebery, heeft aan eenige afgevaardigden der Vereenigiug tot bestrijding van de slavernij, die aaudrongen op een beschermheerschap over Oeganda en een waarborg van regeeringswege voor den Momba-spoorweg verklaard dat de regeering voor een en ander niet onverschillig was en dat zij, naar zijne meening, eenmaal de hand aan den ploeg geslagen hebbende zich niet terng kon trekken. Met deze verklaring bond hij echter de regeering niet aan eene bepaalde staatkunde. Hij hield zich echter overtuigd dat de afgevaardigden eene groote zaak be pleitten, welke eene voorname plaats moest innemen. Den 23 heeft de heer Henry Loch, gouverneur van de Kaapkolonie, bij zijne aankomst te Plymouth eene toe spraak van den burgemeester beantwoordende gezegd dat naar zijne meening nog groote welvaart voor Znid- Afrika weggelegd was. De engelschen en de hollaudors waren thans eensgezind in het streven naar één doel namelijk: te arbeiden voor de welvaart van het land waar zij wonen. FRAAfKKIJH. De rechtbank der Seine heeft een jongeling tot 200 francs boete veroordeeld, omdat hij met zijn rijwiel een man omver gereden had die aan de gevolgen daarvan bezweek. Het rijtuig van den italiaanschen gezant Ressmann te Parijs is den 21 door een huurrijtuig op de Orsaij-kade aangereden en omver geworpenwaardoor do koetsier zwaar gekwetst en de gezant gekneusd werd. Van 15 Juli tot 15 October kwamen te Havre 1298 gevallen aan cholera voor, waarvan 523 met doodelijken afloop. Manier. Den 22 is de heer Etienne gekozen tot vice-president met 168 stemmen tegen 141 op den heer Vigier. Met 359 tegen 160 stemmen werd verworpen een amendementdoor den heer Basly voorgesteld op het wetsontwerp betreffende het instellen van een scheids gerecht in geschillen tusschen patroons en werklieden. Al de artikelen werden aangenomen met een amendement van den heer Groussetbepalende dat de scheidsrech terlijke uitspraak kon worden opgedragen aan den kan tonrechter. ERIEKEAXAND. De rnssische kroonprins is te Athene aangekomen met prins George die hem tot Corinthe te gemoet gereisd was. Hij werd aan het station opgewacht door de koninklijke familie eenige ministers 46) o HOOFDSTUK XXIII. Aan het station te Barmen stond des morgens te acht iur een tamelijk groot, breedgeschouderd heer, die de vijf enveertig achter den rag, maar zeker het vijftigste levens jaar nog niet bereikt had hij was in het zwart gekleed, droeg eene witte das, een lagen hoed met een breeden rech ten rand en zeer stovige laarzen met dikke zolen. Het donkerblonde haar was tamelijk lang eu naar achteren ge kamd. De bakkebaarden strekten zich niet verder nit dan kit halverwege de wangen. De kleur van het gelaat was die van een man dia veel in de lucht isop de wan gen waren een aantal donkerevioletkleurige adertjes achtbaar. De gladgeschoren, dikke lippen waren, evenals de geheele mond, door voortdurende oefening sterk ont wikkeld. De gezonde, helderwitte, ver van elkander staande tanden waren in het oogloopend lang en breed een benijdenswaardigzij het dan ook geen fraai ge kit. De oogen lagen diep ondor het ver vooruitstekende 'oorhoofd zij waren blauwgrijs de oogopslag was ver standig en ernstig. Dominé Nordstetten werd door alle voorbijgangers zeer eerbiedig gegroet. doen de locomotief het station binnenreed, rekte hij ach eens uit, kuchto en toen de trein stilstond, keek kij zoekend rond. Ook Lolo had met haar reistaschje in handnaar alle zijdeu rondgekeken en was juist daaraan herkend. De predikant kwam naar haar toe, tam den hoed af en vroeg met zijne zware, maar wel luidende stem 'Mevrouw Charlotte EhrikeIk ben dominé Nord stetten." Lolo gaf hem eenigszins aarzelend de hand, dio hij vriendelijk aannam. 'Welkom in het Wnpperthal 1" voegde bij er bij. Na dat hij het bagagebiljet aan een dienstman gegeven had, verzocht hij Lolo hem te willen volgen. Zij gingen de wachtkamer door en sloegen daarna den weg naar de pastorie in. De dominé dacht er niet aan, Lolo van het reistaschje te bevrijdenwaaronder zij nog al gebukt scheen te gaan. De eerste indruk, dien Lolo van de groote fabriokstad aan den oever van het vrij onbeteekende riviertje, de Wtipperkreegwas niet aanmoedigend. De hooge schoorsteenen, waaruit de zwarte damp ten hemel steeg, de sombere huizen en de bedekte lucht, waardoor het vroolijke lentezonnetje zich niet dan met moeite een weg baande, alles werkte daartoe mede. De predikant maakte Lolo in het voorbijgaan op eenige bezienswaardigheden opmerkzaam met name op het statige gebouw, waarin zich het Evangelisatielokaal met het Tehnis bevond, en op andere liefdadige inrichtingen. Toen zij langs het nieuwe Operagebouw kwamen dat zich door zijne moderne Italiaansche renaissance-stijl van de practische omgeving onderscheidde, wendde hij het hoofd af. Het was hem aangenaam, dat Lolo niet naar het doel van dat gebouw informeerde. Do weg kwam aan Lolo, die gebukt ging onder de zware reistasch tamelijk laDg voormaar eindelijk bleef de predikant stilstaan voor een huisdat door een klein, netjes aangelegd tuintje van eene kerk geschei den was. 'Ziezoo, wij zijn er sprak hij. »God zegene uwe komst eu scbenke n vrede Hij sloeg de oogen neer en boog het hoofd. Lolo boog eveneens het hoofd tot dank voor den hartelijken wensch. Het was een huis zooals de meeste anderen, van twee verdiepingen, in de bovenverdieping vijf ramen, in de benedenverdieping de huisdeur met twee ramen aan weerszijden. De buitenmaren waren met lei bekleed, ten einde ze tegen den ncerslaanden rook te beveiligen, de luiken waren donkergroen geverfd. Een trap van zand steen, van vijf treden, met eene eenvoudige ijzeren leuning, en hoog geplaatste ambtenaren. Het volk juichte hem zeer toe. ITAIilE. Den 19 verscheen do oud-minister Crispi voor de eerste maal sedert zjjne verkiezing tot lid van den gemeenteraad van Rome in de vorgadering van dat college. Toon de kwestie der tentoonstelling in 1895, waarom de burgemeester zijn ontslag had gevraagd, aan de orde kwamverklaarde de burgemeester hierin met de wethouders eenstemmig, alle medewerking tot die tentoonstelling te moeten weigeren wegens den staat der stedelijke geldmiddelen. Toen iemand nit het publiek riep Gij hebt wel geld weten te vinden voor de feesten ter eere van den Keizer van Duitschlandontstond er zulk een leven, dat de voorzitter do zaal liet ontruimen. In eene te Iseo uitgesproken redevoering besprak de gewezen minister van justitie Zanardelli de noodzakelijk heid van eene gehoolo hervorming der staatkundige par tijen. Hij gaf zijn vertrouwen te kennen in het kabinet Giolitti en verklaarde zich tegen besparingen op de oor- logsbegrooting. De groote revne te Genoa was met groote vreugde in Italië begroet en beschouwd als een bewijs vau Italie's vriendschappelijke verhouding tot de andere volken. Het verbond met Dnitschland en Oosten rijk had slechts den vrede tot doel en het was van het hoogste belang dat do vriendschappelijke betrekkingen met Frankrijk gehandhaafd blijveD. Volgens Zanardelli kan Italië voor de andere Rijken een voorwerp van bewonde ring worden, daar het groote en kleine Staten overwonnen heeft. Eene macht, welke zich eenwen heeft weten staande te houden wordt altijd min of meer benijd. Den 21 kwamen te Budapest 24 ziekte- en 18 sterf gevallen aan cholera voor; den 22 18 ziekte- en 7 sterf gevallen. OOBTESTBIJH-HOXEARIJE. Den 20 heeft het in de geheele provincie Neder-Oostenrijk sterk ge- suoeuwd. De gemeenteraad van de boheomsche stad Reichenberg is ontbonden, op grond dat het toezicht op het recht van vereeniging en vergadeiing en op de openbare veiligheid door het gemeentebestuur niet onpartjjdig werd uitge oefend zoodat het Staatsgezag herhaaldelijk tnsschen beiden moest komen. Do club der vereenigde duitsche linkerzijde en de duitsch nationale club hebben aan de regeering inlichtingen over deze ontbinding gevraagd. RUSEAND. Do poging van den minister van finan ciën, om te Parijs eene nieuwe leening te sluiten, is mislukt. De Keizerin zal een reis naar don Kaukasus maken om haren zoon grootvorst George Alexandrowitch die aldaar ziek ligt, te bezoeken. SPANJE. Den 19 is het spoorwegstation van Cor dova afgebrand. TURKIJE. Het antwoord, dat den 22 op de rns sische nota verzonden is, bevestigtdat de ontvangst leidde naar de huisdeur. Behalve het sousterrain be vatte de woning op iedere verdieping vier kamers. Op de eerste verdieping, aan de rechterhand, vóór, de huiskamer met het uitzicht op de kerk, achter, de eet kamer daartegenover, aan de linkorhand, de bijna nooit gebruikt wordende ontvangkamer, waarin zich een ge deelte van de bibliotheek bevond, en daarachter de stu deerkamer. Op de bovenverdieping, rechts vóór, boven de huiskamer, het echtelijk slaapvertrek, daarachter de provisiekamer, aan de linkerhand, vóór, het vertrek, waar vroeger de zoon geslapen had, achter, de logeerkamer, die tamelijk veel gebruikt werd door familieleden uit Remscheid, Neviges en Ronsdorf. Alle kamers waren eenvoudig en netjes gemeubeld met vermijding van alles, wat zweemde naar pronk of praal. Alle meubels waren zwaar en degelijk sommige waren reeds afkomstig van vorige geslachten en alle er op berekend nog eenige geslachten te overleven. Men vond in iedere kamer slechts het hoogst noodzakelijke het eenige meubel, dat gemist zon kannen worden, was in de ontvangkamer het harmonium, dat een geloofs- ijverig fabrikant den geachteu zieleherder met Kerstmis had toegezonden, als een bewijs van dankbaarheid voor diens krachtdadig optreden tegen don Protestantenbond het kon echter zeer goed gemist worden, want noch de predikant, noch zijne vrouw bespeelden de piano of het orgel en het buffet in de huiskamer met de geslepen glazendie famiiieloden en vrienden hadden medoge- bracht nit Boheeinsche badplaatsen, met kristal en zil ver, dat nog van de bruiloft afkomstig was, en met aller lei souvenirs en geschenken. Ja, zelfs het engeltje, dat eens boven de groote taart op het bruiloftsmaal gezweefd had, werd trouw in het buffet bewaard, ofschoon de tand des tijds er erg aan geknaagd bad, want het had één vleugel en een halvon voet verloren en het eens zoo lieve gezichtje was deerlijk gehavend. Frissche, zuivere lacht stroomde Lolo tegemoet, toen zij de met matten belegde gang binnentrad, waarop de vier kamerdeuren uitkwamen. Uit de eerste kamer aan de rechterhand verscheen een tamelijk kleinrond vionvvtje, aan wie alles rond waswangen, kin, voor-

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1