Binnenland. BURGERLIJKE STAND. tenberg, een gedenkpenning in brons te laten slaan, die op de voorzijde mijn portret en op de keerzijde eene afbeelding der Slotkerk zal vertoonen met het omschrift »Een vaste Bnrcht is onze God" en de dagteekening Wit tenberg 31 October 1892". De gedenkpenning wordt in twee afmetingen geslagen Den grooten bestem ik voor de Vorstelijke personen, die de plechtigheid hebben bijge woond of zich daarbij lieten vertegenwoordigen en zal ik als bijzondere onderscheiding ook verleenen aan hen, die zich ten opzichte van den nieuwen bonw of van de toebereidselen der feestviering verdienstelijk gemaakt hebben. Den kleinen gedenkpenning zal ik aan alle overige deelnemers aan het feest verleenen." ENOBIiA.WB. De heer Henry Lochgouverneur van de Kaapkolonie, wien door de kamer van koophandel te Londen den 2 een maaltijd werd aangeboden hield eene toespraak over de groote welvaart en snellen voor uitgang van Z.-Afrika. Hij voorspeldedat het onder scheid van ras tusschen engelschen en hollauders weldra even volkomen zou worden uitgewischt als tusschen hollanders en hugenoten. Het was onmogelijk de groote voordeelen te schatten die van de jongste uitbreiding van het spoornet te wachten waren. Hij geloofde, dat de goudproductie van Johannesburg in 4 jaar verdubbeld zou zjjn. De bevolking van het geheele Rijk bedroeg in het midden van dit jaar 38.109.329 personen waarvan in Engeland met Wales 29.403.346, in Schotland 4.063-451 en in Ierland 4.642.532. De heer Rosebery, minister van buitenlandsche zaken, heeft verklaard het feestmaal van den lord-mayor op den 9 niet te kunnen bijwonen. Hij zegt verhinderd te zijn door vroeger aangegane verbintenissen. dBBBhaaafctMKB JniVn'ii ii iHiVMBTTffiiiagi 'SiSSaftriiflTin»STlt Tweede Hamer. Uit het hoofdstuk onvooorziene uitgaven der Staatsbegrooting voor 1891 is o.a. J 25,608,83) be schikbaar gesteld voor receptiekosten tor gelegenheid van het bezoek van den Keizer van Duitschland in don zomer van 1891. De minister van waterstaat heeft den 1 te Maas tricht de Maasbrug met hare bogen en pijlers in oogen- schouw genomen en een bezoek gebracht aan den spoordjjk tusschen Bunde en Beek, waar onlangs eene verzakking plaats had. De heer A. Stokvis, onderwijzer te Amsterdam, is met 1578 stemmen benoemd tot hoofdbestuurder van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap. Op eene den 2 gehouden korpsvergadering van het Amsterdamsch Studentenkorps is met algemeene stem men ten slotte eene motie aangenomen waarbij de hoop uitgesproken wordtdat de voorgestelde opheffing der Universiteit niet worde aangenomen, uit overweging dat de opleiding aan de Amsterdamsche Universiteit on schatbare voordeelen oplevertwelke door een raadsbe sluit in den geest van den heer Wiiste met ondergang zouden worden bedreigd. De heer dr. Lamping is op zjjn verzoek om gezond heidsredenen eervol ontheven van de betrekking van hoofdredacteur der Nieuwe Rotterdamsche Courant en op zijne voordracht is den 3 tot zijnen opvolger, met 1 Januari a.s., benoemd de heer dr. J. Zaaijor Az., lid der Tweede Kamer, zullende de heer Lamping den nieuwen hoofdredacteur voorloopig als adviseur ter zijde staan. Den 3 zijn te Amsterdam acht van de 12 manne lijke candidaten geslaagd voor de vrije en orde-oefenin gen der gymnastiek, waaronder A. Hartland te Wor- merveerA. H. Kroese van ZundersdorpH. B. J. Hamappel van HoogkarspelA. Klerk van Helder, D. Peetoom van Landsmeer, en de zes vrouwelijke candidaten, waaronder de dames J. G. Lucas van Zul- derwoude, A. C. Kramer van Zaandam on S. M. van den Pauwert en Ch. Tris van Aasendelft. Tegen den 26 is door burg. en weth. van Leeuwarden de inschrijving opengesteld op eene 3lj1 pet. geldleeniDg, groot f 47000ter aflossing van tijdelijk opgenomen gelden. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam verzoekt naar aanleiding van de veelvuldig ingekomen klachten van teleurgestelde leveranciers en op grond van herhaalde waarschuwingen van zijne ambtgenooten, handelaren en leveranciers, die in de laatste tijden be stellingen hebben gekregen van do navolgende personen Royal-Import-Export-Compagnie C. of C. G. Demkes en J. van den Berg beiden te N.-Amstel. Mevrouw de wed. M. Zwartjes van don Berg en Zwartjes Böncker en Co. (ook wel mevrouw Kwak-Bönker), A. Oosterwerff, E. J. d'Hont (vroeger Rotterdam), J. v. d. Mark en Co., me vrouw van der Mark-Renooij Holle Co., import-export, zich ook schrijvende mevr. Winter-Holle J. F. L. Mul ler Co. in photografische artikelen Douwo v. d. Kamp; H. F. Jansen Co., ook wel Jansen Co.; Issers de Vries Co., commissie en consignatie; v. d. Meer Co., ook wel Marie v. d. Meer Co.Don Brugge Co. Wesselink Co.L. Beijersborgen Co. L. Casteleijn Co.W. J. E. Havermans Co.Wienholdz Dom, export-import hem de bestelbrieven te willen afstaan en in te zenden aan het hoofdbureau van politie afd. recherche, met ver melding of de goederen al dan niet geleverd zijn. De gemeente-ontvanger van Wessem is na onderzoek op vrije voeten gesteld; het is gebleken, dat de vermiste gelden aanwezig waren. De gemeenteraad van Velzen heeft aangenomen het voorstel van den heer van Tuijll tot afschaffing der kermis en besloten tot invoering eener hondenbelasting en tot verhooging der jaarwedde van den burgemeester van 1000 op 1600. De heer A. W. van der Deure, burgemeester van Nibbixwoud te Hoera is benoemd tot hoofdingeland van Drechterland, in de plaats van den heer J. Groot, benoemd tot dijkgraaf. Voor directeur der gemeente-reiniging te Delft op 1500 jaarwedde hebben zich 164 sollicanten aangemeld. Te Schiedam heeft in een kaaswinkel eene hevige gasontploffing plaats gehad; het plafond werd geheel ver brijzeld, aiaaeie de ruiten van de winkelpui. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Den 3 is in de zuidergronden gestrand het met rijst geladen schip Paul Rickmers van Saigon naar Bremen bestemd. De gemeente-begooting te Hoorn is den 3 in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f 188.498.62. Den 4 hebben de Prov. Staten van Noordbrabant bij derde stemming tot lid der Eerste Kamer gekozen den heer mr. Alph. Sassen rechter te Breda met 35 stemmen, tegen 17 stemmen op den heer jhr. mr. J. de Grez te 's-Hertogenbosch. Het achttiende jaarverslag der maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin kwam in ons bezit. Waar uit het gedeelte, waarin de penning meester aan het woord isblijktdat de toename van contributiën en giften geen gelijken tred hondt met de vermeerdering van de aanvragen om hulp daar achten wij het niet ongepastnog eens te te herinneren aan het doel der Maatschappij. Reeds de naam duidt het aan. Opvoeding van weezen in het huis gezin is haar streven, zoo schrijft het jaarverslag. Het huisgezin immers is de aangewezen plaats ter opvoe ding van den mensch. Nu kan wel in den regel het ouderlijk huis den verweesden niet geheel worden vergoed, maar men geve toch het ouderlooze kind, zoo men tot zijn verzorging en opvoeding wordt geroepen, zooveel het kan een »te huis", men geve hem een vader en moeder weder. Niet dat onze Maatschappij wil geacht worden de ge stichten geheel af te keuren, of iets te willen afdingen op de toewijding van hen, die een deel, maar slechts een zeer klein deel (nog geen derde van al de behoeftige wee- zon in ons land) in hun gestichten vorzorgen integendeel, men moet toegeven, dat niet voor ieder kind de huiselijke opvoeding de meest geschikte is, en voor sommigen de tucht van een school of een gesticht is te verkiezen. Onze Maatschappij kenmerkt en onderscheidt zich ook daardoor, dat zij geen ouderloozen uitsluit van haar hulp, tot welk kerkgenootschap de ouders ook behoord hebbenen bij de keus van de pleegouders daarmede rekening houdt. Het kind van de israëlitische ouders plaatst zij bij Israëlietenhet katholieke bij katholiekenhet protestantsche in een protestantsch gezin. Ja zij gaat nog verder en acht zich verplicht de onderscheidene kerk genootschappen en richtingen op protestantsch gebied zooveel n.aar immer mogelijk is, in het oog te houden. Zij ijvert niet voor ééne partij, noch werkt in 't bijzonder voor ééne richting. Nog moet gewezen worden op een ander beginsel door ons gevolgd; het is het te rade gaan met den aanleg en de maatschappelijke af komst van den wees. Zoodra de Maat schappij ontdekt, dat in den pupil de eene of andere bijzondere aanleg schuilthoudt zij daarmede rekening het kind voor zwaren lichamelijken arbeid ongeschikt dwingt zij niet tot veldarbeid, evenmin als zij den knaap, slechts bekwaam voor handenarbeid aan kantoorkruk of schoollokaal zal binden. Bergen. Getrouwd: 2 Oct. Jan Bruin en Grietje Bruin. Geboren: 8 Oct. Johannesz. van Jacob Roozen- daal en Antje IJpelaan. 18 Oct. Dirk, z. van Arie Beeldman en Maartje de Geus. 26 Jannetje, d. van Jan van Wonderen en Trijntje de Winter. 28 Aagjed. van Pieter de Moor en Catharina Hugtenburg. Overleden: 29 Oct. Jan Nottelman, 62j., echtgen. van Johanna Jacoba Bertz. Schoort. Geboren. 3 Oct. Johannes Mariaz. van Jan Louter en Eliza- bet Raat. 10 Jantje, d. van Jacob Bouwen en Maartje Denijs. Maria Agatha, d. van Pieter Kager en Cornelia Nuijens. 18 Catharina Annad. van Cornelis Bakker en Antje Stam. Overleden. 5 Oct. Jacobus Kazenbroot, echtgen. van Trijntje Mo lenaar, 56 j. Eén levenloos aangegevene. Uitgeest. Geboren. 2 Oct. Trijntje, d. van Cornelis Koel en Geertje Jongejans. 12 Cornelisz. van Pieter Starreveld en Trijntje Bakker. 14 Wilhelmina Elisabeth, d. van Johannes Cornelis Goverde en Anna Elizabeth van Beek. 22 Dieuwertje, d. van Pieter Bak en Maria Docter. 28 Cornelis z. van Alexander Karei Maurits Hage en Cornelia de Liefde. 30 Antje, d. van Jan Docter en Stijntje Koop. Overleden. 16 Oct. Jan Zweeris, echtgen. van Geertje van Bruijns- waard, 56 j. Hiieuwe üiledorp (van 1—31 Oct.) Ondertrouwd: Cornelis Kamper, wedr. van Neel- tje Terbeek, en Trijntje Klaver. Getrou wd: Tjade Koelemeij en Antje Druif. Cornelis Wilken en Maaike van der Wulp. Geboren: Gerrit, z. van Aris Groot en Antje Verwer. Overleden: Dirk ter Beek wedr. van Antje Ligt- hart71 j. Oude lïledorp. Ondertrouwd en getrouwd: geene. Geboren. 10 Oct. Leoz. van Jan van Leeuwen en Grietje Stokman] 17 Theunis, z. van Theunis Hooiveld en Maartje Galis. 23 Michielz. van Jan Smit en Grietje Stoop. 24 Janz. van Pieter Kuin en Maartje Wit. 28 Abram, z. van Cornelis Waterdrinker en Trijn tje Middelbeek. Overleden. 21 Oct. Margaretha Maria, d. van Pieter Borst en Grietje Groot13 j. Castrlcum. Ondertrou wd. 28 Oct. Lourens Nijman en Maartje Baltus, van Uitgeest. Getrouwd. 4 Oct. Lourens van Velsen, wednr. van Marijtje Visbeen, en Aagje Admiraal. Geboren. 2 Oct. Maria, d. van Albertus Schermer en Antje Duijn. 26 Alida, d. van Albert Stet en Aaltje Beentjes. Overleden: geene. Harlngcarspel. Ondertrouwd. 21 Oct. Cornelis Neelkes, wednr. van Dieuwertje Stam mes en Antje Kooij Jd., te Zijpe. Getrouwd: g6ene. Geboren. 8 Oct. Hendrikus, z. van Nicolaas Boon en Trijntje Velserboer. 15 Geertje, d. van Nicolaas Stephanus Tesselaar en Geertje van Leeuwen. 22 Arien Cornelis, z. van Jan Wardenaar en Neel- tje Komen. 31 Janz. van Willem Groot en Antje Beers. Overleden. 4 Oct. Dirk Maars, echtgen. van Antje Kerkmeereer der wednr. van Trijntje Ottovroeger van Mietje Scheltus, 60 j. 24 Cornelis Rij3, echtgen. van Neeltje Bronder, 30 j. 26 Aafje Schaap, wod. van Pieter Konijn, 62 j. 27 Levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht, van Jacob Bleeker en Trijntje Veldman. Maartje Lodderwed. van Cornelis Rente naar 61 j. 31 Jan Poth36 j overleden te Oudcarspel. Gerrit Hoogeboom8 j. Heerhugowaard. Ondertrouwd: 28 Oct. Jan Groenveld, wednr. van Marijtje Wester en Bragetta Johanna van Schagen. Getrouwd: 2 Oct. Dominus Slot, te Schagen en Ariaantje Butter. Geboren: 11 Oct. Jansje, d. van J. Veenboer en A. Beers. Aaltje, d. van J. Boekestein en W. Maartens. 14 Antje, d. van K. Hemke en A. Meijer. 15 Anna Adriana, d. van S. Entins en A. C. Botman. 23 Petrus, z. van J. Wokken en N. Vijn. 25 Maria en Pieter, z. en d. van C. Rood en M. Dekker. Naatje, d. v. P. Oudeman en U. Bekker. 31 Jan, z. van C. Goet en H. Tuin. Overleden: 3 Oct. Nicolaas, z. van A. Poland en A. Kruijer, 19 w. 10 Willem Limmen, wednr. van T. Spil, eerder van K. Kuiper, 85 j. 25 Jozeph Franciscns, z. van P. Rood en M. F. Humeijer, 31 w. 30 Maria Dekker, echtgen. van C. Rood, 33 j. 31 Pieter, z. van A. Groot en N. Danenberg, 18 m. Oudkarspel. Ondertrouwd en getrouwd: Geene. Geboren: 18 Oct. Pieter, z. van Jacob van Exter en Antje Strooker. 22 Cornelia Derkje d. van R. H. van Dort en C. H. van Eek. 25 Guurtje d. van Willem Zweet en Antje Kuiper. 27 Rensje d. van B. Blom en F. Gelder. Overleden: 1 Oct. Elisabeth Glas, wed. van Pieter Dujjves 56 j. 13 Jan, z. van Cornelis Poth en Trijntje Schenk, 36 j. Evert Duif, echtgen. van G. Leen 44 j. 17 Klaas Kos wednr. van Maartje Pool 73 j. Zuidscltarwoude. Ondertrouwd: 28 Oct. Klaas Kerkmeer en Wilhelmina Tulling. Getrouwd: 13 Oct. Jan Kostelijk Jz., wednr. van Wijntje Blom, en Neeltje Duin. Geboren: 10 Oct. Willem Henricusz. van Pieter Woestenburg en Helena Catharina Burgers. 21 Anna, d. van Jaeob Molenaar en Neeltje Bergen. 23 Reijerz. van Klaas de Boer PJz. en Maartje Ootjers. Overleden: 8 Oct. Pieterz. van Jacob Berkhout en Pietertje den Adel 2 j. 9 Neeltje Kraakmanechtgen. van J. M. J. Enge- ringh 30 j. 12 Stijntje, d. van Ype van der Molen en Adriaan- tje Hemke 10 w. 20 Trijntje d. van Jan Schoenmaker en Antje Sieuwerts14 j. 28 Trijntjed. van Maurits Kramer en Dieuwertje Heilig10 j. Sïoordscharwoude. Ondertrouwd en getrouwd: Geene. Geboren: 16 Oct. Arie, z. van Gerrit Hartland en Antje Hillegonds. 22 Pieterz. van C. de Geus PAz., en Brechtje Pranger. 31 Pieterz. van Klaas Bruijn en Immetje Ziet. Overleden: 1 Oct. Levenloos kind van het vrouwelijk geslacht van Pieter Jonker Jz. en Catharina Dekker. 14 Eva van Duin, wed. van Pieter Lindeboom, 69 j. 31 Hendrika Slooveswed. van Albert Breuleman 76 jaar. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 26 Oct. Door den Notaris J. P. BACKX, Wieringerwaard. Alkmaar. 1. Winkelhuis erf en steeg, Luttikoudorp, ongeveer 370 c. a. Str. C. v. Stam. 3000,— Verhoogd door denzelfde tot 3041,67 2. Pakhuis en erf, Achterweg, ongeveer 145 c. a. Str. G. Bossert Rz. 1155, Verhoogd door denzelfde tot 1571,67 3. Bouwterrein, Achterweg, ongeveer 145 c. a. Str. G. Bossert Rz. 350,— Verhoogd door denzelfde tot 391,66 4. Rentenierswoning met erf en tuin Var- nebroek, sectie E no. 1410, groot 593 c.a. Str. H. Lijnbach. 3510, Opgehouden.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 6