Groote Paardenmarkt De Drang Daar liet teen. No. 133. Vier en IVegentigste Jaargang. 1892. V R IJ 1) A Gr 4 NOVEMBER. te ALKMAAR op Woensdag 9 Nov. 1892. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door bet geheele rijk 1, De 3 nummers O,©6. Prijs der gewone Advertcntlën Per regel Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 3 HOOFDONDERWIJZERS, die in aan merking wenscheu te komen voor de be trekking van HOOFD aan de Openbare Burgerschool te ALKMAAR, zijnde voorbereidingsschool tot de Rijks hoogere burgerschool, waar onderwijs wordt gegeven in de vakken genoemd ouder de letters a tot en met lo, p en q van art. 2 der wet van 8 December 1889, (Staatsblad No. 175), wordeu uitgenoodigd zich vóór 21 November 1892, onder overlegging der vereischte stukken, bij op zegel geschreven adres vrachtvrij aan te melden bjj het Gemeentebestuur. De jaarwedde bedraagt f 15 5 O,met genot van vrije woning. Bevoegdheid voor de vakken j (of s) l en p is een vereischte. Het getuigschrift, bedoeld in art. 27b der Wot, moet zijn uitgereikt na 1 October 1892. BEIiGIE. De Koning had den 31 met den minister president Beernaert een onderhoud, waarin besloten werd, dat de plechtige opening van de zitting der wetgeven de macht op den 8 door den Koning in persoon zal geschieden. Den 30 hebben te Beaumont groote feestelijkheden plaats gehad ter eere van vrouw Toubeau, die dien dag honderd jaren werd. Het raadhuis was prachtig versierd. De honderdjarige werd eerst naar de kerk en daarna naar het raadhuis geleid, aan den arm van den burge meester. Den 31 heeft in het paleis van justitie te Bergen eene gasontploffing plaats gehad, die aanzienlijke verwoesting veroorzaakte. Zeven honderd personen uit Baarle-Hertog hebben zich tot de Kamer gewend met een adreswaarbij zij tegen de voorgenomen grensregeling en inlijving bij Nederland opkomen. De Kamer-commissie voor de voorstellen tot herziening van de grondwet heeft zich met 16 tegen 4 stemmen verklaard tegen het algemeen stemrecht. Over het be ginsel van het kiesrecht, verleend op grond van het bezitten eener woninggepaard met bekwaamheid zou den 3 gestemd worden. DlIITSCHIiAWD. Den 31, even na elf uren des voormiddagskwamen te Wittenberg de keizer en de keizerin per trein aanom van daar in een mot vier paarden bespannen rijtuig te gaan naar de plechtige inwijding van de herstelde Slotkerk, de Lutherkerk, op den 375 hervormingsdag. Onder klokgelui en het luide gejubel der bevolking reden zij de stad in. Bij de aan komst voor het stadshuis werd de keizer door den bur- 50) »Een vermogen Al was het minder geweest, Jan Dtil- lessen zou geen oogenblik geaarzeld hebben. Zonder een woord met elkander te spreken, reden zij met de eerste tram naar Barmen. »Zij zingen en spelen fluisterde Mali Jan in. »Blijf aan den hoek staan ik kom onmiddellijk terug." De torenklok liet juist hare doffe negen slagen hooren. Terwijl de predikant bij de ruischende orgeltonen met zijne volle basstem het Lntherlied zong, sloop Mali de eetkamer binnen, die in den tuin uitkwam en dien avond vermoedelijk door niemand meer zou betreden worden. Zij opende het eene venster, maakte de haken los waarmede de groene blinden aan het vensterkruis waren vast gemaakt, zette de glazen tuindeur op een kier, zoo dat men van buiten in de kamer komen kon en haar, indien zij den trein naar Keulen niet meer haalde of zoo er eenige onvoorziene omstandigheid tusschen bei den kwam, de terugtocht was verzekerd, en sloop daarna de trap op. Zij trad Lolo's slaapkamer binnen, nam de tamelijk zware kist uit de commode, schoof de lade wij selijk weder dicht en droeg de kist naar beneden. Reeds had zij de klink van de huisdeur opgelicht, toen de mu- ïiek plotseling verstomde. Snel zette zij haar buit in een donkeren hoek van de gang neder, want zij vreesde, dat het gezelschap opbreken en haar betrappen zou. Het zou dus goed zjjn, indien zij zich nog eens vertoonde. Zij opende daarna stoutmoedig de deur van de ontvang kamer en vroeg op den drempel staande »Wat is er van uw dienst, mevrouw?" gemeester Scheld en den gemeenteraad begroet en door eerstgenoemden met eene toespraak verwelkomd. Na half twee ging men naar de kerk onder het weerklinken, van den toren der Slotkerk, van Luther's lied. De keizer ging alleende keizerin en de kroonprins waren al terstond naar de kerk gereden. Bij den maaltijd in het Luthershuis stond de keizer op en hield eene toespraak. Hij zeide den bokaal op te heffen, die den Wittenberger hervormer Luther bij zijne bruiloft in 1525 werd ge schonken en gaf daarna een overzicht van het streven der keizers Wilhelm en Friedrich voor den herbouw der Slotkerk. Hij hooptedat de vernieuwde slotkerk het bewijs mocht blijven van Gods zegen door de Evange lische Kork. Dien zegen niet te verbeuren, zoide hij, was onze taak. Wij ziju heden op nieuw voor ons geloof uitgekomen vergeten wjj nietdat dit ons ook heden nog mot de gezamenlijke Christenheid verbindt. Daarin ligt een band, die ook over scheiding heenreikt. In ge loofszaken geen dwang; wij evangelischeu leggen dien om Wittenberg aan niemand op. Om des geloofswille zullen wij echter vasthouden aan het Evangelie tot in den dood. Daarin word ik versterkt door deze feestelijke bjjeenkomst. De keizer besloot aldus deze bokaal, die eenmaal door Luther's lippen werd aangeraaktdiene slechts om het welzijn mijner doorluchtige gasten te drinken, Duitsch- land's evangelische Vorsten en de regeeringon der Vrije Staten. Dat zij leven EAWEIiAAi». De heer Gladstone heeft op raad van zijnen geueesheer beslotenhet feestmaal van den lord-mayor, dat den 9 op Guildhall gegeven wordt, niet bij te wonen. Den 29 is het Parlement bij eene koninklijke procla matie verder verdaagd tot 13 December. Omtrent de schipbreuk van de Roumania zijn nog de volgende bijzonderheden gebleken. De boot was 20 mij len uit den koers en had reeds verscheidene malen op rotsen gestooten vóór de stranding, op 60 engelsche mij len uit de kust. Toen dit geschiedde, heerschte er groote ontsteltenis, die op allen een hoogst verderfelijken invloed uitoefende. De passagiers werden niet gewaarschuwd waardoor groote ontsteltenis ontstond, toen men bemerkte, in welk gevaar men verkeerde. Tevergeefs trachtte een der officieren heu tot bedaren te breugen. Ook de beman ning verloor hare tegenwoordigheid van geest en ver leende bij het inschepen der passagiers geen hulp. Doordat het schip geheel gebroken isspoelde de lading aan wal, waar de kustbevolking met de grootste inhaligheid onmiddellijk op aanviel. Er werden troepen ontboden om de visschersdorpen af te zetten en huiszoeking te doen. Omstreeks 90000 mijnwerkers van Wales hebben kennis gegeven, dat zij van 31 December niet meer tegen de bewegelijke loonschaal willen werken. FKAAMltlJK. De stoomvaart van Hüvre naar Nieuw-York is den 29 horvat, na gedurende 2 maanden en 7 dagen geschorst te zijn geweest. Al de te Marseille vertrekkende schepen zullen van zuivere gezondheidspassen voorzien worden. Vóór 9 jaren werd tegen Sarah Bernhardt een rechts- »Wij hebben u niet geroepen," antwoordde Mathilde, een weinig boos. »Ik meende het toch duidelijk te hooren." »Gij kunt naar bed gaan. Gij weet, morgen hebben wij de wasch, dus om vijf uur op." Goeden nacht!" »Goeden nacht 1" Met het oor aan het sleutelgat, bleef Mali nog eenige oogenblikken staan. Toen het orgel zich opnieuw liet hooren, opende zij de huisdeur, nam de kist op, ging naar buitensloot de deur bijna onhoorbaar, zette de kist op de zandsteenen trap, deed hare schort af, hurkte neder, sloeg de schort om de kist en zette haar op haar breed, plat hoofd. Daarna liep zij snel het kleine kerkplein over en vond Jan Diillessen op den hoek Hij zette het pak op zijn stevigen schouder, en nu sloegen zij te za- men de richting naar Elberfeld in. Zij wisselden elkau- der af bij het dragen van de kist, rustten geen oogen blik en liepen alsof zij vervolgd werden. Binnen het half uur waren zij bij het huisje aangekomen, niet ver vau de Bnschstrasse. In de benedenkamer werd nog gerookt en gepraat en gedronken. Jan en Mali gingen de worm stekige trap op naar een dakkamertje, waarin drie hou ten ledikanten zóó dicht naast elkander stondendat men, er nauwelijks tusschen door kon dringen. Jan stak een eindje kaars aan, en schoof den grendel op de deur terwijl Mali de kist uit de schort wikkelde en op een der bedden neerzette. Jan nam ziju breed zakmesstak het tusschen den deksel en de kist, drukte het heft met al zijne kracht naar beneden en het geheele slot, dat volstrekt niet ber stemd was om zulke gewelddadigheden te doorstaan vloog met één ruk Bit zijn houten omhulsel, zoodat het leder vaneen scheurde Jan lichtte den deksel op. Daar lag de ring, dien hij zwijgend in zjjn zak stak En nu de hoofdzaak de papieren De roodharige Mali had zich met begeerige oogen over de kist gebogen. Wat was dat? Beschreven notenpapier niets dan notenpapierNiets anders Pakpapier, waarvoor de uit drager hoogstens vijftig Pfenningen zou geven Eu daar- geding ingesteld op grond van haro weigering om de kosten eener bijzondere versiering harer loge in de schouw burg Porte Saint Martin te betalen, daar zij beweerde dat hot gewoonte was, dat do directie deze uitgaven be streed. Dezer dagen heeft de rechtbank in die zaak uit spraak gedaan zij heeft gelijk gekregen en den behanger Pregaldini is tot betaling der kosten veroordeeld. Kamer. Den 29 is bij eerste lezing beraadslaagd over een voorstel om den arbeid van kraamvrouwen te beperken behoudens schadeloosstelling van Staatswege. KRIEKEAIiAlVO. De zitting van het Parlement is gesloten en de opening der nieuwe zitting op den 10 bepaald. ITAIiïE. De oud-minister Micelli heeft te Cosenza eene rodevoering gehouden waarin hij het drievoudig verbond en de staatkunde van Crispi verdedigde. De minister van justitie verklaarde in eene openbare rede dat hij nooit eene clorieaal-gezinde staatkunde gevolgd had, omdat hij niet inzag, dat er, wat de kerk betreft, eene groote staatkundige kwestie zou bestaan en er geen aanleiding is, zich met de kleinere te bemoeien. Bovendien was de Staat voldoende gewapend, om desnoods de aanmatigingen der geestelijkheid te onderdrukken. OOSTEAH1JK HOAOAKIJE. Prins Windisch- grütz is benoemd tot onder-voorzitter van het Hee renhuis, terwijl 21 personen benoemd zijn tot leden voor het leven. VEKEETVIODE STATED. Den 28 des avonds is te Chicago in de koepelzaal van het machinegebouw brand ontstaan, die in een uur tijds gebluscht was, na geringe schade aan het houtwerk te hebben toegebracht. Den 30 is op eene rivierstoomboot te Washington de ketel gesprongen; drie negers bleven dood en drie blanken werden ernstig gekwetst. Prov. Staten van Aoordholland. Den 1 zijn de verschillende voorstellen van Gedepu teerde Staten in handen van commission gesteld, die den 3 rapport zullen uitbrengen. De tienoemiug van een griffier zal den 4 plaats hebben bij de indiening der vroeger vermelde voordracht werd medegedeeld, dat de heer C. Druijvestein, waarnemend griffier, uitdrukkelijk verzocht had niet in aanmerking te worden genomen. Oudcarspel. Den 1 werd door Schagen's Mannen koor Euterpe", ten huize van G. Slotemaker, alhier, een concert gegeven. Te bejammeren was het, dat het slechte weder medewerkte, dat de kolfbaan niet zoo was bezet als men gaarne had gezien. Van deze vereeniging is niette» min de indruk achtergebleven, dat zij den aanwezigen een genotvollen avond heeft verschaft. Salamis in 't Woud en het dramatisch duo zijn o. a. zeer in den smaak gevallen. voor had bij zich al die moeite getroostDaarvoor gudste het zweet hem nog van het voorhoofd Zinnelooze woede maakte zich van hem meesterhij wierp een toornigen blik op Mali, die geheel verbluft in de kist bleef staren, en, vóór zij er op bedacht was gaf hij haar een hovigen slag in het gezicht, zoodat zij ruggelings over het achter haar staande bed viel. »Domme eend riep hij uit. »Men overtuigt zich toch eerst Mali kreunde van de pijn en bracht de hand naar het gelaat. Was dat het loon van hare opofferende liefde Even wel, dit voorval scheen op hun vriendschappolijken om gang geen merkbaren invloed te hebben uitgeoefend. Nadat zij de ontgoocheling te boven waren, berekenden zij, dat men te Keulen voor het zilveren beslag toch nog vrei tien of twaalf mark zouden kunnen krijgen en dat de ring misschien wel meer waard zou zijn, als men hem aan een juwelier kon verkoopon. Wel was de waarde aan goud niet veol, maar Jan meende, dat de steen nog wel goed betaald zou worden. De verkoop moest echter zoo vlug mogelijk plaats hebben, nog vóórdat de diefstal ontdekt was. Jan woonde nog geen half jaar in hot Wupperthal geen mensch kende hem. De fabrieksarbeiders gelijken trouwens allen op elkander, zoodat het moeilijk zou zijn hem uit die duizenden te herkennen. Hij zou dus trachten den ring reeds den volgenden middag te ver- koopen en beloofde Mali de helft van de opbrengst. Nadat zij hartelijk afscheid had genomen van haar vriend, nam Mali den terugweg aan naar de pastorie. Den volgenden avond zou zij naar den afloop van den ver koop komen hooren en tegelijkertijd vertellen hoe de za ken in de pastorie stonden. Om tien uur ging zij op weg en reods om half elf stond zij bij den tuin. O, weeDorniné was nog op zijn studeerkamerEr brandde nog lichtZonder eenig gedruisch te maken, klanterde zij als een kat over den lagen tuinmuur, be hoedzaam trok zij de blinden naar zich toe, klom op de gebogen ijzeren tralies voor het kelderraam, stiet het ven-

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1