Groote Paardenmarkt No. 134*. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. ZONDAG 6 NOVEMBER. TWEEDE BLA1). te ALKMAAR op Woensdag 9 Nov. 1892. Nationale Militie. Buitenland. ALKMAARSCHË COIIRWT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- ea Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,HOfranco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Pr(Js der gewone Ad verten tlën: Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: HOOFDONDERWIJZERS, die in aan merking wenschen te komen voor de be- trekking van HOOFD aan de Openbare Burgerschool te ALKMAAR, zijnde voorbereidingsschool tot de Rijks hoogere burgerschool, waar onderwijs wordt gegeven in de vakken genoemd onder de letters a tot en met l, o, p en q van art. 2 der wet van 8 December 1889, (Staatsblad No. 175), worden uitgenoodigd zich vóór 21 November 1892, onder overlegging der vereischte stukken, bij op zegel geschreven adres vrachtvrij aan te melden bij het Gemeentebestuur. De jaarwedde bedraagt f 1550,met genot van vrije woning. Bevoegdheid voor de vakken (of s) l en p is een vereischte. Het getuigschrift, bedoeld in art. 27é der Wet, moet zijn uitgereikt na 1 October 1892. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter kennis van belanghebbenden dat de Militieraad in dit district zijne eerste zitting, bestemd tot het onderzoeken der redenen van vrijstel ling van lotelingen dezer gemeente, zal houden ten raadhuize der gemeente 1IOORA, op JHaandag 1? December e.k., des middags 12 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 5 November 1892. De Secretaris, Ndhout van der Veen. Hoe zal mep de geschillen tusschen werkgevers en werklieden beslechten, wanneer er geen rechtspunten zijn te beslissen, waarover men een rechterlijke uitspraak kan inroepen maar de strijdende partijen niet tot overeen stemming kunnen komen omtrent de voorwaarden waar onder het werk zal worden verricht? De werkgevers verklaren zich bij voorbeeld buiten staat het loon te verhoogen of zelfs genoodzaakt het te verlagen en de werklieden weigeren voor dat loon den arbeid te verrichten. Hoe moet dat geschil worden uitgemaakt Men kan toch niemand dwingen voor een werk dat hij onderneemthooger loon uit te loven dan hij meent te kunnen aanbieden. Nog veel miader kan men iemand dwingen voor een loon te werken dat hij te laag acht voor den arbeid dien hij verricht, dat te gering is om -er zelfs met de meeste zuinigheid hetzij alleen hetzij met zijn gezin van te kunnen leven. /Een fabrikant of een maatschappij ontslaat «en werkman om een reden die zijn makkers niet kunnen billijken zjj komen op tegen die willekeur, en kiezen de partij van den ontslagene. In zulke gevallen wordt het werk gestaakt en beide partijen lijden meestal aanmerkelijke schade. De fabriek staat stilde fabrikant verdient niets en het kapitaal dat hij in zijn zaak gestoken heeft, brengt geen rente opmaar aan den anderen kant mist de werk man zijn loonen bij gebreke van ander werk heeft hij niets voor de meest dringende dagelijksche behoeften van zich en de zijnen; wordt hij niet geholpen, dan staat aanstonds het gebrek voor de deur; de weerstaudskassen, die door sommige arbeidersverenigingen reeds ainds lan- geren of korteren tijd met het oog op mogelijke werk staking zijn aangelegd «n waarvoor 4e werkman weke lijks van zijn loon een kleine bijdrage afzonderde, raken weldra uitgeput. Andere werkliedenverenigingen -staan de werkstakers bijen belangstellenden in den lande, van oordeel dat hunne eischen niet onredelijkniet onbillijk zijn, verleenen hun geldelijken steun, maar ook deze hulp han slechts tijdelijk zijn, begint allengs te verflauwen en blijft eindeljjk nagenoeg geheel ait. Niet zelden wordt door tn88chenkomst van belangstellende bemiddelaars een be vredigende schikking getroffen; maar dan is vaak reeds veel ellende geleden. Indien echter geen schikking tot stand komt, als de werkgever, wiens schade dikwjjls °pk zeer aanzienljjk is en die geen ander werkvolk kan vindennietdoor gevoel van billijkheid of eigenbelang gedreven, den werkstakers te gemoet komt, zullen zjj, door nood gedrongeaten slotte den arbeid moeten her vatten, zonder hun doel bereikt te hebben. En indien het werk niet wordt hervatals de werkgever zegtik geen hoogsr loom geven of den regel bij mijn werk met veranderen en de werkman antwoordtik kan van dat loon niet leren of ik wil mjj aan uw willekeur niet onderwerpen wat dan Laat dan een scheidsgericht uitspraak doenlaidt gewoonlijk bat antwoord. Laten werkgever en werk- heden een man kiezen die het wederzijdsch vertrouwen geniet, van wiens helder inzicht en onpartijdigheid, van wiens gevoel van recht en billijkheid zoowel de werkgever als de werkstakers overtuigd zijn; laat hen dien man nitnoodigen om uitspraak te doen in hun geschil. De raad is goedmits de twistende partijen zich aan die uitspraak onderwerpen. Het behoort tot het wezen van het scheidsgericht, dat men zich van beide zijden vooraf verbindt om in do beslissing te berusten. Als men zich een rechter kiest en men de uitspraak van het geschil aan hem opdraagtdan ligt daarin reeds opgesloten dat men met die uitspraak vrede zal nemen en zich daarnaar zal gedragen. Dat dienovereenkomstig niet is gehandeld bij de bekende werkstaking te Carmaux in het noorden van Frankrijkis een bedenkelijk verschijnsel en geeft geen gunstige verwachtingen voor de toekomst. De gekozen scheidsrechter was niemand minder dan de Minister-President. Op zich zelf was dit reeds een groote fontdaardoor werd de vertegenwoordiger van de Regeering, van het gezag, dat tot de grootste onpartij digheid is verplicht en voor de handhaving der wet en der openbare orde heeft te waken, in het geschil betrokken daardoor werd de politiek in de zaak gemengd en aan poli tieke invloeden ruimte gegeven om zich te doen gelden. Zon de minister ooit, hoe zijn uitspraak mocht luiden, vrij kunnen blijven van de verdenkingdat hij door po litieke beweegredenen en bedoelingen werd geleid? En wat zon zjjn houding zijnwanneer men zich aan zjjn uitspraak niet onderwierp? Welnu, de minister heeft uitspraak gedaan; hij heeft blijkbaar getracht een bil lijke^ oplossing te geven. De mijnwerker-burgemeester Calvignac werd wel niet zoo triomfantelijk in het gelijk gesteld als^ de werkstakers begeerdenmaar er werd te zijnen aanzien toch een aannemelijke schikking getroffen; hij zon wel niet naar eigen goedvinden van het werk kunnen wegblijven, zoo dikwijls hij zon meenen als bur gemeester iets anders te doen te hebben, en knnnen te rugkomen als hij verkoos, zulk een onordelijke toestand zou een bron van nieuwe onaangenaamheden knnnen worden en scheen met een geregelden gang van den ar beid onbestaanbaarmaar Calvignac werd hersteld in zijn betrekking als werkman van de maatschappij ter wijl hem voor den geheelen dnnr van zjjn ambt als bur gemeester verlof werd gegeven. Alle werklieden die aan de werkstaking hadden deelgenomenwerden weer in dienst genomen, met uitzondering van hon die zich aan daden van geweld hadden schuldig gemaakt, en deswege door de rechtbank te Albi waren veroordeeld. Ten slotte werd verklaard, dat er geen reden bestond om den mijn- directeur Humblot, op wiens ontslag door de werkstakers was aangedrongen, door een ander te vervangenmaar dit laatste bezwaar werd uit den weg geruimd door het eigen verzoek van dien directeur om te worden ontslagen. En hiermede was de zaak nit Zoo had het behooren te zgn, maar zoo gebeurde het niet. Drie leden van de Kamer der Afgevaardigden hebben de uitspraak van den Minister-President onmiddellijk afgekeurd, en de werk stakers bleven met in gebreke te verklaren dat zij wei gerden zich daaraan te onderwerpen. Op onbeschaamde mi onverantwoordelijke wijze veroordeelden de radicale Kamerleden de beslissing van den door de partijen zei ven gekozen rechter; zij noemden de uitspraak een trouwe loos vonnis, dat hen met verontwaardiging en nog meer met angst en droefheid vervulde, maar smeekten ten slotte de werklieden om zich aan de uitspraak te onder werpen en geen aanleiding te geven om han bloed te doen vloeien, omdat het daarvoor te kostbaar is. De mon sterachtige uitspraak van den Minister aldns schreven zij heelt by de werklieden een ontuitroeibaar wan- trouwen doen ontstaan. Gisteren was het scheidsgericht nog een middel tot vreedzame oplossing van geschillen tusschen werkgevers en werklieden; maar welke werk stakers zullen nu nog een scheidsgericht willen aannemen De Minister heeft het scheidsgericht gedood Niet de Minister, maar zij, die zoo spreken maken het scheidsgericht onmogelijk. Deze radicale leiders hadden er vast op gerekend, dat de Minister ter wille van zjjn portefeuille een uitspraak zon hebben gedaan geheel en al overeenkomstig de wenschen der werkstakers. Nu dit niet in alle opzichten het geval is noemen zij de uit spraak monsterachtig, trouweloos, tergend onrechtvaardig, onbeschaamd. Als de leiders zich zoo uitlaten, is het dan te verwachten, dat de arbeiders in de billijkheid der be slissing eenig vertrouwen zullen stellen? Ligt het niet in den aard der zaak dat zij zullen beweren verraden en verkocht te wezen Dat de Fransche Minister-President zich in groote verlegenheid bevond, toen de werkstakers weigerden over eenkomstig zijn beslissing den arbeid te hervatten laat zieh begrijpen. Een poging van de radicale Kamerleden om hem als Minister voor zijn uitspraak te doen boeten, mislukte maar tot hoeveel bezorgdheid gaf de toestand te tarmanx geen aanleiding, als men dacht aan die dnizende mijnwerkers, die, zelven niet werkende, niet tegen daden van geweld zonden opzien om ook anderen te verhinderen aan den arbeid te gaan, die de mijnwerken en gebouwen en inrichtingender Maatschappij bedreigden, in weerwil van de politie en militairen, die de vrjj willige arbeiders en de mijnwerken moesten beschermen Gelukkig heeft men er iets op gevonden om zich ait de verlegenheid te redden en het gevaar voor rustverstoringen en wel licht bloedige botsingen te voorkomen. Men heeft aan de werkstakers doen weten dat de Regeering bereid was onmiddellijk aan alle veroordeelde mijn werkers gratie te verleenen, zoodra de arbeid zou zijn hervat. Telegraphische berichten zouden er voor zorgen, dat het een onverwijld op het ander zon volgende President der Republiek zat reeds met de pen in de hand, om de besluiten tot gratie te teekenen. Zoo zonden ook de veroordeelde kameraden terstond met de an doren aan het werk knnnen gaan.! Mocht dit voor enkelen nog moeilijkheden opleveren dan zou men zorgendat zij elders voldoend werk zonden knnnen krijgen. Nog eens, gelukkig hebben de werkstakers daarmede genoegen genomen, en is het werk te Car- maux hervatzoodat buitengewone politie en militairen de streek hebben kunnen verlaten. Het gevaar is alzoo afgewend, maar do proef met het scheidsgericht is mislukt. Niet altijd zal men er in sla gen iets te vinden om do werkstakersdie zich aan de scheidsrechterlijke uitspraak niet willen onderwerpen ten slotte toch nog tevreden te stellen. Men zal zich niet licht aan een tweede proef wagen. Het gevaar zon groot zijn, dat de werkstakers, met dit voorbeeld voor oogen, zich^ om de uitspraak weinig zonden bekreunen, tenzij zij in alle opzichten hun wenschen bevredigd zagen. Stoort u niet aan de uitspraak van het scheidsgericht zonden zij tot elkander zeggenindien het niet geheel naar uw zin is houdt maar voldan krijgt gij ten slotte toch alles wat gij wilt. Maar wat beteekent een scheids gerichtaan welks uitspraken men zich niet stoort? FRAAIKBIJK. De minister van marine heeft van kolonel Dodds een telegram ontvangen, gedagteekend nit Kotopa op 31 Oct. Hij had den 20 en 21 October in het kamp bij Apka bloot gestaan aan hevige aanvallen van het geheele leger der Dahomeyanen, die met kracht wer den afgeslagen, zoodat de vijanden groote verliezen leden. Koning Behanzin verzocht te onderhandelen. Dodds stelde als voorloopige voorwaarde de ontruiming van Koto. Behanzin weigerde. Bij de expeditie voegde zich op 26 Oct. een detache ment dat van de kust kwamwaarop zij den march hervatte en achtereenvolgens 2 versterkingsliniSn tusschen Akpa en Kotopa doorbrak. Den 27 October nam zij Kotopa en de sterkste verde- digingshniön van Koto, die zij nog ontmoette. In het geheel hadden de franschen 3 dooden en 75 gewonden Dodds kampeerde op 31 October ten westen van Koto, gereed om vooruit te trekken, zoodra de soldaten opnieuw van levensmiddelen voorzien en uitgerust waren. Nadat het comité der werkstakers te Carmaux besloten had, dat het werk den 3 des ochtends hervat zou worden, gingen de mijnwerkers dien dag, des ochtends te 5 ureD, na zich bij de Syndicale Kamer te hebben vereenigd onder het zingen der Carmagnole naar de mijnschachten, zonder dat er iets bijzonders voorviel. Zoodra de minister van justitie van die hervatting bericht ontvangen had, telegrafeerde hij aan den procureur der republiek te Albihem nitnoodigende alle veroordeelde werkstakers onmiddellijk in vrijheid te stellen. Tengevolge van den hevigen regen was het bezoek aan e kerkhoven op den 2 niet zoo druk als gewoonlijk. Het kerkhof Père Lachaise werd slechts door 3000 per sonen bezocht. ITAIilE. Aan een verkiezingsbanket hield de mi nister-president eene rede, waarin hij verklaarde, dat het middel tot verbetering van den toestand der geldmid delen in bezninigingen bestaat. Het evenwicht op de begrooting is voor het tegenwoordige echter verzekerd De vermeerdering der schold had hoofdzakelijk voor voordeel afwerpende werken plaats. Verder verklaarde hjj, dat de feesten te Genua bewe zen dat alle volken Italiü als een waarborg voor den vrede van Europa beschouwen. Ten aanzien van de ker kelijke staatkunde zon de regeering voortgaan de vrijheid van geweten te verzekeren, en krachtig de rechten van den btaat handhaven. Verder zal zij streven naar ver betering der internationale handelsbetrekkingen. De repnblikeinsche partij te Florence heeft een mani- est uitgevaardigd waarin aan de republikeinen aanbe volen wordt, zich van deelneming aan de verkiezingen te onthouden. OOITEAiBIJK IIOVOARIJE. De heer Iraciji, een der aanvoerders van de oppositie in het hongaarsche Volkshuis, is overleden. De Staatscourant meldt, dat de cholera nit Weenen geheel verdwenen is. MADIJlü. De Sobranje heeft den 2 het leening- ontwerp voor de eerste maal gelezen en in beginsel goedgekeurd. Het is daarop naar de commissie terug gezonden. BEIiHIK. De minister van binnenl. zaken heeft het geneeskundig onderzoek aan de meeste stations van de belgische grens opgeheven. Dl IT8(!HLAliD. De Staatscourant deelt het vol gende keizerlijke besluit mede »Ik heb besloten, ter herinnering aan de inwijding op 31 October van dit jaar der herstelde Slotkerk te Wit-

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 5