Binnenland. leve de anarchieen omdat hij de soldaten tot oproer had aangezet. De commissie voor de in- en uitvoerrechten heeft bij het onderzoek der transch-zwitsersche overeenkomst met 20 tegen 2 stemmen elke vermindering van het recht op vee verworpen. In de gendarmerie-kazerne te Podensaë heeft een gen darme Lamarqnewiens vrouw sedert lang in onmin leefde mot die van den brigadier Paucheux en van dezen bevel gekregen had om voor een half jaar de kazerne te verlaten, door haar opgehitst, in woede den brigadier en zijne vrouw dood geschoten. De krijgsraad te Lyon heeft een anarchist-deserteur Dufourneï tot 5 jaren dwangarbeid veroordeeld. In eene vergadering van mijn- en glas werkers werd eene motie aangenomenwaarbij de aanwezigen ver klaarden met de proletariërs der gansche wereld te willen blijven streven naar de staatkunde en economi sche onttroning der kapitalistische burgerij door de so ciale omwenteling. De gemeenteraad van Parijs heeft den 14 met 43 tegen 4 stemmen eene motie aangenomen, waarin de regeering uitgenoodigd wordt, noch de vrijheid van de pers noch het recht van vereeniging en vergadering te beperken Hamer. Den 12 werd door den heer Pontois voor gesteld het strafwetboek in dier voege te herzien dat de buitengewone rechtspraak voor de grootwaardigheids- bekleeders van het Legioen van Eer vervalt. Dit ken nelijk tegen den heer de Lesseps (president der Pana mamaatschappij) gericht voorstel werd door den heer Ricard bestredendie er bovendien op weesdat het nooit terugwerkende kracht kon hebben. Met 390 tegen 187 stemmen werd het voorstel dringend verklaard en daarna met 358 tegen 117 stemmen tot de onmiddellijke behandeling besloten. Nadat de heer Ricard verklaard had, nu geen bezwaar tegen het voorstel zelf te hebben, werd het met bijna algemeene stemmen aangenomen. Daarna werd de beraadslaging hervat over het voorstel betreffende de sterke dranken. De heer Poincaré las het rapport der commissie voor ten aanzien van het amen dement Doumerc om de accijnzen op wijn bier enz. geheel af te schaffen en stelde afzonderlijke behandeling voor. De heer Doumerc vroeg verwerping van dat voorstel en zeide, dat de Kamer besloten had de drank- belasting te hervormen en dit beginsel in de begrooting op te nemen. Het voorstel der commissie werd vervol gens met 338 tegen 205 stemmen verworpen. OOMTEYR1JH-HOYHAK1JE. De keizer belastte den minister van financiën VVeckerle met de vorming van een nieuw ministerie, die deze opdracht aanvaardde en zich dadelijk in betrekking stelde mot de voornaamste staatslieden zijner partij. De liberale partij begroet deze opdracht met ingenomenheid; de clericale bladen zijn daarentegen zeer ontevreden. Uit de door graaf Szapary gedane mededeelingen blijkt, dat het ontslag van het hongaarsche ministerie toe te schrijven was aan het volgende. De regeering had wets voorstellen ontworpen betreffende de invoering van re gisters van den burgerlijken stand, erkenning der israë- lieten als kerkgenootschap en vrijheid der uitoefening van godsdienstwelke voorstellen de goedkeuring van den keizer hadden verworven. De regeering achtte ze echter onvolledig, zonder gelijktijdige invoering van het verplicht burgerlijk huwelijk; dit was naar haar oordeel het eenige middel ter voorkoming van tweedracht tus- schen do verschillende kerkgenootschappen. Zij had het echter onderling niet eens kunnen worden over zoodanigen vorm van het burgerlijk huwelijk, dat die ook de goed keuring des keizers kon wegdragen. In die omttandig- heden had zij gemeendniet langer tot heil van den Staat te kunnen regeeren. De russische kroonprins werd bij zijne aankomst te Weenen op den 12 door den Keizer, den oostenrijkschen minister-president, graaf Kalnoky en de voornaamste staats-ambtenaren met militaire eerbewijzen ontvangen. De Keizer omhelsde den kroonprins. Bij het rijden naar de Hofburg werden de vorstelijke personen door de menigte toegejuicht. Den 13 bracht de kroonprins een bezoek aan de gesprekken, van hunne vurigste wenschen en teederste voorzorgen. Een gevoel van innig, rein genot had Lolo doorstroomd, toen zij voor de eerste maal, heel zachtjes, het jonge leven voelde onder haar hart. Met een paar oogen, die schitterden van geluk en met hooggekleurde wangen had zij haar George het geheim ingefluisterd en van dat oogenblik af schertsten zij met hun kindje als een paar groote kindbrenzij waren vroolijk tot overmoed toe maar nu en dan bekroop Lolo oen gevoel van onverklaarbare zwaarmoedigheid. Later lachte zij dan weder over haar angst, later, wanneer dat gevoel van zwaarmoedigheid verdwenen was. Zij was nog nooit zoo vroolijk, zoo moedig geweest als in deze laatste dagen. Dezen avond gaf zij nog lachend hare laatste bevelen Zij was zeker van hare zaak en zij had zich niet vergist. Zondagmorgen om vijf uur wekte zij George en verzocht hem de baker to waarschuwendie met Elise in de naastbijgelegene kamer sliep. De baker was juist vrij geworden. Den vorigen avond had zij Lolo een bezoek gebracht en toen zij vernam hoe de zaken stonden, was zij blijven slapen. Op verzoek van Lolo ging George zelf Dr. Lohausen waarschuwen. Lolo vond het aangenamer nu maar met de beide vrouwen alleen te blijven; zij zouden wel goed voor haar zorgen. Binnen eenige minuten stond George op straat en aangezien er in dit nachtelijk unr geen droschke te vin den wassnelde hij in den looppa3 naar Lohausen's wo ning. Toen hij aan den »Grossen Stern" was gekomen wierp hijhopende een rijtuig te zullen vindeneen vluchtigen blik door de Charlottenbnrgerstrasse, die reeds door de eerste stralen van de opkomende zon werd ver licht maar hij vond niet wat hij zocht. Terwijl hij de breedo Hofjüger-allee doorliep, zag hij de bovenste verdiepingen der huizen aan het einde der allee reeds door de zon verlicht. Hij ontmoette bijna niemand op zijn langen tocht en zijne haastige schreden weerklonken hol in de stilte van den zomermorgen. Daar naderde een voertuig 1 Wordt vtrvolgd. keizerin en gebruikte daarna het ontbijt bij den aarts hertog Karei Lodewijk. Den 4 had hij een onderhoud van een uur ongeveer met graaf Kalnoky. Des avonds had een gala-maaltijd aan het hof plaats. Den 14 bracht hij een bezoek aan den grafkelder der Habsburgers en legde een krans op de lijkkist van wijlen kroonprins Rudolf. De keizer en de kroonprins brachten elkander wederkeerig bezoeken. PORTUEAU. Den 9 werden te Lissabon negen personen, een republikeinsch afgevaardigde, drie dagblad schrijvers, een geneesheer, een onderofficier van het leger en drie burgers, in hechtenis genomen, die bij het vertrek van den koning en de koningin naar Madrid aan het station riepenleve het vaderland en weg met het engelsche verbond Bij hunne aankomst te Madrid werden zij door de talrijke menigte zeer toegejuicht. De koningin-regentes wachtte hen zelve aan het station op. SPAMJE. De zitting der Cortes zal op den 5 De cember geopend worden. VEHEEAIHUE STATEST. Cleveland had te Nieuw-York eene meerderheid van 43395 stemmen. In het nieuwe Huis der Vertegenwoordigers zal de meer derheid der democraten 82 stemmen bedragen; de Senaat zal bestaan uit 44 democraten 40 republikeinen en 4 leden der volkspartij. Het sterkste bewijs van de neder laag der republikeinen isdat de democraten de meer derheid verkregen in Ohio den Staat van Mc. Kinley en zelfs in het district, waarin hij gekozen was. Zijne vroegere meerderheid van 2500 stemmen was thans in eene democratische meerderheid van 1000 stemmen ver anderd. President Harrison heeft te kennen gegeven, dat hij de nederlaag had zien aankomen. Hij was overtuigd, dat het geheele volk in opstand was gekomen tegen de staatkunde der beschermende rechten. Mochten de repu blikeinen nog eens aan het bewind komen dan zouden wijzigingen in het stelsel van beschermende rechten ge bracht moeten wordenmaar men behoefde met dat stelsel nog niet geheel te breken. De republikeinsche Staten moesten aaneen gesloten blijven en de republi keinen moesten trachten Nieuw-Yurk en Indiana te heroveren. Tweede Hamer. Den 12 is ingediend het wetsontwerp tot samenstelling van de landmacht. Begrooting van justitie. In het afdeelingsverslag omtrent deze begrooting voor 1893 worden naar aanleiding van het gebeurde bij de optocht en de meeting op 18 September te 's-Gravenhage do volgende vragen tot den minister gericht «Behoort vergunning gevraagd te worden alleen voor vergaderingen op afgebakend, of in het algemeen voor die, op publiek terrein te houden «Meent de regeering, dat, waar art. 18 der wet van 1855 voor eene openbare beraadslaging tot gemeenschap pelijke vergadering in de open lucht vergunning van het hoofd van het gemeentebestuur voorschrijft, zoodanige bepaling niet onder de wetsbepaling, valt, indien slechts de beraadslaging gevoerd wordt in den vorm eener reeks van sprekers, zonder eigenlijk gezegd debat'? Eu welke is de opvatting van den burgemeester in dit bepaalde geval geweest? «Indien de regeering oordeelt, dat laatstbedoelde uit legging verwerpelijk is, aan welke autoriteit is dau bij overtreding de handhaving der wet toevertrouwd, aan den burgemeester of de Rijkspolitie Sommige leden meenden, dat, waar het eene Rijkswet geldt, van den burgemeester hier geen sprake kan zijn Heeft in het hier bedoelde geval overleg tusschen Rijks- en gemeentepolitie plaats gehad Den 14 zijn te Amsterdam 7 van de 18 voor de vrije- en orde-oefeningen geëxamineerden geslaagd waaronder E. A. van Bilderbeek van Wormerveer, G. de Jong van Enkhuizen L. de Bruijn van Hoe gras. D. vau den Abeele van Woguum en mej. A J. H. Rademaker van Haarlem. De 3'/2 pet. geldleening der gemeente Bergen op Zoom, groot 'f 632.000, is ruim volteekend. Den 12 is te Wolvega de woning van een uit elf personen bestaand arbeidersgezin verbrand. Den 12 des nachts is de Urker vischschuit U K 34, tengevolge van den dikken mist, uit zee komende bij Callantsoog op het wrak van het schip Loch Moïdant geloopen en korten tijd later omgeslagen. De bemanning kon door de in de nabijheid zijnde schippers gered worden. Den 14 is te Haarlem de nieuwe ambachtsschool geopend. De minister van binnenl. zaken maakt in de Staats courant van den 15 bekend, dat in de afgeloopen week 22 personen zijn aangegeven als overleden aan aziatische cholera als te Breda 3 Woerden 3 Terheijden 2 Steenbergen 1 Huissen 1, Bodegraven 1, 's-Grayenzande 1, Hazerswoude 1, Numansdorp 1, Woubrugge 1, Loos- drecht 3, IJsselstein 2, Leeuwarden 2. Hoorn. Op de den 13 en 14 gehouden veemarkt werden aangevoerd 5076 stuks. Den 13 waren do prijzen hoog met vlmggen handel. Den 14 werden voor de beste soorten hooge prijzen besteed doch konden de mindere soorten weinig gelden en was de handel daarin stug. Mcliagen. Het concert van het mannenkoor «Eu terpe don 13 in het lokaal van den heer Blauw ge geven doet die zang vereeniging alle eer aan. Een «bravo" ging er uit het publiek op toen de laatste tonen van het «in 't Woud" van R. Hol, het laatste nummer, waren gezongen. Men had algemeen zeer veel genotenniet het minst door den zang van den heer A. Hille, Euterpe's directeurdie behalve een viertal liederen ook de solo's uit het «In 't Woud" had gezongen; door het spel (or gel en piano) van de heeren A. Koogervan Alkmaar en J. Winkel van Schagendoor de soli uit het krach tige «Salamis" van Gernsheim en het geestige «Mein" van Haertel door de heeren C. en W. Roggeveen. Tot hun eigen nadeel schitterden de kunstlievende leden dezer zangvereeniging voor een groot deel door hunne afwe zigheid. Winkel. In de laatst gehouden vergadering van de Noordhollandsche Vereeniging «het Witte Kruis", is tot bestuurslid dier afdeeling herkozen de heer J. Koo- men Hz., en zijn tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering benoemd de heeren J. H. Bergman en K. Knecht. Spanbroek. Wegens voortdurende ongesteldheid van den tegenwoordigen titularis is de heer K. Nooij alhier benoemd tot hulpmachinist voor den Kagerpolder. De Maatschappij «Tot Nut van het Algemeen" heeft zooals men weet, ieder harer departementen in staat ge steld eene volksbibliotheek op te richten. Ook aan dit departement is eene zoodanige instelling verbonden, maar het schijnt wel of men hier weinig aan goede boeken hecht, 't Is ten minste te hopen, dat, nu de bibliotheek binnenkort weer voor het gebruik wordt geopend, er meer belangstelling moge worden getoond, dan tot nu toe het geval was. «Herbergen zijn geene brood-, maar geldwinningen", zei men vroeger. Maar eilievekom daar in onze dagen eens mee aan. Een herberg levert in zeldzame gevallen tegenwoordig een ruim bestaan op. Vandaar dan ook, dat zij tegenwoordig op publieke verkoopingen bitter weinig opbrengen. Een sterk bewijs daarvan levert de herberg van V. S. te Opmeer, die de vorige week onder den hamer kwam. De eigenaar had voor de zaak f7000 betaald en nu de notaris huis en inventaris inzette op f 1300, kwam er geen enkel bod, nog minder een kooper. Dat «buiten" zeer weinig vereenigingen levensvatbaar heid bezitten, bleek dezer dagen wederom te Opmeer. Daar werden nl het nog voor korten tijd opgerichte «Mannenkoor" en het «Onderling Nut" wegens gebrek aan deelneming ontbonden. Door W. A. te Amsterdam is 25000 geschonken aan het Nederl. Zendelinggenootschap ter aflossing van schulden van het genootschap. Te Erk heeft zich eene commissie van 8 leden gevormd tot het verleenen van hulp aan arme typhus- lijders. In Februari van dit jaar kwam het eerste typhus- geval voor sedort dien tijd zijn ruim 180 personen door die ziekte aangetast, waarvan meer dan 40 stierven. In ééne familie bedroeg het getal sterfgevallen twintig per sonen. Tweemalen kwam het voor, dat uit één huis drie dooden te gelijk werden uitgedragen. De Rijksmiddelen hebben over de maand October f 11.712.443 opgebracht tegen 13.016.354 in October 1891 en over de tien eerste maanden van dit jaar f 98.541.176 tegen f 95.983.323 over gelijk tijdvak van 1891 en tegen eene raming van f 96.491.208. De hoogere opbrengst van bijna f 4.000.000 op 1 October 1892 is in den loop der maand dus terug gebracht tot ruim f 2.500.000 daartoe werkten voornamelijk de indirecte belastingen en de accijnzen, waaronder vooral die op sui ker, mede eerstgenoemde waren 1 1.000.000 en laatstge noemde 200.000 minder. Te Helmond hebben op een paar avonden in de vorige week ongeregeldheden onder het fabrieksvolk plaats gevonden, welke het gewapend optreden der politie en maréchaussée noodzakelijk maakten, waardoor verschei dene personen gewond werden. In de achterbuurten wer den de burgemeester en de politie uitgejouwd. De arr. rechtbank te Roermond heeft het testament van mej. Lampe, waarbij de r.k. parochie van den hei ligen Martinus te Venloo tot hare eenige en algeheele erfgename werd aangewezen, rechtsgeldig verklaard. Dezelfde persoon, die aan de ned. herv. gemeente te Rotterdam de fraaie Noorderkerk schonk en later voor de inrichting dier kerk zorgdeheeft thans eene som beschikbaar gesteld voor een orgel in die kerk. Te Haarlemmermeer is een met gedorschte granen gevulde schuur op de boerderij van den heer Evelein afgebrand. Het vee en de overige gebouwen bleven behouden. Volgens Let Handelsblad zou te Assendelft mond en klauwzeer heerschen bij de wed Jongejans en te Uitgeest bij G. Brasser aan de Bus. Bevestiging van dat bericht is nog niet vernomen. In de vorige week zijn te Rotterdam als door rood vonk aangetast aangegeven 28 personen en drie aan die ziekte overleden. De gemeenteraad van Edam heeft den 27 October in beginsel besloten aan de Provinciale Staten van Noord holland eene jaarlijksche subsidie van f 1000 aan te vragen voor de teekenschool aldaar op en zulks voorstel van het bestuur. De nederlandsche violiste mej. Betsy Canter heeft den 5 in de Sing-akademie te Berlijn een door een tal rijk publiek bijgewoond concert gegeven, dat door de berlijnsche bladen met den grootsten lof wordt besproken. Den 12 is aan de Universiteit te Amsterdam be vorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer J. B. M. Hertzog, geboren te Wellington, Kaapkolonie, Zuid- Afrika, die bij zijne komst hier te lande voor drie jaren aan de Universiteit der Kaap de Goede Hoop reeds den graad van Bachelor of arts had behaald. Deze heer is de eerste zuid-afrikaandor, die aan de Universiteit te Amsterdam den doctorstitel verwerft. Het verzoek van het Hoofdbestuur van den Neder- landschen Bond van oud-onderofficieren, om de besturen der afdeelingen van dien bond te rangschikken onder de instellingen, bevoegd tot het verstrekken van rentelooze voorschotten op pensioenen, is door den minister van financiën ingewilligd. Den 12 is te 's-Gravenhage voor wiskunde geslaagd mej. M. Helloma te Zaandam. Tot 7 December is de deelneming opengesteld in de eerste seriegroot f 150,000 der 3'/2 pet. leening groot f 300,000, ten laste van de provincie Overijsel voor het verleenen van een renteloos voorschot voor het bouwen van een krankzinnigengesticht op het buitengoed de «Brinkgreve." Aan de Goorn nabij Hoorn is het huis van de wed. Koppos, die eenige dagen te voren overleden was. verbrand. Het lijk stond gekist in de woning, om den volgenden dag te worden begraven. Er kon niets gered worden en het lijk verbrandde modede vrouw die bij het lijk de wacht zou hondensohijnt ingeslapen te zijn en kon zich met moeite redden.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2