De Drang naar liet Westen. No. 134. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. ZONDAG NOVEMBER. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. FEUILLETON. ALKMAAHSCHE €01 BAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,HOfranco door het geheele rijk 1,— De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 Prov. Stalen v. Soordliolland. Den 4 is benoemd tot griffier der Staten in plaats van den heer mr. H. Jacobide heer mr. A. A. Land, secretaris der gemeente Haarlem, met 56 stemmen. De heer mr. H. Krabbe, hoofdcommies bij het depar tement van binnenl. zaken, bekwam 10 stemmen. Nadat de heer Asser het wenschelijke betoogd had, om provinciale subsidiën uitzondering en geen regel te doen zijn en om het verleenen van subsidiën aan vaste regels te onderwerpen, werden de volgende subsidiën toe gestaan aan het matrozen-instituut der kon. ned. zeil- en roei- vereeniging van 500 per jaar gedurende 1893, 1894 en 1895; aan de algemeene bewaarschool op Wieringen van J 100 per jaar gedurende dezelfde jaren aan de bewaar- en hand werkschoot op Terschelling van ƒ125 per jaar, gedurende dezelfde jaren. Aan de orde kwam de aanvraag om subsidie voor een op te richten Ambachtschool te Alkmaar. Gede puteerde Staten hadden voorgesteld dat subsidie te be palen op ƒ2000 gedurende drie jaren, zijnde, evenals aan de Haarlemsche Ambachtsschool werd verleend, eene bijdrage van ƒ1500 in de jaarlijksche uitgaven en 500 per jaar in de stichtingskostenen daarna 1500 per jaar, mede overeenkomende met hetgeen de Haarlemsche school genootdie voor eens eene bijdrage in de op richtingskosten van ƒ1500 ontving. De commissie stelde voor, die subsidie toe te staan, de eerste 3 jaar ad 1500 en f 500 oprichtingskosten per jaar en de vol gende jaren f 1500, mits alle jongens uit Noordholland, die zich aanmelden, zullen worden toegelaten. Nadat de heer Maclaine Pont had medegedeeld, dat dit de bedoeling was, de school toegankelijk zou zijn voor leerlingen uit andere deelen der provincie dan Alk maar en omstreken, en nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd over het al of niet wenschelijke om het jaarlijksche subsidie per leerling te bepalen, werd de voordracht met algemeene stemmen aangenomen. De aanvraag om subsidie voor het Nederl. school museum te Amsterdam werd, na langdurige besprekingen, met 60 tegen 7 stommen aan Ged. Staten teruggezonden. Aan het parc-vaccinogène werd eene subsidie van ƒ500 per jaar en aan het vaccinatie-bureau te Haarlem eene van j 300 over de jaren 1893, 1894 en 1895 verleend. Afgewezen werd de aanvraag om subsidie voor de Nederl. opera. Met 50 tegen 15 stemmen werd voor één jaar 350 subsidie verleend aan de afd. Haarlem en omstreken der Holl. Maatschappij van landbouw voor een cursus in the oretisch en practisch hoefbeslag. Het voorstel van Ged. Staten om in 1893 te heffen 4 opc. op de pers. belasting7 op de gebouwde eigen dommen en 8 op de ongebouwde werd aangenomen. Aan den heer dr. C. J. van Persijn eervol ontslagen 51) HOOFDSTUK XXV. Eenige dagen later werden de volgende brieven uit het Wupperthal naar Berlijn gezonden »Elberfeld, 14 Mei 1879. Lieve George I »Het verheugt mijn, na langen tijd, weder eens eene aangename mededeeling te kunnen doen. Ik heb heden een onderhoud van drie uren gehad met mevrouw Char lotte Ehrike het eerste sedert onze vluchtige ont moeting te Berlijn, en ik heb een zeer bovredigenden indruk van ons gesprek behouden. Ik moet bekennen dat de wijzewaarop zij u liefheeftmij getroffen en mijn tegenstand aan het wankelen gebracht heeft. Die diepe afhankelijkheid, dat blinde vertrouwen in n,hare berusting gepaard aan eene onbegrijpelijke geringschat ting van alleswat niet u betrefthare volslagen on verschilligheid voor het oordeel der wereld de afstand dien zij gedaan heeft van alles wat haar vroeger leven betrefthare liefde voor u en dat gevoeldat zij niets wenscht dan u alleen dat alles heeft mjjn medelij den voor haar opgewekt en mij zachter gestemd dan ik gemeend heb ooit te zullen zijn. »Johannes, Mathilde en mevrouw Ehrike zullen morgen den avond bij mij komen doorbrengen. Charlotte heeft iu Johannes een trouwen vriend. Uw u liefhebbende Vader." eersten geneesheer-directeur van Meerenberg, is eene jaar lijksche toelage van f 495 ten laste der provincie ver leend boven en behalve het aan hem nader door Ged. Staten ten laste van Meerenberg te verleenen pensioen van ƒ2505. Aan de gemeente Texel is voor verbetering der toe gangswegen naar de haven beoosten het Oude Schild een subsidie toegekend van 1 in de kosten, tot een maximum van 534. Besloten wordt tot aanstelling van drie opzichters over do duinbeplanting, op jaarwedden van j 750 tot J 1000. De reglementen van bestuur voor het hoogheemraad schap Waterland voor den Monnikemeer en voor den Veenpolder onder Heemstede en Haarlem, worden ge wijzigd. Vervolgens wordt behandeld het voorstel van Ged. Staten tot het verleenen van een renteloos voorschot van f 150.000 voor den aanleg van een tramweg van Pur- merend naar Alkmaar. De rapportoerende commissie heeft eenige wijziging in het ontwerp-besluit voorgesteld, hoofdzakelijk betreffende hot geval waarin het voorschot moet worden afgelost of terugbetaald. Eenige leden maken bezwaar tegen deze voordracht, omdat zoo weinig gege vens zijn verstrekt betreffende den vermoedelijken uitslag der exploitatie. Anderen voeren daartegen aan, dat de exploitatie in vertrouwbare handen is en ook bij meer cjjfers toch geen voldoende zekerheid is te verkrijgen omdat alles slechts kan geraamd worden, terwijl voor deze nuttige onderneming de steun der provincie in allen opzichte noodig is. Ten slotte werd de door de commissie geamendeerde voordracht aangenomen met 61 tegen 3 stemmen. De heer Waller richtte daarop de vraag tot Ged. Staten, hoe de stand van zaken is met betrekking tot den spoor weg AlkmaarHoorn, waarop de voorzitter antwoordt, dat daarvan niets bekend is. Eindelijk brengt de voorzitter een woord van dank aan den waarnemenden grittier, den heer C. Druijve- steijn, voor de wijze, waarop hij gedurende de vacature van de griftiersbetrekking de zaken heeft waargenomen. (Toejuichingen.) Daarna wordt de vergadering gesloten. Bij kon. besluit van den 1 is, ter zake van krijgs verrichtingen in Atjeh in 1892, de sergeant der inf. F. Zeig benoemd tot ridder 4e kl. der Militaire Willems orde, en bepaald, dat de le-luits. der inf. H. P. Krull, J. D. H. Janssen. J. F. L. Kessler G. K. Dijkstra en J. J. Verbrugh de laatstgenoemde van het Ned. leger gedetacheerd bij het Ned.-Ind. leger, benevens de fuse liers P. van der Klamp en K. H. Schütze, bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland,eervol zullen wor den vermeld. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 2 benoemd tot onderwijzeres aan de stads-bewaarschool Mej. E. J. Gritters aldaar en tot onderwijzer aan de school voor kosteloos onderwijs P. Maars te Berkhout. Bij kon. besluit van den 3 is de generaal-majoor der int. van het leger in Ned.-Indië W. H. van de Pol, met ingang van 5 Dec. a.s., op zijn verzoek eervol uit »Barmen15 Mei 1879. Innig geliefde George »Waar blijven mijne plannen om u zelden te schrijven De laatste dagen zijn echter zóó vol nieuwe indrukken dat ik ze u moet vertellen. Ik weet bijna niet waar mede ik zal beginnen. Verbeeld uuw manuscript van Bath-Seba neen, mijn, of ons manuscript, zooals gij wilt, was mij ontstolenStel u gerustIk heb het met den ring teruggekregen. De politie heeft de onverbeterlijke diefegge gisteren uit ons huis gehaald. Maar waartoe een ongeluk somtijds goed is De diefstal heeft mjj met uw vader in aanraking gebracht! Wij hebben lang met elkander gepraatover alles Dat waren moeilijke uren voor mij. Evenals altijd wanneer het er op aankomt verstandig te zijn heb ik mij natuurlijk erg dom aan gesteld. Uw vader was echter zoo beleefd, mij met oom Johannes en tante Mathilde heden avond bij zich te noodigen. Wij zijn zooeven thuis gekomen en het ging van avond al beter. Ik kon natuurlijk zijn, ik was nu niet meer verlegen. Wij hebben veel muziek gemaakt mijn pianospeldat ik angstig voor u verborgen heb gehouden komt mij hier goed te stade ik heb na tuurlijk alleen uit Bath-Seba gespeeld en een buitenge woon succes gehad bij uw vader, uw broeder, die zeer lief voor mij is en mij door zekere bewegingen en door zijne stem aan u doet denkenbij oom Johannes en tante Mathilde. Er heerschte een ongedwongen vroolijke toon het was er gezellig. Waart gij er maar bij ge weest »Ik geloof zeker, dat ik een gunstigen indruk op uw va der heb gemaaktbij het afscheid drukte hij mij de handop dezelfde wijze als gij nu weet ik van wien gij dat hebt buitengewoon hartelijk hij heeft beloofd mij morgenals het mooi weer ismet een open rij tuig te zullen komen afhalen om mij den omtrek te laten zien. »Gij begrijpt, hoe gelukkig mij dat maaktHet is mij eene groote geruststellingdat ik thans met uwe fa milie op een vriendschappelijken voet ben gekomen en den militairen dienst ontslagen, met behoud van aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem aan den lande bewezen. Den 4 is te 's-Gravenhage aanbesteed het bouwen van woningen voor gehuwden op het terrein aan de Atjehstraat Laagste inschrijver was de heer W. Fransen te Geertruidenberg voor 53800. Te Zaandam zullen de straten van naambordjes voorzien worden. Den 4 zijn te Amsterdam vier van de zes vrouwe lijke candidaten voor de vrije- en orde-oefeningen ge slaagd waaronder de dames F. Engels van Haarlem, A. B. Manssen van Zaandam en S. G. Bergaardt van Zaandijk en negen van de twaalf mannelijke, waar onder G Jansen en C. Mulder van Helder, C. A. Hiet van Haarlem en C. Ott van Venhuizen. Heerlmcowaartl. In de den 2 gehouden depar tementsvergadering van het Nat is in plaats van don heer H. Tauber, die bedankt had als bibliothecaris der volks bibliotheek benoemd de heer D. Pijper, die eiken Vrijdag van 3 tot 5 uren, boeken ter lezing aan de ingezetenen der gemeente, die zulks verlangen, zal afgeven. Koedijk. Het aantal sollicitanten naar de vacante betrekking van hoofd der school is nog met drie toege nomen, zoodat er nu 94 liefhebbers zijn, waaronder 14 hoofden van scholen Ongeveer 30 der hoeren sollicitan ten hebben reeds eenige reispenningen ten offer gebracht, niet zoozeer om een kijkje te nemen, als wel om bekeken te worden. Den 4 hield het hier gevestigde departement der Maatschappij tot nut van 't algemeen zijne gewone maan- delijksche vergadering. De hoofdschotel was eene lezing van den heer Melchior over eene voetreis over den St. Gothard. In plaats van don vertrekkenden secretaris en bibliothecaris werd tijdelijk benoemd: de heer P. Bijhou wer. Bij monde van den voorzitter werd den heer C. Otter dank betuigd voor hetgeen hij gedurende zijn ver blijf in de gemeente voor het departement was geweest. Wederkeerig dankte genoemde heer voor het in hem ge stelde vertrouwen. Noordschermer. De rederijkerskamer Aurora" opende den 3 haar 29 speelseizoen met de opvoering van het tooneelstuk Emma Berthold naar J. J. Cremer's roman van dien naam zij bewees met deze opvoering, dat zij hare taak ernstig opneemt. Spanbroek. Aan het herhalingsonderwijs dat gedurende de wintermaanden wordt gegeven wordt door 8 leerlingen deelgenomen. De donderdagmaar vooral de eerste donderdag in de maand is een schrik voor vele ingezetenen en voor die der omstreken. Dan is het alsof alle bewoners van Hoorn's achterbuurten „den boer op gaan." Bij vier-, zes- of achttallen ziet men ze langs de straten gaan waar onder menige flinke stevig gebouwde kerel. Wee dengene, die hen met ledige handen laat gaan. Allerlei vuile scheldwoorden worden hem naar het hoofd geslingerd. Het was inderdaad te wenschen dat eene vereeniging tegen bedelarij hieraan een einde maakte. Ichermerhorn. Het water in de Schermeer is thans in sommige polders nog 55 a 60 daim boven ik ben overtuigd dat ik ook dit aan oom Johannes te danken heb. Hoe verkeerd hebt gij dien bravengoeden man beoordeeldVoor mij is hij bepaald aandoenlijk liefal houdt hij mij voor eene volbloed heidin »Zoo was ik dan in uw onderlijk huis! Al het andere kan mij weinig schelen. Toch moet ik n nog vertel len dat ik vandaag van onzen vriend den advocaat een dikken brief gekregen heb met eene oproeping voor den vier-en-twint gsten Mei: poging tot verzoening. Qnintus raadt mij bepaald aantot bespoediging van de zaak, naar Berlijn te komen. Met den beklaagde is over eengekomen dat hij niet zal verschijnen. De poging tot verzoening zal dan als mislukt beschouwd en daarna de klacht ingediend worden. »Ik kom natuurlijk. Ik hoop, dat gij nu niet boos op mij worden zultmaar ik moet het u toch zeggen. Ik zou gaarne zien, dat gij dien dag niet in Berlijn waart God weet hoe vurig ik verlang n terug te zien en gij weet het ook! Maar niet zoo! Niet in de tegenwoordige omstandighedenIk ben bij uwe familie maar ik mag mij nog niet uwe bruid noemen. Onze verhouding zou onnatuurlijk ziju, indien wij elkandor thans ontmoetten! Gij begrijpt mij nietwaar Gij hebt waarschijnlijk het- zelido gevoel als ik. Wanneer wij elkander terugzien moeten wij elkaar in de armen kunnen vliegen al stond de geheele wereld er bij Wij mogen voor ons zeiven die innige reine vreugde niet bederven. Ga eens op reis, GeorgeBreng een bezoek aan Brahms in Wee- nen Of ga naar Meiningen Doe in één woord hetgeen u het aangenaamst toeschijnt. Het is waarljjk beter zoo Ik kom 's morgens aan. Qnintus en Lohansen halen mij van het station. Om twaalf unr is het zitting. Ik breng het verdere gedeelte van den dag bij de Lohausens door, vraag of Lili met de kinderen mij een bezoek komt brengen, 's avonds ga ik naar Barmen terng met eeu verlicht hartIs het zoo niet het best »Het verheugt mij, dat nwe vriendschap met Strelitz van blijvenden aard is. Ik heb er trouwens niet aan ge twijfeld.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1