Stadsberiehten. 7 Den, 31 heeft in het »Poolsche Koffiehuis", te Rot terdam de algemeene jaarvergadering plaats gehad der boek "118 "Met ®>eder,andsch Faardenstam- De voorzitter de heer J. Breebaart Kzn.opende do vergadering met een woord van welkom. Behalve Over ïjsel, waren alle afdeelingen vertegenwoordigd. Bij de behandeling der notulen der vorige vergadering bleek, dat nog geen antwoord was verkregen op bet in die vergadering gedaan verzoekaan den minister van waterstaat, handel en nijverheid, tot het houden van een gedwongen hengstenkeuring van rijkswegedientenge volge werd besloten zich nogmaals tot den minister°te wenden om eemg antwoord in dezen uit te lokken. Blijkens het verslag van den toestand der Vereeniging zijn o. m. over het algemeen gunstige uitkomsten ver kregen. toonen de verslagen der afdeelingen aan dat met vasten tred voorwaarts wordt gegaan, zijn de geldmid- delen in goeden staat, steunde de regeering de Vereeni- ging voortdurend met subsidiën, slaagde de tentoonstel ling te .'icheveningen uitstekend, waarbij de voortdurende vooruitgang der paardenfokkerij bleek, en was het aantal leden in 1891 voor Noord-Holland 210, Zuid-Holland 89, Noord-Brabant 90, Zeeland 365, Overijsel 73, Gelderland 138 en Limburg 60. Ingekomen was o. a. een verslag van de afdeeling Zeeland dat zal worden opgenomen in het gedrukte ver slag der Vereeniging; een voorstel van de afdeeling Zuid holland houdende verzoek dat de minister tijdig kennis geve van de beschikbare fondsen, om daardoor in staat te zijn. het vorige jaar tot maatstaf nemende, vroegtijdig de premiën te kunnen regelen. Het hoofdbestuur neemt op zich pogingen aan te wenden bij den minister van i j en N' dat de ,verdeeling zoo vroeg mogelijk be kend wordeeen schrijven van de afdeeling Gelderland, houdende klacht, dat een deel van de rijkssubsidie in die provincie wordt gebruikt voor hot onderhoud van do provineiale hengsten en alzoo onttrokken aan de oor spronkelijke bestemming; door hot bestuur zullen des wege stappen gedaan worden; van het Nederlandsch Landbouw-comité eeno uitnoodiging om vóór 16 Novem ber e.k. de namen der afgevaardigden op te geven, die door d£H comité op den 21 November d. a. v. te s-Gravenhage gehouden wordende vergadering zullen bijwonen. Tot de benoeming van deze leden wordt nog in ueze vergadering besloten en bij stemming worden daartoe voorloopig benoemd de heeren Den Ouden en Korte weg. thans is aan de orde de rekening en verantwoording over 1891. Deze wordt, na nagezien te zijn, in orde be vonden en goedgekeurd. Zij sluit in ontvangsten en uit gaven met 1288.82. Aan de orde is hot voorstel van het hoofdbestuur om aan de afdeeling Gelderland een subsidie van 50 over 1892 te vorleenen. Na eenige discussie wordt, op voor stel van den afgevaardigde der afdeeling Zuidholland, de subsidie van 50 op 100 gebracht en het voorstel bij acclamatie aangenomen Het daarop volgende voorstel van het hoofdbestuurdat de Vereeniging zich wenden zal tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid en van oorlog, met verzoek om de premiën voor uit het buitenland ingevoerdo hengsten ook beschikbaar te stellen voor in Nederland opgevoede doch in het buitenland geboren hengsten vond tegenkanting. Ter toelichting hierbij door het hoofdbestuur aangevoerd dat de besloten aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal het verzoek te richten de paardenfokkerij zooveel mogelijk te steunen in de richting waarop dit thans geschiedt door den minister. Hierna sloot de voorzitter de vergadering - Warmen hulzen. Dat een onschuldig daarheen geworpen koolblad bij een geheele familie gedachten aan zelfmoord kan doen ontstaanis niet zoo dadelijk te vat ten Toch had het feit hier in de vorige week plaats. Untstemd over den afloop ecner gehouden openbare ver- kooping van moeder's nala'tenschap (zijnde de helft in een. hms. en erf, dat ruim 1100 gold) ontstond een familietwist in het verkochte pand, waarbij beurteling verschillende leden dreigden zich te zullen verdrinken, totdat ten slotte het wegblijven van een der leden aan leiding gafdat alle anderen zich naar buiten begaven en toen in een drijvend koolblad de pet van den ver meenden zelfmoordenaar meenden te herkennen. Terwijl nu zelfs met gevaar van eigen leven, allerlei pogingen tot redding werden aangewend, stond de vermiste "op een afstand hartelg k te lachen. het badhui kosten van aankoop van driejarige hengsten in het bui- enland dikwerf belangrjik zijn. Meer dan een fokker in Nederland stelt zich ten doel goede buitenlandsche heng sten te verkrijgen en koopt daartoe eenige venlens aan; de beste daarvan zijn evenzeer nuttig voor de fokkerij, al zijn ze op jeugdigen leeftijd ingevoerd. De billijkheid brengt mede. dat deze hengsten ter mededinging worden toegelaten. De tegenkanting tegen dit voorstel vond in hoofdzaak haren oorsprong, dat men vreesde voor fraude, terwijl ook de identiteit van een veulen in het buiten land geboren en hier opgevoed in vele gevallen moeielijk zal te bewijzen zijn. Ten slotte wordt dit voorstel met 11 tegen 10 stem men verworpen. De begrooting voor het jaar 1893, die in ontvangst en uitgaven sluit met 1477.20, wordt goedgekeurd. Na afdoening van een paar ingekomen stukken werd lilling door de leden voer, zong zij, aangemoedigd door het voorbeeld, dat de predikant en zijne vrouw haar geven hadden, uit volle borst »Herr, meine Burg, mein Pels, mein Trutz O, Du mein Hort, mein Scliirm und Schutz Horn meines Heils, mein Stahl und Eisen! Du bist mein GottDich will ich preisen Oom Johannes, die met schitterende oogen naast Lolo had gestaan en wiens hart overstelpt was van reine, zalige vreugde, was diep ontroerd en toen Lolo opstond^ kuste hij haar op hot voorhoofd en sprak met oprechte bewondering »Dank u, mijn kind! Dat was prachtig!" De dominé's-vrouw, die haar man in° alles navolgde, kuste hare jonge vriendin eveneens op het voorhoofd en betuigde met evenveel geestdriftdat het prachtig go weest was. Van alle eigenaardige avonden, die Lolo in de pastorie i doorgebrachtwas deze zeker de eigenaardigste. Zij stelde zich een oogenblik voor hoe zij zoo'n avond be schrijven zou, wanneer zij er eene harer Berljjnsche kennissen b. v. Stephanie Wilprecht, iets van zou wil len mededeelen en welken indruk haar schrijven maken zou. Zonder twijfel zou zij uitgelachen worden; zij zelve had immers eenigen lust daartoe gevoeld. Toen zij ech ter een blik had geworpen op haar auditoriumwas naar lach verstomd en de kinderlijke tevredenheid van die goede menschen de innigheid en oprechtheid hun ner blijdschap hadden haar getroffen. En zij was geëin digd met zich te verheugen met de blijden en zij die vroeger haar kamermeisje uit de voorkamer zond en alle deuren afsloot, wanneer zij met zachte stem een nieuw ie estudeerde, zij had hier de moeielijke taak van eene kunstzangeres op zich genomen en voor toehoorders gezongen, en dat was haar volstrekt niet belachelijk voorgekomen. J Langzamerhand was het uur aangebroken om naar te De predikantsvrouw gaf ook heden, evenals In de week van den 23 tot den 30 Oct. zjjn in adhuis van „het Witte Kruis" genomen 42 kuipbaden, 85 regenbaden le kl. en 85 2e kl., samen 212 baden. Den 1 Nov. is het 25 jaar geleden dat de heer r. wisser als beambte bij het agentschap van de Ne- aerJandsche bank alhier in betrekking trad. Onze vroegere stadgenoot, de heer G. F. Bruinvis, heelt den 1 den dag herdacht, waarop hij vóór 25 jaren m dienst trad der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij. Hij is tegenwoordig chef ter controle te Utrecht. lioor a Capclla. Naar wij vernemen, zal do heer Daniël de l.<ange koor hier ter stede eene uitvoering geven op v\ oensdag 30 November. Men heeft ons echter tevens medegedeeld, dat alleen dan het plan zal worden verwezenlijktals het publiek bereid bevonden wordt voor den 21 dezer maand aan de commissie, die den heer de Lange heeft uitgonoodigdvoldoenden steun te ver zekeren. Het zal dus niet genoeg zijn als de lijst wordt aangeboden, daarop zijne handteekening testellen, maar tevens is daarbij opgave van het aantal gewenschte kaarten noodzakelijk te achten, indien men althans wil medewerken om het plan te verwezenlijken. De com missie gaf ons als haar stellige voornemen te kennen de uitvoei ing niet te doen doorgaanals den 20 de in- teekenmg onvoldoende blijkt. De heer 114. A. Colien Stuart heeft met goeden uitslag aan de Amsterdamsche Hoogeschool het doctoraal examen in de rechtswetenschap afgelegd. I ^eer A- r* a*»iksen die geslaagd is als 2e klerk bij de posterijen of telegraphie isin afwachting van zijne benoemingvoorloopig werkzaam gesteld op het Rgkstolegraafkantoor alhier. Bij de den 31 door de Hollandsche Spoorweg maatschappij gehouden aanbesteding voor het maken van eene kllnkerhestratiiig op het stationseniplace- nient, alhier, geraamd op t 1700, waren 16 biljetten ingeleverd. De minste inschrijver was de heer R. de Boer, Medemblik, voor f 1595.15. Aan het verslag betreffende den dienst der Rijks postspaarbank over 1891 worden omtrent het kantoor Alkmaar de volgende bijzonderheden ontleend. Saldo der inlagen en terugbetalingen op 31 December 1890 f 49.806.75; bedrag der inlagen in 1891 f 40.319 001/, en der terugbetalingen f 39346,41, alzoo saldo op 31 Dec. 1891 f 50.779.34V2. Op 31 Dec 1890 bedroeg het aantal boekjes 1454, in 1891 werden uitgegaven 296 ingetrokken 107 boekjes, zoodat op 31 December 1891 m omloop waren 1643 stuks. Geineentebegrooting voor 1§93. Bij de behandeling van de algemeene strek king der begrooting trad de heer Kraakman in eene becijfering, ten betooge dat de begrooting reeds met een tekort zou zijn gesloten, ware geen batig slot van een vorig dienstjaar uitgetrokken kunnen worden. Niettegenstaande de begrooting dus in het wezen der zaak met een tekort sluit, kan hij medegaan met het voorstel vanj burgemeester en wethouders om nog niet tot belastingverhooging over te gaan, omdat hot jaar 1893 een geheel abnormaal jaar is en eerst voor het jaar 1894 eene normale begrooting opge maakt zal kunnen worden. Op dien dienst zullen eerst volledig uitgetrokken kunnen worden de uitgaven welke een gevolg zijn van de in den laatsten tijd genomen besluipen. Volgens eene door hem gemaakte berekenina za' e dle°st 13000 nadeeliger zijn dan dienst 1893° Bij de behandeling der uitgaven werden de volgende besluiten genomen. V olgn. 46. Jaarwedden en toelagen voor ambtenaren ter secretarie werd met f 500 verminderd nu de jaarwedde van wijlen den ambtenaar ter secretariede heer P. B. Kraakman, van f 900 voor zijnen opvolger tot f 400 terug gebracht is. Burg. en weth. hebben zich voorbehouden om later verhouding van dezen post voor te dragen, zoodra hun de nood- zakelgkheid daarvan blijkt. Volgn. 72. Kosten invordering vergun ning s r e c h t. Met f 75 verminderd als gevolg van de verlaging der jaarwedde van den schatter. Volgd. 72. Onderhoud van huizen, tor ens, enz. verhoogd met f 150 voor het kantoor van den Waarborg. Nolgn. 75. Onderhoud van straten, ix tegen 2 stemmen van de heeren Janssen en H. J. Bruinvis wordt de post van f 1746 voor vernieuwing van de Steenenbrug naar aanleiding van een in de sectiën gedaan voorstel geschrapt. Da meer derheid was van oordeeldat deze vernieuwing zonder eemg bezwaar uitgesteld kon worden. Het door den heer Boelmans ter Spill gedane voorstel om de voorgedragen herstelling van de Laat van de Kapelsteeg tot het Vlaanderhof mede te schrappen, om dat bij den gespannen toestand der begrooting de uitgaven zooveel mogelijk beperkt moesten worden en alles wat eemgszins wachten kan, wachten moet, werd verworpen met 15 stemmen tegen 1 stem van den voorsteller. Ver scheidene leden verklaarden, dat de toestand van de Laat van dien aard was dat de vernieuwing niet uitgesteld mocht worden. Een bij volgnummer 81 onderhond van pom- pen en riolen gedaan voorstel om den post van 2500, voor rioleering uitgetrokken, met 1000 te verminderen, werd niet in stemming gebracht. In eene sectie was door een lid voorgesteld te besluiten tot het rioleeren van de Hofstraat en het Vijvertje. Uit hot antwoord van burg. en weth. bleek, dat bij de commissie van bijstand voor de gemeentewerken die werkelijk wenschelijks rioleering, waarvan de kosten globaal geraamd, door den gemeente-architect berekend waren op f 2000 reeds in overweging was. Meerdere leden verklaarden zich ten sterkste voor het I l,®k°°d van den post van 2500 met het oog op het hiei bij in hooge mate betrokken gezondheidsbelang. Het voorstel om den post voor urinoirs/ 500 te doen vei vallen, werd niet aangeuomen, nadat op voor stel van den voorzitter besloten wasdat over dit bedrag ?iet. beschikt zou wordendan nadat de Raad nader eene beslissing gonomen had omtrent den vorm en den prijs der verder te plaatsen urinoirs. Bij volgnr. 98 onderhoud der brandspuiten werd f 50 toegestaan om de slangen der brandspuiten passeud en aansluitend te maken op de standpijpen der waterleiding. In eene sectie werd de meeniug voorgestaandat de vroeger toegestane som ad f 150 voor toelagen aan leer- lingen van de uormaalschool thans wel kon vervallen en voorgestelddie som onder intrekking van het desbe treffende raadsbesluit niet meer uit te keeren. Burgemeester en Wethouders ontraadden de intrekking van het raads besluit van 26 Februari 1879 waarbij o.a. aangenomen was om jaarlijks 150 beschikbaar te stellen op de ge meente-begrootingom daaruit te voldoen eene kleine alle avondendaartoe het sein. Johannes wenschte de dames een goeden nacht en zei tegen Mathildedat hij nog eenige uren in zijne studeerkamer wenschte te blijven. Daar zat hij nu sedert eenige minuten. De vreugde van daareven was van zijn gelaat verdwenen en had plaats gemaakt voor eene vreemde, angstige uitdrnkking. Hij kon het beelddat onuitwischbaar in zijne ziel was gegrift, niet daaruit verbannen. Hij zag haar voor zich, de lieftallige bekoorlijkejonge vrouw, die hem met haar eigenaardigen oogopslag en hare geheimzinnige stem telkens ontwapendehij zag haar aan het orgel zitten, hij hoorde de plechtige tonen van haar aangrij pend spel, den zuivoren klank van hare heerlijke stem, die hem had doen rillen van ongekend genot. Waren zijne gedachten wel geheel vrij van alle onreinheid Zoekend keek hij om zich heen en daarna vertrouwend naar boven. Ook voor den reinsten mensch was de ver zoeking niet uitgebleven. De aanvechting was niet zon dig zondig was alleen het bezwijkenHij vouwde de handen ondersteunde het gloeiend heete voorhoofd en sprak: »Heere, wees mijne ziel genadig!" En daarna bad hij luid»En leid ons niet in ver zoeking Eenige oogenblikken bleef hij zoo zitten en hief daarna het hoofd weer op. Had hij daar de trap niet hooren kra ken Hij luisterde. Nu was alles weer stil. Hij moest zich vergist hebben. Spoedig daarna stond hij op, gerustgesteld, gesterkt in zijn geloofmet een dankbaar hart. Het schrikbeeld dat hem angst had aangejaagd was van hem geweken.' Hij wistdat hij den strijd met zijne booze lusten kon opnemen. Hij had zich aangegord. Het was zeer laat, toen hij eindelijk zijn legerstede opzocht. Johannes had zich echter niet vergistde trap had werkelijk gekraakt. Mali had reeds vóór zij den brief naar de post bracht, van de predikantsvrouw vernomen, dat er beneden muziek zou worden gemaakt. Dat was iets ongewoons en zij maakte daaruit de gevolgtrekking, dat mijnheer en me vrouw voorloopig hare diensten niet zonden noodig heb ben en hare afwezigheid niet zouden opmerken. Zouden zij toch bemerken, dat zij langer was uitgebleven dan noodig was, och, dan zou zij wel een noodleugentje we ten te vinden om zich uit de verlegenheid te redden het ergste, wat haar overkomen kon, was dat men haar weg joeg en dat zou ook nog geen ongeluk zijn. Zij had dus den brief bezorgd en was daarna haastig naar de paardentram geloopen, had tot aan de Wupper- brug medegereden, die op de grens ligt van Barmen en Elberfeld, en was daarna door de Buschtrasse de hoogte opgeklauterd. Daar was zij een oogenblik verdwenen, om eenige minuten later bij een klein onaanzienlijk huisje, dat van den weg af was gelegenweder te voorichijn te komen. Zij keek door het venster. Gelukkig was hij reeds thuis. Zjj klopte tegen do ruiten. De tien of twaalf personen, die in het vertrekje bijeen waren, keken allen te gelijk op. >Jan riep zij. »Kom eens buiten! Ik heb u wat te zeggen 1" Een lange forsche kerel ongeveer twee a vierentwin tig jaar oud, stond op en verliet hot gezelschap, dat be zig was het avondeten te gebruiken en lustig de flesch liet rondgaan. Allen waren fabrieksarbeiders, evenals Jan Dtillessen, de geroepene. Waar zit gij, Mali?" »Hier Vlug! Ik heb weinig tijd Ik moet onmiddellijk met de tram terug. Ga met mij mede, dan zal ik het u onderweg vertellen." Terwijl zjj te zamen de hoogte afdaalden naar de Wup- perbrug, vertelde Mali haar minnaar, den insgelijks onder politietoezicht staanden Jan Diillessen, die op het oogen blik in de chemische fabriek van Fr. W. Nordstett-en werk zaam wasdat er wellicht een slag te slaan was. De vreemde dame uit Berlijn, van wie zij hem al verteld had, had haar geheele vermogen bij zich. Mali had het van avond duidelijk gezieneene groote kist met zilver be slag, tot boven aan gevuld met papieren ook moesten er juweelen in zijn de dame had er in hare tegenwoor digheid een prachtigen ring in gelegd. Op het oogenblik werd er in de woonkamer muziek gemaakt. Mali nam op zich de kist onmiddellijk buiten het huis te brengen. Van avond konden zij zeker nog tot Keulen komen en dkar had zij een aantal vrienden, die hen zeker goed zouden ont vangen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2