De Draag naar let Westen. No. 131. Vier en Negentigste Jaargang, 1892. WO ENS D A G 2 NOVEMBER. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. Gevonden Voorwerpen Binnenland. FEUILLETON. S UMIAVItSCIIi; Deze Courant wordt lMusdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ©,80franco door het geheele rijk De 3 nummers f 0,06. Ar ia vvi Telefoonnummer: 3. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel j 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. in de maand October 1892 Eenige rozenkransen met en zonder étuieen grijze handschoen een notitieboekje een hondenpenning no. 22 een lorgneteen insigne met de letters V D een rood onderstukje van een gouden oorbelletjeeen witte zak doek een catalogus voor letterkundige leerboeken een duitsche reisgids voor Zwitserland eenige sleutels een zwart boezelaareen hondentuigeen hondenhalsband met penning no. 28 een zilveren broche een paar witte kinderwantjes een potloodoen witte kinderzak inh. een portemonnaie en rozenkranseen portemonnaie een R. C. kerkboekjeeen groene beurs inh. 3 cents j een odeurfleschje een zweep twee hondonhalsbanden een witte kinderzak een parapluie en een zwart bont kraagje. Alkmaar, De Commissaris van Politie 1 Nov. 1892. F. G. C. J. FUNDTER. Sloom tramweg FurmerendAlkmaar. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aan de Provinciale Staten voorgesteld voor den aanleg van een stoomtramweg PurmerendAlkmaar een renteloos voor schot van 150,000 te verstrekken. Dit bedrag zal uit gekeerd worden, mits de weg vóór 1 Januari 1895 in exploitatie worde gebracht. Het voorschot moet aan de provincie worden terugbetaald uit de opbrengsten der lijn, zoodra die zullen gestegen zijn boven een zeker be drag. door Gedeputeerde Staten vast te stellen, wanneer omtrent de exploitatiekosten en de rente van het op te nemen kapitaal voldoende zekerheid zal zijn verkregen. Is dat bedrag bereiktdan wordt de helft der meerdere opbrengst uitgekeerd aan de provincie. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft een kre diet van J 5000 verleend tot voorbereiding eener sinds lang gewensehte verbetering van het rioolstelsel. De gemeenteraad van Haarlemmermeer zal voortaan met gebed geopend worden (formule Amsterdam). Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Hypolitus- hoef op Wierlngei» M. Th. Laurman. De heer Pijttersenlid der Tweede Kamer voor Schoterlandheeft aan de sociaal-democratische afdee- lingen aldaar te kennen gegeven dat hij niet voldoen zal aan haar verzoek om in door haar belegde verga deringen rekenschap te geven van de wijze, waarop hij in 's lands vergaderzaal optrad, daar hij niet door haar, maar door de meerderheid der Schoterlandsche kiezers tot lid der volkevertegenwoordiging is gekozen. De aftredende hoofd-ingelanden van den polder Westzaande heeren Jb. Vis Cz. te Zaandijk en 49) o Zij had den brief nog niet geslotentoen men haar reeds voor het avondeten kwam roepen. Johannes was aan tafel buitengewoon stilzwijgend, zoodat Lolo naar een middel zoeht om hem wat op te vroolijken. Op eens viel haar het harmonium inzij had zelve al zoo dik wijls verlangd eens wat muziek te hooren, maar zij had er niet over durven beginnen. »Zou het n genoegen doen indien ik, na tafel, eens wat op het harmonium speelde vroeg zij plotseling. Johannes keek verrast op. »Zeker Ik wist volstrekt niet, dat gij aan mnziek deedt." »Ik speel ook maar middelmatig en weet niet of het op dit instrument gaan zal. Vroeger heb ik het harmo nium wel bespeeld en als het pedaal niet te zwaar gaat »Maar dat is eene groote, eene nieuwe vreugde, die gij ons bereidtzei de predikant. Mathilde zag hem verbaasd aan. In de een-en-twintig jaren van hun huwelijk had zij Johannes nog nooit zoo galant gezien. Onmiddellijk na afloop van den avondmaaltijd, werd de lamp naar de ontvangkamer overgebracht. Lolo verzocht echter eenige minuten uitstel zij wilde eerst den brief aan George sluiten. «Dan kan Mali hem naar de post brengen voegde de dominé's-vrouw er bij. Lolo ging naar boven opende de lade van de com mode ontsloot het lederen kistjewaarin zich be halve de partituur van »Bath-Seba," ook het afscheids geschenk van George bevond de zware ring met K. Vis Az. te Wormerveer, zijn met 86 en 82 stemmen herkozen. Den 2 herdenkt prof. J. W. R. Tilanns den dag, waarop hij vóór 25 jaren het hoogleeraarsambt te Amsterdam aanvaardde. Den 12 November heeft de openings-voorstelling in den circus v^n Oscar Carré te Amsterdam plaats. Bedankt voor het beroep naar de ned. herv. ge meente te Driehuizen c. a. en naar llensbroek door J. Bleeker, candidaat. Den 31 des nachts is te Wijk aan Duin de door den heer Docter, bloemist, bewoonde woning afgebrand eene groote bloembollenschuur kon behouden blijven. Den 30 zijn de heer Daniël de Lange en zijn koor in de Nieuwe kerk te Helder opgetreden voor een op 1200 personen geschat gehoor. De zangers behaalden grooten bijval en na afloop der uitvoering werd den heer de Lange een fraaie lauwerkrans aangeboden. Heiloo. De heer P. Schipper, benoemd hoofd der school te Groet, vertrok den 31 naar zijn nieuwe stand plaats. De laatste dagen kenmerkten zich voor hem door hartelijke bewijzen van toegenegenheid. Vele stoffelijke blijken daarvan werden hem van de zijde van Heiloo's ingezetenen alsmede van die van onderwijzers en leerlingen der school nit Alkmaar aangeboden. Het kerkelijk koor, onder zijne leiding, gaf nog eene laatste, goed geslaagde uitvoeringwaarbij hem door den president-kerkvoogd hartelijke en waardeerende woorden werden toegesproken. Tot zijn opvolger als organist is benoemd de heer W. Slinger, van Alkmaar. Holhorn. In den Waardpolder is men thans aan het dorschen van de tarwe, die gedurende het regen achtige weder aan schoven te velde bleef staan. Het blijkt, dat zij nagenoeg waardeloos is. Om er nn nog iets voor te maken, koopt men varkensdie er mede gevoederd worden. De polders in het Noorderkwartierzijn weer zoo goed als uitgemalen en van het overdadige water ontlast. De weide-velden hebben weinig geledenhet land is geheel groen gebleven, zoodat hier en daar het vee weder buiten loopt. Aan den bavendijk is het ïeven en vertier. Was het een kwarteeuw geleden, de turf, die de drukte ver oorzaakte, waarvan men in dezen herfst niets bespeurt, thans zijn het de suikerbieten, die dcor tal van schippers worden weggehaald. Do wegen in de polders Waard en Groet vertoonen allerwege de sporen van het rijden der zwaar beladen wagens. De bieten zijn meestal bestemd voor de suikerfabrieken te Utrecht, Breda en Halfweg. De 31 zijn te Amsterdam voor de vrije en orde oefeningen geslaagd vijf van de zes vrouwelijke candi- daten, waaronder de dames J. Dorpema en J. J. Damste Buijsing van Zaandam, en negen van de twaalf man nelijke, waaronder A. Heeroma van IJmulden, G. H. Boes en H. Prijs van Purmerend, H. J. van der Veen en J. Schophuis van Hoorn, J. Weeil en S. Blom van Haarlem, L. C. Bloemendaal van dnkhuizen. Een huis met 17.34.70 bunders wei- en bouwland den Medusa-kop, die voor hare dunne vingertjes veel te wijd was verzegelde daarmede den brief eu riep toen Mali. Toen deze binnentrad, legde Lolo juist den ring weder in het kistje, sloot het en schoof de lade van de commode weder dicht. Mali had alles gezien. Terwijl zij zich met den brief verwijderde, wierp zij nog een begeerigen blik op de commode, waarin het roodle- deren kistje met het zilveren beslag Btond. Lolo trad de ontvangkamer binnen, waar de predi kant en zijne vrouw vol verwachting op de sofa had den plaats genomen, terwijl het instrument reeds ge opend was. Lolo haalde eerst de kleine registers uit en sloeg eenige akkoorden aan. Hiermede was zij spoedig op streek. Na een klein preludium speelde zij op eens een koraal. Het was een uitstekend instrument en bet ern stige, schoone lied klonk plechtig door het huis. Johan nes vouwde de handen en zijne vrouw volgde zijn voor beeld. In de meest plechtige stemming zaten zij daar naast elkander, door het matte lamplicht beschenen, in het eenvoudigebescheiden gemeubelde vertrek. Toen Lolo zieh eveu omwendde, was zij er bepaald door ge troffen. Zij beproefde de overige stemmen van het instrument eu speelde nog een koraalJohannes en Mathilde waren in verrukking en toen zij nu, aangemoedigd door het succesalle registers uittrok en de krachtige akkoorden van Luther's lied door de pastorie weerklonken, kon de vrome man zijne geestdrift niet langer bedwingen en hief hij met zjjne volle basstem aan »Ein fester Burg ist unser Gott", en het goedige, ronde, kleine vrouwtje zong met haar mager, pieperig stemmetje dapper mede. In het eerste oogenblik wekte dit eigenaardig concert Lolo's lachlust op, maar toen zij zich nogmaals naar het echtpaar omwendde, schaamde zij zich over die op welling. De geestdrift van de goede liedon was onge kunsteld echt eu waar als zuiver gond. »Nog eens!" riep de predikant. En Lolo speelde het koraal andermaal en het derde eu vierde vers te Hovenkarapel heeft in openbare veiling f 42.020. opgebracht. De gemeenteraad van Heemstede heeft besloten eene 31/» °/o geldleening aan te gaan van f 14000, met eene jaarlijksche aflossing van minstens f 1000. Bij den den 30 te Spanbroek gehouden biljart wedstrijd werd de eerste prijs behaald door K. Buis Benningbroek, de tweede door J. Waal, Spanbroek en de derde door A. Rood, Hoogwoud. Bij den grooteu internationalen, korpswedstrijd, uit geschreven door de kegelclnb Haarlem, den 30 aange vangen en den 6 voortgezet zullende worden, behaalden de vier volgende clubs de meeste punten «Neptnnus" te Amsterdam 240 »Zou er kans zijn" te id. 227 Cres cendo" te Leiden 205 en «Onder ons" te Amsterdam 198 punten. De »Unie" van Alkmaar bekwam 167 en Victoria 195 punten. Hordijk. Voor de vacante betrekking van hoofd der school zijn niet minder dan 91 sollicitanten. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 31 bij de behandeling der gemeente-begrooting voor 1893 met 12 tegen 13 stemmen verworpen een voorstel om ƒ5000 a 6000 toe te staan voor de overbrugging van den overweg aan den spoorweg. Die begrooting werd vast gesteld in ontvangsten en uitgaven op 1.169.486.58. De minister van binnenl. zaken heeft in de Staats courant van den 1 ter algemeene kennis gebracht, dat volgens de bij hem ingekomen ambtsberichten in de af- geloopen week als aan aziatische cholera overleden zijn aangegeven: te Brakel 1, te Gouda 1, te Koudekerk 2, te Amsterdam 1, te Jutfaas 1, te Maarseveen 1, te Utrecht 3, te IJselstein 2, samen 12 personen. Kgmoml aan Zee. Aan het postkantoor en de daartoe behoorende hulpkantoren werd gedurende de maand October in de rijkspostspaarbank ingelegd f 61.45, terugbetaald f 95.10. Het laatste, door dat kantoor uit gegeven, boekje draagt het nummer 33. De voordracht voor twee onderwijzers aan de openbare lagere school bestaat nitvoor I J. Raven, Wognnm P. H. A. de Gooijer, Leiden; en P. Bijhouwer, Koedijk; voor II P. H. A de Gooijer, LeidenP. Bijhouwer, Koedijken H. C. Weidenaar, Lonneker. St. Pnncras. Mej. G. Voorthuis, onderwijzeres aan de openb. school heeft den 29 met gunstig gevolg te Deventer het examen in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek afgelegd. Mej. E. de Vries, thans te Oud-Loosdrecht, tot 1 Mei dezes jaars werkzaam aan de school in deze gemeente, is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Kortenhoef. Uitgeest. Zestal (alph.) voor predikant der ned. herv. gem.J. F. L. Boonacker, Oterleek B. C. Moer kerk Boot, LentS. te Gempt, CallantsoogJ. S. King, Groot-Schermer; P. van Krieken, Westwond; en J. H. Krnseman Aretz, Wormer. (De heer King is echter in middels overleden). Drietal (alph.) voor onderwijzer aan de openbare lagere schoolA. H. Fournier, WaddingsveenD. van der Giessen, Haarlem en J. van Tuijl, Werkhoven. en met een opgewektheid en vertrouwen zonder we derga ja met een uitdagende stoutmoedigheid van den strijder, die zeker is van de overwinning, zong en riep Johannes »Nehmen sie uns Leib GutEhr Kind und Weiblasz fahren dahin, sie haben 's klein'n Ge- winn das Reich musz nns doch bleiben De predikantsvrouw zong met haar bevend stemmetje mede. De plechtige stemming werd een oogenblik verstoord door Mali, die met veel gedruisch de kamerdeur opende. Zij meende dat men haar geroepen had. Mathilde zond haar weg zij had zich vergist. Johannes was gelukkig. Het was de schoonste avond, dien de weinig eischende man in langen tijd beleefd had. Toen Lolo wilde opstaan, verzocht hij haar op bijna tee- deren toon nog wat door te spelen. Dat was mnziek, die hem lief was, mnziek, die ook dr. Martinus Luther zong eu de ziel verhief Lolo begreep wat hij daarmede zeggen wilde en nam nogmaals aan het orgel plaats. Na een kort preludium speelde zij een eigenaardig plechtig lied, dat als een vurig gebed aanving en juichend en dankend eindigde. Johannes luisterde opmerkzaam toe. Hij was zeer te huis in al wat kerkmuziek was, maar dit lied, dat hem machtig aaugr.ep, was hem toch niet bekend. Hij stond op en ging naast Lolo staan. »0 wat is dat prachtig sprak hij op een toon waarin zijne oprechte geestdrift duidelijk merkbaar was terwijl Lolo verder speelde. »Ik herinner mij niet die prachtige melodie ooit gehoord te hebben. Van wien is dat lied »Van George Nordstetteu riep Lolo, zonder haar spet af te breken. »Zoo sprak Johannes nadenkend en bleef de grootste aandacht schenken aan de tonen, die statig door het kleine vertrek ruischten. «Prachtigherhaalde hij eenige malen. «Kent gij de woorden ook Lolo begon haar spel opnieuw en met hare glashel dere, kinderlijke stem, bij wier klank het echtpaar eene

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1