Binnenland. benden door de volkswijken onder het zingen van de Marseillaise. Voor het Volkshuis waren omstreeks 5000 personen bijeenwaardoor het verkeer gestremd werd. Te 10 uren des avonds slaagden vele socialisten er in, de rijen der voor het koninklijk paleis opgestelde bur gerwacht te verbreken. De bereden gendarmes rukten daarom aan en deden met de sabel in de hand een aan val op de menigte, die onder eene onbeschrijfelijke wan orde uiteen stoof. Verscheidene personen werden zwaar gekwetst en in de naastbjjzijnde koffiehuizen gebracht. In eene te half elf in het Volkshuis gehouden bijeen komst werden zeer heftige redevoeringen gehouden. Ver scheidene personen werden met geweld uit de zaal ver wijderd. Te 12 uren was het overal rustig. Te Luik en te Gent bleef het vrij kalm. De troonrede hield hoofdzakelijk het volgende in De belgische grondwet was op dit oogenblik de oudste. Zij had een reeks van jaren van vrede gegeven en ont wikkeling bevordord. Maar alle menschenwerk heeft zijn tijd en moet verbeterd en vernieuwd worden. Er is dus grond om de politieke organisatie aan een onderzoek te onderworpen. Door de grondwetsherziening afhankelijk te maken van de stem eener buiten gowone meerderheid hebben de vaderen willen waken dat zij geen partijwerk werd. In dezen geest zullen voorstellen ter goedkeuring worden aangebodendie wel in dien zelfden geest onderzocht zullen worden, Deze beraadslagingen zullen grootendeels beslag leggen op den arbeid der volksvertegenwoordigers en daarom zal men aan toekomstige afgevaardigden van het ver meerderde kiezerskorps andere vraagstukken die nog hangende zijnoverlaten. Het onderzoek naar de ge schiktste middelen, om den toestand der arbeidersklassen te verbeterenzal gewis onafgebroken worden voort gezet. In 1886 werd een reeks van belangrijke maatre gelen aangekondigd over scheidsradenbetreffende den arbeid van vrouwen en kinderenhet tegengaan van de misbruiken betreffende de betaling der loonen de ontwikkeling der instellingen van voorzorg hulp verzekering en pensioenen. Ten deele is dat programma uitgevoerd. Andere wetten van niet minder belang zijn tot stand geko men. Ook heeft de Hooge Raad van Arbeid aan de belangen der werklieden dezelfde organisatie gegeven die de landbouw en de nijverheid reeds bezaten en men kan zeggen dat onze arbeidswetgeving niet achterstaat bij die van eenig ander land. In de bijzondere aandacht worden aanbevolen de wet ten, die voorgelegd zullen worden omtrent arbeidscon tracten de vorming van speciale arbeidslichameude regeling van kinderarbeidvan spaarkassen en kassen van onderlingen bijstand enz. In het laatste jaar zijn belangrijke veranderingen vooral op strafrechterlijk gebied tot stand gekomen. De koning rekent er op, dat de Wetgevende Macht haar sympathie zal blijven schenken aan de nieuwe pogingen, die nog steeds in deze richting zullen worden aange wend. Hij hoopt, dat de Kamers zich ook kunnen bezig houden met de herziening van het Strafwetboek en het Burgerlijk Wetboek en met de niet minder noodzakelijke uitwerking der militaire wetboeken. De openbare gezondheiddie eenigen tijd bedreigd werd, verkeert thans in bevredigenden toestand. De landbouw, schoon gedrukt, heeft toch voordeel van den overvloedigen oogst. De regeering zal blijven voortgaan met het aanbrengen van verbeteringen in het belang van den landbouw. De moeilijkheden, die voortkwamen uit de algemeene malaisezijn nog vermeerderd met diewelke voort spruiten uit de meer en meer strenge beschermingsgezinde maatregelen, die den uitvoer treffen. Maar, dank zij der wondervolle energie der nijverheid, zijn de productie en de nationale handelsbeweging niet verminderd. Voor de verloren afvoerkanalen zijn er an dere in de plaats gekomen. Dit is een punt, waarop de regeering voortdurend hare aandacht gevestigd houdt. De betrekkingen met het buitenland zijn bij voort during gekenmerkt door wederzijdsch vertrouwen. De muntkwestie komt weldra op de internationale conferentie te Brussel ter sprake. De versterkingen aan de Maas zullen het land nog beter dan voorheen in staat stellen de verplichtingen der onzijdigheid na te komenwaarvan de regeering nimmer denkt af te wijken. De schutterij en het leger zijn bezield met den besten geest. Voor de nationale verdediging en voor de hand having der orde kan op hen gerekend worden. België heeft groote kapitalen gewijd aan de verbete ring van den oeconomischen toestand. Die pogingen moe ten worden voortgezet. De toestand der geldmiddelen is bevredigend. Bijzondere zorg moet worden gewijd aan de verstan delijke ontwikkeling der natie. Ten slotte worden punten van meer plaatselijk belang aangeroerd. Den 7 verklaarde de nieuwe burgemeester van Ant werpen van Rijswijck in zijne toespraak tot den gemeen teraad, bij de aanvaarding zijner betrekking, dat uitbrei ding van het bassin en verbetering der sluizen de hoofd zorgen van het gemeentebestuur moesten zijn. Eene levensvraag voor Antwerpen was het graven van een kanaal ter verbinding van de Schelde met de Maas en den Rijn. LUXEMBURG. De Kamer van afgevaardigden heeft den minister van Staat Th. De Wacquant tot haren voorzitter gekozen. werd als over ietsdat vanzelf sprakniet meer ge sproken. Bovendien was zij niet in Berlijn. Maar George was reeds door veel personen gezien en men kon dus eiken dag voor het feit staan, dat hij zijn kaartje zou afgeven. De vraag werd behandeld of men hem in dat geval moest uitnoodigen en in enkele familiën gaf deze vraag zelfs tot heftige woordenwisselingen aanleiding waarbij de vrouwen zich gewoonlijk veel vergevensge zinder toonden dan hare onberispelijke echtgenooten die de strengste beginselen der zedelijkheid wilden toe gepast zien. Wordt vervolgd. DriTSCHLAND. Pruisen. In de troonrede, waarmede den 9 de Land dag is geopend, wordt gezegd, dat de rekeningen over 1891—1892 sluiten met een tekort van 42 miljoen, ten gevolge van de vermeerderde uitgaven voor de spoor wegen, in welk tekort door eene leening zal worden voor zien. Ook voor het loopende jaar is geen voordeelig slot te wachten. Ofschoon de toestand der geldmiddelen niet zorgwekkend is, dient toch de grootste spaarzaamheid in acht genomen en de algemeene verbetering van de ambte naarsbezoldigingen derhalve nog uitgesteld te worden. Voorts wordt oen ontwerp aangekondigd tot herziening van de belastingen, in hoofdtrekken reeds bekend. Hot strekt tot afschaffing van alle »Ertragsteuer" van staatswege, welke naar de gemeente worden verwezen invoering eener vermogensbelasting en eener wet op ge meentelijke bijdragen, in het belang eener billijker ver deeling van de gemeentelasten. Het geldt niet eene vermeerdering van lasten, maar vergoeding voor het vervallen van 102 miljoen aan de bovenbedoelde af te schaffen staatsbelastingen. Nog worden voorstellen aangekondigd betreffende hot kiesrecht, het gebruik van hoogere opbrengst der inkom stenbelasting in het belang van het onderwijs en uitbrei ding van het staats-spoorwegnet. Over de buitenlandsche staatkunde wordt niets gezegd EXGEIiAXD. Te Londen is den 7 in alle takken van het bouwvak de achturige arbeidsdag ingevoerd. In de eerstvolgende weken zal van 44]/2 tot 47 uur per week worden gewerkt en wel drie weken 47 uur8 weken 44'/, en 47 in de laatste drie. In de andere 38 weken zal 50 uur gewerkt worden; zoodat de gemiddelde arbeidsduur 48 uur per week of 8 uur per dag is. Deze uitkomst is zonder ingrijpen van de overheid en zonder geldelijke opofferingen van de zijde der werklieden ver kregen. De giftmenger dr. Neilldie den 8 te Londen opge hangen zou worden, heeft van den minister van binnen- landsche zaken acht dagen uitstel gekregen op verzoek van zijnen advocaat, die alsnog met stukken, uit Canada verwacht wordende, hoopt aan te toonen, dat hij wegens monomanie niet toerekenbaar moet worden geacht voor zijne daden. De hertog van Marlbourough broeder van den be kenden heer Randolph Churchill48 jaren oudis den 9 des morgens dood op zijn bed gevonden in het Blenheim-paleis bij Woodstock. FRMHBIJH. Van de negen veroordeelde werk stakers te Carmaux zullen er vier door de Maatschappij terug genomen worden en mogen vier niet terugkeeren; deze zullen door den afgevaardigde Marmottan in dienst genomen worden. De negende moet onder de wapenen komen. De Figaro plaatste een opwekking tot het beschikbaar stellen van verkwikkende middelen voor de troepen van Dahomey. Binnen 24 uren werden tot dat doel ter be schikking van dat blad gesteld 2300 flesschen wijn, 2000 blikken verduurzaamde levensmiddelen en vruchten, 5000 sigaren en ruim f 5500 in geld. De gemeenteraad van Parijs heeft eene motie aange nomen waarin hij zijne verontwaardiging uitspreekt over den misdadigen aanslag van den 8 en den slacht offers zijn eeresaluut brengtonder bepaling, dat hunne uitvaart op den 13 op stadskosten zal geschieden en onder uitnoodiging aan den prefect van politie om met be kwamen spoed voorstellen in te dienen ten gunste van de weduwen en weezen. In eene vergadering der mijnwerkers te Carmaux is eenstemmig de volgende motie aangenomen »De mijnwerkers van Carmaux, in algemeene bijeen komst vergaderdverklaren geen dupe te willen zijn van pogingenwelke slechts kunnen strekken ten voordeele van de kapitalisten en de reactie. Zij werpen nadruk kelijk alle aansprakelijkheid wegens de ontploffing te Parijs van zichverklarende dat die in geen verband staat met de werkstaking." Hamer. Den 8 vroeg de heer Chiche aan de re- goering inlichtingen over Tonkin en de aanwezigheid van chineesche benden. De onder-secretaris Jamais antwoordde, dat de grens nagenoeg van roovers gezuiverd was en dat de regeering in Lanessan vertrouwen stelde. Met 231 tegen 191 stemmen werd eene motie aangenomen, waarin de verklaringen der regeering goedgekeurd werden. Onder levendige beweging deelde de minister president Loubet de bijzonderheden mede over eene ontploffing van sen bom in het politie-bureau in de rue des Bons Enfants, waarbij vier personen de concierge van de Mijnmaat- schappij van Carmaux een agenteen onder-brigadier en de secretaris van den commissaris van politie gedood werden on een inspecteur doodelijk gekwetst werd. Deze bom, die in een ijzeren ketel gelegd was, was op het trapportaal voor het gebouw der mijnmaatschappij van Carmaux No. 11 Avenue de l'Opera gevonden en naar dat politie-bureau overgebrachtalwaar een onder brigadier de ketel onderzocht en bij het vuur bracht waarna de ontploffing volgde. Twee verdiepingen van het gebouw werden geheel vernield. De minister verklaarde, dat de regeering strenge maat regelen nemen en zonder medelijden voor de daders hande len zou. Delafosse richtte over deze zaak eene interpellatie tot de regeering, die geen genoegen nam met de eenvoudige orde van den dagwelke daarop met 358 tegen 134 stemmen verworpen werd. Arène stelde vervolgens eene motie voorwaarin vertrouwen uitgedrukt werd in de waakzaamheid en de geestkracht van de regeering, welke aangenomen werd met 359 tegen 94 stemmen. YEREENItiDE STATES. Cleveland zal waar schijnlijk in het kiescollege op 257 stemmen of 34 meer dan noodig is kunnen rekenen, om president te worden. Tweede Hamer. De afdeelingen hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp betreffende de bedrijfs- en beroepsbelas ting de heeren Vrolik, van Houten, van Velzen, van Gijn en A. van Dedem. Wijlen mevr. de wed. C. D. van Naerssen te Breda heeft vermaakt aan het Diaconie-Bestedelingenhuis aldaar 15000aan de »Heer Weijnandts van Steins Funda tie", waarin onbemiddelde dames een tehuis vinden, f 5000 en aan de commissie tot uitdeeling van warme spijzen aan behoeftige schoolkinderen 5000. De collecte voor de scholen met den bijbel heef opgebracht te Broek In Waterland met Ultdam en Zulderwolde 31,25, te Wormerveer met Krommenie, Krommeniedijk, Westknollendam en Marken- binnen 66.09, te Oosterend op Texel f 290. In September 1880 is te Amsterdam dr. Lange- meijer, op een avond van een patiënt huiswaarts gaande, te water geraakt en verdronken. Reeds dadelijk ver moedde men eene misdaad omdat zijn horloge vermist werddoch daarbij bleef de zaak. Dezer dagen is te Dusseldorf iemand overleden die op zijn sterf bed aan een rechterlijk ambtenaar verklaarde, dat hij dr. Lan- gemeijer eerst van zijn horloge beroofd en daarna in het water geworpen had. De heer jhr. J. B. van Merlen heeft ontslag ge nomen als lid van het hoofdbestuur der Holl. Maat schappij van landbonw. De bisschop van Haarlem heeft o. a. benoemd tot deken en pastoor te Hoorn den heer W. A. van Halen professor aan het seminarie Warmond., en tot kapelaan te Fijenoord den heer F. J. H. Evers kapelaan te Uitgeest. Benoemd tot commies ter secretarie te Alonnl- kendam de heer Neijtel te Doornspijk. Bij den minister van financiën is uit Haarlem, door tusschenkomst van een r. k. priester, eene som van 75 ontvangen voor te weinig betaalden accijns. In de jongste vergadering van Hollands Noor derkwartier werden door den directeur van 's Rijks Proefstation te Hoorn, den heer dr. K. H. M. van der Zande,. de uitkomsten medegedeeld van de proeven door hem met handseperatoren genomen. Wjj herinnerennaar aanleiding van eene ons gemaakte opmerkingdat de proeven alleen nog slechts met wei plaats hadden. De Nederlandsche Vereeniging tot bescher ming van dieren schrijft eene prijsvraag uit voor een werkje in de nederlandsche taal waarin de hond het hoofdonderwerp zal uitmaken en diens deugden en trouw ten aanzien van menschen in onderhoudenden vorm wor den geschetst. Zij stelt de mededinging open naar twee prijzen een van 200 en een van f 50. Nadere bij zonderheden worden verschaft door den secretaris der Vereenigingden heer A. L. C. baron du Tour, 's-Gra- venhage. Den 6 des avonds is tusschen Goor en Markeloo door den laatsten trein van Hengeloo naar Zutfen een persoon overreden; hij was onmiddellijk dood. Bij kon. besluit van den 7 is benoemd tot president der arr. rechtbank te Zutfen de heer jhr. mr. S. Laman Trip, thans vice-president der arr. rechtbank te 's-Gra- venhage. Den 7 des avonds hebben zich te Oud-Beierland wederom ongeregeldheden voorgedaan wegens de afschaffing van de kermis. In het huis van den burgemeester wer den de ruiten ingeworpen. Door de genomen voorzorgs maatregelen kon de rust omstreeks middernacht als hersteld beschouwd worden. Bij kon. besluit van den 7 is bij de dienstdoende schutterij te Haarlem benoemd tot kapitein de heer A. C. Laane, eerste luitenant, en tot tweeden luitenant k la suite de heer P. H. Craandijk. Bij kon. besluit van den 7 is op verzoek eervol ontslagen de heer H. Koottnerus A.Mzn., predikant bij de protestantsche gemeente in Nederl. IndiS, thans met verlof hier te lande. Den 8 zijn te Amsterdam voor de vrije- en orde-oefeningen geslaagd de zes vrouwelijke candidaten, namelijk de dames C. F. Folmer, M. L. C. Pannekoek, H. E. Levert, J. M, Boetje, A. Wiegand en H. Cats, allen te Haarlem en zes van de twaalf mannelijke waaronder P. Asjes van W'leringen en K. Schouwstra van Andijk. Den 8 is de 34jarige fabrieksarbeider J. H. Techeler in de ververij der firma ter Kuile en Morsman te En schedé tusschen de machine gekomen, terwijl hij een riem op een drijfas wierp. Hij was onmiddellijk dood. Den 8 des morgens te 9 uren heeft te Zegwaart een 24jarige boerenknecht Quirinus Westhoek aan de 23jarige boerenmeid Anna Maria van Daalen met wie hij 5 jaren reeds verkeerde en zeer dikwerf oneenigheid en ruzie had, op het erf van den landbouwer J. A. van Stralen, waar zij diende, met een mes vier sneden achter in den hals en verscheidene wonden aan de handen toe gebracht na haar te vergeefs in eene schuur te hebben gelokt. Een der op haar hulpgeroep toegeschoten per sonen gaf hem met een mik een klap op het hoofd en op den armwaardoor hij het mes liet vallen. Na het weder opgeraapt te hebben, verwijderde hij zich door het land en werd later gevonden, bedaard een sigaar rookende. Hij werd aangehouden en was uitorst kalm, verklarende, dat hij van het gebeurde volstrekt geen spijt had het was zijn doel geweest haar van kant te maken. Door den heer J. L. Wéry werd den 8 aan de Hoogere Krijgsschool te 's-Gravenhage een cursus geopend in de stenographic volgens het systeem Stolze-Wéry, waaraan 20 officieren deelnemen. In het hoofdkiesdistrict Amerongen is tot lid der provinciale staten van Utrecht gekozen de heer jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, oud-minister van financiën, met 778 van de 911 uitgebrachte stemmen. Te Edam is een geval van miltvuur voorgekomen onder het vee van den heer Tuijn. Bij kon. besluit van den 7 is benoemd tot ont vanger van 's Rijks directe belastingen enz. te Zijpe c.a. de heer H. Feisser, thans te Hontenisse. Wier lagerwaard. Den 9 werd een kolfwedstrijd gehouden, waaraan door 41 personen werd deelgenomen. De prijs werd behaald met 123 punten door den heer D. Nierop te Nieuwe Niedorp de premiën door de hee ren R. D. Kaan te Wieringerwaard, G. Beers, Barsinger- horn Otto de KievietWieringerwaard en H. Wai- boerWinkel, met 114, 109, 107, en 105 punten. De beer P. Koopman, Nieuwe Niedorpverwierf den eereprijs, hebbende in een serie de meeste punten (45) geslagen. Tevens had een biljartwedstrijd plaats, waar aan 24 liefhebbers deelnamen. Den prijs verwierf de heer A. Kist, Zuidscharwoude, de premiën de heeren D. A. Kaan en P. D. Schenk, beiden Wieringerwaard. Bij kon. besluit van den 8 zijn benoemd tot voorzitters en burgerlijke leden en hunne plaatsvervangers van do m

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2