No. 129. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. V R IJ 1) A G 28 OCTOBER. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. Gemeente-ontvanger. Gemeenteraad. Vergadering op Woensdag 26 October 1892. UklHAARSCflE COWtWT. Deze Courant wordt Dinsdag., Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8B; franco door het geheele rijk j 1, De 3 nummers f O,©6. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel J 0,15. Groote letter» naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat de heer D. POLL den 14 September benoemd tot gemeente-ontvanger heden als zoodanig in de vergadering van den gemeente raad beëedigd is en zijne betrekking heeft aanvaard. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. Maclaine Pont. 27 October 1892. De Secretaris, Nuhout van deb Veen. No. 10. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig aanvankelijk 14, later 16 leden. Afwezig met kennisgeving de heer mr. A. P. de Lange. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de V o o r- zit t e r voorstelt 1. over te gaan tot de beëediging van den nieuw benoemden gemeente-ontvanger, den heer D. Poll, daar de door hem te stellen borgtocht (gesteld in eene inschrijving op het Grootboek der 2I/2 °/0 Nat. Werk. Schuld, groot nomunaal f 33.600) is goedgekeurd. Daartoe besloten zijnde, wordt de heer D. Poll in de vergadering gebracht door den secretaris en logt hij achtereenvolgend af den eed, voorgeschreven bij art. 87 der grondwet en art. 108 der gemeentewet. De Voorzitter wenscht hem geluk met het door den gemeenteraad in hem gestelde vertrouwen en hoopt, dat hij de betrekking jaren lang tot zijn genoegen en ten genoegen van het gemeentebestuur mag waarnemen. Daarna verlaat hij de vergadering. 2. Vervolgens worden de notulen der vorige vergade ring gelezen en goedgekeurd. 3. Deelt de voorzitter mede, dat den 6 October in het openbaar aanbesteed is het uit voeren van eenige grondwerken het dempen en rioleeren van het Mallegat, het gereed maken van de baan voor eene aan te leggen straat en het maken van fundamenten voor eenige gebouwen ten behoeve der gemeentelijke gasfabriek, welk werk, geraamd op f 13650, gegund is aan Pieter Vermeer Jz., aannemer te Amsterdam, voor 13156, die de laagste inschrijver van 21 inschrijvers was; op 15 October bij akte, verloden voor den alhier ge- vestigden notaris 11. J. de Lange aan de gemeente Alkmaar in eigendom overgedragen zijn de perceelen, bij raadsbesluit van 17 Augustus aangekocht voor de vergrootiug van het terrein aan de Oudegracht, waarop de tweede openbare school voor onvermogenden zal worden gesticht. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorigo vergadering ingekomen stnkken. 4. Brief van den heer Jb. Faber te Amsterdam daarbij aannemende de benoeming tot leeraar aan de burgeravondschool. 5. Brief van den heer G. P. J. Kalemink te Am sterdam van denzelfden inhoud. 6. Brief van den heer J. Hoek te Oudorp, daarbij zijnen dank betuigende voor zijne benoeming tot vast leeraar aan de burgeravondschool met verhoogde jaarwedde. 7. Brief van den beer A. Wijn te Schagen, houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot eersten onderwijzer aan de openbare tweede tusscbenschool. Ns. 4 tot en met 7 voor kennisgeving aangenomen. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stnkken. Van de commissie van financiën. Schutterij. 8. Rapport omtrent den door den schuttersraad op- gemaakteu staat van begrooting voor de kosten dor dienstdoende schutterij voor 1893. Het onderzoek daar in gaf. na kennisneming van den daarbij gevoegden toe lichtenden brief, tot do volgende opmerkingen aanleiding. Bestaat er geen bezwaar om het tractement van den eersten luitenant-kwartiermeester, in overeenstemming ■net de aanschrijving van den minister van binnenl. zaken van 12 December 1828 M S No. 91, uit te trekken °P 100, namelijk 50 voor elke kompagnie. de com missie is de meening toegedaan, dat als men de bp die aanschrijving aangegeven regelen voor den oenen titula ris volgt, men dit ook voor de andere titularissen moet opvolgen. De traotcmenten van den auditeur, van den secretaris van den schuttersraad en van den korporaal, tamboer zijn thans bepaald op het daarbij aangegeven bedrag het tractement van den officier van gezondheid 2e klasse en dat van den adjudant-onderofficier, thans in Overeenstemming met den vroegeren toestand, respectie velijk 60 en 125 bedragendezou niet hooger mogen zijn dan f 30 voor eerstgenoemden en 50 voor laatstgenoemden titularis. Kan zij zich dus wel vereeni- f?on met het voorstel om die tractementen thans on veranderd te behouden, zij stelt voor, den schuttersraad "it te noodigen die bedragen te verminderen, zoodra de tegenwoordige titularissen ophouden die betrekking te bekleeden. Tegen de voorgedragen regeling der tractementen van de tamboers (met aangehaalde aanschrijving in overeen stemming) bestaat bij haar geone bedenking. Bij de behandeling van het hoofdstuk kosten van kleeding, met welks onderdeelen zij zich kon ver eenigen, vernam zij met genoegen van haren 'voorzitter, dat burg. en weth. met den heer majoor-kommandant der dienstdoende schutterij in overleg getreden waren over het aanbesteden der kleeding en dat er gegrond vooruitzicht bestaat, dat hiertoe zal wordeu overgegaan. Sedert jaren werd hierop door haar aangedrongen. Van de ia de posten 17 tot en met 28 gebrachte verande ringen gaven slechts een tweetal aanleiding tot beden kingen. De eerste geldt volgn. 25 onvoorziene uit gaven. Onder dezen post, vroeger steeds op 15 geraamd, is gerekend op het geven eener gratificatie van 45 aan den tegenwoordigen korporaal-tamboer, tevens bode van den schuttersraad, die tegen het einde van 1892 zal worden ontslagen omdat hij wegons hoogen leeftijd minder geschikt is tot het waarnemen dezer betrekkingen. Door het toestaan van dit cijfer zou een gevaarlijk ante cedent gesteld worden daardoor zon voor de toekomst beslist worden, dat aan dergelijke titularissen bij ontslag eenige vergoeding zal worden gegeven en wel, zooals thans voorgesteld wordt, in den vorm eener gratificatie. Het gaat naar hare meening volstrekt niet aan, om het waarnemen van eene dergelijke betrekking gelijk te stel len met het bekleeden eener betrekkingwaarin een middel van bestaan gevonden wordt. Er bestaat geen enkele redenom de voor de gemeentekas toch reeds bezwarende uitgaaf van de kosten der schutterij nog te verhoogen met uitgaven, waartoe noch de wet, noch de billijkheid aanleiding geeft. Zij stelt dus voor, dezen post terug te brengen tot het vroegere cijfer van 15. Den nieuw uitgetrokken post kosten van biblio theek f 50 wil zij voor dit jaar wel toestaanin de verwachting, dat in de toekomst deze post tot een zeer gering bedrag terug gebracht wordt. Op de gbmeente- begrooting wordt voor de veel omvangrijker administratie der gemeente jaarlijks slechts 20 uitgetrokken voor den aankoop van boekwerken. Met het oog daarop kan in de toekomst dus zeer goed met een geriDg bedrag in deze uitgaaf voorzien worden. Zij stelt voor, den schut tersraad uit te noodigen voor volgende jaren in dien geest te handelen. De ontvangsten zijn mede voorgedragen op f 2643, waaronder 2528 begrepen is voor toelage uit de gemeentekas. Deze toelage kan als gevolg van do voorgestelde vermiudering der uitgaven met j 45 tot 2483 terng gebracht worden. De heer Boelmans ter Spill heeft tegen deze begrooting verschillende bezwaren en zou gaarne omtrent verscheidene posten inlichtingen ontvangen. Brengt men de jaarwedde van den eersten luitenant-kwartiermeester op het bedrag, dat bij de aangehaalde ministeriëelo aan schrijving aangegeven is, dan moeten de jaarwedden van de andere titularissen, zooals de commissie van financiën terecht opmerktook op hetzelfde bedrag uitgetrokken worden. Maar dan zou hij dit ook dadelijk in praktijk willen brengen en de jaarwedde van don officier van gezondheid willen uittrekken op f 30 en die van den adjudant-onderofficier op 50. Voor het uittrekken van f 50 voor kosten eener bibliotheek bestaat geen enkele geldige redendien post wil hij nooit toe staan en tot het schrappen daarvan doet hij dadelijk het voorstel. Voor vuur en licht en schrijfbe- hoeften vindt hij belangrijke sommen uitgetrokken; hem is het niet duidelijk dat daarvoor die belangrijke bedragen noodig zijn. Voor kosten van schijf schieten wordt 150 uitgetrokken en voor kosten wegens vervoer van ammunitie, een post die daarmede zeker in verband staat, 25. Hieromtrent onving hij gaarne inlichtingen want hij dacht, dat er niet geschoten kon worden, omdat er geen schietbaan is, op de oprichting waarvan herhaaldelijk aaugedrongen is. Omtrent den post diverse uitgaven ten dienste van den kommandantdersehuttorij/50 vraagt hij inlichtingenhij zou dion post niet willen toestaan, daar hij zich niet kan voorstellen, dat dergelijke uitgaven kunnen bestaan. Wel is hem gezegd, dat hieruit Prijzen bij schijfschieten betaald wordeu maar dit kan hij zich niet voorsteilen, want hiervoor wordt reeds gold aangevraagd. De heer Kraakman verklaart het gevoelen van den heer Boelmans ter Spill ten aanzien van do geldon, aan gevraagd voor eene bibliotheek to deelen. Sedert de invoering der wet op de schutterijen van 1827 zal men op geen enkele begrooting van du schutterij gelden uit getrokken vinden voor eene bibliotheek. Hij acht het dan ook niet ge wenscht die uitgaaf toe te staan. Bij de onzekerheid, of de schutterij op de tegenwoordige wijze zal blijven bestaan, acht hij het onuoodig vakboeken aan te schaffen, waarvan de iuhoud waarschijnlijk binnen korten tijd van geene waarde en van geen nut meer zal zijnterwijl hij vreestdat de moeielijkheden met de schutterij hoe langer zoo grooter zullen worden, wannoer men zich eene vakbibliotheek aanschaft en telkens raad - pleegt. Hij is het met den heer Boeimans ter Spill eens, dat deze post niet moet worden toegestaan. Wat betreft de traetementen heeft hij een eenigszins van den heer Boelmans ter Spill afwijkend gevoelen. Wat de ministeriëele circulaire van 12 December 1828 betreftdeze geeft oen richtsnoer aan voor de tracte menten die naar de meening van den toen maligen mi nister voor de verschillende titularissen wenschelijk waren, doch hieraan behoeft men zich niet te houden. Hoeveel eerbied hij ook heeft voor ministeriëele aanschrij vingen voor de wet zelve heeft hij veel hooger eerbied on in de wet op de schutterijen wordt van de bedragen der tractemonten niets gezegd. En wanneer nu iii deze gemeente (over andere gomeenten kan hij niet oordeelen) voortdurend, onder goedkouring van hoogere autoriteit, bepaald is, dat de inhoud dier ministeriëele aanschrijving practisch onuitvoerbaar is. dat die aanschrijving hier in verband met de plaatsolijke omstandigheden niet toege past kan worden dan moet men haar niet gedeeltelijk toepassendan stelt de commissie van financiën terecht voor dat men het bij die circulaire aangegeven richtsnoer in alles moet volgen en niet gedeeltelijk. Sedert 1828 heeft men met die circulaire geen rekening gehouden, omdat zij bleek in deze gemeente practisch onuitvoerbaar te zijn en waarom zal de raad nu daar van afwijken Naar zijne opvatting moeten de tracte menten blijven, zooals zij vroeger waren. Wat in andere gemeenten gebeurt en gebeurd is, kan de raad van Alk maar uiet beoordeelen en doet niets ter zako. Handha ving van alle tractemonten op het vroeger door den raad steeds vastgestelde bedrag komt hem het wenschelijkst voor en te meeromdat Gedeputeerde Staten, aan wier goedkeuring deze begrooting on derworpen is, steeds die begrooting op de uitge trokken cjjfers goedgekourd hebben. Wat betreft den post kosten van schijfschieten herinnert hij, dat dit geen nieuwe post is het kader heeft steeds te Borgen, niet te Alkmaar schijf geschoten dit is geen nieuwe post. l)e schutters kunnen daar geen schijf schieten, omdat zij niet gedwongen kunnen worden buiten de gemeente te gaan. Wat betreft den post ter beschikking van den majoor- kommandant, herinnert hij, dat het vischrecht in de wateren der gemeente, krachtens een oud privilege af staan was ten bate van de toenmalige schutterijen dat de opbrengst van dat vischrecht jaren lang ter boschikking is geweest van den majoor-kommandant der dienstdoende schutterij dat de gemeente over dat vischrecht de beschik king terug erlangd heeft eu dat toen dit geschied is onder bepaling, dat op de begrooting der schutterij uit getrokken zou worden, naar hij meent, een bedrag van f 30 (do toenmalige pachtsom) ter beschikking van den majoor. Later is die som gelooft hij, verhoogd. Hij zon dien post willen toestaan. De Voorzitter bevestigt laatstgenoemde modedee- ling ouder bijvoeging dat de som van f 30 door den Raad tot 50 verhoogd istoen nu wijlen do heer G. Swerver majoor was. Verder dat de post kosten wegens vervoer van ammunitie indertijd op de begrooting gebracht is op verlangen van Gedeputeerde Staten.- Daarna wordt overgegaan tot de behandeling van de ondordeelon met dea volgenden uitslag 1°. de aangevraagde post kosten eener biblio theek 50werd op voorstel van de heeren Boel mans ter Spill en Kraakman verworpen met 3 tegen 13 stemmen. De heeren C. W. Bruin vis, Preijer en Vonk stemden voor. 2°. het voorstel vun don heer Boelmans ter Spill om de jaarwedde van den officier van gezondheid te verminderen tot 30, in overeenstemming met genoemde ministeriëelo aanschrijving, word verworpen met 7 tegen 9 stemmen. Vóór stemden de heeren Boelmans ter Spill, Canters, Janssen, de Wit, H. J. Bruinvis, Rentmeester en Stoel. 3°. het voorstel van den heer Kraakman, om het tractement van den len luitenant-kwartiermeester terug te brengen van 100 tot het vroegere bedrag van f 40, werd aangenomen met 14 tegen 2 stemmen van de heeren C. W. Bruinvis eu Preijer. 4°. het voorstel van den heer Boelmans ter Spill om do jaarwedde van den adjudant-onderofficier van 125 tot f 50 terug te breugeuwerd verworpen met 2 tegen 14 stemmen. De heeren Boelmans ter Spill en Canters stemden voor. 5°. een voorstel van den heer Goede om den post aan de tamboers, uitgetrokken op 179 (2 tam boers op 52 jaarwedde ieder en 3 tamboers samen 75) terug te brengen op f 100 werd met algemeene stemmen, zonder hoofdelijke stemming, aangenomen; 6°. het voorstel der commissie van financiën om den post voor onvoorziene uitgaven van 60 tot 15 te verminderenwerd met algemeene stemmenzonder hoofdelijke stemming aangenomen 7°. het voorstel van den hoer Boelmans ter Spill om den post diverse uitgaven ten dien ste van den kommandaut der schutterij f 50 niet toe te staan, werd met 2 tegen 14 stemmen vorworpen. Vóór stemdon de heeren Boelmans ter Spill en Canters. Bij de over dezen post nog verder gevoerde beraadslaging had do Voorzitter in overweging gegeven hem toer

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1