NTo. 132. ITier en UTegentigste Jaargang. 1802. 3 NOVEMBER. DONDERDAG Hollands Noorderkwartier. Deze Courant wordt llia^daij-, Donderdag- ou Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs por 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheolo rijk j 1, Do 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer: Pr||s der gewone Advertentiën Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevors HERMs. COS- TER ZOON. In de den 2 te Sehagcn in de »Landbqu w-Societeit Céres" gohoudon algemeeno vergadering waren togen woordig 75 leden en 24 gasten. De Voorzitter, de heer J. L. T. Groneman, o p e n d de vergadering met een woord van hnldo aan den mi nister van financiën en do Kamers voor het tot stand brengen van de nieuwe belastingwetten en aan de heeren Zijp en Perf voor hun welgeslaagd initiatief, om het voorgestelde cijfer der zoutbelasting van 4 nog tot/ te doen verminderen. Na het voorlezen der uitvoerige notulen door den secretaris, den heer W. Teengs, werd door den voorzitter medegedeeld, dathet ledental thans bedraagt 180 den en 1 zoon van een lid de beschrijvingsbrief voor deze vergadering reeds verzonden was, toen aan het bestuur het v e r b,o d van invoer vau vee in België bekend werdwaarom het nu voorstelt een adres te richten aan den minister van bnitenlandsche zaken teneinde te trachten daarin verandering te verkrijgen en dat nog dienzelfden :dag to verzenden, naar aanleiding waarvan de heer Jb. Zijp Kz. de aandacht vestigt op de goed geslaagde pogingen van den genoemden minister in zake de bepalingen op ons zuivel bij den invoer in Spanje en Z.Ex. daarvoor den dank der vereeniging wenscht te brengen, waartoe evenzeer als tot het verzenden van het eerste adres besloten wordt; dat adressen zijn verzonden in zake de inmiddels aangenomen belasting- ontwerpen en aan den minister van financiën in zake inpolderingen dat de aankoop van de bedoelde geiten in Zwitserland nog niet heeft plaats gehaddat het strems'elonderzo e;k nog hangende is en dat de beer Billroth in de aanstaande voorjaars-vergadering bereid is eenige mededeelingen te doenomtrent het verwerpen van kalveren. Onder de ingekomen stukken was een bevredigend schrijven van Gedeputeerde Staten betreffende de proef velden in Noordholland, overeenkomstig de wenschen der Vereeniging, terwijl het bestnur gemachtigd wordt om de op de begrooting uitgetrokken 700,in dier voege te gebruiken, dat, tot een maximum van genoemd bedrag, door het Noorderkwartier betaald wordt, wat de proefvelden kosten boven de door het Rijk voor Noord holland tot dat doel beschikbaar gestelde 1000, Door den heer J. Zijp Kz. werden leerrijke verslagen uitgebracht van de beide laatste laudhuishond kundige congressen, waar hij de vereeniging vertegenwoordigdedoor den heer W. Teengs over het verhandelde in de laatste algemeene vergadering van het Nederlandsch Paardenstamboek; door den beer M. J. Hengeveld zou over de proeven met de i n n t i n g tegen vlekziekte der varkens verslag zijn uitgebrachtwegens diens afwezigheid door ambts bezigheid echter deed de heer Billroth op verzoek van den voorzitter, enkele mededeelingen, waaruit bleek, dat de proeven werden genomen te Nieuwe Niedorp, HoogwoudBerkhout Wijdenes en Wognnm op tezamen 94 varkens, en over het algemeen gunstig zijn uitgevallen. Wenschelijk werd het geacht, dat voortaan van wege het rijk de entstof kosteloos worde verstrekt aan belanghebbenden, die bereid zijn proeven te nomen. De heer W. C. Visser, een der eigenaars van bjj de proeven mgeënte varkens, gaf zijne ingenomenheid met den uit- 8lag der proeven te kennen de heer S. de Jongh ver zoekt den voorzitter te bevorderen, dat het verslag van den heer Hengeveld worde openbaar gemaakt. De heor Dr. K. H. M. van der Zande doet zeer be langwekkende mededeelingen over proeven met den Alfa- operator en een Balans-centrifugein de kaasfabrieken te Wieringerwaard en te Hoogkarspel door hem genomen, waarbij spreker met cijfers aantoont, op laatstgenoemde fabriek verkregen dat hot gebrnik van centrifuges, niet alleen voor eene boerderij met gemiddeld 20 koeien, doch °ok in fabrieken geen genoegzaam voordeel opleveren bantenzij men kans ziet, voor zijne weiboter 20 cents ffleer te maken dan voor het langs gewonen weg ver legen product. De heer A. Zijp Hz. doelt do uitkomsten mede van betgeen door den heer A. Eriks van Petten is verricht, naar aanleiding van zijn door de vorige vergadering aan genomen aanbod om proefondervindelijk aan te toonen, bat het mogelijk is onder de meest ongunstige omstan digheden en met welke methode van bereiding ook goede kaas te maken. Onder controle van de heeren Zijp Hz., L. Visser en J. Koopman heeft de heer Eriks 9 den heer J. de Vries, te Kwadijk, op schitterendo wijze zijne toezegging gestand gedaan. Waar daar ondanks alle pogingen steeds knijpers waren gemaaktdaar wist 3 een voortreffelijk product te bereiden, zoodat de controle- t0!nmissie ten zeerste het door het bestuur in deze ver gadering in te brongen voorstelom de proeven voort zettentoejuicht. De mededeelingen omtrent de uitkomsten der proef- 'elden over 1892, door den heer dr. K. H. M. van j>RR Zande, moesten zich nit den aard der zaak bepalen die, betreffende het weiland verkregen. Er mag daaruit worden atgeleid, dat, vooral op magere gronden eene gunstiger productie mag worden verwacht bij een oordeelkundig gebrnik van Thomaskalkmeel en Kainiet. De in do panzo gehonden verkiezingen hadden tot uitkomst, dat in do commissie van drie loden tot het onderzoekeu van rekening en begrooting werden gekoze de heeren J. Bnis Pz., C. Haringhnizen en K. Kaas kooper en als plaats voor de volgende voorjaarsvergadering Oosthuizen werd aangewezen. De heer J. Zijp Kz. is de inleider van het door 13 leden ingedionde voorstel tot tusschentijdsche wets herziening. Het voorstel strokt, voortaan niet ver plichtend te stollen, dat men zij lid van de Hollandscho Maatschappij van landbouw, om lid der Vereeniging te kunnen worden en de contributie van Hollands Noor derkwartier te verminderen van 10 tot 3. Voordat den inleider het woord werd verleend, wekte de voorzitter, de heer J. L. T. Groneman, de aanwezigen op, om bij de beraadslaging over deze belangrijke zaak niet nit het oog te verliezendat allen tot drijfveer hebben het behartigen van de belangen der Vereeniging en meende hij als zijne overtuiging te mogen uitspreken, dathoe ook de uitslag zijdo verliezende partij niet verflauwen zal in zijn ijver om den bloei van Hollands Noorderkwartier te bevorderen. Ingevolge art. 6, letter 1, van het Huishoudelijk Re glement bracht daarop de heer G. Wonder, namens het bestnur, een praeadvies betreffende de zaak uit. Er bleek daaruit, dat in het bestnnr de gevoelens zijn verdeeld de beweegredenen van voor- en tegenstanders werden door den spreker kortelijk uiteengezetde eene partij ziet in de bepaling van het verplichte lidmaatschap der H. M. v. L. oen knellenden band en beweert dat de hooge contributio, die hierdoor feitelijk J 13 wordt, een hinderpaal is voor zeer gewaardeerde krachten uit den landbouwenden stand, om zich bij de Vereeniging aan te sluiten terwijl te vergeefs pogingen zijn aangewend om door het aanwerven van nienwen steun uit de steden de finan- ciëele kracht der Vereeniging niet te doen achteruitgaan. De andere zijde zag in de poging een gevaar voor de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, eene versnip pering van eene groote kracht en een gevaar voor de blijvende belangrijkheid van Hollands Noorderkwartier de Vereeniging zou h. i. vervallen in dezelfde fouten die nn der H. M. v. L. verweten worden. De heer J. Zijp Kz. meent Jjdat het indienen van het voorstel tusschentijds gerechtvaardigd wordt door le ihet feit, dat door de hooge contributie de kern van de leden verloopt2e de wenschelijkheid dat Hol lands Noorderkwartier rechtmatigen invloed verkrijge op de ontwikkeling van de landbouw belangen, dien zij met het oog op haar schoon verleden verdient3o de noodzake lijkheid, om door centralisatie van krachten te komon tot meerdere en betere resultaten. In den bloeitijd van den landbouwenden stand geboren kon de Vereeniging hare contributie stellen op het hooge bedrag, dat de wet nog voor de contributie vergt. Thans is met het ver dwijnen van dien guldentijd het ledental van 236 in 1880, tot 180 in 1892 gedaald. Reeds is het aantal loden, die niet den landbouw beoefenenbedenkelijk groot. Wen schelijk is dat niet. Verlaging van contributie tot een voor de meesten bereikbaar bedrag achten de voorstellers de eenige weg tot verbetering in het aantal leden. De tweede grief betreftdat in het Landbonw-Comité, zoo als dat onlangs gewijzigd is, alleen vereonigingen kunnen vertegenwoordigd wordenvan minstens 500 leden met het gevolg, dat Noorderkwartier daarbuiten kan blijven staan. Eindelijk zien de voorstellers alleen in de ver wezenlijking van hnn plannen de eenige voorwaarde van het tot stand komen eener in die provincie zoozeer gewenschte centralisatie op het gebied van den landbouw. Aan de discussie nam in de eerste plaats deel do hoer S. de Jongh, die de bezwaren van den inleider tegen het voortbestaan van den band met de Hollandsche Maatschappij van landbouw met nadruk weerlegde. Hij meent, wanneer men het practisch denkbeeld van de oprichters laat varen, om twee krachten als de H. M. v. L. en H. N. zijn mèt elkander te doen samenwerken tot een krachtig geheel en een toe stand schept die zeer waarschijnlijk ten gevolge zal hebbendat de beide lichamen elkander op alle mogelijke wijzen zullen tegenwerken dat die scheiding zal uitloopen op groot nadeel voor de ontwikkeling van den Landbouw. Het bezwaar betreffende het Landbonw-Comité acht hij reeds opgelost door de benoeming van den voorzitter dezer Vereeniging tot lid van het college. De centrali satie zooals de heer Zijp dit bedoelt acht hij niet wensehelijk specialiteiten blijven noodig niet één man kan alles omvatten. Na eene korte repliek van den heer Zijp, richt de heer H. F. Bultman eene ernstige waarschuwing tot do vergadoring, om de gevolgen van de voorstellen van den heer Zijp niet te licht te schatten. Hij meent dat het nog zeer de vraag is, of het ledental wel vermeorderen zal in de mateals de verlaging van de contributio nood zakelijk maakt. Zoo goed als de H. M. v. L. in do groote vermindering van het ledental de gevolgen draagt van de slechte tijden (van 14000 in 1880 tot ongeveer de helft) ligt het in den aard der zaakdat ook van Hollands Noorderkwartier het ledental de terugwerking ondervindt van den achteruitgang van den landbouw. De voorstellen tot reorganisatie van het Laudbou w-comité vorder behoeven Eog de bekrachtiging van do Wetgevende Macht. Mogolijkheid tot herstel van de bestaande grieven bljjft dus bestaan. Do spreker ziet ten slotte in bet voorstol veeleer eone decentralisatie van de beschikbare krachten dan wat de hoor Zijp c.s. er rnedo beoogteene centra lisatie er van. De voorstellers beginnen al dadelyk met de voreenigde krachten van Noord- en Znidholland te scheiden. Do hoeren D. Breebaart en Th. J. Wallek schareu zich gehoel aan de zijde van hen, die in de gedane voor- stollen eou ernstig gevaar zien voor het voortleven van liet bestaande karakter der vereonigingdoor het op ruime schaal vermeerderend ledental zal de kracht, nu van Hollands Noorderkwartier uitgaande, verflanwen en verwateren. Niet in het aantal moet het worden gozocht, maar in het goede gehalte der leden. De heer J. Zijp Hz., een der mede-voorstellers, ziet, evenals de inleider, in de hooge contributie een blijvend gevaar. Uit ervaring nit zijne omgeving constateert hij, dat zij alleen voor de meesten een beletsel is, om zich bij do Voreeniging aan te sluiten. De heer jhr. mr. P. van Foreest spreekt de verwach ting uit dat de opgekomen onweersbui zal overdrijven; hem trekt in de voorstellendie hij reeds lang verwacht had alleen aan dat zij nn zijn ingediend en daardoor de mogolijkheid geboren is om don storm te bezweren. Worden zooals hij vertrouwt en aanraadtdo voorstellen verworpen dan moge een krachtiger stroom zich open baren om de banden met de H. M. v. L. nauwer toe te halen. De heer C. Wijdenes dringt ernstig op aanneming van de wijziging in de statuten aan hij acht het eene onmisbare voorwaarde voor den blijvenden blooi dezer Voreeniging. Tweedracht vreest de heer J. Breebaart Kz. bij het slagen der revolutieplanneneen strijd tusschen twee uitgebreide lichamen die zeker niet leiden zal tot ver hooging van ieders nuttige werkzaamheid. Als mede oprichter ou eerste voorzitter van de Vereoniging meent hij aanneming ernstig te moeten ontraden. Aan den heer K. Swaag schijnt het toe, dat te weinig aandacht wordt geschonken aan het niet te weerloggeu feitdat in alle landbonw-gemeenten hot ledental ver mindert. De reden daarvan zoeken do tegenstanders van de voorstellen z. i. ten onrechte alleen in den achteruit- gaanden tijd naar zijne overtuiging is de hoofdreden, dat den jongen monschen den pas beginnenden, krach- tigen landbouwersde contributie te hoog is. Bij het herhaald betoog van den heer J. Zijp Kz., waarin hij de verschillende geopperde bezwaren tegen zijne voorstellen tracht te ontzonnwendoet hij opnienw en met nadruk uitkomen dat benadeeling en tegen werking der H. M. v. L. in geen onkel opzicht in de bedoeling van de voorstanders ligt. Do heer J. Breebaart Kz. meent, dat zij zich dan hadden moeten bepalen, tot verlaging der contributie en niet tot verbreking van den band met de H. M, v. L. De heer jhr. mr. P. van Foreest ziet in den volko men onzekeren uitslag van den nieuw te scheppen toestand juist hot grootste gevaar: geheel en al een sprong in het duister. De heer Jb. Zijp Hz. juicht daarom de voorstellen toe, omdat hij er de kans door ziet geboren worden, om te vormen eeno krachtige provinciale vereeniging, die hij met het oog op den precairen toestand van den landbouw dringend noodzakelijk acht, De heer Th. J. Waller komt op tegen het beweerde dat buiten het bestaande ledental nog niet tal van land lieden geldelijk iu staat zouden zijn, zich de nitgave dor tegenwoordige contributie to getroosten. Niet aan gebrek aan goldoljjke kracht, maar aan lauwheid en gebrek aan belangstelling schrijft hij toe, dat niet meerderen toe treden tot eeno vereenigiug, die uitsluitend hunne be langen beoogt. Nadat ook do heor Groneman, de voorzitter, zich een tegenstander der ingediende voorstollen had getoond werden, op voorstel van den heer J. Groot Pz., de be raadslagingen gesloten en tot stemming overgegaan, waarna met 44 tegen 37 st. verworpen wordt het eerste gedeelte der voorstellen bedoelende het niet verplicht stellen van het lidmaatschap der H. M. v. L.; dat tot verlaging dor contributie evenzeer met 43 tegen 35 stemmen. Overgaande tot de bespreking van do belangen, waar van tnen de behartiging voor het volgend jaar aanbe veelt (art. 12 der statuten) leidt de heer J. Koopman in, om het contract met den heer A. Eriks te Petten voort te zetten, hetgeen in verbaud met de aanvankelijk reeds verkregen gunstige uitkomsten, door don heer Zijp, numons de controle-commissie voor deze zaak vroeger in do vergadering medegedeeld, de onverdeelde sympathie der vergadering vindt. Hetzelfde is het geval met het voorstel voor een z u i- velconsulent, dat nu do daarvoor aangewezen inleider, de heer dr. van der Zandede vergadering reeds verlaten heeft wordt toegelicht door den Voor zitter. De bedoeling is ook iu deze provincie te zien aangesteld een technisch mandie als 't ware als een reizend proefstation den landman die voor lichting of steun noodig heeft van dienst, zal kunnen

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1