Buiten de grenzen. No. 130. Vier en Negentigste Jaargang. 1802. ZONDAG 30 OCTOBER. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD Onbestelbare Srieven, Binnenland. 1LK1HAARSCHE OUII WT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ®,§0; franco door het geheele rijk j 1, De 3 nummers f 0,06. Pr|)s der gewone Advertentiën: Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer verzonden in de le helft van October 1892 E. Blans, Amsterdam; Mevr. de Jong-Vogel, id.; H. Vermeulen id.; P. H. de Pachterid.; C. Bak, Ha- ringcarspel; J Arendsen Rotterdam; C. van Dijk, Zoe- terwoude; C. PosthumaG. Noom, Van Ondkarspel: Wed. SchoutenPnrmerend. Van Oudorp: D. OostwouderAmsterdam. Van Warmenhuizen: Wed. Schouten Pnrmerend. Het Dnitsche Rijk is een bondstaat onder het Opper gezag van den Dnitschen Keizerwelke waardigheid erfelijk is in het Pruisische Koningshuis. Deze weinige woorden zijn reeds voldoende om er ons aan te herin neren dat de inrichting van het machtige rijk en zijn verhonding tot het Koninkrijk Pruisen niet zoo heel eenvondig, maar tamelijk kunstmatig zijn, en dat er veel doorzicht en beleid noodig zijn om het regeeringsra derwerk goed te doen loopen. Gelijk de Pruisische ade laar prijkt in de Dnitsche oorlogsvlag en de Pruisisch Koning tevens Keizer van Dnitschland is, zoo was aan vankelijk ook de Rijkskanselier tevens in Pruisen Minister President en Minister van Buitenlandsche Zaken. De leden van den Rijksdag worden in gansch Dnitschland met toepassing van algemeen stemrecht gekozen maar de Bondsraad, waaraan met den Rijksdag de wetgevende macht i3 toevertrouwd, bestaat uit gevolmachtigden van de verschillende staten die met elkander het Dnitsche Riik uitmaken. De Dnitsche eenheid is wel tot stand gekomenmaar een krachtig en beleidvol staatsman is noodig om haar machtig en indrukwekkend te doen optreden onder de staten van Enropa. In de eerste jaren onder den indrnk der groote ge benrtenissen die het Rijk deden geboren worden onder den grijzen, door de zegevierende Dnitschers te Versailles uitgeroepen Keizer en de staatslieden en legerhoofden die bom ter zijde stonden, onder de leiding van een Rijks kanselier als Bismarck, ging alles goed; maar naarmate de krachtige herinneringen aan de jaren 1870 en 71 Terfl&uwen en de leiders en invloedrijke personen van die dagen van het tooneel verdwijnenbeginnen zich de moeilijkheden te openbaren. Reeds heeft de opvolger van Bismarck afstand gedaan van de waardigheid van Minister- President in Pruisen waardoor de verhouding van dat Koninkrijk tot het Dnitsche Rijk eenigermato is gewijzigd. Wat thans met de nieawe legervoorstellen is geschied is daarvan wellicht een gevolg, bewijst althans dat van de vroegere wijze van handelen is afgeweken. .Langs onre- gelmatigen weg", zooals de Rijksregeering in haar orgaan bet uitdrukt, is het ontwerp openbaar gemaakt. De Kölnische Zeitung heeft het middel weten te vinden om (r mede bekend te wordenen als het bestuur van een dagblad iets van belang te weten is gekomen kan het ach niet weerhouden daarmee zijn voordeel te doen en do eerste te wezen om het aau het pnbliek mede te deelen. Onze legersterkte is niet meer voldoende, wordt it> de toeliehting gezegd. Volgens de laatste uitbreiding, eerst vóór rnim twee jaren tot stand gekomen, bedraagt ^jj in vredestijd omstreeks 485.000 man; maar Frankrijk a ons vooruit; daar is de algemeene weerplicht op uit gebreider schaal ingevoerd dan in Dnitschland, en bedraagt de legersterkte in vredestijd 519.000 man. Zoo komt het oorlogstijd tot een cijfer van rnim vier millioen ge oefende manschappen. In Rusland komt men tot meer dan vier en een half millioen. Ouder zulke omstandigheden kw Dnitschland niet nalaten zijn legersterkte in oor logstijd althans op vier millioen vier honderdduizend man ie brengen, iets meer dus dan Frankrijk en iets minder den Rusland onder de wapenen zal kunnen brengen. Om deertoe te komen moeten wij ongeveer 100.000 man (volgens sommige berekeningen 86.000 man) meer hebben den thans. Dat een voorstel tot zoo aanzienlijke uitbrei- Qg van de legersterkte in geheel Dnitschland een diepen indrnk heeft gemaaktis te begrijpen. Het aantal jonge mennendat tot. nog toe van den verplichten krijgsdienst Tr9 bleef, zal belangrijk verminderen. Wordt dit voor stel aangenomendan zal men eerst met volle recht van eigemeenen dienstplicht kunnen spreken. En welk eene lertneerdering van uitgaven zal deze maatregel na zich slepen! Inderdaad blykt de Regeering zelve overtuigd, de last voor Dnitschland te zwaar zon worden, indien er tegelijkertijd geen maatregel werd genomen om hem verlichten. Daarom wordt tevens voorgesteld den gewonen driejarigen diensttijd bij het voetvolk tot een weejarigen te verminderen; ongetwijfeld eene belangrijke verlichting van druk maar die toch ook al weer iets van haar beteekenis verliestwanneer men verneemt dat 'U reeds ruim de helft der rekruten na tweejarigen dienst- !)<- met verlof naar huis worden gezonden. In deze orting van den oefeningstijd wordt door vele gezag hebbende militairen en naar men verzekertook door den Keizer noode berust. Zij zijn nog niet volkomen zeker, dat do gedurende twee jaren geoefende soldaat in bruikbaarheid niet zal achterstaan bij den mandie een driejarigen oefeningstijd achter den rng heeft; maar zij zijn bereid over dit bezwaar heen te stappen, teneinde de huns inziens noodzakelijke vermeerdering van het aan tal soldaten voor het land niet al te drukkend te maken. Ook met invoering van den tweejarigen diensttijd zal toch de voorgestelde uitbreiding van het leger jaarlijks nog 64 millioen mark of bijna 38'/j millioen gulden kostenbehalve eene uitgave in eens van bijna 67 mil lioen mark of 40 millioen gulden. Zal er dan aan de uitbreiding van het leger nooit een eind komen klaagt men in Duitschland niet zonder grond. De Regeering beweertdat bij aanneming van dit voorstel alle voor den dienst geschikte personenin het leger zouden worden opgenomen het zon dus het laatste woord zjjudat op dit gebied kan worden gesprokende uiterste grens waartoe men zon kunnen gaan. Maar als nu Frankrijk of Rusland deze legerversterking eens met een gelijken maatregel beantwoordde, wat dan? Wordt in Frankrijk tegenwoordig werkelijk reeds over den laatsten man beschiktzoodat daar geen uitbreiding meer mogelijk is Zoo dit niet het geval is kan men er vrij zeker van zijn dat Frankrijk zich niet door financiëele bezwaren zal laten weerhouden om Dnitsch land te overtreffen. En als Rusland niet door geldgebrek verhinderd wordtzal het voor zijn leger nog wel eeuige duizenden menschen meer kunnen vinden dan het thans reeds heeft. Maar waartoevragen de Dnitschers verderdienen ons het drievoudig verbond en de waarborg voor het behoud van den vrededie daarin gelegen moet zijn wanneer wij niettemin tot deze alleruiterste krachtsin spanning worden gedreven? Als namelijk, gelijk ver zekerd wordtde geheele toelichting van het wets ontwerp pnbliek gemaakt isdan wordt daarin met geen woord van de bondgenooten gesproken. Valt dan op Oostenrijk-Hongarije en Italië niet te rekenen Moet Duitschland alleen tegen een gemeen^chappelijken aanval van Frankrijk en Rusland bestand zijn?Maar op deze vragen zal wel het antwoord niet uitblijven dat Bismarck eenmaal daarop gegeven heeftbondgenootschappen zijn op hoogeu prijs te stellen maar ten slotte moet men er naar strevenop eigen krachten te kunneu vertrouwen Geeft dit voorstel der Duitsche Rijksregeering grond voor ongerustheid, voor de vrees dat de vrede verstoord zal worden Moet men er uit opmaken, dat Duitschland oorlogzuchtige plannen heeft? Wij gelooven het niet. Het is toch inderdaad waar, dat dit plan de legersterkte in werkelijkheid eerst zal doen toenemen wanneer het eenige jaren in toepassing is gebracht. Het werkt op tijd en kan dus niet gemaakt zijn met het oog op een oorlogdie binnen korten tjjd zou moeten uitbreken. Er is geen reden waarom men niet zou mogen aannemen, dat de voorstellers werkelijk niets anders beoogen dan een in hun oog noodzakelijken waarborg voor de veilig heid van het Dnitsche Rijk en dan ook voor het behoud van den vrede, een veiligheidsmaatregel voor de toekomst. Zal dit voorstel worden aangenomen Op dit punt schijnt nog volkomen onzekerheid te bestaanen men stelt zich herhaaldelijk de vraag, hoe de Rijkskanselier er iu zal slagen voor dit ontwerp een meerderheid te verkrijgen. Men verzekertdat Caprivi bij de indiening van dit voorstel uitsluitend heeft gehandeld als Rijks kanselier zouder de Regeering van eenigen Duitschen Staat voorat te polsen. Terwijl vroeger voorstellen van znlk een beteekenis niet werden gedaanzonder althans met de Pruisische Regeering overleg gepleegd te hebben, schijnt Caprivi ditmaal zelfs zijn ambtgenooten in het Pruisisch Ministerie niet geraadpleegd te hebben. Ernstig kunnen daarom de gevolgen zijn der indiening van dit wetsvoorstelen met verklaarbare belangstelling gaat geheel Enropa de openbaringen na van de verschillende meeningen onder het dnitsche volk en van de gezind heid der staatkundige partijen omtrent dit voor Dnitsch landmaar voor Duitschland niet alleen, zoo gewichtige vraagstnk. Koedijk. Wanneer wij, hier of daar vertoevende, ons horloge uittrekken om te zien, hoe laat het is loo pen wij groot gevaar ons uurwerk voor een prnl te hooren uitmakenwanneer wij zoo onverstandig zjjn veestte zeggen wat het aanwees. Wij honden ons zakklokje, n.l. natuurlijk gelijk met de dorpsklok en kan het een ander mensch na gebeuren dat hij door dien .nienwerwetschen" tijd eens een groot kwartier te vroeg aan den trein is, wij hebben soms het buitenkansje rnim 3/4 nnr te kunnen wachten. Was het torenuurwerk nn nog maar altijd een halt unrtje voor, dan kon men er op rekenen maar onverwachts hebben wij dan weer eens »amsterdamschen tijd." Wat hebben de mannen hunne vrouwen ook al vaak zwart zien kijken, als zij, elders vertoevende, daar do klok tot raadsvrouw nemende, een half nar te laat thuis kwamen Wat voor een reeindeling dan ook zonderling zal klinken is het feit, dat wij het voorbijvaren van een paar trekschnitjes ver- tronwbaarder uurwerk achten, dan de gemeenteklok. Toch zit het hem niet in de klok, zegt men. Ichagen. Bij den kolfwedstrijd, op den 27, in het Noordhollandsch koffiehuis, waaraan 30 personen deelna men was de uitslag als volgt: C. Bijpost, Dirkshorn le, J. Kaan, Nieawe Niedorp 2e H. Moerbeek, Barsin- gerhorn 3e, C. Peetoom, St. Maarten 4e, C. Asjes, Scha- gen, 5e pr. Voor den biljartwedstrijd waren 24 deelne mers, van wie de winners waren J. Peetoom, Schager- brng le. A. Schenk, Barsingerhorn 2e, en D. Nierop, Nieawe Niedorp, 3e pr. Bij den aanvang van (het aanstaande wintersei zoen zal bet hier niet aan vermakelijkheden ontbre ken den 13 November zal i Euterpe" in het lokaal van den heer J. P. Blauw eene uitvoering geven, den 20 dier maand het tooneelgezelschap van de heeren Kreukniet, en Poolman, den 27 de Harmonie," terwijl in December bet tooneelgezelschap van de heeren gebr. Van Lier ver wacht wordt. De gemeenteraad van Helder heeft den 25 beslo ten aan Ged. Staten van Noordholland op gedane vragen mede te deelen, dat de gemeente, hoezeer ook overtuigd van het nut van het kanaal Schagen-Stolpemet het oog op haren geldelijken toestand niet bij machte is in de kosten daarvan bij te dragen. Bij kon. besluit van den 25 is benoemd tot bur gemeester van Wormer, met ingang van den 21 No vember, de heer C. Wildschut. De gemeenteraad van Meppel heeft den 26 de in schrijving der gemeente in het aandeelen-kapitaal van de drinkwaterleiding-maatschappij (concessionarissen de hee ren van der Broek en Barnoveld Kooy te Amsterdam) van f 10000 tot f 30000 verhoogd. Bij kon. besluit van den 26 is aan den heer dr. C. J. Persijn te Hloemendaal, op zijn verzoek, met ingang van 1 November, eervol ontslag verleend als lid van den geneeskundigen raad voor Noordholland. Den 27 is tot wethouder der gemeente Xieuwer- Ainstel benoemd de heer G. L. Wijsman, met 7 stem men, tegen 6 op den heer van Blaaderen en 3 blanco biljetten. De benoemde verklaarde de benoeming aan te nemon. Den 27 is door het provinciaal bestuur van Noord holland bij enkele inschrijving, aanbesteed het leveren en verwerken van puin tot versterking der boorden van het Merwedekanaal in Noordholland, geraamd op f 1250. Laagste inschrijver de heer P. H. Vermaak te Utrecht voor f 1039,50. Den 27 zijn te Amsterdam voor de vrije- en ordeoe- feniugen der gymnastiek van de 12 mannelijke candidaten 9 geslaagdwaaronder G. J. Visser van SchagenD. Janse, J. H. Lntz en J. van der Sluys van Haarlem A. Jaarsma van llroek op Langcdijk en P. Beun van Furmerend en 5 van de twaalf vrouwelijke, waar onder de dames S. A. Musquetier van Hoogwoud, M. A. Poggel van Wcrvershoof, G. M. van Waart van IJ- mulden en J. Swart van lVormerveer; den 28 zeven van de twaalf mannelijkenamelijkN. Hooijboer van Heemstede, H. Bouma van Groote IJ polder, C. H. Geevers en Pieter Visser van Anna Faulowna, F. Fries van Terschelling, J. van den Berg van Hilversum en S. Bakker van Berkhout; en vijf van de zes vrouwelijke, namelijk de dames: B. Damsté Buijsing van Haarlem, E. C. A. Laan van Oostzaan, W. L. Vis van Ven huizen, M. Ch. Laakmann van Wervershoof. Aan den heer J. van Nienes gemeente-secretaris te Barsingerhorn, werd op zijn verzoek uit zijne be trekking ontslag verleend. De Schrinkkaagpolder, onder Barsingerhorn groot ongeveer 90 bunders is geheel onder water ge- loopen. Wijlen de heer A. J. P. Bnrger te Rotterdam heeft o. a. een legaat van f 1500 vermaakt aan de Prins Hen drik-stichting te fügmond aan Zee. Door den heer A. A. H. Boissevain is aanbesteed het bonwen eener stal met koetshuis en koetsierswoning op Prins Hendriksoord te Lage Vnnrsche. Van 20 in- schrijvors was de heer G. L. Neumeijer Jr. voor 53857 de laagste. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 27 met 12 tegen 3 stemmen verworpen een voorstel tot toekenning van presentiegeld aau de raadsleden en niet toegestaan de voorgedragen verhooging van jaarwedde voor den burgemeester den secretaris en de wethouders. Sequah heeft den 26 zijne eerste zitting te 's-Her- togenbosch gehouden Hijp. Den 27 gaf de gymnastiek-vereeniging Bato iu de zaal van den heer P. Blokdijk eene uitvoering. Den 28 hield het Leger des Heils in do zaal van den heer Jb. Appel eene groote bijzondere samenkomst, on der leiding van luitenante J. E. Gerritse van Rotterdam en luitenante H. Fontijne van Schiedam, bijgestaan door candidate L. Heijnes van Rijp en anderen. Voor het maken van gebouwen voor het Rijks- postdnivenstation te Helder was van 10 inschrijvers de heer J. C. Ran voor f 1148 de laagste. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft tot leden van het Aederlandsch I.and- bouw-Comlté benoemd de heeren J. L. T. Groneman, te Wieringerwaard Th. J. Waller, te Anna Paulowna, J. Breebaart, te Winkel C. J. v, d. Ondermenlen te Wassenaar, P. J. de Bruine, te Zwijndrecht en D. F. Bau- duin te 's-Gravenhage.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1