Allerlei. Stadsb ericht en. Kantongerecht te Alkmaar. Veiling van vaste goederen, - BURGERLIJKE STAND. Den 31 zijn de laatste militairen uit Bergen ver trokken. Te 's-Gravenhage is overleden de heer C. J. Bolten, oud hoofd-ingenienr van den waterstaat 1 kl. van Fries landen den ouderdom van 91 jaar. Bedankt voor het beroep bij de herv. gemeente te Zaandam, oostzijde, door ds. A. J. A. Vermeer to Meppel. Kijp. In eene feestelijke avondgodsdienstoefening al de doopsgezinde gemeente den 6 Nov. a.s. Menno gimons herdenken. Beemster. Op de najaarsmarkt waren 1200 stuks ree aangevoerd. De handel was traag, voor beste kwali teit werden flinke prijzen besteed. Onder de kooplieden telde men o. a. een uit Madrid, die, vergezeld van een tolk, zijne inkoopen deed. Spanbroek. De weg door het oosteinde van het dorp ondergaat eene aanmerkelijke verbetering. Reeds gedurende langen tijd brokkelde de wal op verscheidene plaatsen af, zoodat vele hoornen onrustbarend begonnen over te hellen. Een groot deel van den weg wordt nu van eene stevige schoeiïng voorzien. Den 2 is te Haarlem het nieuwe r. k. kerkhof aan den Schoterweg met de daarbij behoorende kapel plechtig ingewijd. De heer R. G. C. Oldeman heeft voor het beroep naar de herv. gemeente te Sclicrmerhorn bedankt. Voor het landsgerechtshof te Moskou werd onlangs een proces behandeld, dat op den geestelijken toestand van de boeren in Rusland een karakteristiek licht werpt. De Magdeburgor Zeituug geeft hierover de volgende me- dedeelingen. Op de bank der beschuldigden zaten 11 personen uit den boerenstand 8 mannen (waaronder de oudsten van het dorp waren) en drie oude vrouwen. Zij kwamen uit een dorp in de nabijheid der tweede hoofd stad van het Russische rijk, van welke het groote dorp Snamenskoje slechts dertig mijlen verwijderd ligt. Allen waren beschuldigd den dood der 73-jarige boerin Darja te hebben veroorzaakt. Een dor boerinnen van het dorp gevoelde zich eenigen ijd geleden ouwel en zij gaf daarvan de schuld aan een oudo vrouw, Darja genaamd, die in het dorp voor een heks gehouden werd. Darja had haar, naar de zieke reide, met haar boozen blik botooverd. Op aanraden der ondston van het dorp werd do arme vrouw op straat aangegrepen en allen sloegen haar met hetgeen zij in de d hadden met stokken, hooivorken en schoppen. Toon de vrouw bewusteloos ineengezegen was, vatten de vrou wen haar aan, scheurden haar de kleederen van het lichaam en beukten op haar los met bezems. Zonder tot bewustzijn te komen, stierf de vrouw den volgenden Bij onderzoek bleek, dat zes ribben gebroken waren, en dat zij talrijke kneuzingen had. Voor het gerecht verklaarden al de aangeklaagden zich onschuldig. Im mers, Darja was eene heks geweest en dus waren zij volkomen in hun recht, toen zij haar onschadelijk maak ten. Tevergeefs trachtte de president vast te stellen waarom men haar voor een heks hield, maar hieromtrent was van de boeren, die volkomen overtuigd schenon, niets te vernemenHet geloof aan hare hekserij was zoo machtig, dat de broeder en de zuster der vermoorde voor het gerechtshof zeiden, dat het gansche dorp hen nu vervolgde, in de gedachte dat de tooverij der gestorvene thans op hen was overgegaau. De rechtbank veroordeelde personen tot vierjarigen dwangarbeid in Siberië, 3 tot gevangenisstraf en sprak er één vrij. De halfjaarlijksche vergadering van aandeelhouders in ie speelbank te Honte Carlo is voor een paar dagen gehonden. Eene »algemeeno" vergadering was hot niet. raad, die om »zeer begrijpelijke redenen", thans niet in ie pastorie kon komen, verzocht zijn broeder, zoodra mogelijk, in de leeskamer van het gebouw der Inwen- üge Zending te komen, aangezien hij hem in eene drin gende aangelegenheid wenschte te spreken. De bode vertrok met het bericht, dat de dominé hem oir den voet volgde. Wat was er gebeurd Jan Düllessen had, met die onbegrijpelijke brutaliteit domheid, waarmede bijna elk misdrijf gepaard gaat, ies middags den ring aan een goudsmid op den Hof- tamp te koop aangeboden. De goudsmid had er geen oogenblik aan getwijfeld of de ring was gestolen. Met eon enkelen blik had hij zijne vrouw aanbevolengoed °P te passen en was daarnaschijnbaar om de waarde van den ring te taxeeren naar de werkplaats gegaan. «Volg dien langen kerel, die mij dezen ring wil ver- boopen, ongemerkt," had hij tegen den leerjongen ge- zogd. Daarop was hij in den winkel teruggekeerd en z9 waren het over den prijs, twintig mark, eens ge worden. Jan ging kalm in de eerste de beste kroeg ontbijten. De leerjongen dronk aan een ander tafeltje een glas bier. Ja bet ontbijt ging Jan naar de fabriek gevolgd door oen leerjongen. Aan den ingang vroeg deze aan den opzichter »Hoe beet die arbeider Die lange kerel ginds, die juist de plaats oversteekt »Die daar Dat is Jan Düllessen Waarom 'Das gij kent hem ♦Zon ik dien niet kennen 'Is mijnheer op het kantoor 'Zeker." 'Ik moet hem onmiddelijk spreken." 'Gindsin dat witte gebouw, een trap op en dan Hchtuit." De leerjongen deelde nu den geheimraad mede, dat, ja half unr geleden, door een zijner arbeiders een gou- aea ring verkocht was, die vermoedelijk gestolen was. e geheimraad zette den hoed op, stelde zich op de oogte van den naam en de woonplaats van den ver achte en begaf zich, door den leerjongen vergezeld, [egelrecht naar de» goudsmid. Men kan zijne verbazing gvijpen, toen hij d»n ring met het Medusa-hoofd her- 'nde als dezelfde, dien hij voor eenige jaren aan zijn zoon George ten geschenke had gegeven. "D kocht den ring terug en begaf zich naar het po- Eene zoodanige heeft niet meer plaats. Om malcontenten en opposanten te weren, werd voor negen jaar besloten de statuten te herzien. Toen werd er bepaald, dat de vergadering door niemand mag bjjgewoond worden, die minder dan 200 van de nieuwe aandeelen, elk van 500 fr., bezit. In het geheel zijn er 60,000 aandeelen uitgegeven, en duizenden personen hebben minder dan 200 aandeelen en slechts weinigen meer, zoodat het tegenwoordige be stuur der bank eigenlijk in handen is van niet meer dan tien personen. Do gezamenlijke winsten van de speelbank in het vorige jaar bedroegen ruim 23 millioen fr., bijna een millioen meer dan in het daaraan voorafgegane jaar. De aandee len geven eene vaste rente van 5 pet., die uitgekeerd wordt na de halfjaarlijksche vergadering in dit seizoen. Het dividend wordt uitgekeerd na het einde van het winterseizoen, in de maand Mei. Het wisselt natuurlijk naar gelang der winsten. In Mei 1.1. bedroeg het 165 fr. Het tegenwoordig contract met den prins van Monaco eindigt in 1913. Gedurende de zes laatste jaren is jaarlijks een millioen gestort in oen reservefonds, zoodat bij voortzetting daar van de aandeelhouders, als het contract in 1913 niet vernieuwd wordt, hun kapitaal, wegens de op het reser- fonds vallende rente, ten volle terugbetaald kunnen krijgen. De maatschappij bezit, behalve het reservefonds, aanzien lijke gebouwen, een heerlijken tuin en andere kostbare eigendommen. Onder de uitgaven der speelbank komt niet minder dan eene som van 800,000 fr. voor aan subsidiën aan dagbladen en correspondenten van bladen. Een der Pa- rijsche bladen geniet alleen 75,000 fr. en verscheidene andere te Parijs trekken 25,000 fr., terwijl de kleinere provinciale bladen van 12500 tot 1250 fr. genieten. Hoevele correspondenten van dat »reptilien-fonds" leven is moeielijk te zeggen. Do speelbank vraagt voor deze offers niet veel. »Doe niets, zeg niets, laat ons begaan," is de eisch dien zij stelt. De loontrekkers zullen zich hieraan wel niet stipt houden dat wil zeggen zij zullen nu en dan wel een woordje in het midden brengen ter verheerlijking van Monte Carlodat indirect gunstig kan werken voor de bank. Do bank houdt in hare mildheid er ook pensionnaires op na. Wie die bevoorrechten zijn Dezulken die hun ge- heele vermogen aan de bank hebben vordobbeld. Hetgeen hun uitgekeerd wordtis in zekere verhouding tot de som die zij verloren hebben. Een Engelschman, die gehoel berooid van Monte Carlo huiswaarts keerdewordt ge zegd twee louis 's daags te ontvangen. De gezamenlijke uitgaven van de bank bedroegen in het jaar ruim elf millioendat is ongeveer de helft der winsten. Gladstone's erhtgenootedie zooals men weet, in de politiek altoos gaarne mee haren duit in het zakje stak, schijnt vroeger dan haar man don last der jaren te gaan voelen. Zij heeft aan het bestuur van don Libe ralen Vrouwenbond doen weten, dat zij zich bij de her kiezing voor het presidenschap dier Vereeniging niet weder in aanmerking kan laten komen. Het bestuur sprak, bij monde van Lady Aberdeen, zijn diepste leed wezen hierover uit. Bij kon. besluit van den 28 is benoemd tot be windvoerder over de stichting van Cornelis Coomans vroeger berust hebbende ter voormalige weeskamer van Alkmaar de heer H. J. Vonk aldaar, in plaats van den heer mr. M. A. Kluppel, overleden. De alhier gevestigde Zouaven-broedcrschaI> heeft den 1 den voor haar belangrijken dag van den slag bij Montana op 3 November 1867* feestelijk herdacht. litiebureau. Om half drie zat Jan reeds achter slot en grendel en de huiszoeking, die op last van den com missaris tegelijkertijd en in tegenwoordigheid van den fabrikant plaats had, leidde tot nog grootere verrassin gen men vond eene zeer beschadigde, met leder over trokken kistwaarvan het beslag was afgeruktmet het manuscript van de opera »Bath-Seba." Het kistje was in een der stroozakken verborgen. De geheimraad had onmiddellijk aan George om op heldering getelegrapheerd en om half zes was het ant woord ontvangenHeb ring en partituur aan mijne aanstaande vrouw geschonken." Met dit antwoord was do geheimraad naar Barmen gereden en wachtte nu op de komst van zijn broeder De broeders hadden slechts een kort onderhoud. In dien er eenige gemeenschap kon bewezen worden tus- schen Mali Rückes en Jan Düllessendan pasten de schakels in elkander en vormden een keten die zonder veel moeite tot het overtuigend en wettig bewijs moest leiden. »Na dit onaangename voorval zal eene ontmoeting met mevrouw Ehrike niet kunnen uitblijven," zei Frie- derich Nordstetten. »Ik zou de toekomstige vrouw van mijn zoon niet gaarne voor de eerste maal ontmoeten voor de rechtbank." Johannes nam de gelegenheid waar, om met buiten gewone warmte Charlotte's partij op te nemen. Zij was een edel, allerliefst, ontwikkeld, welopgevoed persoontje, het zonnetje in zjjne woning. Hij en Mathilde hadden haar werkelijk liefgekregen. De zware schulddie zij op zich geladen heeft, komt voornamelijk op rekening van hendie verzuimd hebben hare ziel op het rechte spoor te houden. Ook thans nog was zij geheel omstrikt door wereldsche bandenmaar zij was uit zulk eene reinezuivere stof gevormd, zij was zóó oprecht en waar, dat hij niet aan haar heil twijfelde. »Wij hebben nog geen oogenblik berouw gehad dat wij Charlotte bij ons genomen hebben. Zij verschaft ons louter vreugde zij is ons eene lieve vriendin geworden, zij brengt vroolijkheid en frischheid in onze woning. Had de Hemel ons eene dochter geschonken, ik zou Hem gebeden hebben om eene als deze. Want ik heb niets in haar gevonden dat niet zuiver en rein is Zij kwamen overeen dat de geheimraad morgen in den namiddagzijn broeder een bezoek zou brengen. - 1 Wordt vervolgd. Zij die onze kunst weten te waardeeren zullen den 2 bij de opvoering van het „Goudvlschje" in het lokaal Harmonie door het gezelschap van de heeren De Vos en van Horlaar zeker om dubbele reden hebben genoten een uitmuntend stuk op artistieke wijze vertolkt. De schrijver deed oen greop uit het leven vol karakter en van aangrijponde waarheid. Geen bom- bastige betoogen of moraliseerende phrasen, slechts een voud en waarheid het kenmerk van iedere zuivere kunst uiting. Hiervan bleken de vertooners ook geheel door drongen te zijn, die wij dan ook allen in onzen lof om vatten. In 't bijzonder wonscheu wij hulde te brengen aan de dames van Biene-Poolraan, mej. A. Beukers, uit muntend als Greta Roskamp, mevr. van Westerhoven en de heeren Royaards Jan C. do Vos on Alex. Faassen. Typisch ook de heer Holkers als van Rompel. De grime of liever het gebrek aan grime van Stijntje, mevr. van Rossum-Stutterheim kon ons minder bevallen. Het voor afgaande lever do rideau »Wie vandetwoe?" werd vlug en geestig door de dames Sophie Bos en mevr van Wes terhoven afgespeeld. Den 1 werd aan onzen vroegoren stadgenoot, den heer G. F. Bruinvis, chef-de-bureau bij do Holl. IJz. Spoor weg-Maatschappij, thans als zoodanig werkzaam bij de centrale controle van Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht, die, zooals wij reeds meldden, dien dag het feit herdacht, dat hij vóór 25 jaar bij de Holl. IJz. Spoorweg-maat schappij in dienst trad, van de zijde der directie alsmode van vele ambtenaren van genoemde Maatschappij en van de Staatsspoorweg-Mpij. zichtbare blijken van belang stelling aangeboden. Onder voorzitterschap van den heer G. Looman, hield de afdeeling Alkmaar en omstreken van do Haat- schappij tot bevordering van Houwkunstden 29 in het »Café Central" eene druk bezochte vergadering. Nadat de gewone huishoudelijke zaken waren afgehandeld, verschafte de heer W. F. Stoel don leden inzage van de volledige plaatwerken, die door de Vereeniging tot aan moediging van bouwkunst, vóór het bostaan dor Maat schappij, zijn uitgegeven en van al de afbeeldingon van oude bestaande gebouwen en bekroondo prijsvragen, die sedort 1842 het bostaan der Maatschappij het licht zagen. In de korte toelichtiug door don eigenaar daarbij gege ven, wijdde hij een waardeerend woord aan don heer van Straten, den man van het initiatief, de ziel van de bewe ging, die tot de stichting der Maatschappij geleid hooft. Nog deelde in dezelfde vergadering de heer H. J. de Groot oen en ander uit het werk van deu algemuonen secretaris der Maatschappij, den heer L. Rieber, mede over do ge schiedenis en het doel der Maatschappij en hiold dezelfde heer mèt den heer G. P. Itz eenige beschouwingen over het verschil tusschen materiaalconstructie en vorm van vroeger en thans, Wij maken belanghebbenden opmerkzaam dat de treinen, in ons vorig nummer aangekondigd als zullende rijden op Zondag en Maandag, 6 en 7 November, extra vectrelnen zijnen dat met de personentreinen op beide dagen geen vee zal worden vervoerd. GETROUWD. 3 Nov. Carel Fredrik Theodoras von Ziegonweidt, wednr. van Andrea Catharina Dorlasen Jacoba Elisa beth Boom, wed. van Hermanns Weenink. GEBOREN. 3 Nov. Dirk z. van Dirk Groot en Dienwortje Grootes 28 October. A. H., J. G. L. en J. C., Alkmaar, J. R., Helder, J. G., Rijp, A. K., Limmen allen dronkenschap, ieder f 0,50 boete of l dag hecht. P. Z., Uitgeest als boven 6 dagen hecht. D. W., Alkmaar, als boven 2 maal 7 dagen hecht, en 6 maanden opzending naar een Rijks werkinrichting. K. de V., Purmerend als boven en opgeven van een valschen naam, f 1 on f 3 boete of 1 en 2 dagen hecht. B. T., J. de V., J. B., L. T., Alkmaar, visschon in verboden vischwater, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. H. K., Alkmaarstrooperij f 0,50 boete of 1 dag hecht. A. S. Az., E. K. Jz., E. de G. Dz., G. Z. Cz., allen Egmond aan Zeo strooperijieder f 1 boete of 1 dag hecht. L. A. Ez., Akerslootstrooperij ieder f 3 boete of 1 dag hecht. G. K., Alkmaar, spoorweg-overtreding f 0,50 boete of 1 dag hecht. K. W., Broek op Langedijk overtreding politie-ver- ordeningf 0,50 boete of 1 dag hecht. 2 November. Door den Notaris H. J. DE LANGE. I. Huis erf en tuin Luttik-Oudorp .01.30. Str. W. Burger 2640, 2. Pakhuis Achterweg .67. Str. Jb. van Twisk 460, 1 en 2 verhoogd door W. H. Matthijsen tot 3510,— 3. Pakhuis en erf, aldaar, .01 27. Str. H. Lind 1230,— Niet verhoogd. 4. Dito, aldaar, .19. Str. D. Kistemaker 290, Niet verhoogd. 5. Huis en erf, Luttik-Oudorp, .80. Str. J. de Jong 1505, 6. Dito, naast perceel 5, .50. Str. P. van der Waal 1110, 5 en 6 verhoogd door P. de Lange tot 2815, 7. Winkelhuis en erf. Laat, .01.49. Str. P. Gz. de Graaf 2415,— Opgehouden. 8. Huis, erf en moestuin, Zeglis, —.03.98. Str. D. Kistemaker 655, Verhoogd door J. J. Schouten tot 715,

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 3