De Draag naar liet festen. No. 135. Vier en Negentigste Jaargang 1892. WOENSDAG 9 NOVEMBER. Buitenland. FEUILLETON. ALR1IAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ©,06. Telefoonnummer3 Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BELEIE. Den 5 waren in de voorstad van Brussel Molenbeek 5 ziekte- en 3 sterfgevallen aan cholera; te Luik 3 ziekte- en 2 sterfgevallen en in den nacht van den 7 wederom twee sterfgevallen. Jan van Rijswijck, in de vlaamsche bladen Onze Jan genoemd, thans schapen is tot burgemeester van Ant werpen benoemd. De commissie uit de Kamer tot onderzoek van de verschillende voorstellen tot herziening der grondwet heeft den 3 (nadat den 2 het algemeen stemrecht met 17 tegen 4 stemmen verworpen was), met 16 tegen 4 st. verworpen een voorstel van den heer Féron, strekkende om de vol gende bepaling op te nemen De Kamer wordt rechtstreeks gekozen door de burgersdie voldoen aan de by de wet bepaalde voorwaarden. Met 10 tegen 4 stemmen (zes leden onthielden zich) werd mede verworpen een voorstel van den heer Janson om den census afgeschaft te ver klaren en met 13 tegen 6 stemmeu (1 lid onthield zich) het denkbeeld, do woning tot grondslag van het kiesrecht te nemen, goedgekeurd. De gezondheidscommissie van de Schelde heeft bepaald, dat de aanvoeren uit alle hollandsche havens, daaronder begrepen Amsterdam en Rotterdam, voortaan slechts aan een eenvoudig geneeskundig onderzoek gedurende 24 uren zullen onderworpen worden. De tegenwoordige bepalingen ten opzichte van de aanvoeren uit Fransche havens blij ven gehandhaafd. De aanvoeren uit de russische havens aan de Oostzee zujlen slechts onderworpen worden aan een onderzoek van 24 uur. Wat de voortbrengselen uit Hamburg betreft, is het onderzoek tot twee dagen beperkt. Den 7 des avonds werd te Gent een groote bijeenkomst gehouden, waar verschillende hoofden der progressisten en socialisten het woord voerden. Anseele zeide in een heftige rede, dat hij alle mogelijke middelen zou aan wenden om het algemeen stemrecht te verkrijgen. Hij zon den 8 naar Brussel gaan om de troonrede te hooren en verzocht allen voorzitters der clubs hem bij zijne terugkomst aan het station op te wachten hij zou hun dan zijne indrukken mededeelen en zijne bevelen geven. Na afloop der bijeenkomst trok men in optocht met mu ziek en vaandel door de straten der stad. Onder het zin gen van de Marseillaise trok de bestaande stoet uit om streeks 2000 personen voort. Er werden betoogingen gehouden voor de burger-societeit en de adellijke club op de Place des Armes." De politie verspreidde de me nigte zonder moeite. Later werd op de vrijdagsche markt een gedeelte van de optocht door de politie met de sabel uiteengejaagd, waarbij verschillende personen gekwetst en velen aange houden werden. De menigte brak de sluitingen der riolen open, en wierp de politie met de stukken. Deze verweerde zich tegen dien aanval door het gebruiken der revolvers. IREMTEMAR.K.E'W. De minister van marine heeft den 5 bij het Folkething een wetsontwerp ingediend waarbij wordt voorgesteld1°. vermeerdering van het aantal bevelhebbersposten bij het korps torpedisten en machinisten2°. vergrooting van het aantal beambten 52) HOOFDSTUK XXVI. De eerste week van September was voorbij. De lan gere en somtijds vrij koele avonden hielden de menschen binnen hunne woningen. De scherpe Oostenwind had in de laatste dagen onder de boomen in den Thiergarten gru welijk huis gehouden. Alle wegen en paden waren bedekt met dorre blade ren, die reeds aan den naderenden winter deden denken. Een aantal boomen waren reeds geheel van hun zomer- dos beroofdde meer standvastigedie hun loof be houden hadden vertoonden reeds de prachtigemaar weemoedige schakeering der herfsttinten en het schit terend rood van den wilden wingerd maakte, te midden Tan het grijze stof en het zachte geelden indruk van bloed, dat uit eene wonde vloeit. Wanneer de zon zich baan brak door het grauwe wolkenheirverlichtte zij met hare schuine stralen het langzaam doch onherroepelijk afsterven van de gansche natuur. Het was herfst geworden. De wandelwegen van de groote stad waren weder bevolkt met de bekende ge stalten. Men begroette elkander met een lachbekeek sikaar men wisselde wederzijds beleefdheden over elk anders voortreffelijk uitzichtinformeerde naar deze en gene en vertelde de lotgevallen van anderen. Het groote drijfrad voor de wintervermakelijkheden zette zich lang zaam in beweging. Met frisschen moed en nieuwen lust kon men weder beginnen daar waar men vier maan- en artsen bij de intendance; 3°. instelling van vier nieuwe kapitein-commandeursposten. Daardoor zal eene jaarlijksche verhooging van uitgaven van 344,000 kronen worden veroorzaakt. DUIT9CHLAVD. Bij een onderhouddat prins Bismarck den 30 op zijn landgoed te Varzin had met den aanvoerder der Saksische nationaal-liberalen Hans Blum en eenige andere leden dier partij, heeft de prins zich geschaard aan de zijde van de bestrijders der aanhangige legeruitbreiding, zonder evenwel hare verwerping onvoor waardelijk aan te raden. Hij stelt met meerdere bestrij ders dier wet meer vertrouwen in de legerorganisatie van 1870, welke gebleken is uitstekend te zijn en vreest, dat de nieuwe regeling meer ten goede zal komen aan het aantal dan aan de hoedanigheid der manschappen. Daarentegen is die nieuwe legerwet krachtig verdedigd door majoor Keim, een krijgskundig schrijver van naam, in eene brochurewaarin o. a. gewozen wordt op de zoogenaamde verjonging des leger3namelijk op het groote verschil, of men een leger heeft van soldaten van 20 tot 32, dan wel van 20 tot 36 jaar. Prins Bismarck gat, wat de europeesche staatkunde betreftte kennen dat het niet waarschijnlijk was dat Duitschland naar twee kanten te gelijk front zou behoeven te maken, want Rusland zal het in geen gevai als eene aanleiding tot oorlog beschouwen als Frankrijk uit eigen beweging het zwaard trekt en in het hoogst onwaarschijnlijke geval, dat Rusland alleen Duitschland aanvalt zal Frankrijk eerst eens toezien, hoe de zaken loopen en dan meedoen of niet. Met de tegenwoordige legersterkte zou overigens zeer goedzelfs naar twee frontenmet goed gevolg opgetreden kunnen worden. Het komt hoofdzakelijk aan op de aanvoering, op de beste tactiek en die wordt niet gewaarborgd door eene groote versterking des legers. Grooter gevaar voor oorlog dan in 1888 bestaat er niet; Frankrijk is thans zelfs veel vredelievender gezind en minder slagvaardig dan toen. Het Boulangisme heerschte toen en elke monarchie in Frankrijk is voor Duitschland gevaarlijker dan de republiek. De tegenwoordige be windslieden denken niet aan oorlog. Wat Rusland betreft, daar wil noch de keizer, die een voorzichtig vorst is, noch de overgroote meerderheid van het volk dat niet oorlogzuchtig is, oorlog. Slechts drie elementen drijven daar tot oorlogde polen de joden en de persvoor zoover die door polen en joden bediend wordt. De polen, omdat zij altijd hopen op eene nederlaag van Rusland en het herstel van een poolsch Rijk dan mogelijk zou worden. De joden hopen op een voor hen beteren toestand zoo Rusland het onderspit delft. Bovendien is Rusland, afge scheiden van hongersnood cholera en den toestand der geldmiddelenvoor ten minste drie jaren verhinderd oorlog te voeren, omdat zijn leger vóór dien tijd niet uitgerust kan zijn met het nieuwe geweer en buskruit. Ten slotte was een zijner hoofdbezwaren tegen de nieuwe legerwet, dat de regeering gezwegen had over de wijze, waarop de reusachtige kosten dezer legerhervorming be streden zouden moeten worden. De voorzorgsmaatregelen tegen personen en goederen, van Hamburg komende, zijn ingetrokken. In het Militar Wochenblatt is door een ongenoemd sehrijver in het belang van de aanneming van het nieuwe den geleden moe, afgetobd en oververzadigd was geëin digd. Gustaaf Ehrike had de wonderen van het Noorden aangestaard. In het gezelschap van den onafscheidelijken Halmanski en diens nicht Julio Lessen, wier talent lang zamerhand meer bekend begon te worden had hij aan de Noordkaap de middernachtszon gezien. Julie Lessen was intusschen door den directeur van het »Osteudthea- ter" geëngageerd geworden onder zeer eervollezij het dan ook geene bijzonder voordeeligevoorwaarden. Het was vermakelijk te zien hoe de blonde Gustaaf nu, aan den leiband der liefde, weder naar de grenspalen van zijne oostelijke afkomst werd teruggevoerd. In de zelfde Koppenstrasse, waar Gustaaf de eerste zes-en- veertig jaren van zijn nuttig leven had doorgebracht had thans Julie Lessen, ten einde dicht bij haar Theater te zijn eene etage gehuurd met twaalf vertrekken. Na tuurlijk had zij zelve zooveel ruimte niet noodigzij had daarom aan Halmanski, die zijne jeugdige leerlin gen even goed in het Oosten als in het Westen der stad kou opleidentwee achterkamers en eene groote voor kamer afgestaan tegen eene vrij hooge huur. In Hal manski s groote voorkamer hingen thans de twee schoone olieverfportretten in gouden lijsten r Gustaaf met den gouden horlogeketting en Adelheid met de diamanten knoppen in de breede oorbelletjes. Aan Halmanski's vriend, Gustaaf Ehrike, die hoe langer hoe meer belang begon te stellen in de dramatische kunst, had Julie, te gen betaling van de gezamenlijke huurpenningen vier andere kamers afgestaan. Gustaaf had onmiddellijk uit den grooten overvloed in de Regentenstrasse al de kamers smaakvol gemeubileerd. Het eene stuk na het andere was in de Koppenstrasse terecht gekomen en eindelijk had hij korte metten ge maakt hij zei de woning in de Regentenstrasse op en trok voor goed bij Jalie in. Wat had hij daar in de Thiergartenwijk nog te zoeken Als hij eerlijk wilde zijn, dan moest hij bekennen, dat hij legerontwerp een aanval gedaan op de landweer, welke aanval in verschillende bladen zeer heftig beantwoord wordt. EUfGEEAMTR. Een afgelegen kruitmolen van de buskruitfabriek te Roslin, in Mid-Lothian, Schotland, is in de lucht gevlogen op een oogenblik, dat daar niemand werkzaam was. Mijlen ver werd de ontploffing gehoord. In de laatste dagen zijn meerdere gevallen van long ziekte voorgekomen onder vee, dat uit Canada was aan gevoerd. Den 5 staakten omstreeks 50000 katoenspinners in Lancashire den arbeid. Het vóór eenige dagen voorgevallen spoorweg-ongeluk, door het rijden van een schotschen sneltrein in een goederentrein bij Thirsk waarbij ten minste tien per sonen omgekomen en de Edinburgsche postzakken met vele aangeteekende brieven verbrand zijn is ontstaan door een wachter, die den sneltrein liet doorrijden, ter wijl nog een goederentrein op de baan was. Deze wachter had eenige uren vroeger een kind verloren en was door waken en tobben zoo uitgeput, dat hij verzocht had dien nacht van dienst te worden vrijgesteld omdat hij zich niet in staat gevoelde zijn werk behoorlijk te verrichten. Dit verzoek kon niet ingewilligd worden. De wachter erkentdat hij de oorzaak is van het ongeluk maar door behoefte aan slaap en door verdriet had hij niet meer kunnen opletten. Hij is in zijne betrekking ge schorst, maar door de justitie niet aangehouden. Den 5 had de eerste volksvergadering op Trafalgar- Square plaats. Een door den sociaal-democratischen bond ingerichte optocht van 600 werkloozen trok met muziek voorop naar het plein; roode vlaggen waren mede genomen, terwijl de betoogers de Marseillaise zongen. Er waren meer nieuwsgierigen dan deelnemers. De rede voeringen waren gematigd. Eene motie werd aangenomen, waarin aan de regeering gevraagd wordt, de plaatselijke overheid te machtigen werk te verschaffen. De menigte ging ten slotte kalm uiteen. FftAAIHllIJH. De voornaamste bepalingen van het met 1 Januari a.s. in werking tredende wetsontwerp tot regeling van vrouwen- en kinderarbeid komen hierop neer. Alleen kinderen boven de 13, of, indien zij voorzien zijn van een getuigschriftdat zij de lagere school hebben afgeloopen boven de 12 jaar mogen in fabrieken en werkplaatsen worden toegelaten. Onder de zestien jaren mogen jongens en meisjes niet langer dan 10 uur daags werken van hun zestiende tot hun acht tiende jaar mag de werktijd niet langer duren dan 60 uur in de week en nooit meer dan elf uur daags. Meisjes boven de achttien en vrouwen mogen niet langer arbei den dan elf uur daags, behoudens één of meer rusttijden van ten minste één uur in het geheel. Jongens beneden de 18 jaar en vrouwen en meisjes mogen voor geen nachtelijkeu arbeid worden gebruiktbehoudens uitzon deringen bij regeeringsreglement te bepalen ook mogen zij slechts zes dagen in de week arbeiden en in geen geval op wettelijk erkende feestdagenzelfs niet om werkplaatsen schoon te maken of in orde te brengen. Jongens of meisjes beneden de 13 jaar mogen niet als spelers of figuranten bij vertooningen in schouwburgen enz. worden gebruikt. In mijnen en steengroeven mogen geene vrouwen en meisjes worden toegelaten. zich daar nooit recht op zijn gemak had gevoeld. Er was altijd iets gedwongens in geweest. En nu zou hij zich bovendien nog laten uitlachen O, neen, daar bedankte hij voor Wat hem betrofkonden zij allen te zamen gestolen worden Het was eene ware verlichting, dat die geheele geschiedenis voor goed uit was Hier begreep hij de menschen en hier werd hij zelf begrepen. Hier was hij iemand hier werd hem de noo- dige achting bewezen. Wanneer hij hier met de vuist op de tafel sloeg, beefde het geheele buis Zoo behoorde het. Roderich Halmanski! Dat was een man naar zijn hart! Die achtte en vereerde hem, zooals hij verdiende. Die was er trotsch op broederschap met hem te mogen drinken. Halmanski zou het niet wagen over het voorgevallene te lachen over die dwaze geschiedenis die hem zoo geërgerd had Gustaaf en Roderich dat was een vriendenpaar, zoo- als in Schiller's Bürgschaft. Eén hart, ééne ziel ééne beurs Ehrike wa3 de stille, zeer stille deelgenoot in de actief- en passiefrekening van Halmanski's tooneelschool en van het humoristische tooneelblaadje »Die Schminke", dat de verschillende voorstellingen in de hoofdstad met bloe dige satire geeselde en in elk nummer eene waardee- rende beoordeeling bevatte van het spel van Julie Lessen, welke beoordeelingen door Gustaaf in een daartoe aange schaft album zorgvuldig bewaard werden. De tooneel school, die in den laatsten tijd slechts door ééne leerling,. Julie Lessen bezocht was, beloofde thans met een groo ter bedrijfskapitaal eene ongekende vlucht te nemen. Gemakshalve waren Halmanski en Julie Lessen tot de meer vertrouwen-opwekkende verhouding van oom, en nicht gekomen en niemand kon er immers iets op aanmerken, dat Ehrike, Halmanski's boezemvriemd de derde was in het verbond Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1