Oterleek. De leerlingen der zangschool »het Rozeknopje", onder leiding van den heer van Albada, legde den 2 's avonds weder in het openbaar eenige proeven hunner bekwaamheid af. De bijval, die den jeug digen zangers van het niet zeer talrijke, maar belang stellende publiek ten deel vielgold zeker voor een goed deel den onderwijzer, die er zoo uitnemend slag van heeft den ijver zjjner leerlingen gaande te honden. Na afloop der uitvoering werd het jonge volkje nog eeni- gen tijd aangenaam beziggehouden door de vertooning van de tooverlantaarneen genot dat door de goede zorgen van den heer van Albada den volgenden avond ook onder het bereik der overige dorpsjeugd werd ge bracht, aan wie tevens, dank zij de mildheid der inge zetenen mot onbekrompen hand eenige versnaperingen konden worden verstrekt. ®UPe- Ia de den 1 gehouden vergadering van den gemeenteraad was afwezig de heer C. Paarlberg, met kennisgeving van verhindering. Na goedkeuring der notulen werd een brief gelezen van Gedeputeerde Staten van den 12 October no. 44, waarbij naar aanleiding van het ingediende adres van instemming met het besluit van den raad der gemeente Schagen, tot het maken van een kanaal Stolpen-Schagen, wordt verzocht te willen mededeelen op wolke wijze' de gemeente zich voorstelt de zaak geldelijk te steunen. Het komt den Staten voordat wanneer zijdie voor deze zaak belangstelling toonen, ook bereid bevonden worden tot de uitvoering van het werk te willeu medewerken, dit van gunstigen invloed zal zijn op de beschikkingen, te nemen ten aanzien van het door den raad van Schagen gedaan verzoek. Do voorzitter zeide bij zijn gevoelen te blijven dat het kanaal ook van groot voordeel voor deze gemeente kan zijn en hij het daarom goed zou vinden eenigen geldelijken steun te verleenen. Het be drag behoeft evenwel niet groot te zijn, in overeenstem ming met de draagkracht der gemeente. De heeren Biersteker en Francis zjjn van meening, dat het belang van deze gemeente weinig bij het kanaal betrokken kan zjjn. De voorzittermot de beide wethouders in deze zaak van gevoelen verschillende, stelde voor eene bijdrage te verleenen van f 1000, indien het kanaal tot stand komt. De heeren Kruijer en Zeeman meenden, dat de gemeente zeer gebaat zou zijn, indien Schagen eene goede kaasmarkt kroeg. De heer Nobel had met leedwezen vernomen, dat Gedep. staten om geldelijken steun vroegen. roeger meende hijdat zij niet zouden vragen of het belang der gemeente er genoegzaam bij betrokken was, om geldelijken steun te verleenen. Had Schagen er om gevraagd, dan zou hij dit hebben begrepen Nu echter het graven van het kanaal er eenigszins afhankelijk van wordt gesteldwas ook hij van meeniug dat Zijpe er genoeg belang bij heeft om het werk geldelijk te steunen. Zelfs zou hij niet opzien togen het goven eener grootere som. Nu echter de voorzitter voorstelde om f 1000 ta geven, zal hij er zich mede vereenigen. Het voorstel wordt daarna in stemming gebracht, waarbij zich 5 leden voor en 5 leden tegen verklaarden, zoodat het nemen van een besluit tot eene volgende vergadering is uitgesteld. Met algemeene stemmen werd goedgekeurd een concept besluit tot af- on overschrijving op de begrooting van uitgavonbetreffende de kosten van den burgerlijken stand, tot een bedrag van f 83.335. Op voorstel van het dagelijksch bestuur werd besloten, het gemeenteland aan de Schagerbrug weder op de ge wone wijze in het openbaar te verhuren. Na mededeeling door den voorzitter dat tot zetters der directe belastingen dezer gemeente herbenoemd zijn de heeren A. Zijp en J. Otto, vroeg de heer Schuijt of de oproeping van sollicitanten voor de betrekking van geneesheer te 't Zand reeds eenig gunstig gevolg heeft opgeleverd, waarop de voorzitter antwoordde, dat niet één sollicitant zich tot heden had aangemeld. De voorzitter sloot daarna de openbare vergadering om over te gaan in geheime zitting, ter behandeling van een suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag. De gemeenteraad van Kampen heeft den gasprijs van 7 op 6 centen per kub. el gebracht. De Billitou-Maatschappij keert over 1891/2 een divi dend van j 231 per aandeel uit. ster open en slingerde zich behendig op de vensterbank. Nu was zij in de donkere eetkamer. Zij sloot de blinden, maakte het venster dicht, opende en sloot onhoorbaar de gangdeur en sloop, na de schoenen te hebben uitge trokken, op hare wollen kousen, zoo voorzichtig moge lijk, de trap op. De bovenste kraakten eenige malen bo- denkelijk. Zij bleef staan. Niemand bewoog zich. In het volgende oogenblik was zij op haar zolderkamertje, ont kleedde zich en sliep weldra in. Den volgenden morgen stond Mali om vijf uur aan de waschtobbe en zong Des middags te vier uur stond Lolo met knikkende knieën voor de deur van de studeerkamer en klopte aan. Zij was de trap moer afgevlogen dan afgeloopen. Binnen," riep de predikant. Zij wankelde de kamer binnen en zag er zóó verstoord uit, dat Johannes ontdaan opsprong en haar onmiddellijk een stoel aanbood. »Wat is er gebeurd vroeg de predikant. *Ik ben bestolen, schandelijk bestolen!" riep Lolo diep bedroefd uit. «Het liefste, wat ik bezat, is mij ontnomen Stotterend vertelde zij nu, dat zij zoo even, bij het openen van hare commode, had bemerkt, dat de groote, roodlederen kistdie zij had laten maken voor de partituur van George's »Bath-Seba," en waarin zij ook George's ring had geborgen, verdwenen was. Gisteren avond had zij den ring nog gebruikt om den brief te verzegelen en de kist gesloten daar was zij zeker van. Er kon geen twijfel bestaan over den dader. De pre dikant deed alles, wat mogelijk was, om Lolo tot kalmte te brengen. De inhoud van de kist had voor den dief niet de minste waarde, zoodat men veilig de hoop mocht koesteren, dat ten minsto de partituur zou worden terug gevonden. Hij zou Mali dwingen de waarheid te zeggen. -j^i - wflze trachtte hij Lolo te troosten, verzocht haar eindelijk in de naastgelegen kamer te gaan en riep Mali. Met hoog opgestroopte mouwen en natte handen kwam zij langzaam uit het waschhok. Zij was geen oogenblik in twijfel over hetgeen, wat men van haar zou verlangen, «n was merkwaardig kalm. Den 29 is de naast de openbare school te Osdorp staande boerderij, bewoond door twee arbeidersgezinnen, onder vreeselijk geraas ingestort, zonder dat iemand eenig letsel bekwam. Een deel van het dak bleef op den zol der rusten. Den 31 omstreeks 8 uur is te Worinerveer in de buurtschap W est-Knollendam eene onbewoonde boe renplaats, toebehoorendo aan den heer J. Koster te Mar- ken-binnou, afgebrand. Men denkt aan kwaadwilligheid. Bij beschikking van den minister van binnenbraken van den 31 is ingesteld eene commissie, aan welke wordt opgedragen het voorbereiden der invooring van het leer vak »handenarbeid" op de Rijkskweekscholen voor onder wijzers, en daartoe een plan met toelichting te ontwerpen voor het onderwijs in dit vak, zoowel aan lagere scholen als aan kweeksoholen voor onderwijzers en zijn benoemd tot lid en voorzitter dier commissie, jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen, inspecteur voor het lager onderwiis in de eerste inspectie te 's-Hertogenbosch, en tot leden :"j. C. Fabius, inspecteur van het lager onderwijs in de tweede inspec tie te Delftmr. A. G. A. baron Sloet tot Oldhuis inspecteur van het lager onderwijs in de derde inspectie, te Zwolle; P. H. van dor Ley, directeur der Rijkskweek school voor ouderwijzers te Haarlem, en A. J. vau Gemirt, hoofd eener bijzondere lagere school tc 's-Gravenhage'. De commissie zal zitting houden te 's-Gravenhage en is gemachtigd, ter vervulling van hare taakenkele inrich tingen hier te lande, waar bedoeld onderwijs wordt ver strekt, te bezoeken. Uit de rekening van het Kon. Zoöl. Genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam, blijkt, dat de ont vangsten bedragen hebben 235.516.43'/j, waaronder aan contributiën 136.125, aan introductie/" 53481.87'-, van het aquarium f 11.252.76, en de uitgaven f 234.485, zoodat er oen batig slot is van 1.129.30'/2. Onder dé uitgaven is voor voeding en verzorging f 51566 begrepen. Voor de akte-examens in de fransche taal meldden zich 26/ vr. caudidateu aan, waarvan 3 niet opkwamen, 48 zich terugtrokken, 216 volledig examen aflegden, waar van 143 toegelaten werden. Van do 517 mannelijke can- didaten kwamen 28 niet op, trokken zich 110 terug, werd door 379 volledig examen afgelegd waarvan 208 slaagden. De Rijkspostspaarbank heeft in het dienstjaar 1891 hare schuld aan hot Rijk wegens kosten van oprichting en van bestuur geheel aangezuiverd en een eerste bedrag voorloopig op 27648 bepaald, kunnen bestemmen voor vorming van een reservefonds. Te Maastricht is den 1 een wisselwachter van do spoorwegmaatschappij Grand Central Beige door een lo comotief overreden en gedood. Te Haarlem moet herstemd worden voor lid van den gemeenteraad tusscheu de heeren J. Leupen lib., met 596 en D. André de la Portelib met 286 stemmen de heer A. van Huizen a.r., bekwam 171 en de heer A. H. Poortman,, r.k., mot 81 stemmen. Laatstgenoemde was candidaat van de onlangs opgerichte r. k. vereenigingwolke zich van de sedert jaren be staande r. k. vereeniging had afgescheiden. Bij kon. besluit van den 31 Oct. j.l. No. 37 is eene commissie ingesteld voor een onderzoek naar hetgeen ter verbetering van de koloniale werving te doen is. Tot leden dier commissie zijn benoemd do generaal-majoor der artillerie van het leger hier te lando J. W. Bergan- siusoud-minister van oorlog, voorzitterde kolonel der infanterie van het leger hier te lande G. J. Hofstede Crul, commandant van het koloniaal werf-depotde luit.-kol. der inf. van het leger in Nederlandsch-Indië J. F. D. Bruinsma, command, der koloniale reserve; de luit.-kol. der inf. vau het leger hier te lande F. W. A. baron Van Dedem van Driesberg, command, van het 5e bat. 3e reg. inf.; de majoor van den generalen staf van het leger in Ned.-Indië F. J. Haver Droeze, met verlof hier te lande; en tot secretaris de kapitein van den generalen staf van het leger in Ned.-Indië G. F. Soeters met verlof hier te lande. Te V enloo heeft ten huize van den directeur der Rijks hoogere burgerschool eene gasontploffing plaats ge had, welke nog al schade veroorzaakte. Zoowel de direc teur als zijne echtgenoote kregen brandwonden. So her mor horn. Volgens raadsbesluit zullen de orde- en vrije-oefeningen aan de openbare lagere school met ingang van 1893 worden ingevoerd. Niettegenstaande de vele regens en den hoogen water stand van Schermerboezem zijn de dijken vau het Heem raadschap Mijzen wegens hunne doelmatige versterking in een uitnemenden staat geblevenzoodat die polder weinig of geen overlast van kwelwater had. De flinke bomalingswerktuigeu wisten het overtollige binnenwater bijtijds af te voeren. Egmonden. In de Rijkspostspaarbank is in het jaar 1891 aan den Hoef ingelegd 728,86 '/2, terugbetaald 200.69, terwijl op 31 Dec. 1891 het saldo der inlagen en terugbetalingen bedroeg 925,81'/2. Te Egmond aan zee werd ingelegd f 4771.89, terugbetaald f 2506.38, zijnde op 31 Dec. 1891 het saldo der inlagen en terugbetalingen J 4387.43. Het aantal boekjes op 31 December bedroeg: to Egmond aan den Hoef 19, te Egmond aan zee 19°5. Koedijk. Toen voor eenige jaren het waterschap het Geestmer-Ambacht er toe besloot eenige der water molens te vervangen door een stoomgemaal, was het een strijdvraag, waar meu het zou plaatsen, tot met een kleine meerderheid besloten werd het aan de ringvaart onder den Langendijk te bouwen. De minderheid was voor een plaatsing aan het Noordhollandsch kanaal, tusschen Koe dijk en Oudkarspel, waardoor men minder spoedig we gens het peil zijn van het buitenwater tot stilstaan ge dwongen zou worden. Vooral nu hoort men weer over de plaatsing klagen Hior en daar verneemt men zelfs den wensch, dat men de overige molens nog moest vervangen door een stoomgemaaldat kleiner kon zijn, dan het bestaande, op de destijds niet gekozen plek. 1 o elzen is bij herstemming tot lid van den ge meenteraad gekozen de heer A. C. M. Hofman met 149 stemmen; de heer J. Lohmann te IJmuiden verkreeg 121 stemmen. De Koningin-Regentes heeft aan don commandant der eerewacht bij het bezoek van Hare Majesteiten te Haarlem op 23 September oen zilveren en aan iederen deelnemer een brouzen medailje geschonken met de beel tenis van H. M. de koningin en den dag van het vorste lijk bezoek. Het bestuur der Rotterdamsche Tramwegmaatschappij is gemachtigd door de aandeelhouders tot aankoop van de paardentram Hoorn-Enkhuizen en tot het uit geven eener geldleeniug van 100,009. De gemeenteraad van Appingedam heeft besloten een gebouw voor dakloozeu te stichten om tijdelijk zon der woning zijnde gezinnen van onderdak te voorzien, terwijl het ingeval van nood voor ziekenhuis zal worden ingericht. Bij kou. besluit van den 31 is de zilveren eere medaille der orde van Oranje-Nassanen wel die met de gekruiste zwaardenverloend aan den adjudant-ou derofficier F. Overing van de kon. Militaire Academie. Volgens den regenmeter der Rijkslandbouwschool te ageningen bedraagt de hoeveelheid gevallen regen over October 82 streep tegen 46 over October 1891. Te Soest zal een postkantoor gevestigd worden. Maassluis is door pokkeu aangetast een man die met de ontsmetting van woningen van lijders aan die ziekte belast was. Te Zwolle heeft de gemeenteraad den 31 2500 toegestaan voor de aanschaffing van een ontsmettingsoven met daarbij behoorend gebouw. Den 1 zijn te Amsterdam voor de vrije en orde oefeningen 11 van de 12 maan. candidaten geslaagd: waaronder J. P. Hanou van Oosterblokker, A. Pos ters van Oostzaan, G. Mulder van Santpoort, C. Thijm van Terschelling, A. Magnee van Wognum, M. H. Heeroma en H. Roukem van Helder, en P. Muijs van IVleringen en 5 van de zes vrouwelijke, waaronder H. Martena van Uobrede, A. M. Brug van Zaandam, Vlinke van Enkhulzcn en A. Meijers van Helder; den 2 drie van de zes vrouwelijke waaronder Mej. M. Metzelaar te Helder en Mej. P. van der Werft' van Heemskerk en negen van de twaalf mannelijke, waar onder S. Douma van Terschelling, G. Roskamp van Berkhout, J. Walig van Krommenie, J. Gieske van Spaarnwoude, W. C. Deenik, K. de Vroom van Zaandam en C. H. Rusting van Hoorn. Daar stond zij tegenover den predikant, die haar door dringend aankeek. »Hoe komt gij aan die blauwe plek?" »Eene blauwe plek Waar «Midden in uw gezicht." «O, die plek!" »ik heb mij gestooten aan een balk. Dat is echter reeds een paar dagen geleden." «Mali hervatte de predikant na eene kleine pauze. «Zoo hebben dan al mijne vermaningen niet geholpen. Zoo heeft onze goedheid niets bij u uitgewerktZoo wilt gij dus een verworpen schepsel blijven Zoo wilt gij dus naar de gevangenis terug, wilt gij van het dierbaar ste, wat de mensch bezit, de vrijheid, beroofd worden en God daarboven in den Hemel, door overtreding van Zijn heilig gebod, opnieuw vertoornen, zoodat Hij u hier namaals straffe Mali Gij hebt weer gestolen «Ik, dominé «Zwijg!" donderde de predikant haar toe. «Gij hebt weer gestolen In dit huis, waarin gij lief derijk zijt opgenomen waarin gij niets dan goedheid hebt ondervondenDat is eene zware, eene afschuwe lijke zondo Gij hebt u daardoor de straf van den aard- schen rechter op den hals gehaald; één woord van mij en zij wordt aan u voltrokken. Gij wordt weder uitge- stooten uit den kring der goede menschen, en thans, nu de lente begonnen is, nu alles groeit en bloeit, nu' de vogels zingen en alles zich verheugt over de op nieuw verworven vrijheid, - zult gij, opgesloten tusschen de vier grijze muren van eene gevangenis, uwe misdaad moeten boeten." Mali begon te snikken. «En wat betoekent dat alles nog in vergelijking van de straf der eeuwige verdoemenis, die u en uws gelijken wachtwanneer gij uit dit leven zult moeten scheiden. Daar zal geween zijn en knersing der tandenMali Ik bezweer het u nogmaals, red uws arme ziel Het snikken werd heviger. Keer tot u zelve in Beken uwe vreeselijke zonde Beken haar openhartigZie, ik zal n nog eenmaal vergiffe nis schenken en ook den Hemelschen Vader voor u bidden, dat Hij u uwe schuld niet aanrekene, indien gij boete wilt doen en dat Hij Zijne onuitputtelijke genade over u uitstorte 1" «Maar als men toch niets heeft misdaan dominé snikte Mali. «Gij hebt uit de commode van mevrouw Ehrike eene lederen kist ontvreemdWaar is ze schreeuwde Jo hannes met al de kracht van zijn machtig orgaan, «Ik weet er niets van Welke kist bedoelt gij 'snikte Mali. «Geen uitvluchten! Waar is de kist?" Maardominé hoe kan ik dat vertellen als ik er niets van weet? Ik weet er werkelijk niets vau!" «Gisteren avond was de kist er nog en nu is zij weg Vreemden zijn hier niet over den drempel geweestGij hebt haar gestolenOntken het niet langerGij ver zwaart uwe zonde nog met een lengen «Maar, dominé, als ik de kist weggenomen had, moest zij toch nog in huis zijn. Ik ben de deur niet uit geweest! Ik ben om negen uur naar bed gegaan en stond om vijf uur al aan de waschtobbeWaar zou zij dan ge bleven zijn Als ik de kist had, zou ik het zeggen Maar gij gelooft mij toch nietAls men eenmaal iets misdrevon heeft, wordt men ook telkens weder beschul digd 1" Mali schreide luid, terwijl zij de laatste woorden sprak. Men kon haar niets bewijzen. De beschuldiging was meer dan krenkend Ga heen Slecht schepsel, dat gij zijt Ik geef u nog een korten bedenktijd. Bedenk u nog eens Blijft gij het ontkennendan geef ik u nog heden avond aan de po litie over. Ga heen Mali sloop heen, met de schort voor de oogen. Zij wist; dat haar kamertje doorzocht zou worden maar zij was er doodkalm onder. Het vouwbeen had zij dienzelfden morgen reed9 in de zinkput geworpen. Zij zouden niets vinden. Ongeveer twee uren later werd een brief van den ge- heimraad Nordstetten door een bode aan de pastorie be- zorgd de bode moest op antwoord wachten. De geheim-

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2