No. 137. Vier en Negentigste Jaargang 1892 ZONDAG 13 NOVEMBER. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. Onbestelbare Brieven, Binnenland. Stadsberichten. Een Schuttersmaaltijd. ALK1AARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Ar ia vü Telefoonnummer3 COURANT. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. verzonden in de 2e helft van October 1892 J. Otto Amsterdam; C. Boots, id.; W. de Geus, id. Gestel en Zn., DelftC. Prijs Scheveningen L. Ber-; keimansTilburgG. Klomp, Van Bergen: J. ReDkers, Amsterdam. Van H e i 1 o o B. Scheurleer, Rotterdam. Briefkaarten: J. Otto, Amsterdam. Brieven: B e 1 g i e W. van Dalen St. Anna. Bij kon. besluit van den 5 zijn benoemd bij het wapen der infanteriebij het 5e regt. tot majoor de kapitein B. R. F. van Vlijmen van het wapen thans op non-activiteit als lid der Tweede Kamer en bij het 6e regt. tot luitenant kolonel, de majoor J. N. Roelants van het korps. Den 8 heeft een 14-jarige boerenjongen te Eemnes zich bij een twist over een stuk koek zoo kwaad gemaakt tegen zijn 15 jarigen kameraad, dat hij hem met een messteek in den rug verwondde, aan de gevolgen van welke verwonding die jongen den 9 overleden is. Den 9 des avonds is aan het station Beurs te Rot terdam eene vrouw uit Breda, terwijl de trein voor Breda op het punt stond te vertrekken, door de machine van den van de andere zijde komende goederentrein, dien zij niet had zien aankomen, gegrepen en onmiddellijk ver- morseld. De 10 is te Maasdam een door vier gezinnen be woond gebouw afgebrand door het omvallen van een lantaarnvan twee gezinnen was de inboedel niet tegen brandschade verzekerd. Den 10 is aan de suikerfabriek Holland te Halfweg de arbeider Braam bij ongeluk tusschen de waschmachine geraakt en onmiddellijk gedood. Bij kon. besluit van den 10 is de directeur van het post- en telegraafkantoor te IJniuiden A. Pagé uit 's Rijks dienst ontslagen. Bij kon. besluit van den 10 is benoemd bij het wapen der infanterie tot inspecteur van het wapen de generaal majoor H. P. J. Hennus, commandant der eerste divisie infanterie en van de waarneming dier betrekking, onder dankbetuiging voor bewezen diensten, op de meest eervolle wijze ontheven de luitenant-generaal F. M. B. ridder Alewijn. Bij de in 1892 gehouden examens voor de hoofd akte zijn van de 1243 mannelijke candidaten 664 afge wezen en 455 toegelaten124 hadden zich terug getrok ken. Van de 99 vrouwelijke slaagden 69, werden 24 afgewezen en hadden zich 6 terug getrokken. In het geheel slaagden 524 van de 1342 tegen 486 van de 1328 in 1891 en 392 van de 1186 in 1890. De Westpolder (Groningen) zal eene 4 pet. geld- leening, groot f 306.000, sluiten ter aflossing van hoo- gere rente doende schuld. Te Wlerlngen gaat een adres aan den gemeente raad rond, waarin verzocht wordt voor rekening der ge meente eene voegzame burgemeesterswoning te stichten. De beroepshardrijder Maarten Kingma van Grouw en de liefhebbers A. van Welij te Leeuwarden en J. Eden te Haarlem, zullen met 14 dagen naar Hamar in Noor wegen vertrekken om zich voor de aanstaande wedstrijden te oefenen. Zij gaan voor rekening van den Ned. Schaatsen- rijdersbond. Een stuk land in den polder Htjzen, groot 3.77.00 bundersis in het openbaar verkocht voor f 1250 per 85 roeden behalve de 10 pet. opgeld. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Zevenbergen, in plaats van den heer J. P. Th. van Nunen die ontslag genomen heeft, is be paald op 6 December en herstemmingzoo noodigop 20 December a.s. Aangenomen het beroep naar de geref. kerk te Pnrmcrend door A. Brummelkamp te Kampen. De Tweede Kamer zal den 15des namiddags kwart voor 4 uur eene openbare vergadering houden. Een en zeventig onderwijzers en onderwijzeressen zoo van openbare als van bijzondere scholen, in het ar rondissement Medemblik hebben, aan den afgetreden arr. schoolopzienerdr. Nuyens te Westwoud een ge schenk vereerd, bestaande uit de prachtwerken De Hel van Dante en Het Verloren Paradijs benevens een album, waarvan de namen der gevers, als blijk van erkentelijk heid voor de behartiging hunner belangen gedurende zijne 12jarige ambtsvervulling. Ockeloen is in hooger beroep gekomen van het tegen hem door de arr. rechtbank te Rotterdam uitge sproken vonnis. Helloo. Den 11 's avonds brandde de boeren woning toebehoorende aan den heer jhr. mr. P. van Foreest en bewoond door den heer J. Henneman, tot den grond toe af. Het groote gezin had nog juist den tijd zich te redden, terwijl 6 koeien, die op stal stonden, nog in veiligheid konden worden gebracht. Alles was verzekerd. Koedijk. Den 9 hield de Vereeniging tot hulp betoon bij ziekenverpleging hare tweede jaarvergadering. Het ledental bedroeg gedurende 1892 vierenvijftig en niettegenstaande de aanschaffing van eenige nieuwe hulp middelen en de verschaffing van versterkende middelen aan herstellende kranken was er een batig saldo van ruim 60. Om het ledental to behouden, zoo mogelijk te vergrooten, werd besloten, dat de contributie voortaan, in plaats van 2, 1 zal bedragen. In plaats van den heer H. Lammerschaag werd tot voorzitter gekozen de heer W. Kooiman en tot secretaris-penningmeester, in plaats van den heer C. Otter, de heer Jn. Jonker. Schagen. De eigenaardige gewoonte om op St. Maartensdag 's avonds met »keuveltjes'' te loopen, houdt hier nog altijd stand. Ook dit jaar werd er ondanks het mistige weer den 11 druk geloopen en gezongen. Een aardig gezicht leverde het opal die lichtjes op de breede straat, van de markt af, zich te zien voortbe wegen. Wel geraakte nu en dan een keuveltje in brand, maar dat verstoorde de kindervreugde niet. Met zekere spanning zien de kleinen altijd den keuveltjes avond te gemoet. Gelukkig zijn er steeds ouderen genoeg op den weg om baldadigen jongens te beletten hunne zwakkere makkers van keuvel te berooven of dien uit te blazen. Ook in vele andere plaatsen in Noordholland boven Haarlem wordt de keuveltjesavond in eere gehouden. Sckellinkhouf. Bij de te Hoorn gehouden keu ring van jonge stieren werden de volgende prijzen toegekend de le prijs, getuigschrift en 15, voor den stier, toebehoorende aan J. Slot, Beemster de 2e prijs, getuigschrift en 10, voor Abel III, toebeh. aan A. de Goede .Hz., te Beemster de 3e prijs, getuigschrift en 5, voor Radboud II, toebeh. aan T. Brander, te Hoog- karspelde 4e prijs, getuigschrift en 2,50, »Nico II", toebeh. aan C. Nierop J.Mz te Berkhout en de 5e prijs, een getuigschrift voor Dora's Arabi", toebeh. aan Jb. Zeeman, te Beemster, benevens een prijs van 7.50 en een getuigschrift voor »Graaf Willem III", kalveren- boek no. 50, toebehoorende aan Jan Houter, te Schel linkhout, voor het uitvoerigste afstammiugsregister van het Rundvee-Stamboek »Noordholland". S citermerhorn. Een stuk weilandgelegen in den polder Mijzen die in 1889 onder water heeft ge staan bracht den 9 in openbare veiling, behalve de 10 pet. opgeld1250 per morgen (85 roeden) op. De landerijen in het heemraadschap »de Eilandspolder", zijn met het oog op de vele perceelen water daarin voor komende, uitmuntend gelegen om te vergrooten of te ver beteren, daar de prut bijna overal om het scheppen is. Diakenen der herv. gemeente van Schermerhorn nu hebben daarom besloten weder een tweetal stukken land op te hoogen, waardoor zij het land in waarde doen toenemen en velen arbeiders werk verschaffen. Ook voor vele kinderen in deze gemeente heeft de 11 November, Sintmaartendagiets zeer aanlokkelijks. Ge regeld wordt die avond herdacht. Voorzien van een brandend kaarsje in een lantaarnchineesche lampion of soms in een uitgeholde biet, trokken dien avond een honderdtal kinderen het dorp door, onder het zingen van het bekende lied. Uitgeest. Door de rederijkerskamer Vondel" werd den 8 in de Ooievaar" eene voorstelling gegeven, die door een talrijk publiek werd bijgewoond. Opgevoerd werden »Een vijand van vooruitgang", drama in 6 ta- fereelen, en »Het Bromkamertje", blijspel in één bedrijf door W. Mets. Na afloop was er een druk bezocht bal, dat tot laat in den nacht voortduurde. Het aantal leerlingen op de herhalingsschool is tot 31 geklommen, die allen tot hun 12e jaar de dagschool bezocht hebben. De vereeniging de Postduif", alhier, zal Zondag, den 27, in het lokaal van den heer P. Houtkooper, aan de Kaasmarkt, alhier, eene tentoonstelling houden van postduiven. Uit verschillende plaatsen van ons land worden inzendingen verwacht. Meer dan 400 stuks zullen te bezichtigen zijnwaaronder veledie reeds meermalen, zoowel op tentoonstellingen als bij wedvluchten, prijzen behaalden. Ongeveer 80 prijzen zijn ter bekroning beschikbaar, bostaande uit verguld zilveren, zilveren en bronzen medaljes en diploma's, benevens voor het schoonste paar duiven, een kunstvoorwerp. Precies des middags te 12 uur van dien dagheeft vóór het gebouw waar de tentoonstelling gehouden wordt een duivenwedvlucht plaats. Aan de leesbibliotheek van het departement Alkmaar der JHaatschappij tot nut van het al gemeen werd ten geschenke toegezonden een exemplaar van de levensbeschrijving door A. Winkler Prins be werktvan den bekenden Gioningschen fabrikant Willem Albert Scholteneen levenswaardig boek waarvan wij zeer de kennisname kunnen aanbevelen. Het bevat de schets van een leven van volharding en inspanning als zijns gelijke zoekt. Ten overvloede misschien her inneren wij dat bedoelde bibliotheek voor dit lees- seisoen, woensdag 12 October l.l. weder geopend werd en, bij voortduring, voor vijf cents kaarten te bekomen zijn, die het recht geven zonder verder eenige bijbeta ling gedurende den ganschen winter, om de veertien dagen, boeken aftehalen aan het gebouw op het Gasthuis In Augustus 1563 hield de oude schutterij, die van S. Joris, op de groote bovenzaal van het stadshuis haar rekenmaal, dat voorafgegaan werd door eene godsdienst oefening voor het altaar van het gilde in de Groote kerk. Alles moest bij die gelegenheid in de puntjes zijnde provoost ontving voor zijne liverei f 2.40, nog werd voor de liverei 15 c. uitgegeven, voor herstel van den pro- vooststok 10 c., voor het schilderen daarvan 90, voor het stoppen van het vaandel 25, voor een paar hand schoenen 20 en voor het vergieten van een paar kannen 55 c. De kerkdienst bracht do volgende kosten mede de pastoor f 8, de pastorie en de koster elk 6c., de laatste voor misbrood en wijn 50, de 4 misdienaars samen 20, de rector 30, de zangmeester 15, de organist 12'/j, de blazer (orgeltrapper) 2tjt, de beierman (klokspeler) 30 c. en 4 pond waslicht a 1.10. De maaltijd bestond uit soep, vleesch, wild, brood, boter, kaas, fruit, wijn en bier. Om den rijnschen wijn voor f 116.325 te Dordrecht te koopen werd f 1,60 ver reisd daarbij kwam van impost 6.815, van sleepgeld te Dordrecht en voor den kuiper 35, voor kraangeld aldaar 11 1j1 en alhier 15, voor vracht 175 en voor het in den kelder brengen 30 c. Van bier deed men voor f 35,20 op 16 tonnen peuzelaar en 1 ton val, waarbij kwam 1.485 voor impost en 85 c. voor het in den kelder en op het stadshuis brengen. Bovendien werd nog 30 c. betaald voor 1 kan bastaert en 20 c. voor 1 kan roemeni. Het vleesch bestond uit een vetten os, gekocht voor f 36, verhoogd met 70 c. voor wijnkoop en schuit vracht, 7 schapen voor 21.45, nagehaald sehapenvleesch 2.30, één koepens voor 40 en 3 schapenpenzen voor 30 c. Voor het slachten van den os en de schapen werd 85, voor het schoonmaken van de penzen 20 c. voldaan, en voorts nog 30 c. voor „iiii schaepschoeren in den oven gebraden." De visch vorderde kleiner bedragen 40 c. voor labber daan 83/4 (7 oortjes) voor pekelharing283/4 voor meervisch en 60 voor aal. Het wild was vertegenwoordigd door 119 paar konijnen kostende f 16.875 Voor brood werd opgedaan 2 zak tarwe, welke aan bakloon vorderde 80 c.voorts 32 roggebroodjes voor 1.90 en 4 zak ken wittebrood voor f 16, terwijl nog voor 4.075 aan brood werd nagehaald. Aan 7 texelscho groene kazen, samen 33 pond wegende, werd 2.27°, aan 10 witte en 6 gele schapenkazen f 2.475 besteed. Voor het bereiden van vleesch en wild en gebruik op het brood werd gekocht 1 half vat boter voor 16 (met 1 stuiver voor draag- en waagloon), nog 6 pond voor 671/2 c. en 104 halve kopjes a j 7.315. Het fruit bestond uit 19 pond rozijnen voor 1.865 en 7 pond pruimen voor 261 2 c. Voor het bereiden en kruiden der soep en andere spijzen vinden wij voorts: gort 411/1, zont 195, mosterd 66'/2, azijn 95, peterseliewortelen 115, kervel (voor het sehapenvleesch) 15 c., groen kruid, uien, suiker, kaneel, nagelen, rompen ganevoer saffraan, peper en l'/j lood „poers" te zamen 3.06. Een flink vuur was noodig voor het bradeD en koken der spijzen 50 manden spontturf voor 3, plus 6V4 c. voor het vollen, en 1,20 aan klein hout was niet ge noeg, daar er nog voor f 1 turf bijgehaald werd. Onder de leiding van Aleit Pietersd, die als opperkok f 2 genoot, fungeerden in den keuken eenige knechten en meiden, wier bezoldiging met het loon voor het op redden van het stadshuis, het wasschen der tafellakens enz. 10.65 vorderde. De 10 tappers genoten bovendien samen 75 c. Op de rekening werd voor personeel ook gebracht het salaris der raden van het gild te zamen 6, van den doelenknecht a 4, plus 40 c. voor de aanzegging, en 50 c. voor een deurbewaarder. Voor de verlicflting van feestzaal, keuken enz. werden gebezigd 114 ponden kaarsen, a f 9 en I oortje; en dat het aan luide muziek bij het maal niet ontbrak blijkt uit de 6, aan den pijper, tromslager en 3 speellieden betaald. Voor koop of huur van 130 plateelen, 27 wijnkannen, glazen, potten en pannen, dweilen en bezems was nog p.m. 5.50 noodig. Na herleiding der stooters, braspenningen, stuivers, blanken, grooten, oortjes en duiten in onze tegenwoordige munt, komen wij tot eene gezamenlijke uitgaaf van ƒ380.75. „Diergelijken slempmaal schrjjft Eikelenberg is op de Doelen nog gehouden in Augustus 1565. 't gene ge houden wierd den XXV augnsto 1566 was op ver na zoo breet niet en koste niet meer dan LXXII gulden." Het verschil vindt wellicht verklaring in den duur van tijd waarover rekening werd gedaan, hetgeen niet jaarlijks schijnt te hebben plaats gehad.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1