Binnenland. mijlen ver zichtbaar. Vijf en twintig porsonon worden verwond; twee mannen der brandweer en twee vrouwen kwamen om. De fabrikanten en handelaars leden groote verliezen. De geheele schade wordt begroot op ƒ20.000.000 a 22.500.000. De wereldtentoonstelling te Chicago zal op Zondag gesloten zijn, als gevolg van den door de regeering ge stelden eischdat daarvan afhankelijk zou zijn hare otficiëele medewerking en de toekenning van een subsidie van 1.200.000. De Senaat verklaarde zich met 52 tegen 14 stemmen en hot Huis van Afgevaardigden met 147 tegen 61 stemmen voor de handhaving der Zon dagsrust. Thans worden nog ornstige pogingen aange wend, ter verk ijging dat de verkoop van sterken drank op de tentoonstelling verboden wordt. De regeering heeft zich daartegen niet verzetzooals indertijd wel het geval was met de tentoonstelling te Philadelphia. Het bestuur der tentoonstelling heeft inmiddels het recht tot verkoop van sterkon drank reeds voor 1.200.000 verkocht. TWEEDE KAMER. Staatsbegrooting voor 1S93. Algemeene beschouwingen. In 0900 af- deeling werd oene vergelijking gemaakt tusscheu do werk zaamheden van het vorige en het tegenwoordige Kabinet. Daarbij meer bepaald het oog vestigende op 's lands weerbaarheidde sociale wetgeving en de gemeente-finan- ciën, viel volgens sommige leden die vergelijking uit ten nadeele van het tegenwoordigewaarbij ook nog ge wezen werd op het gemis aan eene oplossing met betrekking tot de scheiding van Kerk en Staat en op de instelling van vele Staatscommissiën, waarvan indertijd aan de vorige regeering een verwijt was gemaakt. Men wilde dit gemis aan workzaamhoid toeschrijven aan gebrek aan eenheid en leiding in het Kabinet zelf. Deze ongunstige meening vond evenwel in die afdeeling tegenspraak. Het werkplan der sinds één jaar opgetreden regeering moet geleidelijk worden uitgevoerd en, bovendien, de Kamer is voorshands met werk overladen. Intusschen werd ook dezerzjjds het uitblijven betreurd van een re geling der uitbetaling van loon aan werklieden. In de overige afdeelingen klaagde men vooral over bet uitstel van de regeling der levende strijdkrachten. Deze vertraging in verband brengende met de bekende antecedenten van den minister van oorloggaven aan enkele leden aanleiding hem alle vertrouwen te ontzeggen. Andere leden wezen er echter opdat het ministerie van den aanvang af belasting en kiesrechthervorming op den voorgrond had gesteld en dat men den minister van oorlog dio overigens verschillende te waardeeren maat regelen in het belang van het leger en van eene gemak kelijke en spoedige mobilisatie had voorgedragen tijd moest laten voor de uitwerking zijner plannen. Voorts werd aangedrongen op indiening van de wet betreffendo de vereenigbaarheid van het Kamerlidmaatschap met bezoldigde ambtenop de regeling van het kiesrecht voor de gemeenteradenop een wetsvoorstel ter verzeke ring van de gezondheid en veiligheid van volwassen werklieden in fabriekenop ontwerpen ter voorziening in het lot van oude en verminkte werklieden en vooral op herziening van het plaatselijk belastingstelselwaarbij gevraagd werd, of althans voorloopig niet iets kon gedaan worden om de gomeeuten te ontheffen van lasten die op bet Rijk moesten rusten. Met betrekking tot de verdeeling van de landbouw zaken, de ouderwijsaangelegenheden en de sociale kwes- tiün over do verschillende departemonten worden uiteen- loopende denkbeelden ontwikkeld. Er werd gevraagd, of de regeering iemand naar Parijs en naar Berlijn had gezonden om de sociale kwestie aldaar te bestudeeren Men zou dit afkeurenwant dit kon hier te lande evengoed geschieden. Wat de begrooting zelve betreftbetreurden volo loden het gemis aan spaarzaamheidmeer bepaaldelijk wat aangaat de uitbreiding en verhooging der bezoldiging van het ambtenaarspersoneel en de militaire uitgaven welke laatsten op den duur onze financiëele krachten te boven zonden gaanwaartegenover evenwel door anderen werd betoogd, dat wij althans in staat dienen te zijn om onze onzijdigheid te handhaven en om een eersten aanval te keerenzoodat bondgenooten gelegenheid heb ben ons ter hulp te komen. Voorts werd van verschillende zijden do meeniug geuit, dat de minister van financiën in de millioenen-rede don toestand der geldmiddelen te rooskleurig had voorgesteld, en kwam men op tegen hot stelsel om te leenen voor uitgavendie niet strikt onder de buitengewone zijn te rangschikken. De regeling van den tijd werd in een paar afdeelingen ter sprake gebracht. Acht de Regooring vroeg men nog steeds éénheid van tijd wenschelijk? en zoo ja, zou zij dan de spoorwegbesturen niet willen uitnoodigen om den dienst te regelen hetzij (als vroeger) naar den Am- sterdamschen of naar den Midden-Europeoscheu tijd? In laatstgomelden zin werd geadviseerd; maar in elk goval behoordo er eene wettelijko regeling te bestaan, die voor het geheele land geldt. Ook de kwestie van de verzekering van werklioden tegen ongelukken werd ter sprake gebracht. Omtrent den vorm waarin dit behoort te geschieden vooral met betrekking tot de verplichtingen die de aannemers op zich moeten nemenwerdon uitoonloopundo meeningen ontwikkeld. Hooge colleges van Staat. Opnieuw werd er op aangedrongen, dat ook van decoratiën aan vreem delingen verleend melding mocht worden gemaakt in de Staats-Courant; verder word aangedrongen op spaarzaam heid in het toekennen van Ridderorden. Nationale Schuld. Het donkbeeld werd op nieuw geopperd om de verplichte jaarlijksche uitkeering aan de Kanaal-Maatschappij in eens af to doen door uitkeering van het kapitaal bedrag a 4%, waardoor jaarlijks 5443 rente zou bespaard worden. Onvoorziene uitgaven. Bedenking werd ge opperd tegen de betaling vau 6000 als bijdrage in de kosten van het in 1891 gehouden Landbouwcongres, welke som als subsidio was toegekend buiten medewerking van de Staton-Genoraal. Is het waar vroeg men dat het Congresbostunr do teruggave van een deel dier geldon aan de regooring had aangeboden, maar dat zij dit had gewei gord Wot o p d e M i d d e 1 e n. Bij het onderzoek word opgemerktdat wijziging van de raming der Middelen noodig zal zijn in verband met de nieuwe belastingwettenmaar sommigen meenden, dat van do invoering dier wetten met 1 Mei 1893 geen sprake be hoorde te zijn, indien niet do bedrijfsbelasting vóór dien tijd het patent verving, en dat de bedrijfsbelasting met 1 Mei in werking zou kunnen treden, achtten zij ondenk baar. Gevraagd werd daarom, of do minister bereid was het initiatief te nomen tot uitstel der invoering van de belastingwetten Zoo niet, dan zon, naar deze loden ver trouwden daartoe van de zijde der Kamer oen voorstel worden gedaan. Andere leden wenschten hieromtrent geen niouwo verklaring van den minister uit te lokkon, aan gezien deze zeer bepaald geweigerd had den termijn te verschuiven. Eenige leden drongen aan op verhooging van den wijnaccijns, die door de moergegoeden gemakkelijk wordt gedragen. Gevraagd werd, hoe het staat met de voornemens der rogeering tot afschaffing van 's Rijks tollen op wegeq en vaarten. Andermaal drongen eenige leden aan op afschaffing der Staatsloterij. Den 29 des namiddags is te Zaandam een 18- jarige zoon van don kapitein R. Vissergezagvoerder op de Dina Johanna, uit de ra op het dek gevallen: hij was terstond dood. De minister van binnenl. zaken heeft het houden op 2 November van de markt van herkauwoude dieren en varkeus in de gemeente Uithoorn verboden. Gedurendo September is bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f 1.178.253.78*/a en terugbetaald f 920.049.50, zoodat aan het einde der maand het gezamenlijk tegoed der inleggers bedroog f 26.260.881.97'^. In den loop dor maand worden 4524 nieuwe spaarbankboekjes afgogeven en 1631 geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand nog 349.162 in omloop waren. Bij den landbouwer H. van Vuuren te Haarlem menneci', sectie N. N. kavel 16, is mond-en klauwzeer uitgebroken. De besmette hoeve wordt door 21 militairen bewaakt. De gemeenteraad van Schiedam heeft een voorstel tot afschaffing dor kermis verworpen. De arr. rechtbank te Haarlem heeft rechtsingang verleend tegen den jongen man, die onlangs in eene vlaag van zinsverbijstering een zijner kinderen om het loven bracht; de geneeskundigendie hem in do gevangenis hebben waargenomen, blijven hem ontoerekenbaar achten. Tot gemeente-ontvanger en ambtenaar ter secretarie te Landsmeer is benoemd de heor G. B. Fortuijn ambtenaar ter secretarie te 's-Graveland. Do gemeenteraad van Ikiidiiilzen heeft bosloten, zich tot den minister van binnenl. zaken te wondon mot hot verzoek, de Hoogere Burgerschool voor Rijksrekening te willen overnemen. De bisschop van Haarlem, Monseigneur C. J. M. Bottemanne, heeft wederom aan de Vereeniging Welda digheid naar Vermogen" aldaar oene aanzienlijke gift ge- schonkon, ten einde daaruit in den aanstaanden winter oon tiental gezinnon gedurende drie maanden op ruime schaal te ondersteunen, daarbij don wensch te kennen gevende, dat deze gezinnen allen zullen behooren tot den niet katholieken godsdienst. De gemeenteraad van Delft heeft woder besloten tot invoering van de voor een paar jaren afgeschafte opcenten op het Rijks personeel, ten bedrage van 60. De gemeento-begrooting te Wormcrveer is in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op 70,980,28 f onder de ontvangsten is een hoofdelijke omslag van 25000 begrepen. Op eene te Amsterdam gohouden vergadering van ondorwijzers aan kweekscholen en normaallessen in Noordholland is naar aanleiding van een door den heer A. van der Plaats te Krommenie gehouden betoog, over de wederinvoering eener voorbereidende klasse aan do normaallessen met 32 tegen 2 stommen de volgende conclusie aangenomen »bij het bestaande stelsel van opleiding van onderwijzers is indien daarin niet op audore wijze kan worden voorzien eene voorberei dende klasse met één of tweejarigen cursus gewonscht Te Haarlem zal eene »Vrije Gemeente" gesticht worden. Scliagen. In ons nommer van Woensdag, 26 Oc tober meldde onze berichtgever aldaar omtrent het opgraven van een sedert jaren dichtgeworpen sluis, die zich in den Westfrieschen omringdijk bevinden zon. Thans lezen wij in de Schager Courantdie dit bericht aan ons blad ontleende, dat bedoeld wordt een sluisje in den Tolkerdijkhetgeon vroeger de sloot langs de Schager wiel met de Valkoogorwiel verbond. Schoort. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de oprichting van eene restauratie nabij den Ouden Postweg plaats hebben. De vergunning tot kleinhandel in sterken drank zal voorshands echter niet aan de inrichting kunnen worden verleend. Den 6 viert do heer ds. J. P. Hasebroek te Amsterdam zijn 80 verjaardag. De begrootiug voor de gemeentelijke gasfabriek te Zaandam is den 26 in ontvangst en uitgaat vastge steld op 60721,66; de prijs van lichtgas werd bepaald op 9 centon en van kookgas op 6 centen per kub. el. Do gomeonteraad van Zaandam heeft den 27 be slistdat in 1893 een hoofdelijke omslag van 71000 zal worden geheven. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 27 met 24 tegen 14 stemmen do verordening op de plaatsoljjke inkomsten-bolasting vastgesteld, na verwerping, met 20 tegen 18 stommen, van oen amendement, om inkomens van 600 niet te treffen, maar eerst die van 700 en hooger. P. Köhne, landbouwer te Beemster, is den 27 wogens mishandeling veroordeeld tot ƒ10 boete, subsi diair 10 dagen hechtenis. Den 27 des avonds is de hofstede het Oliekot te Middelburg afgebrand, waarbij een 3jarig paard, een veulen, drie koeien, twee ossen en eene geit in do vlam men omkwamen. Den 27 is de gomoonte-begrooting te lTltgce§t voor 1893 in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op ƒ23700. Bij kon. besluit van den 27 is do gouden oere-me- daille der ordo van Oranje-Nassau verloend aan don boekhouder L. C. Lntz van de werkplaatsen voor draag bare waponen to Delft. De gemeente-begrooting te Rotterdam is den 28 in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op ƒ5,917,636,265. Te Loideu is de betrekking van torenwachter, waarvan de opheffing door burg. en weth. was voorge- stold, don 28 door don gemeenteraad bestendigd. Den 28 is op het Merwedekanaal, nabij de brug te Nichtevechteen met pannen geladen vaartuig ge zonken de opvarenden werden gered. Den 29 is de gemeente-begrooting te Amsterdam voor 1893 vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op 13.226.089 met een post voor ouvoorzieno uitgaven van f 204.438. Tengevolge van de aangebrachte bezui- ningen, 84.390 bedragende, werden de op 100 voor- godragen opcenten op de Rijks personeole belasting tot 94 teruggebracht tor wijl het op 4 voorgedragen procent der plaatselijko directe belasting nader zal worden vast gesteld hoewel het begrootingscijfer van dien post 2.914.000 blijft. De aangebrachte verminderingen be troffen hoofdzakelijk: verwerping van de voorge dragen tractementsverhooging van den ge meente-secretaris 1000, bezuinigd op de administratiekosten 1200, kosten v. h. gemeente-archief2000, niet-uitvoering d. beplanting o. d. Nieuwmarkt 1000,— van de brug voor de Muidor- poort, in de kosten waarvan de Amster- damsche Omnibus-maatschappij zou be taald hebben 50000, idem van do brug over den Blauwburgwal 5000,— bosparing op hot maken van steigers en ka demuren 37190,— verwerping van het voorstel tot subsidiëering van volksbaden 2000, De arr. rechtbank te Rotterdam heeft den 29 Ockelocn schuldig verklaard aan doodslag, gepleegd op don politie-agent van den Berg, en veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf. Bij kon. besluit van den 21 is aan den heermr. J. H. L. Haffmans, gewezen kantonrechter te Venloo, een pensioen ten laste van den Staat verloend ten bedrage van 229 's jaars. De gemeenteraad van Kakhuizen heeft den 24 goedgekeurd de door don burgemeester verleende toestem ming tot het stichten van oon Rijks-ziekenbarak achter den Drommedaris op gemeentegrond en bepaald, dat het gewone bedrag van tien centen per vierk. el als recog nitie zal worden betaald. De gemeenteraad van Schagen hoeft den 25 met 4 tegen 6 stemmen verworpen het voorstel van burge meester en wethouders, om aan de heeren J. Breebaart c. s. ten behoeve van de stoomtramverbinding Sehagen- Wognum dezelfde subsidie te verleenen, welke indertijd toegezegd werd aan den heer Arkes, en daarentegen met 8 tegen 2 stemmen aangenomen het voorstel van den hoer van der Maaten, om eene beslissing aan te houden, totdat met meerdere zekerheid bekend zal zijn of de tot stand koming van het kanaal Schagen-Stolpen kans van slagen heeft. De gemeentebegrooting voor 1893 werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f 31004.38 do hoofdelijke omslag, welke op f 7200 voorgedragon was werd tengevolge van in de uitgaven gebrachte vermin deringen vastgesteld op f 6429. De gemeenteraad van Leiden heeft den 27 tot wet houder benoemd den heer dr. M. C. Dekhuijsen. Den 28 is te Nleuwedlep voor een paar dagen binnengekomen hot russische oorlogsschip Raszoinik. Den 29 is in de landsdrukkerij te 's Gravenhago een ruim 70jarige loodgioterskneehtbehoorende tot do werklieden der landsgebouwen, die in de dakgoot van het drukkerijgebouw eenig werk verrichtte, van het dak door de lantaarn der zetterij gevallen en in do werk plaats terecht gekomon. Hij werd zoo verwond, dat hij kort na den val overleed. Gedurende het derde kwartaal zijn bij het koloniaal werfdépöt te Harderwijk aangenomen 325 personen waarvan 223 nederlanders, en overgenomen van do ver schillende korpsen hier te lande 100 onder-officieren en minderen zoodat het totaal der werving 425 man be draagt, aan wie aan handgelden 103940 uitbetaald is Het roodvonk is te Rotterdam als epidemisch heer- schende verklaard. Heerhugowaard. Jaren is het geleden, dat het water in de vorschillendo polders zulk oene hoogte had bereikt als in dit najaar. Nog langer is het zeker wel geleden, dat het vee, eenmaal op stal gezet, een paar dagen later weer naar de weiden werd gebracht. Dit gebeurt nu o. a. in deze gemeentewaar ook het water gedurende een paar dagen flink is gezakt en do weiden dus weder droog liggen. Ook in andere polders zal wel op dezelfde wijze gehandeld wordenwant gras is er nog genoeg en het weder is tegenwoordig gunstig. Imaged ijk. Ondanks het verbod van invoer in Duitschland is de kool toch tamelijk hoog van prijs. Vooral de witte en roode kool is duurde gele niet zoozeer. Ook do uien en de bloemkool, vooral de reuze bloemkool, worden veel gevraagd en goed betaald. Naar wij vernemen, is do vraag voor Engeland boteekenend. Eene door den heer J. R. Wtlste bij gelegenheid van de behandeling der gemeente-begrooting van Amsterdam voor 1893 ingediende motie strektom burgemeester en wethouders uit te noodigen, voorstellen te doen ter voorbereiding tot de opheffing der Universiteit het voorstel is tot onderzoek naar de afdeelingen verzonden. Eenige door den heer Hovy ingediende voorstellen tot het invoeren van bezuinigingen op het lager onderwijs werden mede naar de afdeelingen verzonden; een dier voor stellen strekt om stappen te doen ter verkrijging van eeno Rijkskweekschool voor onderwijzers en onderwij zeressen ter vervanging der stedelijke. Wijlen mevrouw de wed. M. P. J. Scharff-Smits van der Goes heeft 12000 vermaakt aan de Sophia- Vereeniging tot beschormiug van dieren te Amsterdam- Aan de gemeente Schoterland is als noodlijdende een buitengewone subsidie van 11300 toegezegd voor de kosten der gemeentelijke huishouding; de gemeenteraad had op f 17.100 gerekend. Van 23 tot 29 October zijn te Rotterdam 25 ziekto- en 6 sterfgevallen aan choleri voorgekomen. Stoomdr. v. Herms. Coster Zoon Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 6