Buitenland. Binnenland. BEECJIE. Honderd vijftig studenten hebben te Brus sel eene bijeenkomst gehouden, waarin besloten werd om, evenals de socialistische werkliedenpartij een krachtige beweging zoo in als buiten Brussel gaande te houden, ten einde de invoering van het algemeen kiesrecht te bevorderen. Eene groote vergadering van den Werklieden-bond heeft den 14 besloten een Congres bijeen te roepen, ten einde te beraadslagen over dit ééne voorstelalgemeene werkstaking. Den 15 werd het jaarlijksch Te Deum voor het geboortefeest van den koning te Brussel in de Sainte Gudule met de gewone plechtigheden gevierd. De koning was afwezigmaar de koninginprinses Clementine de graaf van Vlaanderen prins Albert en de prinsessen reden van het paleis Haar de kerk langs eene dicht op gedrongen menigtedie zich zeer eerbiedig toonde. Voor de adelijke clubs wierpen de leden ruikers viooltjes op het rijtuig der koningin en riepen leve de koningin! Aan het na afloop van het Te Deum door den minister van buitenl. zaken gegeven feestmaal bleef een der gas ten de heer Bogeteerste voorzitter van het Hof van cassatie plotseling dood. llUITSCHliANl>. In de zitting van den sociaal- democratischen partijdag van den 15 begroette van Kol, een nederlander, in naam van het centraal comité der 30ciaal-democratische partij in Nederland dezen partijdag. Hij ontkende het revolutionaire karakter der sociaal democratie. Deze partij moet naar het vredelievend doel, dat zij nastreeftbeoordeeld wordenen niet naar de middelenwelke zij gebruiktom dit doel te berei ken. Ook de medestrijders in Nederland zouden in den grooten krijg der toekomst hun plicht weten te doen. De heer Bebel deed mededeelingen over het blad Vor- warts en over de geldelijke uitkomsten van dat blad. Hij verdedigde de hooge bezoldigingen der redacteuren die evengoed als ieder ander arbeider het hoogst moge lijk loon voor hun werk mochten trachten te verkrijgen. Hij verklaarde zich tegen het oprichten van andere bla den en vereenigingen. EAGEEAIVO. De regeering heeft den plaatselijken overheden aanbevolen openbare werken te doen onder nemen voor de schamele armen. Den 15 des ochtends te 9 uren is dr. Neill ter dood gebracht. De tijdingdat het doodvonnis ten uitvoer zou worden gelegd, vernam hij zonder eenige ontroering. FBASHRIJK. Culinede volksmenner uit het noorden des Rijksis na zijn ontslag uit de gevangenis met 1200 stemmen meerderheid op 5000 stemmen tot lid van den arrondissementeraad gekozen. De gemeenteraad van Parijs heeft aan de verschillende weduwen der slachtoffers van den laatsten dynamietaan- slag een levenslang pensioen van 600 francs elk toege kend en eene som van 400 francs bij wijze van onder stand voor hare kinderen tot hunne meerderjarigheid. De luitenant ter zee Hamondbeschuldigd van ver duistering van frcs. 17288 ten nadeele van den Staat, is te Rochefort veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf met degradatie. Kolonel Dodds zal de troepen in Dahomeij rust doen nemen, alvorens voort te gaan. Behandin had getracht onderhandelingen te openen. De fransche paketboot Thibet is door den Staat ge huurd en vertrekt den 18 naar Toulon en verder naar Philippeville en Oran, om in die havens ougeveer duizend soldaten in te schepen, bestemd om de manschappen van het expeditie-corps in Dahomeij af te lossen. Kamer. Bjj de beraadslaging over het ontwerp be treffende de belasting op de dranken, veroordeelde Cu- neo d'Ornano het voorstel-Turrel tot vervanging der verbruiksbelasting. Jamei verklaarde zich vóór de opheffing van het voorrecht voor de stokers van eigen gewas. De rapporteur nam dit voorstel over en verklaarde, dat het 20 millioen zou opbrengen. Hij voegde er bij dat de surtaxe op alcohol 64 millioen opbrengen en de vermeerdering van de tariefontvangsten 12 millioen ge ven zou. Rahier vroeg, in plaats van de opheffing van het voorrecht ontsteld achteruit. De baker schrikte hevig en Lohausen prevelde zacht: »God sta ons bij!" Lolo scheen geene heldere voorstelling te hebben van haar toestand. Zij was erg slaperig en lag met hoog gekleurde wangen en gesloten oogen zonder eenig be lang te stellen in hetgeen om haar heen voorviel. Het kindje schreide en hoewel Lolo wakker was, draaide zij niet eens het hoofd om. Zij vroeg ook niet naar George. Men gaf haar een frisch kussende dokter ging heen en kwam terug liet haar iets innemen deed alles wat de kunst vermochtzóó in- als uitwendig het was haar alles onverschillig en de pols bleef angstverwek kend hoog. Het was lang na middernachttoen de dokter do zieke verliet. Hij riep de baker en ging met haar alleen eene kamer binnen. Elise hoorde toen zij voorbijging, dat de geheimraad op zeer luiden en toornigen toon sprak. »En gij pakt onmiddellijk uw boeltje en vertrekt, plichtvergeten gewetenloos schepselriep hij uit. Lohausen had haar de bekentenis ontlokt, dat zij van eene kraamvrouw was gekomen, die twee dagen geleden aan koorts gestorven was. Bleek trad hij het salon binnenwaar George en Lili op hem zaten te wachten. Hij beval hun zoo kalm mogelijk te zijn en gaf op George's ongeduldige en onstuimige vragen slechts korte onzekere antwoorden »de kraamvrouw had koorts dat was niet goed maar men behoefde daarom nog niet dadelijk het ergste te vreezen Het ergste Wat was dat Het ergste Had George wel goed verstaan Dat woord had hem getroffen als een mokerslag op het hoofd. Hij wankelde. »Maar wees dan toch verstandigriep Lohausen uit op een toon die hem geheel vreemd was. »Ik zeg n immers het is ernstig maar niet hopeloos Wees bedaard mijn vriend voegde hij er op een buitenge woon hartelijken toon bij. »De zaak ligt mij immers ook na aan het hartniet waar Ik herhaal echter der eigen-stokers, eene belasting op de beurs-operaties. Deze motie werd met groote meerderheid verworpen. Het voorstel tot afschaffing van het voorrecht der stokers van eigen gewas werd daarop aangenomen met 318 tegen 211 stemmen. ITAEIE. De admiraal Saint Bon is benoemd tot grootkruis der orde van het Legioen van Eer. Bij de herstemming voor de Kamer zijn 43 regeerings- gezinden en 17 candidaten der oppositie gekozen. AEREEX1GDE STATEST. De minister van financiën heeft verklaarddat de cholera mogelijk in het voorjaar weder zal optreden en dat daarom het afzonderend toezicht van 20 dagen zal worden gehand haafd. De heer Cleveland heeft eene korte redevoering ge houden op een feestmaal der kamer van koophandel te Nieuw-York, waarbij hij de staatkundige en economische vraagstukken vermeed. Alle amerikanen moesten tot de algemeene welvaart bijdragen en iedereen moest trachten zijn wettig deel daaraan te krijgen. De commissaris voor de landverhuizing te Nieuw-York heeft den 15 bevolen, geen landverhuizer door te laten, die niet van een spoorwegbiljet, vrachtgoed-bewijs en 25 voorzien is. Dientengevolge werden dien dag 200 land verhuizers naar den contröle-post op het Ellis-eiland gebracht. De spoorweg- en stoomvaartmaatschappijen verzetten zich hevig, maar te vergeefs. De maatschappijen dreigden de zaak voor het gerecht te brengen. Het ministerie van financiën is voornemens een rondschrijven te zonden, waarbij de 20 dagen voorbereidend onderzoek op landverhuizers voortaan alleen op tusschendeks-reizi- gers van toepassing zullen zijn. Tweede Kamer. Den 15 is op voorstel van den voorzitter besloten den 22 een aanvang te maken met de behandeling der indische begrooting. Tot rapporteurs over de kieswet zijn benoemd de heeren Heldt, Goeman Borgesius, Haffmans, van der Feltz en J2. Mackaij. Den heer Ruijs van Beerenbroek werd verlof verleend op een nader te bepalen dag den minister van water staat te interpelleeren over den toestand van den Staats spoorweg tusschen Beek-Elsloo en Bunde en de daarmede in verband staande afschuiving van den spoorwegdam. Uit het antwoord van den minister van koloniën op het Kamerverslag over zijne begrooting voor 1893 blijkt o.a., dat de minister bereid is, den aanleg van stoom tramwegen in Indië door particulieren zooveel mogelijk te bevorderen en dat de regeering tot het besluit geko men is dat er voor den Staat geen voldoende aanleiding is om de lijn Batavia-Buitenzorg aan te koopen. Een nader krediet van f 208,000 is aangevraagd tot het leg gen van een derde spoorstaaf op het bovenvak Djokjokarta- Soera-Karta der lijn Samarang-Yorstenlanden. Een wets ontwerp is gereed tot bekrachtiging van eene nieuwe overeenkomst met de Handelmaatschappij. Zoowel de accijns als het invoerrecht op het gedistilleerd zullen verhoogd en met 1 Januari op f 50 per vat gebracht worden, waarvan eene meerdere opbrengst te verwachten is van f 230,000 in verband daarmede is de wet op do middelen verhoogd. De stand der begrootingwaarin nu ook opgenomen is de nog altijd aanhangige aanvraag van 650,000 voor den aanleg van een dam van Oedjong-Piring naar het Djamoenrif is thans als volgtuitgaven in Nederland f 25,492,592, in Indië J 113,756,466, samen ƒ139,249,058. middelen in Nederland f 28,837,878, in India 101,627,020, samen f 130,464,898, zoodat het geraamde tekort bedraagt f 8,784,160. Begrooting van marine. Uit het voorloopig verslag omtrent deze, begrooting voor 1893 blijkt, dat de meeste leden in de ontmoedigende mededeelingen des ministers omtrent den toestand van het materieel der zeemacht een aansporing te meer von den om de hand aan het werk te slaan. Do meeste leden die de noodzakelijkheid inzagen de zeemacht weder in goeden staat te brengen, verklaarden zich bereid mede die baker komt niet meer in de ziekenkamer. Morgen ochtend zend ik u eene andere f Ik kom vroeg. Om acht uur ben ik hier en blijf bij u zoo lang het noodig is. Goeden nacht. Moed gehouden mijn vriend Wij doen wat wij kunnen Wezenloos staarde George den grijzen dokter na. De schrik had zijn denkvermogen verlamd. Het ergste was mogelijk Neen, dat kon niet mogelijk zijn! Zóó wreed zou het noodlot niet wezen. Zonder twijfel had Lohausen in zijne vriendsohap overdreven Die goede Lohausen 1 Hij was ook onmiddelijk bijgedraaid, toen hij de uitwerking be speurde van zijne onvoorzichtige woorden. Hij was be paald wat onvoorzichtig geweest. George keerde naar Lolo terug. Zij verroerde zich niet en scheen vast in slaap. Zonder twijfel was het een verkwikkende slaapwant hare wangen waren rood gekleurd, purperrood. Of was het warm in de kamer Door de geopende vensters van de zijkamer kwam geen enkel verfrisschend tochtje naar binnen. George opende ze nog verder. Het was drukkend zoel in de lucht in de hooge boomen was niet de minste beweging te bespeuren. Zwarte wolken dreven voorbij de heldere maanschijf, onttrokken haar nu en dan geheel aan het oog en begonnen zich langzamerhand samen te pakken. Na eenigen tijd hoorde men in de verte een dof gerom mel langzaam vielen de eerste dikke droppels naar beneden. zjj volgden elkander hoe langer hoe sneller op en binnen weinige minuten losten de wolken zich in breede stroomen regen op, die de doode takken afruk ten en kletterend op het plaveisel nedervielen. Eensklaps werd de donkere hemel helder verlicht door een schit terende bliksemstraalonmiddellijk gevolgd door een hevigen donderslag. George ademde dankbaar de trissche lucht in. Zonder twijfel zon zij Lolo verkoeling bren gen. Nogmaals een verblindende bliksemstraal en een krakende donderslag. Wordt vervolgd. te werken om in den treurigen toestand verbetering11 brengenzelfs met toestemming te verleenen tot mondei aanzienlijk aangevraagde bedrag mits de gelden volk^EE men doeltreffend zouden worden besteed. Aan die zeket heid werd echter nog getwijfeld. Mem betreurde, dat waar zulke buitengewone offers gevraagd worden het rapport van de commissie voor de kustverdediging niet was overgelogdzoodat in deze alles feitelijk neerkomt op het vertrouwen in don minister. Al was men bereid volledig vertrouwen te schenken was men echter niet zekerdat zijn plan tot algeheele uitvoering zal kunnen komen en wel met het oog op de mogelijkheid van het optreden van een ander Kabinet binnen niet al te lang tijdsverloopalsmede op de onzekerheid of 's ministers opvatting van de taak der zeemacht en de daarvoor ge vorderde middelen door zijnen opvolger zal worden gedeeld. Thans reeds verklaarden vele leden dat zij door het toestaan van sommen voor nieuwen bouw niet geacht wilden worden in te stemmen met het geheele werk plan des ministersmet nu vast te stellen typen van schepen en tot een totaal bedrag van 35,430,000. Verschillende ledeneene onregelmatigheid ziende in een verbintenis tot de uitvoering van plannen over een zoo langdurig tijdsverloop te verwezenlijken meenden dat niet een eerste termijn voor 3 schepen moest worden toegestaan maar in eens het volle bedrag van ongeveer 36 millioen ten einde het materieel in overeenstemming te brengen met de taak der zeemachtzij zouden de be- noodigde nitgaven door eene leening op korten termijn willen dekken tegen welk denkbeeld echter verschillende bezwaren aangevoerd werden. Met nadruk werd alsnog eene volledige uiteenzetting der finaneieele gevolgen gevraagdook omdat de wijzi ging van het belastingstelsel tot groote omzichtigheid nooptebij het doen van uitgaven voor de toekomst. Vereenigden sommige leden zich in het algemeen met de omschrijving van de taakaan de zeemacht toe te kennenanderen meenden dat die taak boven onze fi naneieele krachten ging. De onderdeelen der taak werden in eenige afdeelingen meer in het bijzonder ter sprake gebracht. Over de keuze der typen en de aanwijzing der schepen van de verschillende typenvoor ieder deel der aan de Marine toegedachte taak, werden uitvoerige beschouwin gen ontwikkelddie tot een reeks van vragen aan den minister leidden. De vraag rees hierbij of niet eene andere opvatting van de taak der zeemacht bij de lands verdediging, dan de minister wilde, de voorkeur verdiende. Velen drongen aan op de vaststelling eener organisatie onzer vloot bij de wetomschrijvende het aantal schepen en vaartuigen met hunne hoofdbestemming in iedere maritieme stelling en aangevende het materieel voor oorlogstijd gevorderd het aantal in dienst te houden schepen en hetgeen vereischt wordt tot oefening van het personeel met het oog op den oorlogstijd. Anderen even wel zagen in een zoodanige afzonderlijke wet weinig beil. Ten einde in deze gewichtige aangelegenheidwaar zoovele millioenen mede gemoeid zijn een grondiger be handeling te waarborgen gaven deze leden in overweging de op den nieuwen bouw betrekking hebbende posten van de begrooting af te nemen en daarop, beter en meer volledig toegelichtbij suppletoir© begrootingen terug te komen. De commissie van rapporteurs is eenstemmig van oor deel dat de kennisneming van het verslag der Staats commissie betreffende de kustverdediging, overgelegd den 26 October jl., overtuigend de groote wenschelijkheid aantoont, om, in aansluiting met het reeds vermelde ver zoek, de posten tot aanbouw van nieuw materieel uit deze begrootiug te lichten, en de daartoe betrekkelijke plannen af zonderlijk aan het oordeel der Staten-Generaal te onder werpen. Zij doet tevens uitkomen, dat, ware zij eerder in het bezit geweest van het rapport der defensie-commissie, het haar gemakkelijker zou zijn geweestden minister in zijne poging tot verbetering van het materieel te steunen. De in- en doorvoer van alle goederen uit Neder land in Oostenrijk-Hongarije is weder toegestaan, uitge zonderd lompengedragen kleedingstukkenschoeisel en ongewasschen lijf- en beddengoed. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Vechelnoodig doordat de heer B. R. F. van Vlijmen, het lidmaatschap dor Kamer in gevolge art. 96 der grondwet verloren heeftis door den minister van bianenl. zaken bepaald op 6 en de herstemmingzoo noodig, op 20 December. Bedankt voor de geref. kerk te St. Laurens en Gapinge door W. den Hengst te Helder en te Zaan dam door J. J. Impeta te Alfen aan den Rijn. De koetsiers en conducteurs van de Amsterdamsebe Omnibus maatschappij hebben eene Vereeniging opgericht, die ten doel heeft hunne belangen voor te staan en te behartigen in de eerste plaats zal getracht worden een zieken- en ondersteuningsfonds tot stand te brengen. De boerenplaats Koetenburg te Nieuwe Niedorp met ruim 30 bunders land heeft 41632 opgebracht; kooper de heer A. Halff te Oudkarspel. De heer C. Bon te Zaandam is te 's-Hertogen- bosch als apothekersbediende geslaagd. Sequah bezoekt thans Maastricht. Op de St. Maartenspaardenmarkt te Hoornaar heeft men aan eenen boer van Groot-Ammers eene portefeuille met 400 en aan twee andere vreemde heeren respec tievelijk 150 en 275 ontstolen. Bij kon. besluit van den 12 zijn, als blijk van goedkeu ring en tevredenheid, toegekend de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift aan M. J. Schouten, hof meester aan boord van het wachtschip te Willemsoord, voor het redden van twee knapen uit de haven te Nieu- wediep, op 24 Juni 1892; P. Arzbach, P. van Wissen, beiden agent van politie, G. Wijle, kruier en J. A. Eeyg- wart, gasfitter, allen te Amsterdam, id. van eenige per sonen bij een brand aan de Huidenstraat aldaar, op 22 Maart 1892; A. Bonnée te Nieuwer-Amstel, diamantslijper, id. van een knaap uit het water van de Looiersgracht aldaar, op 20 Aug. 1892; D. Boon, besteller te M'or- merveer, id. van een kind uit de vaart aldaar, op 22 Sept. 1892 H. Draijer, korporaal, W. G. |Rutteman en J. van Barthold, beiden fuselier, en J. Nelk, hoornbla zer, allen van het leger in Ned.-Indië, id. van een kind uit een brandend huis in de chineesche wijk te Soera- karta, in den nacht van 26 op 27 Juni 1892; A. Kan- ters, vaste arbeider bij de kanaalwerken der Zuid-Wil lemsvaart te Weert, id. van een kind uit die vaart, op

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2