No. 131*. Vier en Negentigste «Jaargang. 1892. WOENSDAG 2 NOVEMBER. TWEEDE BLAD. Buitenland. mm. Doze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs por 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door hot geheele rijk 1, De 3 nummers ©,06. Prijs der gewone Advertcntlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsrnimte. Brioven franco aan do Uitgovors HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3 IIEIjOIE. De burgemeester van Nijvol hoeft do opvoering van la Dame aux Camélias verboden. UEÜG1IARHEIV. Bij de Wetgevende Macht is oen wetsontwerp ingediend tot aanleg van een spoorweg onder den grond in Kopenhagen on het bouwen van oen groot centraal-station aldaar. De kosten van het station zijn geraamd op 10.560,000 en van het geheele werk op 19.600.000. De amerikaansche consul Rijder is wegens diefstal bedrog en valschheid in goschrifto tot 18 maanden tuchthuisstraf veroordeeld. LITXEMBlJIStt. Den miuistor van openbare werken, Thornis ontslag verloend. Do drie overige ministers zullen zijne taak onder elkander verdoelen. DPITSCIIIjAXD. De Rijksdag is tegen 22 Novem ber bijeengeroepen. Den 28 worden to Hamburg 4 cholera-gevallen aan gegeven geen sterfgevalna dien tijd zijn noch ziekte-, noch sterfgevallen aan die ziekte aangegeven. De voorzitter van den gemeenteraad van Berlijn dr. Strijck, gematigd radicaal, die onlangs zijn ontslag genomen had wegons aanmerkingen van eeöige leden op zijne leiding der beraadslagingenis den 27 herkozen met 61 van do uitgebrachte 120 stemmen. Op don hoer dr. Langerhans waren 44 en op den sociaal-domocraat Singer 14 stemmon uitgebracht. De Koningin-woduwe van Wnrtembergonlangs 70 jaren oud geworden, is den 30 des avonds te 7 uur 10 minuten ontslapen. Pruisen. Het wielrijden in uniform is voortaan toegestaan aan officiereu en ouder officieren. EXGEEAXD. Den 28 heeft te Londen oene ver gadering van werkloozon plaats gehad, waarin besloten werd op 5 November eeno groote betoogiug in Trafalgar Square te houden. Het socialistische parlemontslid Keir Hardie zal daar het woord voeren. Het eugelsche stoomschip Romania, van Liverpool naar Bombaij bestemd, is den 27 bij Fez Arelho Peniche gestrand. Van de 55 passagiers on van de 67 man van de be manning zijn slechts 9 personen, twee engelsche reizigers en zeven indische matrozen, gered. Onder de omgeko menen behooren de kapitein en de loods. Dr. Neill, die wegens het vergiftigen van jonge vrouwen van lichte zeden onlangs ter dood veroordeeld werd en don 8 November opgehangen zal worden, heeft bekend, in Canada en Amerika al sedert 1874 verscheidene vrouwen om het leven gebracht te hebben. In het graafschap Norfolk heeft het gedurende 22 uren aanhoudend geregend. Dnizende akkers staan onder water. In eene te Manchester gehouden groote bijoenkomst van kooplieden is besloten, de regeering uit te noodigon om op de Muntbijeenkomst te Brussel het bimetallisme voor te staan. De voornaamste spreker, de heer Arthur Balfour, bestreed de onmogelijkheid eener internationale ▼aststelling van de waardeverhouding tusschen goud en zilver. Groot-Britanniö had behoefte aan gezonde ruil middelen en daartoe was het bimetallisme de beste weg. FRAS1KR1JK. De scheidsrechterlijke uitspraak van den minister-president, tevens minister van binnen- landsche zaken, Loubet, (betreffende hot geschil te Car- maux) is onpartijdig; daarbij wordt in geenerlei geweld dadigheid, noch wetsovertreding berust, maar beslist dat Calvignac als werkman der Mijnmaatschappij weder in dienst moet worden genomen, met verlof voor den duur zijner ambtsvervulling als maire. Voorts moet do Maatschappij alle werkstakenden weder toelaten, behalve die te Albi veroordeeld zijn. Do directeur Humblot, dien de werkstakers door doodsbedreigingen dwongen een aan vrage om ontslag te teekenen, maar wien dit door de Maatschappij niet verleend werd, blijft in zijne betrekking gehandhaafd. Do mijndirecteur Humblot had zich voor behouden zijn ontslag te nemen. Deze concessie was bij de samensprekingen ten behoeve dor scheidsrechterlijke uitspraak verkregen. De drie door de mijnwerkers te Carmanx aangewezen scheidsrechters hebben aan hen eene lange memorie ge richt, waarin zij verslag geven van het overleg met den minister Loubet, constateerende dat de gedane uitspraak niet strookt met de taal, door den minister jegens hen gevoerd. Zij verklaarden aan de zijde dor mijnwerkers te blijven om hunne rechten te verdedigen. De afgevaardigde Pelletan noemde in de couloirs der Kamer de uitspraak monsterachtig en voorspeldedat de werkstaking zou worden voortgezet oordeelende dat de mijnwerkers zich solidair zouden verklaren met hunne te Albi veroordeelde nogen makkers. Voorts richtten de afgevaardigden Pelletan Millerand en Clémenceau aan alle republikeinsche leden der Kamer de volgende oproeping »Wij noodigen al onze republikeinsche ambtgenooten uit, om zich den 27, te 1 uur, naar de Kamer te bege ven, ten einde te beraadslagen over den toestand, waarin door de gobeurtonisseu te Carmaux de republikeinsche partij geplaatst is." Don 26 des avonds is in eene bijeenkomst van mijn werkers met algemeene stemmon goedgekeurd het besluit van het comité om do uitspraak van den heer Loubet te verwerpen en besloten de werkstaking voort te zetten. Hot comité was van oordeeldat na de scheidsrechter lijke uitspraak dat het ontslag van Calvignac eeno ver korting van het algemeen stemrecht wasCalvignac terstond weder had mooten worden aangesteld, in plaats van mot verlof te worden gezonden. Wjjl verder on derscheid gemaakt was tusschen de mijnwerkers en de veroordeelde werkstakers had het voortzotting dor werk staking noodig geacht. Baron Roille, lid van het bestuur der Mijnmaatschappij te Carmauxheeft verklaard do godane uitspraak te aanvaarden. In het gehoele Rijk waren tot den 15 3184 personen aan do cholera overleden. De heer Léon Say heeft aan mej. Dosne, schoonzuster van wijlen president Thier3 geschreven dat hij haren wensch zou eerbiedigen en dus niet zou voorstellen, het stoffelijk overschot vau Fraukrijk's eersten president naar het Pantheon to doen overbrengen. De Algemeene Raad der' Seine heeft j 5000 toegestaan, om de werkstakers van Carmaux te helpen. Kolonel Dodds heeft den 24 oone dépêche afgezonden, inhoudondo, dat krijgs- on mondbehoeften weder aango- vuld on de troepen door manschappen der garnizoenen versterkt warenzoodat de aanval onder uitmuntende omstaudigheden hervat kon wordon. Do prefect der Seine heeft verbodon, dat op het graf van een zekeren Cournet een opschrift zou worden ge plaatst vermeldende zijn lidmaatschap der Commune op grond dat hij daarin eene vorheorlijking der Commune zag. De gemeenteraad van Parijs heeft don 26 na eenigo beraadslaging eeno motie aangenomenwaarbij de over heid nitgenoodigd wordtdat opschrift alsnog toe te laten nadat uitdrukkelijk door een der leden verklaard was dat het inderdaad de bedoeling was de Commune te verheerlijkon. Generaal de Nógrier, die o. a. in 1859 het kerkhof van Solforino op de oostenrijkers verovorde is in 93ja- rigen ouderdom overleden. In het zuiden des Rijks heeft een hovige orkaan groote verwoestingen aangericht en groot oponthoud in het spoorwegverkeer doen ontstaan. Den 31 is op eone algemeene vergadering dor mijn werkers met alle stemmon besloten de werkstaking te eindigen, nadat de drie afgevaardigden Clémenceau, Mille- raud en Pelletan zich hadden verbonden zorg te dragen, dat de veroordeelden te Albi gratie bekwamen en werk zou worden verschaft aan hen die niet door de Maat schappij weer tot den arbeid toegelaten zonden worden. Kamer. Den 27 hield de afgevaardigde Basly zijne iuterpellatie over de botsingen tusschen fransche en bel- gische worklieden in het arrondissement Bóthune (Pas de Calais). Hij meende, dat hierbij inbreuk was gemaakt op de vrije werking der syndicale Kamer en op het algemeen stemrecht en zeide, dat vreemde werklieden waren aangenomen ten nadeele van landgenooten. Hij vroeg1°. wat denkt de regeoring te doen om de her haling van gebeurtenissen als die te Lens en Liévin te voorkomen 2°. waarom heeft de Mijnmaatschappij aan de werklieden het recht ontzegd eene syndicale Kamer te vormen 3°. waarom beschermt zij de vreemdelingen ten koste van de franschen In geval van oorlog zou de aanwezigheid van vreemdelingen in de mijnen gevaar lijk kunnen zija. Het was de plicht der regeoring aan de franschen bij den arbeid in de mijnen don voorrang te verzekeren. Minister Viette bestroed de bewering, dat hot wegzen den van werkvolk zon zijn uitgelokt door eene staat kundige verkiezing van werkliedon de patroons behoorden het algemeen stemrecht te eerbiedigen, doch do werklie den, die tevens kiezers zijn, mochten zich niet boven de wet stellen. Wat het aannemen van vreemde werklieden betreft, vroeg hij hoe de heer Basly de vrijheid van arbeid verstaat Die alleen aan de franschen te vorzeke- ron, zou ongerijmd zijn. Verder, dat het mandaat van gemeenteraadslid niet de bevoegdheid geeft, om zich met de werkplaatsen te be moeien, en dat de aanwezigheid van buitenlandsche werk lieden in de mijnen niet hetzelfde gevaar oplevert als bij de spoorwegen, De heer Laf argue beantwoordde don minister en viel de kapitalisten heftig aan, waarbij hij voortdurend in do rede werd gevallen door het centrum en de rechterzijde. Hij schreef de daling van het loon toe aan de vreemdo werklieden en steldo voor, dat de patroons een patent van 2 frs. zouden betalen voor eiken vreemden werk man, dien zij in dienst hebben, en een gelijk bedrag van hetgeen zij op het loon winnen, wanneer zij vreemde lingen gebruiken. Hij stelde eene motie in dien geest voor. De Kamer nam, met betrekking tot de interpellatie- Basly, de eenvoudige orde van den dag aan, met uitnoo- diging aan de regeering om de fransche mijnwerkors te beschermen, ten einde, met het oog op do verdediging dos lands, zich steeds van steenkolen te verzekeren. Het voorstel-Lafargue werd naar de afdeolingen ver zonden. Do heer Perrier stelde daarop voor, amnestie te ver- leenen voor vergrijpen, bij do werkstaking bedreven. Minister Viette verklaardedat de regeering niet was tegen het verleenen van gratie aan veroordeelden, maar dat zij zich tegen eene amnestie verzette. Het voorstel-Perrier werd daarna verworpon met 324 tegen 198 stemmen. De heer Dumay stelde voor, de militaire macht uit Carmaux terug te roepen. Eone in dion geest door hem ingediende motie werd echtor, op verzoek van don minister-prosidont Loubet, als bewijs van vertrouwen vorworpen met 399 tegen 91 stemmen. De zitting werd daarna gesloten. Den 29 vroeg de heer Millevoye inlichtingen aan de regeeringnaar aanleiding van de verklaringen van Liobknecht op het onlangs to Marseille gehouden Congres. Hij wensch te, dat aan de duitsche socialisten de toegang tot Frankrijk verboden zou worden. De minister-president Loubet antwoordde, dat aan het bezoek van Liebknecht geen gewicht behoefde gehecht te worden. De regeering zou nimmer dulden dat vreemdelingen in Frankrijk wanorde kwamen prediken. Daarna werd in behandeling genomen en goedgekeurd het wetsontwerp betreffende den arbeid van vrouwen en kinderen in fabrieken. URIEHEVLAAD. De feesten te Athene ter eere van de zilveren bruiloft van den Koning en de Koningin zijn prachtig geslaagd. Het echtpaar werd zeer toegejuicht. ITAIiIE. Minister Brin heeft in eene te Turijn uitgesproken rede de weldaden van het Drievoudig Ver bond geprezen en de feesten te Genua in herinnering gebracht, welke kenteekenen waren voor het behoud van den vrede. Italië was vredelievend, maar kon tegenover de wapeningen zijner naburen zelf zich niet ontwapenen. Sterke bataljons waren de beste steun van een volk. De minister van buitenlandsche zaken heeft in eene rede verklaard, dat het ministerie voortdurend bezig was met het verbeteren van den geldelijken toestand, zonder daardoor de eischen der legerorganisatie over het hoofd to zien, welke onmisbaar is voor de handhaving van den vrede. Hij bestreed de overdreven beschermingsgezinde stroomingen en verklaarde zich tegen nieuwo verhoo gingen der in- en uitvoerrechten als maatregel van be scherming. AOORWEVEA. De ministor van oorlog heeft tot de opperbevelhebbers van leger en vloot het verzoek gerichtniet langor officieren dio nog voor den veld dienst geschikt zijn, voor pensioen voor te dragen, zoolang nog geen pensioenwet bestaatwelke bepalingen be treffende den leeftijd bevat. Eone dergoljjke wet schjjnt in voorboreiding te zjjn. OOSTENRIJK IIOK«ARIJE. Te Budapest wa ren den 28 in de afgeloopen 24 uren 11 ziekte- en 5 sterfgovallon aan cholera voorgekomen. l'ORTPtiAL. De duitsche gezant heeft bij de re- goering een vertoog ingediend tegen het voorstel om de koninklijke portugeesche spoorwegmaatschappij te her vormen. RUSLAXD. Bij den Rijksraad zal een voorstel ingediend worden tot verhooging van den bieraccijns. Het Dagblad van St. Pétersburg verklaart tegenover de aanvallen der buitenlandsche persdat de schatkist en de rijksbank don 24 October nog te zamen beschikten over 604'/2 millioen roebel metaalde schatkist alleen over 12 */2 mill, kredietroebels en 53 millioen roebels goud. De schatkist verkocht niet van haren goudvoorraad, maar gaf een deel daarvan af aan de rijksbank tot dek king van uit te geven kredietroebelsuit de op deze wijze afgegeven hoeveelheid goud kan zij nog over 100 millioen kredietroebols beschikken. Het blad wijst verder op do in de laatste maanden van het jaar regelmatig vermeerderende ontvangsten der inkomende rechten, iets dat ook dit jaar zich zal voordoen. Uit deze feiten besluit het bladdat hot russische departement van financiën allen grond heeft de toekomst met ver trouwen te gemoet te gaan en te kunnen bouwen op de kracht van het land en zjjn toonemend krediet. SFAXJE. De jonge Koning is den 29 voor't eerst weder uit geweest. In de straten heerschte groote vreugde, toen men hem zag rijden. De Koningin gaf een feestmaal ter eere van zijn herstel. VEREEX1WWE STATES. Den 28 des avonds is to Milwaukee hrand uitgobroken in oene groote likeur stokerij. Door den wind, die met eene snelheid van 60 engelsche mijlen por uur woei stonden weldra gehoele blokken hnizen aan de Broadwaij on de Buffalostraat in brand. Het geheele kwartier stond in brand vóór de komst der brandweer. Een regen van vonken viel in een dichte massa en belette het stuiten van het vuuTin zijn voortgang. Het geheele oostelijke kwartieT, oen vierk. mijl in oppervlak, werd verwoest. De bewoners dier wijk, meest arme duitschers, ieron, italianen en polen, verloren alles. Meer dan 600 huizen verbrandden. De gloed was

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 5