Groote Veemarkt De Drang naar liet Westen. No. 139. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. V R IJ DAG 18 NOVEMBER. te ALKMAAR Woensdag 23 Nov. 1892. Buiten de grenzen. FEUILLETON. :jer. dank inden Otfl, inden in de ALKHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,116. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 ■'aardens la elite rij. BLRGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat zij in hunne verga dering van 15 dezer vergunning verleend hebben aan WILLEM SPIERDIJK slachter alhier, en zijne recht verkrijgenden tot het oprichten eeuer paardonslach- terij in het pakhuis aan het Groot Nieuwland No 2. Burgemeoster en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 17 November 1892. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN Het was gedurende de laatste dagen onrustig en rumoerig in de meeste landen van Europa. In Engeland moest de politie bij den gewonen optocht van den nieu wen lord-mayor in de hoofdstad met geweld de menigte uiteenjagen, die van de gelegenheid gebruik trachtte te maken om ongeregeldheden te plegen en wat van meer belang isin Lancashire werd in omstreeks 200 katoen- fabrieken de arbeid gestaakt, waardoor, naar men bere kent, ongeveer -14000 werklieden hun middel van be staan hebben prijsgegeven. De fabrikanten verklaren het loon niet op het tegenwoordige bedrag te knnnen hand haven. De vverklieden willen het loon per uur behouden zooals het thans bestaatmaar zijn bereid genoegen te nemen met minder werkuren, zoodat zij toch ten slotte minder zouden verdienen. De fabrikanten verklaren dat de katoennijverheid dit niet kan lijden dat er evenveel moet worden gefabriceerd als tot nog toe het geval was, en dat het loon verlaagd moet worden. Of de Engelsche katoennijverheid in minder gunstige omstandigheden verkeert dan vroeger, is zeker niet ge makkelijk uit te maken daarom valt het moeilijk te be slissen of de fabrikanten indordaad niet in staat zijn voor hetzelfde werk het oude loon te blijven betalen. Waar heid is, dat de prijs der Engelsche katoenen stoften heel wat is gedaald. Er zijn er die beweren dat dit alleen een gevolg is van overproductie, er is te veel gefabriceerd, zeggen zij dientengevolge ligt er te veel onverkocht in de pakhuizen wordt er nu dagelijks gedurende min der uren gewerktdan zullen de fabrieken ook wat minder afleveren en de groote voorraad onverkochte goederen zal allengs verminderen. Daartegenover zullen de prijzen der katoenen stoffen ook weer stijgenen zal er weldra weer evenveel gewerkt kunnen worden als vroeger voor hetzelfde loon. Anderen verzekeren echter, dat deze voorstelling van de zaak veel te gunstig isen dat de oorzaak van de daling der prijzen van de Engelsche katoenen stoffen niet alleen kan worden toegeschreven aan overproductie en daarop ge- 56) Het was een boerenwagenop de bok zat een half slapende boerenvrouwde tengels van het makke paard hingen slap. Nu kwamen ook de witgeverfde melkwagens aanrollen en langzaam sukkelden de ver moeide diereu van de straatreiniging met de zware rol- horstels langs de straten. Eindelijk 1 Aan het einde van 6 allee stoud een droschke. De koetsier was iu een rasten slaap en het arme, afgetobde paard stond, met e. ~*ee.nen ver van elkander en mot gebogen kop, in het a tdnister te wachten op cene nieuwe vracht. Hij riep en koetsier uit den slaap op, gaf hem het adres van r' kansen en snelde vooruit naar diens woning. oeu zij de docter en George te zes uur onge veer de woning in de Hündelstrasse betraden, drongen door Zachte' klagende tonen uit de slaapkamer tot hen 'Blijf daar!" zei de arts op bevelenden toon. »Het is heter zoo Lohausen verdween en sloot de deur achter zieh. Nn ogde er voor George een tijd van pijnlijke spanning. 1) wandelde de kamer op en neer; telkens luisterend, jjna wanhopend dat hij zjjne arme vronw niet hel- Lü l?D' en tocl1 klopte zijn hart van vreugde bij de geduchte aan het geluk, dat hun wachtte. kra-Lt ver^eP anderhalf uur, waarin George al zijne vnrf no°Big had om niet toe te geven aan zijn vurig angen. Daar verscheen de docter. »Lolo vraagt naar zet hp. «Druk haar even de hand, maar blijf niet lin„an^ zon voor beiden eene noodelooze kwel- JU1g zijn.' volgden te grooten voorraad onverkochte goederen. En geland beheerscht niet langer de katoennijverheid. En geland heeft niet meer het monopolie van katoen, zooals vroeger, zeggen zij.Als Lancashire alleen do katoenen stoffen moest leveren voor de geheele wereld, zooals jaren geleden ongeveer het geval wasdan zou verminderde voort brenging in Lancashire het geneesmiddel knnnen zijn van de tegenwoordige kwaal; maar er zijn machtige en talrijke concurrenten op het vasteland en in Engelsch Indiëdie wel zorgen zullen dat er genoeg katoenen stoffen worden geweven, al wordt er in Lancashire ook wat minder gemaakt dan vroegermen zal op de we reldmarkt van dat minder proöuceeren in Engeland niet veel merken, en daarom zullen de gunstige gevolgen, die men er van verwachtuitblijven. De fabrikanten in Lancashire zijn niet met hun tijd meegegaan; zij denken nog altijd aan de goede dagen van weleer en zijn tegen over de nieuwe concurrenten niet wakker genoog geweest. Het schijnt wel dat zij die zoo spreken geen ongelijk hebben en in dat geval gaan fabrikanten en arbeiders waarschijnlijk donkere dagen te gemoet, zoo niet bij tijds een schikking tot stand komtof beide partijen er toe kannen besluiten de beslissing van haar geschil op te dragen aan een deskundige die het wederzijdsch ver trouwen geniet en wiens uitspraak beter wordt geëer biedigd dan die van den Franschen Minister-President door de mijnwerkers van Carmaux, omtrent wie ten ge volge van een vermakelijke vergissing in ons vorig opstel staat vermeld dat hun vroeger nagenoeg onbekende woonplaats is gelegen in het noorden van Frankrijk, terwijl zij inderdaad alleen in het zuiden van dat land te vinden is. Intusschen is Parijs weer eens het tooneel geweest van een vreeselijke ontploffing, die blijkbaar bestemd was om het kantoor der mijnmaatschappij van Carmanx te ver woesten en zoo mogelijk den directeur of andere beambten te treffen, maar ten slotte aan een zestal onschuldige personen, die met het geschil niets te maken hadden, een afgrijselijken dood bezorgde. Dat de verontwaardiging algemeen is en alle partijenook de werkstakers en hnn aanstokerszich haasten om deze gruweldaad te voroordeelen en alle verantwoordelijkheid daarvoor van zich af te worpen, spreekt van zelf. Dat geschiedt, in zulke gevallen altijd. De Fransche Minister-President, de onge lukkige scheidsrechter in het geschil tnsschen de mijn- maatschappij en de werkstakers, heeft bij de begrafenis der slachtoffers het woord gevoerd en er op gewezen, dat hier geen sprake kan zijn van de daad eener politieke partij, van een geweldige handeling van mannen, die verblind zijn door vurigen ijver om de inrichting van den btaat te verbeteren, maar dat er een verachtelijke misdaad gepleegd is, die door geen eerlijk man vergoelijkt kan worden waarvan de bedrijvers niet de verbetering, maar de vernieling der maatschappij beoogen, en daarom met al de gestrengheid der wet gestraft moeten worden Die woorden znllen wel algemeene instemming vinden, maar daarmee is zeker niet gezegd, dat er geon verband zon bestaan tnsschen hetgeen er te Carmanx is gedaan en gesproken en de bom die in het gebouw der mijn- maatschappij te Parijs was neergelegd. Aansporingen tot ver George trad behoedzaam de kamer binnen en Lolo reikte hem de hand, maar verzocht hem ook onmiddel lijk weder heen te gaan. «Kom sprak Lohausen, toen George terugkwam, »laat ons samen ontbijten. Wij hebben nog tijd En wees nu verstandig, wind u niet op George was niet onverstandig, maar het was toch ook niet mogelijk zich geheel naar den wensch van den arts te gedragen, in wiens praktijk dit een geval was zooals alle andere. Om^ negen uur keerde Lohausen naar Lolo terug en was George weder alleen. Zijne onrust werd hoe langer hoe grooter. Zon er dan nimmer een einde aan komen? Plotseling schrikte hjj op. Hij had iets gehoord nu was het weder doodstil. George's hart klopte hoorbaar, hij durfde zich niet bewegen en bleef stil naast zijn stoel staan. Eindelijk werd de denr geopend en het vriendelijk lachende gezicht van den docter keek de ka mer binnen. Lohansen gaf' hem een wenk. »Kom, maar kalm honden!'' De geheimraad wenschte hem gelnk. »Een flink, aardig meisje!" zei hij. Bijna onhoorbaar trad George aan het bed. Lolo zag er bekoorlijk uitstralend van gelukbeeldschoon. Zij wierp een dankbaren blik op den docter en zag haar man met een paar gelukkige oogen aan. Hij nam hare hand in de zijne en drukte een kus op haar voorhoofd. Op eens vernam hij van den anderen kant der kamer een geluid, dat hem geheel buiten zich zeiven bracht van vreugde. Hij had zich tot nog toe beheerscht, maar dit zachte kinderstemmetje, dat stemmetje van Lolo's, van zijn kind, deed hem plotseling in tranen uitbarsten. Hij boog zich over het kleine schepseltje heen dat hem met hare kittige, donkere oogjes, Lolo's oogen, wezenloos aanstaarde. 'Geef het mij nog eens vroeg Lolo. »Is het niet be koorlijk »Wilt gij n wel eens kalm honden?" bromde de doc ter. «Het is een allerliefst kindje en bovendien een krach tig kindje Dat is de hoofdzaak Maar gij moogt n niet opwindenKom nn, Nordstetten 1 wij zullen een glas zet en daden van geweld, tot wraak en schrikverwekkende handelingen moeten dergelijke gevolgen hebben. Daar door stijgt de ontevredenheid tot verbittering, en gaat alle zelfbeheersching verloren. Wat er omgaat in de zwartste ziel, iu het ongevoeligst gemoed, in een half waanzinnig hoofd, wordt uitgelokt om zich te openbaren in een af schuwelijke daad. De laatste breidel wordt daardoor weggerukt en de verwarde, verwilderde geest, die alle betere leiding mist, acht zich ten slotte tot de vreeseljjksto handelingen gerechtigd. In België is de volksvertegenwoordiging sinds maan den bezig met het zoeken naar een uitbreiding van het kiesrecht, die het algemeen stemrecht invoert of daaraan meer of minder nabij komt en waaraan de meerderheid hare goedkeuring zou knnnen hechten. Zij doet dit on der de zeer ongewone omstandigheden dat de Regeering in plaats van te leidenvoor te gaan en in de gedach ten wisseling orde te brengen door het indienen van voor stellen een afwachtende bonding aanneemt en zich hare meening voorbehoudt totdat de commissie uit de verte genwoordiging haar verslag zal hebben uitgebracht. Die vreemde opvatting van hare taak heeft er zeker toe bij gedragen om de verwarring en de opwinding der ge moederendie van het aan de orde stellen van dergelijke vraagpunten onafscheidelijk zijn, nog te vergrooten. Hoe leden van de volksvertegenwoordiging van wie de Ko ning en het geheele volk reeds sinds lang weten dat zij voorstanders zijn van het algemeen stemrecht, het noodig en nuttig kunnen achten in hunne vergaderzaal waar het overtuigend woord en het heldere betoog behooren te zegevieren in tegenwoordigheid van Koning en Konin gin aan hun gevoelen in luide kreten lucht te geven zal naar wij hopen in Nederland door weinigen worden begrepen. In Italië hebben de verkiezingen aan het liberale Mi nisterie een meerderheid van twee derden der stemmen bezorgd. Het kabinet Giolitti zal aan Italië evenwicht tnsschen uitgaven en ontvangsten bezorgen, zonder den druk der belastingen te verzwaren en tevens zonder leger of vloot te verzwakken of de verbetering van havens en den aanleg van spoorwegen na te laten. Dat het Italiaan- sche volk znlk oen bewind wil steunenis verklaarbaar maar dat menigeen nog niet begrijpt hoe dit mogelijk zal zijn behoeft ons evenmin te bevreemden. Nog een andere beteekenis hebben deze verkiezingen het drievoudig ver bond wordt er door bevestigd want de voorstanders van een toenadering tot Frankrijk hebben de nederlaag geleden. Do merkwaardigste, ook voor Europa belangrijkste gebeur tenis heeft eebter in de Nieuwe Wereld plaats gehad. Cleve land zal optreden als President der Vereenigde Staten van Noord-Amerikade Mac Kinley-wet met haar hooge tarieven van invoer isna baar kortstondig bestaan door deze keuze reeds veroordeeld. Er bestaat das alle vooruitzichtdat dit groote land niet bij zijn staat van afzondering op het gebied van handel en nijverheid zal volharden en dat vooruitzicht kan ook voor een staat van handel en uitvoer van eigen producten als Nederland niet anders dan verblijdend zijn. madera drinken op het zondagskind 1" Hij nam George mede naar de andere kamer en gaf' hem daar eenige wenken, die hij moest nakomen; om twee nnr ging hij heen, met de belofte tegen den avond te zullen terugkomen. Op de trap ontmoette hij Lili, die jnist met den trein was aangekomen. Zij spraken slechts een oogenblik met elkander, want hij behoefde de ervarene moeder en zorg zame zuster geene voorschriften te geven. HOOFDSTUK XXVIII. Het was een zwoele, buitengewoon heete dag, en de groote bak met ijs had de temperatuur in de kraamka mer, waarin eene eigenaardige lacht van venkel en ka millen heerschteslechts weinig afgekoeld. Het was zeker aan de buitengewone hitte toe te schrijven, dat Lolo zich zoo zwak gevoelde. Lili merkte het met groot ongenoegen opzij zei niets maar was ontstemdzoó afgemat was zij nooit geweest. Om zeven nnr des avonds kwam de docter terng. Hij luisterde met aandacht naar hetgeen Lili hem mededeelde, sprak eenige vriendelijke woorden om haar gerust te stellen, en ging met haar de kamer binnen. George zat kalm bij het bed. Lohausen werd onaangenaam getroffen, toen Lolo bij zijn binnentreden geen enkel bewijs van belangstelling gat. Zij had hem aangezien en daarna de oogen weder gesloten. Wel vroeg hij zacht. »Hoe gaat het?" «Hoofdpijn, docter, en dorst... anders heel goed." Hij onderzocht den pols en op eens kwam er eene zeer ernstige uitdrukking op zijn gelaat. Hij verzocht George heen te gaan. 'loen hij de temperatuur had op genomen schrikte hijde thermometer wees meer dan veertig graden. Hevige koorts, zeven nnr na beval ling dat was werkelijk ernstig Nauwelijks had Lolo de deken weder over haar schou der getrokken of zij begon hevig te rillen. Lili week

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1